Ukrajina

Glavne udare ukrajinske ofanzive očekujem na pravcima

Poll ended at 26/04/2023 10:03

Svatove-Starobilsk-Luhansk
20
9%
Kremina- Rubizhne - Severodonetsk - Luhansk
19
9%
Bakhmut- Alchevs'k - Luhansk
22
10%
Avdiivka/Marinka - Donetsk
21
10%
Vuhledar - Volnovaha - Mariupol
51
24%
Tokmak - Melitopol/Berdiansk
53
25%
Herson - Sevastopol
29
13%
 
Total votes: 215

Bossona
Posts: 5292
Joined: 21/12/2020 03:28

#137876 Re: Ukrajina

Post by Bossona »

statixx wrote: 06/12/2022 10:29 Stali da predahnu i bub.

Rušistički nebeski četolobanjaši Wagnerovci lete u nebo, a rušistland se raspada.
Nakon poraza u Afganistanu propao je i raspao se SSSR a nakon poraza i poniženja rašista u Ukrajini raspast će se zločinačko fašističko rasistička Rusija.
User avatar
drug_profi
Posts: 50621
Joined: 16/07/2012 16:00

#137877 Re: Ukrajina

Post by drug_profi »

Ukrajina ce doci do mira, a Madjari ce imati za cim da zale. Nece ni vrecu cementa prodati Kievu.
sumirprimus
Posts: 81697
Joined: 10/02/2010 07:54
Location: Bunker :D Saj ops

#137878 Re: Ukrajina

Post by sumirprimus »


Vratija se Šime :izet:
Vrijedi procitst prve utiske
User avatar
geralt
Posts: 5203
Joined: 14/09/2017 12:45

#137879 Re: Ukrajina

Post by geralt »



Famozne ruske betonske prepreke su suplje i vec se raspadaju. Jer beton je skup jbg, a od tih para se mogu bar 2-3 jahte nabaviti.
User avatar
drndalo
Posts: 22825
Joined: 26/06/2006 16:34
Location: Sarajevo

#137880 Re: Ukrajina

Post by drndalo »

geralt wrote: 06/12/2022 16:11
saimidin wrote: 06/12/2022 15:07

Ma nema sanse, ni u ww2, a ni sad

Uzmi malo detaljnije sta je sve usa dala cccp, a I ostalima u ww2, orci su I tada imali samo mesa, sve ostalo je mit

Isto je I sada, kad samo pomislim da sam vjerovao u "snagu" orka malo povratim, ono jest da je zapad uhvacen na pogresnoj nozi, ali da zeli moze ih :izet: kad I kako hoce, ili pojedinacno ili grupno, I to samo na kvantitetu, a gdje je kvalitet, jer moraju se te granate dovuci iz kine, a I to tajno (sto li), a zamisli da se desi bacen opusak na par stanica prije ukrajine

Dakle samo ostaje pitanje sta zapad zeli, I dokle ce vise sabirati cccp gvozdje da salje u UA, ovaj rat je cini se puno lakse dobiti na kvalitet, rokat pozadinu I logistiku I orci ce sami otici
Malo se precjenjuje Lend Lease a podcjenjuje vlastita sovjetska proizvodnja.

Glavni razlog zasto historija iz WWII nije primjenjiva u ovom slucaju je taj sto su Putinova Rusija i Staljinov SSSR dva drustva koja se u putu nisu srela, osim sto pricaju istim jezikom i zauzimaju djelimicno istu teritoriju.

Staljin je mogao pretvoriti kompletnu fabriku npr. traktora skupa sa radnicima u fabriku tenkova, Putin to ne moze jer su fabrike u Rusiji privatno vlasnistvo. Staljinovi radnici su radili 16h za tanjir kuhanog kupusa dnevno, Putinovi rade 8h i jos hoce platu. Staljin je imao pod sobom menadzere koji su u prethodnoj deceniji sproveli u djelo prve dvije Petoljetke, najvece projekte industrijalizacije u modernoj historiji, Putin pod sobom ima menadzere koji su u prethodnih par decenija sproveli u djelo najvecu pljacku drzavne imovine u modernoj historiji.
Djelimicno su se sloziti ALI... Mi ocito nismo bas puno ucili o Anglosaxonskoj pomoci CCCPu, sto je i logicno. Za razliku od njihove javnosti mi smo bar znali za to, detalje i ne bas. Cinjenica je da im je to uletilo kao gladnom kad uleti muha u usta, za uhar je... S tim sto je ovo bilo puno vise od muhe, a sto je najvaznije, dobijali su kada im je najvise trebalo, kada je trebalo promijeniti smjer plime u oseku... Mesa su imali, celika dosta manje. Posebno ne kolicine koje bi znacile nesto Njemackim armijama u pokretu.

Time su dosta dobili na vremenu, jer njihovo premijestanje fabrika iza Urala bi i bez toga donijelo rezultate, ali par godina kasnije... To znacilo jos nekoliko miliona ljudi manje u CCCPu. Sve u svemu, s obzirom na velicinu te zemlje, te cinjenicu da su se tada oni, CCCP (ne samo Rusi, jer su Bjelorusi i Ukrajinci logicno najebali u % vise nego Rusi, posto su Nijemci prije stigli kod njih) borili za goli opstanak, ishod Svapskog pohoda tamo je mogao samo isto zavrsiti. Jedina razlika bi bila da bi bez CCCPa koji je na kraju slomio Svabe, rat u Evropi ne bi zavrsio 1945, a sto se Rusa tice samim dizanjem svoje proizvodnje bez ovoliko Amera, i oni bi slomili Nijemce, ali mozda 1947... Zato se i jesu sastajali da dogovore zajednicke frontove, da razvuku Nijemce preko linije odrzivosti uz sav njihov organizacioni potencijal...
User avatar
Hame_
Posts: 5553
Joined: 31/08/2007 21:42
Location: Soba, Srebrnik, Županija tuzlanska, HiB, Evropa, Svjeverna strana Zemlje, Mjesec, Sunce, odosmo u PM
Contact:

#137881 Re: Ukrajina

Post by Hame_ »

User avatar
drndalo
Posts: 22825
Joined: 26/06/2006 16:34
Location: Sarajevo

#137882 Re: Ukrajina

Post by drndalo »

Opravak DJI Mavic-a na terenu...

CrveniKuk
Posts: 2937
Joined: 22/04/2022 21:54

#137883 Re: Ukrajina

Post by CrveniKuk »

Ukrajinci su i aktivni u gerilskom ratu. Jedan manje domaći izdajnik.
CrveniKuk
Posts: 2937
Joined: 22/04/2022 21:54

#137884 Re: Ukrajina

Post by CrveniKuk »

Tiče se Poljske,ne direktno Ukrajine. Poljaci ništa ne prepuštaju slučaju. Poljskoj su isporučeni prvi tenkovi K2 (10 komada) i samohodne haubice K9 )24 komada) iz Južne Koreje.

Ali,ova infomacija je vise vezana za Ukrajinu. Sa većim isporukama juznokorejanskih tenkova K2,stvara se mogućnost da Poljaci u veće broju pošalju Ukrajincima svoje tenkove PT-91.
User avatar
drndalo
Posts: 22825
Joined: 26/06/2006 16:34
Location: Sarajevo

#137885 Re: Ukrajina

Post by drndalo »

"Herojska" Crnomorska flota opet trazi guzici chepa, i sto je najbolje, siguran sam da ce ga uskoro negdje i docekati... Pa ce biti opet, kuku-lele, sto ih nema, isplovili, a uplovili nisu...

User avatar
Gandalf
Posts: 10936
Joined: 02/06/2008 23:52
Location: ...........................

#137886 Re: Ukrajina

Post by Gandalf »

geralt wrote: 06/12/2022 17:21

Famozne ruske betonske prepreke su suplje i vec se raspadaju. Jer beton je skup jbg, a od tih para se mogu bar 2-3 jahte nabaviti.
Kakve očajne taktike ruja, 100 godina kasne za svijetom, možda i više, pa ni te primitivne betonske kante, ne znaju napraviti kako treba.
User avatar
Čitalac
Posts: 5716
Joined: 08/03/2011 07:45
Location: mediteran, uglavnom

#137887 Re: Ukrajina

Post by Čitalac »

Dvadeset pet hiljada građana potpisalo je peticiju kojom se od vlasti traži demobilizacija onih koji su u vojsci proveli godinu dana pa je Zelenski sada dužan da se o tome izjasni. Ministar odbrane Reznikov kaže da je inicijativa veoma čudna te da bi narušila odbrambene kapacitete Ukrajine.
“Moje je mišljenje da ova peticija ne ide u prilog odbrambenoj sposobnosti zemlje. Ustav govori o dužnosti svakog građanina da brani svoju zemlju. Pitanje odlaska na odmor dok rat još traje i pobjeda je pred nama, čini mi se, pomalo je čudno. Parlament ima konstruktivniji pristup, prijedlog zakona koji podržavamo - mogućnost davanja godišnjeg odmora na određeno vrijeme, mogućnost odmora i promjene. Što se tiče demobilizacije, zamislite, danas imamo oko milijun ljudi pod oružjem. Zamislite da otpustite milijun, angažujete novih milijun i podučite ih, pripremite ih? Zvuči mi jako čudno, ne razumijem autore ove peticije”, kaže Reznikov.
zigzag
Posts: 5769
Joined: 18/04/2014 11:26

#137888 Re: Ukrajina

Post by zigzag »

geralt wrote: 06/12/2022 17:21

Famozne ruske betonske prepreke su suplje i vec se raspadaju. Jer beton je skup jbg, a od tih para se mogu bar 2-3 jahte nabaviti.
Ovo su biorazgradive. Misle ruski generali i na ekologiju. Ne možete vi to dokučiti a kamoli nato soldateska.
User avatar
Dope_Man
Posts: 7780
Joined: 03/06/2016 16:31

#137889 Re: Ukrajina

Post by Dope_Man »

Čitalac wrote: 06/12/2022 19:57 Dvadeset pet hiljada građana potpisalo je peticiju kojom se od vlasti traži demobilizacija onih koji su u vojsci proveli godinu dana pa je Zelenski sada dužan da se o tome izjasni. Ministar odbrane Reznikov kaže da je inicijativa veoma čudna te da bi narušila odbrambene kapacitete Ukrajine.
“Moje je mišljenje da ova peticija ne ide u prilog odbrambenoj sposobnosti zemlje. Ustav govori o dužnosti svakog građanina da brani svoju zemlju. Pitanje odlaska na odmor dok rat još traje i pobjeda je pred nama, čini mi se, pomalo je čudno. Parlament ima konstruktivniji pristup, prijedlog zakona koji podržavamo - mogućnost davanja godišnjeg odmora na određeno vrijeme, mogućnost odmora i promjene. Što se tiče demobilizacije, zamislite, danas imamo oko milijun ljudi pod oružjem. Zamislite da otpustite milijun, angažujete novih milijun i podučite ih, pripremite ih? Zvuči mi jako čudno, ne razumijem autore ove peticije”, kaže Reznikov.
Ovakvi idioti su opasnost za sigurnost Ukrajine vise nego ce rusi ikad biti. Ti kvazi liberalni idioti koji ne kontaju da je rat i njihova guzica ovisi o momcima koji riskiraju svoj zivot da ih odbrane.
mishic
Posts: 6319
Joined: 28/04/2011 16:29

#137890 Re: Ukrajina

Post by mishic »

U međuvremenu su se pojavili izvještaji da su ruski transportni avioni Antonov An-124 posjetili Kinu devet puta krajem novembra, a neki su čak isključili svoje uređaje za praćenje leta.

"Kruže glasine da su avioni sadržavali zimsku odjeću za trupe kako bi se pomoglo Rusiji da nadoknadi nedostatke",

A ima informacija i da već ima smrtnih slučajeva zbog hipotermije kako na linijama tako i u kampovima za obuku Rusa.
User avatar
mist
Posts: 1392
Joined: 22/08/2011 19:02
Location: tu iza coska

#137891 Re: Ukrajina

Post by mist »


Znam da je bilo mada ovdje se vidi bolje na cemu rade.U jednom dijelu kazu da modernizacija traje vec nekoliko mjeseci.Koliko jos stvari se radi potiho bum vidjeli.
saimidin
Posts: 2797
Joined: 20/05/2011 17:53

#137892 Re: Ukrajina

Post by saimidin »

General od 6 min, na kraju zakljucak, orci su toliko samopouzdanje imali da su s300-400 poslali u UA da gadjaju civile, a ostavili aerodrome nebranjene, ali ako nisu to je jos gore :izet:



Ps da nemaju nuklerake koja bi to :izet: bila
User avatar
drug_profi
Posts: 50621
Joined: 16/07/2012 16:00

#137893 Re: Ukrajina

Post by drug_profi »

geralt wrote: 06/12/2022 17:21

Famozne ruske betonske prepreke su suplje i vec se raspadaju. Jer beton je skup jbg, a od tih para se mogu bar 2-3 jahte nabaviti.
Pa MBT bi ovo zdrobio svojom masom vjerovatno. Narocito ako ih detonacije nagrizu.
User avatar
agent_zero
Posts: 10478
Joined: 27/01/2010 23:58
Location: tamni vilajet SDA zlotvora!

#137894 Re: Ukrajina

Post by agent_zero »

sumirprimus wrote: 06/12/2022 10:56
Spoiler
Show
stize novih 20ak meta ehe :evil:
Odakle ih više vade, mislio sam da se ovi ipak čuvaju samo za rusiju.
User avatar
drug_profi
Posts: 50621
Joined: 16/07/2012 16:00

#137895 Re: Ukrajina

Post by drug_profi »

drndalo wrote: 06/12/2022 18:23 "Herojska" Crnomorska flota opet trazi guzici chepa, i sto je najbolje, siguran sam da ce ga uskoro negdje i docekati... Pa ce biti opet, kuku-lele, sto ih nema, isplovili, a uplovili nisu...

Zato ja kazem da bi trebalo napraviti dronove koji bi imali opciju potapanja pod povrsinu prije napada, dakle da se pretvore u torpeda.
Isplove na neke koordinate. Stanu potope se i cekaju. Antenica samo viri. ceka signal sa satelita ili avaksa, ili cega vec.
Signal dođe, procesor dobije koordinate mete, pocinje prilazenje cilju laganom plovidbom ispod vode. Kada cilj bude izdvojen i zakljucan, pocinje ubrzavanje i zabijanje ispod linije plovidbe.

Ne vjerujem da ovako nesto vec ne postoji. Mislim, sigurno se nisam prvi sjetio.
User avatar
Hame_
Posts: 5553
Joined: 31/08/2007 21:42
Location: Soba, Srebrnik, Županija tuzlanska, HiB, Evropa, Svjeverna strana Zemlje, Mjesec, Sunce, odosmo u PM
Contact:

#137896 Re: Ukrajina

Post by Hame_ »

Dope_Man wrote: 06/12/2022 21:25
Čitalac wrote: 06/12/2022 19:57 Dvadeset pet hiljada građana potpisalo je peticiju kojom se od vlasti traži demobilizacija onih koji su u vojsci proveli godinu dana pa je Zelenski sada dužan da se o tome izjasni. Ministar odbrane Reznikov kaže da je inicijativa veoma čudna te da bi narušila odbrambene kapacitete Ukrajine.

Ovakvi idioti su opasnost za sigurnost Ukrajine vise nego ce rusi ikad biti. Ti kvazi liberalni idioti koji ne kontaju da je rat i njihova guzica ovisi o momcima koji riskiraju svoj zivot da ih odbrane.
Samo ih njih 25 hiljada što potpisaše pošalješ ovima kao zamjenu.
User avatar
drug_profi
Posts: 50621
Joined: 16/07/2012 16:00

#137897 Re: Ukrajina

Post by drug_profi »

Čitalac wrote: 06/12/2022 19:57 Dvadeset pet hiljada građana potpisalo je peticiju kojom se od vlasti traži demobilizacija onih koji su u vojsci proveli godinu dana pa je Zelenski sada dužan da se o tome izjasni. Ministar odbrane Reznikov kaže da je inicijativa veoma čudna te da bi narušila odbrambene kapacitete Ukrajine.
“Moje je mišljenje da ova peticija ne ide u prilog odbrambenoj sposobnosti zemlje. Ustav govori o dužnosti svakog građanina da brani svoju zemlju. Pitanje odlaska na odmor dok rat još traje i pobjeda je pred nama, čini mi se, pomalo je čudno. Parlament ima konstruktivniji pristup, prijedlog zakona koji podržavamo - mogućnost davanja godišnjeg odmora na određeno vrijeme, mogućnost odmora i promjene. Što se tiče demobilizacije, zamislite, danas imamo oko milijun ljudi pod oružjem. Zamislite da otpustite milijun, angažujete novih milijun i podučite ih, pripremite ih? Zvuči mi jako čudno, ne razumijem autore ove peticije”, kaže Reznikov.
Posljedica neravnomjernog raspoređivanja tereta odbrane zemlje. Neki dusakju, planinare, vozaju bicikle vikendom, drugi rove blato nosevima godinu dana.
Međutim, ova inicijativa je mogla doci samo od jebivjetara. Kakav plitak mozak moze u sred rata traziti da se vojska raspusti i uzme neka nova?
User avatar
drug_profi
Posts: 50621
Joined: 16/07/2012 16:00

#137898 Re: Ukrajina

Post by drug_profi »

agent_zero wrote: 06/12/2022 22:22
sumirprimus wrote: 06/12/2022 10:56
Spoiler
Show
stize novih 20ak meta ehe :evil:
Odakle ih više vade, mislio sam da se ovi ipak čuvaju samo za rusiju.
Iz fabrike izlaze.
BiBi911
Posts: 2918
Joined: 09/12/2018 17:47

#137899 Re: Ukrajina

Post by BiBi911 »

drug_profi wrote: 06/12/2022 22:30
drndalo wrote: 06/12/2022 18:23 "Herojska" Crnomorska flota opet trazi guzici chepa, i sto je najbolje, siguran sam da ce ga uskoro negdje i docekati... Pa ce biti opet, kuku-lele, sto ih nema, isplovili, a uplovili nisu...

Zato ja kazem da bi trebalo napraviti dronove koji bi imali opciju potapanja pod povrsinu prije napada, dakle da se pretvore u torpeda.
Isplove na neke koordinate. Stanu potope se i cekaju. Antenica samo viri. ceka signal sa satelita ili avaksa, ili cega vec.
Signal dođe, procesor dobije koordinate mete, pocinje prilazenje cilju laganom plovidbom ispod vode. Kada cilj bude izdvojen i zakljucan, pocinje ubrzavanje i zabijanje ispod linije plovidbe.

Ne vjerujem da ovako nesto vec ne postoji. Mislim, sigurno se nisam prvi sjetio.
Takav objekat bi Sonar primjetio na 100km. Da sva ta masinerija sjedi I ceka treba bateriju a baterije su teške. Al ono hajd da je taj uredjaj iz dva dijela, nosac I projektil. Eh to će bit malo kabasto pa ce nesto morat da ispasta raketa manje bum bum mase ili noseci dio. Sve smanjuje upotrebni radius.
Ono ruski Sonar operater mozda je pjan al automatski nacin rada ce pokazati vrh pa belaj.

Najednostavnoji I najsigurniji nacin da shebu ove barke je ili ona velika raketa sto ga je ucerala moskvi ili oni camci.

Nista to multi kulti samo direktno sa par tona TNT
User avatar
skupljac_zeljeza
Posts: 5624
Joined: 12/10/2014 01:12

#137900 Re: Ukrajina

Post by skupljac_zeljeza »

Post Reply