Jadi nas nezaposlenih

Ekonomija, biznis, dionice, posao, (ne)zaposlenost...

Moderator: anex

Post Reply
User avatar
didžej
Posts: 1860
Joined: 26/01/2013 09:35

#26 Re: Jadi nas nezaposlenih

Post by didžej »

jalle wrote:Ja opet velim , nemožeš tražiti para tamo gdje ih nema - u bosni.
treba proviđat nešto pa izvoziti, maline drvene figurice, bog te pito šta,
samo da se naplata vrši tamo gdje ima para - vani.
frajer nezaposlen nema za kifle a ti mu savjetujes da pokrene proizvodnju.
de ba... :wink:
User avatar
jalle
Posts: 280
Joined: 29/12/2011 15:13
Location: apsurdistan
Contact:

#27 Re: Jadi nas nezaposlenih

Post by jalle »

didžej wrote:
jalle wrote:Ja opet velim , nemožeš tražiti para tamo gdje ih nema - u bosni.
treba proviđat nešto pa izvoziti, maline drvene figurice, bog te pito šta,
samo da se naplata vrši tamo gdje ima para - vani.
frajer nezaposlen nema za kifle a ti mu savjetujes da pokrene proizvodnju.
de ba... :wink:
drug, "proizvodnja" ukrasnih mašni i prodaja poštanskih markica , na ebay-u
ne podrazumijeva neka ulaganja zar ne ?
ovo za markice ozbilje velim, imao sam kolegu koji ih je tušio gore, pa onda krenuo i sa kesicama šećera na kojima su bili neki detalji iz bih, i to je prodavao. pa reko bolan jeli bilo ostalo šećera u njima, kaže nije :lol:
User avatar
Hajvan
Posts: 9637
Joined: 25/10/2008 13:21
Location: SaraJovo

#28 Re: Jadi nas nezaposlenih

Post by Hajvan »

didžej wrote:
jalle wrote:Ja opet velim , nemožeš tražiti para tamo gdje ih nema - u bosni.
treba proviđat nešto pa izvoziti, maline drvene figurice, bog te pito šta,
samo da se naplata vrši tamo gdje ima para - vani.
frajer nezaposlen nema za kifle a ti mu savjetujes da pokrene proizvodnju.
de ba... :wink:

da, oodeš raditi za nešto veće nove gdje ti je sve plačeno ( tako da plata ostaje na strani) par godina. Godinu baciš na vlastite marifetluke, ostalih par (koliko izdržiš) uložipš u svoj san ne bili postao java.
Sjediti kući i maštat (ako pogledaš prethodnu stranicu, dok nisam radio najviše sam maštao i drkao :)) ne mozeš zauvijek. Kad stekneš dovoljno kapitala i samopouzdanja uložiš ga u svoju maštu i kao što jalle reće (a zato što na bosanskom tržištu već kasnimo i karte su raspoređene- malo tržište, mala kupovna moć):
jalle wrote:...samo da se naplata vrši tamo gdje ima para - vani.
User avatar
Hajvan
Posts: 9637
Joined: 25/10/2008 13:21
Location: SaraJovo

#29 Re: Jadi nas nezaposlenih

Post by Hajvan »

jalle wrote:
didžej wrote:
jalle wrote:Ja opet velim , nemožeš tražiti para tamo gdje ih nema - u bosni.
treba proviđat nešto pa izvoziti, maline drvene figurice, bog te pito šta,
samo da se naplata vrši tamo gdje ima para - vani.
frajer nezaposlen nema za kifle a ti mu savjetujes da pokrene proizvodnju.
de ba... :wink:
drug, "proizvodnja" ukrasnih mašni i prodaja poštanskih markica , na ebay-u
ne podrazumijeva neka ulaganja zar ne ?
ovo za markice ozbilje velim, imao sam kolegu koji ih je tušio gore, pa onda krenuo i sa kesicama šećera na kojima su bili neki detalji iz bih, i to je prodavao. pa reko bolan jeli bilo ostalo šećera u njima, kaže nije :lol:

a ima i taj metod....
al ja sam ga baš bio zamaštavao (bez posla) godinama, tako da mi je trebala u jednom trenutku brza prećica.
User avatar
Truba
Posts: 81797
Joined: 17/03/2004 09:36
Location: Vizantija

#30 Re: Jadi nas nezaposlenih

Post by Truba »

nezaposleni recite što ste završili možda nekad bude u nekoj firmi mjesta za vas pa se koji forumaš sjeti
User avatar
Bakir1
Posts: 13669
Joined: 18/06/2008 16:45
Location: mislim da o tome imam misljenje.
Contact:

#31 Re: Jadi nas nezaposlenih

Post by Bakir1 »

dipl ing smjer motori i motorna vozila ako ima koji da bi bio zaposlen neka se javi na pp.
User avatar
Hercegoviina
Posts: 2267
Joined: 14/02/2013 14:11

#32 Re: Jadi nas nezaposlenih

Post by Hercegoviina »

U Hercegovini se berba u plastenicima i vinogradima placa od 30-50 km, a posla ima
Last edited by Hercegoviina on 31/07/2013 13:43, edited 1 time in total.
User avatar
mist
Posts: 1392
Joined: 22/08/2011 19:02
Location: tu iza coska

#33 Re: Jadi nas nezaposlenih

Post by mist »

Nismo svi isti ni mentalno ni fizicki,recimo ja u zivotu mogu sve raditi osim konobarisanja :-) ,zasto nemam pojma jednostavno mi ne lezi.

Ja upotpunosti razumijem ljude koji su nezaposleni posto sam i sam bio u istoj situaciji,ali ne postoji izgovor,ako ti ne lezi nesto postoji isto tako nesto sto mozes raditi dok cekas svoju priliku.

Moj primjer nije jedinstven velika vecina nas je prosla isti put...sad kad se malo zamislim i premotam film u tih 10 godina trazenja posla u struci(rada svega i svacega) ja sam u dobitku,prije svega cijenim svoj trenutni posao,obezbjedio sam osnovne zivotne stvari,krov nad glavom,automobili itd.Naravano sve to prije nego sto sam dosao u situaciju u kojoj sada jesam...cekati je najgore,zivot je kratak,i naravno sve je lakse dok si mlad,s toga glava gore i furajte samo naprijed, bice teskih momenata ali covjek podnese ono sto ni sam u snovima nije mogao predpostaviti.
User avatar
Truba
Posts: 81797
Joined: 17/03/2004 09:36
Location: Vizantija

#34 Re: Jadi nas nezaposlenih

Post by Truba »

Bakir1 wrote:dipl ing smjer motori i motorna vozila ako ima koji da bi bio zaposlen neka se javi na pp.
uh pa zar vi odma nemate posla...

nezaposlene bih savjetovao da uče izradu veb stranica (od a do ž) i bilo šta oko kompjutera...
User avatar
didžej
Posts: 1860
Joined: 26/01/2013 09:35

#35 Re: Jadi nas nezaposlenih

Post by didžej »

respo wrote:
didžej wrote:
ti naveo jedan primjer pritom vjerovatno lazni i sad kao eto vidis kako se moze.
i sad ja treba da navedem deset suprotnih primjera da te ubjedim kako ne moze?
covjek se zaposlio, fakultetski obrazovan, firma radi k'o luda, odjednom krah, ostane bez posla i sad na birou, gdje god da dodje poljubi vrata, ne moze cak ni da konobarise.
i sto bih ja tebi to dokazivao?
zar nije ljudski da saslusas ljude i njihove jade, vjerovatno oni bolje znaju kroz sta sve prolaze i kroz sta su sve prosli nego ti da im solis pamet i glumis tutora.
ako kaze da nece da konobarise onda nece i popustite vise s tom pricom.
ma ja vjerovatno lazni
onda je i taj sa firmom sto je krahirala lazni

pa saslusam ih ja al je uvijek ista prica nema posla
a na pitanje pa trazis li sta evo ovaj ti nudi da radis to
ma onako vala nemam vremena traziti kontam da mi to i to upali
a necu ja to raditi znas nije to za mene

iskreno mene zaboli neka stvar hoce li on konobarisati ili nece
uzivo ja s tim ljudima veoma lako izadjem na kraj ne peglaj me pricom tom onda i jednostavno se ne druzim jer vidim kakvi su
dovoljno je samo pogledati situaciju u drzavi i vidjeti kakvih primjera je vise.
taj tvoj magistar je imao srecu a kolika je vjerovatnoca da ce je imati i nas nezaposleni magistar?
posto je magistar onda vjerovatno nije vise ni omladinac nego je blizi 30-oj, ako je nije i premasio. znaci vec mala sansa da ga neko primi kao konobara.
zatim, kad dodje u kafic da pita za posao, gazda ce mu postaviti pitanje gdje si do sad radio?
nas nezaposleni magistar ce reci da nema takva iskustva, mozda i slaze ali sve se da provjeriti.
nekim slucajem se i zaposli vjerovatno ce tacnu nekome izvrnuti na glavu onako neiskusan, frustriran, mrzovoljan i nesretan, rastjerace gazdi sve goste iz kafane.
i tako dalje i tako dalje...
bolje je da upise kurs bilo kakav, jezik, kompjuteri, zanat i da se u tome usavsri i postane konkurentan na ovom nasem jadnom trzistu nego da sjalasa po kafani s tacnom, ubice nekog bezveze.
User avatar
Truba
Posts: 81797
Joined: 17/03/2004 09:36
Location: Vizantija

#36 Re: Jadi nas nezaposlenih

Post by Truba »

i ja nikad ne bih mogao biti konobar... osim možda u nekom manjem restoranu kantini gdje dolaze samo isti ljudi

što se prodaje tiče mislim da ne bih mogao eskimu prodati ni grijalicu koja radi na snijeg :D

tušio sam piratske cdove dok je moglo prepordavao stripove i knjige ali to je tržište koje se zasiti... a i to se više ne može
User avatar
Bakir1
Posts: 13669
Joined: 18/06/2008 16:45
Location: mislim da o tome imam misljenje.
Contact:

#37 Re: Jadi nas nezaposlenih

Post by Bakir1 »

Black swan wrote:
Bakir1 wrote:dipl ing smjer motori i motorna vozila ako ima koji da bi bio zaposlen neka se javi na pp.
uh pa zar vi odma nemate posla...

nezaposlene bih savjetovao da uče izradu veb stranica (od a do ž) i bilo šta oko kompjutera...
ja sam u prilici da zaposlim jednog takvog, ako ima koji bez posla :wink:
User avatar
mist
Posts: 1392
Joined: 22/08/2011 19:02
Location: tu iza coska

#38 Re: Jadi nas nezaposlenih

Post by mist »

Black swan wrote:i ja nikad ne bih mogao biti konobar... osim možda u nekom manjem restoranu kantini gdje dolaze samo isti ljudi

što se prodaje tiče mislim da ne bih mogao eskimu prodati ni grijalicu koja radi na snijeg :D

tušio sam piratske cdove dok je moglo prepordavao stripove i knjige ali to je tržište koje se zasiti... a i to se više ne može

:D prosipanje iz supljeg u prazno,a na licu covjeka kojem prodajes to sta prodajes vidis totalnu nezainteresovanost,ali valjda iz kurtoazije te saslusa i naravno kaze cecemo se :cry: .

Sreca pa ta moja zivotna era je kratko trajala.
User avatar
sema911s
Posts: 5146
Joined: 04/03/2013 15:37
Location: mene nosi mutna rijeka

#39 Re: Jadi nas nezaposlenih

Post by sema911s »

daj sta se zalite ,.,jhel bolje imat svoju marku,.ti kada je zaradis il kada gledas kako se starci pate kako rade i cekas kada ce da ti daju tu marku koju ces sprcat za kafu il kladionicu,., a pri tome nabijes racun za telefon, za interne, hoces namore, odjecu obucu jedes za trojcu,.,

od razumijem kada neko nemoze na baustelu, nemoze mejdu konobare al uvjek je bilo posla za sve samo sto nece niko da radi,.,
jbga proslo je to vrijeme kada si po zavrsetku skole odma dobivao posao sada ga trazis i ako sta nadjes dobro jeee,.,.,i ja sam taj magistar pa me niko nepita radi ako hoces ima ko nece velik spisak na birou,.,.

svi se palite da vam je posao u drzavnoj firmi,.,e pa neznate krast pa nemozete tu radit jer da to znate nebiste tipkalii,. vec bi sada duzili avudi A8l.,,

posla nikada necete naci u roditeljskoj fotelji,.,. nit ce taj posao vas trazit
User avatar
jalle
Posts: 280
Joined: 29/12/2011 15:13
Location: apsurdistan
Contact:

#40 Re: Jadi nas nezaposlenih

Post by jalle »

didžej wrote: nezaposleni, ne radite svasta, nego se organizujte, pokrenite akciju, demonstracije, bilo sta, borite se za sebe i svoja prava...
:thumbup:
User avatar
Hajvan
Posts: 9637
Joined: 25/10/2008 13:21
Location: SaraJovo

#41 Re: Jadi nas nezaposlenih

Post by Hajvan »

Bakir1 wrote:
Black swan wrote:
Bakir1 wrote:dipl ing smjer motori i motorna vozila ako ima koji da bi bio zaposlen neka se javi na pp.
uh pa zar vi odma nemate posla...

nezaposlene bih savjetovao da uče izradu veb stranica (od a do ž) i bilo šta oko kompjutera...
ja sam u prilici da zaposlim jednog takvog, ako ima koji bez posla :wink:

teško da ima... ja sam jedva našao front-end developera. već je radio ali uvijek ima bolja ponuda, zar ne!?!
User avatar
Havatar
Posts: 14696
Joined: 20/06/2013 13:56
Location: na hajr

#42 Re: Jadi nas nezaposlenih

Post by Havatar »

Zaposleni nezaposlenom ne vjeruje..
dorkcic
Posts: 754
Joined: 19/12/2008 20:26

#43 Re: Jadi nas nezaposlenih

Post by dorkcic »

Kastanienallee wrote:
Hercegoviina wrote:U Hercegovini se berba u plastenicima i vinogradima placa od 30-50 km, a posla ima
prica se, prica se tako i kod nas u Portugalu...konkretni kontakt podaci?..neki konkretan vlasnik plastenika ili vinograda koji trazi radnike za berbu?
:thumbup:
Vidim spominju da ima ali niko neće da kaže gdje i ko to nudi, gdje uopšte naći te poslodavce?
User avatar
vjesticanametli
Posts: 15704
Joined: 15/02/2008 09:31
Location: Sarajevo X

#44 Re: Jadi nas nezaposlenih

Post by vjesticanametli »

Imam ja prijateljicu ciji suprug je trazio nekog za 50 KM po danu ............Buna (MO) je u pitanju....... rado cu je pitati ako neko zeli da li trebaju jos radnika i ako trebaju javicu ............nije bas ova prica izmisljotina ali sigurno nije dobro "oglaseno" pa ljudi kazu aha u portugalu mozda
User avatar
seno_bh
Posts: 154
Joined: 25/05/2012 22:56
Location: BiH

#45 Re: Jadi nas nezaposlenih

Post by seno_bh »

besi wrote:Potaknuta sličnom temom s jednog ino foruma...
Kako se nosite sa nezaposlenošću? Kako Vam prolaze dani?
Generalno, kakvi su životi nas nezaposlenih?
Teski zivoti, pogotovo kod onih kojima niko u porodici ne radi. A posla ni na vidiku, Svako trazi radnike sa iskustvom od nekoliko godina. I ako se pojavi neki posao, uvijek se nađe neka prepreka za postenog insana.
User avatar
Pisistratus
Posts: 861
Joined: 07/09/2012 12:10
Location: Bistue Nova

#46 Re: Jadi nas nezaposlenih

Post by Pisistratus »

Da bi se dobio posao treba uložiti puno truda. Ja sam također magistar, ali sam uvijek znao izvuć' paru za sebe, bez toga da podmećem leđa i grbačim na poslovima koji mi se ne sviđaju, iako sam i to radio kad je dolazilo do guše. Uglavnom, smatram da se na internetu može lijepo zaraditi. Ja sam radio na freelancer stranici, tj. pisao sam članke i tako se može zaraditi nekih para, a ako si magistar i ne znaš engleski, dobro se zapitaj kakav si to magistar. Dok se bolje ne nađe, to je dobra lova. Dalje, na toj stranici se može naći oglasa za razne poslove, stoga, lagano prelistavaš svaki dan i nešto će naletit'. Ja sad npr. radim dva posla, od kojih jedan uopće nije vezan za moju struku, a donosi mi puno više love. Za godinu - dvije stekneš povjerenje poslodavaca pa ti daju više posla, lakše ti je s njima itd..

Što se tiče OP, pošto sam i sam bio u sličnoj situaciji, neko je već spomenuo, ne treba dozvoliti da te obuzme letargija, uvijek drži pozitivan stav, bez obzira na sve, i ako si naučnik unapređuj se stalno; znači piši radove, čitaj knjige, i ne daj da ti oštrica znanja otupi, jer to je glavno, i to ćeš u biti prodati na jednom od razgovora za posao. Ljudi dobijaju poslove na razne načine, ne samo na konkursima; moj poznanik npr. dobio je posao jer je pomogao nekoj bakici da istovari neku robu, kad nikog drugog nije bilo, a ispostavilo se da je bakica mati nekog važnog. Znači od negative i nadrkavanja nema ništa, jest teško, ali uvijek treba ostat' pozitivan. Uostalom, šta vrijedi magistarska diploma, ako svoje znanje ne prenosiš dalje u svakom momentu. :thumbup:
Ime postoji
Posts: 160
Joined: 23/10/2012 00:37

#47 Re: Jadi nas nezaposlenih

Post by Ime postoji »

Ako neko zeli posao,nek se javi na pp da vidimo mozemo li ostvariti saradnju.Necu ovdje nista konkretno stavljati mozda ce nekome smetati,prijatno.
partyzan iz mira
Posts: 16
Joined: 11/05/2013 19:08

#48 Re: Jadi nas nezaposlenih

Post by partyzan iz mira »

NNNN wrote:
k1ks wrote:
kako ne mogu ovih pametnjakovica :evil: zasto da ja magistar koji sam 5 godina potrosio na skolovanje moram da radim kao konobar ?? Da sam zelio takvu perspektivu postao bi konobar sa 18 godina ne bi se trudio i ulagao u sebe. A problem je sto ne mogu da dodjem do svog hljeba kojeg sam zasluzio zbog babih sinova koji sve uzimaju i ovog korumiranog drustva. Tako da :run:
neko sa sss i niže te ne može razumjeti, a ima tu i ljubomore. naime, njima je drago kad vide nekoga školovanog na građevini. kompleksi valjda
Ja sa SSS radim kao Manager firme, odnosno lanca koji pokriva 6900 hotela sirom svijeta, zivim u Emiratima, dobrila mi ne kukam...a sve to sto sam pobjegao iz te drzave koju vode ti bezvrijedni ali skolovani ljudi..pa nije fora biti magistar, fora je pomaci d00pe, raditi...mislim skidam kapu tvojoj magistraturi, ali se divim nas par Bosanaca koji smo u Emirate dosli kao konobari a sad zaradjujemo (hvala Bogu) vise od nacelnika nasih opstina. A sve to u par godina zeznutog rada,rada,rada i rada. Znaci samo rad, jebo disciplinu...
Svaka cast vama skolovanim,ali do kad ce te se kriti iza price o tatinim sinovima i stelama... nako realno-na koliko si adresa danas poslao CV? predpostavljam ni na jednu,a ispod 50 dnenvo nemas pravo glasa...

za one koji su spremni pomjeriti dupe: dubizzle.com, hozpitality.com, catererglobal.com, indeed.com znaci na ovim stranicama ima preko 100.000 ponuda, od konobara do vas skolovanih nabrijanih magistara :) (no offense)
Shake that ass, fight for ur self ;)
User avatar
Hajvan
Posts: 9637
Joined: 25/10/2008 13:21
Location: SaraJovo

#49 Re: Jadi nas nezaposlenih

Post by Hajvan »

Bravo, care :thumbup:
User avatar
respo
Posts: 12675
Joined: 15/08/2009 05:26
Location: ->oʞɐdoɐu ǝʌs ǝuǝɯ poʞ<-

#50 Re: Jadi nas nezaposlenih

Post by respo »

partyzan iz mira wrote:
Ja sa SSS radim kao Manager firme, odnosno lanca koji pokriva 6900 hotela sirom svijeta, zivim u Emiratima, dobrila mi ne kukam...a sve to sto sam pobjegao iz te drzave koju vode ti bezvrijedni ali skolovani ljudi..pa nije fora biti magistar, fora je pomaci d00pe, raditi...mislim skidam kapu tvojoj magistraturi, ali se divim nas par Bosanaca koji smo u Emirate dosli kao konobari a sad zaradjujemo (hvala Bogu) vise od nacelnika nasih opstina. A sve to u par godina zeznutog rada,rada,rada i rada. Znaci samo rad, jebo disciplinu...
Svaka cast vama skolovanim,ali do kad ce te se kriti iza price o tatinim sinovima i stelama... nako realno-na koliko si adresa danas poslao CV? predpostavljam ni na jednu,a ispod 50 dnenvo nemas pravo glasa...

za one koji su spremni pomjeriti dupe: dubizzle.com, hozpitality.com, catererglobal.com, indeed.com znaci na ovim stranicama ima preko 100.000 ponuda, od konobara do vas skolovanih nabrijanih magistara :) (no offense)
Shake that ass, fight for ur self ;)
nemoguce dao si kovertu emiru abu ibn zein mansuriju rodjaku onoga sto posjeduje manchester city a sigurno je islo preko edina dzeke
Post Reply