RTV taksa

Pravna pitanja, dileme, problemi... Razmijenite svoja iskustva.

Moderator: _BataZiv_0809

Post Reply
User avatar
Fudo Bosna
Posts: 2462
Joined: 18/10/2012 16:23

#26 Re: RTV taksa

Post by Fudo Bosna »

Nisam pravnik, međutim, iz gornjih postova predpostavljam da ima pravni osnov za obavezu plaćanja RTV pretplate. Međutim, mnogi građani imaju tu okolnost da ne posjeduju fiksni telefon sticajem okolnosti, (odjavili ga, kada su uselili u stan/kuću, nije ga bilo, zbog posjedovanja mobitela ga nisu nikada priključili ili reaktivirali priključak i sl...) Meni je godinama dolazio inkasant na vrata i RTV taksu sam uredno plaćao. Zadnjih godinu dana ne dolazi? Da mi pošalju račun platio bih ali zaista nemam namjeru „moliti“ uposlenike RTV –a odnosno , naplatnu službu da mi dostavljaju račun/taxu, šta uraditi u ovom slučaju? Valjda su dovoljno inteligentni da „skontaju“, da barem 20% građana zbog posjedovanja mobitela, interneta /skype i sl, jednostavno nemaju fiksni telefon, odnosno potrebu za istim?
nightvision
Posts: 3427
Joined: 04/02/2014 14:21

#27 Re: RTV taksa

Post by nightvision »

Drinski wrote:To se odnosi na RTV uslugu napr. kablovsku i sl., a ovdje je riječ o RTV taksi. To su dva različita pojma, u prvom se plaća naknada za izvrsenu uslugu a u drugom se radi o taksi na posjedovanje RTV prijemnika.
Na osnovu cega se odredjuje da neko posjeduje ili ne posjeduje tv prijemnik? Gdje se to prijavljuje da posjedujes tv uredjaj? Da li "drzava" proizvoljno pretpostavlja da ga svi imaju pa "ofrlje" salje racune gradjanima? Hajde eto ako je neko posjedovao prijemnik pa obavijestio "televiziju" da ga vise ne posjeduje, ali kako je to regulisano s onima koji ga nikada nisu imali? Ako bi trebalo ovlastenom licu omoguciti pristup u stan/kucu da provjeri posjedujes li ili ne tv/radio, na osnovu cega ce zatraziti ulazak u kucu nekome ko ga nikada nije posjedovao? Recimo useljavas u stan i nemas tv-a a uredno ce ti poslati racun za "rtv taksu". Na osnovu cega ce neko u neka doba zakucati na vrata i reci "ja hocu da vidim imas li ti tv" ako ga na prvom mjestu nisi ni prijavio, jer ga nemas?! Lakrdija i od zakona i od drzave. Taksa na posjedovanje tv prijemnika je zaostavstina iz socijalistickog sistema.
User avatar
bavi
Posts: 415
Joined: 04/06/2008 21:24

#28 Re: RTV taksa

Post by bavi »

Otkako sam prestala gledati i pratiti domaće tv i radio stanice koda sam se nanovo rodila...
To je jedina komunalija koju nisam plaćala, ne plaćam i ne namjeravam plaćati.


RTV taxa=porez na budale
preludezalude
Posts: 5683
Joined: 07/03/2012 00:09

#29 Re: RTV taksa

Post by preludezalude »

Ja koristim monitor od 42" i na njega je spojena moja tv. Posto ja nemam tv u kuci onda ispada da ne trebam placati rtv taksu??
Ova taksa je bas porez na budale. Nekad davno je bilo tako da placas tv pretplatu. Davno prije rata je cak bila praksa da kad kupis nov tv, daju se podaci u radnji o kupcu i tako se kupac stavlja u sistem placanja pretplate. Poslije rata su promijenili naziv te dadzbine u rtv taksa jer ljudi nisu htjeli da placaju pretplatu jer ne mozes nikog natjerati da kupi gledanje bh programa ako to ne zeli. Rtv taksa im je bio naziv kao moras platiti zrak kojim prolaze razni signali (malo grubo objasnjeno). Sad je vec era kablovskih televizija i niko vise ne koristi analognu antenu tako da je citava ova njihova prica o placanju ove takse jako upitna pravno gledajuci.
User avatar
starii
Posts: 3303
Joined: 15/04/2007 13:49
Location: Tito partija, omladina akcija

#30 Re: RTV taksa

Post by starii »

najpostenije nek raspisu referendum i nek se narod izjasni hocel il nece placati...il jos bolje kodiraj kanale bhtv ftv i ko hoce nek si kupi karticu i nek gleda...
Drinski
Posts: 6281
Joined: 25/03/2014 10:24

#31 Re: RTV taksa

Post by Drinski »

nightvision wrote:
Drinski wrote:To se odnosi na RTV uslugu napr. kablovsku i sl., a ovdje je riječ o RTV taksi. To su dva različita pojma, u prvom se plaća naknada za izvrsenu uslugu a u drugom se radi o taksi na posjedovanje RTV prijemnika.
Na osnovu cega se odredjuje da neko posjeduje ili ne posjeduje tv prijemnik? Gdje se to prijavljuje da posjedujes tv uredjaj? Da li "drzava" proizvoljno pretpostavlja da ga svi imaju pa "ofrlje" salje racune gradjanima? Hajde eto ako je neko posjedovao prijemnik pa obavijestio "televiziju" da ga vise ne posjeduje, ali kako je to regulisano s onima koji ga nikada nisu imali? Ako bi trebalo ovlastenom licu omoguciti pristup u stan/kucu da provjeri posjedujes li ili ne tv/radio, na osnovu cega ce zatraziti ulazak u kucu nekome ko ga nikada nije posjedovao? Recimo useljavas u stan i nemas tv-a a uredno ce ti poslati racun za "rtv taksu". Na osnovu cega ce neko u neka doba zakucati na vrata i reci "ja hocu da vidim imas li ti tv" ako ga na prvom mjestu nisi ni prijavio, jer ga nemas?! Lakrdija i od zakona i od drzave. Taksa na posjedovanje tv prijemnika je zaostavstina iz socijalistickog sistema.
Da li ces ti plaćati RTV taksu ili ne, zivo me zabole.
A gore ti je vec objasnjeno zasto se RTV taksa plaća i kako se mozes osloboditi obaveze plaćanja iste (i da dodam jos jednom: tek ako ti das izjavu da ne posjedujes RTV prijemnik, onda se provodi kontrola). Tu cijela priča počinje i zavrsava.
User avatar
iz dna duše
Posts: 1396
Joined: 24/06/2008 13:38

#32 Re: RTV taksa

Post by iz dna duše »

Drinski wrote:
nightvision wrote:
Drinski wrote:To se odnosi na RTV uslugu napr. kablovsku i sl., a ovdje je riječ o RTV taksi. To su dva različita pojma, u prvom se plaća naknada za izvrsenu uslugu a u drugom se radi o taksi na posjedovanje RTV prijemnika.
Na osnovu cega se odredjuje da neko posjeduje ili ne posjeduje tv prijemnik? Gdje se to prijavljuje da posjedujes tv uredjaj? Da li "drzava" proizvoljno pretpostavlja da ga svi imaju pa "ofrlje" salje racune gradjanima? Hajde eto ako je neko posjedovao prijemnik pa obavijestio "televiziju" da ga vise ne posjeduje, ali kako je to regulisano s onima koji ga nikada nisu imali? Ako bi trebalo ovlastenom licu omoguciti pristup u stan/kucu da provjeri posjedujes li ili ne tv/radio, na osnovu cega ce zatraziti ulazak u kucu nekome ko ga nikada nije posjedovao? Recimo useljavas u stan i nemas tv-a a uredno ce ti poslati racun za "rtv taksu". Na osnovu cega ce neko u neka doba zakucati na vrata i reci "ja hocu da vidim imas li ti tv" ako ga na prvom mjestu nisi ni prijavio, jer ga nemas?! Lakrdija i od zakona i od drzave. Taksa na posjedovanje tv prijemnika je zaostavstina iz socijalistickog sistema.
Da li ces ti plaćati RTV taksu ili ne, zivo me zabole.
A gore ti je vec objasnjeno zasto se RTV taksa plaća i kako se mozes osloboditi obaveze plaćanja iste (i da dodam jos jednom: tek ako ti das izjavu da ne posjedujes RTV prijemnik, onda se provodi kontrola). Tu cijela priča počinje i zavrsava.
Drinski pravo kaže, tak je to, kako god kome izgledalo... Osjetila ih na svojoj koži.
Liska
Posts: 1953
Joined: 12/05/2004 13:44
Location: Mostar

#33 Re: RTV taksa

Post by Liska »

Drinski wrote:
nightvision wrote:
Drinski wrote:To se odnosi na RTV uslugu napr. kablovsku i sl., a ovdje je riječ o RTV taksi. To su dva različita pojma, u prvom se plaća naknada za izvrsenu uslugu a u drugom se radi o taksi na posjedovanje RTV prijemnika.
Na osnovu cega se odredjuje da neko posjeduje ili ne posjeduje tv prijemnik? Gdje se to prijavljuje da posjedujes tv uredjaj? Da li "drzava" proizvoljno pretpostavlja da ga svi imaju pa "ofrlje" salje racune gradjanima? Hajde eto ako je neko posjedovao prijemnik pa obavijestio "televiziju" da ga vise ne posjeduje, ali kako je to regulisano s onima koji ga nikada nisu imali? Ako bi trebalo ovlastenom licu omoguciti pristup u stan/kucu da provjeri posjedujes li ili ne tv/radio, na osnovu cega ce zatraziti ulazak u kucu nekome ko ga nikada nije posjedovao? Recimo useljavas u stan i nemas tv-a a uredno ce ti poslati racun za "rtv taksu". Na osnovu cega ce neko u neka doba zakucati na vrata i reci "ja hocu da vidim imas li ti tv" ako ga na prvom mjestu nisi ni prijavio, jer ga nemas?! Lakrdija i od zakona i od drzave. Taksa na posjedovanje tv prijemnika je zaostavstina iz socijalistickog sistema.
Da li ces ti plaćati RTV taksu ili ne, zivo me zabole.
A gore ti je vec objasnjeno zasto se RTV taksa plaća i kako se mozes osloboditi obaveze plaćanja iste (i da dodam jos jednom: tek ako ti das izjavu da ne posjedujes RTV prijemnik, onda se provodi kontrola). Tu cijela priča počinje i zavrsava.
To je jedan način izbjegavanja plaćanja. Drugi način je ako si odjavio telefon a nikada ti inkasant nije zakucao na vrata ili ti ostavio račun u poštanskom pretincu. Da bi nešto platio, moraš dobiti račun za tu uslugu. Bez računa nema mogućnosti plaćanja takse. Kako da je platim bez računa?
doff
Posts: 2331
Joined: 02/10/2011 17:43
Location: ZenicaCity

#34 Re: RTV taksa

Post by doff »

Drinski wrote:To se odnosi na RTV uslugu napr. kablovsku i sl., a ovdje je riječ o RTV taksi. To su dva različita pojma, u prvom se plaća naknada za izvrsenu uslugu a u drugom se radi o taksi na posjedovanje RTV prijemnika.
Sa stranice bhrt.ba

Image
starii wrote:najpostenije nek raspisu referendum i nek se narod izjasni hocel il nece placati...il jos bolje kodiraj kanale bhtv ftv i ko hoce nek si kupi karticu i nek gleda...
Opet nerazumijevanje, taksu plaćaš za tv ili radio prijemnik a ne za gledanje/slušanje Javnog servisa...
Drinski
Posts: 6281
Joined: 25/03/2014 10:24

#35 Re: RTV taksa

Post by Drinski »

ma ova tema je postala tantavica.

@doff
ne mogu da otvorim sliku.

@liska
ne moras dobiti racun ,jer se radi o taksi a ne o naknadi za izvrsenu uslugu.
doff
Posts: 2331
Joined: 02/10/2011 17:43
Location: ZenicaCity

#36 Re: RTV taksa

Post by doff »

Drinski wrote:ma ova tema je postala tantavica.

@doff
ne mogu da otvorim sliku.

@liska
ne moras dobiti racun ,jer se radi o taksi a ne o naknadi za izvrsenu uslugu.
Dok ti ne učita sliku:

Načini naplate RTV takse/pristojbe:

*Obveznici plaćanja koji posjeduju fiksni telefonski priključak plaćanje vrše putem telefonskih računa koje im ispostavljaju telekom operateri BH Telecom i HT Mostar
*Obveznici plaćanja koji ne posjeduju fiksni telefonski priključak plaćanje vrše putem priznanica RTV FBiH koje im na nadresu dostavljaju inkasanti RTV FBiH. (za fizička lica)
Drinski
Posts: 6281
Joined: 25/03/2014 10:24

#37 Re: RTV taksa

Post by Drinski »

doff wrote: Načini naplate RTV takse/pristojbe:

*Obveznici plaćanja koji posjeduju fiksni telefonski priključak plaćanje vrše putem telefonskih računa koje im ispostavljaju telekom operateri BH Telecom i HT Mostar
*Obveznici plaćanja koji ne posjeduju fiksni telefonski priključak plaćanje vrše putem priznanica RTV FBiH koje im na nadresu dostavljaju inkasanti RTV FBiH. (za fizička lica)
Eh, u redu, zahvaljujem.
To ima samo uticaj na početak obračuna zateznih kamata, a nema utjecaj na egzistenciju same obaveze. Takvu odredbu treba tako pravilno tumaciti.
Nego da ne duzimo, vjerovatno ima neko na forumu neko ko nije do sada plaćao RTV taksu, pa je bio utuzen. Neka podijeli vlastita iskustva.
doff
Posts: 2331
Joined: 02/10/2011 17:43
Location: ZenicaCity

#38 Re: RTV taksa

Post by doff »

Drinski wrote:Eh, u redu, zahvaljujem.
To ima samo uticaj na početak obračuna zateznih kamata, a nema utjecaj na egzistenciju same obaveze. Takvu odredbu treba tako pravilno tumaciti.
Nego da ne duzimo, vjerovatno ima neko na forumu neko ko nije do sada plaćao RTV taksu, pa je bio utuzen. Neka podijeli vlastita iskustva.
Druže fino piše Načini naplate RTV takse/pristojbe a ne obračun zateznih kamata. Nema veze što se ova usluga zove taksa, onaj ko je plaća mora imati uvid u svoje finansijsko stanje - dug/pretplata. To se radi u cilju zaštite potrošača. Ovo se zove RTV taka, ali nije klasična taksa kao npr. kad vadiš rodni list, pa platiš samo tad, nego obaveza koja se mora izvršavati mjesečno.

Što se tiče drugog dijela, znam da su utuženja bila za korisnike koji su izbjegavali plaćati uslugu preko fiksnog telefona, telefon su plaćali posebno preko uplatnica. Vjerovatno je bilo i korisnicima kojima su inkasanti dolazili na vrata a svoje obaveze nisu izvršavali.
Drinski
Posts: 6281
Joined: 25/03/2014 10:24

#39 Re: RTV taksa

Post by Drinski »

OK.
putokaz1
Posts: 12419
Joined: 31/05/2014 23:56

#40 Re: RTV taksa

Post by putokaz1 »

RTV taksa u Evropskoj uniji?
Postoji li?
Ma laički gledano bezveze je taksa na posjedovanje prijemnika(radio ili tv).
User avatar
iz dna duše
Posts: 1396
Joined: 24/06/2008 13:38

#41 Re: RTV taksa

Post by iz dna duše »

putokaz1 wrote:RTV taksa u Evropskoj uniji?
Postoji li?
Ma laički gledano bezveze je taksa na posjedovanje prijemnika(radio ili tv).
http://gez-gebuehren.de/
Nagrubo da prepricam:
U Njemackoj je taksa 17,98 Eura.
Otkazati mozes samo ako vec neko u domacinstvu placa, pa se kao dogovorite ko preuzima obavezu na sebe. mora se cak placati i "Zweitwohnung", dakle ako imate jos jedan stan prijavljen...

Servis koji naplacuje njihovu RTV taksu je povezan sa Upravom za prijavu boravista i ako se sazna da si se kasnije prijavio za taksu, a prijavljen si u tom stanu duze, mozes racunati sa kaznom... Osim kazne, mogu zahtijevati naplatu i do tri godine unazad.
Odjava je moguca
kod selenja u inostranstvo, dokaza da jos neki clan domacinstva placa taksu ili odjave drugog stana (ako si bio prijavljen na dva).

Plaćaju i preduzeća, a visina zavisi od velicine firme, broja radnika...
Studenti i učenici na obuci su oslobodjeni samo ako su primatelji stipendija ili ako zive u domacinstvu u kojem vec neko placa taksu.

Nezaposleni i primatelji HARTZ IV pomoci za nezaposlene su oslobodjeni takse ako predaju zahtjev uz dokaz svog statusa.

Primatelji socijalne pomoći takodjer ne placaju taksu. Takodje uz zahtjev i prilaganjem dokaza.
putokaz1
Posts: 12419
Joined: 31/05/2014 23:56

#42 Re: RTV taksa

Post by putokaz1 »

Hvala.
U Njemačkoj postoje kazne, a kod nas ne,samo za platiše,njima odoše pare iz džepa.
Kod nas te tuži pa izvršenje,koje se u praksi ne može izvršit.
TOM SCHOLZ
Posts: 354
Joined: 19/01/2010 04:30

#43 Re: RTV taksa

Post by TOM SCHOLZ »

U vremenu širokopojasnog interneta znam ljude koji uopšte više i ne gledaju tv,a neki ga više i nemaju u kući.Država hoće taksu logikom da svi imaju televizor u kući i ta famozna taksa je komunistička ubleha iz bivšeg rigidnog sistema.Pravni osnov za plaćanje ne postoji i nemojte molim vas pominjati neke razvijene zemlje( u kojima se ta taksa plaća)i u kojima je socijalna pomoć veća od plate vrhunskog inžinjera u BiH :skoljka:
Drinski
Posts: 6281
Joined: 25/03/2014 10:24

#44 Re: RTV taksa

Post by Drinski »

TOM SCHOLZ wrote:U vremenu širokopojasnog interneta znam ljude koji uopšte više i ne gledaju tv,a neki ga više i nemaju u kući.Država hoće taksu logikom da svi imaju televizor u kući i ta famozna taksa je komunistička ubleha iz bivšeg rigidnog sistema.Pravni osnov za plaćanje ne postoji i nemojte molim vas pominjati neke razvijene zemlje( u kojima se ta taksa plaća)i u kojima je socijalna pomoć veća od plate vrhunskog inžinjera u BiH :skoljka:
Kako ne postoji pravni osnov kada jasno napisano u zakonu?

I tacno je da postoji razlika u standardu BIH-zapad, ali tip je pitao i kolegica odgovorila, nije ona kriva.
p.s. upravo zbog razlike u standardu, različita je i taksa.
User avatar
starii
Posts: 3303
Joined: 15/04/2007 13:49
Location: Tito partija, omladina akcija

#45 Re: RTV taksa

Post by starii »

samo da javim da su poceli da hodaju inksanti za rtv pretplatu sa tuzbama, trazili komšiju sa tužbom a komšo umro prije 15 godina :D
User avatar
Mirzareli
Posts: 1034
Joined: 18/03/2013 20:34

#46 Re: RTV taksa

Post by Mirzareli »

Ne gledam ftv i bht.. I nikad nisam platio nikakvu preplatu... Kako ih nije stid Federalna televizija mi pusta vizu za buducnost i LZN svaki dan mrtve reprize,nikad nisam iole gledao dobar film ili neku korisnu i poucnu emisiju na BHT ili FTV ... Gospodo kad uredite program kao HRT recimo na kojem se ima sta vidjet onda vam mozda uplatim,ovako nikad vam necu platit a mozda ni tad... Imas pdv 17 % koji mi drzava uzima za sve zivo.. Nek te ona finansira jer ja kroz PDV platim 1000 x vasu rtv taksu... Jednostavno rjesenje kao sto ti moze odredjenje programe zamracit i kodirat preko kablovski ili telekom operatera,tako i vi isto mozete dostaviti imena ljudi koji ne placaju taksu ko ne placa fino nek mu kodira drzavne i entiteske televizije... Hajd Zdravo :bih:
User avatar
iz dna duše
Posts: 1396
Joined: 24/06/2008 13:38

#47 Re: RTV taksa

Post by iz dna duše »

Mirzareli wrote:Ne gledam ftv i bht.. I nikad nisam platio nikakvu preplatu... Kako ih nije stid Federalna televizija mi pusta vizu za buducnost i LZN svaki dan mrtve reprize,nikad nisam iole gledao dobar film ili neku korisnu i poucnu emisiju na BHT ili FTV ... Gospodo kad uredite program kao HRT recimo na kojem se ima sta vidjet onda vam mozda uplatim,ovako nikad vam necu platit a mozda ni tad... Imas pdv 17 % koji mi drzava uzima za sve zivo.. Nek te ona finansira jer ja kroz PDV platim 1000 x vasu rtv taksu... Jednostavno rjesenje kao sto ti moze odredjenje programe zamracit i kodirat preko kablovski ili telekom operatera,tako i vi isto mozete dostaviti imena ljudi koji ne placaju taksu ko ne placa fino nek mu kodira drzavne i entiteske televizije... Hajd Zdravo :bih:
Oni i ne "ganjaju" one koji nisu nikada platili, nego one koji su plaćali, pa iz nekog razloga to prestali... Kada jednom udješ u njihpv sistem, nema povratka... ti si srećnik ako te tamo nema :D Ja nažalost spadam u one druge i ponovo plaćam, a daleko od toga da gledam te javne kanale, FTV; RTRS i BHT1, ali ko me pita. Samo posjedovanje TV mi to nameće. Tko su rekli u sudskom rješenju o izvršenju, koje mi je uruceno, "sa pravom žalbe, koja ne odlaže izvršenje".
User avatar
mayab
Posts: 27245
Joined: 06/03/2008 13:00
Location: SARAJEVO

#48 Re: RTV taksa

Post by mayab »

Prestao im ugovor sa telekom operaterima, za januar nije obracunata TV taksa!
Zamislite nesposobnih ljudi koji docekaju da im istekne neki takav ugovor, a nisu vec prije rijesili da to urade na drugi nacin!
I onda ce uskoro krenuti kukati!
Vjerovatno ocekuju da im ljudi sami od sebe , onako, pocnu donositi pare, po mogucnosti u kešu :izet:
nightvision
Posts: 3427
Joined: 04/02/2014 14:21

#49 Re: RTV taksa

Post by nightvision »

nedavno su sastancili povodom toga, kako bi nasli nacin da otmu novac od naroda. s obzirom da je narod masovno odjavljivao telefone a mnogi i odvojeno placali racune za telefon vjerovatno da ce opet uz racune struje slati racune za rtv taksu. sto i ne bi bio problem da je ista u granicama standarda i kvaliteta programa. 1-2, plafon tri markice, i mozda bi i razmislio da platim, iako ih niti gledam niti me interesuju. ali dokle god se tv-om sluze u svrhe dnevne politicke promocije i uhljebljenja podobnih stranackih i rodbinskih kadrova nece ni 'feninga dobiti.
User avatar
iz dna duše
Posts: 1396
Joined: 24/06/2008 13:38

#50 Re: RTV taksa

Post by iz dna duše »

nightvision wrote:nedavno su sastancili povodom toga, kako bi nasli nacin da otmu novac od naroda. s obzirom da je narod masovno odjavljivao telefone a mnogi i odvojeno placali racune za telefon vjerovatno da ce opet uz racune struje slati racune za rtv taksu. sto i ne bi bio problem da je ista u granicama standarda i kvaliteta programa. 1-2, plafon tri markice, i mozda bi i razmislio da platim, iako ih niti gledam niti me interesuju. ali dokle god se tv-om sluze u svrhe dnevne politicke promocije i uhljebljenja podobnih stranackih i rodbinskih kadrova nece ni 'feninga dobiti.
I ja sam odjavila fiksni telefon, ali me to nije oslobodilo plaćanja nekoliko zaostalih pretplata, navela sam gore, dobila sam Rješenje o izvršenju... i platila još 70 KM sudske troškove... zbog 3 ili 4, ne sjećam se, neplaćene pretplate---
Post Reply