Kosačica, trimer,... - uređivanje oko kuće

Sve o kulinarstvu, o uređenju stana, o modi...

Moderator: anex

Post Reply
User avatar
Mu'min
Posts: 2233
Joined: 12/12/2011 11:09

#101 Re: Kosačica, trimer,... - uređivanje oko kuće

Post by Mu'min »

Hakuna Stihl FS50 je oko 500 KM
User avatar
Hakuna Matata
Posts: 180
Joined: 24/03/2008 23:35

#102 Re: Kosačica, trimer,... - uređivanje oko kuće

Post by Hakuna Matata »

Mu'min wrote:Hakuna Stihl FS50 je oko 500 KM

Trazim neku kosilicu, trimer mi nije toliko potreban jer je travnjak ravan
lider
Posts: 1133
Joined: 12/02/2011 13:14

#103 Re: Kosačica, trimer,... - uređivanje oko kuće

Post by lider »

Blizu sam da kupim Stihl FS 55, treba mi za nekih pola duluma na vikendici. Onako livadsko rastinje, nema nista previše debelo, skoro ravno sve, blagi nagib, imam dosta mladih voćki, cvijeća i ivica na koje treba paziti..

Je li ovo pametna kupovina, ili da ipak idem na nešto drugo?
User avatar
Mu'min
Posts: 2233
Joined: 12/12/2011 11:09

#104 Re: Kosačica, trimer,... - uređivanje oko kuće

Post by Mu'min »

Samo u info.
Pozanimao sam se u Brčkom i okolini i svi hvale Stihl FS120.
Jes da je oko 900 KM al ako hoš machinu to je cijena.

ms
Mu'min
lider
Posts: 1133
Joined: 12/02/2011 13:14

#105 Re: Kosačica, trimer,... - uređivanje oko kuće

Post by lider »

Samo da prijavim da sam ipak danas kupio Stihl FS 55. Uzeo nov u radnji u Blažuju, 497km, uz njega dobio ulja koje se mješa sa gorivom, za 10ak litara goriva, rezervni namotaj silka debljine 2.4 mm, sprejeve za ukljanjanje hrđe te smole, pastu za podmazivanje, kanister za gorivo.. To dodatno na poklon jer traje neka akcija trenutno.

Što se tiče trimera, do sada nikada nisam kosio s jednim, niti se susretao iskreno, ali oni prilikom preuzimanja trimera pruže jedan vid obuke od pola sata, sve objasne, daju upute za košenje kao i održavanje trimera. Došao na vikendicu i pokosio sve za nekih sat vremena, a bilo zaraslo i preko metar rastinja. Stvarno sve preporuke, kako za Stihl tako i za ovu radnju u Blažuju. Malo me iznenadilo što je samo godina garancije, nekako sam očekivao više s obzirom na marku ali eto..
noviclan
Posts: 11116
Joined: 31/10/2013 06:48

#106 Re: Kosačica, trimer,... - uređivanje oko kuće

Post by noviclan »

lider wrote:Samo da prijavim da sam ipak danas kupio Stihl FS 55. Uzeo nov u radnji u Blažuju, 497km, uz njega dobio ulja koje se mješa sa gorivom, za 10ak litara goriva, rezervni namotaj silka debljine 2.4 mm, sprejeve za ukljanjanje hrđe te smole, pastu za podmazivanje, kanister za gorivo.. To dodatno na poklon jer traje neka akcija trenutno.

Što se tiče trimera, do sada nikada nisam kosio s jednim, niti se susretao iskreno, ali oni prilikom preuzimanja trimera pruže jedan vid obuke od pola sata, sve objasne, daju upute za košenje kao i održavanje trimera. Došao na vikendicu i pokosio sve za nekih sat vremena, a bilo zaraslo i preko metar rastinja. Stvarno sve preporuke, kako za Stihl tako i za ovu radnju u Blažuju. Malo me iznenadilo što je samo godina garancije, nekako sam očekivao više s obzirom na marku ali eto..
druze gdje je to z blazuju i radi li trimer nakon godine :D hvala
User avatar
Truba
Posts: 82029
Joined: 17/03/2004 09:36
Location: Vizantija

#107 Re: Kosačica, trimer,... - uređivanje oko kuće

Post by Truba »

ja sam danas kosio kosom :mrgreen:
kontam maznut ce mi neko masinu :roll:
Naslovnica
Posts: 28039
Joined: 20/03/2013 15:38

#109 Re: Kosačica, trimer,... - uređivanje oko kuće

Post by Naslovnica »

Od kada sam kupio samohodnu kosilicu razrahatio sam se samo tako.
Kod nekog frajera u Otesu, oko 250km (polovna, naravno), bezolovni sipam, ide kosilica ko flak.
Svaka preporuka za samohodne!
lider
Posts: 1133
Joined: 12/02/2011 13:14

#110 Re: Kosačica, trimer,... - uređivanje oko kuće

Post by lider »

noviclan wrote:
druze gdje je to z blazuju i radi li trimer nakon godine :D hvala
Kad se ide iz pravca Sarajeva prema Hadžićima, odmah na ulazu u Blažuj je skretanje, iza podvožnjaka 100 metara. Ima natpis Stihl, ne može se fuliti.
Radi trimer bez ikakvih problema. Kosio prije 7 dana, prvi put ga upalio nakon zime i nije bilo nikakvih problema ni sa paljenjem ni sa radom. Sve preporuke.
User avatar
Truba
Posts: 82029
Joined: 17/03/2004 09:36
Location: Vizantija

#111 Re: Kosačica, trimer,... - uređivanje oko kuće

Post by Truba »

imam veliku volju da radim ali me sve slabo ide :D između ostalog npr. zidam zid ide ukrivo, kopam rupu 3 godine :D režem ogradu ukrivo, farbam nitro bojom razvalim četku :D ubrljam ogradu nebitno to :D uživam

eh između ostalog imam ručnu kosu koja je skorz stara i za moje potrebe mi koristi... pokosim dio gdje hodamo da vidimo zmije i da ljepše izgleda
naravno bude neravnomjerno jer ne živim tu i ne mogu sve stići

medjutim prilazi mi komsija (onaj tip koji neće pričat s tobom ako ne vidi neki interes)
uvod u priču kako je meni teško kositi, kako nemam alat kako sam daleko :D
reko oće da ponudi sumu da kupi :D mada su to sve stipse
uglavnom ima nekog lika koji ima krave a naša trava je dobra pa će on to organizirati :D

uglavnom ne nosim kosu na "potkivanje" ni on to ne zna ali se kao treba odnijeti nekome nije dovoljno belegijom :D jbg sad nismo na takmičenju

uglavnom sve je to super zanima me jel trava ide liku bez ikakvih mojih obaveza dodatnih... dakle njemu trava s 2 dunuma a meni čisto polje il da dam koju paru :D 20 ili više :D

druga stvar on je skonto a i ja sam skontao da ne kosim uzbrdo pored njegove kuće pa kontam da on ima tu nekog intersa... boji se da ne dodju zmije
da se ljetine zapali ili da jednostavno ljepše izgleda :mrgreen:
seljaci su to ba
User avatar
likce
Posts: 1045
Joined: 26/01/2011 19:21
Location: Zenica

#112 Re: Kosačica, trimer,... - uređivanje oko kuće

Post by likce »

Pare nemoj dati da ti to neko uradi,ta kosidba ide u korist onoga koji kosi jer si mu dao dzaba.Da mu nisi ti dao onda bi je morao negdje kupiti u balama jer mu ocigledno treba.

Znam cak i slucajeve u kojima onaj ko kosi i placa onome cija je trava,sto znaci da nemoj placati nista,mozda da probas naplatiti.Ako i nece da kosi ko ga sisa,ti opet sebi pokosis ono sto ti treba a ono ostalo nek stoji.
User avatar
Truba
Posts: 82029
Joined: 17/03/2004 09:36
Location: Vizantija

#113 Re: Kosačica, trimer,... - uređivanje oko kuće

Post by Truba »

pretpostavljao sam da tako ide...

s druge strane takva trava ako ne stignem pokositi je velika opasnost za požar ljeti
imanje do mene nema vlasnika... i svake godine gori i dzaba opet drača, trava od dva metra :D ima živih ljudi...

sva sreća da su komšije koje su mi ušle u njivu počeli saditi cijelom duljinom ograde pa s te strane nema više visoke trave...

jbt leglo divljih pasa i svinja bude u toj travi ne smiješ se približiti
jedne godine sam sve bio pokosio ali naraste opet a zimi problem kad legne dok ne istrune
User avatar
shalla
Posts: 9333
Joined: 31/01/2006 09:12
Location: so close no matter how far

#114 Re: Kosačica, trimer,... - uređivanje oko kuće

Post by shalla »

Koliko love nije skupo dati za iole bolju električnu kosilicu, da nije baš ona strogo najjeftinija varijanta od 100-ak KM :mrgreen:

Vidio sam ove neke Stiga, Black & Decker, Makitta... I da, ne treba mi benzinska kosilica jer je travnjak relativno mali, nekih 200-ak m2...
User avatar
art vandeley
Posts: 2352
Joined: 12/06/2010 11:14
Location: Monk˙s Restaurant

#115 Re: Kosačica, trimer,... - uređivanje oko kuće

Post by art vandeley »

molio bih poznavaoce kakva je Husqvarna xr460 od 3ks? Ima li iko ikakva iskustva, savjete, preporuke itd..?
Jim Smorrison
Posts: 71
Joined: 21/10/2014 10:29

#116 Re: Kosačica, trimer,... - uređivanje oko kuće

Post by Jim Smorrison »

Ima li kakva preporuka za samohodnu benzinsku kosilicu? Blaga kosina, nije grbavo.
Ima u OBI-ju neka LUX ( Briggs & Stratton 550E-motor, 140 cm3, 2,1 kW ) na akciji. od njih u katalogu ne piše da je samohodna ali naletio sam na nekoj stranici. Košta 549 KM.
Valja li to šta?

Ili je bolje uzeti neku polovnu? Ako da, dajte neke preporuke, adrese, brojeve telefona...
BISCANIN2
Posts: 1144
Joined: 22/09/2004 12:30
Location: Bihać

#117 Re: Kosačica, trimer,... - uređivanje oko kuće

Post by BISCANIN2 »

Jim Smorrison wrote:Ima li kakva preporuka za samohodnu benzinsku kosilicu? Blaga kosina, nije grbavo.
Ima u OBI-ju neka LUX ( Briggs & Stratton 550E-motor, 140 cm3, 2,1 kW ) na akciji. od njih u katalogu ne piše da je samohodna ali naletio sam na nekoj stranici. Košta 549 KM.
Valja li to šta?

Ili je bolje uzeti neku polovnu? Ako da, dajte neke preporuke, adrese, brojeve telefona...
Ako imaš love kupi novu, sa brigsovim motorom i riješiosi problem, progooglaj kako se brigsovi motori održavau i to je to, ja sam brigsa polovnog kupio ima 5 godina radi li radi, doduše zajmjenio sam karburator i rezervoar prošle godine.
I kućište kosilice mora biti jako najbolje je duralminijum.
User avatar
Control panel
Posts: 5911
Joined: 10/04/2008 12:12
Location: Sarajevo

#118 Re: Kosačica, trimer,... - uređivanje oko kuće

Post by Control panel »

Ljudi ima li ko iskustva sa trimerom Fuxtec FX-MS152 2u1 novi model. kazu da su dobri i da je njemacka proizvodnja
ili da ipak idem na provjerenog Sthila. razlika je 500 KM u cijeni, stim sto je Fuxtec 3,0 KS, a Sthil 120 1,7 KS.
zvucnikk
Posts: 147
Joined: 08/07/2012 21:16

#119 Re: Kosačica, trimer,... - uređivanje oko kuće

Post by zvucnikk »

Zavisi za sta ti treba,ako hoces da radis ljeti svaki dan,ako si profesionalac,onda uzmi Stihl.
Ako ti treba za manje,onda ti je moj savjet Vilager.Imaju jako dobre servise,i garanciju 2 godine,dijelove imaju jer je Vilager bransa koja je pokrila Srboju a i Bosnu sa raznim alatima(pogledaj na stranici njohovoj)
Ja sam tako isto se razmisljo za F120 ili Vilager,i uzmem ovaj drugi.Citavo ljeto odradio 3 duluma (najmanje 5-6x sam kosio svaki dulum,bas odrzavo).I prezadovoljan,neki dan ga konzerviro preko zime,i jedva cekam proljece.
Da se razumijemo,Stihl je bolji,ali za jako puno posla,koji moras radit svaki dan 3 mjeseca (dok raste trava)
Ako imas pitanja,pitaj
User avatar
Control panel
Posts: 5911
Joined: 10/04/2008 12:12
Location: Sarajevo

#120 Kosačica, trimer,... - uređivanje oko kuće

Post by Control panel »

.
Last edited by Control panel on 16/10/2015 12:32, edited 1 time in total.
User avatar
Control panel
Posts: 5911
Joined: 10/04/2008 12:12
Location: Sarajevo

#121 Kosačica, trimer,... - uređivanje oko kuće

Post by Control panel »

.
Last edited by Control panel on 16/10/2015 12:32, edited 1 time in total.
User avatar
Control panel
Posts: 5911
Joined: 10/04/2008 12:12
Location: Sarajevo

#122 Kosačica, trimer,... - uređivanje oko kuće

Post by Control panel »

Hvala za odgovor. Ma treba mi na jednoj parceli velicine 1000 m2 ali gdje najmanje ima trave. Treba mi zahtjevna masina na kojoj bi koristio cirkular i silk, ali da je kardanski prenos. Gledao sam i te villagere, ali bih se prije odlucio za fuxtec ili u konacnici Stihl FS 120.
Trebaju mi iskustva forumasa o Fuxtec trimeru.
zvucnikk
Posts: 147
Joined: 08/07/2012 21:16

#123 Re: Kosačica, trimer,... - uređivanje oko kuće

Post by zvucnikk »

Vidi nesto,svi ti Fuxtec,Villager,Alko,Straus i jos neki (pogledaj na piku ) su ti apsolutno isti.Sve,ama bas im je sve isto.Samo drukcije boje i naljepnice.To su ti sve kinezi koji se rade za nase trziste.Pa tako to sto ti on pise da ima 3KS a ovaj 1,7KS,budi siguran da je ovaj Stihl puuunnoo jaci.Al hajd ti izaberi kako hoces.Ti imas 4-5x manju povrsinu da kosis od mene,tako da ti to ne igra ulogu.Pogotovo ne jacina ta od 3HP,jer sumnjam da ima i 2HP

I Villager su kardanski prenos,kao i Straus i ostali.tebi je najbitnije vidjet gdje ima servis,jer ako taj Fuxtech ima servis 300km od tebe,dzaba ti :)
User avatar
Control panel
Posts: 5911
Joined: 10/04/2008 12:12
Location: Sarajevo

#124 Kosačica, trimer,... - uređivanje oko kuće

Post by Control panel »

Ima u penniju njihov ovlasteni servis. Covjek mi kaze da se radi u njemackoj. Pogodnost mi je sto se moze rastaviti zbog transporta, a stihl ne moze. Ali vjetovatno cu uzeti stihla kojo je na akciji.
zvucnikk
Posts: 147
Joined: 08/07/2012 21:16

#125 Re: Kosačica, trimer,... - uređivanje oko kuće

Post by zvucnikk »

Sumnjam da se rade u Njemackoj,kazem ti svi su isti od ovih naborajnih,ali bas bas isti.Imao sam prilike ih drzati.Dok ne mozes reci za Stihl i Husqvarnu da su slicni.
Ako ti je taj najblizi servis to je ok.
Taj stihl je vise nego odlican,i samo ga odrzaji,pravilno i kvalitetno ulje sipaj.to je najbitnije
Post Reply