Page 1 of 1
#1 Kuca uz ulicu- problem
Posted: 02/07/2013 16:56
by shady
Eh ovako,
Imam parcelu u starom dijelu grada koja je tik do ulice, kuca je uvucena nekih 30cm i tu je trotoar na koji sam ja postavio one male metalne stubice da auta ne paraju fasadu. Znaci trotoar je na mom zemljistu. Zbog parkiranih prekoputa, imam jednog komsiju koji se zali da ce mu stubici smetati za prolazak autom.
Kuca je izgradjena nekad davno poslije 2 svj. po Jugoslavenskim pravilima, znaci sama gradjevina je legalna
Sad mene zanima da li je upravu da ja ne smijem postaviti te stubove uz ulicu?
Da li ja imam pravo na te stubice ili na sta imam, a na sta nemam pravo u ovom slucaju

?
#2 Re: Kuca uz ulicu- problem
Posted: 02/07/2013 18:43
by Danguba
Ti nemas nikakvo pravo na ulici.
#3 Re: Kuca uz ulicu- problem
Posted: 02/07/2013 21:56
by kadinica
Trotoar nije na ulici, nego na privatnom zemljištu.
Svejedno, moraš imati odobrenje Općine za trotoar i za stubiće koje si postavio. Obrati se nadležnoj službi i vidi šta ti treba od papira. Komšija ti može praviti problem, a i urbanisti - ako smatraju da se ugrožava saobraćaj.
#4 Re: Kuca uz ulicu- problem
Posted: 02/07/2013 22:13
by Danguba
kadinica wrote:Trotoar nije na ulici, nego na privatnom zemljištu.
Svejedno, moraš imati odobrenje Općine za trotoar i za stubiće koje si postavio. Obrati se nadležnoj službi i vidi šta ti treba od papira. Komšija ti može praviti problem, a i urbanisti - ako smatraju da se ugrožava saobraćaj.

#5 Re: Kuca uz ulicu- problem
Posted: 02/07/2013 22:17
by MedenoSrce
da sam ti ja komsija ja bih te tuzila
#6 Re: Kuca uz ulicu- problem
Posted: 03/07/2013 08:39
by kadinica
Stani - ko je napravio trotoar?
Ti ili Općina?
#7 Re: Kuca uz ulicu- problem
Posted: 03/07/2013 08:43
by Eborg
Vidi u zemljišno-knjižnom uredu da li postoji upisana služnost puta na C listu.
#8 Re: Kuca uz ulicu- problem
Posted: 03/07/2013 08:54
by ja1977
Da li automobili mogu parkirati tamo gdje si oznacio ili ima znak zabrane?
#9 Re: Kuca uz ulicu- problem
Posted: 03/07/2013 11:37
by eluna
Eborg wrote:Vidi u zemljišno-knjižnom uredu da li postoji upisana služnost puta na C listu.
ovo prvo , pa onda kad, ko i sa čijom saglasnošću je napravio trotoar (možda su ti preci nekada davno primili i neku naknadu za eksproprijaciju pa taj dio zemljišta više nije tvoj), razlika je ako je služnost, ili je došlo do promjene vlasnika nad dijelom zemljišta na kojem je trotoar, pa onda dalje u skladu sa današnjim zakonima
dakle:
1. Utvrditi vlasništvo i/ili služnost nad spornim zemljištem - od toga zavisi kako će ići dalje