Napad na Ilidzu aprila 92-e

Post Reply
kojetou
Posts: 289
Joined: 02/02/2013 18:44

#26 Re: Napad na Ilidzu aprila 92-e

Post by kojetou »

PM72 wrote:Nadoći ćeš u vožnji.Samo polako.Ovo što pišeš je smijurija.Od nebuloza kako je Banja Luka imala 50% Bošnjaka i Hrvata (niđe veze) pa do onih tenkova M84 u Tuzli.Čime se ti baviš...Jednostavno,mrsko mi da ti odgovaram stavku po stavku.Vjerovatno si negdje u dijaspori čim si napisao kako si "porijeklom iz Sokolović Kolonije" a to je jako diskutabilan pojam pošto pomenuto naselje "vrvi" od starosjedilaca :lol: Samo saburli i udri po dušmanima na plejki a nas popusti sa svojim taktičko-pokaznim prijetnjama.Kad dođeš na odmor -pravac Vojkovići pa im yebi majku i zaprijeti specijalcima sa Igmana i truhlim transporterima iz Vijetnama.
Sve sto sam rekao je tacno. U Banja Luci je po popisu iz 1991. kao cijeloj opstini bilo 28,558 Muslimana; 106,826 Srba ; 29,026 Hrvata; 23,656 Yugoslavena i 7,626 Ostalih. Ako malo pogledas sam grad Banja Luku onda ces vidijeti da su Bosnjaci i Hrvati zajedno cinili oko 50% stanovnistva,

M84 tenkovi su premijesteni iz Banja Luke u Tuzlu prije 3 godine. O tome je cak i pisao ovaj portal i to nije nikakva tajna. Ali netrebaju M84 mogu i oni sto su Amerikanci poklonili:

Image

Moja poenta je bila da je se ovaj ciko na filmu previse razmahao o spremnosti Bosanaca u proslom ratu...
kojetou
Posts: 289
Joined: 02/02/2013 18:44

#27 Re: Napad na Ilidzu aprila 92-e

Post by kojetou »

karanana wrote::D :D :D :lol: :lol:

vojkovici vrh vojnog uspjeha.
Ako imas Vojkovice i Romaniju i istocnu Ilidzu onda ti je put otvoren maltene do Drine. Imas planine; shume; gore; koze itd.

Znaci Dobrinja u RSu + Vojkovici + Sokolac i taj dio koji je pun nekakvih sela sa one strane Trebevica; ako to mozes osvojiti onda imas cijelu Istocnu Bosnu na raspolaganju.

Ako sada odes i pogledas onaj prvi film na predhodnoj strani sa Srpske delevizije onda i sami srbi kazu da je vazno da se Bosanske snage vezu za Ilidzu jer ukoliko se ne vezu za Ilidzu onda ta sva snaga iz Sarajeva je spojena dole sa Mostarom i njihove kretanje se usmjerava automatski prema istocnoj Bosni (posto tada nije bilo rata sa Hrvatima u srednjoj Bosni).

Tako da sada kada nemamo problem u srednjoj Bosni (sve je manji) i kada imamo povezanost prema Hercegovini nema sanse da se tih par vukojebina odbrane. A to znaci da imas front tamo negdje kod Zvornika i Srebrenice. Jer ako padnu vukojebine poput vojkovica (u nekom imaginarnom sukobu kojeg naravno nikada vise nece biti ) onda ti je sve otvoreno.
DRINJAK
Posts: 20
Joined: 07/10/2010 20:42

#28 Re: Napad na Ilidzu aprila 92-e

Post by DRINJAK »

Ti što možeš iz mjesta ne može đavo iz zaleta skočiti,,,,ostavi se rata,volja ti lizalo volja ringišpil
User avatar
JoseMujica
Posts: 27608
Joined: 11/01/2011 14:33
Location: škripe oko Lištice
Grijem se na: Legitimnost
Vozim: Političko Sarajevo
Horoskop: Poskok

#29 Re: Napad na Ilidzu aprila 92-e

Post by JoseMujica »

đe li samo uzgajaju vake dilajle :-)

čuj Vojkoviće lako uzeti....24 momka su nam poginula 1992 na Famosu :(
User avatar
karanana
Posts: 47265
Joined: 26/02/2004 00:00

#30 Re: Napad na Ilidzu aprila 92-e

Post by karanana »

hajmo ljudi sta cekamo. svi na vojkovice, kljuc bosne, srpski staljingrad.
User avatar
Admir_1984
Posts: 7632
Joined: 13/03/2006 01:33
Location: Slabo poznajem Szenttamas, ali stignem do tvoje kuće

#31 Re: Napad na Ilidzu aprila 92-e

Post by Admir_1984 »

JoseMujica wrote:đe li samo uzgajaju vake dilajle :-)

čuj Vojkoviće lako uzeti....24 momka su nam poginula 1992 na Famosu :(
kako sam cuo iz prica to je jedna od najdebilnijih odluka za vrijeme citavog rata, kažu 5 dana svaka baba u hrasnici znala da se sprema napad na famos, i onda u sred bijela dana poslaše momke u smrt. nezvanicno, ako se dobro sjecam iz prica cetnici ih svjesno pustili u neke hale i rafalima zasuli :( ne znam da je za taj neuspjeh ikad icija odgovornost ispitana.
User avatar
karanana
Posts: 47265
Joined: 26/02/2004 00:00

#32 Re: Napad na Ilidzu aprila 92-e

Post by karanana »

Admir_1984 wrote:
JoseMujica wrote:đe li samo uzgajaju vake dilajle :-)

čuj Vojkoviće lako uzeti....24 momka su nam poginula 1992 na Famosu :(
kako sam cuo iz prica to je jedna od najdebilnijih odluka za vrijeme citavog rata, kažu 5 dana svaka baba u hrasnici znala da se sprema napad na famos, i onda u sred bijela dana poslaše momke u smrt. nezvanicno, ako se dobro sjecam iz prica cetnici ih svjesno pustili u neke hale i rafalima zasuli :( ne znam da je za taj neuspjeh ikad icija odgovornost ispitana.
poljine oko 100, trebevic oko 30, podvelezje oko 100, putnikovo brdo oko 30...........
poljine apsolutno isti scenario. kone se s prozora po barama dovikivale i pricale o nadolazecoj akciji. nije cetnicima niko morao ni dojavljivati, mogli su sve cuti.
User avatar
Gojeni H
Posts: 10228
Joined: 28/04/2012 09:54

#33 Re: Napad na Ilidzu aprila 92-e

Post by Gojeni H »

Admir_1984 wrote:
JoseMujica wrote:đe li samo uzgajaju vake dilajle :-)

čuj Vojkoviće lako uzeti....24 momka su nam poginula 1992 na Famosu :(
kako sam cuo iz prica to je jedna od najdebilnijih odluka za vrijeme citavog rata, kažu 5 dana svaka baba u hrasnici znala da se sprema napad na famos, i onda u sred bijela dana poslaše momke u smrt. nezvanicno, ako se dobro sjecam iz prica cetnici ih svjesno pustili u neke hale i rafalima zasuli :( ne znam da je za taj neuspjeh ikad icija odgovornost ispitana.
admire
Nista ne znam o toj bitci, ali ljudi se salju u bitku u po dana, ujutro, i skoro nikada nocu.
Skoro sve su bitke za vrijeme rata bile tako tajnovite da su hanume uz "kahvu" od korijena maslacka komentarisale jesmo li dovoljno jaki ljudstvom i opremom. Jos ako se kakav uniformisani Sefik Hikmetin zadesio tu u drustvu, to je bio vrhunac balkanskih vojnih analiza.
Cetnici su, kao i ustase, u vise navrata "svjesno" pustali nase vojnike u zasjedu, kao i mi njihove. Primijetis grupu, pustis je u neodbranjivu poziciju/dio i ospes. Prezivio sam jednu ovakvu zasjedu (i ostao sam, ali to je druga prica).
Dakle, ako je i istina (a iz ovog sto pricas sumnjam) nije to nista jedinstveno za ovu bitku.
PM72
Posts: 17806
Joined: 30/04/2012 16:54

#34 Re: Napad na Ilidzu aprila 92-e

Post by PM72 »

kojetou wrote:
PM72 wrote:Nadoći ćeš u vožnji.Samo polako.Ovo što pišeš je smijurija.Od nebuloza kako je Banja Luka imala 50% Bošnjaka i Hrvata (niđe veze) pa do onih tenkova M84 u Tuzli.Čime se ti baviš...Jednostavno,mrsko mi da ti odgovaram stavku po stavku.Vjerovatno si negdje u dijaspori čim si napisao kako si "porijeklom iz Sokolović Kolonije" a to je jako diskutabilan pojam pošto pomenuto naselje "vrvi" od starosjedilaca :lol: Samo saburli i udri po dušmanima na plejki a nas popusti sa svojim taktičko-pokaznim prijetnjama.Kad dođeš na odmor -pravac Vojkovići pa im yebi majku i zaprijeti specijalcima sa Igmana i truhlim transporterima iz Vijetnama.
Sve sto sam rekao je tacno. U Banja Luci je po popisu iz 1991. kao cijeloj opstini bilo 28,558 Muslimana; 106,826 Srba ; 29,026 Hrvata; 23,656 Yugoslavena i 7,626 Ostalih. Ako malo pogledas sam grad Banja Luku onda ces vidijeti da su Bosnjaci i Hrvati zajedno cinili oko 50% stanovnistva,

M84 tenkovi su premijesteni iz Banja Luke u Tuzlu prije 3 godine. O tome je cak i pisao ovaj portal i to nije nikakva tajna. Ali netrebaju M84 mogu i oni sto su Amerikanci poklonili:

Image

Moja poenta je bila da je se ovaj ciko na filmu previse razmahao o spremnosti Bosanaca u proslom ratu...

Nacionalni sastav stanovništva - općina Banja Luka, popis 1991. [uredi]
ukupno: 195.692

Banja Luka popis 1991

Srbi - 70.155 (49,03%)
Bošnjaci - 27.689 (19,35%)
Hrvati - 15.700 (10,97%)
Jugoslaveni - 22.645 (15,82%)
ostali, neopredijeljeni i nepoznato - 6.890 (4,83%)

Dijasporac,

19 + 10 = 29 a to je dosta manje od 50...

Tenkovi M84 nisu premješteni iz Banja Luke u Tuzlu prije tri godine nego dosta prije.Tih 15-tak komada su bili vlasništvo 1 KK VRS (da ti sad ne pojašnjavam vojne formacije)i nisu održavani kako treba još od 1991.Dakle,smeće u koje treba uložiti milione (kojih nemamo) da bi došli u ispravno stanje.Amerikanci su nam poklonili oružje iz Vijetnama poput tenkova,transportera i helikoptera a od 20 helikoptera ispravno je još 5 komada.Šta misliš,što nam nisu dali Abramse? Pa iz jednostavnog razloga,ovdje više nema rata a i to smeće koje su nam donirali poslali su da smire naše duhove i očiste skladišta.Abramse i Apače šalju Izraelu sa kojim planiraju buduća sranja i belaje a nama željeziju koja najviše vrijedi na otpadima.Arapi su nam 1996-1999 poslali veću količinu svog smeća tipa T55 (iz Egipta) ili tenkove AMX koji nisu bili ispravni ni kad su došli.Sve je to izrezano i prodano u Čad ili Siriju.

Ono što tebi ne dopire do mozga je činjenica da je municija za artiljeriju i tenkove izmještena van tih oruđa,recimo,granate za tenkove su u Banja Luci ili Kupresu a tenkovi u Pazariću ili Butilama.Municija za artiljerijska sredstva je smještena u Krupi a haubice u Livnu.Također,imaš dosta Srba ili Hrvata u tim jedinicama i skladištima kao što imaš komadanta kasarne na Palama koji je Bošnjak.Oni bi kao pustili da neko nešto iznosi a da ne obavjeste "koga trebaju".Za rat trebaš logistiku,brda oružja,puna skladišta,hranu...podršku u vlastitoj zemlji kao i u inostranstvu a ovdje ništa od toga nemaš.Nemaš đuveča u konzervi a kamoli opreme.Srbi nisu tako slabašni niti levati kao što ti misliš,Oluja u Hrvatskoj je unaprijed dogovorena i tačno se znalo gdje ko treba da ide i dokle.1995 smo imali dosta oružja (za razliku od 1992) pa skoro ništa ne uradismo niti su Srbi bježali kako smo mi mislili da će biti kad se "naoružamo".Imaš ih ovdje 1,5 miliona a preko Drine još 7 miliona i ti bi nekog "zaganjao". :lol: Takvih kao ti u dijaspori ima pola miliona koji bi rado da se "prošire" i da dođu na dedovinu a qrcom nisu mrdnuli nego navijali sa sigurne distance.E ja ako bih i uzeo pušku ubijao bi "svoje",od ratnih profitera pa do papanije koja dođe iz dijaspore u džipovima da se kurči a nije do rata imalo ni civare.Meni Srbi ne smetaju niti me diraju,problem mi prave balije.Oni su me opljačkali,ponizili,sjebali,oni mi ne daju platu,oni mi kradu i prljaju grad,oni mi otimaju,ugrožavaju djecu i budućnost.
Dakle,uhvati se Play stationa pa bubaj a već sam ti rekao šta ćeš kad dođeš na odmor.
User avatar
ami8
Posts: 444
Joined: 23/05/2010 19:01

#35 Re: Napad na Ilidzu aprila 92-e

Post by ami8 »

karanana wrote:hajmo ljudi sta cekamo. svi na vojkovice, kljuc bosne, srpski staljingrad.
:lol: :lol: :lol:
User avatar
Admir_1984
Posts: 7632
Joined: 13/03/2006 01:33
Location: Slabo poznajem Szenttamas, ali stignem do tvoje kuće

#36 Re: Napad na Ilidzu aprila 92-e

Post by Admir_1984 »

mislim da tada aprila devedesetdruge fikro nije bilo na celu brigade, neka me ispravi neko bolje upucen :-)
User avatar
Admir_1984
Posts: 7632
Joined: 13/03/2006 01:33
Location: Slabo poznajem Szenttamas, ali stignem do tvoje kuće

#37 Re: Napad na Ilidzu aprila 92-e

Post by Admir_1984 »

Sarajmen wrote:Ima ovdje : http://kiraethana.wordpress.com/categor ... 1992-1995/
nešto detaljnije opisano i kartografski pokrivena ta ''akcija'' ...
hvala, odlicno napisano i daje koliko toliko realan prikaz stanja na terenu. Spominje se ovde i drugi napad na Ilidzu mjesec dana kasnije, jel neko zna nešto više o tome (ovde ne piše ništa)
skuterista
Posts: 234
Joined: 10/03/2013 11:51

#38 Re: Napad na Ilidzu aprila 92-e

Post by skuterista »

PM72 wrote:.E ja ako bih i uzeo pušku ubijao bi "svoje",od ratnih profitera pa do papanije koja dođe iz dijaspore u džipovima da se kurči a nije do rata imalo ni civare.Meni Srbi ne smetaju niti me diraju,problem mi prave balije.Oni su me opljačkali,ponizili,sjebali,oni mi ne daju platu,oni mi kradu i prljaju grad,oni mi otimaju,ugrožavaju djecu i budućnost.
Dakle,uhvati se Play stationa pa bubaj a već sam ti rekao šta ćeš kad dođeš na odmor.
mislio sam da ne bacam komentare na ovu smjehotresnu temu ,ali ne mogu a da ne podrzim tvoje razmisljanje , i da priupitam moderatore jel ima neki nacin da se ova dijasporska balavurdija blokira , postali su nacionalno agresivni , nije to za nas prezivjele borce vise...
User avatar
Woody
Posts: 1690
Joined: 17/12/2003 00:00
Location: Jedna država, dva entiteta, tri naroda, četiri pičke materine

#39 Re: Napad na Ilidzu aprila 92-e

Post by Woody »

Meni Srbi ne smetaju niti me diraju,problem mi prave balije.Oni su me opljačkali,ponizili,sjebali,oni mi ne daju platu,oni mi kradu i prljaju grad,oni mi otimaju,ugrožavaju djecu i budućnost.
Potpisujem odma' :thumbup: :thumbup: :thumbup:

I dodajem: "... zamjenicu MI smiju da koriste SAMO kraljevi i ljudi koji imaju gliste..."
felsh
Posts: 284
Joined: 25/06/2012 14:12

#40 Re: Napad na Ilidzu aprila 92-e

Post by felsh »

Dobro sad ljudi meni je iskreno drago sto ima i jedan covjek koji je siguran u snagu nase vojske i sto je ovdje jedan koji je njegov rodjak i razmislja takticki kako bi to mi sutra mogli osigurati da kao danas jedemo zlatnim kasikama.
Zajebanciju na stranu:
Ovi transporteri koji su na slikama odlicni su iz razloga sto posadu i jedan vod sa opremom dovode haman do beca i ta mala potrosnja im je prednost.Ovaj tenk sa slike je generaciju i po iza T84 ali je kao defanzivna borbena stanica dobar.Puske M16A1 su precizne do bola ali isto tako predugacke i plasticne samim tim i kvarljive.
Ali sve to nije bitno,bitno je srce a kakva su nam srca danas evo vidimo iz svih ovih komentara.
Mada iskreno mislilim da i Woody i PM i Jose i ostali koji su ratovali nebi bas pogeli glave i krenuli ka sveCkoj :wink:
PM72
Posts: 17806
Joined: 30/04/2012 16:54

#41 Re: Napad na Ilidzu aprila 92-e

Post by PM72 »

Felsh,

Gledaj ti samo jutros ovog nevremena,kiše i snjega.Pa zamisliš da si na nekoj koti ili beznačajnoj čuki za koju je poginuo pun autobus vojnika.Mokre ti čizme,hladno ti,gladan si a imaš još tri cigare.Bleneš u granje ispred sebe i uzdaš se u Boga da im neće naumpasti da krenu na tebe po ovakvom kijametu.Dobio si vijest da je granata pala na tvoju zgradu ili kuću i da nema stradalih ali...smjene još nema a kažu da su negdje zapeli i da će doći tek za sedam dana.Najradije bi napustio rov i krenuo kući ali...psuješ i u sebi i naglas sve odreda,pominješ četnike,majke,bogove pa pomisliš kako ti je jaran iz razreda ili rođak otišao u Dansku ili Švedsku i kako jutros maže Kinderladu (nije tad bilo Nutele),otvara i iskapljuje bocu đusa, pali TV da vidi šta ima novog kod "kuće".Na vijestima prikažu slike masakra a on da sebi ne pokvari doručak prešalta kanal na sportske novosti,da vidi kako je sinoć igrao Van Basten.Nakon toga se sprema i pali BMW-a i ode na posao...usput se žali kako mu je teško u tuđini...On te bodri jer stalno misli na nas,poslao nam je paket koji je zapeo u Adri i u kojem je zaštekao 100 DM,da nam se nađe...

sad bi ja opet trebao svoje vlastito dijete izložiti pogibelji koju sam ja preživio? Za koga? Za državu? Koju državu? Za Bošnjake? Da se vrate na svoje i da prave vikendice a neće da ostanu na svom? Za Reisa da napravi još 300 džamija na "novooslobođenim" teritorijama a bijeda koja se vratila nema šporeta u sklepanim barakama.Da pravimo "multietničku" državu i seremo o njoj a hoćemo sve "ćafire" da protjeramo.Da budemo sretni što smo zabranili da na grbu grada Banja Luke stoji znak sa 4 S -ko biva,smeta nesrbima a na grbu recimo Hadžića polumjesec i zvijezda.Trebao bi opet ratovati da onaj jarbol maknemo sa Lapišnice a ista zastava viori se na obali preko puta Pošte.Ja od ove države nisam dobio ni besplatan parking na 15 minuta a dijaspora je to izganjala.Ja bio budala i dobrovoljac a drugi će da glume BH fanatikose. :dance:

Ti si jako dobar momak,pametan si i lijep pa ćeš pravilno shvatiti šta sam htio reći.
User avatar
muha_sa
Posts: 128662
Joined: 12/11/2004 23:33
Location: rajvosa

#42 Re: Napad na Ilidzu aprila 92-e

Post by muha_sa »

PM72 wrote:Felsh,

Gledaj ti samo jutros ovog nevremena,kiše i snjega.Pa zamisliš da si na nekoj koti ili beznačajnoj čuki za koju je poginuo pun autobus vojnika.Mokre ti čizme,hladno ti,gladan si a imaš još tri cigare.Bleneš u granje ispred sebe i uzdaš se u Boga da im neće naumpasti da krenu na tebe po ovakvom kijametu.Dobio si vijest da je granata pala na tvoju zgradu ili kuću i da nema stradalih ali...smjene još nema a kažu da su negdje zapeli i da će doći tek za sedam dana.Najradije bi napustio rov i krenuo kući ali...psuješ i u sebi i naglas sve odreda,pominješ četnike,majke,bogove pa pomisliš kako ti je jaran iz razreda ili rođak otišao u Dansku ili Švedsku i kako jutros maže Kinderladu (nije tad bilo Nutele),otvara i iskapljuje bocu đusa, pali TV da vidi šta ima novog kod "kuće".Na vijestima prikažu slike masakra a on da sebi ne pokvari doručak prešalta kanal na sportske novosti,da vidi kako je sinoć igrao Van Basten.Nakon toga se sprema i pali BMW-a i ode na posao...usput se žali kako mu je teško u tuđini...On te bodri jer stalno misli na nas,poslao nam je paket koji je zapeo u Adri i u kojem je zaštekao 100 DM,da nam se nađe...

sad bi ja opet trebao svoje vlastito dijete izložiti pogibelji koju sam ja preživio? Za koga? Za državu? Koju državu? Za Bošnjake? Da se vrate na svoje i da prave vikendice a neće da ostanu na svom? Za Reisa da napravi još 300 džamija na "novooslobođenim" teritorijama a bijeda koja se vratila nema šporeta u sklepanim barakama.Da pravimo "multietničku" državu i seremo o njoj a hoćemo sve "ćafire" da protjeramo.Da budemo sretni što smo zabranili da na grbu grada Banja Luke stoji znak sa 4 S -ko biva,smeta nesrbima a na grbu recimo Hadžića polumjesec i zvijezda.Trebao bi opet ratovati da onaj jarbol maknemo sa Lapišnice a ista zastava viori se na obali preko puta Pošte.Ja od ove države nisam dobio ni besplatan parking na 15 minuta a dijaspora je to izganjala.Ja bio budala i dobrovoljac a drugi će da glume BH fanatikose. :dance:

Ti si jako dobar momak,pametan si i lijep pa ćeš pravilno shvatiti šta sam htio reći.
:thumbup:

-samo da dodam :D ne zaboravi :-) uvijek da ti je pun rezervoar s gorivom :lol: kod mene, cim potrošim 10 litara drito na pumpu i dospem do vrha :D za ne daj bože.
User avatar
Woody
Posts: 1690
Joined: 17/12/2003 00:00
Location: Jedna država, dva entiteta, tri naroda, četiri pičke materine

#43 Re: Napad na Ilidzu aprila 92-e

Post by Woody »

Da dodam i ja:
...na Balkanu čovjek od sve imovine treba da ima samo dva kofera, jer tu nije moguće da se rodiš i da umreš u istoj državi... (Z. Džumhur)
...i, još:
...Moja generacija je odgajana u duhu ideološke parole o bratstvu i jedinstvu, komunističke verzije biblijskog gesla “ljubi bližnjega svoga“. Režim je potirao različitosti u višenacionalnoj zajednici, što se na kraju okrenulo protiv njega, pa je i ta parola skončala u potocima krvi. Događaji danas teku potpuno suprotnim tokom - na djelu je udarničko umnožavanje podjela na “druge i drugačije“.

Država u kojoj danas živim ustanovljena je i nametnuta tripartitnim mirom u Dejtonu, a normativno ustrojena na etničkom i vjerskom fundamentalizmu, tačnije na etnoreligijskom nacionalizmu. Individualizacija je mogućna, ali po cijenu da budeš izdajnik ili autsajder. Tragajući za novim identitetom isključivo na toj matrici, Srbi, Bošnjaci i Hrvati ponovo izmišljaju sami sebe i to tako da razlike među njima budu što veće. Učitelji, historičari i pisci, ideolozi nacionalističkih stranaka i vjerske poglavice nameću mladim generacijama model njihovog identiteta. Taj je model ispunjen ratovima, genocidom, neizmirenim računima, “pobjedama“ u ratu i “porazima“ u miru, glorifikacijom religije i svetim nacionalnim idealima.

Ovdašnje nacionalističke elite zanimaju samo kolektivni plemenski problemi, jer ih jedino to održava na vlasti. Nijedna od njih ne želi multietničku Bosnu i Hercegovinu i zato svih ovih godina jedna drugoj nude politička rješenja za koja se unaprijed zna da ih nije moguće provesti. To je stvorilo stanje u kojem se tri naroda ne podnose, a moraju živjeti zajedno, svako sa svojim frustracijama. Na tako oblikovanom horizontu ima svega osim prosperitetne budućnosti.
PS. @PM72, od sada pa nadalje i ubuduće, moj si čovjek. Ali to ne znači da ćemo prestati diskutovati o našim različitim stajalištima, kao i do sada :thumbup: :thumbup: :thumbup:
User avatar
ami8
Posts: 444
Joined: 23/05/2010 19:01

#44 Re: Napad na Ilidzu aprila 92-e

Post by ami8 »

PM72 wrote:Felsh,

Gledaj ti samo jutros ovog nevremena,kiše i snjega.Pa zamisliš da si na nekoj koti ili beznačajnoj čuki za koju je poginuo pun autobus vojnika.Mokre ti čizme,hladno ti,gladan si a imaš još tri cigare.Bleneš u granje ispred sebe i uzdaš se u Boga da im neće naumpasti da krenu na tebe po ovakvom kijametu.Dobio si vijest da je granata pala na tvoju zgradu ili kuću i da nema stradalih ali...smjene još nema a kažu da su negdje zapeli i da će doći tek za sedam dana.Najradije bi napustio rov i krenuo kući ali...psuješ i u sebi i naglas sve odreda,pominješ četnike,majke,bogove pa pomisliš kako ti je jaran iz razreda ili rođak otišao u Dansku ili Švedsku i kako jutros maže Kinderladu (nije tad bilo Nutele),otvara i iskapljuje bocu đusa, pali TV da vidi šta ima novog kod "kuće".Na vijestima prikažu slike masakra a on da sebi ne pokvari doručak prešalta kanal na sportske novosti,da vidi kako je sinoć igrao Van Basten.Nakon toga se sprema i pali BMW-a i ode na posao...usput se žali kako mu je teško u tuđini...On te bodri jer stalno misli na nas,poslao nam je paket koji je zapeo u Adri i u kojem je zaštekao 100 DM,da nam se nađe...

sad bi ja opet trebao svoje vlastito dijete izložiti pogibelji koju sam ja preživio? Za koga? Za državu? Koju državu? Za Bošnjake? Da se vrate na svoje i da prave vikendice a neće da ostanu na svom? Za Reisa da napravi još 300 džamija na "novooslobođenim" teritorijama a bijeda koja se vratila nema šporeta u sklepanim barakama.Da pravimo "multietničku" državu i seremo o njoj a hoćemo sve "ćafire" da protjeramo.Da budemo sretni što smo zabranili da na grbu grada Banja Luke stoji znak sa 4 S -ko biva,smeta nesrbima a na grbu recimo Hadžića polumjesec i zvijezda.Trebao bi opet ratovati da onaj jarbol maknemo sa Lapišnice a ista zastava viori se na obali preko puta Pošte.Ja od ove države nisam dobio ni besplatan parking na 15 minuta a dijaspora je to izganjala.Ja bio budala i dobrovoljac a drugi će da glume BH fanatikose. :dance:

Ti si jako dobar momak,pametan si i lijep pa ćeš pravilno shvatiti šta sam htio reći.
:thumbup: Sve je rečeno. I baš me interesuje da li bi kojetou i slični isto pričali da su od 92. do 95. proveli u rovu umjesto što se sad ufuravaju na COD i MOH.
Last edited by ami8 on 14/03/2013 10:22, edited 2 times in total.
sumirprimus
Posts: 81697
Joined: 10/02/2010 07:54
Location: Bunker :D Saj ops

#45 Re: Napad na Ilidzu aprila 92-e

Post by sumirprimus »

sve je to u redu al šta bi sa iliđe??? :skoljka:
sumirprimus
Posts: 81697
Joined: 10/02/2010 07:54
Location: Bunker :D Saj ops

#46 Re: Napad na Ilidzu aprila 92-e

Post by sumirprimus »

stani ovo april 92,nešto prerano?!?!
Aqua_S
Posts: 533
Joined: 27/07/2012 09:28

#47 Re: Napad na Ilidzu aprila 92-e

Post by Aqua_S »

Koliko se sjećam, ovo se desilo u ranu zoru 22. aprila 1992. godine, ne bi se nikad ni desilo da se prije toga nisu desile neke stvari..a to je napuštanje baze "Krtelji" od strane Specijalne jedinice MUP-a koja se povukla kroz Butmir i obavijestila ljude da je sav MTS u bazi ostao. Plijen su pokupili ljudi iz Butmira, S. Kolonije i Hradnice, doduše najveći dio je ostao u Butmiru. Vjerovatno je u tom momentu Patriotska liga iz oovih naselja bila najopremljenija i najnaoružanija jedinica PL BiH. Pored pušaka, municije i ostalog MTS-a zaplijenili su i 8 oklopnih transportera. Napad je prekinut jer su srpskim dobrovoljcima sa Ilidže pravom artiljerijskom kanonadom pritekli u pomoć pripadnici jedinica bivše JNA sa aerodroma, Gavrića brda..itd..
User avatar
Gradski
Posts: 274
Joined: 05/12/2012 18:41
Location: NI NA NEBU NI NA ZEMLJI

#48 Re: Napad na Ilidzu aprila 92-e

Post by Gradski »

Jeste najviše se Butmir naoružao pa smo dijelili i ostalim po koloniji i Hrasnici bio je i onaj Bilalović koji je sakrio milion metaka u svom podrumu u Butmiru i našli mu usred rata sad je predsjednik SK Ilidža zamislite molim vas nikom ništa. Otišlo je dosta oružja u Gornji kotorac ali su im ag srbi logično uzeli ne znam šta su mislili kako da se gore odbrane, imaju Novakoviće iza leđa u podnožju su gavrića brda. Samo mi je žao što nismo sa sportskog oteli one 4 prage koje su nas poslije rokale jer nije bilo tu JNA toliko možda par vojnika to se moglo neutralisati, uniforme nove ekstra sva oprema u novom stanju i sami četnici su na radiju javljali 2000 hosovaca po Butmiru šeta.
kojetou
Posts: 289
Joined: 02/02/2013 18:44

#49 Re: Napad na Ilidzu aprila 92-e

Post by kojetou »

PM72 wrote:Felsh,

sad bi ja opet trebao svoje vlastito dijete izložiti pogibelji koju sam ja preživio? Za koga? Za državu? Koju državu? Za Bošnjake? Da se vrate na svoje i da prave vikendice a neće da ostanu na svom? Za Reisa da napravi još 300 džamija na "novooslobođenim" teritorijama a bijeda koja se vratila nema šporeta u sklepanim barakama.Da pravimo "multietničku" državu i seremo o njoj a hoćemo sve "ćafire" da protjeramo.Da budemo sretni što smo zabranili da na grbu grada Banja Luke stoji znak sa 4 S -ko biva,smeta nesrbima a na grbu recimo Hadžića polumjesec i zvijezda.Trebao bi opet ratovati da onaj jarbol maknemo sa Lapišnice a ista zastava viori se na obali preko puta Pošte.Ja od ove države nisam dobio ni besplatan parking na 15 minuta a dijaspora je to izganjala.Ja bio budala i dobrovoljac a drugi će da glume BH fanatikose. :dance:

Ti si jako dobar momak,pametan si i lijep pa ćeš pravilno shvatiti šta sam htio reći.
Dobro ima ovdje mnogo istine. Ali to sto je BiH korumpirana i nikakava i sto nema ideala morate na prvom mjestu traziti u sebi. Zasto Njemacka ili Switzarska nisu korumpirane i zasto se ovdje zna za red i mir? Zato sto ljudi imaju drugaciji mentalitet. U BiH; svako samo gleda da sto vise za sebe uzme; nema urodjene radne navike koja je prisutna u svim slojevima drustva; ljudi su lijeni vecinom; nacionalno totalno ne osvijesceni i totalno zavidni ako vide da neko u njihovom okruzenju uspijeva.

Mozda sam i ja budala sto sam pisao ovako kako sam pisao. Ja sam to pisao polazeci od pretpostavke da su Bosanci radnici; nacionalno osvijesceni; da se tamo zna za red i rad i da je sve ko pod koncem. Onda bi itekako mogli razmisljati o stvaranju Bosanske nacionalne drzave u sledecih 50 godina.

A ovako mozda to zaista jeste utopija. Bilo kako bilo; par tih vukojebina Istocno od Sarajeva:

1) Vojkovici
2) Istocna Ilidza
3) Sokolac
4) Romanija i sela na Romaniji

To kada bi se zauzelo a moze se zauzeti u roku od 3 dana kada se pogleda odnos snaga; onda vam je put do Drine otvoren.
Last edited by kojetou on 14/03/2013 12:18, edited 2 times in total.
Aqua_S
Posts: 533
Joined: 27/07/2012 09:28

#50 Re: Napad na Ilidzu aprila 92-e

Post by Aqua_S »

Gradski wrote:Jeste najviše se Butmir naoružao pa smo dijelili i ostalim po koloniji i Hrasnici bio je i onaj Bilalović koji je sakrio milion metaka u svom podrumu u Butmiru i našli mu usred rata sad je predsjednik SK Ilidža zamislite molim vas nikom ništa. Otišlo je dosta oružja u Gornji kotorac ali su im ag srbi logično uzeli ne znam šta su mislili kako da se gore odbrane, imaju Novakoviće iza leđa u podnožju su gavrića brda. Samo mi je žao što nismo sa sportskog oteli one 4 prage koje su nas poslije rokale jer nije bilo tu JNA toliko možda par vojnika to se moglo neutralisati, uniforme nove ekstra sva oprema u novom stanju i sami četnici su na radiju javljali 2000 hosovaca po Butmiru šeta.
bili smo opremljeni ko NATO :bih: kako god...jedno je sigurno..ko sto [email protected] su se bili tad usrali za čitav rat da nisu ni pomislili da krenu..na nas...mislim sa Ilidže....na Kotorac su udarali..i zube lomili nekoliko puta....

jel to onaj Bilalović...zvani "Krmetina"? :lol: :lol: :lol:
Post Reply