TUGA BRATE...

Rasprave na razne teme... Ako ne znate gdje poslati poruku, pošaljite je ovdje.

Moderators: Benq, O'zone

Post Reply
condy
Posts: 7814
Joined: 22/09/2011 14:34

#176 Re: TUGA BRATE...

Post by condy »

Ova tragedija se ne smije zaboraviti. Uzrok ove nesreće nije viša sila već ljudski nemar, odnosno izostanak sigurnosti i zaštite na radu. Odgovorni se moraju najstrožije kazniti jer ta jama nije uvjetna za siguran i bezbjedan rad a to znaju i ptice na grani.
User avatar
kurty
Posts: 45061
Joined: 17/08/2008 23:29
Location: Made in Breza

#177 Re: TUGA BRATE...

Post by kurty »

VjecitiStudent wrote:
Samo u rudniku Breza u posljednje dvije godine imali smo sedam smrtnih slučajeva, od čega četiri u jami i to se skoro zataškalo. Porodice ostaju na cjedilu, a za neke, koji su ovdje radili i više od 40 godina, uprava nije znala ni kad je džennaza bila.
http://balkans.aljazeera.net/vijesti/za ... ataskavaju

ovo jednostvavno nije tacno...
ja znam za dva slucaja...
i sam Zaimovic je bio direktor rudnika... raja ga je kao direktora hvalila, i na tome mu svaka cast, ali da je 5 smrtnih slucaja zataskano, tesko :-)
User avatar
Mustang1
Posts: 28757
Joined: 29/12/2010 17:31

#178 Re: TUGA BRATE...

Post by Mustang1 »

25 miliona je ta masina sta vec koja bi osigurala rudare kod Gorskog udara .. To je razlog zasto se nije nabavljala nego ko fol ulaganja ali ona jeftina koja ne znace koliko bi ova masina znacila
User avatar
Maverick78
Posts: 851
Joined: 09/05/2012 01:15
Location: Malmö / Sweden

#179 Re: Sv: TUGA BRATE...

Post by Maverick78 »

Da im dragi Allah podari lijepi Dženet, a porodicama sabur.... Tuga velika... :(

Teško mi je bilo gledati izvještaje o nesreći, porodice... uh.... tuga... :(
Last edited by Maverick78 on 06/09/2014 01:12, edited 1 time in total.
FMDzem
Posts: 651
Joined: 23/07/2011 20:30

#180 Re: TUGA BRATE...

Post by FMDzem »

Meni je suza krenula ko da sam izgubio najrođenijeg.
User avatar
Mustang1
Posts: 28757
Joined: 29/12/2010 17:31

#181 Re: TUGA BRATE...

Post by Mustang1 »

Zeljo_do_groba wrote:
Mustang1 wrote:25 miliona je ta masina sta vec koja bi osigurala rudare kod Gorskog udara .. To je razlog zasto se nije nabavljala nego ko fol ulaganja ali ona jeftina koja ne znace koliko bi ova masina znacila
Ulaganja u rudnike su mnogo i visestruko veca, samo se ona vise odnose na modernizaciju opreme i olaksavanje posla rudarima... ;-) Sta je trebalo, sta nije, sta je prece, sta nije, postoje ljudi koji o tome dumaju, ali 25 miliona je puno manja cifra od one koja se ulaze u rudnike.

Ovaj rudnik je jednostavno pun metana, opasan za rad, ali jako bogatih rezervi.
Ovaj danas sto je govorio na Face TV kada je pricao o nabavci ove sprave govorio je da se ulaze u rudnike ali ta sprava je potrebna ALI 25 miliona .. Iz toga sam zakljucio da je to puno .. Ako je potrebna toliko a manje od ostalih kosta zasto se ne nabavi :(
User avatar
Maharadza
Posts: 16726
Joined: 30/01/2013 15:13

#182 Re: TUGA BRATE...

Post by Maharadza »

Image
User avatar
diason
Posts: 487
Joined: 13/05/2008 12:08
Location: Na putu prema dole

#183 Re: TUGA BRATE...

Post by diason »

kurty wrote:
VjecitiStudent wrote:
Samo u rudniku Breza u posljednje dvije godine imali smo sedam smrtnih slučajeva, od čega četiri u jami i to se skoro zataškalo. Porodice ostaju na cjedilu, a za neke, koji su ovdje radili i više od 40 godina, uprava nije znala ni kad je džennaza bila.
http://balkans.aljazeera.net/vijesti/za ... ataskavaju

ovo jednostvavno nije tacno...
ja znam za dva slucaja...
i sam Zaimovic je bio direktor rudnika... raja ga je kao direktora hvalila, i na tome mu svaka cast, ali da je 5 smrtnih slucaja zataskano, tesko :-)
Nije samo rudarska nesreća ako te čumur u glavu pogodi, ako se neko nadiše nekog plina i kući dođe i srce ga opali dok gleda dnevnik i to spada u rudarske nesreće.Vjerovatno je na to mislio Ćamil sa ovih sedam smrtnih slučajeva.Činjenica je da se ljudi izrabljuju do iznemoglosti, ne samo rudari, već općenito, a da se malo ili nikako ulaže u zaštitu i sigurnost radnika.
Baš danas neka priča u mojoj firmi, kako su radnici koji su radili sa određenim prašcima prije rata dobijali svaki dan pakovanje mlijeka, danas nemaju ni masku da smanje unos hemikalija u sebe.

Kad je potrošit na vozni park 25 miliona, onda je OK. :roll:
VjecitiStudent
Posts: 18920
Joined: 14/08/2008 13:42
Location: Životinjska farma

#184 Re: TUGA BRATE...

Post by VjecitiStudent »

Različito, a vrlo slično;
Na ulici ostalo 14 radnika "Remus Inovationa"
Tražili bolje uvjete rada, a dobili otkaz
- See more at: http://www.avaz.ba/clanak/134234/trazil ... 0TEQ4.dpuf
Luca36
Posts: 92
Joined: 12/08/2014 17:48

#185 Re: TUGA BRATE...

Post by Luca36 »

Da li je iko spominjao kolike odštete će biti isplaćene porodicama nastradalih rudara?
bull21
Posts: 2238
Joined: 14/06/2011 16:05

#186 Re: TUGA BRATE...

Post by bull21 »

Pa zar su pare najvažnije u ovom trenutku? Zar nije važnije da se vrate tijela? Zar nije važnije da se digne sad sve i jedan rudar i da traži bolje uvjete? Jok, najvažnije je da se da sadaka a u utorak će već svi nazad u tu istu rupu sa nadom da se neće opet desiti neko sranje.
Luca36
Posts: 92
Joined: 12/08/2014 17:48

#187 Re: TUGA BRATE...

Post by Luca36 »

bull21 wrote:Pa zar su pare najvažnije u ovom trenutku? Zar nije važnije da se vrate tijela? Zar nije važnije da se digne sad sve i jedan rudar i da traži bolje uvjete? Jok, najvažnije je da se da sadaka a u utorak će već svi nazad u tu istu rupu sa nadom da se neće opet desiti neko sranje.
Glup si.
Kome ti prodaješ merhamet i socijalu tikvane.
Normalno je da ako već radiš opasan posao da budeš osiguran najboljim osiguranjem upravo zbog ovakvih situacija.
Ne mora se uvijek ni poginuti, šta u slučaju invalidnosti naprimjer?
U Njemačkoj je jedan naš čovjek poginuo na privatnom gradilištu i porodica mu je obezbjeđena sa milion maraka.
Njega nema ali je ipak bio svijestan rizika svoga posla i znao je da mu žena i djeca neće ostati neobezbjeđeni ukoliko se njemu nešto dogodi.

Pozivam novinare da stupe u kontakt sa upravom rudnika i da zatraže i javno iznesu informacije kako i na koliko su osigurani rudari u rudnicima u slučaju nesreća.
Luca36
Posts: 92
Joined: 12/08/2014 17:48

#188 Re: TUGA BRATE...

Post by Luca36 »

VjecitiStudent wrote:Različito, a vrlo slično;
Na ulici ostalo 14 radnika "Remus Inovationa"
Tražili bolje uvjete rada, a dobili otkaz
- See more at: http://www.avaz.ba/clanak/134234/trazil ... 0TEQ4.dpuf

Sramota! Nemaš pravo ni da se žališ. Trebali bi udariti na sva zvona i zahtjevati od nadležnih organa da ih zaštite a svakako i stupiti u kontakt sa matičnom kompanijom i obavijestiti ih kako im ugled srozava jedan šefić u Sanskom Mostu.
bull21
Posts: 2238
Joined: 14/06/2011 16:05

#189 Re: TUGA BRATE...

Post by bull21 »

Luca36 wrote:
bull21 wrote:Pa zar su pare najvažnije u ovom trenutku? Zar nije važnije da se vrate tijela? Zar nije važnije da se digne sad sve i jedan rudar i da traži bolje uvjete? Jok, najvažnije je da se da sadaka a u utorak će već svi nazad u tu istu rupu sa nadom da se neće opet desiti neko sranje.
Glup si.
Kome ti prodaješ merhamet i socijalu tikvane.
Normalno je da ako već radiš opasan posao da budeš osiguran najboljim osiguranjem upravo zbog ovakvih situacija.
Ne mora se uvijek ni poginuti, šta u slučaju invalidnosti naprimjer?
U Njemačkoj je jedan naš čovjek poginuo na privatnom gradilištu i porodica mu je obezbjeđena sa milion maraka.
Njega nema ali je ipak bio svijestan rizika svoga posla i znao je da mu žena i djeca neće ostati neobezbjeđeni ukoliko se njemu nešto dogodi.

Pozivam novinare da stupe u kontakt sa upravom rudnika i da zatraže i javno iznesu informacije kako i na koliko su osigurani rudari u rudnicima u slučaju nesreća.
Nabijem ja tebe na kurac.
julisiz es grant
Posts: 7469
Joined: 27/07/2008 23:34
Location: Oj Kupreško ravno poljce, što pozoba Crnogorce...

#190 Re: TUGA BRATE...

Post by julisiz es grant »

Luca36 wrote:Da li je iko spominjao kolike odštete će biti isplaćene porodicama nastradalih rudara?
To ti ni ja ne treba da znamo, pogotovo to nije u ovom času najvažnije pitanje, dobro ti je čovjek reko. Da će biti zbrinuti najbolje što se može, ne sumnjam, kod rudara to funkcioniše bolje nego kod ostalih profesija (a i treba tako).
Luca36
Posts: 92
Joined: 12/08/2014 17:48

#191 Re: TUGA BRATE...

Post by Luca36 »

julisiz es grant wrote:
Luca36 wrote:Da li je iko spominjao kolike odštete će biti isplaćene porodicama nastradalih rudara?
To ti ni ja ne treba da znamo, pogotovo to nije u ovom času najvažnije pitanje, dobro ti je čovjek reko. Da će biti zbrinuti najbolje što se može, ne sumnjam, kod rudara to funkcioniše bolje nego kod ostalih profesija (a i treba tako).
Pa kolk'o je to najbolje što se može?
Zašto ne bi trebali mi znati?
Eh što ne mogu seljačke demagogije, a da se radi o vašim guzicama iskopali bi zakone iz starih sumeranskih zapisa i našli biste se u njima, a 'vamo fol pusti ti to, tebe se to ne tiče.
User avatar
soccerfan88
Posts: 802
Joined: 04/08/2011 00:37

#192 Re: TUGA BRATE...

Post by soccerfan88 »

http://reprezentacija.ba/13872-foto-igr ... lih-rudara

Uvijek se momci "nadu" . Ko god je ugrozen bio oni su prvi pomogli. Ponos ove zemlje. Makar su malo ovoj djeci uljepsali dan iako to stvarno zvuci nemoguce. :sad: :sad: :sad: I ako se iko pobrine za ovu djecu to ce onda biti oni. Drzava nece sigurno. Ali na to smo vec navikli. :sad: :sad: :sad: :twisted:
User avatar
ljevoruki
Posts: 4754
Joined: 20/05/2011 22:49

#193 Re: TUGA BRATE...

Post by ljevoruki »

Mozda je off topic, mozda je trebalo postaviti pitanje na pdf Religija ali ja cu ipak da upitam.
Kako i po kom osnovu su ovi rudari sehidi, kako rece reis Kavazovic?
Ako moze neko da objasni.
User avatar
_mufljuz_
Posts: 4976
Joined: 12/04/2013 19:42

#194 Re: TUGA BRATE...

Post by _mufljuz_ »

ljevoruki wrote:Mozda je off topic, mozda je trebalo postaviti pitanje na pdf Religija ali ja cu ipak da upitam.
Kako i po kom osnovu su ovi rudari sehidi, kako rece reis Kavazovic?
Ako moze neko da objasni.
prije svega ljudi ih broje sehidima a to jesu li onaj gore zna
sehid je u fikhu svaka osoba musliman koja vjeruje u Boga i pogine u:

+poplavi
+zemljotresu
+pozaru ili pak bilo kojoj iznenadnoj nasilnoj smrti (granata, metak, autonesreca) koja kad je nastupila nije dozvolila vrijeme za neko samosvodjenje racuna i pokajanje za grijehe....

nadam se da je odgovor dovoljno zadovoljio a da pitanje kao obicno nije bila provokacija...
User avatar
area51
Posts: 4383
Joined: 06/03/2013 13:00

#195 Re: TUGA BRATE...

Post by area51 »

I gledam sinoć prilog sa dženaze (ne znam koja je tačno tv ) i ne mogu da vjerujem svojim očima.Onaj gmaz ne znam mu tačno ime(onaj što je vođa one antidejton grupe) ufatio i on nosi tabut,sve sa sunčanim naočarama utegnut u nekakvu bodi majcu,kratkih rukava...
Bože ti sačuvaj
User avatar
ljevoruki
Posts: 4754
Joined: 20/05/2011 22:49

#196 Re: TUGA BRATE...

Post by ljevoruki »

_mufljuz_ wrote:
ljevoruki wrote:Mozda je off topic, mozda je trebalo postaviti pitanje na pdf Religija ali ja cu ipak da upitam.
Kako i po kom osnovu su ovi rudari sehidi, kako rece reis Kavazovic?
Ako moze neko da objasni.
prije svega ljudi ih broje sehidima a to jesu li onaj gore zna
sehid je u fikhu svaka osoba musliman koja vjeruje u Boga i pogine u:

+poplavi
+zemljotresu
+pozaru ili pak bilo kojoj iznenadnoj nasilnoj smrti (granata, metak, autonesreca) koja kad je nastupila nije dozvolila vrijeme za neko samosvodjenje racuna i pokajanje za grijehe....

nadam se da je odgovor dovoljno zadovoljio a da pitanje kao obicno nije bila provokacija...
Hvala na odgovoru. Nije provokacija, interesovalo me je jer sam mislio da su sehidi samo oni koji su poginuli u ratu.
Nisam znao za poginule u poplavi, zemljotresu pa i u autu da se smatraju sehidima.
User avatar
Gojeni H
Posts: 10228
Joined: 28/04/2012 09:54

#197 Re: TUGA BRATE...

Post by Gojeni H »

Molim Allaha Svemoguceg da poginulim rudarima podari sehadet i vjecni rahmet.

Odrastao sam uz rudare. Zaista je to hljeb sa sedam kora. Veliko postovanje ljudima koji silaze u jamu i tako zaradjuju za hljeb.
walk_M-A-N
Posts: 2003
Joined: 09/05/2007 16:35

#198 Re: TUGA BRATE...

Post by walk_M-A-N »

Kao i svaki put, dosta pravih pitanja nije postavljeno, i sve će se zaboraviti.
Generalni direktor EP Grabovica za imenovanje nije imao nikakvo iskustvo osim političke pripadnosti SDP-u i sumnjati je da je sigurnost i životnu ugroženost rudara uopće imao u vidu.
Direktor rudnika Zenica Čivić je pravnik, vjerovatno također imenovan politički jer se u EP tako radi i za niže pozicije.
Lijepo je biti rukovodilac kad se troši i krčmi ali to nosi i odgovornost, koju niko ne spominje.
Kažu nije bilo velikih para za tu mašinu.. A bilo je za nabavku SAP-a, navodno 15 miliona samo za rudnike. Za neupućene, to je nevjerovatno skup softver, nešto kao Ferrari za bosanske ulice, koji SDP uvaljuje gdje stigne. Ne znam za koji procenat.
Post Reply