Da li je Mehmed Paša Sokolović Bošnjak?

(H)istorija/povijest Bosne i Hercegovine, regiona, itd...

Moderator: anex

User avatar
Putnik ali stvarno
Posts: 842
Joined: 12/02/2015 14:57
Location: on the ride

#376 Re: Da li je Mehmed Paša Sokolović Bošnjak?

Post by Putnik ali stvarno »

visokijablan wrote:Od kada Jugoslaveni znaju istoriju prije 1941g.?Drago mi je da vas još ima,lijep je idealizam bez pokrića,ali ti se usredotoči na period od 1941-1991g.to je tvoje i tu si mjerodavan.
Ovo prije postoje diskutanti koje to zanima i koji će o tome razgovarati u važavajući drugo mišljenje sa željom da se barem približno dođe do istine.
Jeli može tako?
Radosni

nisam siguran ali to Benedikt = Blago = Bajica, da nije to mozda palatelizacija ili tako netkako ?

Viskijablan

Jugosloveni su dobili priliku od neke 1800 do 1918. Tu se prica zaokruzila I nastala je Jugoslavija.
Tu sam strucan.

Nemoj da te buni sto nisu svi ucestvovali u projektu, nisu svi bili u mogucnosti da saznaju na vreme ... no sada smo obavesteni svi, nema vise ispirki :D[/quote]





Šuti,nisi valjda i ti ,,radostan dan,, :lol:[/quote]

Jablane ako je Harold Lamb, professor, sto ja ne bi bio Radostan dan ?

Sve je to do perspective

Image
radostan dan
Posts: 27097
Joined: 31/01/2010 20:26
Location: madera

#377 Re: Da li je Mehmed Paša Sokolović Bošnjak?

Post by radostan dan »

Putnik ali stvarno wrote:
Radosni

nisam siguran ali to Benedikt = Blago = Bajica, da nije to mozda palatelizacija ili tako netkako ?
ili je jednačenje po gluposti, ili je jednačenje po namjeri...nema treće, kume. :zoka:
User avatar
Putnik ali stvarno
Posts: 842
Joined: 12/02/2015 14:57
Location: on the ride

#378 Re: Da li je Mehmed Paša Sokolović Bošnjak?

Post by Putnik ali stvarno »

radostan dan wrote:
Putnik ali stvarno wrote:
Radosni

nisam siguran ali to Benedikt = Blago = Bajica, da nije to mozda palatelizacija ili tako netkako ?
ili je jednačenje po gluposti, ili je jednačenje po namjeri...nema treće, kume. :zoka:
Navuceno to na Winston :zoka: :zoka:

Image
radostan dan
Posts: 27097
Joined: 31/01/2010 20:26
Location: madera

#379 Re: Da li je Mehmed Paša Sokolović Bošnjak?

Post by radostan dan »

e čuj rođen u višegradskom kotaru...da je malo kasnije rođen, bio bi glavni u kapelskim kresovima...
znači, ove gpdine više nije u hrvatima, nego je vraćen u matičnjak, bezbeli...
Drinski
Posts: 6281
Joined: 25/03/2014 10:24

#380 Re: Da li je Mehmed Paša Sokolović Bošnjak?

Post by Drinski »

Tada se mijenjala nacija ko danas drzavljanstvo a svi danas bjeze sa Balkana. Ima jedna stvar kod Srba, recimo ako je neko bio pravoslavac pa otisao u Islam, njihov odnos zavisi prema tome da li je postao poznat ili nije. Prvime se hvale a druge kolju.
radostan dan
Posts: 27097
Joined: 31/01/2010 20:26
Location: madera

#381 Re: Da li je Mehmed Paša Sokolović Bošnjak?

Post by radostan dan »

daj nam onu -znaš li bošnjače, nema tome deset ljeta, ne bi srba ni hrvata-, sažetija je...
User avatar
arzuhal
Posts: 20826
Joined: 03/06/2008 11:26
Location: u čajdžinici "Kod nefsu-l-levvame"

#382 Re: Da li je Mehmed Paša Sokolović Bošnjak?

Post by arzuhal »

Mehmed, nebitno kojem je plemenu pripadao, bio je, što mu i sama titula kaže, paša. Odnosno paŚa :mrgreen: . U onaj vakat on je uspio iz ove roše omeđene planinčinama i brdima, iz ove jesenske kaljuže ispalit se u ondašnji London, Pariz, LA, otškolovat se, postat jedna od najvećih faca u jednoj od najjačih imperija...To k'o danas da dobiješ stipendiju američke ambasade, iškoluješ se na Harvardu i postaneš sekretar Stejt Departmenta..Samo još bolje od toga :mrgreen:
radostan dan
Posts: 27097
Joined: 31/01/2010 20:26
Location: madera

#383 Re: Da li je Mehmed Paša Sokolović Bošnjak?

Post by radostan dan »

Sarajmen wrote:Ti majke mi k'o da si u kafani :D imaš gugldžuboks pa ubaci novčić ...

ne radi...sve mi izbacuje onu od cuneta gojkovića.
KENJAC
Posts: 4603
Joined: 26/12/2006 13:10

#384 Re: Da li je Mehmed Paša Sokolović Bošnjak?

Post by KENJAC »

Prvo , sta je to Bosnjak ? Jel to musliman sa ovih prostora ili je to pripadnik bilo koje vjere rodjen u Bosni. Ako je prvo , mogu da shvatim. Ako je drugo onda mi je to malo preagresivno ! Zasto ovo pitam? Pa jednostavno , bio sam par puta na Pivi (nije Tuborg nego rijeka u CG) i tamo cuh ovu pricu o drugu Sokolovicu koju evo nadjoh i na Wikipediji :
Manastir Piva se nalazi u Plužinama, podignut u ranijoj oblasti srednjovekovne župe Piva i području kasnijeg plemena Piva, a deo je Eparhije Budimljansko-nikšićke. Manastirska crkva Uspenja Presvete Bogorodice podignuta je između 1573. i 1586. godine od strane Mitropolita Hercegovačkog Savatija Sokolovića, potonjeg Patrijarha Srpskog.

Radovi manastira su vršeni u tri navrata: zidanje 1573—1586, slikanje fresaka u glavnom delu hrama 1604—1605, fresaka na svodu priprate 1604. i živopisanje ostatka priprate 1626. godine.

Savatijeva zadužbina podignuta je na mestu gde je i ranije postojala crkva posvećena Uspenju Bogorodice. Pivski manastir je sagrađen ubrzo pošto je 1557. godine Patrijarh Makarije Sokolović obnovio Pećku patrijaršiju uz pomoć brata od strica, velikog vezira Mehmeda Sokolovića.

Manastir je prenet 1982. godine zbog izgradnje hidrocentrale na reci Pivi.

.... Pa sad iz navedenog zakljucite jel bosnjak !
radostan dan
Posts: 27097
Joined: 31/01/2010 20:26
Location: madera

#385 Re: Da li je Mehmed Paša Sokolović Bošnjak?

Post by radostan dan »

Sarajmen wrote:Hajd' ne naprđuj onda, ako imaš šta konkretno u vezi teme napiši.
konkretno u vezi teme iščekujem da vidim kako će se završiti ovo polufinale, je li meša bio hrvat ili bošnjak...
radostan dan
Posts: 27097
Joined: 31/01/2010 20:26
Location: madera

#386 Re: Da li je Mehmed Paša Sokolović Bošnjak?

Post by radostan dan »

KENJAC wrote:Pa jednostavno , bio sam par puta na Pivi
pa jebem te lijena, kad si bio tamo, šetajući žabare, što ne uđe u manastir i ne vide jeinstven freskopis u okviru spc-a, a možda i pravoslavlja uopĆe...turski čimbenik na fresci u pravoslavnoj crkvi. mislim da je to jedinstven slučaj.
KENJAC
Posts: 4603
Joined: 26/12/2006 13:10

#387 Re: Da li je Mehmed Paša Sokolović Bošnjak?

Post by KENJAC »

radostan dan wrote:
KENJAC wrote:Pa jednostavno , bio sam par puta na Pivi
pa jebem te lijena, kad si bio tamo, šetajući žabare, što ne uđe u manastir i ne vide jeinstven freskopis u okviru spc-a, a možda i pravoslavlja uopĆe...turski čimbenik na fresci u pravoslavnoj crkvi. mislim da je to jedinstven slučaj.
Jok eto nisam !!! Ni vrata optocena slonovom kosti sto su dobila nagradu kao najljepsa vrata Hriscanskih manastira !
radostan dan
Posts: 27097
Joined: 31/01/2010 20:26
Location: madera

#388 Re: Da li je Mehmed Paša Sokolović Bošnjak?

Post by radostan dan »

eskkuća me pardone... :D
User avatar
arzuhal
Posts: 20826
Joined: 03/06/2008 11:26
Location: u čajdžinici "Kod nefsu-l-levvame"

#389 Re: Da li je Mehmed Paša Sokolović Bošnjak?

Post by arzuhal »

KENJAC wrote: .... Pa sad iz navedenog zakljucite jel bosnjak !
Neki dan sam opet malo uzeo da obnovim Jovana Cvijića, naletilo mi pod ruku, pa haj rek'o...Balkansko poluostrvo i južnoslovenske zemlje. Mislim da je 6. ili 7. poglavlje o Srbima muslimanske vjere. Cvijić piše o svom dobu s osvrtom na historijske utjecaje. I on tu nas koji smo danas Bošnjaci (etnički), a muslimani/ateisti/agnostici/raste... (religijski/svjetonazorno) naziva, sad vako sad nako: muslimanski dinarci, dinarski muslimani, Srbi islamske vjere, Srbi muslimani...a onda u rijetkim momentima sevdaha sve nas, koji živimo u Bosni, dakle i Srbe pravoslavce i Srbe muslimane, naziva - Bošnjacima. Pa kaže, tajanam, kada govori o našoj tvrdoglavosti, ponosu, inatu, o nekoj našoj karakteristici: njihov bošnjakluk.

Znam: odmah će se kazat kako se i tu, kod Cvijića, pojam bošnjaštva uzima kao regionalna, geografska odrednica (kao što danas govore da ni Bosanac nije nacionalna nego tek geografska, kao Šumadinac, Dalmatinac i sl), a ne etnička/nacionalna u današnjem smislu. Tako je, jer i sam Cvijić govori pohvalno o buđenju nacionalne svijesti kod Srba muslimana (tipa Osmana Đikića, mada ne imenuje nikoga, samo navodi da je riječ o mladim intelektualcima) u BiH.
Ok. Ali čak i tako je Mehmed Sokolović - Bošnjak, nebitno što nije i na način Mustafe Imamovića. Dakle Mehmed paša Sokolović može biti Bošnjak, Srbin, musliman :mrgreen:

I veselio ga Bog! Allah rahmet eylesin.
Intense82
Posts: 57
Joined: 17/12/2015 03:58

#390 Re: Da li je Mehmed Paša Sokolović Bošnjak?

Post by Intense82 »

Bez dileme verujem Pivljanima jer mi je rodjeni otac iz Pive, tj. sa Durmitora. Ako oni kazu da je Mehmed pasa nas onda je to tako i nikako drugacije.
KENJAC
Posts: 4603
Joined: 26/12/2006 13:10

#391 Re: Da li je Mehmed Paša Sokolović Bošnjak?

Post by KENJAC »

radostan dan wrote:eskkuća me pardone... :D
Eskuco sam te :mrgreen:
KENJAC
Posts: 4603
Joined: 26/12/2006 13:10

#392 Re: Da li je Mehmed Paša Sokolović Bošnjak?

Post by KENJAC »

arzuhal wrote:
KENJAC wrote: .... Pa sad iz navedenog zakljucite jel bosnjak !
Neki dan sam opet malo uzeo da obnovim Jovana Cvijića, naletilo mi pod ruku, pa haj rek'o...Balkansko poluostrvo i južnoslovenske zemlje. Mislim da je 6. ili 7. poglavlje o Srbima muslimanske vjere. Cvijić piše o svom dobu s osvrtom na historijske utjecaje. I on tu nas koji smo danas Bošnjaci (etnički), a muslimani/ateisti/agnostici/raste... (religijski/svjetonazorno) naziva, sad vako sad nako: muslimanski dinarci, dinarski muslimani, Srbi islamske vjere, Srbi muslimani...a onda u rijetkim momentima sevdaha sve nas, koji živimo u Bosni, dakle i Srbe pravoslavce i Srbe muslimane, naziva - Bošnjacima. Pa kaže, tajanam, kada govori o našoj tvrdoglavosti, ponosu, inatu, o nekoj našoj karakteristici: njihov bošnjakluk.

Znam: odmah će se kazat kako se i tu, kod Cvijića, pojam bošnjaštva uzima kao regionalna, geografska odrednica (kao što danas govore da ni Bosanac nije nacionalna nego tek geografska, kao Šumadinac, Dalmatinac i sl), a ne etnička/nacionalna u današnjem smislu. Tako je, jer i sam Cvijić govori pohvalno o buđenju nacionalne svijesti kod Srba muslimana (tipa Osmana Đikića, mada ne imenuje nikoga, samo navodi da je riječ o mladim intelektualcima) u BiH.
Ok. Ali čak i tako je Mehmed Sokolović - Bošnjak, nebitno što nije i na način Mustafe Imamovića. Dakle Mehmed paša Sokolović može biti Bošnjak, Srbin, musliman :mrgreen:

I veselio ga Bog! Allah rahmet eylesin.
Jarane , po ovom navedenom Ejup Ganic je direktni potomak Mehmada Pase Sokolovica !
trocadero
Posts: 2429
Joined: 14/03/2013 13:57

#393 Re: Da li je Mehmed Paša Sokolović Bošnjak?

Post by trocadero »

radostan dan wrote:
KENJAC wrote:Pa jednostavno , bio sam par puta na Pivi
pa jebem te lijena, kad si bio tamo, šetajući žabare, što ne uđe u manastir i ne vide jeinstven freskopis u okviru spc-a, a možda i pravoslavlja uopĆe...turski čimbenik na fresci u pravoslavnoj crkvi. mislim da je to jedinstven slučaj.
Ne ulazi ti on u manastir, on je komunista! :D
KENJAC
Posts: 4603
Joined: 26/12/2006 13:10

#394 Re: Da li je Mehmed Paša Sokolović Bošnjak?

Post by KENJAC »

trocadero wrote:
radostan dan wrote:
KENJAC wrote:Pa jednostavno , bio sam par puta na Pivi
pa jebem te lijena, kad si bio tamo, šetajući žabare, što ne uđe u manastir i ne vide jeinstven freskopis u okviru spc-a, a možda i pravoslavlja uopĆe...turski čimbenik na fresci u pravoslavnoj crkvi. mislim da je to jedinstven slučaj.
Ne ulazi ti on u manastir, on je komunista! :D
Smi se ti koliko hoces , al ja sam neki dan zakleo rodjaka kamenoresca da me u crnu zemlju spuste sa petokrakom na kovcegu i na ploci !!! :mrgreen:
trocadero
Posts: 2429
Joined: 14/03/2013 13:57

#395 Re: Da li je Mehmed Paša Sokolović Bošnjak?

Post by trocadero »

Ne zaboravi petokraku i na citulji! :D
KENJAC
Posts: 4603
Joined: 26/12/2006 13:10

#396 Re: Da li je Mehmed Paša Sokolović Bošnjak?

Post by KENJAC »

trocadero wrote:Ne zaboravi petokraku i na citulji! :D
Pa nece mi to kamenorezac radit. To moram nekog stampara angazovat.
PM72
Posts: 17809
Joined: 30/04/2012 16:54

#397 Re: Da li je Mehmed Paša Sokolović Bošnjak?

Post by PM72 »

Poslušaj ti mene,odradi te čitulje dok si živ,da te poslije ne zajebu.samo ostavi otvoren datum a ako si bio u ratu - ionako nećeš još dugo. ;-) Sad ko pređe šest banki...
KENJAC
Posts: 4603
Joined: 26/12/2006 13:10

#398 Re: Da li je Mehmed Paša Sokolović Bošnjak?

Post by KENJAC »

PM72 wrote:Poslušaj ti mene,odradi te čitulje dok si živ,da te poslije ne zajebu.samo ostavi otvoren datum a ako si bio u ratu - ionako nećeš još dugo. ;-) Sad ko pređe šest banki...
Znas ti onu "sto me ne ubi to me ojaca" Vidio sam ja sta znaci umrijet i skonto sam da se ne isplati.
trocadero
Posts: 2429
Joined: 14/03/2013 13:57

#399 Re: Da li je Mehmed Paša Sokolović Bošnjak?

Post by trocadero »

:lol:
Pu,pu...gluho bilo,pomjeri se sa mjesta Pasa. Nece jos nas Kenjac u vjecna lovista , fleksibilan je on.Treba mu docekati da Nole uzme RG pa tek onda moze laganini. :D
radostan dan
Posts: 27097
Joined: 31/01/2010 20:26
Location: madera

#400 Re: Da li je Mehmed Paša Sokolović Bošnjak?

Post by radostan dan »

ništa onda, pošto nema popova, nema druge no da mu nad odrom zapjevamo bratski -

uz stol na tri noge bez ijednog čavla
sjele su u pet do ponoć
da prizivaju njjegovo ime
Post Reply