AMERIKA

Post Reply
Fact
Posts: 767
Joined: 21/04/2014 01:18

#101 Re: AMERIKA

Post by Fact »

FreedomUSA wrote: Ne vidim ništa loše u tome. Žalosno je samo to što je ovaj momak poginuo zbog želje da pomogne drugima. Zapravo nisu ni Amerikanci svi isti, a dobar primjer ti je ovaj mlakonja Obama koji kada je izabran za predsjednika odmah želio zatvoriti Guantanamo! Bogu hvala, pa mu ova glupost nije uspjela.

Reci mi molim te... ako su sloboda i demokratija nešto loše, zašto ne ideš živiti negdje gdje toga nema? Odi u Iran, Libiju, Siriju, ili Saudijsku Arabiju, ako su mnogo bolje od zapadnih zemalja.
Nisam ni rekao da je išta loše.Ali bila mu želja,shvaćaš kako to glupo zvuči?
Ajde nađi gdje sam ja napisao da su sloboda i demokratija loše stvari.Ajde molim te.
Otišao bih naprimjer u Japan.Eto to mi je želja(realna i neretardirana želja).Tako da za.ebem i zapadni svijet,a i ovaj islamski. :kiss: :run:
FreedomUSA
Posts: 110
Joined: 25/05/2014 20:39

#102 Re: AMERIKA

Post by FreedomUSA »

Fact wrote: Nisam ni rekao da je išta loše.Ali bila mu želja,shvaćaš kako to glupo zvuči?
Ne zvuči glupo. Skoro svaki američki vojnik koji je išao u Irak/Afganistan je u nekom smislu imao želju da uvede slobodu i demokratiju u te zemlje. Zašto misliš da su iračani rušili Saddamov kip i radovali se njegovom ubistvu? Zato što su izabrali pravdu i slobodu umijesto diktature i brutalnosti. Zašto su Gaddhafijevi građani sredili istog i radovali se ko mala djeca njegovom smrću? Iz istog razloga. Dakle, Amerika nikada nije nešto učinila što je protiv volje većine naroda u bilo kojoj zemlji. Naravno da su možda 5 ili 10% volili Saddama Husseina, ali većina definitivno nije. Amerika je pomogla da se dogodi ono što su većina željeli, a to je da konačno budu slobodni, i oslobođeni terora koji se zove diktatura.
Ajde nađi gdje sam ja napisao da su sloboda i demokratija loše stvari.Ajde molim te.
Mislim da si aludirao na to, ali ako nisi, onda izvini, moja greška.
Otišao bih naprimjer u Japan.Eto to mi je želja(realna i neretardirana želja).Tako da za.ebem i zapadni svijet,a i ovaj islamski. :kiss: :run:
Iz Japana mnogi dolaze u Veliku Britaniju, Ameriku, Njemačku, i ostale zapadne zemlje, jer jer ipak ovdje bolje nego tamo.
Fact
Posts: 767
Joined: 21/04/2014 01:18

#103 Re: AMERIKA

Post by Fact »

Ajde neda mi se sada odgovarati na prvi dio posta,ali brate u vezi Japana :roll: :D .
Jedina zapadna zemlja u kojoj je bolje od Japana je USA.Japan ima treći BDP po veličini na svijetu.Japan je četvrta zemlja na svijetu po kupovnoj moći stanovništva.Druga ekonomija svijeta po razvijenosti.Japan je član G7.
Sedam od dvadeset najvećih elektronskih kompanija su Japanske.Burza u Tokiju je druga najveća na svijetu.U Japanu se odlično živi.Neda mi se dalje.
Bi li se ti iseljavao iz takve zemlje u npr. jednu Francusku.Slaba ti informiranost. :run:
FreedomUSA
Posts: 110
Joined: 25/05/2014 20:39

#104 Re: AMERIKA

Post by FreedomUSA »

Fact wrote:Ajde neda mi se sada odgovarati na prvi dio posta,ali brate u vezi Japana :roll: :D .
Jedina zapadna zemlja u kojoj je bolje od Japana je USA.Japan ima treći BDP po veličini na svijetu.Japan je četvrta zemlja na svijetu po kupovnoj moći stanovništva.Druga ekonomija svijeta po razvijenosti.Japan je član G7.
Sedam od dvadeset najvećih elektronskih kompanija su Japanske.Burza u Tokiju je druga najveća na svijetu.U Japanu se odlično živi.Neda mi se dalje. Bi li se ti iseljavao iz takve zemlje u npr. jednu Francusku.Slaba ti informiranost. :run:
Ja Francusku nisam spomenuo. S druge strane, nemaš nikakve argumente. Ja govorim o slobodi i demokratiji, a ti govoriš o moći i finansijama biznismena koji imaju ogromne zgrade i kompanije. Slika Tokija koji ima nebodere i koji se sija od svijetala nije prava slika života prosječnog Japanca. Ako misliš da prosječni Japanac nebi želio živiti u USA ili u nekoj razvijenoj evropskoj zemlji kao što je Njemačka ili Austrija, onda se grdno varaš.

Definitivno si ti taj, koji nije informisan. Budućnost je u zapadnim zemljama, i uvijek će biti. Ostali mnogo kasne.
Fact
Posts: 767
Joined: 21/04/2014 01:18

#105 Re: AMERIKA

Post by Fact »

FreedomUSA wrote: Ja Francusku nisam spomenuo. S druge strane, nemaš nikakve argumente. Ja govorim o slobodi i demokratiji, a ti govoriš o moći i finansijama biznismena koji imaju ogromne zgrade i kompanije. Slika Tokija koji ima nebodere i koji se sija od svijetala nije prava slika života prosječnog Japanca. Ako misliš da prosječni Japanac nebi želio živiti u USA ili u nekoj razvijenoj evropskoj zemlji kao što je Njemačka ili Austrija, onda se grdno varaš.

Definitivno si ti taj, koji nije informisan. Budućnost je u zapadnim zemljama, i uvijek će biti. Ostali mnogo kasne.
Francuska valjda spada pod druge europske zemlje.Ali evo spomenuo si Njemačku.U Japanu je bolje živjeti nego u Njemačkoj.
Kakva bolan sloboda i demokratija?Kakav nedostatak argumenata?Sad sam ti naveo podatke.Ti nisi ništa stavio.
Japan je demokratska zemlja,o čemu pričaš?Hvala bogu da u SAD-u nisu privatne već državne firme,ajde molim te.
Druga najjača ekonomija svijeta je Japan!Davno i nadaleko prešišao i U.K. i Njemačku.
Eto slika Berlina je prava slika života prosječnog Njemca. :roll:
Ne vidim da se nešto ovih dana ljudi iseljavaju iz Japana.Tako da se ništa ja ne varam.Ti iznosiš neutemeljene pretpostavke.
Kažeš da bi se netko sigurno iselio iz bogatije zemlje u siromašniju.Sigurno si u pravu. :run:
BlackPool
Posts: 133
Joined: 21/11/2010 19:37

#106 Re: AMERIKA

Post by BlackPool »

Gojeni H wrote:
mefistofilis wrote:
brainwashed fella :-D
Naravno. Oni su opranih mozgova, glupi, ne mogu naci Ukrajinu na karti ... zaboga kakva greska, i zbog toga su ekonomski i vojno najjaca zemlja na svijetu.

Oni ginu za korporacije, masone i globaliste, da ...
Ukratko cu ti pojasnit. Citaj dobro.

Nema gluplje vojske sa boljim oruzjem u rukama! Oduzmi im kompjuter i ne znaju ratovat.

Ovo nisu moje rijeci, nego rijeci jednog od porucnika u Iraku dok sam sljakao :D

I ovo je jako jako tacno. Pocevsi od toga da se njihova vojska napaljuje jeftinim komercijalnima reklamama i tako njih 90% potpise djavolski ugovor, ne znajuci jadan ni sta je potpisao, zbog kojeg se na prvom ratistu njih 95% pokaje, pa do zatvorenika, mafijasa koji sluze vojsku i dobri su za metka u glavu.
Bio prakticno uz njih, vidio ko su i sta su i sa cim raspolazu, i ovu recenicu dobro procitaj sto sam ti napisao.

Kada dozivis da ti dodje covjek i pita te koliko je sati i ti mu samo ispruzis ruku na kojoj je sat sa kazaljkama koje pokazuju tacno vrijeme, a on blene u ruku ko mazga i pri tome se naljuti jer misli da ga vrijedjas, posto ne zna da procita tacno vrijeme. Ili recimo kada se nadjes u situaciji kada se dvojica vojnika sretnu tek onako i pitaju jedan drugog odakle je, a slucajno su se nasli u MWR zgradi gdje postoji karta amerike, pa onda stanu ispred nje i ne znaju naci ni svoj sopstveni dom, odnosno grad odakle su, a kamoli drzavu eh onda pricaj o vojnicima u americkoj toboze jakoj vojsci.

U naoruzanju su jaki, prejaki, u mozgu tanaka zesca.

Ne pricam iz rekla kazala nego iz vlastitog iskustva u saradnji sa njima.

Pozdravcic :run:
FreedomUSA
Posts: 110
Joined: 25/05/2014 20:39

#107 Re: AMERIKA

Post by FreedomUSA »

Fact wrote: Francuska valjda spada pod druge europske zemlje.Ali evo spomenuo si Njemačku.U Japanu je bolje živjeti nego u Njemačkoj.
Kakva bolan sloboda i demokratija?Kakav nedostatak argumenata?Sad sam ti naveo podatke.Ti nisi ništa stavio.
Japan je demokratska zemlja,o čemu pričaš?Hvala bogu da u SAD-u nisu privatne već državne firme,ajde molim te.
Druga najjača ekonomija svijeta je Japan!Davno i nadaleko prešišao i U.K. i Njemačku.
Ti jedno, ja drugo. Ponavljam, jaka ekonomija kvalitet života prosječnog građana. Od te jake ekonomije najveću korist imaju kriminalci i biznismeni, što u većini slučajeva u Japanu, su jedno te isto.

Nažalost, nisi informisan. Da jesi, onda bi znao da je Danska po svim mogućim istraživanjima najbolja zemlja za živjeti, a ni Švajcarska nije puno odmakla. Što se tiče Japana, evo pročitaj i nauči malo više:

http://www.cracked.com/article_20118_5- ... japan.html

http://www.alphabetcityblog.com/2007/10 ... japan.html
Eto slika Berlina je prava slika života prosječnog Njemca. :roll:
Očigledno nisi shvatio šta želim reći. Ni jedna slika bilo kojeg grada ne govori o životu građana ni njihovom zadovoljstvu.
Ne vidim da se nešto ovih dana ljudi iseljavaju iz Japana.Tako da se ništa ja ne varam.Ti iznosiš neutemeljene pretpostavke. Kažeš da bi se netko sigurno iselio iz bogatije zemlje u siromašniju.Sigurno si u pravu. :run:
To nikada nije bio moj argument. Stvaraš takozvani "straw man" argument.

Ni jedna zemlja na svijetu nemože nadmašiti kvalitet života zapadnih zemalja kao što su Amerika, Danska, Švicarska, pa i Norveška. Može naravno ako si milijoner, ali ja govorim o prosječnom građanu koji radi normalan posao.
FreedomUSA
Posts: 110
Joined: 25/05/2014 20:39

#108 Re: AMERIKA

Post by FreedomUSA »

I još da dodam na ovo sve, toliko o Japanu: http://www.therichest.com/rich-list/ric ... e-in-2014/
Ima Bosne_Bice Bosne
Posts: 4138
Joined: 07/02/2009 03:56
Location: The field “Location” is too short, a minimum of 2 characters is required.

#109 Re: AMERIKA

Post by Ima Bosne_Bice Bosne »

Gojeni H wrote:Mozda bi pored svih pljuvanja po Americi trebalo negdje spomenuti da bi Evropljani popusili u oba svjetska rata da se podli i zli Ameri nisu umijesali.
Ne svi, samo neki. ;-)
Objektivni navijac
Posts: 1907
Joined: 07/06/2013 17:34

#110 Re: AMERIKA

Post by Objektivni navijac »

Fact wrote:
Objektivni navijac wrote: Pa ako ima pozicija,dodjeljena je Njemackoj i Italiji :D Nemoj porediti situaciju sa Izraelom,Izrael je okruzen nepreglednim morem neprijatelja,svojih i US neprijatelja,dok kod nas toga nema. Mi smo u srcu saveznicke teritorije,okruzeni na sve strane US vazalima. Prvi nas i US neprijatelj je tek kod Luganska u Donjeckoj Republici, a to je jako,jako daleko.
Ne postoji opcija biranja za Srbiju,ne postoji od sredine 90-ih ,nemaju oni gdje ili ce biti na Zapadu ili ih nece biti. To im je jedini izbor a sto njihovi politicari,prosipaju ublehu svojim biracima,pa glume Titu ,kao oni imaju izbor,oni se nesto pitaju,to je presmijesno :lol:
Mi Jugosi smo svi pod jednako sitni,imamo isti NATO vojni program svi,neki imaju malo vise para,neki malo vise stanovnika ali sve je to u 5 deka. Pomalo ce naravno zonglirati nama,da se ne opustimo i odlucivati ,sta je najbolje za nas. Vjerovatno ce nas ujediniti u neku vrstu unije,to odgovara krupnom kapitalu a i u vojnom pogledu. U Afghanistanu smo imali zajednicke programe :D Like a JNA,bilo je smijesno :D
Uz UK kao saveznika,uvijek moras pomenuti i Dominione : Kanadu ,Australiju i Novi Zeland i ostale sitnije Kraljicine zemlje :D A Izrael je jak,jak kao beton,jedna od samo par stvarno suverenih zemlja svijeta. Imaju nuklearno :D
Balkanci o sebi imaju jako visoko,nerealno visoko misljenje kao o vojnicima. US i NATO o nama ima izuzetno lose misljenje,tojeste realno i tacno misljenje. Vojska najnize klase. Nepouzdana,domobranska,neprovjerena,nepotvrdjena,nedisciplinirana,bez tradicije,bez kontinuiteta,sastavljena od malih nesloznih naroda. Apsolutno nepouzdana u susretu sa Rusima,u dva svjetska rata smo se predavali Rusima u groteksnim razmjerama,Njemci su nas pomeli za 11 dana. U zadnjim ratovima smo u pet godine rata izveli jednu vojnu operaciju a i tu pod US supervizijom.
Dobro,ne slažemo se izgleda u vezi dosta toga. :)
Nismo mi(ex-yu zemlje) niti blizu vojno jednaki niti po organizaciji niti po mogućnostima,ali dobro.
Kakve unije bolan,sada čekamo da te napadnu sa svih strana na forumu zbog ovoga. :D
Dobro,kada se kaže UK,sve te bivše kolonije idu skupa sa njima.Nego,Izrael nema potvrđeno nuklearno oružije.Nikada se ništa ofišl nije reklo. :oops:
Napoleon se ne bi složio sa njima u vezi vojnih sposobnosti. :oops: Ali ozbiljno,mjerilo im je šta da donesu takvo mišljenje?Ova naša lakrdija od rata,sa obaviještajnog,taktičkog i strateškog stajališta?
Nisu obični borci krivi što je komanda bila nesposobna.Na terenu je bili itekako brutalno i krvavo.
Ovo u vezi svjetskih ratova ne znam je li misliš na nas u BiH isključivo ili generalno ove prostore.Pošto su različite zemlje na balkanu bile na različitim stranama i u prvom,a i u drugom svijetskom ratu.Nijemci su pomeli gotovo čitavu Europu instantno,a kasnije Rusi osvojili pola Europe.Tako da,ako vrijedi za nas,vrijedi i za ostale.Znamo šale na račun Francuske vojske,onda su i oni lakrdija.Bili su razmontirani i u prvom i u drugom svj.ratu.A slovili su za najveću vojnu silu prije početka prvog svj.rata. :roll:
Jednu,ali vrijednu.Ušla u vojne udžbenike diljem svijeta.Dosta za ovako malen i beznačajan prostor. :kiss: :run:
Yu zemlje imaju istu vojnu organizaciju,pitaj MPRI. Mogucnosti nisu naravno sasvim iste ali su razlike male i nebitne,kada se gleda sa viseg polozaja,sa kojega se dobro vidi. Naravno da ce nasi gospodari EU i US ,ove pateticno jadne i male zemlje,nekako organizirati i uvezati,rade to uveliko. Naravno,pazljivo i oprezno,kao sa svom glupom i razmazenom djecom. Unija u gospodarskom i u vojnom smislu. Jer i u ekonomskom i u vojnom smislu ove patuljaste zemlje su lakrdija,koju pametni ljudi nece trpiti.
Obicni borci ne predstavljaju Vojsku.Ako imas par dobrih boraca,par dobrih podoficira,oficira,to ne znaci da imas vojsku Vojska je dio drustva koja u potpunosti moze vrsiti odbranu zemlje ili vojnim putem ostvarivati sve zahtjeve koju pred nju postave politicki organi vlasti.
Jedina ozbiljna vojska u pravom smislu vojske na ovim prostorima je bila JNA,ostali nisu vrijedni spomena. Zapad je bio u nedoumici oko kvaliteta iste,mada procjene su isle u smislu da je bezvrijedna,prvenstveno zbog nekvaliteta ljudstva. Kada je JNA krenula 26.06 1991 da zatvori zapadnu granicu,pohapsi slovensku vlast,razoruza slovensku TO jedinu drugu organizovanu vojsku u zemlji doslo je do katastrofe. 90 % ljudstva JNA se je predalo u prvom kontaktu sa neprijateljem. Neki su nasli opravdanje da su to bila djeca,18-20 godina. No,da su u toj operaciji na njihovom mjestu,bila US ili UK djeca,iste dobi,sve bi bilo puno,puno drugacije,jer oni bi se borili. JNA je isto zakazala u operaciji Hrvatska/Vukovar,imali su puni sastav,mogucnost kombinovanog djelovanja mnogih djelova vojske i dozivljen je totalni fijasko,razlog nekvalitet ljudstva. Ako u jednu vojsku ulazes ogromne pare 40 godina,ako im izgradis sve kapacitete,sve rodove i onda oni nisu u stanju izvesti ni najosnovniju vojnu operaciju,znaci da je to smece,nema od njih vojnika-profesionalaca,potpuno su nepouzdani. Ove pokusaje od vojski u ex-yu republikama ne vrijedi ni spominjati.
Recimo da u pretpostavljenom scenariju,Rusi krenu da pregaze Kijevsku huntu i susjedne operetske zemlje i sada NATO krene da ih zaustavi,konvencionalno. Na jedan pravac posalje YU vojsku-dio NATO snaga sastavljen od ex-yu drzava . Da postavi zadatak da jedan Korpus te vojske cini OSBiH u jacini cca 50 hiljada ljudi i da postavi zadatak pred BiH ,da taj Korpus u potpunosti opremi ljudstvom,komandnim kadrom,MTS,transportom i novcem. Mi to naravno ne bi bili u stanju. Znaci da bi US da podigne taj Korpus u bilo kakvo stanje djelovanja,morao uloziti ,puno ljudstva-komandnoga kadra,puno vremena za obuku,puno sredstava i puno novca. Da bi dobio sta :? . Korpus OSBiH bi se pri prvom ruskom ozbiljnom napadu sasuo ko kula od karata,pola bi se predalo Rusima a pola bi se razbjezalo od Atlantika do Pacifika. Slicno,bi bilo sa bilo kojom drugom Yu zemljom,mada je BiH po najgora medju njima,nisu ni ostale drasticno bolje ni sposobnije. Nepouzdane i beskorisne u vojnom smislu. Tako je bilo i u proslim ratovima. U I svjetskom ratu,hrvatske jedinice su se masovno predavale Rusima i prelazile na njihovu stranu,slicno i u II svjetskom ratu,ustaska ‘vrazja’ divizija se je cim se je ratna sreca okrenula,predala i pristupila ‘braci Rusima’ a da o Bosnjacima i ne pricamo,oni nisu ni dobacili do Rusije,bosnjacka divizija,mada skupljena na dobrovoljnoj bazi sa ljudstvom sa fasistickim i kleronacionalnim backgroundom,se je na sam pomen Rusije pobunila i u suludom strahu pocela ubijati medjusobom,ubijati svoj komandni kadar i uspjelo ih se smiriti samo uz pomoc najbrutalnijih represalija ali ih se nije uspjelo poslatu u Rusiju. :D

Ex-Yu zemlje su samo bioloski bazen za odgoj polurobovske radne snage uz crpljenje i odvajanje bilo kakvoga kvaliteta kada naleti.
Objektivni navijac
Posts: 1907
Joined: 07/06/2013 17:34

#111 Re: AMERIKA

Post by Objektivni navijac »

Fact wrote:
Objektivni navijac wrote:
A Ameri ,vladajuca klasa,kapitalisti su davno skontali sta je najskuplje u ratu,pa to i cuvaju. A najskuplji je covjek. Kurcev avion,napravis sad pa sad u fabrici a za covjeka,ti treba 20-25 godina cekati da sazrije. Tako da ne ginu oni nikada previse,ratuju pametno i mudro. Ne jebu Ameri Klausevitza i njegovih 3-1 ,napadaju samo kada je 20-1 ,uz punu premoc u tehnici i cisto nebo. :D :izet:
Tehnologija i dronovi prvi,pa placenici iz egzoticnih zemalja,pa tek onda Ameri :D
Tako da gubici su mali a pare su dobre :D Dok bude tako,nece faliti jakih momaka iz US drzava :D
A ako zagusti,jbg,izgurace se k'o nekad na D-danu :D
Kako bolan ne ginu.Uzmi Afganistan,pun kur.. zemalja učestovalo i u inicijalnoj operaciji,a i danas su tamo.Daleko najviše amerikanaca poginulo.Doslovno idu na najopasnije zadatke američki vojnici.Ovi ostalo dobiju da osiguravaju državne zgrade,zatvore,da deminiraju polja i sl.
Evo u Afganistanu.Do danas,za usporedbu,poginulo:57 Njemačkih vojnika,158 Kanadskih,447 iz U.K i 2.178 Amerikanaca!Ostali koji su učestovali imali su manje žrtava.Tako da ti je teza netočna. :mrgreen:
Pa naravno da ne ginu u Afghanistanu :D Sam si naveo podatke :D 2178 poginulih za 12 godina :-) Inace u US godisnje u saobracajnim nesrecama gine cca 30-35 hiljada ljudi i ima se cca 20 hiljada ubistava godisnje. Znaci godisnje u US imao oko 55 hiljada nasilnih smrti,za 12 godina u US imamo oko 600-650 hiljada nasilnih smrti u usporedbi sa 2178 u Afghanistanu u istom periodu :-) Jos tu nismo ubrojali smrti u US tokom radnih nesreca koje su isto jako visoke a koje cine pola smrti US vojske u Afghanistanu. Tako da je lako doci do zakljucka da je za prosjecnoga Amerikanca ,Afghanistan,puno,puno sigurnije mjesto od US a k tome i puno,puno placenije :D
A na najopasnije zadatke idu uglavnom US vojnici,mada i UK/Canada ima izuzetno tesko zonu odgovornosti i mislim da imaju veci procenat smrtnosti u odnosu na broj angazovanih. Zasto je tako,zato sto samo Anglosaxoni imaju vojsku sposobnu za bilo kakvu operaciju,ostale zemlje u Afghanistanu a i drugdje su samo folklor/ikebana bez ikakve upotrebne vrijednosti.
Objektivni navijac
Posts: 1907
Joined: 07/06/2013 17:34

#112 Re: AMERIKA

Post by Objektivni navijac »

Fact wrote:
Fantassin wrote: Kakva glupa tvrdnja, uzmi koliko su Amerikanci vojnika poslali a koliko ti drugi.Sto se tice tvrdnje za ljudske zivote Amerikanci stede regularnu vojsku a salju marince gdje je najgore jer isti dolaze iz najnizih klasa stanovnistva pretezno i ima dosta stranaca koji guraju za drzavljanstvo itd.
Kako sam znao da će to biti replika. :roll:
Pa poslali su najviše normalno,oni su inicijatori i predvodnici.
No gore je navedeno da napadaju samo kad je 20 na 1,samo dronovi ovo-ono.
Da stvarno tako ratuju ne bi imali 50 poginulih,a kamoli 2000+.
Nikada američka vojska nije bila poznata po takvom načinu ratovanja.Točnije njihovi vojnici uvijek idu prvi,predvode akcije.Samim time što imaju najviše vojnika na bojištima,govori kako ratuju.Tako da je konstantacija kolege bile netočna.O tome odakle dolaze vojnici nijesam ništa ni rekao,a istina je naravno da su iz siromašnih obitelji.Ovo u vezi marinaca. :-)
Evo statistika za Afganistan:
http://icasualties.org/oef/ByTheatre.aspx
Pa ćeš vidjeti da je većina poginulih iz "regularne vojske",a ne marinci.
Plus kakvo je to diskreditovanje pojedinih grana vojske? :lol: :run:
Dugo je 12 godina,dugo. Beskrajno dugo. Pola US vojnika je poginulo u kojekavim nesrecama sa vozilima i logistikom kampova ( struja/voda i slicno ) pa onda neki u friendly fire incidentima,nestrucnom rukovanju oruzjem i medjusobnim obracunima. Broj poginulih u direktnim sukobima sa neprijateljom je izuzetno mali a i to je uglavnom plod ,nestrucnosti,greski i nesretnih okolnosti.
Recimo onih 30-ak Delti,prije jedno godinu dana,kojima je choban pogodio helikopter RPG-om,to je greska,do koje je doslo iskljucivo organizacionom krivicom. Ili recimo tamo davne 2007-e poginulo je isto 10-ak Delti tokom operacije,kada je u uslovima smanjene vidljivosti jedan helikopter se sudario sa drugim. Greska pilota. Takve greske i gubici su proracunati u procentima,u kojoj mjeri su prihvatljivi. U operacija Iraqi Freedom i Enduring Freedom su ti gubici daleko,daleko ispod predvidjene kvote.
Sto se tice US taktike i slanja ljudi. Progoglaj Dan D i vidi nesrazmjer izmedzu US/Saveznicke vojske i branilaca,u ljudstvu i tehnici,uz totalnu zracnu premoc. Zagoglaj odnos snaga na Ivo Jimi,perverzija ,svako normalan bi se odmah predao,osim Japanaca :D
Ne pokrece US vojnu operaciju ako se nema totalna premoc ,dok se nema puna kontrola zracnoga prostora,pogledaj Prvi a i Drugi zalivski rat. Ili Intervenciju na Kosovu,tek kada je srpska vojska,pobjegla ko zadnje picke,tek onda su pokrenute kopnene snage :D To naravno podrazumijeva da imas inicijativu,da vuces prvi poteze,da potezi nisu iznudzeni. U slucajevima iznudzenih poteza,ponekada su se Ameri pokazali dobro,kao Njemacke kontraofanzive u I i II svjetskom ratu na Zapadnom frontu,kao odbrana prilikom Tet ofanzive ali i izuzetno lose kao prilikom kineske intervencije u Koreji.
U ovoj smijesnoj intervenciji u Afghanistanu,jedan konkretan primjer,prije 10-ak dana,je grupa chobana skupila snage,sposobnosti i hrabrosti da ispale par minobacackih projektila na jednu US bazu. Broj chobana je bio otprilike pet. U protiv udaru nije angazovan nijedan US ili ANA vojnik na kopnu ,no angazovana je artiljerija ANA i US vojske,Avaksi,raketni sistemi,dronovi ,avioni i helikopteri. Ispaljeno je na hiljade projektila ,akcija je koordinirana satelitskim snimcima. Tako da tu ne mozemo govoriti o premoci u ljudstvu na terenu zato jer je tehnoloska premoc neuporediva. :D
Last edited by Objektivni navijac on 26/05/2014 07:25, edited 1 time in total.
User avatar
corolla02
Posts: 10389
Joined: 18/02/2009 22:12
Location: Light travels faster than sound; that is why some people appear bright, until you hear them speak!
Horoskop: Gemini

#113 Re: AMERIKA

Post by corolla02 »

ma miči mi se s puta...
Image
User avatar
Gojeni H
Posts: 10228
Joined: 28/04/2012 09:54

#114 Re: AMERIKA

Post by Gojeni H »

FreedomUSA wrote: Žalosno je samo to što je ovaj momak poginuo zbog želje da pomogne drugima. Zapravo nisu ni Amerikanci svi isti, a dobar primjer ti je ovaj mlakonja Obama koji kada je izabran za predsjednika odmah želio zatvoriti Guantanamo! Bogu hvala, pa mu ova glupost nije uspjela.
:lol:
Kralju! Fakat se zabavniji lik vec mjesecima nije pojavio na forumu.
Nakon ovog kijameta i polava, ovakva razonoda je zlata vrijedna. :thumbup:
User avatar
MyTao
Posts: 7048
Joined: 08/12/2012 15:15

#115 Re: AMERIKA

Post by MyTao »

FreedomUSA wrote:
mefistofilis wrote:brainwashed fella :-D
Ne bih se složio. Pat Tillman je čovjek koji je bio vjeran svojoj zemlji i svom narodu, i koji je imao želju da uvede slobodu i demokratiju u muslimanske zemlje.
:lol: :lol: :lol: :lol: :lol:

Drugim rijecima brainwashed :)
Objektivni navijac
Posts: 1907
Joined: 07/06/2013 17:34

#116 Re: AMERIKA

Post by Objektivni navijac »

MyTao wrote:
FreedomUSA wrote:
mefistofilis wrote:brainwashed fella :-D
Ne bih se složio. Pat Tillman je čovjek koji je bio vjeran svojoj zemlji i svom narodu, i koji je imao želju da uvede slobodu i demokratiju u muslimanske zemlje.
:lol: :lol: :lol: :lol: :lol:

Drugim rijecima brainwashed :)
Jasta radi :D
Momak je poginuo pod jako nerazjasnjenim okolnostima,ili nestrucno rukovanje oruzjem,njega ili kolege ili medjusobni obracun/svadja.
Obicni US vojnik odradi malo i ima povelike beneficije. Tillman da nije nersecno poginuo,imao bi nevjerovatne beneficije. Na osnovu svoje 'ratne slave i ucesca' digao bi milione ,u stvari desetine miliona $. Pogledati film : Flags of our Fathers.
User avatar
Maharadza
Posts: 16726
Joined: 30/01/2013 15:13

#117 Re: AMERIKA

Post by Maharadza »

Objektivni navijac wrote:
Cyrax wrote:
Black swan wrote:jesu francuzi su miroljubivi ko moji hemeroidi

jebo ih napoleon i revolucija sjebali su svijet
Alžir :(
Alzir ili Majka svih zajeba :D :D :D
Oni nisu bili kolonija nego francuska pokrajina,samo sa druge strane mora :D :D
I onda ono hoce nezavisnost i slicne kurce -palce i sada ga duvaju :D
A mogli su biti EU ,lezati svi djuture na francuskoj socijali,pljahati po Italiji,Njemackoj,guziti Bosanke i inu evropsku bijedu za par eura ali ne ono hoce nesto i nema nista sada, no zato su sada 'nezavisni' :D :izet:
I da Fuck Yeah :D


Dodge objasnio! :lol:
User avatar
Joe McCarthy
Posts: 1164
Joined: 09/11/2012 18:23
Location: Dežurni forumski homofob, šovinista i majorizator

#118 Re: AMERIKA

Post by Joe McCarthy »

flexibila wrote: A gdje nam je bila ta tvoja amerika do 95-te sa svojim embargom na oruzje, i zasto nas je zaustavila 95-te.......Ko nam je slao oruzje Pakistan, Iran ili Amerika.. Haj neseri vise matereti, po obicaju mlatis praznu slamu.
To želiš reći da Iran i Pakistan imaju infrastrukturu pa prebacuju tone oružja i municije preko po' svijeta? :lol:
User avatar
Truba
Posts: 81803
Joined: 17/03/2004 09:36
Location: Vizantija

#119 Re: AMERIKA

Post by Truba »

baš me zanima koliko li će dronovi danas nevinih ljudi ubiti
Objektivni navijac
Posts: 1907
Joined: 07/06/2013 17:34

#120 Re: AMERIKA

Post by Objektivni navijac »

Joe McCarthy wrote:
flexibila wrote: A gdje nam je bila ta tvoja amerika do 95-te sa svojim embargom na oruzje, i zasto nas je zaustavila 95-te.......Ko nam je slao oruzje Pakistan, Iran ili Amerika.. Haj neseri vise matereti, po obicaju mlatis praznu slamu.
To želiš reći da Iran i Pakistan imaju infrastrukturu pa prebacuju tone oružja i municije preko po' svijeta? :lol:
Urbana i malo manje urbana bosnjacka legenda o iranskom i pakistanskom oruzju :-)
Iransko i pakistansko oruzje mozes na prste nabrojati. Ja ti licno mogu nabrojati za 14 Diviziju 1 Korpusa. Pateticno malo,sa tim ne mozes ni bataljon naoruzati,ni Mjesnu zajednicu odbraniti. Jedan dan boravka 6 Flote u Jadranu na zabrani letova,je skuplji od svog tog mitskoga oruzja Irana i Pakistana. ArBiH je u svom sastavu bila naoruzana 99 % sa oruzjem JNA,TO BiH i BiH namjenske proizvodnje,isto i jos vise vazi za MTS. Kojega smo 95-e hladno mogli nastaviti izvoziti u Iran i Pakistan,koliko smo ga bili u stanju proizvesti.
Necemo pominjati najnaprednije sisteme veze,obavjestajne podatke i sve ostalo sto smo dobili od US a posebno zracne udare,koji su omogucili kraj rata.
I da :D
Bye,Bye Miss American Pie :D


Avetinho
Posts: 7135
Joined: 07/09/2012 21:22
Location: Ja sam odavle

#121 Re: AMERIKA

Post by Avetinho »

Gojeni H wrote:
FreedomUSA wrote: Žalosno je samo to što je ovaj momak poginuo zbog želje da pomogne drugima. Zapravo nisu ni Amerikanci svi isti, a dobar primjer ti je ovaj mlakonja Obama koji kada je izabran za predsjednika odmah želio zatvoriti Guantanamo! Bogu hvala, pa mu ova glupost nije uspjela.
:lol:
Kralju! Fakat se zabavniji lik vec mjesecima nije pojavio na forumu.
Nakon ovog kijameta i polava, ovakva razonoda je zlata vrijedna. :thumbup:
Ma hajde! Meni je oklupajko 69 mnogo bolji. :evil:
User avatar
Russki
Posts: 19647
Joined: 28/05/2012 15:38
Location: Mentmore Towers

#122 Re: AMERIKA

Post by Russki »

Black swan wrote:baš me zanima koliko li će dronovi danas nevinih ljudi ubiti
desetine hiljada

majku im cionisticku


čmoljo, nisam nikog uvrijedio, osim amera :D
FreedomUSA
Posts: 110
Joined: 25/05/2014 20:39

#123 Re: AMERIKA

Post by FreedomUSA »

It_is_a_Leclerc wrote: Dočim mlađahni Bošnjo zna iz topa nabrojati i na karti pokazati makar 40 afričkih zemalja što glupost Amerikanaca čini i većom.
Kakva je korist u nabrajanju afričkih zemalja kada je USA milion puta moćnija i kvalitetnija zemlja od BiH?
User avatar
muha_sa
Posts: 128670
Joined: 12/11/2004 23:33
Location: rajvosa

#124 Re: AMERIKA

Post by muha_sa »

FreedomUSA wrote:
It_is_a_Leclerc wrote: Dočim mlađahni Bošnjo zna iz topa nabrojati i na karti pokazati makar 40 afričkih zemalja što glupost Amerikanaca čini i većom.
Kakva je korist u nabrajanju afričkih zemalja kada je USA milion puta moćnija i kvalitetnija zemlja od BiH?
bjež ba ne zajebaji--cuj milion puta mocnija i još kvalitetnija isto toliko, ne mogu da vjerujem :-)
User avatar
Gojeni H
Posts: 10228
Joined: 28/04/2012 09:54

#125 Re: AMERIKA

Post by Gojeni H »

FreedomUSA wrote:
It_is_a_Leclerc wrote: Dočim mlađahni Bošnjo zna iz topa nabrojati i na karti pokazati makar 40 afričkih zemalja što glupost Amerikanaca čini i većom.
Kakva je korist u nabrajanju afričkih zemalja kada je USA milion puta moćnija i kvalitetnija zemlja od BiH?
Bravo americka slobodo!

Americki drzavljanin i treba da objasni ovim neukim Bosancima na milion puta nekvalitetnijem bosanskom forumu svu moc i snagu najveceg izvoznika demokratije na svijetu.

Image
Post Reply