Page 1 of 26

#1 Bosnjacki glas za HDZ 1990?

Posted: 26/09/2014 18:19
by reis1
Prosle i pretprosle izbore obiljezio je jedan upecatljiv dogadjaj - izbor Zeljka Komsica za hrvatskog clana troclanog predsjednistva, opcepoznato vecinom nehrvatskim glasovima.

Naravno, ova gornja tvrdnja nije u potpunosti tacna, obzirom da je Z.K. izabran glasovima onih bliskih lijevim uvjerenjima, koji su iskoristili propust tronacionalnog politicko-drustvenog uredjenja BiH nametnutog oktroiranim(!) Daytonskim ustavom, da bi sebi izabrali predstavnika svojih preferencija. Pobude za glas za Z.K. su vjerujem kod velike vecine bile iskljucivo gradjanske, lijeve, socijalne vrste, a ne kako se to iz spektra hrvatskog nacionalizma promatra kao preglasavanje Bosnjaka nad Hrvatima.

No, u sustini, tacno je i to da se desio atak na hrvatski nacionalizam, odnosno onaj djelic Daytona rezerviran za njih, ali ne od strane bosnjackih nacionalista, vec od strane glasaca bliskih gradjanskim, anacionalnim, lijevim uvjerenjima. Pitanje:

br.1 Da li smatrate legalnim i legitimnim pravo ljevicara da koriste propuste sadasnjeg tronacionalnog sistema za svoju politicku korist, i rade kontra takvog uredjenja, obzirom da je i sadasnji desno pomjereni politickodrustveni sistem nastao na nelegalan ali u tom vremenu neophodan nacin? Da li smatrate to dobrom praksom?

. . .

Danas, 8 godina poslije nastanka te nove prakse, desava se jedan interesantan politicki fenomen(!) u drustvu, gdje neke iskljucivo nacionalisticke stranke hrvatskog predznaka, npr. HDZ 1990 i njen predsjednik Martin Raguz, u svojoj politickoj borbi za vlast su se odmakli od hrvatskog nacionalizma i priblizili bosansko-hercegovackom patriotizmu, s ciljem ubiranja ne samo hrvatskih vec i bosnjackih glasova za pozicije za koje se bore. Pitanje:

br. 2 Kakvo je vase misljenje o ovom fenomenu, da li biste mogli glasati za HDZ koji je orjentiran ka bh patriotizmu, i iz kojih pobuda biste to ucinili? Da li smatrate ovaj fenomen pomjeranja "desno ka lijevo" dobrom praksom?

#2 Re: Bosnjacki glas za HDZ 1990?

Posted: 26/09/2014 18:28
by Hafis
Mene brine jedna stvar ovdje:
Zašto glasači ''bliski gradjanskim, anacionalnim, lijevim uvjerenjima'' uvijek glasaju za hrvatskog člana predsjedništva?

I zašto se to ''desno ka lijevom'' barem jednom ne desi kod izbora srpskog i bošnjačkog člana predsjedništva?
Zašto je kod tog izbora uvijek desno....svake izborne godine od Daytona?

#3 Re: Bosnjacki glas za HDZ 1990?

Posted: 26/09/2014 18:35
by Hafis
Pored onakvih ljutih bosanaca, Bošnjaka, patriota, ljevičara, građana, kao što su Bakir H. i Emir S. glasati za Raguža i to još pravdati ''građanskim, lijevim i anacionalnom uvjerenjem'' ... pa to ne bi ni pijanom mornaru mogli prodati :)

Ja bih tu neobičnu pojavu ipak stidljivo nazvao izbornim inženjeringom.

#4 Re: Bosnjacki glas za HDZ 1990?

Posted: 26/09/2014 18:49
by reis1
Hafis wrote:Mene brine jedna stvar ovdje:
Zašto glasači ''bliski gradjanskim, anacionalnim, lijevim uvjerenjima'' uvijek glasaju za hrvatskog člana predsjedništva?

I zašto se to ''desno ka lijevom'' barem jednom ne desi kod izbora srpskog i bošnjačkog člana predsjedništva?
Zašto je kod tog izbora uvijek desno....svake izborne godine od Daytona?

Zato sto je ljevica u BiH slaba, i jedino gdje u zadatom desno-orjentiranom daytonskom politickom sistemu i u ovom i ovakvom vremenu mogu osvojiti vlast jeste atakom na te hrvatske nacionalne Daytonske pozicije. Da postoji u BiH ili FBiH baza od lupam npr. 500.000 glasaca sklonih ljevici, nemam sumenje da bi napali i bosnjacke i srpske daytonske pozicije, pored hrvatskih.

Zaokret desno-ka-lijevo se desava kod hrvatskih nacionalistickih partija, zato ste se desio ovaj fenomen. Simply, te partije vise nemaju dovoljnu bazu u hrvatskim glasovima, da bi mogle predstavljati politicki faktor u FBiH i BIH sistemu. Zbog radi toga dolazi do pomjeranja, jer su im potrebni novi glasovi. Kod bosnjackih i srpskih nacionalistickih partija to nije ili jos nije slucaj.

Mada, raslojavanjem bosnjacke desnice na sada vec 5-6 partija, moze se mozda ocekivati da neke od tih partija pocnu otvoreno borit se i agitirati i za hrvatske glasove, jer u ovakvim okolnostima 5-6 partija, svaki glas je bitan.

#5 Re: Bosnjacki glas za HDZ 1990?

Posted: 26/09/2014 18:57
by reis1
Hafis wrote:Pored onakvih ljutih bosanaca, Bošnjaka, patriota, ljevičara, građana, kao što su Bakir H. i Emir S. glasati za Raguža i to još pravdati ''građanskim, lijevim i anacionalnom uvjerenjem'' ... pa to ne bi ni pijanom mornaru mogli prodati :)

Ja bih tu neobičnu pojavu ipak stidljivo nazvao izbornim inženjeringom.

Pa dobro, ti nastupas iz pozicija hrvatskog nacionalizma, ali tvrditi da u BiH ne postoji ljevica, je poprilicno smijesno. U svakom drustvu postoji, negdje jaca negdje slabija. I evidentno je da je ljevica (pod tim mislim glasaci lijeve orjentacije) napala hrvatski nacionalizam u BiH zato sto ste najslabiji na desnom spektru.

Ali jedno od pitanja teme je i bilo, br.2 pitanje, "iz kojih pobuda biste glasali za Raguza i 90-tku" - lijevih ili desnih. Tako da pustimo i druge da kazu sto o tome misle.

#6 Re: Bosnjacki glas za HDZ 1990?

Posted: 26/09/2014 18:58
by Hafis
reis1
Zato sto je ljevica u BiH slaba,
Slaba? A 330 000 glasova 2010.-e. Jači su bili duplo od SDA 2010, pa opet Bakir I. ode u predsjedništvo.
Ne radi se tu o slabosti ljevice već o strategiji.

Zaokret desno-ka-lijevo se desava kod hrvatskih nacionalistickih partija, zato ste se desio ovaj fenomen. Simply, te partije vise nemaju dovoljnu bazu u hrvatskim glasovima, da bi mogle predstavljati politicki faktor u FBiH i BIH sistemu.
Hoćeš reći da su izgubili povjerenje hrvatskih glasača?
ili je broj Hrvata u BiH nedovoljan da bi one dospjele u vlast?

Prva verzija jednostavno nije točna, a druga je mnogo bliža istini.
Zato i idemo u promjene ustava koje će kompenzirati taj relativni nedostatak i umanjiti mogućnost inženjeringa.

#7 Re: Bosnjacki glas za HDZ 1990?

Posted: 26/09/2014 19:07
by reis1
Hafis wrote:
reis1
Zato sto je ljevica u BiH slaba,
Slaba? A 330 000 glasova 2010.-e. Jači su bili duplo od SDA 2010, pa opet Bakir I. ode u predsjedništvo.
Ne radi se tu o slabosti ljevice već o strategiji.
Da, ali tih 330.000 glasova nije u odnosu na glasove Bakira, vec na sve ostale, jer su svi ostali nacionalne stranke. To je najbolji rezultat koje su lijevo orjentirani glasaci polucili u posljednjih 25 godina, i bilo je negdje cini mi se 17% svih glasova, dok je 83% glasova bilo za desne opcije.
Zaokret desno-ka-lijevo se desava kod hrvatskih nacionalistickih partija, zato ste se desio ovaj fenomen. Simply, te partije vise nemaju dovoljnu bazu u hrvatskim glasovima, da bi mogle predstavljati politicki faktor u FBiH i BIH sistemu.
Hoćeš reći da su izgubili povjerenje hrvatskih glasača?
ili je broj Hrvata u BiH nedovoljan da bi one dospjele u vlast?

Prva verzija jednostavno nije točna, a druga je mnogo bliža istini.
Zato i idemo u promjene ustava koje će kompenzirati taj relativni nedostatak i umanjiti mogućnost inženjeringa.

Broj glasaca Hrvata je nedovoljan.

Taj fenomen vodi u dva smjera:
- neke hrvatske nacionalne partije inzistiraju na promjeni ustava (npr. HDZ BiH, ali i kod njih je primjetna lagano pomjeranje ka bh patriotizmu)
- neke hrvatske partije mijenjaju svoj program i prilagodjavaju ga novim uvjetima (npr. HDZ 1990, oni su gotovo potpuno, ali oprezno, izasli s kampanjom bh patriotske stranke)

#8 Re: Bosnjacki glas za HDZ 1990?

Posted: 26/09/2014 19:17
by It_is_a_Leclerc
Martin Šantić, nosilac liste HDZ 1990 za Skupštinu USK (ili kako on nelegalno kaže - USŽ): "Pozivam i građane bošnjačke nacionalnosti da podrže našeg kandidata, Martina Raguža za hrvatskog člana Predsjedništva".

Očekujem da se Hafis i Hrvatski narodni sabor oglase po ovom pitanju. Smatram da je ovo pokušaj da se Bošnjake nagovori da majoriziraju opet.

#9 Re: Bosnjacki glas za HDZ 1990?

Posted: 26/09/2014 19:21
by Hafis
"reis1"
- neke hrvatske nacionalne partije inzistiraju na promjeni ustava (npr. HDZ BiH, ali i kod njih je primjetna lagano pomjeranje ka bh patriotizmu)
HDZ ima image separatističke stranke, ''opasnih namjera''. Radi se o skupini oportunista bez jasne ideološke matrice (što im ne predstavlja problem da funkcioniraju kao zastupnik ''hrvatskih'' interesa u BiH.
Suštinski, nikome živom u HDZ-u ne pada na pamet nekako izdvajanje, separatizam, podjela (treba biti svjestan realiteta)...već se radi o klasičnoj borbi za politički životni prostor. Normalno da i takva filozofija zahtijeva izvjesnu dozu patriotizma...doduše ne onog patriotizma ''bosanskog'' tipa, već više regionalne naravi
- neke hrvatske partije mijenjaju svoj program i prilagodjavaju ga novim uvjetima (npr. HDZ 1990, oni su gotovo potpuno, ali oprezno, izasli s kampanjom bh patriotske stranke)
Radi se o potpuno istom članstvu i ne postoji doslovce nikakve razlike među njima. Nešto kao SDP i DF...oni koji su ''jamili'' i oni koji to nisu uspjeli, a ne bi im bilo mrsko

#10 Re: Bosnjacki glas za HDZ 1990?

Posted: 26/09/2014 20:06
by tandmand
Sam naziv stranke "Hrvatska demokratska zajednica 1990." govori da je to hrvatska stranka, koja treba da predstavlja Hrvate. Samo ova cinjenica bi trebala biti dovoljna Bosnjacima koji bi eventualno htjeli glasati za HDZ 1990. da to ne rade a da se ne ulazi u rasprave sta je legalno i legitimno.

Frustracije sto bosnjacki ljevicari nemaju jednu istinski ljevicarsku stranku za koju bi glasali, ne bi trebali lijeciti tako sto ce nekoga zahebati.
Slucaj Komsic se desio dok su neki jos vjerovali da je SDP ljevicarsko-gradjanska stranka, sto je rukovodstvo te stranke podlo zloupotrijebilo. Iskoristili su izborni sistem kako bi imali svog igraca u predsjednistvu i kako bi mogli kombinirati onako kako oni hoce koalicije sa predstavnicima Hrvata. Sve sto su radili je bilo motivirano samo vlastitim interesom a ideja socijaldemokratije je potpuno nestala. Sjetimo se samo izjava kako je partija vaznija od drzave, pa su tako prestali biti i probosanska stranka. Paradne izjave kako nema daljnje podjele BiH i 3. entiteta, sluzile su da se zaborave brojni ustupci Dodiku na racun drzave i Bosnjaka.

Dejtonska BiH je nakaradna konstrukcija, samim tim i izborni sistem. Svaka zloupotreba rupa u sistemu (kako nekoga zahebati) vodi velikim politickim krizama. Sve dok je sistem ovakav kakav jeste, pustimo, kako neko rece "da svako bira svoju sramotu". :D

#11 Re: Bosnjacki glas za HDZ 1990?

Posted: 27/09/2014 10:43
by romeomoraprezivjeti
Hebote,kakav apsurd. Samo kod nas postoji taj fenomen gdje manjina hoce da bude neki bitan qurat-z na estradi,tj. da bude u potpunosti ravnopravna vecini?! Eno i kinezi iz brijesca najavili osnivanje partije,kuku nam se onda kad oni pocnu traziti svoja prava i mjesto u BIH politici.:-D

#12 Re: Bosnjacki glas za HDZ 1990?

Posted: 27/09/2014 11:15
by Martinez_
Možda da ovi u RS krenu glasati za SDS po istom principu?

#13 Re: Bosnjacki glas za HDZ 1990?

Posted: 27/09/2014 13:46
by Novak20
Hafis wrote:
"reis1"
- neke hrvatske nacionalne partije inzistiraju na promjeni ustava (npr. HDZ BiH, ali i kod njih je primjetna lagano pomjeranje ka bh patriotizmu)
HDZ ima image separatističke stranke, ''opasnih namjera''. Radi se o skupini oportunista bez jasne ideološke matrice (što im ne predstavlja problem da funkcioniraju kao zastupnik ''hrvatskih'' interesa u BiH.
Suštinski, nikome živom u HDZ-u ne pada na pamet nekako izdvajanje, separatizam, podjela (treba biti svjestan realiteta)...već se radi o klasičnoj borbi za politički životni prostor. Normalno da i takva filozofija zahtijeva izvjesnu dozu patriotizma...doduše ne onog patriotizma ''bosanskog'' tipa, već više regionalne naravi
- neke hrvatske partije mijenjaju svoj program i prilagodjavaju ga novim uvjetima (npr. HDZ 1990, oni su gotovo potpuno, ali oprezno, izasli s kampanjom bh patriotske stranke)
Radi se o potpuno istom članstvu i ne postoji doslovce nikakve razlike među njima. Nešto kao SDP i DF...oni koji su ''jamili'' i oni koji to nisu uspjeli, a ne bi im bilo mrsko
:thumbup:

#14 Re: Bosnjacki glas za HDZ 1990?

Posted: 27/09/2014 14:13
by reis1
tandmand wrote:Sam naziv stranke "Hrvatska demokratska zajednica 1990." govori da je to hrvatska stranka, koja treba da predstavlja Hrvate. Samo ova cinjenica bi trebala biti dovoljna Bosnjacima koji bi eventualno htjeli glasati za HDZ 1990. da to ne rade a da se ne ulazi u rasprave sta je legalno i legitimno.
Zasto bi to bio problem ako bi sam HDZ 1990 pozvao sve gradjane BiH da glasaju za tu stranku, ne samo one koji se Hrvatima klicu?

Mislim, ako su oba HDZ-a oportunisticke stranke, kako to neki tvrde, tj. prljavo i neposteo igraju pricajuci neku pricu o zastiti nacionalnih interesa samo iz razloga da bi se docepali vlasti, sto je onda bosnjacki glas za HDZ 1990 na sam poziv te stranke stetan po Hrvate - on je stetan samo po HDZ BiH.

A s druge strane, ako se te stranke istinski zalazu za ono sto i govore, zasto bi po interese hrvatskog naroda u BiH bio bolji kofliktni HDZ BiH koji se zalaze za sukob, od HDZ 1990 koji se zalaze za partnerstvo s Bosnjacima i za patriotizam spram BiH i FBiH?

Ne mora znaciti da je partnerstvo i patriotizam spram BiH izdaja - to najbolje pokazuje primjer Budimira, koji je odbio biti poltron, onakav kakvim ga je Zlatko zamisljao. Po tome ispada Budimir dokazano najbolja opcija za zastitu hrvatskih interesa, ali koji je i spreman na partnerstvo sa bosnjackim strankama.
Frustracije sto bosnjacki ljevicari nemaju jednu istinski ljevicarsku stranku za koju bi glasali, ne bi trebali lijeciti tako sto ce nekoga zahebati.
Slucaj Komsic se desio dok su neki jos vjerovali da je SDP ljevicarsko-gradjanska stranka, sto je rukovodstvo te stranke podlo zloupotrijebilo. Iskoristili su izborni sistem kako bi imali svog igraca u predsjednistvu i kako bi mogli kombinirati onako kako oni hoce koalicije sa predstavnicima Hrvata. Sve sto su radili je bilo motivirano samo vlastitim interesom a ideja socijaldemokratije je potpuno nestala. Sjetimo se samo izjava kako je partija vaznija od drzave, pa su tako prestali biti i probosanska stranka. Paradne izjave kako nema daljnje podjele BiH i 3. entiteta, sluzile su da se zaborave brojni ustupci Dodiku na racun drzave i Bosnjaka.

Dejtonska BiH je nakaradna konstrukcija, samim tim i izborni sistem. Svaka zloupotreba rupa u sistemu (kako nekoga zahebati) vodi velikim politickim krizama. Sve dok je sistem ovakav kakav jeste, pustimo, kako neko rece "da svako bira svoju sramotu". :D
Pa ne mo'sh ni ljevicarima zabraniti da igraju neposteno, pogotovo sto nose snagu 200-300.000 glasova, vise nego HDZ-ovi. Ustvari, ako je sistem i konstrukcija BiH nakaradna, onda to "neposteno" od strane ljevice dobija sasvim drugacije konotacije. Ako je sistem nakaradan, meni je to pomalo nerazumljivo :D kad neko kaze "ma ostavimo neka bude takav dovijeka". :D

#15 Re: Bosnjacki glas za HDZ 1990?

Posted: 27/09/2014 14:31
by Hafis
reis1 wrote: Pa ne mo'sh ni ljevicarima zabraniti da igraju neposteno, pogotovo sto nose snagu 200-300.000 glasova,
Polazimo konstantno od pogrešnne osnove, tj. određivanja ''ljevice'' u ovoj zemlji.
Nazivati SDP - lijevom strankom je doista smiješno. ''Lijevi'' su valjda zato što imaju socijaldemokraciju u nazivu stranke...ili što ih to stvarno još čini ljevicom??
Koja je razlika između socijaldemokracije SDP-ovskog ili SNSD-ovskog tipa?
I jedno posebno pitanje - postoji li ijedna ''lijeva'' stranka u BiH čije članstvo i simpatizere u ogromnoj većini ne čine Bošnjaci?
Zašto ne postoje druge ''lijeve'' stranke čiju glasačku bazu tvore u velikoj većini pripadnici jednoga od druga dva naroda u BiH? Zašto su njihove stranke u načelu nacionalističke, dok to nije slučaj recimo kod SDP, SBB, SBiH, pa čak i DF?

Ideološka razlika između SDA i tzv. ljevičarskog SDP-anije u ciljevima, već je isključivo samo u nekim finesama tipa ''bošnjaštvo vs bosanstvo'', i normalno u metodama i načinima ostvarivanja.
Tako da ja tih 300 000 ''ljevičarskih'' glasova smatram samo mehanizmom postizanja političkog nacionalnog cilja, a glasači k'o glasači - gutaju sve što im se kaže.

#16 Re: Bosnjacki glas za HDZ 1990?

Posted: 27/09/2014 14:47
by reis1
Hafis wrote:
reis1 wrote: Pa ne mo'sh ni ljevicarima zabraniti da igraju neposteno, pogotovo sto nose snagu 200-300.000 glasova,
Polazimo konstantno od pogrešnne osnove, tj. određivanja ''ljevice'' u ovoj zemlji.
Nazivati SDP - lijevom strankom je doista smiješno. ''Lijevi'' su valjda zato što imaju socijaldemokraciju u nazivu stranke...ili što ih to stvarno još čini ljevicom??
Koja je razlika između socijaldemokracije SDP-ovskog ili SNSD-ovskog tipa?
I jedno posebno pitanje - postoji li ijedna ''lijeva'' stranka u BiH čije članstvo i simpatizere u ogromnoj većini ne čine Bošnjaci?
Zašto ne postoje druge ''lijeve'' stranke čiju glasačku bazu tvore u velikoj većini pripadnici jednoga od druga dva naroda u BiH? Zašto su njihove stranke u načelu nacionalističke, dok to nije slučaj recimo kod SDP, SBB, SBiH, pa čak i DF?

Ideološka razlika između SDA i tzv. ljevičarskog SDP-anije u ciljevima, već je isključivo samo u nekim finesama tipa ''bošnjaštvo vs bosanstvo'', i normalno u metodama i načinima ostvarivanja.
Tako da ja tih 300 000 ''ljevičarskih'' glasova smatram samo mehanizmom postizanja političkog nacionalnog cilja, a glasači k'o glasači - gutaju sve što im se kaže.
Pa ne govori se o SDP-u kao o ljevici, vec o 200-300.000 glasaca koji su ljevica. O onima koji su SDP-u dali glas za socijalni ljevicarski program kojeg je obecao, glas kojeg je SDP zloupotrijebio pretvarajuci se u bosnjacko-nacionalisticki SNSD, i ignorirajuci svoju izbornu bazu.

Ne mozes osporiti lijevu orjentaciju zasigurno vecini tih 200-300.000 glasova, jer onda po tebi lijevo orjentirani glasaci u BiH uopce ne bi ni postojali, a sto je nonsens. To bi bila projekcija tvojih zelja, jer ocigledno kao hrvatski nacionalist smatras se naglaseno ugrozen od lijeve ideje, a sto je ustvari donekle i istinito, i prakticno i teoretski.

#17 Re: Bosnjacki glas za HDZ 1990?

Posted: 27/09/2014 14:58
by Hafis
reis1 wrote: Ne mozes osporiti lijevu orjentaciju zasigurno vecini tih 200-300.000 glasova, jer onda po tebi lijevo orjentirani glasaci u BiH uopce ne bi ni postojali, a sto je nonsens. To bi bila projekcija tvojih zelja, jer ocigledno kao hrvatski nacionalist smatras se naglaseno ugrozen od lijeve ideje, a sto je ustvari donekle i istinito, i prakticno i teoretski.
Ja ne osporavam lijevu orijentaciju 300 000 glasača, ali osporavam njihov izbor.
Svojim su glasovim ( uzmimo čak i uz dobre namjere) ipak prouzročili štetu. Ove 4 godine su definitivno jedan od najlošijih razdoblja kroz koje je prošla ova država od Daytona.
Zamisli da se tih 300 000 glasača ponovo opredjeli isto... za istu socijaldemokrtsku ''lijevu'' stranku? Kako bi ih ti nazvao? Ljevičarima ili .......ma?

#18 Re: Bosnjacki glas za HDZ 1990?

Posted: 27/09/2014 15:38
by lasta2
reis1 wrote:Bosnjacki glas za HDZ 1990?
nema potrebe kad imamo Hadžiomerovića.

Hrvati i Srbi bi bili sretni da imaju takvog kandidata na glasačkom listiću.

#19 Re: Bosnjacki glas za HDZ 1990?

Posted: 27/09/2014 15:58
by reis1
Hafis wrote:
reis1 wrote: Ne mozes osporiti lijevu orjentaciju zasigurno vecini tih 200-300.000 glasova, jer onda po tebi lijevo orjentirani glasaci u BiH uopce ne bi ni postojali, a sto je nonsens. To bi bila projekcija tvojih zelja, jer ocigledno kao hrvatski nacionalist smatras se naglaseno ugrozen od lijeve ideje, a sto je ustvari donekle i istinito, i prakticno i teoretski.
Ja ne osporavam lijevu orijentaciju 300 000 glasača, ali osporavam njihov izbor.
Svojim su glasovim ( uzmimo čak i uz dobre namjere) ipak prouzročili štetu. Ove 4 godine su definitivno jedan od najlošijih razdoblja kroz koje je prošla ova država od Daytona.
Zamisli da se tih 300 000 glasača ponovo opredjeli isto... za istu socijaldemokrtsku ''lijevu'' stranku? Kako bi ih ti nazvao? Ljevičarima ili .......ma?

Kako mozes osporiti nekome njegov izbor? SDP je ponudio program, kao opoziciona stranka, i 300.000 ljudi je glasalo za taj program. Nisu ti glasaci tu krivi zato sto je SDP iznevjerio ili lose sprovodio svoj obecani program, to ni po cemu oni nisu mogli znati. Kada bi sada na ovim izborima SDP osvojio 300.000, tek bi se to moglo nazivati nekim poremecajem kod glasacke mase.

Uostalom, poremecajem koji postoji kod glasaca koji glasaju za ove stranke tipa SDA, HDZ, SNSD, i sl.

#20 Re: Bosnjacki glas za HDZ 1990?

Posted: 28/09/2014 22:22
by nino90
mislim da ce Raguz zbog probosanske politike koju pripovjeda dobiti dosta bosnjackih glasova za presjednistvo, ali nevjerujem da ce biti nesto kao kod komsica. Hocu reci, ipak ce Hrvatski glasovi prevladati ovaj put za tog clana predsjednistva

A stranka ko stranka ne bi trebala privuci Bosnjacke glasove


Sto se SDP-a tice, prosle izbore ja sam bio uvjeren vjerovao sam njihovoj prici, i vecina glasaca isto tako a to su ljevicari ( znaci gradjani koji ne glasaju po nacionalnon osnovi). Na ovi. izborima opet ti isti glasaci mogu odabrati ko ce imati vecinu u parlamentima


Sent from my iPad using Tapatalk

#21 Re: Bosnjacki glas za HDZ 1990?

Posted: 28/09/2014 22:24
by StupskaBitanga
It_is_a_Leclerc wrote:Martin Šantić, nosilac liste HDZ 1990 za Skupštinu USK (ili kako on nelegalno kaže - USŽ): "Pozivam i građane bošnjačke nacionalnosti da podrže našeg kandidata, Martina Raguža za hrvatskog člana Predsjedništva".

Očekujem da se Hafis i Hrvatski narodni sabor oglase po ovom pitanju. Smatram da je ovo pokušaj da se Bošnjake nagovori da majoriziraju opet.
:thumbup:

#22 Re: Bosnjacki glas za HDZ 1990?

Posted: 29/09/2014 10:57
by JoseMujica
"Svi Bošnjaci će ovog puta dati glas Draganu Čoviću kako ne bi došlo do majorizacije", izjavio je za FENU bivši nogometaš NK Dinamo Dragan Bošnjak.

#23 Re: Bosnjacki glas za HDZ 1990?

Posted: 29/09/2014 12:01
by iz zadnje klupe
Ja sam prosle izbore dao glas Raguzu, jer sam pretpostavio da ce desiti sta se desilo, i mada sam znao da moj glas nece sprijeciti pobjedu Komsica

Ove godine opet glasam za Raguza, ijako opet pretpostavljam ubjedljivu pobjedu Čovića...

#24 Re: Bosnjacki glas za HDZ 1990?

Posted: 29/09/2014 14:16
by Ja_Ja
iz zadnje klupe wrote:Ja sam prosle izbore dao glas Raguzu, jer sam pretpostavio da ce desiti sta se desilo, i mada sam znao da moj glas nece sprijeciti pobjedu Komsica

Ove godine opet glasam za Raguza, ijako opet pretpostavljam ubjedljivu pobjedu Čovića...
Ova trka ce biti tijesna ali mislim da ce Raguz da odnese to. Prevashodno glasovima iz onih dijelova entiteta koji nisu nuzno naseljeni velikim brojem Hrvata.

#25 Re: Bosnjacki glas za HDZ 1990?

Posted: 29/09/2014 14:38
by OldMayor
Raguz ce Covica glatko dobit. U to sam siguran.

I meni nema niko pravo da kaze za koga cu glasat. To je MOJE PRAVO!

Cuj ti ovih, nemojte glasati za Raguza on je hrvat, nemojte ometati Covica da pobjedi. Ko je kriv Covicu sto je ustasa i sto hoce nesto sto je nemoguce, sto hoce da razjebe ovu zemlju!

Zapamtite Bosnjaci ne glasaju u inat Covicu, nego glasaju za one koji ovu zemlju smatraju svojom i zele da je sacuvaju.

BiH je domovina hrvata, a covic ih uporno tjera odavdje, pricom o ugrozenosti i pukim obecanjima, od kojih nema nista. On ih tjera, ne mi. Ja zelim hrvate u BiH, to je njihova zemlja kao i moja, ali ne zelim daljna djeljenja - to zaboravite! Mozemo zivjeti zajedno, zivjeli sto godina i sad kao ne mozemo. Ne mozemo zbog separatista poput Dodika i Covica. Ne kazem ni ovi nasi nista nisu bolji, Izetbegovic Jr bi sutra potpisao fildzan muslimansku drzavu u to sam siguran 100%.

Vec vidim kako Covic sutra pohinjeno saopsava kako su bosnjaci opet preglasali hrvate i da zato Raguz nece dobro predstavljati iste, jer Raguz je odabirom dijela bosnjackih glasova prestao biti cistokrvni hrvat.