U jesen totalna kataklizma?

Rasprave na razne teme... Ako ne znate gdje poslati poruku, pošaljite je ovdje.

Moderators: Benq, O'zone

Post Reply
detroit-mercy
Posts: 16094
Joined: 07/04/2009 16:54
Location: povis jajca

#76 Re: U jesen totalna kataklizma?

Post by detroit-mercy »

madner wrote:Prvo bi trebao provjeriti navode. Nije, dok biljezimo padavine, nikad palo vise kise u tako kratkom intervalu.
Meni je sumljivo sto ni kap nije pala u Ercegovini, sve oslo u Bosnu :mrgreen: . Ja mislim da Ercegovici imaju nesto sa tim :mrgreen: .
User avatar
madner
Posts: 56768
Joined: 09/08/2004 16:35

#77 Re: U jesen totalna kataklizma?

Post by madner »

Ili to, ili je to zbog toga sto tacno tu jeste granica dvije klimatske zone. :D
User avatar
Chmoljo
Administrativni siledžija u penziji
Posts: 45506
Joined: 05/06/2008 03:41
Location: i vukove stid reći odakle sam...

#78 Re: U jesen totalna kataklizma?

Post by Chmoljo »

zajeban je taj Ivan... :D
detroit-mercy
Posts: 16094
Joined: 07/04/2009 16:54
Location: povis jajca

#79 Re: U jesen totalna kataklizma?

Post by detroit-mercy »

madner wrote:Ili to, ili je to zbog toga sto tacno tu jeste granica dvije klimatske zone. :D
Ma jok, ili je ARP ili su Ercegovci nesto sjebali :mrgreen: trece nemere bit :skoljka: .
User avatar
madner
Posts: 56768
Joined: 09/08/2004 16:35

#80 Re: U jesen totalna kataklizma?

Post by madner »

Ja tipujem da je do gey parade. Srbija je najebala zato sto se odrzala, a BiH je koletaralna steta. :D
detroit-mercy
Posts: 16094
Joined: 07/04/2009 16:54
Location: povis jajca

#81 Re: U jesen totalna kataklizma?

Post by detroit-mercy »

Chmoljo wrote:zajeban je taj Ivan... :D
Vazda su mi bili sumljivi ti sto se zovu Ivan :skoljka: , jel i taj Ivan Ercegovac :run: ?
User avatar
madner
Posts: 56768
Joined: 09/08/2004 16:35

#82 Re: U jesen totalna kataklizma?

Post by madner »

Pedercina Ivan nije htio Tamaru da pusti. :D
detroit-mercy
Posts: 16094
Joined: 07/04/2009 16:54
Location: povis jajca

#83 Re: U jesen totalna kataklizma?

Post by detroit-mercy »

madner wrote:Ja tipujem da je do gey parade. Srbija je najebala zato sto se odrzala, a BiH je koletaralna steta. :D
U naske hodza reko da je do interneta, gleda se vice golotinja po internetu :mrgreen: pa udarile poplave :skoljka:
VjecitiStudent
Posts: 18920
Joined: 14/08/2008 13:42
Location: Životinjska farma

#84 Re: U jesen totalna kataklizma?

Post by VjecitiStudent »

Nije gotovo, sljedeća kataklizma nam je pred vratima :D
Agresivne vrane napadaju građane i prenose zaraze
http://www.avaz.ba/vijesti/sarajevo/agr ... ose-zaraze
User avatar
Chmoljo
Administrativni siledžija u penziji
Posts: 45506
Joined: 05/06/2008 03:41
Location: i vukove stid reći odakle sam...

#85 Re: U jesen totalna kataklizma?

Post by Chmoljo »

madner wrote:Pedercina Ivan nije htio Tamaru da pusti. :D
čuva Ivo 'ercegovinu svoju. :D
NeenaSa
Posts: 1700
Joined: 25/04/2012 12:20

#86 Re: U jesen totalna kataklizma?

Post by NeenaSa »


:mrgreen:
User avatar
Truba
Posts: 81801
Joined: 17/03/2004 09:36
Location: Vizantija

#87 Re: U jesen totalna kataklizma?

Post by Truba »

VjecitiStudent wrote:Nije gotovo, sljedeća kataklizma nam je pred vratima :D
Agresivne vrane napadaju građane i prenose zaraze
http://www.avaz.ba/vijesti/sarajevo/agr ... ose-zaraze
taj sam problem detektirao kad sam se noću od trebe s alpašna pješke vraćao kući na čvilu
međutim izgradio sam fin odnos pun razumijevanja i poštovanja
s vranama ne s treebom :mrgreen:
zeleni walter
Posts: 176
Joined: 11/04/2011 15:37

#88 Re: U jesen totalna kataklizma?

Post by zeleni walter »

Zbog našeg javašluka dvadeset godina se nisu čistila korita rijeka i tokom ove dvije decenije baci smo na hiljade tona u prirodu koja nam je vratila nazad ono što smo mi u nju bacali.

Image

Začepljenje korita je izazvalo poplavu koja je izzavala klizišta, a koja su dodatno začepila korita rijeka tako da na jesen više neće biti potrebno da padne velika kiša već će biti dovoljna sasvim mala količina vode za totalnu kataklizmu.
User avatar
Truba
Posts: 81801
Joined: 17/03/2004 09:36
Location: Vizantija

#89 Re: U jesen totalna kataklizma?

Post by Truba »

neki dan u željeznici vidim bojler
onaj najveći što postoji

8-) 8) :sax:
jahhjer
Posts: 243
Joined: 16/05/2014 01:56

#90 Re: U jesen totalna kataklizma?

Post by jahhjer »

Black swan wrote:iskreno do jučer nisam ni znao da taj harp postoji
eto ni sam ne znam da se piše sa dva slova a
totalna mi je to nepoznanica
samo sam sastavio tekst prema dostupnim informacijama STRUČNJAKA kao što bi svaki normalni građanin mogao uraditi prema dostupnim informacijama na internetu
pa valjda zato sto je skracenica za to sto si ti napisao u zagradi... I bas me interesuje koji to strucnjaci na internetu se bave HAARPom u srbiji? Icke? Od njega je to i krenulo... Jok, nego ti pokusavas da teoriju zavjere uguras medj normalnu nauku pa se usput malo pravis naivan, ko ne znas ti nista :lol:
VjecitiStudent
Posts: 18920
Joined: 14/08/2008 13:42
Location: Životinjska farma

#91 Re: U jesen totalna kataklizma?

Post by VjecitiStudent »

Black swan wrote:neki dan u željeznici vidim bojler
onaj najveći što postoji

8-) 8) :sax:
To ti je mobilni HAARP, kažu stručnjaci.
User avatar
Chmoljo
Administrativni siledžija u penziji
Posts: 45506
Joined: 05/06/2008 03:41
Location: i vukove stid reći odakle sam...

#92 Re: U jesen totalna kataklizma?

Post by Chmoljo »

zeleni walter wrote:Zbog našeg javašluka dvadeset godina se nisu čistila korita rijeka i tokom ove dvije decenije baci smo na hiljade tona u prirodu koja nam je vratila nazad ono što smo mi u nju bacali.

Image

Začepljenje korita je izazvalo poplavu koja je izzavala klizišta, a koja su dodatno začepila korita rijeka tako da na jesen više neće biti potrebno da padne velika kiša već će biti dovoljna sasvim mala količina vode za totalnu kataklizmu.
:facepalm:
User avatar
P.Starck
Posts: 1151
Joined: 14/07/2010 22:46

#93 Re: U jesen totalna kataklizma?

Post by P.Starck »

madner wrote:Ili to, ili je to zbog toga sto tacno tu jeste granica dvije klimatske zone. :D
nije odgovor da je palo puno kiše. padalo je i ranije. palo je i u zap. bosni pa ništa.
vodotoci bosne i spreče su ti koji su uzrokovali poplave, posljednično i sava nizvodno šamca.
jesu li uređeni, u širem smislu, ne samo korita u naseljnim mjestima, nisu, a nisu ni koritima. je li i dobro da budu uređeni, jeste za ljudi koji žive oko njih nije za ove na savi.
prije dvije godine smo imali nezapamćenu sušu, ovo područije istočno od bosne 3,5 mj. bez kiše.
sada su tu najveće zone sa klizištima.
bespravna gradnja nije uzrok, sastav zemljišta nije jedini uzrok, uzrok može biti loša gradnja, neuređeno zemljište, predizborni putevi bez uređenih zaštitinih zona, trupa puta i sl. ozakonjena pljačka šume i loše gazdovanje šumama, sjeverna strana konjuha skoro da nema ni jednog potoka da nije kaptiran za pitku vodu, neplanski naravno...
ukratko, ljudski faktor je najvećim dijelom od "uobičajenih mjestimičnih poplava" nas doveo do toga da je devastirna jedna ogromna zona, uska doduše, sliva bosne i spreče, posljednično, opet sava nizvodno od šamca.
božije davanje, tri dana kiše, klimatske promjene i slične gluposti su najlakše objašnjenje, pa prihvatam da je lakše tako odgvoriti nego pokušati i razmisliti o mogućim stvarnim uzrocima.
zeleni walter
Posts: 176
Joined: 11/04/2011 15:37

#94 Re: U jesen totalna kataklizma?

Post by zeleni walter »

http://www.ks.gov.ba/aktuelno/izvjestaj ... i-15-maja-

u Briješću je spriječeno izlijevanje rijeke Dobrinje, koje se bi se desilo zbog začepljenja korita.
User avatar
Chmoljo
Administrativni siledžija u penziji
Posts: 45506
Joined: 05/06/2008 03:41
Location: i vukove stid reći odakle sam...

#95 Re: U jesen totalna kataklizma?

Post by Chmoljo »

pa dobro je... zamisli da bude klizište na Dobrinji...
zeleni walter
Posts: 176
Joined: 11/04/2011 15:37

#96 Re: U jesen totalna kataklizma?

Post by zeleni walter »

http://radiobrcko.ba/stanje-na-podrucju ... d-poplava/

U prijedlogu mjera još se navodi da je neophodno izvršiti obilazak , saniranje , održavanje i čišćenje riječnih korita, kao i sanaciju kanalske mreže.

Smeće u rijekama , plastična ambalaža , izravno ugrožava objekte , mostove i uzrokuje začepljenje rijeka i kanala te izljevanje , gdje je potrebno propagndno ali i operativno djelovanje preko Ekoloških udruga.
User avatar
madner
Posts: 56768
Joined: 09/08/2004 16:35

#97 Re: U jesen totalna kataklizma?

Post by madner »

P.Starck wrote:
madner wrote:Ili to, ili je to zbog toga sto tacno tu jeste granica dvije klimatske zone. :D
nije odgovor da je palo puno kiše. padalo je i ranije. palo je i u zap. bosni pa ništa.
vodotoci bosne i spreče su ti koji su uzrokovali poplave, posljednično i sava nizvodno šamca.
jesu li uređeni, u širem smislu, ne samo korita u naseljnim mjestima, nisu, a nisu ni koritima. je li i dobro da budu uređeni, jeste za ljudi koji žive oko njih nije za ove na savi.
prije dvije godine smo imali nezapamćenu sušu, ovo područije istočno od bosne 3,5 mj. bez kiše.
sada su tu najveće zone sa klizištima.
bespravna gradnja nije uzrok, sastav zemljišta nije jedini uzrok, uzrok može biti loša gradnja, neuređeno zemljište, predizborni putevi bez uređenih zaštitinih zona, trupa puta i sl. ozakonjena pljačka šume i loše gazdovanje šumama, sjeverna strana konjuha skoro da nema ni jednog potoka da nije kaptiran za pitku vodu, neplanski naravno...
ukratko, ljudski faktor je najvećim dijelom od "uobičajenih mjestimičnih poplava" nas doveo do toga da je devastirna jedna ogromna zona, uska doduše, sliva bosne i spreče, posljednično, opet sava nizvodno od šamca.
božije davanje, tri dana kiše, klimatske promjene i slične gluposti su najlakše objašnjenje, pa prihvatam da je lakše tako odgvoriti nego pokušati i razmisliti o mogućim stvarnim uzrocima.
Jos jednom, za ove malo sporije. U BiH, odkako mjerimo koliko je palo kise, nije nikad palo vise. Koji dio od nikad vise ti nije jasan, rado cu ponoviti?
zeleni walter
Posts: 176
Joined: 11/04/2011 15:37

#98 Re: U jesen totalna kataklizma?

Post by zeleni walter »

Samo na Google ukucati ''začepljenje korita rijeka, poplave''. Riječna korita se nisu čistila 20 godina bacalo i bacalo se svakodnevno smeće, pala je ogromna količina vode koja zbog začepljenja nije mogla normalno da cirkulise, brda su pokupila u sebe vodu kao spužve i izazivala klizišta. Zemlja se na brdima pokrenula i dodatno zatrpala riječna korita milionima kubnih metara zemlje tako da ćemo u jesen vidjeti šta će biti.
User avatar
Chmoljo
Administrativni siledžija u penziji
Posts: 45506
Joined: 05/06/2008 03:41
Location: i vukove stid reći odakle sam...

#99 Re: U jesen totalna kataklizma?

Post by Chmoljo »

znači voda išla uzbrdo? :lol:
zeleni walter
Posts: 176
Joined: 11/04/2011 15:37

#100 Re: U jesen totalna kataklizma?

Post by zeleni walter »

Naravno voda je išla uzbrdo.
Ovo se uči u prvom razredu srednje škole.

http://sr.wikipedia.org/wiki/Kapilarne_pojave
Post Reply