Filmovi (i knjige) Avde Huseinovića

Post Reply
User avatar
Obuca9
Posts: 9631
Joined: 23/02/2007 01:49
Location: Emir Obuća !!!
Contact:

#76 Re: DOKUMENTARNI FILM "KRVAVI PLES PO ŠEHERU"

Post by Obuca9 »

Sad rekoše u filmu da su četnike na odlasku iz Kasarne, pri bježanju na "slobodnu srpsku" teritoriju, na Grbavici, dočekala dva bivša fudbalera Željezničara Boško Janković i još jedan. Fuj.
User avatar
Gile Šampion
Posts: 639
Joined: 24/08/2007 22:57

#77 Re: DOKUMENTARNI FILM "KRVAVI PLES PO ŠEHERU"

Post by Gile Šampion »

Hoće li ovaj film biti gdje za download :)
User avatar
Imamopobjednika
Posts: 419
Joined: 02/03/2010 02:21

#78 Re: DOKUMENTARNI FILM "KRVAVI PLES PO ŠEHERU"

Post by Imamopobjednika »

Nazovite me slobodno malogradjaninom i ostalim epitetima ali sam na Avdu Huseinovica do skora gledao kao na jednog u nizu turbofolk papancica. Medjutim nakon knjige "Dzelati naroda moga", te dokumentaraca "Vanzemaljci iznad Sarajeva" i "Krvavi ples po Seheru" sam drasticno promijenio misljenje o njemu. Zapravo ne pamtim da je iko do sada u mom zivotu uspio napraviti toliko pozitivnu transformaciju. Inace po meni dokumentarac "Vanzemaljci iznad Sarajeva" je najbolji dokumentarni film o odbrani grada ikada napravljen. I ovaj je dobar, samo je stvar u tome sto ima manje scena iz zivota obicnih, malih ljudi i boraca (u odnosu na "Vanzemaljce"). Ali to moze biti i stvar ukusa..

Svaka cast Avdi i njegovoj ekipi, odlicno odradjen posao! :thumbup: Cuo sam/procitao negdje da su ova dva dokumentarca samo dio serijala u kojem ce se pokrivati dio po dio sarajevskog ratista, te da ce nakon toga preci i na ostatak BiH. Uglavnom kapa dole! :thumbup:
User avatar
Topla voda
Posts: 8148
Joined: 06/11/2006 23:59
Location: Auberge

#79 Re: DOKUMENTARNI FILM "KRVAVI PLES PO ŠEHERU"

Post by Topla voda »

ja se moram obratiti i avdi i ovom momku,producentu...koji se pojavljivao ovdje,ovom edi..

dobar vam je film.

zalim samo sto ste morali koketirati zbog sake maraka,sa emirom hadzihafizbegovicem,s amilom ...kako god da se preziva,i s svima onima koji nisu zaluzili da budu tu...a vi to znate,sto je najgore... :(

..necu puno lajati...pomalo dobijem osjecaj da se lagano prodajete,samo s ciljem da pokazete istinu...

..da ne budem pas...mozda bih i ja to uradio...al nekako nije lijepo to vidjeti...

ako snimite film s naserom,ja cu vas gledati drugim ocima....a vi to privodite kraju i upali ste u masinu.

moj vam je savjet da to ne radite,jer ako i vi pljunete na istinu,sva ona raja koja vam je odgledala ova dva filma ,koja ste uradili.......nestace s vremenom....i na kraju cete se naci na mjestu sa koga ne znate gdje krenuti ...
zagonetka
Posts: 46
Joined: 26/11/2008 00:03

#80 Re: DOKUMENTARNI FILM "KRVAVI PLES PO ŠEHERU"

Post by zagonetka »

Gledo sam film, svidja mi se, ovakvih nemamo, nažalost. Ima i u ovom filmu običnih ljudi vidio sam 15-tak faca koje nikad nisam vidio i za koje nikad nisam čuo, tako i treba.Ne daj se Bosno.
User avatar
karanana
Posts: 47264
Joined: 26/02/2004 00:00

#81 Re: DOKUMENTARNI FILM "KRVAVI PLES PO ŠEHERU"

Post by karanana »

film je dobar, ali se slazem da je podlegao politickim "pritiscima".
bio sam na premijeri u domu mladih, i kao sto neko dobro primjeti, veoma je vjesto izbjegnuta prica o zvizdanju alije u skupstini a u domu mladih se sa alijinom pojavom za govornicom zacuo jak aplauz. tako da se moglo vidjeti ko je bio u strukturi gledalaca, sa naserom u prvom safu naravno. dok se na pojavu vikica na filmu zacuo mali stidljivi aplauz 2-3 covjeka. i nije mi jasno da je film nazivao one protestante u skupstini da su vodjeni kosovcima i da su htjeli drzavni udar.

moze li mi neko objasniti ulogu onog nedima ja mislim da se zove sto je dugo bio sa batkom? da li je on bio u batkovoj jedinici, da li je bio zatvorenik....? nije mi jasno zasto i kako je on prezivio a taj batko ubijao koga je stigao.

moj vam je savjet, ali je kasno sada, da ne podlijezete uticaju politike i da pricate onako kako jeste. bas me interesuje kako cete prikazati nasera u filmu o srebrenici odnosno da vidimo sta ce/da li ce on konacno progovoriti i po prvi put reci nesto o zagonteki njegovog izlaska iz srebrenice 7 dana prije napada i pada.
User avatar
Vragolan
Posts: 1268
Joined: 05/11/2009 09:26
Location: Portir na Dzehenemskoj kapiji

#82 Re: DOKUMENTARNI FILM "KRVAVI PLES PO ŠEHERU"

Post by Vragolan »

karanana wrote:film je dobar, ali se slazem da je podlegao politickim "pritiscima".
bio sam na premijeri u domu mladih, i kao sto neko dobro primjeti, veoma je vjesto izbjegnuta prica o zvizdanju alije u skupstini a u domu mladih se sa alijinom pojavom za govornicom zacuo jak aplauz. tako da se moglo vidjeti ko je bio u strukturi gledalaca, sa naserom u prvom safu naravno. dok se na pojavu vikica na filmu zacuo mali stidljivi aplauz 2-3 covjeka. i nije mi jasno da je film nazivao one protestante u skupstini da su vodjeni kosovcima i da su htjeli drzavni udar.

moze li mi neko objasniti ulogu onog nedima ja mislim da se zove sto je dugo bio sa batkom? da li je on bio u batkovoj jedinici, da li je bio zatvorenik....? nije mi jasno zasto i kako je on prezivio a taj batko ubijao koga je stigao.

moj vam je savjet, ali je kasno sada, da ne podlijezete uticaju politike i da pricate onako kako jeste. bas me interesuje kako cete prikazati nasera u filmu o srebrenici odnosno da vidimo sta ce/da li ce on konacno progovoriti i po prvi put reci nesto o zagonteki njegovog izlaska iz srebrenice 7 dana prije napada i pada.
sto se nedima tice on je bio batko v zarobljenik i da ga je ovaj kao sipmatisao pa ga nije ubio, mada mu je sveki dan radio uo glavi, koliko sam ja shvatio on je sluzio batku za izzivljavanje, kada mu naumpaden da nekoga izlema tu ne nedim, kada ubije nekog i treba da iznse les tu je nedim itd itd

sto senasera tice, pa znamo svi da je on i vecina staba te divizije izasla u tuzlu na nekakvu "obuku" pa se kasnije nisu mogli vratiti
prvi bosanac
Posts: 3
Joined: 02/02/2010 10:29

#83 Re: DOKUMENTARNI FILM "KRVAVI PLES PO ŠEHERU"

Post by prvi bosanac »

dokumentarne filmove, poput ovog, treba pokazivati jednom sedmicno na televiziji, mozda cemo nekada postati svjesni nedavne proslosti i onoga sto nas vjerovatno ceka u buducnosti.
ali ima jedan veliki problem, mi smo glupa nacija, mi radije idemo na koncerte seka, dara i sl.
zamislite samo kako bi se druge nacije osjecale i da li bi se identicno ponasale kao bosanska nacija da smo mi izvrsili agresiju i nevidjene pokolje?
jos jednom zamislite situaciju da je npr. 1955. godine zidovima svake sedmice pjevao neki njemacki pjevac ili grupa?
nezamislivo, zar ne?
a to se nama desava vec 15 godina i nije problem u njima, vec u nama, narodu koji ide na njihove koncerte pravdajuci to rijecima "nema veze pjesma sa prosloscu".
e itekako ima, ko je sinoc gledao, sjetit ce se "ceracemo se".
izvinjavam se na opsirnosti.
pozz svima.
samo malo
Posts: 2313
Joined: 04/05/2009 13:50

#84 Re: DOKUMENTARNI FILM "KRVAVI PLES PO ŠEHERU"

Post by samo malo »

Jos sam nesto primjetio, sasvim slucajno, gledam sinoc na Balkan film neki dokumentarac o Kosovu, i tu vidim snimke Vojske Jugoslavije koje je Husejnovic koristio kao "autenticne snimke pripreme agresije na Sarajevo" odnosno konkretno autenticne snimke priprema srpske vojske za napad na Grbavicu i Hrasno brdo.

Ne znam sta mu trebaju takvi ociti falsifikati, snimci sa Kosova, Vojska Jugoslavije odnosno vojnici se spremaju u neku akciju, lik sa narukvicom na ruci pokazuje prstom plan akcije na karti svojim vojnicima, sljedeca scena par vojnika pred kamerom dize kalasnjikove u zrak i nesto se deru, hrabre sami sebe, snimak Zastava filma autora Miroslava Lazanskog, a Avdo sve to upakovao u "autenticne snimke agresora oko Sarajeva".
User avatar
cica maca
Posts: 125
Joined: 12/09/2007 16:41
Location: Tu i tamo

#85 Re: DOKUMENTARNI FILM "KRVAVI PLES PO ŠEHERU"

Post by cica maca »

Kolko sam ja shvatila iz filma ovom Nedimu je bilo 13-14 godina kada je rat poceo. Njegovi su takodjer bili na Grbavici, on je imao priliku da ode sa Grbavice onda kada je prebacivao jednu porodicu preko mosta ali se vratio najvjerovatnije zbog svojih roditelja. On je fakat specifican slucaj jer je ostao ziv, a bio je ocevidac najgorih desavanja na Grbavici, e sad koji su razlozi da je ostao ziv to samo on zna.
User avatar
karanana
Posts: 47264
Joined: 26/02/2004 00:00

#86 Re: DOKUMENTARNI FILM "KRVAVI PLES PO ŠEHERU"

Post by karanana »

i ja sam primjetio da se neke stvari iz price naratora ne poklapaju sa snimcima i odakle snimci dolaze. na primjer, avdo jekoristio isjecke iz dokumentarnog filma "jedinica" i ima scena kada arkan sa karadzicem hoda i ima smotru svoje jedinice. cini mi se da je kao kroz pricu islo da je to bilo negdje u sarajevu a ustvari se to desavalo u banjaluci. i jos neke scene sa ratista koja nisu ni blizu sarajevu. ali eto, opet od 1 do 10 dajem mu 8 jer nema boljeg na zalost.

ali mi nije jasna nedimova prica kada je prebacivo onu zenu preko mostica kod bristola. kako je mogao prolaziti pored srpskih polozaja i slobodno se kretati i kad su ga pitali kao gdje ce on im rekao da radi neku zamjenu i oni mu vjerovali kao da je jedan od njihovih komandanata a ne zarobljenik.
User avatar
cica maca
Posts: 125
Joined: 12/09/2007 16:41
Location: Tu i tamo

#87 Re: DOKUMENTARNI FILM "KRVAVI PLES PO ŠEHERU"

Post by cica maca »

karanana wrote: ali mi nije jasna nedimova prica kada je prebacivo onu zenu preko mostica kod bristola. kako je mogao prolaziti pored srpskih polozaja i slobodno se kretati i kad su ga pitali kao gdje ce on im rekao da radi neku zamjenu i oni mu vjerovali kao da je jedan od njihovih komandanata a ne zarobljenik.
Pa garant mu nije bio prvi put, slali su ga i prije toga da odradi razmjene i garant kontali da ga je taj Batko ili kako se vec zove poslao da prebaci tu porodicu. Ima i onaj dio o kafani na Zeljinom kada ga salju na razmjenu po leseve cetnika i kada mu Batko obecava ako odradi posao kako treba da ce moci da bira kucu, mislim na Palama ili gdje vec.
Betand
Posts: 164
Joined: 29/11/2009 18:31

#88 Re: DOKUMENTARNI FILM "KRVAVI PLES PO ŠEHERU"

Post by Betand »

ma valjda su ga računali ko svoga , more bit se dokazao ili su mu starce drzali u zalogu , uglavnom covjek je uspio prezivjeti pa kako tako , ko te pita
Betand
Posts: 164
Joined: 29/11/2009 18:31

#89 Re: DOKUMENTARNI FILM "KRVAVI PLES PO ŠEHERU"

Post by Betand »

inače ima dobrih ubleha u filmu ko sto rekoste ono s Aljom ili provalom da je Neven četnik,onda je i Jospi Pejaković četni kjer je i on pozivao na rušenje nacionalnih stranaka i bruka druge raje
User avatar
BHCluster
Posts: 23432
Joined: 13/09/2007 18:41
Location: Time to get schwifty in here!
Contact:

#90 Re: DOKUMENTARNI FILM "KRVAVI PLES PO ŠEHERU"

Post by BHCluster »

Dali neko zna dli ovaj filim ima subtitles na Engleskom jeziku. Jer kako sam cuo izgleda kao prava stvar i steta bi bila da nema prevode na strane jezike.
User avatar
Hunkar
Posts: 655
Joined: 04/05/2008 18:05
Location: peskun

#91 Re: DOKUMENTARNI FILM "KRVAVI PLES PO ŠEHERU"

Post by Hunkar »

svaka cast :thumbup: ostao sam bez teksta gledajuci ...

nego, imam par pitanja:
1. zasto je film pomjeren sa 2100 u 2230?
2. zasto retardi sa nasih tv stanica (ftv npr) svaki dan pustaju dokazanog cetnika batu, kustine filmove i ostalo smece srpske kinematografije (ok oni partizanski, ali zikina dinastija?!)? zasto se bar ponekad ne pusti nesto poput ovoga?
User avatar
karanana
Posts: 47264
Joined: 26/02/2004 00:00

#92 Re: DOKUMENTARNI FILM "KRVAVI PLES PO ŠEHERU"

Post by karanana »

1. ejup ganic i vanredne vijesti
2. ftv je lijevo orijentisana (partizanska) televizija. nemam nista protiv ovoga, nek pustaju partizanske. a sto ne pustaju ovako nesto, pa vjerovatno jer je u pitanju politika i jer je ftv javni servis i jer nije prihvatljivo pustati filmove koji idu na korist jednoj strani.

a spomenuse da je bata 93 i 94 snimo nekakve serije i filmove na palama i u sarajevu. koji su to filmovi?
savsvoj
Posts: 512
Joined: 13/01/2009 17:55

#93 Re: DOKUMENTARNI FILM "KRVAVI PLES PO ŠEHERU"

Post by savsvoj »

A ko meni treba biti prihvatljivo da se velicaju velko srpski heroji na televiziji koja se finansira iz dzepa naroda koji su oni klali. Zbog slicnih filmova i programa ftva davno presto placat pretplatu kad bude sedmicno emisija o agresiji na nasu dragu onda mozda razmislim placat dotad jok.
Sto se tice filma jako dobar ali kao i vecini vanzemaljci iznad sarajeva je mnogo bolji.
P.S. Imali gdje kupit jos vanzemaljce imam neku skinutu verziju na kompu al poprilicno los kvalitet.
User avatar
Vragolan
Posts: 1268
Joined: 05/11/2009 09:26
Location: Portir na Dzehenemskoj kapiji

#94 Re: DOKUMENTARNI FILM "KRVAVI PLES PO ŠEHERU"

Post by Vragolan »

cica maca wrote:
karanana wrote: ali mi nije jasna nedimova prica kada je prebacivo onu zenu preko mostica kod bristola. kako je mogao prolaziti pored srpskih polozaja i slobodno se kretati i kad su ga pitali kao gdje ce on im rekao da radi neku zamjenu i oni mu vjerovali kao da je jedan od njihovih komandanata a ne zarobljenik.
Pa garant mu nije bio prvi put, slali su ga i prije toga da odradi razmjene i garant kontali da ga je taj Batko ili kako se vec zove poslao da prebaci tu porodicu. Ima i onaj dio o kafani na Zeljinom kada ga salju na razmjenu po leseve cetnika i kada mu Batko obecava ako odradi posao kako treba da ce moci da bira kucu, mislim na Palama ili gdje vec.[/quote]

sa prvim djelom se slazem, mozda je bilo tako kako si napisala

a boldirani dio je pogresno shvacen, naime rijec je o skroz drugom momku kojeg je nekakv cetnik iz Han Pijeska "angazovao" na izvlacenju poginulog brata blizanca, i rekao mu ako pobjegnes pobit cu ti sve a ako mi izvuces brata dat su ti kucu u Han Pijesku
samo malo
Posts: 2313
Joined: 04/05/2009 13:50

#95 Re: DOKUMENTARNI FILM "KRVAVI PLES PO ŠEHERU"

Post by samo malo »

karanana wrote:
a spomenuse da je bata 93 i 94 snimo nekakve serije i filmove na palama i u sarajevu. koji su to filmovi?
To je serija Goli zivot, nije snimana ni `93 ni `94 vec nekad u ljeto `95 (gledao sam seriju i otprilike je ljetno vrijeme snimanja, vidi se po vegetaciji i slicno) gledao sam je na Pinku nakon rata, i znam da je `95 jer je "narodni heroj Bata" u jednom intervjuu objasnjavao da su se plasili Nato bombi, jer su tog ljeta Nato avioni tukli Pale gdje je serija snimana.

Serija sama po sebi, bezveze, nekakva kao humoristicna seljacka ratna prica, nigdje veze.
User avatar
karanana
Posts: 47264
Joined: 26/02/2004 00:00

#96 Re: DOKUMENTARNI FILM "KRVAVI PLES PO ŠEHERU"

Post by karanana »

evo konacno jedna dobra vijest, a usko vezana za film:
Zločinac sa Grbavice
Veselin Vlahović "Batko" uhapšen u Španiji
Španska policija uhapsila je u gradu Altei Veselina Vlahovića "Batka", osumnjičenog za ratne zločine počinjene u BiH tokom sukoba devedesetih godina.

Veselin Vlahović "Batko"
Vlahović je uhapšen u sklopu policijske istrage o organizovanoj grupi državljana istočne Evrope koja je umiješana u nasilne pljačke kuća.

U policijskom saopštenju se navodi da je Vlahović primijetio policajce u blizini mjesta gdje je živio i da je pokušao da pobjegne. Policija je uspjela da ga uhapsi iako je on pružao otpor.

Kod uhapšenog pronađeni su falsifikovani bugarski dokumenti.

Tužilaštvo BiH sumnjiči Vlahovića za zločine na Grbavici u Sarajevu.
User avatar
Topla voda
Posts: 8148
Joined: 06/11/2006 23:59
Location: Auberge

#97 Re: DOKUMENTARNI FILM "KRVAVI PLES PO ŠEHERU"

Post by Topla voda »

i to uhapsen u vrijeme dok smo gledali film u domu mladih :D
User avatar
cica maca
Posts: 125
Joined: 12/09/2007 16:41
Location: Tu i tamo

#98 Re: DOKUMENTARNI FILM "KRVAVI PLES PO ŠEHERU"

Post by cica maca »

Vragolan wrote: a boldirani dio je pogresno shvacen, naime rijec je o skroz drugom momku kojeg je nekakv cetnik iz Han Pijeska "angazovao" na izvlacenju poginulog brata blizanca, i rekao mu ako pobjegnes pobit cu ti sve a ako mi izvuces brata dat su ti kucu u Han Pijesku
Sorry onda je do mene, ja sam shvatila da se i tu radi o Nedimu, ma uvijek me ovi ratni dokumentarci pogode:( . A sto se tice zlocinca Batka koji je igrom slucaja danas uhapsen, zelim mu sve u zivotu sto su dozivjele njegove zrtve.
podrinjskivuk
Posts: 93
Joined: 26/04/2009 10:14

#99 Re: DOKUMENTARNI FILM "KRVAVI PLES PO ŠEHERU"

Post by podrinjskivuk »

Što se tiče Nasera Orića, ja kao njegov vojnik koji je u ovom ratu izgubio pola familije i koji je dva puta ranejn, mogu da kažem da je on naš heroj.To će vam reći 99 posto ljudi iz Podrinja. Orić je ranjen tri puta kao komandant divizije. Sve akcije 1992-1993 vodio je tako što je išao prvi sa sijačem smrti u ruci, on je oslobodio prostor od Žepe do Zvorničke opštine. Ratovao je sa Srbijom i zato ne nasjedajte na KOSOVSKU propagandu da je on pobjegao iz Srebrenice. On je u Srebrenici u akcijama Jezero, Bjelovac, Kravica, Sase, Zalazje, Lozničkarijeka.... mogao sto puta poginut. Što je izveden iz Srebrenice pitajte generala Delića po čijem je naređenju izašao, ta naredba postoji i nije teško objavio je Semir Delić u Državnoj tajni.
User avatar
scheph
Posts: 511
Joined: 23/02/2008 20:45

#100 Re: DOKUMENTARNI FILM "KRVAVI PLES PO ŠEHERU"

Post by scheph »

podrinjskivuk wrote:Što se tiče Nasera Orića, ja kao njegov vojnik koji je u ovom ratu izgubio pola familije i koji je dva puta ranejn, mogu da kažem da je on naš heroj.To će vam reći 99 posto ljudi iz Podrinja. Orić je ranjen tri puta kao komandant divizije. Sve akcije 1992-1993 vodio je tako što je išao prvi sa sijačem smrti u ruci, on je oslobodio prostor od Žepe do Zvorničke opštine. Ratovao je sa Srbijom i zato ne nasjedajte na KOSOVSKU propagandu da je on pobjegao iz Srebrenice. On je u Srebrenici u akcijama Jezero, Bjelovac, Kravica, Sase, Zalazje, Lozničkarijeka.... mogao sto puta poginut. Što je izveden iz Srebrenice pitajte generala Delića po čijem je naređenju izašao, ta naredba postoji i nije teško objavio je Semir Delić u Državnoj tajni.


Semir Halilović
Post Reply