Ukrajina

Glavne udare ukrajinske ofanzive očekujem na pravcima

Poll ended at 26/04/2023 10:03

Svatove-Starobilsk-Luhansk
20
9%
Kremina- Rubizhne - Severodonetsk - Luhansk
19
9%
Bakhmut- Alchevs'k - Luhansk
22
10%
Avdiivka/Marinka - Donetsk
21
10%
Vuhledar - Volnovaha - Mariupol
51
24%
Tokmak - Melitopol/Berdiansk
53
25%
Herson - Sevastopol
29
13%
 
Total votes: 215

User avatar
konektovan
Posts: 40659
Joined: 19/01/2015 19:12
Location: Mahala
Vozim: Francusku kantu

#26626 Re: Ukrajina

Post by konektovan »

zilog wrote: 07/04/2021 21:54 Po stoti put, ovima sto su istoriju ucili gledajuci Parove i Zadrugu:

SFRJ je rasturena ustavom Srbije iz 1990.

Sve ostalo, nakon toga, je bio grabez, agresija i na kraju najgore...
Zar nije CIA rasturila jugu?! :mrgreen:
bhnapoleon1
Posts: 6502
Joined: 11/05/2014 23:47

#26627 Re: Ukrajina

Post by bhnapoleon1 »

konektovan wrote: 07/04/2021 21:57
zilog wrote: 07/04/2021 21:54 Po stoti put, ovima sto su istoriju ucili gledajuci Parove i Zadrugu:

SFRJ je rasturena ustavom Srbije iz 1990.

Sve ostalo, nakon toga, je bio grabez, agresija i na kraju najgore...
Zar nije CIA rasturila jugu?! :mrgreen:
SAD su dugo bile za opstanak Jugoslavije
soha96
Posts: 2377
Joined: 13/01/2015 23:30

#26628 Re: Ukrajina

Post by soha96 »

zilog wrote: 07/04/2021 21:42
soha96 wrote: 07/04/2021 15:02
zilog wrote: 07/04/2021 14:27
Procitaj do kraja prije nego poletis... :roll:
Ja iz tvog posta mogu zakljuciti da smatras da mi nismo pijuni?
Posto si odgovorio na ovaj post:
bhnapoleon1 wrote: 07/04/2021 11:52 Ma bošnjaci su ovdje pijuni u rukama amerike, ne uticu oni ninašta, oni ce samo raditi sta im se kaže, neko na Palama 1992. vjerovatno
Ja iz tvog posta mogu zakljuciti da smatras da neko moze izvrsiti agresiju, dovoljno da kaze da su oni drugi pijuni u necijim rukama.
Zakljucuj ti sta hoces, ja sam samo shvatio da negiras da smo pijuni, i izrazio moje misljenje da jesmo. Whatever.
User avatar
Truba
Posts: 81800
Joined: 17/03/2004 09:36
Location: Vizantija

#26629 Re: Ukrajina

Post by Truba »

Amerika tek na danasnji dan 1992 priznala hrvatsku
Eto koliko su zurili da rasture jugu
Inace prifa nam pricao dok je bio u savezu komunisticke omladine 1983 ili 1984 dobili na stol da se smiju kao neki dokument cije o mogucem raspadu juge
Pa ne treba biti vizionar da zakljuxis kako su visenacionalne drzave na losim.ekonomskim temeljima ne bas dugovjecne
sumirprimus
Posts: 81697
Joined: 10/02/2010 07:54
Location: Bunker :D Saj ops

#26630 Re: Ukrajina

Post by sumirprimus »

Challenger_ wrote: 06/04/2021 23:14
sumirprimus wrote: 06/04/2021 22:53Druga drzava no go zona
Idi na temu Sirija i to napiši za USA.
U siriji pravi agresor je iran
User avatar
muhafuca
Posts: 5460
Joined: 14/03/2012 00:06

#26631 Re: Ukrajina

Post by muhafuca »

Dangubic wrote: 07/04/2021 21:31
muhafuca wrote: 07/04/2021 15:35
bhnapoleon1 wrote: 07/04/2021 11:52

Ma bošnjaci su ovdje pijuni u rukama amerike, ne uticu oni ninašta, oni ce samo raditi sta im se kaže, neko na Palama 1992. vjerovatno
nisu samo Bosnjaci vec kompletna Jugoslavija bivsa.

nakon sto su pobjedili SSSR u hladnom ratu, jedino logicno rjesenje Amerike za bivsu Jugoslaviju je rasturanje na sastavne djelove.

Nema logike u ostavljanju velike komunisticke drzave u Evropi zivom nakon sto se SSSR raspao.

Bosna je kumulativna steta tog procesa razbijanja Jugoslavije i naravno Bosnjaci jer su u najtezoj poziciji bili.

Naravno niko se u Americi nije poceshao po guzici zbog Bosne kao sto nece ni zbog Ukrajine

Ameri imaju svoje ciljeve i planove - kako se to odrazava na lokalno stanovnistvo u zemljama pijunima

to je njima nebitno -

Kao sto Medlin Albright rece za pola milijuna Iracke djece "vrijedilo je"

Da njoj je vrijedilo jer je njihov cilj ispunjen, sto je pola miliona djece Iracke umro

zarad ostvarivanja tog cilja njima je to OK.

Juga je nebitna bila, samo smo zapadu glavobolju napravili, divlja plemena ratuju u pola Evrope pa hrpa izbjeglica pa ogromna pomoć koju su slali, samo su dobro odgojeni pa neće da kažu u lice da nas divljacima smatraju.
boli ameriku briga za Evropu, dobra im je samo kad je treba upotrebit kao pratioca americke politike, i to je sve.

Vishe je Americke ratove po bliskom istoku iskihala Evropa nego Amerika, i u smislu izbjeglica i u svakom drugom smislu.

Jos nije se smirila situacija sa sirijskim izbjeglicama a Amerika ce ponovo tamo zakuhat.

e toliko ih je zanimalo i kako ce se rat na balkanu odraziti na Evropu, tj nikako.

Evropa je na globalnom planu i u Americkoj viziji jedna velika kita
User avatar
muhafuca
Posts: 5460
Joined: 14/03/2012 00:06

#26632 Re: Ukrajina

Post by muhafuca »

soha96 wrote: 07/04/2021 22:18
zilog wrote: 07/04/2021 21:42
soha96 wrote: 07/04/2021 15:02
Ja iz tvog posta mogu zakljuciti da smatras da mi nismo pijuni?
Posto si odgovorio na ovaj post:
bhnapoleon1 wrote: 07/04/2021 11:52 Ma bošnjaci su ovdje pijuni u rukama amerike, ne uticu oni ninašta, oni ce samo raditi sta im se kaže, neko na Palama 1992. vjerovatno
Ja iz tvog posta mogu zakljuciti da smatras da neko moze izvrsiti agresiju, dovoljno da kaze da su oni drugi pijuni u necijim rukama.
Zakljucuj ti sta hoces, ja sam samo shvatio da negiras da smo pijuni, i izrazio moje misljenje da jesmo. Whatever.
ako si se mentalno zabio u ovu nashu divljinu i ne vidish shire od necega sto je neko izjavio na Palama

i stvarno mislish da se na palama krojila svjetska politika onda je potpuno jasan tvoj uski pogled na Ukrajinu.

Ameri kad su odlucili da je dosta i da sad treba ovo ili ono uraditi u datom trenutku na Balkanu

nije niko pitao sta misli onaj sa Pala i kako ce i sta ce u vezi njega.

Dosli i odradili.

E tako i oko Ukrajine - bice sta im ameri kazu, i vidjecemo kako ce Rusija reagovati na sve to.

Ukrajinu tu niko nista ne pita, oni ce ginuti kao kolateralna steta Americke politike
User avatar
Challenger_
Posts: 13551
Joined: 05/03/2013 21:09
Location: 永恆 - bez podrumskih entiteta i taketo-maketo koalicije
Contact:

#26633 Re: Ukrajina

Post by Challenger_ »

saimidin wrote: 07/04/2021 18:19Paradoks je da se ukrajina odrekla nuklernih bojevih glava u zamjenu za garanciju rusa da ih nece napasti/anektirati dijelove
Do toga se došlo ne unilateralnim, nego MULTILATERALNIM međunarodnim sporazumom ("Budimpeštanski memorandum") koji je obavezivao sve potpisnice (USA, GB, Rusija, Ukrajina) a ne samo Rusiju. Između ostalog da se :arrow: NEĆE UPOTREBITI SILA "protiv teritorijalnog integriteta ili političke nezavisnosti Ukrajine".

Upotrebljena je sila protiv "političke nezavisnosti Ukrajine, od strane SAD, dva puta. Prvi put u tzv. "Narandžastoj revoluciji" 2004/2005 i drugi put u oružanom prevratu, puču iz 2014-e, kojim je američka administracija de facto srušila Budimpeštanski memorandum, srušila ustavni poredak Ukrajine i sa terena prava prešla na ratni teren.

Sve ostalo je historija odgovora na taj čin.
Last edited by Challenger_ on 08/04/2021 08:36, edited 1 time in total.
User avatar
Challenger_
Posts: 13551
Joined: 05/03/2013 21:09
Location: 永恆 - bez podrumskih entiteta i taketo-maketo koalicije
Contact:

#26634 Re: Ukrajina

Post by Challenger_ »

Ja mogu da razumijem dio našeg svijeta koji baštini podanički mentalitet, a koji misli da jačem pripada sve, odnosno da vlast u BiH ništa ne obavezuje prema građanima, a jake (USA) ama baš ništa prema drugim međunarodnim subjektima. Međutim, svijet ne oblikuju nosioci podaničkog mentaliteta, pa stvari generalno tako ne stoje. Svi se moraju držati sporazuma ili od sporazuma nema ništa.

Multirateralni sporazumi obavezuju sve ili nikog, bio potpisnik iz Mozambika ili Sjedinjenih Američkih Država, sasvim svejedno.
User avatar
LBVIEW
Posts: 9241
Joined: 01/04/2010 22:35

#26635 Re: Ukrajina

Post by LBVIEW »

Jah, sporazumi obavezuju sve osim pojedinih koji anektiraju dijelove susjednih drzava. :D
Vjerovatno onaj Rus iz plicaka ima kakvo racionalno objasnjenje. :lol:
zilog
Posts: 7551
Joined: 06/03/2009 11:19

#26636 Re: Ukrajina

Post by zilog »

Ono, kada ti o podanickom mentalitetu trabunja lik, koji se zalijepio za drzavu koja mijenja ustav, jer od 150 miliona gradjana ne moze naci vise od jednog covjeka da je vodi... :pisnuo:

I onda, kada to podjes racionalizovati, naravno da ce ti ispasti slika svijeta u kome su svi drugi u krivu... :lol:
Dangubic
Posts: 796
Joined: 01/12/2019 15:11

#26637 Re: Ukrajina

Post by Dangubic »

muhafuca wrote: 07/04/2021 23:01
Dangubic wrote: 07/04/2021 21:31
muhafuca wrote: 07/04/2021 15:35

nisu samo Bosnjaci vec kompletna Jugoslavija bivsa.

nakon sto su pobjedili SSSR u hladnom ratu, jedino logicno rjesenje Amerike za bivsu Jugoslaviju je rasturanje na sastavne djelove.

Nema logike u ostavljanju velike komunisticke drzave u Evropi zivom nakon sto se SSSR raspao.

Bosna je kumulativna steta tog procesa razbijanja Jugoslavije i naravno Bosnjaci jer su u najtezoj poziciji bili.

Naravno niko se u Americi nije poceshao po guzici zbog Bosne kao sto nece ni zbog Ukrajine

Ameri imaju svoje ciljeve i planove - kako se to odrazava na lokalno stanovnistvo u zemljama pijunima

to je njima nebitno -

Kao sto Medlin Albright rece za pola milijuna Iracke djece "vrijedilo je"

Da njoj je vrijedilo jer je njihov cilj ispunjen, sto je pola miliona djece Iracke umro

zarad ostvarivanja tog cilja njima je to OK.

Juga je nebitna bila, samo smo zapadu glavobolju napravili, divlja plemena ratuju u pola Evrope pa hrpa izbjeglica pa ogromna pomoć koju su slali, samo su dobro odgojeni pa neće da kažu u lice da nas divljacima smatraju.
boli ameriku briga za Evropu, dobra im je samo kad je treba upotrebit kao pratioca americke politike, i to je sve.

Vishe je Americke ratove po bliskom istoku iskihala Evropa nego Amerika, i u smislu izbjeglica i u svakom drugom smislu.

Jos nije se smirila situacija sa sirijskim izbjeglicama a Amerika ce ponovo tamo zakuhat.

e toliko ih je zanimalo i kako ce se rat na balkanu odraziti na Evropu, tj nikako.

Evropa je na globalnom planu i u Americkoj viziji jedna velika kita
Naravno da Amerika gleda prvo svoje interese o tome ne govorim ali to fura je da smo mi bili bitni pa nas je zapad rasturio je smiješno, uvijek smo bili bijeda i nebitni samo glavobolje ima zapad od nas. Pogledaj ove naše političare samo sadake čekaju od zapada.
User avatar
Point.
Posts: 27801
Joined: 28/10/2008 00:24
Location: Castra

#26638 Re: Ukrajina

Post by Point. »

muhafuca wrote: 07/04/2021 19:12
detroit-mercy wrote: 07/04/2021 17:09
muhafuca wrote: 07/04/2021 15:35

nisu samo Bosnjaci vec kompletna Jugoslavija bivsa.

nakon sto su pobjedili SSSR u hladnom ratu, jedino logicno rjesenje Amerike za bivsu Jugoslaviju je rasturanje na sastavne djelove.

Nema logike u ostavljanju velike komunisticke drzave u Evropi zivom nakon sto se SSSR raspao.

Bosna je kumulativna steta tog procesa razbijanja Jugoslavije i naravno Bosnjaci jer su u najtezoj poziciji bili.

Naravno niko se u Americi nije poceshao po guzici zbog Bosne kao sto nece ni zbog Ukrajine

Ameri imaju svoje ciljeve i planove - kako se to odrazava na lokalno stanovnistvo u zemljama pijunima

to je njima nebitno -

Kao sto Medlin Albright rece za pola milijuna Iracke djece "vrijedilo je"

Da njoj je vrijedilo jer je njihov cilj ispunjen, sto je pola miliona djece Iracke umro

zarad ostvarivanja tog cilja njima je to OK.

Markovicevim reformama mi smo napustili socijalisticku eknomiju i presli na trzisnu/ kapitalizam, btw, slobodnim izborima mi smo prestali biti komunisticka zemlja i postali visestranacko drustvo. Koja gomila proizvoljnih gluposti, eno ti i lojavi Kusturica kaze da se je Juga raspala jer su Srbi tako htjeli.
Sad nastavi guslati i dalje kako je Amerika htjela da razjebe naj (jacu, bolju, prosperitetniju i td.) :-)
ma ne sumnjam ja u tvoje sposobnosti da kao papiga ponavljash lazne Americke narative .

ko ima zdrav razum i imalo logike u glavi josh uvjek srecom moze lahko sabrati dva i dva

i skontati kako stvari stoje u stvarnom svjetu nakon toliko zemalja unistenih Americkom "pomoci"

Nadam se da i u Ukrajini ima dovoljno ljudi svjesnih nepobitnih cinjenica ... no vidjet cemo
Da, ali fazon je što ti nisi u stanju da sabereš dva i dva, ne znam zašto laksaš sam sebi.

Zašto po tvom razumu i logici, Ameri nisu sjebali i ostale komunističke države nako pada istog (Rumunija, Bugarska, DDR, Mađarska, Čehoslovačka, Poljska) nego samo Jugoslaviju?
User avatar
Point.
Posts: 27801
Joined: 28/10/2008 00:24
Location: Castra

#26639 Re: Ukrajina

Post by Point. »

zilog wrote: 08/04/2021 09:44 Ono, kada ti o podanickom mentalitetu trabunja lik, koji se zalijepio za drzavu koja mijenja ustav, jer od 150 miliona gradjana ne moze naci vise od jednog covjeka da je vodi... :pisnuo:

I onda, kada to podjes racionalizovati, naravno da ce ti ispasti slika svijeta u kome su svi drugi u krivu... :lol:
Čitam i nevjerujem. :-D

Šta Krimske plaže urade od insana.
zlajaBHF
Posts: 2874
Joined: 31/03/2005 23:51
Location: Dijaspora

#26640 Re: Ukrajina

Post by zlajaBHF »

muhafuca wrote: 07/04/2021 23:07

ako si se mentalno zabio u ovu nashu divljinu i ne vidish shire od necega sto je neko izjavio na Palama

i stvarno mislish da se na palama krojila svjetska politika onda je potpuno jasan tvoj uski pogled na Ukrajinu.

Ameri kad su odlucili da je dosta i da sad treba ovo ili ono uraditi u datom trenutku na Balkanu

nije niko pitao sta misli onaj sa Pala i kako ce i sta ce u vezi njega.

Dosli i odradili.

E tako i oko Ukrajine - bice sta im ameri kazu, i vidjecemo kako ce Rusija reagovati na sve to.

Ukrajinu tu niko nista ne pita, oni ce ginuti kao kolateralna steta Americke politike
Mi jesmo dio rata velikih sila, medjutim mi bi ovdje imali koflikt i da nema velikih sila.

Srbi i Bosnjaci imaju konflikt koji traje od povlacenja Osmaskog carstva. Od balkanskih ratova do danas, Srbi svim silama zele da preuzmu teritoriju na kojoj zive Bosnjaci.

Znaci, mi imamo taj konflikt koji traje vise od stoljeca, e sad sto velike sile to iskoristavaju je sasvim druga tema.
zilog
Posts: 7551
Joined: 06/03/2009 11:19

#26641 Re: Ukrajina

Post by zilog »

muhafuca wrote: 07/04/2021 23:07
soha96 wrote: 07/04/2021 22:18
zilog wrote: 07/04/2021 21:42
Ja iz tvog posta mogu zakljuciti da smatras da neko moze izvrsiti agresiju, dovoljno da kaze da su oni drugi pijuni u necijim rukama.
Zakljucuj ti sta hoces, ja sam samo shvatio da negiras da smo pijuni, i izrazio moje misljenje da jesmo. Whatever.
ako si se mentalno zabio u ovu nashu divljinu i ne vidish shire od necega sto je neko izjavio na Palama
i stvarno mislish da se na palama krojila svjetska politika onda je potpuno jasan tvoj uski pogled na Ukrajinu.
Ameri kad su odlucili da je dosta i da sad treba ovo ili ono uraditi u datom trenutku na Balkanu
nije niko pitao sta misli onaj sa Pala i kako ce i sta ce u vezi njega.
Dosli i odradili.
E tako i oko Ukrajine - bice sta im ameri kazu, i vidjecemo kako ce Rusija reagovati na sve to.
Ukrajinu tu niko nista ne pita, oni ce ginuti kao kolateralna steta Americke politike
Pises nabacano, bez kraja i pocetka, onako kako ti je neko napunio glavu, da bi upotpunio vlastiti narativ.
Nikakvih konkretnih cinjenica, vezanih za dogadjaje u SFRJ, nikakvih datuma, dokumenata. Samo prazne floskule... :roll:

U Ukrajini je na djelu agresija od strane Rusije. Nisu Ameri izvrsili aneksiju Krima i pomogli da se okupira dio Ukrajine.
detroit-mercy
Posts: 16094
Joined: 07/04/2009 16:54
Location: povis jajca

#26642 Re: Ukrajina

Post by detroit-mercy »

muhafuca wrote: 07/04/2021 19:12
detroit-mercy wrote: 07/04/2021 17:09
muhafuca wrote: 07/04/2021 15:35

nisu samo Bosnjaci vec kompletna Jugoslavija bivsa.

nakon sto su pobjedili SSSR u hladnom ratu, jedino logicno rjesenje Amerike za bivsu Jugoslaviju je rasturanje na sastavne djelove.

Nema logike u ostavljanju velike komunisticke drzave u Evropi zivom nakon sto se SSSR raspao.

Bosna je kumulativna steta tog procesa razbijanja Jugoslavije i naravno Bosnjaci jer su u najtezoj poziciji bili.

Naravno niko se u Americi nije poceshao po guzici zbog Bosne kao sto nece ni zbog Ukrajine

Ameri imaju svoje ciljeve i planove - kako se to odrazava na lokalno stanovnistvo u zemljama pijunima

to je njima nebitno -

Kao sto Medlin Albright rece za pola milijuna Iracke djece "vrijedilo je"

Da njoj je vrijedilo jer je njihov cilj ispunjen, sto je pola miliona djece Iracke umro

zarad ostvarivanja tog cilja njima je to OK.

Markovicevim reformama mi smo napustili socijalisticku eknomiju i presli na trzisnu/ kapitalizam, btw, slobodnim izborima mi smo prestali biti komunisticka zemlja i postali visestranacko drustvo. Koja gomila proizvoljnih gluposti, eno ti i lojavi Kusturica kaze da se je Juga raspala jer su Srbi tako htjeli.
Sad nastavi guslati i dalje kako je Amerika htjela da razjebe naj (jacu, bolju, prosperitetniju i td.) :-)
ma ne sumnjam ja u tvoje sposobnosti da kao papiga ponavljash lazne Americke narative .

ko ima zdrav razum i imalo logike u glavi josh uvjek srecom moze lahko sabrati dva i dva

i skontati kako stvari stoje u stvarnom svjetu nakon toliko zemalja unistenih Americkom "pomoci"

Nadam se da i u Ukrajini ima dovoljno ljudi svjesnih nepobitnih cinjenica ... no vidjet cemo
Matori, mijenja dilera pod hitno, eki americki narativ :mrgreen:.
Vjerovatno su i Cehoslovacku namjerno razjebali, bojali se snage necega :mrgreen:.
detroit-mercy
Posts: 16094
Joined: 07/04/2009 16:54
Location: povis jajca

#26643 Re: Ukrajina

Post by detroit-mercy »

Point. wrote: 08/04/2021 10:38
zilog wrote: 08/04/2021 09:44 Ono, kada ti o podanickom mentalitetu trabunja lik, koji se zalijepio za drzavu koja mijenja ustav, jer od 150 miliona gradjana ne moze naci vise od jednog covjeka da je vodi... :pisnuo:

I onda, kada to podjes racionalizovati, naravno da ce ti ispasti slika svijeta u kome su svi drugi u krivu... :lol:
Čitam i nevjerujem. :-D

Šta Krimske plaže urade od insana.
Wrong :mrgreen: Rus u plicaku na Hvaru :izet:
User avatar
Truba
Posts: 81800
Joined: 17/03/2004 09:36
Location: Vizantija

#26644 Re: Ukrajina

Post by Truba »

zlajaBHF wrote: 08/04/2021 11:51
muhafuca wrote: 07/04/2021 23:07

ako si se mentalno zabio u ovu nashu divljinu i ne vidish shire od necega sto je neko izjavio na Palama

i stvarno mislish da se na palama krojila svjetska politika onda je potpuno jasan tvoj uski pogled na Ukrajinu.

Ameri kad su odlucili da je dosta i da sad treba ovo ili ono uraditi u datom trenutku na Balkanu

nije niko pitao sta misli onaj sa Pala i kako ce i sta ce u vezi njega.

Dosli i odradili.

E tako i oko Ukrajine - bice sta im ameri kazu, i vidjecemo kako ce Rusija reagovati na sve to.

Ukrajinu tu niko nista ne pita, oni ce ginuti kao kolateralna steta Americke politike
Mi jesmo dio rata velikih sila, medjutim mi bi ovdje imali koflikt i da nema velikih sila.

Srbi i Bosnjaci imaju konflikt koji traje od povlacenja Osmaskog carstva. Od balkanskih ratova do danas, Srbi svim silama zele da preuzmu teritoriju na kojoj zive Bosnjaci.

Znaci, mi imamo taj konflikt koji traje vise od stoljeca, e sad sto velike sile to iskoristavaju je sasvim druga tema.
Paša zaboravio si hustase
Nemo da zaboravljas
User avatar
Point.
Posts: 27801
Joined: 28/10/2008 00:24
Location: Castra

#26645 Re: Ukrajina

Post by Point. »

detroit-mercy wrote: 08/04/2021 14:11
Point. wrote: 08/04/2021 10:38
zilog wrote: 08/04/2021 09:44 Ono, kada ti o podanickom mentalitetu trabunja lik, koji se zalijepio za drzavu koja mijenja ustav, jer od 150 miliona gradjana ne moze naci vise od jednog covjeka da je vodi... :pisnuo:

I onda, kada to podjes racionalizovati, naravno da ce ti ispasti slika svijeta u kome su svi drugi u krivu... :lol:
Čitam i nevjerujem. :-D

Šta Krimske plaže urade od insana.
Wrong :mrgreen: Rus u plicaku na Hvaru :izet:
Jel i to neka njegova provala, to sam fulio.
saimidin
Posts: 2797
Joined: 20/05/2011 17:53

#26646 Re: Ukrajina

Post by saimidin »

Challenger_ wrote: 08/04/2021 07:48
saimidin wrote: 07/04/2021 18:19Paradoks je da se ukrajina odrekla nuklernih bojevih glava u zamjenu za garanciju rusa da ih nece napasti/anektirati dijelove
Do toga se došlo ne unilateralnim, nego MULTILATERALNIM međunarodnim sporazumom ("Budimpeštanski memorandum") koji je obavezivao sve potpisnice (USA, GB, Rusija, Ukrajina) a ne samo Rusiju. Između ostalog da se :arrow: NEĆE UPOTREBITI SILA "protiv teritorijalnog integriteta ili političke nezavisnosti Ukrajine".

Upotrebljena je sila protiv "političke nezavisnosti Ukrajine, od strane SAD, dva puta. Prvi put u tzv. "Narandžastoj revoluciji" 2004/2005 i drugi put u oružanom prevratu, puču iz 2014-e, kojim je američka administracija de facto srušila Budimpeštanski memorandum, srušila ustavni poredak Ukrajine i sa terena prava prešla na ratni teren.

Sve ostalo je historija odgovora na taj čin.
Malo je to razvuceno tumacenje, I slab izgovor za ankesiju I okupaciju dijelova ukrajine, ipak niko osim rusije nije poslao vojsku u ukrajinu, cime su je rusi postali okupator, drugi nisu ni blizu tog nivoa umijesanosti
User avatar
jeza u ledja
Posts: 45292
Joined: 29/12/2005 01:20

#26647 Re: Ukrajina

Post by jeza u ledja »

Ma on se satra da razvuce stvari da bi racionalizovao agresiju Rusije na Ukrajinu.

U stvari je situacija slicna onome sto se desilo kod nas.
User avatar
Truba
Posts: 81800
Joined: 17/03/2004 09:36
Location: Vizantija

#26648 Re: Ukrajina

Post by Truba »

Pa sta i da je agresija
Sta planirate uciniti?
Nista

Ne znam ni sto to neko pokusava opravdavati
Ko jaci tlaci ha ja
User avatar
Challenger_
Posts: 13551
Joined: 05/03/2013 21:09
Location: 永恆 - bez podrumskih entiteta i taketo-maketo koalicije
Contact:

#26649 Re: Ukrajina

Post by Challenger_ »

saimidin wrote: 08/04/2021 16:39
Challenger_ wrote: 08/04/2021 07:48
saimidin wrote: 07/04/2021 18:19Paradoks je da se ukrajina odrekla nuklernih bojevih glava u zamjenu za garanciju rusa da ih nece napasti/anektirati dijelove
Do toga se došlo ne unilateralnim, nego MULTILATERALNIM međunarodnim sporazumom ("Budimpeštanski memorandum") koji je obavezivao sve potpisnice (USA, GB, Rusija, Ukrajina) a ne samo Rusiju. Između ostalog da se :arrow: NEĆE UPOTREBITI SILA "protiv teritorijalnog integriteta ili političke nezavisnosti Ukrajine".

Upotrebljena je sila protiv "političke nezavisnosti Ukrajine, od strane SAD, dva puta. Prvi put u tzv. "Narandžastoj revoluciji" 2004/2005 i drugi put u oružanom prevratu, puču iz 2014-e, kojim je američka administracija de facto srušila Budimpeštanski memorandum, srušila ustavni poredak Ukrajine i sa terena prava prešla na ratni teren.

Sve ostalo je historija odgovora na taj čin.
Malo je to razvuceno tumacenje, I slab izgovor za ankesiju I okupaciju dijelova ukrajine, ipak niko osim rusije nije poslao vojsku u ukrajinu, cime su je rusi postali okupator, drugi nisu ni blizu tog nivoa umijesanosti
Eksplicitna ugovorna obaveza neupotrebe sile protiv "političke nezavisnosti Ukrajine" - "razvučena stvar"? Kao što je, tipujem, stavljanje van zakona, od strane pučista, dvije stranke koje su činile parlamentarnu većinu u Radi, takođe "razvučena stvar"? Kao što je trijumf na izborima na platformi dogovora i sporazuma a u praksi vođenje ratnohuškačke politike takođe "razvučena stvar"?

OK stari, vidim da si voljan da zatvoriš oba oka kada je u pitanju jedna, američka strana, odnosno strana njihovih satelita koja je reprezent ukrajinske agresivne manjine, a ne reprezent cjelokupnog ukrajinskog društva.

Što se mene tiče, želim građanima Ukrajine, Ukrajincima, Rusima i ostalima da se što prije, sami ili uz podršku Rusije, oslobode neonacističke ratnohuškačke mrake i njenih američkih mentora.

Amin!
User avatar
Challenger_
Posts: 13551
Joined: 05/03/2013 21:09
Location: 永恆 - bez podrumskih entiteta i taketo-maketo koalicije
Contact:

#26650 Re: Ukrajina

Post by Challenger_ »

Black swan wrote: 08/04/2021 17:03 Pa sta i da je agresija
Sta planirate uciniti?
Nista

Ne znam ni sto to neko pokusava opravdavati
Ko jaci tlaci ha ja
Da je tako bili bi isti kao prekookeanska mraka. A onda pišaj i jedne i druge.
Post Reply