Stripovi

Kulturna dešavanja, predstave, izložbe, festivali, obrazovanje i budućnost mladih...

Moderator: Chloe

Post Reply
User avatar
Praetorious
Posts: 1535
Joined: 07/09/2012 07:07
Contact:

#101 Re: Stripovi

Post by Praetorious »

Jel' kome do manga izdanja? Malo čitam kako to Braća Japanci rade, pa nisu loši...

Coppelion

Godine 2016. dogodila se nuklearana katastrofa u Tokiju, u Odaba nuklearnoj elektrani. Sada, 20 godina kasnije, Tokio je grad duhova, u koji je zabranjen ulazak svakome zbog visoke radiokativnosti. Kada neko počne odašiljati SOS signal iz Tokija, Japanske trupe Snaga Samoodbrane šalju tri tinejdžerke iz Trećih Specijalnih Snaga Coppeliona. Genetski modificirane da se odupru visokoj radijaciji,imaju i druge specijalne vještine. Tu započinje njihovo lutanje Tokijom, u potrazi za preživjelim...

Prevest ću bar Volume 1, sa 8 Chaptera ilitiga poglavlja, ostalo ako mi se bude dalo...
Kako strip izgleda pogledajte Broj #1 na direktnom DL linku: Link.
Ostatak prevedene mange: Link.

Cover Volume 1:
Image
User avatar
Truba
Posts: 81801
Joined: 17/03/2004 09:36
Location: Vizantija

#102 Re: Stripovi

Post by Truba »

jbt gledam makedonci izdali gigante martija misterije ...cijena sitnica
a preprodavaci na nasem traze po 100 maruni do 300 za broj 3
User avatar
Praetorious
Posts: 1535
Joined: 07/09/2012 07:07
Contact:

#103 Re: Stripovi

Post by Praetorious »

Nisam odavno ništa kačio ovdje, a imam dosta novih prijevoda ... Pa ide ono najbitnije, a ima još toga ...
Ko voli, nek' svrati -> link

Coppelion (iz prethodnog posta) je postavljen do broja #17, tj. do kraja Vol. 2. Ima njega još kamara, ali o tom-po tom ...

Nevjeste iz Pakla (Brides of Helheim) - do sada izašlo 5 brojeva, tri su prevedena i postavljena, ostatak ide ASAP. Riječ je nordijskoj mitologiji, malo (mrtvih) vještica, malo (mrtvih) vikinga, jedan (živi) curetak koji se pretvara u Valkiriu ... i tako to ...

Image Image Image

Oktobarska Djevojka (The October Girl) - objavljena i prevedena četiri broja. Zanimljiv crtež i priča, šteta što je spor tempo objavljivanja novih brojeva ...

Image Image Image Image

Tales of Honor - Bred To Kill - za sada jedan broj iz poznatog serijala. Priča nije loša, crtež OK.

Image

Gotham Akademija - Završna Igra - 'one shot' priča iz serijala koji se treutno objavljuje. Simpatićan crtež i priča, može i za mlađe čitaoce.

Image
User avatar
Stoner
Posts: 1537
Joined: 16/05/2010 17:00
Location: Sarajevo

#104 Re: Stripovi

Post by Stoner »

Zna li iko gdje mogu nabaviti Marvelove?
Niemand
Posts: 7944
Joined: 31/03/2014 01:55

#105 Re: Stripovi

Post by Niemand »

Vidi teme :D
:thumbup:

Prestala odavno kupovati stripove. Zadnji kupila prosle godine, epizoda koju sam vec citala, samo su joj promijenili naslovnicu a unutra je cak ostala stara naslovnica "pobunjenici iz louisiane". Najdrazi su mi Zagor i Dylan Dog. Jedno vrijeme sam kupovala i one odvojene stripove chica, al su mi brzo dosadili. Pokusala citati druge stripove, ne ide. Texa sam mrzila :lol:
Za ove sto se bolje razumiju, izlazel nove epizode zagora uopce vise?
User avatar
Truba
Posts: 81801
Joined: 17/03/2004 09:36
Location: Vizantija

#106 Re: Stripovi

Post by Truba »

:roll: još pitaš
pa samo zagor i izlazi ( i dilan dog) u nekoliko izdanja... redovni, extra, klasik u 4 verzije naslovnice istog stripa, pa onda gigant, almanah, pa maxi pa onda SA kolekcionarsko, pa onda libelus u boji kolekcionarsko pa VČ kolekcionarsko, pa VČ redovna serija pa VČ odabrane priče pa čiko specijal...
ne ne ne izlazi zagor :lol: :lol: :lol:

dilan je kako tako redovan

ostalo svaka 2-3 mjeseca martin, teks...

alan forda ne računam ide 13. izdanje prvih epizoda...
Niemand
Posts: 7944
Joined: 31/03/2014 01:55

#107 Re: Stripovi

Post by Niemand »

Jeap. Izvini sto sam pitala i hvala na odgovoru.
User avatar
Praetorious
Posts: 1535
Joined: 07/09/2012 07:07
Contact:

#108 Re: Stripovi

Post by Praetorious »

Danas se živi od re-izdanja starih naslova. Sve se reprizira, kao što Black reče. Zlatno doba stripa je započelo ludih 60-tih i trajalo je, promjenljiivog intenziteta, do početka 90-tih. Mislim na svjetsku produkciju, ne na ove prostore, mada smo se i mi uklapali u to brojim strip-izdanjima. Gledam, Bonelli je 60-tih objavio jaaaako puno Zagorovih ostvarenja, mi smo to dobili 20-tak godina kasnije kroz Zlatnu Svesku i LMS, kao i u nekim drugim izdanjima.
Eh, a danas ... u BH je strip izdavaštvo na nuli, ako ne računamo ovu novu strip-ediciju. Ona se tek pojavila, pa ostaje da se vidi šta će NOVO da ponudi ... izdanja stripova starih 20-50 godina neću ni računati u neki domaći uspjeh.
Što se regiona tiče, nemam pojma ko ima licencu za šta, znam da sve to jako slabo dolazi do nas. Internetska izdanja spašavaju stiduaciju, ima dosta američkih (DC, Marvel itd.) izdanja, ali se pronađu i evropski autori, što me uvijek obraduje. Međutim, ovo je raspoloživo samo osobama koje koriste strani jezik u mjeri da mogu nesmetano čitati.
Iskreno rečeno, prevođenjem i obradom stripova sam se počeo baviti u znak protesta zbog nepostojanja domaćeg strip.izdavaštva & uvoza, u želji da makar u malom obimu napravim dostupnim neka izdanja. Nisam siguran koliko ljudi s ovog sajta to koristi, ali vidim da se to dosta skida sa drugih mjesta gdje kačim stripove.
Nadam se da će budućnost donijeti neka poboljšanja u vezi zvaničnog plasmana stripova na naše tržište bla bla prazna priča itakodalje itakobliže ...
Šta je bilo-bilo je, sad je parola "snađi se".
User avatar
Truba
Posts: 81801
Joined: 17/03/2004 09:36
Location: Vizantija

#109 Re: Stripovi

Post by Truba »

ne bih rekao da je dnevnik kasnio za talijanima...

ako dobro poznajete izdavašstvo znali bi da su krajem osamdesetih reprizirali neke zagorove epizode mislim bijeli ris i smrtonosni cvijet jer su bili ispucali sve neobjavljene epizode pa čak i stigli i prestigli talijane pa nisu imali što objavljivati
ako se ne varam prvi zagor je izašao negdje 1968 nebitno godina

o kašnjenju se mnogo više može govoriti za teksa kojio je svojevrsna institucija u italiji
dok je to kod nas zagor

prvi teks je mislim izašao 1948 do 1955 da ne guglam... a dnevnik je nastao 1968 :?

za novije generacije institucija je DILAN

za alternativce je MARTIN/NATHAN/nik


ove nove nisam ni pokušavao... brendon i tome slično dok sam od dampira odustao
User avatar
Praetorious
Posts: 1535
Joined: 07/09/2012 07:07
Contact:

#110 Re: Stripovi

Post by Praetorious »

Mislio sam na kašnjenja u ZS i LMS, koji su kod nas bili omiljeni izvori za upoznavanje raznih strip-junaka, druge edicije su to pratile manje-više redovno. Da, Zagor je bio omiljen, ali ne zaboravimo junake tipa Spiderman - onaj dobri, stari za****nt, mislim da je Eks Almanah to objavljivao, pa Stropoteka i Gigant sa Bluberijem, Modesy Blaise, Mob Moranom ... Fantom, Rip Kirbi, Mandrak i brojni drugi su nam redovno pristizali.
A ovo novije ... slabo to pratim. Dampyr ni meni nije legao, probao pročitati par stripova i odustao, ali to je sve stvar ukusa, znam ljude koji ga obožavaju. DC & Marvel junaci, obučeni u sjajne tangice, koji lete uokolo i ispaljuju mlazove energije iz svojih šaka ... ne, to zaista nije za mene, ali opet se dotičemo uzrasta i ukusa...
Srećom, u današnje vrijeme se može lako dozanti ko-šta objavljuje, sve informacie su na netu, često sa nekim preview-om, tako da svako može vidjeti šta mu 'leži' i to dalje pratiti. Ima dosta izdavačkih kuća, koje znaju iznenaditi vrlo kvalitetnim radovima.
Dakle, ima svega, za svačije ukuse, samo treba to iskopati i dalje prikupljati. A tu, u prikupljanju, i leži naš BH problem, jer je nabavka štampanih izdanja dosta otežana (čitaj: nemoguća misija u našim radnjama), a o prevedenim izdanjima da i ne govorim - sve je poznato...
Niemand
Posts: 7944
Joined: 31/03/2014 01:55

#111 Re: Stripovi

Post by Niemand »

Praetorious :thumbup:

Meni je upravo to i problem, ne snalazim se vise sa epizodama. Nekad imam para, vidim na trafici strip i pomislim ovo nisam citala, a ono stara epizoda. Doduse, vise je to do mene. Ko dijete sam epizode pamtila po naslovnicama, a ne po nazivama. Znam da je glupo, al i sad tako prepoznam sta sam citala a sta ne (a vidimo i koliko je efikasna metoda kad sam kupila vec procitanu epizodu sa drugom naslovnicom).

Ovo sto black swan govori se mozda za starije citaoce podrazumijeva, al ja ne mogu znati kad je sta izlazilo prije rata jer nisam ta generacija. Al me interesovalo izlazel nove epizode, vidim i ja po trafikama redovno stripove, al mahom poznati i naslovi i naslovnice. Zanimalo me jel izlaze originalna bonelijeva izdanja i dalje, il da pojednostavim, bukavlno, jel zagora jos "proizvode", posto vidjam haman samo starije stripove, a mozda ih i mijesam sa starijim epizodama a nove. Negdje sam mescini procitala da su sa mister no npr zavrsili 2006. Kao sto rekoh, prestala sam kupovati stripove i nisam u toku uopce.
User avatar
seln
Posts: 23262
Joined: 06/02/2007 13:57
Location: FORGET? HELL!

#112 Re: Stripovi

Post by seln »

Niemand wrote:Praetorious :thumbup:

Meni je upravo to i problem, ne snalazim se vise sa epizodama. Nekad imam para, vidim na trafici strip i pomislim ovo nisam citala, a ono stara epizoda. Doduse, vise je to do mene. Ko dijete sam epizode pamtila po naslovnicama, a ne po nazivama. Znam da je glupo, al i sad tako prepoznam sta sam citala a sta ne (a vidimo i koliko je efikasna metoda kad sam kupila vec procitanu epizodu sa drugom naslovnicom).

Ovo sto black swan govori se mozda za starije citaoce podrazumijeva, al ja ne mogu znati kad je sta izlazilo prije rata jer nisam ta generacija. Al me interesovalo izlazel nove epizode, vidim i ja po trafikama redovno stripove, al mahom poznati i naslovi i naslovnice. Zanimalo me jel izlaze originalna bonelijeva izdanja i dalje, il da pojednostavim, bukavlno, jel zagora jos "proizvode", posto vidjam haman samo starije stripove, a mozda ih i mijesam sa starijim epizodama a nove. Negdje sam mescini procitala da su sa mister no npr zavrsili 2006. Kao sto rekoh, prestala sam kupovati stripove i nisam u toku uopce.
Izlaze i "novije" epizode, tj. novije od onih prijeratnih ZS epizoda. Malo su drugacije...brutalnije, vise realisticne, cak i kad ubace fantasticne detalje.
Zagor je postao "normalniji", tj. ranjiviji. Povremeno ga pristavi nekoj hamshushi (toga prije nije bilo....disanje usta na usta je bio vrhunac radnje).
Povremeno radi protiv zakona, ako je u ime pravde.
Inace, prica se da je serija "pri kraju". Ne bi bio prvi... Komandand Mark i Kit Teller su vec odavno u penziji i ozenjeni.
(Shega mi je bilo kad je Marku na svadbu dosao Blek sa drustvom :D )
User avatar
seln
Posts: 23262
Joined: 06/02/2007 13:57
Location: FORGET? HELL!

#113 Re: Stripovi

Post by seln »

Niemand wrote: Negdje sam mescini procitala da su sa mister no npr zavrsili 2006. Kao sto rekoh, prestala sam kupovati stripove i nisam u toku uopce.
Mister no je takodje "penzionisan", preselio je zajedno sa Krugerom ( u Kolumbiju ili Boliviju, ne sjecam se). Ipak, povremeno izlaze nove epizode...sad vec kao djuturum, ponekad radi sa Marti Misterijom.
User avatar
Praetorious
Posts: 1535
Joined: 07/09/2012 07:07
Contact:

#114 Re: Stripovi

Post by Praetorious »

Ugh! Mrzim taj 'post' period, kada nasilno odvedu radnju & junake gdje im nije mjesto ... Mislim, zar treba penzionisati, oženiti ili (na drugi način) ubiti strip-junaka, da završiš ediciju?
Očito da treba. Nema koga nisu ubili: Spiderman - mrtav, Cpt. America - mrtav, Thor - mrtav. Jah ... nisam čio da se Bog može ubiti, al' opet - šta ja znam o tome, nikad nisam bio ubijeni Bog ...
Elem, zaista mi se gadi kada iskrenu priču i odvedu je gdje ne treba. Nakon Spidermana, imaju neka spider-djeca, ima Gwen ili Gven, Silk ... ili je to ista kostimirana spider-mačka ... ne pratim pa ne znam.

Mislim... ako ti je dosta nekog junaka, jednostavno prikaži u zadnjoj sličici kako stoji na rubu oblakodera ili na pramcu jahte ili na vrhu Stark Tornja i gleda u daleki zalazak sunca, sam(a) ili u društvu ... stavi "End?" na dnu i to je to ...
A vjenčanja, penzionisanja i cross-over miješanje junaka i priča - to zaista, ali zaista - ne podnosim.
Tj. ne volim.
Odnosno, gadi mi se.
Mislim, ne sviđa mi se.

Ma ... shvatili ste ...
User avatar
Truba
Posts: 81801
Joined: 17/03/2004 09:36
Location: Vizantija

#115 Re: Stripovi

Post by Truba »

@Niemand
nove epizode izlaze ali u rubrici redovno :D ne mozes ih traziti u rubrici extra ili klasik
naslovnice ne smijes racunati jer je velika zbrka oko njih buduci da je dnevnik znao ispreturati naslovnice a ni ludensu nije mane...svi su oni brljali s prevodima tako da ni to nije pouzdana metoda
najbolje je gledati originalni naziv priče
i onda to naci na
http://www.sergiobonelli.it/
u engleskoj sekciji
Niemand
Posts: 7944
Joined: 31/03/2014 01:55

#116 Re: Stripovi

Post by Niemand »

seln wrote: Izlaze i "novije" epizode, tj. novije od onih prijeratnih ZS epizoda. Malo su drugacije...brutalnije, vise realisticne, cak i kad ubace fantasticne detalje.
Zagor je postao "normalniji", tj. ranjiviji. Povremeno ga pristavi nekoj hamshushi (toga prije nije bilo....disanje usta na usta je bio vrhunac radnje).
Povremeno radi protiv zakona, ako je u ime pravde.
Inace, prica se da je serija "pri kraju". Ne bi bio prvi... Komandand Mark i Kit Teller su vec odavno u penziji i ozenjeni.
(Shega mi je bilo kad je Marku na svadbu dosao Blek sa drustvom :D )
:thumbup:
Nasmija me pravo sa ovom svadbu, jel i subaru stavio :lol:

Eto, ako neko bude pratio pa se zagor ozeni, ode u penziju, umre il sta slicno, oglasite se ovde. :D

Inace, pravo zanimljiva epizoda mi je bila o "postanku" zagora, ne mogu bas pratiti redovno svijet stripova najvise iz finansijskih razloga, preskupo mi je jednostavno, al gledacu da procitam sta novije, nisam odavno.
User avatar
seln
Posts: 23262
Joined: 06/02/2007 13:57
Location: FORGET? HELL!

#117 Re: Stripovi

Post by seln »

Image
Niemand
Posts: 7944
Joined: 31/03/2014 01:55

#118 Re: Stripovi

Post by Niemand »

Vidi ih :D :lol:

hvala seln :)
sizifinho
Posts: 3464
Joined: 31/05/2014 13:14

#119 Re: Stripovi

Post by sizifinho »

Praetorious wrote:Ugh! Mrzim taj 'post' period, kada nasilno odvedu radnju & junake gdje im nije mjesto ... Mislim, zar treba penzionisati, oženiti ili (na drugi način) ubiti strip-junaka, da završiš ediciju?
Očito da treba. Nema koga nisu ubili: Spiderman - mrtav, Cpt. America - mrtav, Thor - mrtav. Jah ... nisam čio da se Bog može ubiti, al' opet - šta ja znam o tome, nikad nisam bio ubijeni Bog ...
Elem, zaista mi se gadi kada iskrenu priču i odvedu je gdje ne treba. Nakon Spidermana, imaju neka spider-djeca, ima Gwen ili Gven, Silk ... ili je to ista kostimirana spider-mačka ... ne pratim pa ne znam.

Mislim... ako ti je dosta nekog junaka, jednostavno prikaži u zadnjoj sličici kako stoji na rubu oblakodera ili na pramcu jahte ili na vrhu Stark Tornja i gleda u daleki zalazak sunca, sam(a) ili u društvu ... stavi "End?" na dnu i to je to ...
A vjenčanja, penzionisanja i cross-over miješanje junaka i priča - to zaista, ali zaista - ne podnosim.
Tj. ne volim.
Odnosno, gadi mi se.
Mislim, ne sviđa mi se.

Ma ... shvatili ste ...
ne mozes porediti kruske i jabuke.
Spiderman, Cpt America, Wolverine su mrtvi zato sto je ideja da se pokazu na kraju kao ljudi. Thor nije mrtav, samo vide ne nosi Mjorlin, jer ga nijr dostojan, a i ako jr umro u medjuvremenu ispita pa nisam procitao- moram te svejedno.ispraviti. Thor nije "bog", ne u stripu. On je vanzemaljac. Znaci moze umrijeti.
julisiz es grant
Posts: 7469
Joined: 27/07/2008 23:34
Location: Oj Kupreško ravno poljce, što pozoba Crnogorce...

#120 Re: Stripovi

Post by julisiz es grant »

Niemand wrote:
seln wrote: Izlaze i "novije" epizode, tj. novije od onih prijeratnih ZS epizoda. Malo su drugacije...brutalnije, vise realisticne, cak i kad ubace fantasticne detalje.
Zagor je postao "normalniji", tj. ranjiviji. Povremeno ga pristavi nekoj hamshushi (toga prije nije bilo....disanje usta na usta je bio vrhunac radnje).
Povremeno radi protiv zakona, ako je u ime pravde.
Inace, prica se da je serija "pri kraju". Ne bi bio prvi... Komandand Mark i Kit Teller su vec odavno u penziji i ozenjeni.
(Shega mi je bilo kad je Marku na svadbu dosao Blek sa drustvom :D )
:thumbup:
Nasmija me pravo sa ovom svadbu, jel i subaru stavio :lol:

Eto, ako neko bude pratio pa se zagor ozeni, ode u penziju, umre il sta slicno, oglasite se ovde. :D

Inace, pravo zanimljiva epizoda mi je bila o "postanku" zagora, ne mogu bas pratiti redovno svijet stripova najvise iz finansijskih razloga, preskupo mi je jednostavno, al gledacu da procitam sta novije, nisam odavno.
Ta epizoda zadnja Markova u nas je izašla pred samo veliko sranje, znam da sam je kupio odmah iza prvih barikada. Zvala se "Konačna pobeda".
User avatar
Leo_alfa
Posts: 2458
Joined: 06/11/2013 18:33
Location: Pale Blue Dot

#121 Re: Stripovi

Post by Leo_alfa »

julisiz es grant wrote: Ta epizoda zadnja Markova u nas je izašla pred samo veliko sranje, znam da sam je kupio odmah iza prvih barikada. Zvala se "Konačna pobeda".
Koja tragicna ironija... :sad:
User avatar
Leo_alfa
Posts: 2458
Joined: 06/11/2013 18:33
Location: Pale Blue Dot

#122 Re: Stripovi

Post by Leo_alfa »

Ima li iko nekih vijesti o ovoj drugoj strip reviji koja treba da izadje ovog mjeseca?
julisiz es grant
Posts: 7469
Joined: 27/07/2008 23:34
Location: Oj Kupreško ravno poljce, što pozoba Crnogorce...

#123 Re: Stripovi

Post by julisiz es grant »

Leo_alfa wrote:
julisiz es grant wrote: Ta epizoda zadnja Markova u nas je izašla pred samo veliko sranje, znam da sam je kupio odmah iza prvih barikada. Zvala se "Konačna pobeda".
Koja tragicna ironija... :sad:
Fakat, i ja tek sad vidim :D
A samo par mjeseci kasnije, kad je stvarno puklo, i kad su opuhani svi kiosci (kao i sve trgovine općenito), bilo je primjeraka ovog stripa (i svih ostalih koji su zadnji izašli) na bacanje :D
I pored toga, vjerujem da su sva tadašnja izdanja "Dnevnika" (od rata u Hrvatskoj do onog kod nas) danas prilično rijetka, jer su bila katastrofalno uvezana (valjda zbog rata nije bilo ljepila), pa su se raspadala bukvalno poslije par čitanja.
User avatar
Rockefeller
Posts: 7327
Joined: 02/02/2015 13:05
Location: Rijeka Sćona

#124 Re: Stripovi

Post by Rockefeller »

Imam dosta stripova od Martina pa do Doga, Natana, Zagora. Hoće l' ko kupit :lol:
User avatar
Truba
Posts: 81801
Joined: 17/03/2004 09:36
Location: Vizantija

#125 Re: Stripovi

Post by Truba »

sa imas od martina
Post Reply