Čistka u magazinu DANI

TV i novinske vijesti, vaši komentari, vaše teme...

Moderator: anex

dragan53
Posts: 275
Joined: 29/12/2012 10:19

#1 Čistka u magazinu DANI

Post by dragan53 »

Pozdrav forumaši,

Poslednjih nekoliko dana preplavljeni smo informacijama o stalnim napadima na medije pa je gotovo neprimjećeno prošla čistka u magazinu BH DANI!
Danas je izašao novi broj i Impressum je zvanično potvrdio glasine da su Dani otpustili Vuka Bačanvića, svog najpoznatijeg novinara i zamjenika glavnog urednika!Veći broj doskorašnjih saradnika prije svega Ivan Lovrenović više ne objavljuju a primjetna su nova autorska imena.
Pop mojoj ocjeni DANI su uz sve manjkavosti doskora držali lijevi politički kurs a imali su dosta dobrih tekstova i analiza, satiričnih komentara koji su podsjećali na Feral!Za mene lično bilo je dobro imati takav mediji u BiH!

Kakav se zaokret u desno dogodio govori i da je na mjesto zamjenika glavnog urednika Saše Rukavine došao antikomunistički manijak Josip Vričko :D Po tekstovima se može vidjeti da je i drugim autorima koji su prepoznatljivi po ljevičarskim pogledima sloboda svedena na ono "uzmi izjavu i ne pametuj" :D!

Očigledno je Bakir odriješio kesu i odlučio se obračunati sa bogohulnicima !
User avatar
Ned071
Posts: 6435
Joined: 27/01/2014 15:32

#2 Re: Čistka u magazinu DANI

Post by Ned071 »

vuk bacanovic nije otpusten. sam je otisao.
dragan53
Posts: 275
Joined: 29/12/2012 10:19

#3 Re: Čistka u magazinu DANI

Post by dragan53 »

Zbog čega?Ako nije bilo pritisaka?
User avatar
Ned071
Posts: 6435
Joined: 27/01/2014 15:32

#4 Re: Čistka u magazinu DANI

Post by Ned071 »

nece da radi sa vrickom...
dragan53
Posts: 275
Joined: 29/12/2012 10:19

#5 Re: Čistka u magazinu DANI

Post by dragan53 »

A od kud si ti tako dobro upucen.Taj Vričko je ustaša non puls ultra mada mi se ne čini da je razlog tako banalan.

Ja sam kupovao tu novinu i primjetio sam ovo sto sam gore napisao!Ne možeš više vidjeti tekst protiv SDA a Vuk ih je onako ismijavao i izvrtao ruglu u svakom broju.Nevidim više tekstove brojnih saradnika!!!! Izmedju ostalog ni one poljske novinarke koja je imala neku fobiju od SDA :)

Vidim nekolicinu novih imene u poslednja dva broja i osjećam neki cinizam u tekstovima što me navelo na zaključak da se radi o nekoj harangi.

Uzgred rečeno ovaj Rukavina je najdosadniji kolumnista kojega sam ikad čitao!!!
User avatar
Adriatic
Posts: 3396
Joined: 03/07/2008 12:32
Location: Šeher

#6 Re: Čistka u magazinu DANI

Post by Adriatic »

Dani su svoj nezaustavljivi pad počeli pred izbore 2010.g. (ako ne i puno ranije), tj. onda kad je Pećinar odlučio da ode pod skute Silajdžića.
Na kraju je završio u njegovoj stranci :-) a svoju poslušnicu Vildanu instalirao u Oslobođenje.
Danas ovaj list predstavlja jad nad jadima.
Nije to više pitanje kome su se prodali, nego što su postali dosadni, nemaštoviti, kukavice, ....jednom riječju, oni samo "odrađuju" novinu, da se kaže da je izašla.
Bio je to nekad dobar list, ali ljudi su kvarljiva roba.
dragan53
Posts: 275
Joined: 29/12/2012 10:19

#7 Re: Čistka u magazinu DANI

Post by dragan53 »

Dobro o tome je dosta pisano i manje više sve rečeno ali ovo je po meni poslednji ekser u tabut ovog rahmetli magazina!
Ja sam stariji čitalac al po meni je ova mlada ekipa prije čistke imala nešto u sebi, koliko im god sloboda bila ograničena.
Sada u svakom broju paranoja protiv Dodika i ništa novo. Postaće ljiljan u PM :) obično nacionalističko smeće građanske orjentacije :)
Last edited by dragan53 on 08/01/2015 14:34, edited 1 time in total.
AdrianMole
Posts: 732
Joined: 08/05/2007 14:00

#8 Re: Čistka u magazinu DANI

Post by AdrianMole »

Dani nažalost već odavno nisu ono što su nekada bili pod uredničkom palicom Senada Pećanina ili Vildane Selimbegović.Negdje krajem 90-ih čekao sam četvrtkom poslijepodne ispred tadašnje redakcije da prvi oštampani primjerci dođu.Puno dobrih novinarskih imena je prošlo kroz Dane:Pećanin,Selimbegović,Jergović,Luković,Džanko,Šehić,Mehmedinović,Hemon,Ivančić,Lovrenović,Imamović,Kebo,Ivančić...Nikoga više od pobrojanih i mnogih drugih nema.Danas je to jednostavno loša,nečitljiva novina kao i Oslobođenje i jednostavno dosadna.
User avatar
Ned071
Posts: 6435
Joined: 27/01/2014 15:32

#9 Re: Čistka u magazinu DANI

Post by Ned071 »

dragan53 wrote:A od kud si ti tako dobro upucen.Taj Vričko je ustaša non puls ultra mada mi se ne čini da je razlog tako banalan.

Ja sam kupovao tu novinu i primjetio sam ovo sto sam gore napisao!Ne možeš više vidjeti tekst protiv SDA a Vuk ih je onako ismijavao i izvrtao ruglu u svakom broju.Nevidim više tekstove brojnih saradnika!!!! Izmedju ostalog ni one poljske novinarke koja je imala neku fobiju od SDA :)

Vidim nekolicinu novih imene u poslednja dva broja i osjećam neki cinizam u tekstovima što me navelo na zaključak da se radi o nekoj harangi.

Uzgred rečeno ovaj Rukavina je najdosadniji kolumnista kojega sam ikad čitao!!!

pa ako znas ko je vlasnik onda je normalno da ne mozes... inace, haranga je jedna od rijeci od koje mi se povraca
dragan53
Posts: 275
Joined: 29/12/2012 10:19

#10 Re: Čistka u magazinu DANI

Post by dragan53 »

Ned071 wrote:
dragan53 wrote:A od kud si ti tako dobro upucen.Taj Vričko je ustaša non puls ultra mada mi se ne čini da je razlog tako banalan.

Ja sam kupovao tu novinu i primjetio sam ovo sto sam gore napisao!Ne možeš više vidjeti tekst protiv SDA a Vuk ih je onako ismijavao i izvrtao ruglu u svakom broju.Nevidim više tekstove brojnih saradnika!!!! Izmedju ostalog ni one poljske novinarke koja je imala neku fobiju od SDA :)

Vidim nekolicinu novih imene u poslednja dva broja i osjećam neki cinizam u tekstovima što me navelo na zaključak da se radi o nekoj harangi.

Uzgred rečeno ovaj Rukavina je najdosadniji kolumnista kojega sam ikad čitao!!!

pa ako znas ko je vlasnik onda je normalno da ne mozes... inace, haranga je jedna od rijeci od koje mi se povraca
Pa u proteklom periodu pisali su dosta protiv SDA imaš dosta tekstova o tome!

kritikovao se i SDP i sve odreda... Onako novina koja je dozvoljavala širok dijapazon mišljenja zbog čega sam je ja kupovao..volim kad ima malo kritike sa političke i analitičke strane... šta vrijedi slobodnoj bosni što piše nekad nešto protiv SDA kad joj je ideologija SDA podrazumjevana kao što joj je podrazumjevano da sunce izlazi i zalazi :-/.. Dani su bili mdobro sa te strane ali odjednom je sve prestalo :/

očihgledno je sada stalo sa tim i nastupila je čistka da ne kažem haranga na novinare :)
U ostalom ne vidim šta je tu "normalno da ne možeš"!Ako je to normalno onda smo bas otisli dodjavola!
Last edited by dragan53 on 08/01/2015 14:59, edited 1 time in total.
okan1988
Posts: 27
Joined: 06/06/2013 03:19

#11 Re: Čistka u magazinu DANI

Post by okan1988 »

I meni sve liči na čistku i političko uplitanje iz SDA. Primjetio sam zaokret kod dolaska Saše Rukavine na mjesto glavnog urednika. Ukinuo je i ono malo slobode što su imali autori a kako ptica trpi dok ima bar metar neba vjerovatno je i Bačanović trpio :-?
User avatar
Ned071
Posts: 6435
Joined: 27/01/2014 15:32

#12 Re: Čistka u magazinu DANI

Post by Ned071 »

oslobođenje i dane drzi mujo selimovic. kao i stampariju u semizovcu. mujo je sda=oslobođenje i dani su sda.
dragan53
Posts: 275
Joined: 29/12/2012 10:19

#13 Re: Čistka u magazinu DANI

Post by dragan53 »

A dobro ti mi sad govoris da je gavran crne boje!
Govorim o tome ako smo kao demokratsko drustvo onda moramo imati slobodu izražavanja a kvalitet novine treba mjeriti po nekom stepenu slobode!Koja novina u Hrvatskoj ideološki podržava Borisa Dežulovića? Nijedan ali ipak ima neke slobode ima čim može objaviti tekst!O tome govorim, u Danima je do skoro objavljivao ko je god stigao i bilo je tu svega a sad se sve svelo na stranačke listove.Kad si u Avazu vidio kritiku Fahre Radončića??? Sve se avaizovalo odavno! Treba gore u zaglavlju svake novine stajati magazin taj i taj, organ GO te i te stranke.
User avatar
Ned071
Posts: 6435
Joined: 27/01/2014 15:32

#14 Re: Čistka u magazinu DANI

Post by Ned071 »

gledaj od cega zivis...
User avatar
Adriatic
Posts: 3396
Joined: 03/07/2008 12:32
Location: Šeher

#15 Re: Čistka u magazinu DANI

Post by Adriatic »

Tržište je nacionalističke orijentacije, dominantno.
Listovi "građanske orijentacije" nemaju tu više šta tražiti.
dragan53
Posts: 275
Joined: 29/12/2012 10:19

#16 Re: Čistka u magazinu DANI

Post by dragan53 »

Adriatic wrote:Tržište je nacionalističke orijentacije, dominantno.
Listovi "građanske orijentacije" nemaju tu više šta tražiti.
Ja baš mislim suprotno! Nacionalisti ne čitaju novine jer se čitanje i nacionalizam međusobno isključuju(bar kada se radi o onome što se kod nas smatra nacionalizmom) !Na tom tržištu pisani mediji nikada nemaju šta tražiti jer se ideologija tim ljudima ne plasira kroz pisane medije, višđe kroz šovinističke pjesme izvornog žanra i turbo folka...
Evo prostog primjera,većina novina u BiH su nacionalistički i ni jedan nije likvidan i ne može opstati na tržištu i lako padaju pod uticaj politike!Većina ih zavisi od finansiranja iz budžeta a o načinima crtpljenja para za medije ne trebam previše trošiti riječi.

Dugo sam živio u inostranstvu i smatram da model koliko toliko "objektivnog medija" koji dozvoljava širok dijapazon mišljenja može da opstane!
dragan.s
Posts: 2042
Joined: 04/07/2009 00:34

#17 Re: Čistka u magazinu DANI

Post by dragan.s »

dragan53 wrote: Ja baš mislim suprotno! Nacionalisti ne čitaju novine jer se čitanje i nacionalizam međusobno isključuju(bar kada se radi o onome što se kod nas smatra nacionalizmom) !
Evo prostog primjera,većina novina u BiH su nacionalistički i ni jedan nije likvidan i ne može opstati na tržištu i lako padaju pod uticaj politike!Većina ih zavisi od finansiranja iz budžeta a o načinima crtpljenja para za medije ne trebam previše trošiti riječi.

Dugo sam živio u inostranstvu i smatram da model koliko toliko "objektivnog medija" koji dozvoljava širok dijapazon mišljenja može da opstane!
Mediji se ne finansiraju iz budžeta, barem ne direktno. Reklame su druga stvar i upravo je u njima kvaka opstanka.
Model medija (pod tim prevashodno mislim na novine, ali je slično i sa TV-om) koji će živjeti samo od čitalaca ne može opstati. Šta god da on pisao i koliko god da je objektivan (a i to šta je objektivnost se može raspravljati). Ljudi naprosto nemaju više naviku da kupuju novine jer su informacije lako dostupne putem Interneta. Posebno mlađe generacije. Ostatak love za normalno funkcionisanje se mora namiriti od reklama (i smrtovnica, konkursa i sl.). Tu onda dolazimo do toga da su sve firme koje imaju lovu da se reklamiraju pod ovim ili onim političkim uticajem pa će radije svoju lovu ostavljati kod "prijateljski" nastrojenih medija nego kod onih gdje bi njihova stranka mogla doživjeti kritiku. Posebna su priča potpuno nepotrebne reklamne kampanje javnih preduzeća u odabranim medijima. Ni privatne firme nisu imune od ovoga.
U inostranstvu je fazon u tome da jake kompanije utiču na politiku, a ne obrnuto. Jednom Fordu ili Microsoftu niko ne može narediti šta će raditi niti im postavljati upravne odbore i sisati lovu za kampanju i socijalne potrebe.
dragan53
Posts: 275
Joined: 29/12/2012 10:19

#18 Re: Čistka u magazinu DANI

Post by dragan53 »

Odosmo predaleko od tema a koliko vidim većina vas se i ne žalosti nad tom činjenicom što znate da vam se svaki dan serviraju laži koje je neko dobro platio :)
User avatar
homega
Posts: 1866
Joined: 18/05/2014 23:45

#19 Re: Čistka u magazinu DANI

Post by homega »

Ned071 wrote:oslobođenje i dane drzi mujo selimovic. kao i stampariju u semizovcu. mujo je sda=oslobođenje i dani su sda.
I Mujo i Mujesira su "Silajdžićevci" :-)
User avatar
Adriatic
Posts: 3396
Joined: 03/07/2008 12:32
Location: Šeher

#20 Re: Čistka u magazinu DANI

Post by Adriatic »

homega wrote:
Ned071 wrote:oslobođenje i dane drzi mujo selimovic. kao i stampariju u semizovcu. mujo je sda=oslobođenje i dani su sda.
I Mujo i Mujesira su "Silajdžićevci" :-)
SDA, SBB, SBIH,......sve je to ista bagra koja nas je dovela do ovoga, a koja se samo podijelila u više stranaka
User avatar
Ned071
Posts: 6435
Joined: 27/01/2014 15:32

#21 Re: Čistka u magazinu DANI

Post by Ned071 »

homega wrote:
Ned071 wrote:oslobođenje i dane drzi mujo selimovic. kao i stampariju u semizovcu. mujo je sda=oslobođenje i dani su sda.
I Mujo i Mujesira su "Silajdžićevci" :-)

jasta su. tacno se to vidi po tekstovima u oslobodjenju :mrgreen: a i vildana vraca neke porodicne dugove vladajucoj...
doktor78
Posts: 3075
Joined: 14/09/2006 11:02

#22 Re: Čistka u magazinu DANI

Post by doktor78 »

AdrianMole wrote:Dani nažalost već odavno nisu ono što su nekada bili pod uredničkom palicom Senada Pećanina ili Vildane Selimbegović.Negdje krajem 90-ih čekao sam četvrtkom poslijepodne ispred tadašnje redakcije da prvi oštampani primjerci dođu.Puno dobrih novinarskih imena je prošlo kroz Dane:Pećanin,Selimbegović,Jergović,Luković,Džanko,Šehić,Mehmedinović,Hemon,Ivančić,Lovrenović,Imamović,Kebo,Ivančić...Nikoga više od pobrojanih i mnogih drugih nema.Danas je to jednostavno loša,nečitljiva novina kao i Oslobođenje i jednostavno dosadna.
Potpis
VjecitiStudent
Posts: 18920
Joined: 14/08/2008 13:42
Location: Životinjska farma

#23 Re: Čistka u magazinu DANI

Post by VjecitiStudent »

Jel' ovo ozbiljno neko lamentira nad nijansama u uređivanju Dana Muje Selimovića????
:-)
kakavdanakneiskustvu
Posts: 59161
Joined: 03/08/2010 19:04

#24 Re: Čistka u magazinu DANI

Post by kakavdanakneiskustvu »

a nekad su dani bili bas dobra novina
User avatar
dustaban
Posts: 6516
Joined: 10/07/2012 10:55

#25 Re: Čistka u magazinu DANI

Post by dustaban »

homega wrote:
Ned071 wrote:oslobođenje i dane drzi mujo selimovic. kao i stampariju u semizovcu. mujo je sda=oslobođenje i dani su sda.
I Mujo i Mujesira su "Silajdžićevci" :-)
DANE i S. Bosnu je onomad uzeo Orucevic u vrijeme onog famoznog energetskog marifetluka. Tragovi tog preuzimanja su jos vidljivi s tim sto je Bosna nekako prezivjela posto je Senad za razliku od Pecanina autenticni novinar, a i "medijski Orucevic" je dobro splasnuo (skoncentrisao se na TV1 i 24 sata info).

I ono najvaznije - ko uopce to vise cita? Samo oni koji ne umiju browsati (to su vam oni sto prosipaju suplju - "papir je papir!").

Pardon, ima jos nesto - dosta bivsih citalaca tih novina, kao ja naprimjer, su skontali da bolje pisu od novinara koje su nekad citali!
:mrgreen:
Post Reply