Dos`o Nenad!

Rasprave na razne teme... Ako ne znate gdje poslati poruku, pošaljite je ovdje.

Moderators: Benq, O'zone

Locked
User avatar
Gojeni H
Posts: 10228
Joined: 28/04/2012 09:54

#776 Re: Dos`o Nenad!

Post by Gojeni H »

joint union wrote:
Gojeni H wrote:

:lol: :lol:

Chmoljo/Muhamede

Grehota ce vam velika biti ako zakljucate temu.
Pogodilo je Zviza opasno ... a i drzi se teme.
A ne zna koliko je sretan sto, umjesto u Danskoj, nije bio '92 u Zvorniku, Prijedoru ili recimo na Grbavici, pa da batku fino objasni kako bi on to sa seseljom kafu pio. On i Nele, u par deka.
Zapucalo je u Danskoj. Sad ce Zviz dalje. Navikao frajer dimije nositi.
Al' da se koja o "njegovom" Sarajevu progovori.
User avatar
Gojeni H
Posts: 10228
Joined: 28/04/2012 09:54

#777 Re: Dos`o Nenad!

Post by Gojeni H »

tandmand wrote:
dr socrates wrote: Dokaz tome nije samo Nele već i Kusta, Bregović, Čolić, Žera, Zijo Valentino,Zlaja Arslanagić, Milić Vukašinović, Neda Ukraden, Haris Džinović, Đuro, Loša...
Vjerujem da svi oni pate za bivšim(jugoslovenskim) Sarajevom,ali im se očigledno ovo sadašnje nimalo ne dopada.
Ti nabrajaš same đuturume, zvijezde iz prošlog stoljeća kojima je ostalo max. 10-ak godina života. Nove generacije rođene u ratu i nakon njega, ne pamte u krvi raspalu Jugoslaviju i njenu subkulturu. Kome je bitno više šta kaže Bora Čorba, lik zreo za staračkog doma. Svijet se preturio naglavačke, svi stari standardi se poništili, Bliski Istok i Ukrajina u rasulu ... a ovdje neki još trune kako je bilo u Jugoslaviji. Stare raje nema više nigdje na Balkanu, migracije i neoliberalni kapitalizam su učinili svoje. Treba se suočiti sa realnošću i misliti kako dalje. Film Kusturičine ideologije se sada vrti na onom malom kolutu i ono što slijedi je - Arhiva. Ovo su zadnji trzaji bivših (lažnih) reformista Ante Markovića.
:thumbup:
User avatar
Creasy
Posts: 2980
Joined: 27/11/2010 08:33

#778 Re: Dos`o Nenad!

Post by Creasy »

razonoda wrote:
fcinter wrote:
fcinter wrote:Cij je ovaj restoran u kojem je uslikan nele jel nekog njegovog havera ili
:?: :?:
Mislim da je hrvat. Bio vlasnik --magarca--

Pa ja, Hrvat. Znao sam. :D
AenemA
Posts: 415
Joined: 23/04/2004 04:32

#779 Re: Dos`o Nenad!

Post by AenemA »

Yebo vas Nele..evo isjecak iz njegove "knjige" ako se moze nazvati knjigom...

Stranica 169, "knjizevnik" Nele opisuje JNA:

"Ona im je bila majka, hranila je hiljade porodica i vecini bila jedini izvor prihoda. Sa druge strane, juznjaci su voljeli vojsku jer ih je stitila od Srba i njihove dominacije, jer je jedino JNA bila ta koja je mogla da napravi balans izmedju Srba i svih drugih narodja koji su iz Srba izvedeni"

Svi znamo koji su to drugi narodi koji su bili u JNA osim Srba.

Stranica 226/227, "knjizevnik" Nele opisuje Tita i njegov odnos prema narodima SFRJ:

"Tita su voljeli svi nasi narodi i narodnosti. Slovenci i Hrvati zato sto im je napravio drzavu, amnestirao ih od zlocina, preveo ih na pobjednicku stranu i asfaltirao im put ka samostalnosti. U tri trake. Makedonci, Crnogorci i Muslimani zato sto im je dao ime, zastavu, naciju, a ostalo se moze naci kod Kineza. Albanci ga obozavaju. Dao im je sve. Tita nisu voljeli jedino Srbi i ustase, a posto su ustase nekad bili Srbi, mozemo slobodno reci da Tita nisu voljeli samo Srbi. A Srbi su ga napravili. Bez Srba, Tito ne bi postao Tito. Toliko o Srbima. Vratimo se Titu. I meni. Sta sam mislio ja?"


i gomile drugih nebuloza..ne znam bil' se smij'o ili plak'o posle procitane knjige.
User avatar
York Light 100`s
Posts: 915
Joined: 28/05/2011 14:09

#780 Re: Dos`o Nenad!

Post by York Light 100`s »

emigrazione wrote:
Troll_Happens wrote:
plain vanilla wrote:Ne znam jel bio najvazniji lik U Sarajevu, ali mogu zakljuciti jedno.

Sve ove godine Sarajevo i Sarajlije su izdrzali bez njega, ipak je on taj koji se vratio. Nula je on bez Sarajeva, a Sarajevo je i bez njega Sarajevo.
Sarajevo je iza rata postala jedna provincija i nula. Dzaba i da se nele vrati ono ce ostat provincija jer ljudi koji zive u njemu su postali zli i prozlili su se. Nek dodje citava crema prijasnjeg sarajeva ne bi nas mogla nasminkati i neutralizirat prljavstinu koja se nakupila u ovom gradu. Dzaba nam svi festivali i lazni glamur novopecenog jet-seta. Ovako nam ostaje da zivimo sa dosljama koji su na sumnjive nacine dosli do kapitala da nekazem nakrali se u toku i iza rata i sad se shepure po gradu oni i kvazi umjetnici koji su to postali na stetu normalnog i obrazovanog svijeta. :oops:
Ni za dlaku nije bolja situacija u Beogradu npr.
Ni za dlaku nije bolja situacija nigdje u svjetu. Eno Amerika lično sa Miley Cyrus, Lil Wayne, Nicki Minaj. Cjelo društvo je postalo papansko, muzika, filmovi itd. Kao što ovdje neko žali za prijeratnim Sarajevom tako neki Njemac žali što je se zid srušio pa sav šljam iz istočne Njemačke došao, u Holandiji nije bio rat pa ljudi žale za 70im i 80im, Francuzi pričaju o duhu Pariza prije 20-30 godina i gadi im se kada pogledaju sadašnji Pariz. Čitavo društvo je se promjenilo u čitavom svjetu. Sarajevo bi i dalje bilo "papansko" i da su Nele, Kusta, Brega i Čola ostali. Carlos Santana, Brian Adams i Phil Collins su ostali svoji na svom pa je opet papanluk na svjetskoj muzičkoj sceni.
U Njemačkoj nije bilo rata 70 godina pa se ipak država nakupila došljama Turcima i Rusima što vladaju noćnim životom na sumnjiv način.
Ljudi daju osobama poput Neleta previše značaja kao npr. da grad tone više jer njih više nema
User avatar
Creasy
Posts: 2980
Joined: 27/11/2010 08:33

#781 Re: Dos`o Nenad!

Post by Creasy »

User avatar
Mister Yes
Posts: 5730
Joined: 05/02/2013 12:35
Location: In a world of magnets and miracles

#782 Re: Dos`o Nenad!

Post by Mister Yes »

friskyoreo wrote:Kad covjek procita postove na ovakvoj i slicnim temama, uvidi misljenje vecine, jednostavno shvati da ovdje nema ni mira ni rahatluka ni jos za 2 zivota. Zalosno je to sve...
Naravno. Problem je što je došao u grad čovjek koji voli Radovana. A želimo da živimo u zajedničkoj državi sa narodom koji u velikoj većini voli Radovana. :-) Drugim riječima, taj narod nije dobrodošao u Sarajevo. BTW, Radovan još nije osuđen za ratni zločin i sve dok ne bude ne možemo reći da oni koji vole Radovano vole ratnog zločinca.
Dobrinja80
Posts: 499
Joined: 31/10/2011 20:25

#783 Re: Dos`o Nenad!

Post by Dobrinja80 »

dječak sa šibicama wrote:
Drvosjeca iz Dejcica wrote: TLN je jedan fragment a mi koji znamo malo više o Sarajevu znamo da je prvo nastala Audicija na Akademiji scenskih umjestnosti u Sarajevu te da je to bio začetak te vrste humora. Jednu o ključnih uloga oko okupljanja takve ekipe, među kojima je bio Đuro, Emir Hadžihafizbegović i drugi, odigrao je i Boro Stjepanović. Sarajevska rok škola je također dio koji je začet i prije nego je Nele rođen pa tako Nele u ZP je jedna karika a nikako i samo glavna karika. :oops: Subjektivno ti možeš misliti šta želiš ali činjenice su neumoljive i govore suprotno.
Netacno, Audicija je nastala krajem `84, Nadrealisti su postojali godinama prije toga, uostalom u februaru te godine Nele i jarani su napravili cuveni transparent "Volimo Jureka vise od bureka".
Ma bili su nadrealisti 1972 evo dokaza :lol: :lol: :lol: :lol:


User avatar
JohnnyS
Posts: 13662
Joined: 05/05/2007 12:03
Location: Brijuni

#784 Re: Dos`o Nenad!

Post by JohnnyS »

Nije prije 30 godina bilo puno bolje, nego ste vi đuturumi tad bili mlađi pa vvam sve bolje bilo :D Kad slušam o tim starim dobrim rokerskim vremenima, a Lepa Brena u jednom Dubrovniku napuni dvoranu, preko 2000 čobana, dok Azra nije mogla 4 stoje u Lazaretima... :facepalm:
User avatar
muha_sa
Posts: 128647
Joined: 12/11/2004 23:33
Location: rajvosa

#785 Re: Dos`o Nenad!

Post by muha_sa »

Mister Yes wrote:
friskyoreo wrote:Kad covjek procita postove na ovakvoj i slicnim temama, uvidi misljenje vecine, jednostavno shvati da ovdje nema ni mira ni rahatluka ni jos za 2 zivota. Zalosno je to sve...
Naravno. Problem je što je došao u grad čovjek koji voli Radovana. A želimo da živimo u zajedničkoj državi sa narodom koji u velikoj većini voli Radovana. :-) Drugim riječima, taj narod nije dobrodošao u Sarajevo. BTW, Radovan još nije osuđen za ratni zločin i sve dok ne bude ne možemo reći da oni koji vole Radovano vole ratnog zločinca.
ma ja, još ako umre a ne doceka presudu--pravosnažnu.
Posthumno mu nobelovu dodjelit
User avatar
Drvosjeca iz Dejcica
Posts: 16757
Joined: 23/06/2004 15:46
Location: Sarajevo

#786 Re: Dos`o Nenad!

Post by Drvosjeca iz Dejcica »

dječak sa šibicama wrote:
Drvosjeca iz Dejcica wrote: Ima, Audicija je utrla put takvoj vrsti humora kao što sam pojasnio gore. Audicija je nastala 84' na ASU a TLN ekranizovan kasnije. Prije TLN na Radio Sarajevu je osamdesetih postojao Primus. Ovo je sve potrebno znati jer mnogi misle da je Pušenje i TLN glavni predvodnik i uzročnik Sarajevske škole pop rocka i humora što nije tačno. Pušenje i TLN su važan dio jednog razdoblja i pokreta koji seže od 60-tih godina.
Opet kazem, pises netacne informacije.

Ispast ce na kraju da je Emir Hadzihafizbegovic prvoborac sarajevskog humora :-)

TLN je ime emisije, Zenit i Nele su poceli sa tom furkom kod Bore Kontica na Primusu jos `81 godine, skupa sa Elvisom i Riclom, onda su formirane i grupe, i to je taj takozvani nju primitivs pokret.

Audicija je obicna pozorisna predstava.

Pises neistine.
:mrgreen: A šta konkretno je neistina od ovog gore?

Naravno da pišem istine, potraži informacije na netu i iz knjiga. TLN nije postoja 81, pa ni 82, 83, tek ekranizovana 1984 neposredno iza Audicije. Primus je bio nešto drugo i to na Radio Sarajevu. :-) Sve ovo imaš na netu pa potraži.

Audicija sa pozorišnom predstavom ima malo zajedničkog. Možda tebi Audicija izgleda i kao fubalska utakmica ali to sigurno nije. :wink:
User avatar
spreca
Posts: 66518
Joined: 07/11/2006 19:31
Location: Na Spreci fatam ribe....... za guzicu

#787 Re: Dos`o Nenad!

Post by spreca »

ted10 wrote:Intervju sa Žerom o Sarajevu uglavnom.
https://www.youtube.com/watch?v=fMEYFgVxmvk
Spominje se na temi i Zlaja Arslanagic,zasto sa njim niko ne pokusa uraditi intervju?
joj jes ovaj novinar nepismen :lol: :lol: :lol: :lol: ko neka baba
User avatar
Drvosjeca iz Dejcica
Posts: 16757
Joined: 23/06/2004 15:46
Location: Sarajevo

#788 Re: Dos`o Nenad!

Post by Drvosjeca iz Dejcica »

Dobrinja80 wrote:
dječak sa šibicama wrote:
Drvosjeca iz Dejcica wrote: TLN je jedan fragment a mi koji znamo malo više o Sarajevu znamo da je prvo nastala Audicija na Akademiji scenskih umjestnosti u Sarajevu te da je to bio začetak te vrste humora. Jednu o ključnih uloga oko okupljanja takve ekipe, među kojima je bio Đuro, Emir Hadžihafizbegović i drugi, odigrao je i Boro Stjepanović. Sarajevska rok škola je također dio koji je začet i prije nego je Nele rođen pa tako Nele u ZP je jedna karika a nikako i samo glavna karika. :oops: Subjektivno ti možeš misliti šta želiš ali činjenice su neumoljive i govore suprotno.
Netacno, Audicija je nastala krajem `84, Nadrealisti su postojali godinama prije toga, uostalom u februaru te godine Nele i jarani su napravili cuveni transparent "Volimo Jureka vise od bureka".
Ma bili su nadrealisti 1972 evo dokaza :lol: :lol: :lol: :lol:


Vidi fakt 1972. Predajem se. :lol:
hAZNADAR
Posts: 11029
Joined: 09/01/2012 08:12

#789 Re: Dos`o Nenad!

Post by hAZNADAR »

Najbolje bi bilo da i on i Kusta mogu doci u Sarajevo kada pozele i da im dlaka ne fali sa glave,... ali da ljudi okrecu glavu od njih. Gofna treba ignorisati,... a svaka prijetnja, napad, zabrana,... samo ih pravi vecim i veznijim nego sto jesu.

Naravno - i jedan i drugi su ex YU ikone, kvalitet u bransi neosporan, ostavili neizbrisiv trag u muzici, filmovima,.. i rado to konzumiram. Ali su kao ljudi na ignore.
User avatar
Država
Posts: 4968
Joined: 31/10/2010 15:15

#790 Re: Dos`o Nenad!

Post by Država »

Creasy wrote:
Može on sto puta otići u Bg, ali faca je mahalaška original...




:sax:
User avatar
Comandini
Posts: 229
Joined: 08/02/2012 00:13

#791 Re: Dos`o Nenad!

Post by Comandini »

Nego, jel ovo Sasa Vugdalic na slici s Neletom ? :D
User avatar
Brat
Posts: 999
Joined: 20/01/2011 00:00

#792 Re: Dos`o Nenad!

Post by Brat »

Dobrinja80 wrote:Nele i Cober, evo šta nele pise o Coberu, da posle ovakvih reči Nele ipak dolazi u Sarajevo, zašto?


Za Sanjin rođendan, posljednjeg dana marta, pojavi se naš stari drug iz srednje škole, Cober, za kog me vezalo duboko srednjoškolsko prijateljstvo, ona vrsta drugarstva koja krasi samo bogate životom, osjećanjima i duhom, jaranstvo koje je spremno na sve žrtve zarad nečega što stoji iznad nas. Cober je bio topao čovjek, duboko osjećajan, ali je u sebi nosio neki teret čije porijeklo nikad nisam mogao odgonetnuti. On je bio jedan od onih koje ne možeš da ne voliš, a u isto vrijeme od onih koji ističu svoju ličnost preko svake mjere. Mene i njega niko nije mogao razdvojiti. Spajali su nas naše Koševo (on je stanovao par kuća iznad mene), ljubav prema Azri (za neupućene, to nije žena nego poznata grupa iz osamdesetih), i neko tajanstveno međusobno razumijevanje koje vjerovatno zadobiju samo oni koji su zajedno proveli srednju školu. Sjećam se i jednog sunčanog popodneva koje smo Cober i ja proveli skačući obliveni znojem, u njegovoj sobi na Koševu, slušajući Azrin trostruki album uživo. Odvrnuli smo do daske dualov studio tako da je muzika, izlazeći iz dva teška, moćna zvučnika, tresla prozore susjednih kuća. Album se zvao Ravno do dna.
Cober je bio istovremeno i povučen i ekstravagantan. Posjedovao je harizmu koja nas je pritiskala toliko da smo svi u raji otpatili svaku njegovu ljubav zajedno s njim. Imao je Cober mana, kao što ih imam i ja. Ja možda i više od njega. Jer, evo, ležim ovdje u Kliničkom centru, ispod monitora na kome se oslikava rad mog napaćenog srca, pričam o njemu, dakle, nemam neke argumente da sam uspio u životu. Nemam argumente da sam u životu prošao bolje od njega. Hoću da kažem, mora da su moje mane dobrano odredile moj put ka hospitalizaciji. No, svak ima pravo na srčani udar, pa i ja.
Ali te mane, koje su nas krasile, u našem prijateljstvu nisu bile važne. Prosto, postoji vrijeme kad čovjek prijatelja gleda kao dio sebe i sve mu oprašta, sve razumije, ništa mu ne smeta, ne zamjera, čak i ne primjećuje. To je đačko doba, doba odrastanja, i jadan je onaj koji u to doba ima sud, njega težak teret pritišće, njemu najljepše doba prođe u vrednovanju, ali, jadan je i onaj koji poslije tog doba suda nema, nego i dalje ostaje u školskim klupama, slijep na poremećaje, kretanja, ljudska pomjeranja i dubinu svoje propasti. E, taj sam ti...
Elem, dođe Cober poslije toliko godina, i taj Sanjin rođendan zaista prođe u divoti Božijoj, iako posljednji dan marta devedeset druge nije obećavao blistavu budućnost ni nama, ni gradu u kom smo živjeli. Završi se veče u lagodnoj atmosferi, čak se ja ponudih, a Cober prista, da ga odvezem do kuće. Iskoristismo priliku u toj kratkoj vožnji, jer Sarajevo nije neke veličine, da prozborimo dvije-tri o politici. Tu delikatnu temu smo tokom cijele večeri vješto izbjegavali. Znali smo da je među nama podignut kineski zid, znali smo da nema ni jedne jedine tačke koja se može smatrati zajedničkom. Njemu je otac bio visoki funkcioner stranke koja je predstavljala narod u začetku i u ekspanziji, meni je otac bio profesor fakulteta gdje je predavao jezik koji je više pripadao kulturi kojoj se zaklinjao Cober. On se polako prilagođavao situaciji i od nekadašnjeg pankera, Džonijevog sljedbenika, sve se više približavao ilahijama i kasidama, a ja sam ostao neprilagođen i glup!
Rastasmo se sa uvjerenjem da ćemo se ubrzo ponovo vidjeti.
Uđosmo u april devedeset druge. Nervoza je rasla na svakom koraku. Meni su već prijetili po ulici, maske su padale kao lišće stare lipe s kasne jeseni, pričalo se svašta po gradu, da ovi ubijaju, da ovi kolju, da neće biti milosti. Na vratima stana mojih roditelja u Kranjčevićevoj ulici neko je stavio krstić. Besmisleno! Pa barem se u Sarajevu Srbin može otkriti po imenu i prezimenu. Zašto je neko stavio krstić pored imena Srđana Jankovića? Valjda kad krene klanje po kućama, ime govori dovoljno. Ili su lokalne paše već zapikale stanove u koje će ući onog momenta kad se za to steknu uslovi.
Jezive stvari su se počele događati. Mene je polako hvatala paranoja, moj stari drugar iz prošlosti. Kad god bih otišao u toalet, kroz prozor bih gledao dvorište naše zgrade u centru grada, dvorište koje danas zovu Mašinac. Gledajući to dvorište, ušuškano između velikih zgrada i skriveno od pogleda sa ulice, mislio sam samo jedno: Ovdje će nas streljat!
Prijetnje koje sam dobijao davale su mi pravo i da tako mislim, ali još uvijek je postojala nada. Nadu je, naravno, ugušila "međunarodna zajednica". Kao što iskusni roštiljdžija nagura na novine tresku i suvo drvo i kresne upaljač, tako je međunarodna zajednica na šesti april, dan oslobođenja grada Sarajeva, odlučila da prizna Bosnu i Hercegovinu, koja još uvijek nije priznala samu sebe. Više nije bilo sumnje. Oni hoće da se mi pobijemo!
Trećeg ujutro, otišao sam do Estrade na kafu. Zabrinuta lica već su postala normalna pojava u zemlji koja postoji samo kao punkt novog ratnog žarišta. Perica je sjedio za stolom sam, gledajući kroz prozor Estrade na drugu stranu Miljacke. Na toj drugoj strani trebalo je da prave zgradu u kojoj će on imati novi stan. Perica je tog dana imao veliku prednost. Njegova supruga Mina, čvrsta i stabilna osoba, rasterećena suvišnih pitanja, bila je stjuardesa Jata. Pepi mi direktno ponudi opciju da se sve troje, Sanja, Jana i ja, tog dana popodne redovnim letom Jata prepakujemo za Beograd. On misli da ovdje nade više nema, a ja sam, kako reče, čovjek visokog rizika. Ja sam tad još uvijek gledao na stvari sa vedrije strane. Rekao sam mu, iz poštovanja prema njegovim godinama, da sam spreman da ga poslušam, ali da je možda pametnije sačekati da se vidi šta će se to dogoditi šestog. Perica mi odgovori da on ne gaji optimizam, ali da ponuda stoji. Jedan čaj, jedan sok od borovnice i vratih se kući.
Sanja je sjedila blijeda i izgubljena. To je jedina osobina koju moja žena nikada nije imala. Šta god da se desi, ona zna šta treba da se radi.
Rekla mi je da ju je zvao Cober. Da je rekao da će te večeri zatvoriti vodovod pošto će biti neke frke, pa bi dobro bilo, pošto imamo malo dijete, da napunimo kadu. Ako je neko u tom haosu mogao da ima informacije, to je bio on. Kako mi je to rekla, tako je ustala, okrenula se prema meni i izjavila kako ona taj film ne želi da gleda.
Ja aktivirah Peričinu ponudu i tog popodneva sa aerodroma Butmir avion boing 737 povede moju malu familiju i mene iz mog rodnog grada.
Na aerodrom nas je odveo Zena.
Bio je sjeban, ali, kao i uvijek, glumio je dobro raspoloženje. Divno je bilo osjetiti njegov pokušaj entuzijazma. Ja sam bio nemoćan da mu iskažem ljubav koju sam istinski osjećao. Bilo mi je toliko žao što ga nisam ljubio hiljadu puta za sav onaj život koji je ostao iza nas, nemjerljiv ma kakvim aršinima, bogat koliko i Tadž Mahal.
Avion je pravio posljednji krug iznad Sarajeva. Ispod mene, stiješnjen međ planinama, ležao je olimpijski grad. Prekrila ga noć, tamna i beskrajna. Kroz prozor boinga sedam tri sedam bacio sam posljednji pogled. Vidio sam ulice na kojima sam naučio da hodam, brda na kojima sam naučio da skijam, parkove u kojima sam naučio da ljubim. Znao sam izvor svake svjetiljke koja je te proljetne večeri iscrtavala moj grad. Svaki njegov ćošak, svaka zgrada u meni je ostavila neizbrisiv trag, pečat za nezaborav. Ljutio se ja na njega ili on na mene, mi jedan od drugoga pobjeći ne možemo.
Moje misli prekinu pilot aviona. Preko proferceralih zvučnika obavještavao nas je da će let do Beograda trajati trideset pet minuta i da ćemo letjeti na visini od devet hiljada petsto metara, prosječnom brzinom od osamsto kilometara na sat. Govorio je kao da je sve normalno. Kad da jedno dijete nije izgubilo svoj dom. Kao da sutra neće izbit rat.
Sletivši na aerodrom Surčin mnome ovlada osjećaj sigurnosti.
Kako krenu krvoproliće, tako krenu da curi sav bijes iz ljudskih duša. Ja postadoh izdajnik. Izdajnik grada koji bi me streljao treći dan rata, u dvorištu iza moje zgrade koje sam gledao iz toaleta. Silina srpskog besmislenog udara na Sarajevo izazva cijeli svijet i isprovocira dodatne reakcije "međunarodne zajednice". Njima je to rokanje leglo ko kec na desetku. Imaju divnu priliku da ispune svoj cilj, a to je da se rat nastavi unedogled. To, naravno, srpska pamet nije mogla da dokuči. A nije mogla čuti ni savjete... Srbima su, u to vrijeme, u glavi odzvanjale gusle. Sad im odzvanja prevodilac u Hagu.
A grad se savio pod dvostrukom nesrećom, pod granatama i pod unutrašnjim terorom. Ali najveća boljka osta činjenica da njegovi simboli, djeca njegovih zlatnih godina, ne bijahu u njemu. Na mene su se žestoko navrzli, što je bilo i logično, jer Sarajevo misli da su Nadrealisti njegova svojina, da je sve ono što smo mi napravili rezultat košnice u kojoj smo obitavali, a ne pčela koje su je skrojile.
U halabuci koja nas je preplavila, čuh i Coberove stihove.
On je napisao pjesmu u kojoj je biranim riječima opisao sav moj "moralni i etički" pad odlaskom iz grada. Jebo mi je sve po spisku. Ja, iskreno, nisam ni očekivao drugačije tumačenje moga samoevakuisanja. Bijes kojim je pjesma pisana blaga je verzija onoga što bi mi se desilo da sam ostao tamo. Neko iz njegovog plemena, sa slabijim živcima, ljut i u žurbi, objesio bi me za jaja. Zato sam i otišao. Divna pjesma koju mi je posvetio sa svom svojom ljubavi prema meni, samo je potvrdila mudrost moga postupka. Odisala je žaljenjem što nisam ostao, što sam pobjegao, a bila je to jedinstvena prilika da se konačno obračunamo.
Na jednom mjestu, međutim, on napisa da sam otišao jer su "... braća javila".
E, tu se stvar komplikuje.
Bilo bi jednostavno da ovu rečenicu tumačimo tako što ćemo reći da mi je javio on, a pošto sam ja njega smatrao svojim bratom, tu bi iskaz bio istinit i nedvosmislen. Problem je što on, kad je to pisao, nije tako mislio. On, kada je napisao "javila braća", nije mislio na sebe, već na "one s brda", moje saplemenike. Prvo, to je laž. Nisu mi Srbi javili, javio mi je on.
A zašto je rekao da su mi javili Srbi, a ne on? Zašto bi lagao?
Zato što je ta pjesma prestala da bude njegova intima, već je postala propaganda. Njen cilj je bio da pokaže svijetu da su Srbi bili spremni za rat.
A drugo, on mene ne drži za brata. To se vidi iz pjesme koju mi je posvetio.
A mi smo se smatrali braćom! Pa kad je to on mene prestao smatrati bratom? Šta se to dogodilo između slušanja Azre i početka ratnih sukoba?
Desio se referendum za otcjepljenje Bosne od Jugoslavije. Tu mi je moj Cober rekao da mu ja više nisam brat. On je glasao Za, iako je znao da to mene boli. Ja sam to ozbiljno shvatio, pokupio stvari i otišao. Teško je živjeti u istoj zemlji sa onima koji te ne smatraju bratom.
Ja sam sve koji su rođeni od Vardara pa do Triglava smatrao braćom. Tako sam vaspitan i danas mislim da je to ispravno. Kakva sam ja budala! Jer, niko od njih mene nije smatrao bratom. Ja sam im bio samo privremeni brat, brat na određeno vrijeme. Kada je to vrijeme isteklo, prestao sam da budem brat i postao agresor.
Gle čuda! Agresor na svoju rođenu zemlju! Agresor na grad u kojem sam se rodio! To znači da sam agresor postao svojim rođenjem. A da li su i ostalih sto pedeset hiljada Srba koji su, poput mene, napustili svoj rodni grad isto bili agresori? Ako je to tačno, u tom slučaju, broj agresora prelazi jednu trećinu stanovnika Sarajeva! Malo veliki broj za agresora. Kako može jedna trećina rođenih Sarajlija da budu agresori na svoj grad? Nešto nije u redu... ne uklapa se. Možda nisu agresori? Drugim riječima, moramo da se zapitamo ko je tu agresor. Da nisu onda agresori druge dvije trećine?
Čovjek može da ode iz svog grada, pa da se u njega vrati kao neprijatelj, ali ne može da se vrati kao agresor, naročito ako tu istu počast dijeli sa još sto pedeset hiljada ljudi iste nacije.
Kako ogromna većina od tih Srba nije uzela oružje u svoje ruke, a ja sam eklatantan primjer takvog čovjeka, čime li se ispoljila naša agresija? Negativnom energijom? Spiritualističkim mantrama? Čaranjem i baranjem? I na kraju krajeva, kakvi smo mi to jadni agresori kada smo otišli iz svog rodnog grada, s namjerom da se u njega više ne vratimo? Nas više nema! Niko od nas neće da se vrati! Kakvi divni agresori!
No, oslobodimo se politike, krenimo logikom.
Jasno je da mi moramo biti nazvani drugačijim imenom. A koje to ime mi zaslužujemo? Potražimo ga zajedno.
Kako se nazivaju ljudi koji su nasilno istjerani iz svojih domova i sada žive na drugim lokacijama na planeti, daleko od kuće u kojoj su rođeni?
Izbjeglice.
Ja živim u Beogradu, ali ja nisam odavle. Ja sam iz Sarajeva, samo što sam otuda otjeran.
A kako se zove čin u kome jedna grupa ljudi otjera drugu grupu ljudi iz grada u kome su živjeli zajedno?
To se zove čišćenje.
A ako, kojim slučajem, ova prva grupa ljudi pripada jednoj, a druga drugoj naciji, religiji ili etničkoj grupi, kako se to zove?
To se zove etničko čišćenje.
A ako je ta akcija koju nazivamo etničko čišćenje obuhvatila najmanje sto pedeset hiljada ljudi, kako se to zove?
To se zove etničko čišćenje velikih razmjera!
E, sad shvatam zašto me zovu agresorom. Da me ne zovu tako, morali bi me zvati onako kako ja zovem sebe.
Žrtva etničkog čišćenja!
Eto, takva je Bosna. Jedino mjesto na svijetu u kojem te jebu pa kažu da si silovatelj.
U cijeloj istoriji ove napaćene zemlje kroz koju su prolazile vojske, pljačkale horde, sudarale se civilizacije, padale imperije, nagonila razna pisma i alfabeti, samo je jedan car carevao za vijek i vijekova. Njegovo ime je Laž.
A laž boli.
Razumijem patnje ljudi pod granatama, ali ne razumijem da se kao odgovor traži laž. Laž je bila integralni dio rata, smisao koji ga pokreće, smisao postojanja. Na laži se podigla država, nacija, kultura, laž je nešto sa čim živimo.
Ali nije laž kriva. Ona radi svoj vjekovni posao. Mi smo na nju pristali. Lakše nam je. Lakše je Coberu bilo okriviti mene nego uspostaviti uzročno-posljedičnu vezu između njegovih političkih svjetonazora i reakcije komšija sa Pala. Sa istinom, život je teži. Mora da se misli, da se traži duboka suština sukoba. Laž je jednostavna, brza, nađete je u enciklopediji, vikipediji, na guglu, fejsbuku. Pristanete na nju jer vas oslobađa odgovornosti. Neko drugi je slago, ne vi. Niste vi krivi što svi oko vas lažu. Broj ubijenih, silovanih, raseljenih, sve se lagalo. Strašno! Kao da to nisu bili ljudi, od krvi i mesa, puni smijeha ili suza, sa svojim snovima i nadama, natovareni brigom ili srećom, ljudi, a ne brojevi. Valja nam svima oboriti pogled pred tim silnim grobovima, mezarima i humkama, što ostaše rasuti po bosanskoj zemlji nakon velikog pira, i tražiti oprost ne samo zbog toga što su oni živote izgubili uludo, bez ikakvog smisla, već i zato što se prema njima danas odnosimo kao prema posebnoj vrsti robe, argumentu zgodnom za prekrajanje istorije, glavnim junacima blijedih holivudskih filmskih pokušaja, važnom resursu za razvoj ratnog turizma.
Ali, jebiga. Sve to prekriva ruzmarin i šaš.
A Cober je Benja Isović?
User avatar
Drvosjeca iz Dejcica
Posts: 16757
Joined: 23/06/2004 15:46
Location: Sarajevo

#793 Re: Dos`o Nenad!

Post by Drvosjeca iz Dejcica »

Brat wrote: A Cober je Benja Isović?
Doktore---Benjamin Isovic,Bosanac

DOKTORE ! !


Prijatelju stari gdje si sad?!
Ja, znam : sta ces -pos`o-Beograd...
Snimilo se: ide susa,
a sitno dijete i sitna dusa
i jos na vrijeme braca javila...

Citam sta si nam napisao...
Greska!!!
Majakovski ne bi nikad zbrisao!
ost`o bi sa svojom rajom:
s Tifom , Dinom i sa Zlajom,
a i koja bi se piva zbavila.

...I k`o u tvojoj pjesmi :
slavni reziseri
statisti po mjeri
i Svabo za novi dotirani film!

Pricas da rat ovaj nije tvoj.
jok , nego je Sulin ili moj!
Ovako ti stvari stoje:
Nema sta tu moje -tvoje
kada s brda pucaju na grad!

Sve ustase i sve balisti :
Zita, Lale , ?Nadrealisti?...
Kakva basna-srne lazu!
A znas kad ovdje nekom kazu
da je papak ili da je smrad...!

I k`o u tvojoj pjesmi:
od Gazimestana
jedna zvijezda sa Balkana
i njen trag po zemlji krvavoj!

Ili im je pamet sludjena,
ili im je podlost sudjena?
Boze ako imas oci,
a znam da imas-daj priskoci,
misevi bi nazad na moj brod

Samo,
ovo nije pjesma !
Jer, Sarajevo plamti,
jer, Sarajevo pamti
svoju bol i svoje zlotvore

Jer, Sarajevo plamti,
jer, Sarajevo pamti!
FUCK YOURSELF
(i slicne fuck-tore)
Doktore!


(Benjamin Isovic bivsem prijatelju i komsiji dr Neletu Karajlicu,
Dani, 25.9.1992.)
User avatar
JohnnyS
Posts: 13662
Joined: 05/05/2007 12:03
Location: Brijuni

#794 Re: Dos`o Nenad!

Post by JohnnyS »

Ne treba čovjeku zamjerati što je otišao i još o tome pisati pjesme, imao ženu i malo dijete, tko normalan ne bi izvukao obitelj iz pakla da je u prilici. Preko toga što je srao po medijima, ja mu osobno ne bih nikad prešao, ali kako ja nisam Sarajlija neću se miješati u vaše interne razmirice... :D
User avatar
York Light 100`s
Posts: 915
Joined: 28/05/2011 14:09

#795 Re: Dos`o Nenad!

Post by York Light 100`s »

Zviz wrote:
ime123 wrote:
Zviz wrote: Ja nikoga iz Nadrealista ne dozivljavam kao cetnikom, ustasom ili balijom. Eto toliko od mene. Sto se Jenkis tice sa guza na guz recept a biti u humanitarnim svrhama javo to ti je isto kao pranje novca.
Pa bolan kakve veze nadrealisti sad imaju sa ovim. Lik je cetnik 1/1.

Ja na Neleta gledam kao kolektiv Nadrealista nikako drugacije. Ja njega ne poznajem individualno niti me njegiov zivot poslje Nadrealista zanima. On je za mene Nadrealista, a Nadrealisti su kult Sarajeva. On ima legitimno pravo na svoje misljenje o bilo cemu pa i ratu na prostorima SFRJ. Zaboli me neka stvar sta on misli o tim dogadjajima, mene zanimaju "patizanske vrijesti, graha i parizera nakoso, shabaz itd."
Ma i ja Šešelja i Karadžića ne doživljavam kao ratne zločince već kao doktore, pisce i političare :)
Ja živim u svom svjetu i ne obazirem se na realnost. Cvijeće cvjeta, sunce sija, ptičice pjevaju. Da je Ratko Mladić glumio Izeta Fazlinovića ti bi o Mladiću najvjerovatnije imao najpozitivnije mišljenje jer važnije je da te je nasmijao dešavanjima u fiktivnom svjetu nego šta je radio u realnom
User avatar
Creasy
Posts: 2980
Joined: 27/11/2010 08:33

#796 Re: Dos`o Nenad!

Post by Creasy »

Mene samo zanima da li se vidio sa Zenom u onoj konobi i šta Zena misli o Neletu i eventualnoj njihovoj budućoj saradnji (mada znam da od toga nema ništa)... A mišljenja papaka ne čitam ili samo letimično preletim.
Ripicipi
Posts: 4171
Joined: 11/01/2007 21:55
Location: BiH, a vi???

#797 Re: Dos`o Nenad!

Post by Ripicipi »

Creasy wrote:Mene samo zanima da li se vidio sa Zenom u onoj konobi i šta Zena misli o Neletu i eventualnoj njihovoj budućoj saradnji (mada znam da od toga nema ništa)... A mišljenja papaka ne čitam ili samo letimično preletim.
Imas onaj Al Jazeerin dokumentarac na tu temu.
User avatar
dobojlija81
Posts: 3541
Joined: 20/07/2012 22:03

#798 Re: Dos`o Nenad!

Post by dobojlija81 »

joint union wrote:
Gojeni H wrote:

:lol: :lol:

Chmoljo/Muhamede

Grehota ce vam velika biti ako zakljucate temu.
Pogodilo je Zviza opasno ... a i drzi se teme.
A ne zna koliko je sretan sto, umjesto u Danskoj, nije bio '92 u Zvorniku, Prijedoru ili recimo na Grbavici, pa da batku fino objasni kako bi on to sa seseljom kafu pio. On i Nele, u par deka.
pustite zviza opet neko cepanje ima :D
User avatar
Zeljoooo
Posts: 877
Joined: 02/11/2014 17:27

#799 Re: Dos`o Nenad!

Post by Zeljoooo »

Zviz i rodjo mu :lol: :lol: :lol:
User avatar
Creasy
Posts: 2980
Joined: 27/11/2010 08:33

#800 Re: Dos`o Nenad!

Post by Creasy »

Ripicipi wrote:
Creasy wrote:Mene samo zanima da li se vidio sa Zenom u onoj konobi i šta Zena misli o Neletu i eventualnoj njihovoj budućoj saradnji (mada znam da od toga nema ništa)... A mišljenja papaka ne čitam ili samo letimično preletim.
Imas onaj Al Jazeerin dokumentarac na tu temu.

Gledao sam to, ali tu nema odgovora. Nele je rekao samo da ako se nađe sa Zenom, da će to biti bez kamera. Iz njihove priče se vidi da su bili veoma bliski, ali neka tvrdoglavost (čini mi se više s Neletove strane) odgađa taj susret koji je mislim neminovan, prije ili kasnije.
Locked