Donošenje djeteta na ovakav svijet - nepravda prema njemu?

Rasprave o filozofskim temama.

Moderator: Bloo

Post Reply
User avatar
Tesla10
Posts: 1894
Joined: 14/05/2013 14:44

#26 Re: Donošenje djeteta na ovakav svijet - nepravda prema njem

Post by Tesla10 »

Moj stric je imao deset potomaka, i nikada se nije žalio, niti on a niti njegova žena, a pogotovo ne djeca. Život je bio težak ali su bez problema podigli svoju djecu i izveli ih na pravi put. Djeca nikada nisu bila gladna, iako su nekada znali dobiti samo jednu kašiku supe ili jedan komadić hljeba, ali nisu nikada bila gladna. Stric je radio svakakve poslove da bi ih prehranio i odgojio, kao i strina, i djeca su ih cijenila zbog toga. Svi su išli u školu ali su i svi radili, jer ih je učio da vole rad i da ne bježe od njega, a mnogi današnji roditelji to ne rade, ne uče svoju djecu. A svijet je uvijek bio nepravedan i takav će uvijek i biti. Neko će biti bogatiji neko siromašniji ali će svijet uvijek ostati ovakav kakav jeste, osim ako se nešto radikalno ne desi sa narodima i njihovim razmišljanjem. Da li će neki par imati dijete ili ne to je njihova odluka i samo njihova. Ako oni odluče da će imati dijete niko im to ne smije zabraniti, jer ova država ali i druge mogu samo opstati sa novim generacijama i nikako više. I država je ta koja bi trebala da se brine o djeci i njihovim roditeljima a ne da im brani pravljenje djece !
User avatar
nasa
Posts: 8023
Joined: 25/08/2012 16:46

#27 Re: Donošenje djeteta na ovakav svijet - nepravda prema njem

Post by nasa »

L u c i f e r wrote:Da li je donošenje djeteta na ovakav svijet nepravedno prema njemu?

Time ga osuđujemo na borbu za opstanak, ekonomske krize, rintanje, zagađenje, probleme, ratove, bolesti, gubitak roditelja i u konačnici, prije ili kasnije - smrt.

:hm:
Znaci bilo bi bolje da se nisi ni rodio... ili.....?
L u c i f e r
Posts: 12319
Joined: 30/11/2013 14:50
Location: Bosna

#28 Re: Donošenje djeteta na ovakav svijet - nepravda prema njem

Post by L u c i f e r »

već odgovorio na to pitanje naso, eno na prethodnoj stranici :D
Ras Al Ghul
Posts: 2296
Joined: 25/09/2012 22:14
Location: Sarajevo

#29 Re: Donošenje djeteta na ovakav svijet - nepravda prema njem

Post by Ras Al Ghul »

opasno se drogiram al to nije vazno, vazno je da mi srce kuca snazno..
:lol: :lol: :thumbup:

Code: Select all

Da li je donošenje djeteta na ovakav svijet nepravedno prema njemu?

Time ga osuđujemo na borbu za opstanak, ekonomske krize, rintanje, zagađenje, probleme, ratove, bolesti, gubitak roditelja i u konačnici, prije ili kasnije - smrt. 

:hm:
:cry:
User avatar
nasa
Posts: 8023
Joined: 25/08/2012 16:46

#30 Re: Donošenje djeteta na ovakav svijet - nepravda prema njem

Post by nasa »

L u c i f e r wrote:već odgovorio na to pitanje naso, eno na prethodnoj stranici :D
:lol: jeste stvarno....

pa vidis kad ne vjerujes u Boga dodjes do raznih dilemma, razumijem te :skoljka: :D
User avatar
alucarda
Posts: 165
Joined: 30/04/2009 12:10

#31 Re: Donošenje djeteta na ovakav svijet - nepravda prema njem

Post by alucarda »

“The fundamental cause of the trouble is that in the modern world the stupid are cocksure while the intelligent are full of doubt.”
― Bertrand Russell

:run:
User avatar
kritichar
Posts: 8678
Joined: 17/10/2010 09:51
Location: Sarajevo-x.com

#32 Re: Donošenje djeteta na ovakav svijet - nepravda prema njem

Post by kritichar »

L u c i f e r wrote:Svrha života je biti sretan i činiti druge sretnim.
kako ti znaš da tvoje dijete neće biti sretno?
L u c i f e r
Posts: 12319
Joined: 30/11/2013 14:50
Location: Bosna

#33 Re: Donošenje djeteta na ovakav svijet - nepravda prema njem

Post by L u c i f e r »

kritichar wrote:
L u c i f e r wrote:Svrha života je biti sretan i činiti druge sretnim.
kako ti znaš da tvoje dijete neće biti sretno?
Pa ne znam, zato sam i reko da ga treba složit, nek bude fajter ko što mu je bio i babo. :)
L u c i f e r
Posts: 12319
Joined: 30/11/2013 14:50
Location: Bosna

#34 Re: Donošenje djeteta na ovakav svijet - nepravda prema njem

Post by L u c i f e r »

nasa wrote:
L u c i f e r wrote:već odgovorio na to pitanje naso, eno na prethodnoj stranici :D
:lol: jeste stvarno....

pa vidis kad ne vjerujes u Boga dodjes do raznih dilemma, razumijem te :skoljka: :D
alucarda je odlično odgovorila u moje ime, ne bih ni ja bolje :)

bertrand je tiito :thumbup:
User avatar
nasa
Posts: 8023
Joined: 25/08/2012 16:46

#35 Re: Donošenje djeteta na ovakav svijet - nepravda prema njem

Post by nasa »

Sala Lucifer :)
Mogu shvatiti takvu dilemu ali ona je samo odraz naseg straha i dozivljaja ovog svijeta ili osobnog pesimizma u kojom predvidjas "lose" i za potomstvo ili bar zamisljas....
Googlerica
Posts: 1971
Joined: 28/12/2013 02:03
Location: Hangar One

#36 Re: Donošenje djeteta na ovakav svijet - nepravda prema njem

Post by Googlerica »

Smisao zivota je kretanje!!!
Sve sto postoji ima svoj ciklus !!!
User avatar
malsal
Posts: 772
Joined: 11/07/2012 14:50
Location: oko moje glave

#37 Re: Donošenje djeteta na ovakav svijet - nepravda prema njem

Post by malsal »

A kad je svjet bio dobar ili bolji nego danas ?
Zivot je dobrim djelom patnja, ali to nije sve. Sigurno ima stvari koje ti pricinjavaju zadovoljstvo, ima sigurno trenutaka koji se sjecas sa osmjehom na ustima, ljudi za koje ti je drago sto su dio tvoga zivota...
Imati djecu je odgovornost i nije lako djete dobro odgojit, skolovat i osposobit za zivot ali ako to uradis uradio si sve sto mozes a ostatak je u rukama djeteta.
Ali priznajem da sam ja predplacen na ovaj nacin razmisljanja jer imam djete :-)
User avatar
xima
Posts: 73
Joined: 16/12/2013 11:55

#38 Re: Donošenje djeteta na ovakav svijet - nepravda prema njem

Post by xima »

Smisao zivota je da svako trazi svoj smisao u zivotu

nekom je smisao zivota sutati loptu i guziti Amru a
nekome je smisao zivota ispijati kafe po cijeli dan

u tome i jeste poenta smisla zivota svako trazi neki univerzalni odgovor a
odgovor je veoma jednostavan svako ima drugaciji pogled na zivot pa samim tim i smisao

:izet:
L u c i f e r
Posts: 12319
Joined: 30/11/2013 14:50
Location: Bosna

#39 Re: Donošenje djeteta na ovakav svijet - nepravda prema njem

Post by L u c i f e r »

nasa wrote:Sala Lucifer :)
Mogu shvatiti takvu dilemu ali ona je samo odraz naseg straha i dozivljaja ovog svijeta ili osobnog pesimizma u kojom predvidjas "lose" i za potomstvo ili bar zamisljas....
ma znam bona :kiss:

nije pesimizam, ja sam vazda optimist, možda samo uticaj političkih pdfova :cry:
L u c i f e r
Posts: 12319
Joined: 30/11/2013 14:50
Location: Bosna

#40 Re: Donošenje djeteta na ovakav svijet - nepravda prema njem

Post by L u c i f e r »

Googlerica wrote:Smisao zivota je kretanje!!!
Sve sto postoji ima svoj ciklus !!!
reče kamen :lol:
:run:
registrovana onako
Posts: 1109
Joined: 26/05/2013 20:33

#41 Re: Donošenje djeteta na ovakav svijet - nepravda prema njem

Post by registrovana onako »

.
Last edited by registrovana onako on 25/06/2014 23:24, edited 1 time in total.
Googlerica
Posts: 1971
Joined: 28/12/2013 02:03
Location: Hangar One

#42 Re: Donošenje djeteta na ovakav svijet - nepravda prema njem

Post by Googlerica »

L u c i f e r wrote:
Googlerica wrote:Smisao zivota je kretanje!!!
Sve sto postoji ima svoj ciklus !!!
reče kamen :lol:
:run:
absolutno SVE
User avatar
nasa
Posts: 8023
Joined: 25/08/2012 16:46

#43 Re: Donošenje djeteta na ovakav svijet - nepravda prema njem

Post by nasa »

L u c i f e r wrote:
nasa wrote:Sala Lucifer :)
Mogu shvatiti takvu dilemu ali ona je samo odraz naseg straha i dozivljaja ovog svijeta ili osobnog pesimizma u kojom predvidjas "lose" i za potomstvo ili bar zamisljas....
ma znam bona :kiss:

nije pesimizam, ja sam vazda optimist, možda samo uticaj političkih pdfova :cry:
Vjerovatno je to veliki strah svakog covjeka, kako ces se ti nositi, kako bi dijete podnijelo moguce patnje...

Mozda je to malo sebicno razmisljanje ali imala sam i ja takvih dilemma, a ne drogiram se :mrgreen:
L u c i f e r
Posts: 12319
Joined: 30/11/2013 14:50
Location: Bosna

#44 Re: Donošenje djeteta na ovakav svijet - nepravda prema njem

Post by L u c i f e r »

nasa wrote:
L u c i f e r wrote:
nasa wrote:Sala Lucifer :)
Mogu shvatiti takvu dilemu ali ona je samo odraz naseg straha i dozivljaja ovog svijeta ili osobnog pesimizma u kojom predvidjas "lose" i za potomstvo ili bar zamisljas....
ma znam bona :kiss:

nije pesimizam, ja sam vazda optimist, možda samo uticaj političkih pdfova :cry:
Vjerovatno je to veliki strah svakog covjeka, kako ces se ti nositi, kako bi dijete podnijelo moguce patnje...

Mozda je to malo sebicno razmisljanje ali imala sam i ja takvih dilemma, a ne drogiram se :mrgreen:
ma život je borba jbg, nema druge :)
lajkujMe
Posts: 12290
Joined: 06/04/2011 17:44
Location: Na svom mocnom racunaru

#45 Re: Donošenje djeteta na ovakav svijet - nepravda prema njem

Post by lajkujMe »

Vodi se filozfski rat da li je humano roditi dijete u ovom svijetu? jeste li vi normalni?, mi danas zivimo u raju ako usporedimo samo uslove prije 100 godina a da ne pricam od prije 500 ili 1000 godina, tad je pitanje bilo hoce li dijete preziviti porod zajedno s majkom, da ako bog da dozivi 35 godinu starosti, da bude dovoljno hrane da ne umre itd.

Zivot nije lak niti ce ikada biti, ako ikada bude lak onda ce ljudi postati glupi i nece se znati brinuti o samim sebim.

Ono sto covjeka cini jakim, pametnim i snalazljivim nije lagan zivot nego tezak zivot. Patnje mora biti, ne vezano jeli gledamo na fundametalne stvari kao sto su hrana i zdravlje do drustvenih dijelova kao sto su obrazovanje i rad.

Itekako vrijedi imati djecu u ovom svijetu, a to dijete se ne smije razmaziti nego ga nauciti da se bori s zivotnim teskocama, da kad odraste bude snalazljiv, jak, pametan i neovisan.
User avatar
Zox
Posts: 3791
Joined: 17/04/2002 00:00

#46 Re: Donošenje djeteta na ovakav svijet - nepravda prema njem

Post by Zox »

Da, jeste nepravda prema njemu. Misim, prema SVIJETU.
Vec nas je previse, i vec smo ga, najvjerovatnije, besporvratno unistili za sva druga ziva bica.
Eniac
Posts: 1153
Joined: 28/12/2012 12:44

#47 Re: Donošenje djeteta na ovakav svijet - nepravda prema njem

Post by Eniac »

Ja djecu ne zelim i necu ih imati. Dovoljno sam sebican.

Ali, priroda je u nas (dobro, ne u sve nas, vidi gornju recenicu :)) ugradila mehanzime kojima ovu dilemu cini besmislenom. A taj mehanizam su nagoni. Nagoni su "jaci" od racija i razmisljanja. Tako da nagoni za produzenjem vrste cine zelju za djecom racionalnom. Nema veze sto niko ne razmislja o tome da rodi dijete da bi produzio vrstu, nego pronalazi druge razloge, ne postoji ni jedan racionalan razlog zasto imat idijete. Tu zelju stvara nagon koji je mehanizam opstanka vrste. Svak ozivo bice ga ima. To jeste, svako zivo bice ima mehanizam koji ga tjera da radi na produzenju vrste, bez obzira ima li mozak ili ne. Na primjer biljke.

Zato se ne treba opterecivati tim pitanjem. Dodje ti da imas djecu, imaj ih. Ako ti ne dodje, ako ti se kao meni negdje neki gen pokvario ili neki neuron otisao sa pravog puta pa nemas zelju za djecom, nemoj ih imati. I to bi bilo to.

Zaboravih ono pitanje "Pa zalis li sto si rodjen?". Nit izalim niti ne zalim. Rodjen sam, prirpda je u mene ugradila nagon za samoodrzanjem koji me tjera da se borim da sto bolje zivim.

Zivot nije racionalna stvar. A mi smo, uprkos mozgu, nauci, umjetnosti, filozofiji, ipak samo zivotinje. Koje zive zbog nagona, a kada vec zive i imaju kreativan mozak, onda ga i koriste. Da nam je mozak drugaciji, da nije kreativan, zivjeli bi ali se ne bi opterecivali ovim pitanjem.

Znaci nema tu neke misterije. Sve sto cini zivot, zelju ili potrebu za zivotom je nagon. Racio dolazi kasnije.
pearlica
Posts: 334
Joined: 19/02/2013 17:33

#48 Re: Donošenje djeteta na ovakav svijet - nepravda prema njem

Post by pearlica »

I ja sam se nekada pitala to. Bas sam bila mlada :lol:
Ljudima nikada nije bilo bolje a to se vidi po tome sto nas nikada nije bilo vise. Ok ima sirotinje ali barem gledajuci zapadni dio svijeta vecina ne mora svaki dan da se pita cime ce prehraniti djecu. Zar nije samo to po sebi dovoljan razlog?
bosnianwoman
Posts: 154
Joined: 25/07/2008 14:02

#49 Re: Donošenje djeteta na ovakav svijet - nepravda prema njem

Post by bosnianwoman »

lajkujMe wrote:Vodi se filozfski rat da li je humano roditi dijete u ovom svijetu? jeste li vi normalni?, mi danas zivimo u raju ako usporedimo samo uslove prije 100 godina a da ne pricam od prije 500 ili 1000 godina, tad je pitanje bilo hoce li dijete preziviti porod zajedno s majkom, da ako bog da dozivi 35 godinu starosti, da bude dovoljno hrane da ne umre itd.

Zivot nije lak niti ce ikada biti, ako ikada bude lak onda ce ljudi postati glupi i nece se znati brinuti o samim sebim.

Ono sto covjeka cini jakim, pametnim i snalazljivim nije lagan zivot nego tezak zivot. Patnje mora biti, ne vezano jeli gledamo na fundametalne stvari kao sto su hrana i zdravlje do drustvenih dijelova kao sto su obrazovanje i rad.

Itekako vrijedi imati djecu u ovom svijetu, a to dijete se ne smije razmaziti nego ga nauciti da se bori s zivotnim teskocama, da kad odraste bude snalazljiv, jak, pametan i neovisan.
evo ja te LAJKUJEM :thumbup: :D :bih:
Eniac
Posts: 1153
Joined: 28/12/2012 12:44

#50 Re: Donošenje djeteta na ovakav svijet - nepravda prema njem

Post by Eniac »

bosnianwoman wrote:
lajkujMe wrote:Vodi se filozfski rat da li je humano roditi dijete u ovom svijetu? jeste li vi normalni?, mi danas zivimo u raju ako usporedimo samo uslove prije 100 godina a da ne pricam od prije 500 ili 1000 godina, tad je pitanje bilo hoce li dijete preziviti porod zajedno s majkom, da ako bog da dozivi 35 godinu starosti, da bude dovoljno hrane da ne umre itd.

Zivot nije lak niti ce ikada biti, ako ikada bude lak onda ce ljudi postati glupi i nece se znati brinuti o samim sebim.

Ono sto covjeka cini jakim, pametnim i snalazljivim nije lagan zivot nego tezak zivot. Patnje mora biti, ne vezano jeli gledamo na fundametalne stvari kao sto su hrana i zdravlje do drustvenih dijelova kao sto su obrazovanje i rad.

Itekako vrijedi imati djecu u ovom svijetu, a to dijete se ne smije razmaziti nego ga nauciti da se bori s zivotnim teskocama, da kad odraste bude snalazljiv, jak, pametan i neovisan.
evo ja te LAJKUJEM :thumbup: :D :bih:
Zasto? Zasto se mora imati dijete? Hipoteticki, niko vise ne radja djecu i ljudska vrsta nestane. Pa sta?
Post Reply