Islam - pitanja i odgovori

Rasprave o vjerskim temama.

Moderator: Bloo

Post Reply
User avatar
dinooh
Posts: 5303
Joined: 16/09/2011 17:10
Location: XXX

#26 Re: Islam - pitanja i odgovori

Post by dinooh »

Neki dan idem po zlatarama u sarajevu i primjetio sam da dosta njih ne nudi muski nakit. Cuo sam da muskarci ne smiju nositi zlato ili nakit osim prstena srebrenog. Zasto je to tako, je li pise to u Kur'an-u igdje ?
mujke82
Posts: 233
Joined: 17/08/2013 12:57

#27 Re: Islam - pitanja i odgovori

Post by mujke82 »

vazi wrote:
fatamorgana wrote:
vazi wrote:@fatamorgana, nije rasizam vec vjerski aparthejd :D
Znači opet dolazimo do one tvrdnje koju sam par puta pročitao na forumu da je i "najgori musliman bolji od najboljeg kjafira"?
ni slucajno, to je tvoja interpretacija , ja to nigdje ne rekoh :)

biti musliman meni znaci kao i biti hrvat, srbin, eskim ... pridrzavati se i zivjeti po osnovnim postulatima islama/ monoteizma je druga stvar :D
auzubillah
boj se Allaha subhane wa ta`alla za te rijeci subhanAllah. Cuj biti musliman tebi znaci kao biti hrvat, srbin i eskim, ovo je problem sa vjerovanjem.

Ali 'Imran (Imranova porodica)

Prijevod znacenja na bosanski jezik:
102.O vjernici, bojte se Allaha onako kako se treba bojati i umirite samo kao muslimani!
User avatar
Towelie
Posts: 7487
Joined: 03/05/2013 19:29

#28 Re: Islam - pitanja i odgovori

Post by Towelie »

dinooh wrote:Neki dan idem po zlatarama u sarajevu i primjetio sam da dosta njih ne nudi muski nakit. Cuo sam da muskarci ne smiju nositi zlato ili nakit osim prstena srebrenog. Zasto je to tako, je li pise to u Kur'an-u igdje ?
Ebu Musa el Ešari, r.a., prenosi da je Resulullah, s.a.w.s., jasno potcrtao: ’’Svilena odeća i zlato su zabranjeni muškarcima mog ummeta, a dozvoljeni ženama!

Poznati ashab, Huzejfe b. El-Jeman, r.a., prenosi: ’’Verovesnik a.s. nam je zabranio piti i jesti iz zlatnog i srebrnog posuđa, zabranio nam je oblačiti i odeću od svile i brokata ili sedeti na njoj!
User avatar
fatamorgana
Posts: 26857
Joined: 16/02/2010 22:35
Location: došao je tiho i ušao u .... banoviće

#29 Re: Islam - pitanja i odgovori

Post by fatamorgana »

Towelie wrote:
dinooh wrote:Neki dan idem po zlatarama u sarajevu i primjetio sam da dosta njih ne nudi muski nakit. Cuo sam da muskarci ne smiju nositi zlato ili nakit osim prstena srebrenog. Zasto je to tako, je li pise to u Kur'an-u igdje ?
Ebu Musa el Ešari, r.a., prenosi da je Resulullah, s.a.w.s., jasno potcrtao: ’’Svilena odeća i zlato su zabranjeni muškarcima mog ummeta, a dozvoljeni ženama!

Poznati ashab, Huzejfe b. El-Jeman, r.a., prenosi: ’’Verovesnik a.s. nam je zabranio piti i jesti iz zlatnog i srebrnog posuđa, zabranio nam je oblačiti i odeću od svile i brokata ili sedeti na njoj!
A zašto, kakvog to smisla ima?
User avatar
Towelie
Posts: 7487
Joined: 03/05/2013 19:29

#30 Re: Islam - pitanja i odgovori

Post by Towelie »

Nisu mi poznate medicinske implikacije u vezi nosenja svile i zlata muskarcima, mozda neko zna. Sigurno da ima neki razlog zasto, cim je doslo u verodostojnom hadisu. Mozda ce se tek otkriti u buducnosti zasto je to stetno za muskarce.
User avatar
fatamorgana
Posts: 26857
Joined: 16/02/2010 22:35
Location: došao je tiho i ušao u .... banoviće

#31 Re: Islam - pitanja i odgovori

Post by fatamorgana »

Towelie wrote:Nisu mi poznate medicinske implikacije u vezi nosenja svile i zlata muskarcima, mozda neko zna. Sigurno da ima neki razlog zasto, cim je doslo u verodostojnom hadisu. Mozda ce se tek otkriti u buducnosti zasto je to stetno za muskarce.
Pa zlata ima npr u malim količinama i u medu a i u ljudskom organizmu a svila je prirodan materijal, neškodljiv.
User avatar
Towelie
Posts: 7487
Joined: 03/05/2013 19:29

#32 Re: Islam - pitanja i odgovori

Post by Towelie »

fatamorgana wrote:
Towelie wrote:Nisu mi poznate medicinske implikacije u vezi nosenja svile i zlata muskarcima, mozda neko zna. Sigurno da ima neki razlog zasto, cim je doslo u verodostojnom hadisu. Mozda ce se tek otkriti u buducnosti zasto je to stetno za muskarce.
Pa zlata ima npr u malim količinama i u medu a i u ljudskom organizmu a svila je prirodan materijal, neškodljiv.
Nasao sam ti odgovor sa rijaset.ba, tamo se isto kaze kao sto sam napisao
http://www.rijaset.ba/index.php?option= ... Itemid=218
User avatar
fatamorgana
Posts: 26857
Joined: 16/02/2010 22:35
Location: došao je tiho i ušao u .... banoviće

#33 Re: Islam - pitanja i odgovori

Post by fatamorgana »

Odgovor rijaseta

Zlato i svila, kao ukras i nošnja, ženama su dozvoljeni zato što je u prirodi žena ukrašavanje, dok to nije slučaj sa muškarcima pa su njima zabranjeni u tom svojstvu, a ne u smislu posjedovanja. Razlog zabrane nije naveden u Tekstu u kojem se zabrana navodi, pa se o njemu može samo nagađati.


Pa nije neki odgovor a ima i kultura gdje se i muškarci ukrašavaju, zapravo mislim da nema kulture u kojoj se i muškarci na neki način ne ukrašavaju, dovoljno je vidjeti narodne nošnje npr ...

Znači ipak se ne zna razlog ali se navodne riječi Poslanika slijede bez neke posebne logike ....
User avatar
dinooh
Posts: 5303
Joined: 16/09/2011 17:10
Location: XXX

#34 Re: Islam - pitanja i odgovori

Post by dinooh »

Towelie wrote:
fatamorgana wrote:
Towelie wrote:Nisu mi poznate medicinske implikacije u vezi nosenja svile i zlata muskarcima, mozda neko zna. Sigurno da ima neki razlog zasto, cim je doslo u verodostojnom hadisu. Mozda ce se tek otkriti u buducnosti zasto je to stetno za muskarce.
Pa zlata ima npr u malim količinama i u medu a i u ljudskom organizmu a svila je prirodan materijal, neškodljiv.
Nasao sam ti odgovor sa rijaset.ba, tamo se isto kaze kao sto sam napisao
http://www.rijaset.ba/index.php?option= ... Itemid=218
mozda je odgovor da smo mi muskarci lijepi i bez ukrasavanja za razliku od zena :D
Bit ce jos pitanja, samo dok se sjetim
Jasminak
Posts: 121
Joined: 18/02/2013 00:26

#35 Re: Islam - pitanja i odgovori

Post by Jasminak »

ja sam citala da je veci procenat oboljelih od prostate kod muskaraca koji nose zlato u odnosu od onih koji ne nose, a ujedno u islamu je zabranjeno imitiranje i nosenje odjece kako zena muskarca, tako i suprotno..
User avatar
Towelie
Posts: 7487
Joined: 03/05/2013 19:29

#36 Re: Islam - pitanja i odgovori

Post by Towelie »

Jasminak wrote:ja sam citala da je veci procenat oboljelih od prostate kod muskaraca koji nose zlato u odnosu od onih koji ne nose, a ujedno u islamu je zabranjeno imitiranje i nosenje odjece kako zena muskarca, tako i suprotno..
Eto. Sad imas i medicinski aspekt, fato. :-D
User avatar
fatamorgana
Posts: 26857
Joined: 16/02/2010 22:35
Location: došao je tiho i ušao u .... banoviće

#37 Re: Islam - pitanja i odgovori

Post by fatamorgana »

Jasminak wrote:ja sam citala da je veci procenat oboljelih od prostate kod muskaraca koji nose zlato u odnosu od onih koji ne nose, a ujedno u islamu je zabranjeno imitiranje i nosenje odjece kako zena muskarca, tako i suprotno..
Bilo bi lijepo da staviš taj link ili članak, onako čisto radi vjerodostojnosti tvrdnje, ja imam zlatni zub ali nemam problema sa prostatom, :wink:
User avatar
dinooh
Posts: 5303
Joined: 16/09/2011 17:10
Location: XXX

#38 Re: Islam - pitanja i odgovori

Post by dinooh »

fatamorgana wrote:
Jasminak wrote:ja sam citala da je veci procenat oboljelih od prostate kod muskaraca koji nose zlato u odnosu od onih koji ne nose, a ujedno u islamu je zabranjeno imitiranje i nosenje odjece kako zena muskarca, tako i suprotno..
Bilo bi lijepo da staviš taj link ili članak, onako čisto radi vjerodostojnosti tvrdnje, ja imam zlatni zub ali nemam problema sa prostatom, :wink:
imat ces :D , ne sluti
User avatar
fatamorgana
Posts: 26857
Joined: 16/02/2010 22:35
Location: došao je tiho i ušao u .... banoviće

#39 Re: Islam - pitanja i odgovori

Post by fatamorgana »

Towelie wrote:
Jasminak wrote:ja sam citala da je veci procenat oboljelih od prostate kod muskaraca koji nose zlato u odnosu od onih koji ne nose, a ujedno u islamu je zabranjeno imitiranje i nosenje odjece kako zena muskarca, tako i suprotno..
Eto. Sad imas i medicinski aspekt, fato. :-D
Nego, daj ti nama reci sa "medicinskog aspekta" kojim organima šteti onda srebro a kojima svila?
User avatar
Towelie
Posts: 7487
Joined: 03/05/2013 19:29

#40 Re: Islam - pitanja i odgovori

Post by Towelie »

Fato, srebro nije zabranjeno. Citaj malo.
User avatar
fatamorgana
Posts: 26857
Joined: 16/02/2010 22:35
Location: došao je tiho i ušao u .... banoviće

#41 Re: Islam - pitanja i odgovori

Post by fatamorgana »

Towelie wrote:Fato, srebro nije zabranjeno. Citaj malo.
Pa ti si ovo "prenio" Abu Towelie!

"Poznati ashab, Huzejfe b. El-Jeman, r.a., prenosi: ’’Verovesnik a.s. nam je zabranio piti i jesti iz zlatnog i srebrnog posuđa, zabranio nam je oblačiti i odeću od svile i brokata ili sedeti na njoj"!
User avatar
Towelie
Posts: 7487
Joined: 03/05/2013 19:29

#42 Re: Islam - pitanja i odgovori

Post by Towelie »

fatamorgana wrote:
Towelie wrote:Fato, srebro nije zabranjeno. Citaj malo.
Pa ti si ovo "prenio" Abu Towelie!

"Poznati ashab, Huzejfe b. El-Jeman, r.a., prenosi: ’’Verovesnik a.s. nam je zabranio piti i jesti iz zlatnog i srebrnog posuđa, zabranio nam je oblačiti i odeću od svile i brokata ili sedeti na njoj"!
Je li isto nositi srebrni nakit i jesti iz srebrnog posudja? To su dve posebne mesele. Citaj malo. :wink:
Jasminak
Posts: 121
Joined: 18/02/2013 00:26

#43 Re: Islam - pitanja i odgovori

Post by Jasminak »

ja sam to citala ranije u novinama, pa sam po sjecanju napisala.. jedino sto sam sad uspijela na internetu naci je http://metro-portal.hr/nakit/49483 i http://oizpalilula.com/index.php/islams ... muskarcima.. valjda ce vam pomoci :-D ..
User avatar
vazi
Posts: 8821
Joined: 07/04/2010 15:31

#44 Re: Islam - pitanja i odgovori

Post by vazi »

fatamorgana wrote:Odgovor rijaseta

Zlato i svila, kao ukras i nošnja, ženama su dozvoljeni zato što je u prirodi žena ukrašavanje, dok to nije slučaj sa muškarcima pa su njima zabranjeni u tom svojstvu, a ne u smislu posjedovanja. Razlog zabrane nije naveden u Tekstu u kojem se zabrana navodi, pa se o njemu može samo nagađati.


Pa nije neki odgovor a ima i kultura gdje se i muškarci ukrašavaju, zapravo mislim da nema kulture u kojoj se i muškarci na neki način ne ukrašavaju, dovoljno je vidjeti narodne nošnje npr ...

Znači ipak se ne zna razlog ali se navodne riječi Poslanika slijede bez neke posebne logike ....
i sta je tu sad toliko vazno i vitalno :D , jesu li muskarci plaho osteceni ako ne nose zlatni nakit?

kako ti ne dosadi :D
User avatar
fatamorgana
Posts: 26857
Joined: 16/02/2010 22:35
Location: došao je tiho i ušao u .... banoviće

#45 Re: Islam - pitanja i odgovori

Post by fatamorgana »

Jasminak wrote:ja sam to citala ranije u novinama, pa sam po sjecanju napisala.. jedino sto sam sad uspijela na internetu naci je http://metro-portal.hr/nakit/49483 i http://oizpalilula.com/index.php/islams ... muskarcima.. valjda ce vam pomoci :-D ..
Ovo nije nikakvno medicinsko objašnjenje kako zlato šteti prostati a ne izgleda mi ni taj članak što si ti navodno pročitala ...

Navodim tvoj link:

Sve što je Uzvišeni Allah naredio ljudima, sigurno im donosi dobro i sreću, a sve što je zabranio, sigurno šteti njihovom zdravlju i donosi nesreću. Muškarcima je Uzvišeni Allah zabranio nositi svilu i naslanjati se na nju. Uz to im je zabranio nositi i zlatni nakit. Medicinska istrašivanja potvrđuju da je daleko veći procenat muškaraca obolelih od prostate među onima koji nose zlatni nakit. Uskoro će , verovatno, medicina ustanoviti i štetnost svile za organizam i zdravlje muškaraca.


Poslanik s.a.w.s., u predanju Omera b. El-Hattaba, r.a., upozorava: ’’Nemojte oblačiti svilenu odeću, jer onaj ko je bude oblačio na ovom svetu, biće mu to uskraćeno na ahiretu!

Ebu Musa el Ešari, r.a., prenosi da je Resulullah, s.a.w.s., jasno potcrtao: ’’Svilena odeća i zlato su zabranjeni muškarcima mog ummeta, a dozvoljeni ženama!

Poznati ashab, Huzejfe b. El-Jeman, r.a., prenosi: ’’Verovesnik a.s. nam je zabranio piti i jesti iz zlatnog i srebrnog posuđa, zabranio nam je oblačiti i odeću od svile i brokata ili sedeti na njoj!
User avatar
fatamorgana
Posts: 26857
Joined: 16/02/2010 22:35
Location: došao je tiho i ušao u .... banoviće

#46 Re: Islam - pitanja i odgovori

Post by fatamorgana »

Towelie wrote: Je li isto nositi srebrni nakit i jesti iz srebrnog posudja? To su dve posebne mesele. Citaj malo. :wink:
A kakva je suštinska razlika? U čemu se sastoji štetnost?
User avatar
fatamorgana
Posts: 26857
Joined: 16/02/2010 22:35
Location: došao je tiho i ušao u .... banoviće

#47 Re: Islam - pitanja i odgovori

Post by fatamorgana »

vazi wrote: i sta je tu sad toliko vazno i vitalno
Pa pokazuje npr koliko su ti hadisi i njihovi navodni prenosioci često nevjerodostojni za početak ....
Jasminak
Posts: 121
Joined: 18/02/2013 00:26

#48 Re: Islam - pitanja i odgovori

Post by Jasminak »

vec sam navela da sam davno citala tako da mi ne trebate zamijeriti sto sam zamijenila prostatu i impotenciju :-D, uglavnom poenta je da stetnost izaziva kod muskaraca.. nasla sam ovo sto sam nasla i meni je dovoljno, a tesko da ces na interentu i novinama naci medicinska istrazivanja kao takva, vecino su ukratko clanci bez bez posebnih analiza, vecino statisticki gledano pa sad ih ti uzmi kao tacne ili ne.. jedino ti preostaje mozda da upises medicinu i sprovedes licno istrazivanja uticaj zlata na organizam :-D ..ja licno smatram da sve sto je covjeku zabranjeno u islamu, je prije svega zbog loseg uticaja na covjekov organizam, a to se kad tad i naucno dokaze.. ako sta slucajno konkretnije ipak pronadjem postavit cu link :-D ..
User avatar
dinooh
Posts: 5303
Joined: 16/09/2011 17:10
Location: XXX

#49 Re: Islam - pitanja i odgovori

Post by dinooh »

a kako je onda svila stetna, je li i ona na prostatu. Nisam neki strucnjak za kravate, ali zar se one ne prave od svile. A cesto se moze vdijeti kako efendije nose kravatu.
User avatar
fatamorgana
Posts: 26857
Joined: 16/02/2010 22:35
Location: došao je tiho i ušao u .... banoviće

#50 Re: Islam - pitanja i odgovori

Post by fatamorgana »

Jasminak wrote:vec sam navela da sam davno citala tako da mi ne trebate zamijeriti sto sam zamijenila prostatu i impotenciju :-D, uglavnom poenta je da stetnost izaziva kod muskaraca.. nasla sam ovo sto sam nasla i meni je dovoljno, a tesko da ces na interentu i novinama naci medicinska istrazivanja kao takva, vecino su ukratko clanci bez bez posebnih analiza, vecino statisticki gledano pa sad ih ti uzmi kao tacne ili ne.. jedino ti preostaje mozda da upises medicinu i sprovedes licno istrazivanja uticaj zlata na organizam :-D ..ja licno smatram da sve sto je covjeku zabranjeno u islamu, je prije svega zbog loseg uticaja na covjekov organizam, a to se kad tad i naucno dokaze.. ako sta slucajno konkretnije ipak pronadjem postavit cu link :-D ..
Zanimljivo je da si kao izvor te navodne štetnosti našla jedino link i članak Odbora islamske zajednice Palilula a ne neku relevantnu medicinsku novinu ili reviju priznatu u medicinskim krugovima.

Slučajno znam za korisnost zlata unošenjem u malim jonskih količinama u Menetrijer-ovoj katalitičkoj oligoterapiji u kombinaciji pazi sad: Zlato - srebro - bakar u ampulicama koje služi za podizanje imuniteta na neškodljiv način čak i kod male djece.
Post Reply