Ako je kapitalizam bolji od socijalizma

Post Reply
User avatar
nosara
Posts: 22695
Joined: 30/03/2005 12:10
Location: Socijalistička Federativna Republika Jugoslavija

#1026 Re: Ako je kapitalizam bolji od socijalizma

Post by nosara »

Arteta wrote: Vecina stvari u toj drzavi je bila losa, pogotovo ekonomija,
Od Jugoslavije smo naslijedili losu radnu naviku i lose poduzetnicke sposobnosti i nekonkurentne firme.
Sta ste novo donijeli za 25 godina osim klero-nacizma, kriminala, beznadja...? Jednu pozitivnu stvar za 25 godina niste stvorili jer ste nerad, lijenost i podanicki mentalitet pretvorili u vrline... To u Jugoslaviji niste mogli naucit...

Mozes pricat bajke slicnim sebi, ali kad otvoris prozor zapljusne te smrad 25 godina destrukcije...
User avatar
_BataZiv_0809
Nindža revizor
Posts: 66258
Joined: 09/05/2013 13:56
Location: ...da ti pricam prstima..kad padne haljina...
Vozim: Lancia na servisu

#1027 Re: Ako je kapitalizam bolji od socijalizma

Post by _BataZiv_0809 »

agnostic_front wrote:
Hehe. Postavio si kriterije da su danas uspješne zemlje one koje su bile osvajači prije (stavljajući SAD u posebnu kategoriju, jer si kao načitan momak/čovjek znao da će nam prvi argument biti SAD, pa si nam tu mogućnost fino izbio iz ruku), pa su ti navedene zemlje koje su bile kolonije, a koje su danas uspješne, pa su navedene zemlje koje su bile osvajači, a nisu uspješne, ali bitno je da sam ja izvukao nešto iz konteksta.


viva la revolucija
Da, ali sam spomenuo i kategorije drzava izvoznika nafte i praonica para, kao i 5% onih koje ne pripadaju kategorijama, sto ste svi vjesto/namjerno izbjegli 8-)

Amerika je ipak super sila za sebe, a Drugi svjetski rat joj je valjao vise nego bilo koja ekonomska doktrina.

Tu stecenu poziciju drze i dan danas. I zato je glupo kad ljudi porede stvari, a ne znaju pozadinsku pricu. Odnosno svako ko neki fenomen sudi po ishodu, a ne na osnovu procesa, fula poentu.

Kao npr usporedba Amerike i SSSR (jedna najveci dobitnik, a druga, gledano po ljudskim i materijalnim gubicima, najveca zrtva drugog svjetskog rata).

Amerika me fascinira po mnogocemu i imaju stvarno genijalnih rjesenja i to nikad, ni lud necu poreci. Ali isto tako se ne treba praviti naivan i zmiriti na ocigledno :wink:
User avatar
agnostic_front
Posts: 6327
Joined: 14/04/2010 21:45
Location: Grbavica

#1028 Re: Ako je kapitalizam bolji od socijalizma

Post by agnostic_front »

_BataZiv_0809 wrote:
agnostic_front wrote:
Hehe. Postavio si kriterije da su danas uspješne zemlje one koje su bile osvajači prije (stavljajući SAD u posebnu kategoriju, jer si kao načitan momak/čovjek znao da će nam prvi argument biti SAD, pa si nam tu mogućnost fino izbio iz ruku), pa su ti navedene zemlje koje su bile kolonije, a koje su danas uspješne, pa su navedene zemlje koje su bile osvajači, a nisu uspješne, ali bitno je da sam ja izvukao nešto iz konteksta.


viva la revolucija
Da, ali sam spomenuo i kategorije drzava izvoznika nafte i praonica para, kao i 5% onih koje ne pripadaju kategorijama, sto ste svi vjesto/namjerno izbjegli 8-)

Amerika je ipak super sila za sebe, a Drugi svjetski rat joj je valjao vise nego bilo koja ekonomska doktrina.

Tu stecenu poziciju drze i dan danas. I zato je glupo kad ljudi porede stvari, a ne znaju pozadinsku pricu. Odnosno svako ko neki fenomen sudi po ishodu, a ne na osnovu procesa, fula poentu.

Kao npr usporedba Amerike i SSSR (jedna najveci dobitnik, a druga, gledano po ljudskim i materijalnim gubicima, najveca zrtva drugog svjetskog rata).

Amerika me fascinira po mnogocemu i imaju stvarno genijalnih rjesenja i to nikad, ni lud necu poreci. Ali isto tako se ne treba praviti naivan i zmiriti na ocigledno :wink:
Te druge niko nije sporio. Logično kad imaš naftu da će biti bogat (dobro, ako ti je socijalizam uređenje kao u Venecueli, nećeš, ali nema veze), i kad nemaš poreze i imaš zakone koji pogoduju malverzacijama, da ćeš imati koristi od toga.

SAD jeste izašla kao supersila nakon 2SR, ali ta je zemlja bila super uspješna mnogo prije 2SR. Zašto se uopšte tu pominje 2SR?
User avatar
_BataZiv_0809
Nindža revizor
Posts: 66258
Joined: 09/05/2013 13:56
Location: ...da ti pricam prstima..kad padne haljina...
Vozim: Lancia na servisu

#1029 Re: Ako je kapitalizam bolji od socijalizma

Post by _BataZiv_0809 »

agnostic_front wrote: Te druge niko nije sporio. Logično kad imaš naftu da će biti bogat (dobro, ako ti je socijalizam uređenje kao u Venecueli, nećeš, ali nema veze), i kad nemaš poreze i imaš zakone koji pogoduju malverzacijama, da ćeš imati koristi od toga.

SAD jeste izašla kao supersila nakon 2SR, ali ta je zemlja bila super uspješna mnogo prije 2SR. Zašto se uopšte tu pominje 2SR?
Vidi drug, oko Venecuele pirane plivaju odavno ;-) Ne trebam te podsjecati na dogadjaje iz 2002. Isto kao i oko Kube i Sjeverne Koreje. Uvedes sankcije na sve osim have i onda pricas jao ubi ih socijalizam. Malo licemjerno, zar ne?

Amerika je u usponu nakon zavrsetka Gradjanskog rata, to niko ne spori. Da li je do svjetskih ratova bila super sila? Sa druge strane feudalna Rusija je imala rat skoro do 1924, pa onda drugi svjetski rat i opet su uspjeli industrijalizovati zemlju, opismeniti ljude, pa i poslati covjeka u svemir ;-)

Sto se tice DDR-a, preko noci su im fabrike preuzete od zapadnonjemackih i mahom pozatvarane. Sto bi npr. Simens imao konkurenta? To je ta logika.

Ima na onoj temi svasta napisano iz prve ruke, savjetujem ti da procitas.

Svako dobro.
Last edited by _BataZiv_0809 on 03/06/2015 16:43, edited 1 time in total.
User avatar
Lajavikrelac
Posts: 6124
Joined: 18/07/2012 20:32
Location: Stanica milicije Gornje Polje
Vozim: Fiću sa rotacijom

#1030 Re: Ako je kapitalizam bolji od socijalizma

Post by Lajavikrelac »

agnostic_front wrote:SAD jeste izašla kao supersila nakon 2SR, ali ta je zemlja bila super uspješna mnogo prije 2SR. Zašto se uopšte tu pominje 2SR?
Zato što je njihova globalna hegemonija počela završetkom 2 SR i još traje....
User avatar
agnostic_front
Posts: 6327
Joined: 14/04/2010 21:45
Location: Grbavica

#1031 Re: Ako je kapitalizam bolji od socijalizma

Post by agnostic_front »

Lajavikrelac wrote:
agnostic_front wrote:SAD jeste izašla kao supersila nakon 2SR, ali ta je zemlja bila super uspješna mnogo prije 2SR. Zašto se uopšte tu pominje 2SR?
Zato što je njihova globalna hegemonija počela završetkom 2 SR i još traje....
I nadam se da će trajati i dalje, ali to nije tema emisije.
User avatar
Lajavikrelac
Posts: 6124
Joined: 18/07/2012 20:32
Location: Stanica milicije Gornje Polje
Vozim: Fiću sa rotacijom

#1032 Re: Ako je kapitalizam bolji od socijalizma

Post by Lajavikrelac »

agnostic_front wrote:I nadam se da će trajati i dalje, ali to nije tema emisije.
Hvala, nemam više pitanja.... :oops:
User avatar
Arteta
Posts: 6740
Joined: 24/09/2011 11:59
Location: Tamni Vilajet

#1033 Re: Ako je kapitalizam bolji od socijalizma

Post by Arteta »

_BataZiv_0809 wrote:
agnostic_front wrote: Te druge niko nije sporio. Logično kad imaš naftu da će biti bogat (dobro, ako ti je socijalizam uređenje kao u Venecueli, nećeš, ali nema veze), i kad nemaš poreze i imaš zakone koji pogoduju malverzacijama, da ćeš imati koristi od toga.

SAD jeste izašla kao supersila nakon 2SR, ali ta je zemlja bila super uspješna mnogo prije 2SR. Zašto se uopšte tu pominje 2SR?
Vidi drug, oko Venecuele pirane plivaju odavno ;-) Ne trebam te podsjecati na dogadjaje iz 2002. Isto kao i oko Kube i Sjeverne Koreje. Uvedes sankcije na sve osim have i onda pricas jao ubi ih socijalizam. Malo licemjerno, zar ne?

Amerika je u usponu nakon zavrsetka Gradjanskog rata, to niko ne spori. Da li je do svjetskih ratova bila super sila? Sa druge strane feudalna Rusija je imala rat skoro do 1924, pa onda dva svjetska rata i opet su uspjeli industrijalizovati zemlju, opismeniti ljude, pa i poslati covjeka u svemir ;-)

Sto se tice DDR-a, preko noci su im fabrike preuzete od zapadnonjemackih i mahom pozatvarane. Sto bi npr. Simens imao konkurenta? To je ta logika.

Ima na onoj temi svasta napisano iz prve ruke, savjetujem ti da procitas.

Svako dobro.
FIrme su zatvarane jer su neprofitabilne i nelikvidne.
Zapadnonjemacke firme svakako imaju konkurenciju iz drugih drzava.
User avatar
_BataZiv_0809
Nindža revizor
Posts: 66258
Joined: 09/05/2013 13:56
Location: ...da ti pricam prstima..kad padne haljina...
Vozim: Lancia na servisu

#1034 Re: Ako je kapitalizam bolji od socijalizma

Post by _BataZiv_0809 »

Arteta wrote:
FIrme su zatvarane jer su neprofitabilne i nelikvidne.
Zapadnonjemacke firme svakako imaju konkurenciju iz drugih drzava.
Netacno.
User avatar
Arteta
Posts: 6740
Joined: 24/09/2011 11:59
Location: Tamni Vilajet

#1035 Re: Ako je kapitalizam bolji od socijalizma

Post by Arteta »

_BataZiv_0809 wrote:
Arteta wrote:
FIrme su zatvarane jer su neprofitabilne i nelikvidne.
Zapadnonjemacke firme svakako imaju konkurenciju iz drugih drzava.
Netacno.
Zivio govornik.
User avatar
Arteta
Posts: 6740
Joined: 24/09/2011 11:59
Location: Tamni Vilajet

#1036 Re: Ako je kapitalizam bolji od socijalizma

Post by Arteta »

Za Venecuelu, Kubu i Sjevernu Koreju i ostale slobodne zemlje treba da bude cast kada im Zapadnjaci uvale sankcije.
Valjda nio one same nebi htjele da imaju veze sa mrskim kapitalistickim zapadom.
User avatar
Hajvan
Posts: 9637
Joined: 25/10/2008 13:21
Location: SaraJovo

#1037 Re: Ako je kapitalizam bolji od socijalizma

Post by Hajvan »

Image
User avatar
Dozer
Posts: 28404
Joined: 19/09/2008 10:14
Location: Zemlja maloumne ENV matrice...

#1038 Re: Ako je kapitalizam bolji od socijalizma

Post by Dozer »

Arteta wrote:Za Venecuelu, Kubu i Sjevernu Koreju i ostale slobodne zemlje treba da bude cast kada im Zapadnjaci uvale sankcije.
Valjda nio one same nebi htjele da imaju veze sa mrskim kapitalistickim zapadom.
Obavezno pogledati dokumentarac Michael Moora vezano za lijecenje oboljelih vatrogasaca, policajaca itd. i Kubu, a nakon 9/11 ;)
Sto se S. Koreje tice, otidji malo tamo pa to reci ljudima. Mislim da ce te rascereciti u roku 2, max 3 sec. Pogadjas - jer se ni izbliza ne bi slozili s tobom.

Kapitalisticko-kolonijalisticki ciljevi USA sirom svijeta su vise nego diskutabilni.
Last edited by Dozer on 03/06/2015 16:32, edited 2 times in total.
User avatar
Lajavikrelac
Posts: 6124
Joined: 18/07/2012 20:32
Location: Stanica milicije Gornje Polje
Vozim: Fiću sa rotacijom

#1039 Re: Ako je kapitalizam bolji od socijalizma

Post by Lajavikrelac »

Dozer, misliš na Sicko? http://www.imdb.com/title/tt0386032/ :)
User avatar
Dozer
Posts: 28404
Joined: 19/09/2008 10:14
Location: Zemlja maloumne ENV matrice...

#1040 Re: Ako je kapitalizam bolji od socijalizma

Post by Dozer »

E, da, to je to. Tnx ;)
Naravno, u dokumentarcu pogledati i zdravstvene sisteme u jos nekim zemljama EU, pa ih onda uporediti s nasim ExYU, a onda i s ovim danasnjim ;)
UnscarD
Posts: 3235
Joined: 27/12/2002 00:00
Location: Na granici koja polako nestaje, tamo izmedju atoma i bita.

#1041 Re: Ako je kapitalizam bolji od socijalizma

Post by UnscarD »

Kad mi krenu o Venecueli iz kapitalisticke vizure pricati pa im glavni argument bude tipa " kako to da je u venecueli ranije prije revolucije ouput i prihod od nafte i GDP bio toliko i toliko a sada je manji za xy % , eto to znaci da im je tada bilo bolje " ....ja na to obicno odgovorim : pa sta ako je manji, ako je to sto imaju ravnopravnije podjeljno? " ...sta je imao onaj Venecuelanac od ne znam ti kakvog izvoza i ne znam ti kolikog GDP-a kada mu je to sve uzimalo onih par % na vrhu jos ih ganjali po ulicama kao pse i ubijali (ko ne vjeruje, googlati " Caracazo")....jebes bilo kakv apartheid za to sto su njima radili. Bolje da je GDP malo manji ali ravnomjernije rasporedjen nego da je 10% veci a da sve ode onima na vrhu a da se od tih para niti jedn skola ili bolnica ne otovori. Normalno sta ce im skole, bolje da su nepismni, nasi se svakako skoluju u USA a i bolnice su skupe, vidis da se kote non stop.

A za Kubu ... bio sam i opet cu ako bude srece i ako Bog da... jebali su im znanje Amerikanci za svo ovo vrijeme....iskljucili ih iz svih mogucih organizacija, pritisak katastrofa, terorizam (zaliv svinja),sankcije nema sta im nisu radili evo koliko vec to traje, 50-60 godina i opet kada odes i popricas sa ljudima, onim obicnim skloni su kritici i jeste tesko zive ali od tekovina revolucije vecina ne odustaje. To sto bjeze, bjeze od siromastva koje je opet smisljena strategija USA. Destabilizovati vladu siromastvom. Jedino sto je SSSR iskamcio za Kubu tokom Kubanske krize jeste da se Zaliv Svinja vise ne smije desiti i to su USA postovale (morale su jer je to bio jedan od uslova da SSSR skloni rakete).
User avatar
_BataZiv_0809
Nindža revizor
Posts: 66258
Joined: 09/05/2013 13:56
Location: ...da ti pricam prstima..kad padne haljina...
Vozim: Lancia na servisu

#1042 Re: Ako je kapitalizam bolji od socijalizma

Post by _BataZiv_0809 »

Lajavikrelac wrote:Dozer, misliš na Sicko? http://www.imdb.com/title/tt0386032/ :)
Ovo moram pogledati :thumbup:

Uvijek dobre preporuke druze Lajavi :thumbup:
User avatar
Lajavikrelac
Posts: 6124
Joined: 18/07/2012 20:32
Location: Stanica milicije Gornje Polje
Vozim: Fiću sa rotacijom

#1043 Re: Ako je kapitalizam bolji od socijalizma

Post by Lajavikrelac »

Nećeš pogriješiti :) ima mislim na YT sa prevodom :-?
User avatar
Arteta
Posts: 6740
Joined: 24/09/2011 11:59
Location: Tamni Vilajet

#1044 Re: Ako je kapitalizam bolji od socijalizma

Post by Arteta »

Dozer wrote: Sto se S. Koreje tice, otidji malo tamo pa to reci ljudima. Mislim da ce te rascereciti u roku 2, max 3 sec. Pogadjas - jer se ni izbliza ne bi slozili s tobom.
.
Naravno, zato sto se tamo ne dozvoljava razmisljanje, a ne zato sto je lijepo.
Oni tamo vjeruju da su najbolji u svemu.
UnscarD
Posts: 3235
Joined: 27/12/2002 00:00
Location: Na granici koja polako nestaje, tamo izmedju atoma i bita.

#1045 Re: Ako je kapitalizam bolji od socijalizma

Post by UnscarD »

Evo vam preporuka ...

http://metanoia-films.org/counter-intelligence/

Ubija , samo je malo duzi i nisam siguran da ima prevod ali Scott Noble govori ono sto Majkl Mur ne smije ili ne zna...
User avatar
Arteta
Posts: 6740
Joined: 24/09/2011 11:59
Location: Tamni Vilajet

#1046 Re: Ako je kapitalizam bolji od socijalizma

Post by Arteta »

Dozer wrote:
Arteta wrote:Za Venecuelu, Kubu i Sjevernu Koreju i ostale slobodne zemlje treba da bude cast kada im Zapadnjaci uvale sankcije.
Valjda nio one same nebi htjele da imaju veze sa mrskim kapitalistickim zapadom.
Obavezno pogledati dokumentarac Michael Moora vezano za lijecenje oboljelih vatrogasaca, policajaca itd. i Kubu, a nakon 9/11 ;)
Micheal Moore je jedan od najpametnijih ljudi na svijetu.
Snima filmove kritikujuci kapitalizam i zapad, a isto tako kao i svaki americki multimilioner i kapitalista uziva u blagodatima istog.

Licemjerno jeste, ali na tome mu se mora cestitati.
Avetinho
Posts: 7135
Joined: 07/09/2012 21:22
Location: Ja sam odavle

#1047 Re: Ako je kapitalizam bolji od socijalizma

Post by Avetinho »

UnscarD wrote:Kad mi krenu o Venecueli iz kapitalisticke vizure pricati pa im glavni argument bude tipa " kako to da je u venecueli ranije prije revolucije ouput i prihod od nafte i GDP bio toliko i toliko a sada je manji za xy % , eto to znaci da im je tada bilo bolje " ....ja na to obicno odgovorim : pa sta ako je manji, ako je to sto imaju ravnopravnije podjeljno? " ...sta je imao onaj Venecuelanac od ne znam ti kakvog izvoza i ne znam ti kolikog GDP-a kada mu je to sve uzimalo onih par % na vrhu jos ih ganjali po ulicama kao pse i ubijali (ko ne vjeruje, googlati " Caracazo")....jebes bilo kakv apartheid za to sto su njima radili. Bolje da je GDP malo manji ali ravnomjernije rasporedjen nego da je 10% veci a da sve ode onima na vrhu a da se od tih para niti jedn skola ili bolnica ne otovori. Normalno sta ce im skole, bolje da su nepismni, nasi se svakako skoluju u USA a i bolnice su skupe, vidis da se kote non stop.

A za Kubu ... bio sam i opet cu ako bude srece i ako Bog da... jebali su im znanje Amerikanci za svo ovo vrijeme....iskljucili ih iz svih mogucih organizacija, pritisak katastrofa, terorizam (zaliv svinja),sankcije nema sta im nisu radili evo koliko vec to traje, 50-60 godina i opet kada odes i popricas sa ljudima, onim obicnim skloni su kritici i jeste tesko zive ali od tekovina revolucije vecina ne odustaje. To sto bjeze, bjeze od siromastva koje je opet smisljena strategija USA. Destabilizovati vladu siromastvom. Jedino sto je SSSR iskamcio za Kubu tokom Kubanske krize jeste da se Zaliv Svinja vise ne smije desiti i to su USA postovale (morale su jer je to bio jedan od uslova da SSSR skloni rakete).
Mani se te kuknjave o sankcijama. U Venecueli je nafta jeftinija od vode, nemaju tariguza. U Kubi dobivaju od Venecuele naftu jeftinije od vode, nemaju pelena. Kakve tekovine revolucije? Ljudi sjedili po zatvorima sto prodaju paprike na ulicnim tezgama, jer su "truhli kapitalisti sto zive na grbaci naroda".

Tako je to kad se bandit dohvati dozivotne vlasti, za opste dobro vjecite sirotinje.
Avetinho
Posts: 7135
Joined: 07/09/2012 21:22
Location: Ja sam odavle

#1048 Re: Ako je kapitalizam bolji od socijalizma

Post by Avetinho »

Arteta wrote:
Dozer wrote:
Arteta wrote:Za Venecuelu, Kubu i Sjevernu Koreju i ostale slobodne zemlje treba da bude cast kada im Zapadnjaci uvale sankcije.
Valjda nio one same nebi htjele da imaju veze sa mrskim kapitalistickim zapadom.
Obavezno pogledati dokumentarac Michael Moora vezano za lijecenje oboljelih vatrogasaca, policajaca itd. i Kubu, a nakon 9/11 ;)
Micheal Moore je jedan od najpametnijih ljudi na svijetu.
Snima filmove kritikujuci kapitalizam i zapad, a isto tako kao i svaki americki multimilioner i kapitalista uziva u blagodatima istog.

Licemjerno jeste, ali na tome mu se mora cestitati.
Ali dobro pali budale, sto jes jes.
User avatar
agnostic_front
Posts: 6327
Joined: 14/04/2010 21:45
Location: Grbavica

#1049 Re: Ako je kapitalizam bolji od socijalizma

Post by agnostic_front »

Još svoju gojaznost liječi na privatnoj klinici, neće da ide na Kubu :D
User avatar
Arteta
Posts: 6740
Joined: 24/09/2011 11:59
Location: Tamni Vilajet

#1050 Re: Ako je kapitalizam bolji od socijalizma

Post by Arteta »

Avetinho wrote:
Ali dobro pali budale, sto jes jes.
Pa dobro, mora od neceg odrzavati onih 100+KG.
Post Reply