Hrvatsko drzavljanstvo i putovnica

Rasprave na razne teme... Ako ne znate gdje poslati poruku, pošaljite je ovdje.

Moderators: Benq, O'zone

Post Reply
Umalo popisivac
Posts: 1485
Joined: 27/09/2013 16:53

#26 Re: Hrvatsko drzavljanstvo i putovnica

Post by Umalo popisivac »

Ajatolah_ wrote:^ Otac mi nije Hrvat. Izjasnio bih se ja kako hoće kad bi mi to pomoglo, ali nikad nisam imao priliku da se izjasnim. :D A majka mi nije imala nikad hrvatske papire.
Pa eto onda, to ti je to.
User avatar
uglavnomja
Posts: 19904
Joined: 28/07/2012 15:59

#27 Re: Hrvatsko drzavljanstvo i putovnica

Post by uglavnomja »

Ajatolah_ wrote:^ Otac mi nije Hrvat. Izjasnio bih se ja kako hoće kad bi mi to pomoglo, ali nikad nisam imao priliku da se izjasnim. :D A majka mi nije imala nikad hrvatske papire. Znam ja hejbet ljudi sa dosta manjom vezom sa RH od mene a imaju njihovo državljanstvo, ali eto, nije se na vrijeme mislilo o tome.
Dovoljno je krstenica
Umalo popisivac
Posts: 1485
Joined: 27/09/2013 16:53

#28 Re: Hrvatsko drzavljanstvo i putovnica

Post by Umalo popisivac »

Nema veze sto znas ljude s manjom vezom s RH. Nisu ga oni mogli dobiti tek tako. Neko se njihov nekad u proslosti negdje morao izjasniti Hrvatom.
User avatar
dječak sa šibicama
Posts: 40860
Joined: 29/06/2011 23:39

#29 Re: Hrvatsko drzavljanstvo i putovnica

Post by dječak sa šibicama »

Umalo popisivac wrote:
dječak sa šibicama wrote:Pa ako si ti Hrvat, onda domovnicu mozes dobiti neovisno o djedu i baki.
a kako? Sta, usece i kaze, dobar dan, ja sam Hrvat, moze drzavljanstvo? Da to tako ide imao bi ga i Komsic. :D
Ne nego se prikupi potrebna dokumentacija, i dobije domovnica.

Ali vidis da covjek i nije Hrvat, dakle...

Kao ni Komsic, on rece da je Bosanac. Slucaj jasan.
Umalo popisivac
Posts: 1485
Joined: 27/09/2013 16:53

#30 Re: Hrvatsko drzavljanstvo i putovnica

Post by Umalo popisivac »

pa kazem dokumentacija. A ta dokumentacija je dokaz da su ti roditelji Hrvati, nema nista drugo. Sad kaze da nisu (ili jedno) i to je to.

Samo kako je onda Komso bio na mjestu za hrv. predsjednika. :D Al dobro, to je stara priac i nije za ovdje.
Last edited by Umalo popisivac on 13/07/2014 19:33, edited 1 time in total.
User avatar
Ajatolah_
Posts: 8518
Joined: 11/02/2009 15:21

#31 Re: Hrvatsko drzavljanstvo i putovnica

Post by Ajatolah_ »

Znam ja dobro sve to, nisam se ni ibretio što nemam državljanstvo. Nego sam onako načeo priču kad je dječak spomenuo da zna ljude koji imaju domovnicu na osnovu jednog djeda/bake, pa sam usput spomenuo kako ga po današnjim pravilima ni ja sa dva pretka Hrvata iz RH ne mogu. Ne znam ni zašto se ovo polako pretvara u analizu mog slučaja. :D
Umalo popisivac
Posts: 1485
Joined: 27/09/2013 16:53

#32 Re: Hrvatsko drzavljanstvo i putovnica

Post by Umalo popisivac »

Ajatolah_ wrote:Znam ja dobro sve to, nisam se ni ibretio što nemam državljanstvo. Nego sam onako načeo priču kad je dječak spomenuo da zna ljude koji imaju domovnicu na osnovu jednog djeda/bake, pa sam usput spomenuo kako ga po današnjim pravilima ni ja sa dva Hrvata ne mogu. Ne znam ni zašto se ovo polako pretvara u analizu mog slučaja. :D
Ne pretvara se u analizu. Al prvo kazes da su Hrvati, pa da nisu, pa sad opet da jesu. Da jesu i dobio bi ga.
User avatar
dječak sa šibicama
Posts: 40860
Joined: 29/06/2011 23:39

#33 Re: Hrvatsko drzavljanstvo i putovnica

Post by dječak sa šibicama »

Postao si covjek slucaj, htio nehtio :D

Ja sam dobio svapsko, na osnovu bake koja je rodjena u Hrvatskoj :D sve se moze prijatelju, ali moras im sjesti na dusu. Skine te s kurca, da prostis, prvi put, drugi put, treci put te vec ignorise na salteru, ali kasnije... kako se ono kaze, ne *ebe lijep vec uporan :D
User avatar
uglavnomja
Posts: 19904
Joined: 28/07/2012 15:59

#34 Re: Hrvatsko drzavljanstvo i putovnica

Post by uglavnomja »

Ajatolah_ wrote:Znam ja dobro sve to, nisam se ni ibretio što nemam državljanstvo. Nego sam onako načeo priču kad je dječak spomenuo da zna ljude koji imaju domovnicu na osnovu jednog djeda/bake, pa sam usput spomenuo kako ga po današnjim pravilima ni ja sa dva pretka Hrvata iz RH ne mogu. Ne znam ni zašto se ovo polako pretvara u analizu mog slučaja. :D
Sta ti pise u rodnom listu? Ako su se oboje jzjasnjavali kao jugosloveni, sta pise u njihovim?



Seciracemo te ka zabu :D
User avatar
Ajatolah_
Posts: 8518
Joined: 11/02/2009 15:21

#35 Re: Hrvatsko drzavljanstvo i putovnica

Post by Ajatolah_ »

@umalo
Nisam mijenjao priču, nego nisi baš shvatio (ili negdje nisam bio jasan). Rekao sam da mi otac nije Hrvat, jer nije, čovjek Bošnjak. S majčine strane su i djed i baka etnički Hrvati iz Hrvatske koji su otamo odselili za vrijeme SFRJ u Srbiju.
Pa dobro, jes' malo specifičan slučaj. :mrgreen:
@uglavnomja Ne znam fakat za rodni...
Last edited by Ajatolah_ on 13/07/2014 19:39, edited 2 times in total.
Umalo popisivac
Posts: 1485
Joined: 27/09/2013 16:53

#36 Re: Hrvatsko drzavljanstvo i putovnica

Post by Umalo popisivac »

dječak sa šibicama wrote:Postao si covjek slucaj, htio nehtio :D

Ja sam dobio svapsko, na osnovu bake koja je rodjena u Hrvatskoj :D sve se moze prijatelju, ali moras im sjesti na dusu. Skine te s kurca, da prostis, prvi put, drugi put, treci put te vec ignorise na salteru, ali kasnije... kako se ono kaze, ne *ebe lijep vec uporan :D
aha. a sta ti je baka bila?
User avatar
dječak sa šibicama
Posts: 40860
Joined: 29/06/2011 23:39

#37 Re: Hrvatsko drzavljanstvo i putovnica

Post by dječak sa šibicama »

Meni je i dalje nejasno to sa izjasnjavanjem u YU dokumentima, koliko ja znam, samo su u vojnoj knjizici i studentskom indeksu, pisali narodnost, nacionalnost.

Mojoj baki je pisala nacionalnost koja mi je pomogla, ali je rodni list iz 1912 godine :D
User avatar
dječak sa šibicama
Posts: 40860
Joined: 29/06/2011 23:39

#38 Re: Hrvatsko drzavljanstvo i putovnica

Post by dječak sa šibicama »

Umalo popisivac wrote:
dječak sa šibicama wrote:Postao si covjek slucaj, htio nehtio :D

Ja sam dobio svapsko, na osnovu bake koja je rodjena u Hrvatskoj :D sve se moze prijatelju, ali moras im sjesti na dusu. Skine te s kurca, da prostis, prvi put, drugi put, treci put te vec ignorise na salteru, ali kasnije... kako se ono kaze, ne *ebe lijep vec uporan :D
aha. a sta ti je baka bila?
Folksdojcerka.

Ali belaj je sto Nijemci priznaju samo djeda, odnosno samo ako ti je djed bio Svabo, pa smo se ganjali neko vrijeme. Na kraju priznase i baku kao vjerodostojan temelj.
Umalo popisivac
Posts: 1485
Joined: 27/09/2013 16:53

#39 Re: Hrvatsko drzavljanstvo i putovnica

Post by Umalo popisivac »

Ajatolah_ wrote:@umalo
Nisam mijenjao priču, nego nisi baš shvatio (ili negdje nisam bio jasan). Rekao sam da mi otac nije Hrvat, jer nije, čovjek Bošnjak. S majčine strane su i djed i baka etnički Hrvati iz Hrvatske koji su otamo odselili za vrijeme SFRJ u Srbiju.
Pa dobro, jes' malo specifičan slučaj. :mrgreen:
Ne znam za rodni...
Aha. OK. Nemas pravo jer kako ti pise u Zakonu o drzavljanstvu oba roditelja moraju biti Hrvati, osim u slucaju ako si rodjen na teritoriju RH, tad je dovoljan samo jedan. Da si rodjen u RH imao bi pravo tako s jednim roditeljem kao Hrvatom.
Last edited by Umalo popisivac on 13/07/2014 19:42, edited 1 time in total.
StupskaBitanga
Posts: 14873
Joined: 20/12/2006 16:59

#40 Re: Hrvatsko drzavljanstvo i putovnica

Post by StupskaBitanga »

A imaju li oni arhive dokumenata ako su izgorili i nestali
Umalo popisivac
Posts: 1485
Joined: 27/09/2013 16:53

#41 Re: Hrvatsko drzavljanstvo i putovnica

Post by Umalo popisivac »

dječak sa šibicama wrote:
Umalo popisivac wrote:
dječak sa šibicama wrote:Postao si covjek slucaj, htio nehtio :D

Ja sam dobio svapsko, na osnovu bake koja je rodjena u Hrvatskoj :D sve se moze prijatelju, ali moras im sjesti na dusu. Skine te s kurca, da prostis, prvi put, drugi put, treci put te vec ignorise na salteru, ali kasnije... kako se ono kaze, ne *ebe lijep vec uporan :D
aha. a sta ti je baka bila?
Folksdojcerka.

Ali belaj je sto Nijemci priznaju samo djeda, odnosno samo ako ti je djed bio Svabo, pa smo se ganjali neko vrijeme. Na kraju priznase i baku kao vjerodostojan temelj.
Pa eto, al tu sigurno ima neki temelj. Zasto bi priznavali samo musku stranu ne znam, to je diskriminacija. Pa zato valjda. Al neki temelj mora postojati kako god da okrenes.
Fact
Posts: 767
Joined: 21/04/2014 01:18

#42 Re: Hrvatsko drzavljanstvo i putovnica

Post by Fact »

dječak sa šibicama wrote:Meni je i dalje nejasno to sa izjasnjavanjem u YU dokumentima, koliko ja znam, samo su u vojnoj knjizici i studentskom indeksu, pisali narodnost, nacionalnost.

Mojoj baki je pisala nacionalnost koja mi je pomogla, ali je rodni list iz 1912 godine :D
Prilikom popisa si govorio svoju etničku pripadnost.Naravno,mogao si se izjasniti i kao Jugoslaven.

http://sh.wikipedia.org/wiki/Demografij ... ugoslavije
User avatar
uglavnomja
Posts: 19904
Joined: 28/07/2012 15:59

#43 Re: Hrvatsko drzavljanstvo i putovnica

Post by uglavnomja »

U rodnom listu je morala pisati nacionalnost roditelje, do 70. su bili srbi i hrvati, poslije muslimani, a bilo je i jugovica. Ne znam je li bilo neopredjeljenih :-)


Haj sad objasni nesto, ajatolase, da li su te odbili i sta je razlog? I kakve si dokumente dostavio? Ili su ti a priori rekli u konzulatu da nemas sansi? Ili ti je neko 'nako rek'o?
blue tabu
Posts: 71
Joined: 21/04/2010 12:39

#44 Re: Hrvatsko drzavljanstvo i putovnica

Post by blue tabu »

Djecak sa sibicama pitanje - Majka rodjena u R.Hrvatskoj. Ima domovnicu,putovnicu, moje mjesto rodjena BiH - Sa, bez izjasnjenja (zapravo jedan dokument ima gdje se izjasnjavam kao hrvatica)....

Sta je neophodno da bih dobila putovnicu,da li mogu na dobiti putovnicu na osnovu gore navedenog? Hvala
Fact
Posts: 767
Joined: 21/04/2014 01:18

#45 Re: Hrvatsko drzavljanstvo i putovnica

Post by Fact »

blue tabu wrote:Djecak sa sibicama pitanje - Majka rodjena u R.Hrvatskoj. Ima domovnicu,putovnicu, moje mjesto rodjena BiH - Sa, bez izjasnjenja (zapravo jedan dokument ima gdje se izjasnjavam kao hrvatica)....

Sta je neophodno da bih dobila putovnicu,da li mogu na dobiti putovnicu na osnovu gore navedenog? Hvala
Možeš.Ukoliko ti jedan od roditelja(u ovome slučaju majka) ima domovnicu,možeš dobiti državljanstvo.
User avatar
dječak sa šibicama
Posts: 40860
Joined: 29/06/2011 23:39

#46 Re: Hrvatsko drzavljanstvo i putovnica

Post by dječak sa šibicama »

blue tabu wrote:Djecak sa sibicama pitanje - Majka rodjena u R.Hrvatskoj. Ima domovnicu,putovnicu, moje mjesto rodjena BiH - Sa, bez izjasnjenja (zapravo jedan dokument ima gdje se izjasnjavam kao hrvatica)....

Sta je neophodno da bih dobila putovnicu,da li mogu na dobiti putovnicu na osnovu gore navedenog? Hvala
Mozes, ako ti je mama drzavljanin RH, mozes dobiti domovnicu. Jos ako imas dokument, odlicno.

Odes u veleposlanstvo, izvadis pravilnik, skupis dokumente, potpises onu izjavu o pripadnosti hrvatskom narodu (formalnost, ako se i ne osjecas tako, potpisi) i trebalo bi biti sve ok.
blue tabu
Posts: 71
Joined: 21/04/2010 12:39

#47 Re: Hrvatsko drzavljanstvo i putovnica

Post by blue tabu »

Da, ima i domovnicu i putovnicu ... Hvala na odgovoru :-D :-D
Umalo popisivac
Posts: 1485
Joined: 27/09/2013 16:53

#48 Re: Hrvatsko drzavljanstvo i putovnica

Post by Umalo popisivac »

dječak sa šibicama wrote:
blue tabu wrote:Djecak sa sibicama pitanje - Majka rodjena u R.Hrvatskoj. Ima domovnicu,putovnicu, moje mjesto rodjena BiH - Sa, bez izjasnjenja (zapravo jedan dokument ima gdje se izjasnjavam kao hrvatica)....

Sta je neophodno da bih dobila putovnicu,da li mogu na dobiti putovnicu na osnovu gore navedenog? Hvala
Mozes, ako ti je mama drzavljanin RH, mozes dobiti domovnicu. Jos ako imas dokument, odlicno.

Odes u veleposlanstvo, izvadis pravilnik, skupis dokumente, potpises onu izjavu o pripadnosti hrvatskom narodu (formalnost, ako se i ne osjecas tako, potpisi) i trebalo bi biti sve ok.
Ja moram pitati... A kako? Kad fino u zakonu pise da osoba s jednim roditeljem Hrvatom mora biti rodjena na teritoriju RH da bi dobila domovnicu (dakle treba joj rodni list iz RH)?

Nek cura ode i vidi. Ovo cisto mene zanima, jer ja koliko znam ne moze.
User avatar
dječak sa šibicama
Posts: 40860
Joined: 29/06/2011 23:39

#49 Re: Hrvatsko drzavljanstvo i putovnica

Post by dječak sa šibicama »

Pa po porijeklu, ako je mama hrvatski drzavljanin... moj zet je tako dobio, preko majke, iako mu otac nije Hrvat vec polutan.
Umalo popisivac
Posts: 1485
Joined: 27/09/2013 16:53

#50 Re: Hrvatsko drzavljanstvo i putovnica

Post by Umalo popisivac »

dječak sa šibicama wrote:Pa po porijeklu, ako je mama hrvatski drzavljanin... moj zet je tako dobio, preko majke, iako mu otac nije Hrvat vec polutan.
Moraju oba roditelja biti Hrvati. Jedan se pika samo ako je osoba rodjena na teritoriju Hrvatske. Gdje je zet rodjen? A i mozda se taj "polutan" ipak izjasnjavao Hrvatom.
Post Reply