Da li biste se zrtvovali?

Rasprave o filozofskim temama.

Moderator: Bloo

Post Reply
User avatar
Leo_alfa
Posts: 2458
Joined: 06/11/2013 18:33
Location: Pale Blue Dot

#1 Da li biste se zrtvovali?

Post by Leo_alfa »

Ljudi cine razne stvari zbog kojih mogu izgubiti zivot, iako su svjesni opasnosti ipak ih rade. U nekim slucajevima se radi o naucnicima, inovatorima koji zele testirati svoju teoriju/izum, pa makar i glavu izgubili zbog toga (npr. Franz Reichelt), opet neki ljudi izgube zivot zrtvujuci se za spas drugih (npr. Aitzaz Hassan Bangash), brizni roditelji, majke koje zrtvuju svoj zivot za zivot svoje djece (npr. Elizabeth Joice), ljudi koji dobrovoljno idu u rat, vjerski rat... razni razlozi.
Da li postoje stvari za koje bi vi dali zivot? Zbog cega? Ako niste spremni umrijeti za nesto/nekoga, na koju zrtvu ste spremni?
User avatar
Russki
Posts: 19647
Joined: 28/05/2012 15:38
Location: Mentmore Towers

#2 Re: Da li biste se zrtvovali?

Post by Russki »

Samo za roditelje.
kerima1
Posts: 3530
Joined: 13/06/2012 19:04

#3 Re: Da li biste se zrtvovali?

Post by kerima1 »

Nisi napisao za sebe kako ti gledas na to? Ja bih kad bih vidila da se neko utapa riskirala zivot,za ostalo isto sve sto bi se moglo pa ako se prezivi dobro doslo.
User avatar
mettallica
Posts: 35
Joined: 02/07/2014 17:44

#4 Re: Da li biste se zrtvovali?

Post by mettallica »

Leo_alfa wrote:Ljudi cine razne stvari zbog kojih mogu izgubiti zivot, iako su svjesni opasnosti ipak ih rade. U nekim slucajevima se radi o naucnicima, inovatorima koji zele testirati svoju teoriju/izum, pa makar i glavu izgubili zbog toga (npr. Franz Reichelt), opet neki ljudi izgube zivot zrtvujuci se za spas drugih (npr. Aitzaz Hassan Bangash), brizni roditelji, majke koje zrtvuju svoj zivot za zivot svoje djece (npr. Elizabeth Joice), ljudi koji dobrovoljno idu u rat, vjerski rat... razni razlozi.
Da li postoje stvari za koje bi vi dali zivot? Zbog cega? Ako niste spremni umrijeti za nesto/nekoga, na koju zrtvu ste spremni?
samo za porodicu
User avatar
Leo_alfa
Posts: 2458
Joined: 06/11/2013 18:33
Location: Pale Blue Dot

#5 Re: Da li biste se zrtvovali?

Post by Leo_alfa »

kerima1 wrote:Nisi napisao za sebe kako ti gledas na to? Ja bih kad bih vidila da se neko utapa riskirala zivot,za ostalo isto sve sto bi se moglo pa ako se prezivi dobro doslo.
Pa svi ovi razlozi su opravdani jer se ticu nasih najcvrscih ubjedjenja. Drzimo do odredjenih principa i ideja prema kojima smo to sto jesmo, brizan roditelj, patriota, inovator, vjernik i sl. Bez obzira sto se s nekim idejama nabrojanim ne slazem, to ne znaci da ne vidim smisao u tome kada ljudi ginu za iste.
Ja iskreno vjerujem da bih bio spreman dati zivot za dijete, za covjeka, za grupu ljudi, pa znao ih ne znao. Ali samo zbog covjeka...
Na sta mislis kad pises "za ostalo sve bi se moglo"? Odnosi se na ovo sto sam pisao u uvodnom postu ili...?
User avatar
Leo_alfa
Posts: 2458
Joined: 06/11/2013 18:33
Location: Pale Blue Dot

#6 Re: Da li biste se zrtvovali?

Post by Leo_alfa »

joooj wrote:Da! Zar nije bolje na takav nacin izgubiti zivot, nego ludujuci autom, motorom...!?
Slazem se da je bolje, hajde da tako to kazemo, ali je poenta u tome sto se veliki broj ljudi ne odlucuje na ovo i kad se nadje u takvim situacijama. Vecina se skloni i bjezi od problema, cuva samo sebe, dok je jako malo ljudi (u odnosu na ove druge) koji su spremni umrijeti zarad necega/nekoga. Naravno da svi mozemo biti heroji, dok pisemo kako bismo spasavali unesrecene, ali opet se samo pojedinci izdvajaju svojim reakcijama dok se vecina na mjestu neke tragedije samo zadesi, oni su prolaznici itd. Pa onda citamo po novinama kako je neko nekoga ubio u sred bijela dana, a niko nije vidio nista i slicne grozote.
User avatar
_mufljuz_
Posts: 4976
Joined: 12/04/2013 19:42

#7 Re: Da li biste se zrtvovali?

Post by _mufljuz_ »

ne bih vise ni za kog...

samo za porodicu i to samo blizu 8-)
L u c i f e r
Posts: 12309
Joined: 30/11/2013 14:50
Location: Bosna

#8 Re: Da li biste se zrtvovali?

Post by L u c i f e r »

Samo za porodicu.

Za "narod", "državu" i "vjeru" nikad.

Naravno, pomogao bih svakome koliko god je u mojoj mogućnosti.
Last edited by L u c i f e r on 10/07/2014 18:09, edited 1 time in total.
User avatar
titinho
Posts: 624
Joined: 10/03/2012 19:05

#9 Re: Da li biste se zrtvovali?

Post by titinho »

za svoje roditelje, samo. Naravno i za djecu kada ih dobijem, vjerovatno i zenu.

Sto se tice drzave, naroda i rata. Mislim da rat nije svjesno zrtvovanje jer niko ne ide u rat da bi poginuo.
User avatar
Leo_alfa
Posts: 2458
Joined: 06/11/2013 18:33
Location: Pale Blue Dot

#10 Re: Da li biste se zrtvovali?

Post by Leo_alfa »

titinho wrote:za svoje roditelje, samo. Naravno i za djecu kada ih dobijem, vjerovatno i zenu.

Sto se tice drzave, naroda i rata. Mislim da rat nije svjesno zrtvovanje jer niko ne ide u rat da bi poginuo.
Svakako, ali shvataju rizik rata i prihvataju ga, samim tim bi trebali biti i spremni umrijeti onda. Bar kad se radi o dobrovoljnim prijavama, a ne o regrutacijama, odbrani i sl.
User avatar
titinho
Posts: 624
Joined: 10/03/2012 19:05

#11 Re: Da li biste se zrtvovali?

Post by titinho »

Leo_alfa wrote:
titinho wrote:za svoje roditelje, samo. Naravno i za djecu kada ih dobijem, vjerovatno i zenu.

Sto se tice drzave, naroda i rata. Mislim da rat nije svjesno zrtvovanje jer niko ne ide u rat da bi poginuo.
Svakako, ali shvataju rizik rata i prihvataju ga, samim tim bi trebali biti i spremni umrijeti onda. Bar kad se radi o dobrovoljnim prijavama, a ne o regrutacijama, odbrani i sl.
Ako zamislis da je rat i da su 2 kilometra od tvoje kuce neprijatelj koji ako dodje ubit ce tebe i tvoju porodicu, logikaje da ces ici da branis kucu jer samo tako mozes spasiti sebe i svoju porodicu. al time ti ako pogines i svoj zivot si dao za narod ( a ne samo porodicu).

Moramo razdvojiti odlazak na ratiste gdje ti 500km od kuce napadas neprijatelja da mu okupiras teritoriu i rat kada branis svoju kucu. Ovaj prvi sigurno ne bi isao, ovaj drugi isao bi kao i vecina ljudi koji su branili Sarajevo a znamo da su najveci borci bili oni kojima je kuca blizu linije.
User avatar
dustaban
Posts: 6516
Joined: 10/07/2012 10:55

#12 Re: Da li biste se zrtvovali?

Post by dustaban »

Da, naravno, bez dvojbe bih se zrtvovao za najdraze, pogotovo za dijete.

Uostalom, mi ateisti smo na neki nacin vec pokazali da nam, za razliku od vjernika, vlastita guzica nije na prvom mjestu!
:mrgreen:
User avatar
Leo_alfa
Posts: 2458
Joined: 06/11/2013 18:33
Location: Pale Blue Dot

#13 Re: Da li biste se zrtvovali?

Post by Leo_alfa »

titinho wrote:
Leo_alfa wrote:
titinho wrote:za svoje roditelje, samo. Naravno i za djecu kada ih dobijem, vjerovatno i zenu.

Sto se tice drzave, naroda i rata. Mislim da rat nije svjesno zrtvovanje jer niko ne ide u rat da bi poginuo.
Svakako, ali shvataju rizik rata i prihvataju ga, samim tim bi trebali biti i spremni umrijeti onda. Bar kad se radi o dobrovoljnim prijavama, a ne o regrutacijama, odbrani i sl.
Ako zamislis da je rat i da su 2 kilometra od tvoje kuce neprijatelj koji ako dodje ubit ce tebe i tvoju porodicu, logikaje da ces ici da branis kucu jer samo tako mozes spasiti sebe i svoju porodicu. al time ti ako pogines i svoj zivot si dao za narod ( a ne samo porodicu).

Moramo razdvojiti odlazak na ratiste gdje ti 500km od kuce napadas neprijatelja da mu okupiras teritoriu i rat kada branis svoju kucu. Ovaj prvi sigurno ne bi isao, ovaj drugi isao bi kao i vecina ljudi koji su branili Sarajevo a znamo da su najveci borci bili oni kojima je kuca blizu linije.
Slazem se, ali takodje postoje ljudi koji se prijave u vojsku, koji se prijave za mirovne misije i poginu. Ti ljudi svjesno rizikuju svoj zivot, svojom odlukom, bez ikakve prisile. Zato i naglasavam osim slucajeva odbrane, regrutacije...
User avatar
Leo_alfa
Posts: 2458
Joined: 06/11/2013 18:33
Location: Pale Blue Dot

#14 Re: Da li biste se zrtvovali?

Post by Leo_alfa »

joooj wrote:
Leo_alfa wrote:
joooj wrote:Da! Zar nije bolje na takav nacin izgubiti zivot, nego ludujuci autom, motorom...!?
Slazem se da je bolje, hajde da tako to kazemo, ali je poenta u tome sto se veliki broj ljudi ne odlucuje na ovo i kad se nadje u takvim situacijama. Vecina se skloni i bjezi od problema, cuva samo sebe, dok je jako malo ljudi (u odnosu na ove druge) koji su spremni umrijeti zarad necega/nekoga. Naravno da svi mozemo biti heroji, dok pisemo kako bismo spasavali unesrecene, ali opet se samo pojedinci izdvajaju svojim reakcijama dok se vecina na mjestu neke tragedije samo zadesi, oni su prolaznici itd. Pa onda citamo po novinama kako je neko nekoga ubio u sred bijela dana, a niko nije vidio nista i slicne grozote.
Naravno da ne pricam o tome sta bi bilo kad bi bilo, ali kao odgovor na pitanje kazem da! i uopste ne razmisljam o tome koga bih spasila. Bili moji roditelji, brat ili neko sasvim nepoznat u pitanju, onaj prvi instinkt koji se kod mene javlja je zelja da pomognem, ako sam naravno iole u mogucnosti.
:thumbup:
Objektivni navijac
Posts: 1907
Joined: 07/06/2013 17:34

#15 Re: Da li biste se zrtvovali?

Post by Objektivni navijac »

Procitao sam uvod i odgovore,pa nije mi jasno,kako neko zamislja da da zivot za porodicu :? :? Mislim ,nejasno skroz.
Sto se tice rata,ne moze te skoro niko natjerati da ratujes ako neces,tako da je rat uvijek dobrovoljan u neku ruku. Ljudi ,nemaju problema sa ucescem u ratu,jer je to dio genetskoga koda.
S licne strane,ono,pa necu za sjeme ostati :D Niko ne zivi vjecno :D Par dana kasnije ili ranije zacepiti rupu,ne predstavlja nikakvu bitnu razliku :D Cast,postenje,obraz ,pare :D sve stvari za koje mislis da vrijede,za sve se treba boriti,pri tome namanje vodeci brigu o zivotu,on je ionako kratak i prolazan.
User avatar
shiljak
Posts: 6496
Joined: 13/01/2005 11:58
Location: internet

#16 Re: Da li biste se zrtvovali?

Post by shiljak »

Ne bi se niko žrtvovao da zna 100 posto da će poginut.. nego ako misli da je opasno pa se žrtvuje da pokuša pomoć :-D
Megiddo
Posts: 396
Joined: 01/06/2014 23:37

#17 Re: Da li biste se zrtvovali?

Post by Megiddo »

Za stranku. :D
KENJAC
Posts: 4603
Joined: 26/12/2006 13:10

#18 Re: Da li biste se zrtvovali?

Post by KENJAC »

O ovome se ne moze diskutovat. Kad dodje taj trenutak, to se jednostavno ucini ili ne ucini. Tu je instinkt taj koji sve odlucuje. Dovoljno je pogledati nas same koji smo krenuli u rat. Dobrovoljno ! Tad smo tako odlucili jer je bila jedna nova situacija i bio si u takvim uslovima. Danas, kad bi se moglo razmisljat.... ne kazem , bilo bi ih koji bi se opet zrtvovali, ali ogromna vecina (odgovorno tvrdim) ne bi !!! I jos nesto, kao mladji smo razmisljali na jedan nacin , sada kad imamo porodice je nesto drugacije. Znam da bi za sina glatko zivot dao. I za suprugu (mada ovo zadnje mi nece mnogi vjerovati , pa ni ona :-D )
User avatar
dustaban
Posts: 6516
Joined: 10/07/2012 10:55

#19 Re: Da li biste se zrtvovali?

Post by dustaban »

Slazem se sa onima koji kazu da je prica jedno, a istina je ono kad se taj trenutak desi, ako se desi.

Medjutim, ja nekako... to je naprosto jace od mene, ne mogu da vjerujem da bi se za svoje dijete zrtvovali oni koji brane covjeka koji je bio spreman zaklati sina!
Da, naravno mislim na Abrahama/Ibrahima, odnosno na sve pripadnike abrahamskih religija.
User avatar
Leo_alfa
Posts: 2458
Joined: 06/11/2013 18:33
Location: Pale Blue Dot

#20 Re: Da li biste se zrtvovali?

Post by Leo_alfa »

KENJAC wrote:Kad dodje taj trenutak, to se jednostavno ucini ili ne ucini. Tu je instinkt taj koji sve odlucuje.
U velikoj mjeri se slazem s ovim, ako se radi o momentima, sekundama u kojima reagujemo ili ne reagujemo, kada nema vremena za razmisljanje. Naveo sam par primjera u uvodnom postu (Franz Reichelt, Elizabeth Joice) gdje su ljudi itekako imali vremena da razmisle pa se opet odlucili da stave zivot na drugo mjesto, iza stvari koje su za njih bitnije od samog zivota.
User avatar
Leo_alfa
Posts: 2458
Joined: 06/11/2013 18:33
Location: Pale Blue Dot

#21 Re: Da li biste se zrtvovali?

Post by Leo_alfa »

Objektivni navijac wrote:Procitao sam uvod i odgovore,pa nije mi jasno,kako neko zamislja da da zivot za porodicu :? :? Mislim ,nejasno skroz.
Sto se tice rata,ne moze te skoro niko natjerati da ratujes ako neces,tako da je rat uvijek dobrovoljan u neku ruku. Ljudi ,nemaju problema sa ucescem u ratu,jer je to dio genetskoga koda.
S licne strane,ono,pa necu za sjeme ostati :D Niko ne zivi vjecno :D Par dana kasnije ili ranije zacepiti rupu,ne predstavlja nikakvu bitnu razliku :D Cast,postenje,obraz ,pare :D sve stvari za koje mislis da vrijede,za sve se treba boriti,pri tome namanje vodeci brigu o zivotu,on je ionako kratak i prolazan.
Hipoteticki, zamisli ako je ikako realno i moguce (ne da zamislis, nego da postoji situacija), da se nadjes u situaciji gdje samo po cijenu svog zivota mozes spasiti porodicu, da li si spreman da platis tu cijenu?
A za rat... Na svasta ljudi jedni druge mogu natjerati, ako ne da ratujes onda te mogu natjerati da budes "topovsko meso" gdje svjesno ides u smrt. Mada ovo i nije poenta price, pricam o ljudima koji sami izaberu da idu u rat iz licnih ubjedjenja da je vrijedan toga. Ja licno ne vidim opravdanje za rat, mislim da moramo biti pametniji od toga.
User avatar
NIN
Posts: 6187
Joined: 15/02/2006 20:18
Location: Via Lactea, Orion Arm

#22 Re: Da li biste se zrtvovali?

Post by NIN »

Ispravan pojam koji moze objasniti mehanizam (samo)zrtvovanja zarad drugog u nauci se naziva altruizmom. Nagon koji covjeka vodi ka istom ideologija je prisvojila i nazvala ga moralom. Svako od nas, naravno, ko je iole normalan, posjeduje predispoziciju koja ga instiktivno tjera da priskoci u pomoc, kako covjeku, tako i zivotinji, pa i biljci, svemu sto je zivo. Naravno, sto je osoba genetski srodnija u tom je nagon jaci jer, ako su potomci ili roditelji u pitanju, ipak je polovina tvojih gena u njemu ili njoj (pogledati Hamilton's Rule).

U slucaju svjesnog pomaganja drugih (nesrodnika) tokom nedace altruizam je vecinom baziran na slicnom (sebicnom) principu i formulise se tako sto pomagac, iako iskreno, ipak to radi da bi priskrbio sto bolji rejting u svom lokalnom drustvu, sto radi sebe, tako i radi svojih srodnika (ipak, ako je i jedan clan familije los ili crna ovca, cijela ta familija je markirana kao takva, kao i obratno).

Recimo, ovakav vid zrtvovanja je cest i u svijetu ptica i glodara gdje uvijek postoji jedinka koja drzi strazu i obavjestava ostatak jata o nadolazecem predatoru, recimo, jastrebu. Svojim oglasavanjem, da bi upozorila ostatak grupe, rizikuje da bude prva na meti predatora, sto je cest slucaj, ali ostatak grupe prezivljava, kao i mnogi srodnici nastradalog pa su time dio njegovih ili njenih gena ipak spaseni (pogledati The Handicap Principle).

Naravno, ovo je sustina, a o detaljima ne bi mogli ni za godinu. :D
User avatar
Leo_alfa
Posts: 2458
Joined: 06/11/2013 18:33
Location: Pale Blue Dot

#23 Re: Da li biste se zrtvovali?

Post by Leo_alfa »

Imamo godina ispred nas nadam se :mrgreen:.
Meni se cini, o cemu god pricali, eventualno cemo doci do zakljucka da ipak sve problematike vezane za ljudsko ponasanje, odnose medju ljudima, "zivotne filozofije" imaju objasnjenja, barem djelomicno, koja govore kako smo ograniceni samim sobom, ne mora znaciti krajnje, ali ipak sebicni, svi smo centri univerzuma... Malo to tuzno zvuci. Naravno da ne mozemo postati cisto duhovna, misleca bica, Nietzsche-ovi Ubermensch, ali nekako volim misliti da s vremena na vrijeme se moze napraviti iskorak u ponasanju, napraviti nesto apsolutno nesebicno, herojski.
User avatar
NIN
Posts: 6187
Joined: 15/02/2006 20:18
Location: Via Lactea, Orion Arm

#24 Re: Da li biste se zrtvovali?

Post by NIN »

Leo_alfa wrote:Imamo godina ispred nas nadam se :mrgreen:.
Meni se cini, o cemu god pricali, eventualno cemo doci do zakljucka da ipak sve problematike vezane za ljudsko ponasanje, odnose medju ljudima, "zivotne filozofije" imaju objasnjenja, barem djelomicno, koja govore kako smo ograniceni samim sobom, ne mora znaciti krajnje, ali ipak sebicni, svi smo centri univerzuma... Malo to tuzno zvuci. Naravno da ne mozemo postati cisto duhovna, misleca bica, Nietzsche-ovi Ubermensch, ali nekako volim misliti da s vremena na vrijeme se moze napraviti iskorak u ponasanju, napraviti nesto apsolutno nesebicno, herojski.
Nase ponasanje je utkano i betonirano u nas milionima godina evolucije, tj. prirodne selekcije. Naravno, ista nam je dala izrazitu inteligenciju u odnosu na ostatak zivotinjskog svijeta, a to je samo jedan slucajan evolucioni eksperiment koji nam moze biti od koristi, a i ne mora, cak naprotiv (sjetimo se eksponencijalnog tehnoloskog napretka u kontekstu ratova).
User avatar
Leo_alfa
Posts: 2458
Joined: 06/11/2013 18:33
Location: Pale Blue Dot

#25 Re: Da li biste se zrtvovali?

Post by Leo_alfa »

NIN wrote:
Leo_alfa wrote:Imamo godina ispred nas nadam se :mrgreen:.
Meni se cini, o cemu god pricali, eventualno cemo doci do zakljucka da ipak sve problematike vezane za ljudsko ponasanje, odnose medju ljudima, "zivotne filozofije" imaju objasnjenja, barem djelomicno, koja govore kako smo ograniceni samim sobom, ne mora znaciti krajnje, ali ipak sebicni, svi smo centri univerzuma... Malo to tuzno zvuci. Naravno da ne mozemo postati cisto duhovna, misleca bica, Nietzsche-ovi Ubermensch, ali nekako volim misliti da s vremena na vrijeme se moze napraviti iskorak u ponasanju, napraviti nesto apsolutno nesebicno, herojski.
Nase ponasanje je utkano i betonirano u nas milionima godina evolucije, tj. prirodne selekcije. Naravno, ista nam je dala izrazitu inteligenciju u odnosu na ostatak zivotinjskog svijeta, a to je samo jedan slucajan evolucioni eksperiment koji nam moze biti od koristi, a i ne mora, cak naprotiv (sjetimo se eksponencijalnog tehnoloskog napretka u kontekstu ratova).
Ma znam, ali ubijas me sa takvim postovima, sad mi se place :mrgreen:
Ali opet, mozda mozemo na to svoje ponasnje gledati na nacin koliko smo u stvari "mladi" i "nezreli" kad se vodimo primitivnim porivima, ideologijama, uopste diskriminacijama itd. Te stvari su nasa stvarnost, svijet ce mozda drugacije izgledati kada budu, ako budu, stvar proslosti, pa cemo mozda i na ovo drugacije, opravdano, moci gledati... Ja se nadam.
Post Reply