Handzar divizija

(H)istorija/povijest Bosne i Hercegovine, regiona, itd...

Moderator: anex

Post Reply

Handzar je?

Zlocinci
203
49%
Nemam stav
80
19%
Pozitivci
128
31%
 
Total votes: 411

User avatar
Eborg
Posts: 10629
Joined: 20/09/2006 20:58
Location: Tamo gdje je Sunce,tamo gdje su zvijezde...

#76 Re: Handzar

Post by Eborg »

White Goat wrote:
Eborg wrote: Jedina "dobra" stvar u vezi "Handžar" divizije je da nisu učestvovali u eliminaciji Jevreja (kojih ionako skoro nikako nije ni bilo kada su oni došli u punu službu). Ovo je potvrdio i Simon Wiesenthal.
Jedina dobra stvar???Halo!!!

Handzar divzija ne nosi na dusi nikoga!Cetnickih zlocina nije ni bilo poslije osnivanja Handzar divizije.Komunisticka propaganda je Handzaru naturila nevjerovatna zvjerstva,herojskog imama Halima Malkoca je i strijeljala poslije.Neki su pobijegli na Bliski istok i tamo se borili protiv Izraela a neke je Nehru predao Titu pa ih je ovaj postrijeljao.Tuzno je sta se sve desilo tim herojima.

Zar je grijeh braniti zemlju i dom?
Zemlja i dom se ne brani pod Swastikom ljubeći skute Anti i Adolfu.

Dakle, "Handžar" divizija je nacistička formacija koja se borila rame uz rame za Wehrmachtom, SS-om, Talijanima, Četnicima i Ustašama.

"Handžar" divizija nema heroja i ko god je poginuo kao njen član neka je,ne žalim ga ni najmanje. Isto se odnosi na idiote koji su se borili na Bliskom istoku.

Uostalom, ako su željeli "muslimansku vojsku" imali su Zeleni kadar Huske Miljkovića kojem su radili o glavi da bi ga na kraju ubili i prešli u "Handžar" diviziju.

Isto tako, "Handžar" divizija nije formacija poznata po zločincima no da su ih činili i da su na desetine civila platile glavom zbog njih - jesu.
michio
Posts: 1869
Joined: 08/11/2009 12:06

#77 Re: Handzar

Post by michio »

Ah Boze moj, i ArBiH je ubila na stotine civila i imala vrlo vjerovatno vece krvoloke u svojim redovima od HD, kao i npr. Sava Kovacevic.
Dogadjaji u Drugom svjetskom su kod nas i dalje nepoznanica i steta sto se vise niko ne bavi tim ratom.
User avatar
Eborg
Posts: 10629
Joined: 20/09/2006 20:58
Location: Tamo gdje je Sunce,tamo gdje su zvijezde...

#78 Re: Handzar

Post by Eborg »

michio wrote:Ah Boze moj, i ArBiH je ubila na stotine civila i imala vrlo vjerovatno vece krvoloke u svojim redovima od HD, kao i npr. Sava Kovacevic.
Dogadjaji u Drugom svjetskom su kod nas i dalje nepoznanica i steta sto se vise niko ne bavi tim ratom.
Slažem se. Samo je problem što se informacijama iz Drugog svjetskog rata da manipulirati zbog smanjenog broja svjedoka i već ustaljenih pozicija u historiji. Baš zato imaš situaciju gdje "Handžar" divizija "samo brani dom".
redstar87
Posts: 46
Joined: 20/11/2009 22:11

#79 Re: Handzar

Post by redstar87 »

White Goat wrote:
Jedina dobra stvar???Halo!!!

Handzar divzija ne nosi na dusi nikoga!Cetnickih zlocina nije ni bilo poslije osnivanja Handzar divizije.Komunisticka propaganda je Handzaru naturila nevjerovatna zvjerstva,herojskog imama Halima Malkoca je i strijeljala poslije.Neki su pobijegli na Bliski istok i tamo se borili protiv Izraela a neke je Nehru predao Titu pa ih je ovaj postrijeljao.Tuzno je sta se sve desilo tim herojima.
Zar je grijeh braniti zemlju i dom?
pozdrav...
naravno da nije grijeh braniti svoju zemlju i dom...a od koga ga je branila handzar divizija????branila od cetnika???ok,to je u redu...a jel branila od nijemaca,italijana,od drzava koje su okupirale nasu zemlju i dim,od fasistickih drzava,okupatora,ili je bila u njihovoj sluzbi???
bila je na strani fasista,i osim borbe sa cetnicima i partizanima,ubijala je i srpsku nejac...
to je istina...
i zato sto je bila na strani okupatora,a ne NOB-a,zajedno sa ustasama,cetnicima,raznim milicijama,legijama,nedicevcima,ljoticevcima,bjelogardejcima,domobranima,VMRO,itd...ona izdajnicka...
User avatar
tranquil
Posts: 6638
Joined: 11/08/2007 00:55
Location: Mare Tranquillitatis

#80 Re: Handzar

Post by tranquil »

White Goat wrote:Dakle,idemo po cinjenicama na stranu sto ja mogu simpatisati HD,redstar mrziti.
Baš lijepo što simpatišeš HD, evo ti i njihov amblem pa ga prišij na rukav i ponosno hodaj s njim.

Image
User avatar
Eborg
Posts: 10629
Joined: 20/09/2006 20:58
Location: Tamo gdje je Sunce,tamo gdje su zvijezde...

#81 Re: Handzar

Post by Eborg »

White Goat wrote:Obicno ne zelim do kraja ni citati takve komentare kada vidim neobjektivnost na samom pocetku a kamoli raspravljati al hajde.

Ko ima pravo kome govoriti pod kojom zastavom ce se boriti?Naravno da ne volim NDH,niti volim Jugoslaviju tako bi najbolja opcija bila "Zupa Bosna" pod kontrolom Reicha koja bi imala svoju vojsku nazavisnu od Hrvatske.Heinrich Himmler je bio spreman i na to i bas je bio sto se kaze zagrijan,ali sve je ostalo na inicijativi.Rezultat(rekao bih) te inicijative je SS Handzar divizija.
Svaka opcija koja je odgovara Himmleru i kompaniji je apsolutno neprihvatljiva. Himmler=Nacizam=NEPRIJATELJ Krut stav, znam, no svrstavanje pod zastavu okupatora nije prihvatljiv ni u kom slučaju.

“Himmler je sam sebe uvjerio da balkanski muslimani nisu ni Slaveni ni Turci nego zapravo Arijevci koji su prihvatili islam.“ (Chris Ailsby: SS: Hell on the Western Front. The Waffen SS in Europe 1940-1945", 2003. god., 70. str.)

Još jednom ponavljam, Bošnjaci odnosno muslimani u širem smislu su imali "Huskinu vojsku" u Krajini (ustaško-partizanski dezerteri koji su "čuvali" muslimanska sela a naplaćivali "čuvanje" pljačkom istih) te "Hadžiefendićevu legiju" na području Tuzle koja je sarađivala sa Ustašama i Nijemcima. I jedni i drugi su kasnije dobrovoljno prešli u "Handžar" diviziju nakon što su se međusobno poubijali.
michio
Posts: 1869
Joined: 08/11/2009 12:06

#82 Re: Handzar

Post by michio »

Huska Miljkovic je bio predratni komunista a takav covjek ne prelazi na drugu stranu bas olako.
ustaško-partizanski dezerteri koji su "čuvali" muslimanska sela a naplaćivali "čuvanje" pljačkom istih)
Od cega su zivjeli partizani?
User avatar
Eborg
Posts: 10629
Joined: 20/09/2006 20:58
Location: Tamo gdje je Sunce,tamo gdje su zvijezde...

#83 Re: Handzar

Post by Eborg »

michio wrote:Huska Miljkovic je bio predratni komunista a takav covjek ne prelazi na drugu stranu bas olako.
ustaško-partizanski dezerteri koji su "čuvali" muslimanska sela a naplaćivali "čuvanje" pljačkom istih)
Od cega su zivjeli partizani?
Svjestan sam činjenice da partizani nisu bili ljepuškasti heroji koji sasvim tečno govore njemački jezik kada zarobe pokojeg oficira.
User avatar
Chmoljo
Administrativni siledžija u penziji
Posts: 45556
Joined: 05/06/2008 03:41
Location: i vukove stid reći odakle sam...

#84 Re: Handzar

Post by Chmoljo »

biće materijala, biće... :mrgreen: znate već za šta :mrgreen:
User avatar
Eborg
Posts: 10629
Joined: 20/09/2006 20:58
Location: Tamo gdje je Sunce,tamo gdje su zvijezde...

#85 Re: Handzar

Post by Eborg »

Ilirski vitez wrote:jel možete vi koji nemate pojma o nacional-socijalizmu se suzdržati od glupih komentara? kakvi muslimani odnosno Bošnjaci? vidim ja odmah komunistička praksa. moj prika...jedini okupator Bosne je bila srpska armija ( dio pod petokrakom,dio pod šajkačom). Znaš kako je Himmler stao na stranu Bošnjaka? Tako što je zašao među Bošnjake i njegove procjene i zaključci su bili na mjestu. Kakvi Slaveni i Turci..nema toga više....Bosna se vraća svojim korijenima i svojim pradjedovima Ilirima i Gotima koji su bili indoeuropljani dakle Arijevci. pročitaj memorandum Hitleru kojeg su uputili bosanski intelektualci pa vidi jel HD nastala kao neka prašinarska formacija ili je bila izraz jedinog pravog autonomaškog projekta među Bošnjacima.
Jedino s čim se slažem je da je "Handžar" divizija zaista dijelom bila dio autonomaškog pokreta.

Ostalo neću komentirati, zaista nema potrebe. :lol:
User avatar
Semir Holm
Posts: 52
Joined: 12/07/2009 21:09
Location: Back to Vienna

#86 Re: Handzar

Post by Semir Holm »

Ovde kako ide diskusija izgleda da nije na odmet jos jednom napomenuti
da je Heinrich Himmler "Der treue Heinrich" bio skroz patoloski tip,
jedan od najvecih masovnih ubica svih vremena. Da je imao priliku svi bi slavenski narodi kod njega
na red dosli...

Zitat:

„… diese Masse muss eben abgestochen, abgeschlachtet werden“

"...ova masa (Rusi) treba biti izbodena i poklana"
User avatar
Eborg
Posts: 10629
Joined: 20/09/2006 20:58
Location: Tamo gdje je Sunce,tamo gdje su zvijezde...

#87 Re: Handzar

Post by Eborg »

Semir Holm wrote:Ovde kako ide diskusija izgleda da nije na odmet jos jednom napomenuti
da je Heinrich Himmler "Der treue Heinrich" bio skroz patoloski tip,
jedan od najvecih masovnih ubica svih vremena. Da je imao priliku svi bi slavenski narodi kod njega
na red dosli...

Zitat:

„… diese Masse muss eben abgestochen, abgeschlachtet werden“

"...ova masa (Rusi) treba biti izbodena i poklana"
Bravo! :thumbup:
User avatar
dr.gog
Posts: 4945
Joined: 09/09/2007 12:52
Location: S@nitet-X
Grijem se na: briketi kanabisa
Horoskop: Vodolija

#88 Re: Handzar

Post by dr.gog »

Ilirski vitez wrote: jel možete vi koji nemate pojma o nacional-socijalizmu se suzdržati od glupih komentara? kakvi muslimani odnosno Bošnjaci? vidim ja odmah komunistička praksa. moj prika...jedini okupator Bosne je bila srpska armija ( dio pod petokrakom,dio pod šajkačom). Znaš kako je Himmler stao na stranu Bošnjaka? Tako što je zašao među Bošnjake i njegove procjene i zaključci su bili na mjestu. Kakvi Slaveni i Turci..nema toga više....Bosna se vraća svojim korijenima i svojim pradjedovima Ilirima i Gotima koji su bili indoeuropljani dakle Arijevci. pročitaj memorandum Hitleru kojeg su uputili bosanski intelektualci pa vidi jel HD nastala kao neka prašinarska formacija ili je bila izraz jedinog pravog autonomaškog projekta među Bošnjacima.
Imam ja pojma o nacionalsocijalizmu :) iz sasvim validnih dokumenata, kao i iz razgovora sa suvremenicima iz NPD Njemačke.
Reichsfuehrer Himmler nikad nije "zašao" među Bošnjake a o vjeri islam imao je mišljenje kao o "zgodnoj za rat".

Okupator Bosne je bila genocidna profašistička tvorevina NDH i besmisleni ustaški režim čiju priču prosipaš izmišljotinama ustaške ideologije kojima se SS smijao pune 4 godine, izvrgavajući ruglu pokušaje ulizivanja i političkih fantazija iz Zagreba i Sarajeva.
Onako kako su se Pavelićeve budaletine prosipale sa gotskim bajkama i kopiranjem uniformne mitologije i crnine :oops: , tako su se sarajevski ocvali feudalci prosipali sa svojim snovima o autonomiji u okviru Reicha :oops: dok je Maks Luburić masakrirao sarajevske srbe i židove kao stoku nasred Skenderije.

Handžar Divizija je bila SS jedinica i kao takva na službi Fuehrer-ovim ciljevima , a ne slobodi ili autonomiji bošnjačkog naroda.Handžar divizija je počinila zločine kao jedinica okupatorskih slugu dobrovoljaca.SS i RSHA su u Nirnbergu trajno označene kao zločinačke organizacije za čitav svijet, pa je i Handžar d. potvrđena kao crna mrlja ,bez obzira koliko novobegovskisentimenti rade :D (dok putovnica RH grije džep :D )

Pismo Hitleru je oportunizam najcrnje vrste.

Ono što je Handžar d.radila je bilo zlo, jer niko od vojnika ni oficira nije mogao mrdnuti bez nadzora SD(sicherheitsdiensta) SS-a.Sva mitologija o muslimanskim arijevcima je nacističko smeće, a onaj koji je propagira je--smetljar najnižeg intelektualnog kova.Ne osuđujem izmanipulirane bosanske muhadžire, seljake i bijedu koji su u SS vidjeli iluziju slobode za muslimane u Hitlerovoj nakaradi od Reicha, već smetljare koji taj odron danas prodaju po internetu kao primjer nacionalnog buđenja i vjekovnih težnji...

Wehrmacht i SS, njihove glavešine Horstenau, Kasche i Kammerhofer su bili namjesnici stranog izrabljivača nad Bosnom, a odvratni zlikovac dr. Pavelić i njegova nakazna i bogohulna teorija kojom je spajao islam sa svojim zločinima...su muslimanima otimali identitet.

I ne pokušavaj dalje sa arijevskim frazama..ovdje ne. :)
User avatar
Eborg
Posts: 10629
Joined: 20/09/2006 20:58
Location: Tamo gdje je Sunce,tamo gdje su zvijezde...

#89 Re: Handzar

Post by Eborg »

Ima li neka knjiga koja se bavi tom problematikom ili je to onako sataraš apsorbiranog znanja? :)
detroit-mercy
Posts: 16118
Joined: 07/04/2009 16:54
Location: povis jajca

#90 Re: Handzar

Post by detroit-mercy »

grany-smith wrote:Od određenih bošnjačkih krugova bilo je pokušaja da se ova divizija rehabilituje,da se minimiziraju zločini kojie su počinili pripadnici ove jedinice.
Pored egzekucije nad velikim dijelom srpskog stanovništva u sjevernoistočnoj Bosni handzar divizija izvršila je masakr nad civilima muslimanskog sela Vražići,kada je kao odmazdu za pretrpljen poraz od strane partizana strijeljala 27,u nekim podacima 28 nedužnih civila Muslimana.

Handžar divizija je fašistička jedinica koja je činila ratne zločine nad civilima svih nacionalnosti.

Image
Djed mi je tada ranje u ruku i ostao je invalid cio njegov zivot. Pricao mi je da su ih ustvari doveli mjestani susjednog muslimanskog sela koji su ono bili kao pro ustaski orijentisani, dok su Vrazicani bili vise pro partizanski. Poceli su ih skupljati ujutro po njegovoj prici, moj stari koji je tada bio dijete posao je za djedom, ali ga je ovaj marsnuo i rekao da bjezi kuci. Skupili su ih u centru sela, ljudi su skontali sta se sprema pa su nageli bjezati, bilo je dosta mrtvih (27-28 mrtvih) i ne znam koliko ranjenih. Djed i njegov brat i par rodjaka su imali srecu da su uspjeli pobjeci, prilikom bjega djed je ranjen u ruku. Interesantno da su svi oni manje vise bili apoliticni. O Njemackim vojnicima djed je uvije imao pozitivno misljenje, zao mi je sto ga nisam vise pitao o tom dogadjaju dok je bio ziv, interesantno da nikada nije bio veliki zagovornik komunista i partizanstine ali na prvim slobodnim izborima svoj glas nije dao SDA nego SDPu, znao je da nam ovi nista dobro nece donijeti.
TheMule
Posts: 3764
Joined: 04/05/2009 03:34

#91 Re: Handzar

Post by TheMule »

Ne interesuje me sto se 13ta borila na Njemackoj strani. Samo sto me interesuje je da su spasili veliki dio naseg stanovnistva, a vi palamudite o politici i koja je zastava ljepsa, koja nije fino ofarbana, i koja izgleda vise okupatorska.
User avatar
Chisum
Posts: 4685
Joined: 12/02/2009 13:25
Location: SARAJEVO

#92 Re: Handzar

Post by Chisum »

Ilirski vitez wrote:
Svaka opcija koja je odgovara Himmleru i kompaniji je apsolutno neprihvatljiva. Himmler=Nacizam=NEPRIJATELJ Krut stav, znam, no svrstavanje pod zastavu okupatora nije prihvatljiv ni u kom slučaju.

“Himmler je sam sebe uvjerio da balkanski muslimani nisu ni Slaveni ni Turci nego zapravo Arijevci koji su prihvatili islam.“ (Chris Ailsby: SS: Hell on the Western Front. The Waffen SS in Europe 1940-1945", 2003. god., 70. str.)

Još jednom ponavljam, Bošnjaci odnosno muslimani u širem smislu su imali "Huskinu vojsku" u Krajini (ustaško-partizanski dezerteri koji su "čuvali" muslimanska sela a naplaćivali "čuvanje" pljačkom istih) te "Hadžiefendićevu legiju" na području Tuzle koja je sarađivala sa Ustašama i Nijemcima. I jedni i drugi su kasnije dobrovoljno prešli u "Handžar" diviziju nakon što su se međusobno poubijali.
jel možete vi koji nemate pojma o nacional-socijalizmu se suzdržati od glupih komentara? kakvi muslimani odnosno Bošnjaci? vidim ja odmah komunistička praksa. moj prika...jedini okupator Bosne je bila srpska armija ( dio pod petokrakom,dio pod šajkačom). Znaš kako je Himmler stao na stranu Bošnjaka? Tako što je zašao među Bošnjake i njegove procjene i zaključci su bili na mjestu. Kakvi Slaveni i Turci..nema toga više....Bosna se vraća svojim korijenima i svojim pradjedovima Ilirima i Gotima koji su bili indoeuropljani dakle Arijevci. pročitaj memorandum Hitleru kojeg su uputili bosanski intelektualci pa vidi jel HD nastala kao neka prašinarska formacija ili je bila izraz jedinog pravog autonomaškog projekta među Bošnjacima.
:lol: :lol: :lol:

... 'te jebo... :lol: ovaj ozbiljan?? :lol:
User avatar
nosara
Posts: 22695
Joined: 30/03/2005 12:10
Location: Socijalistička Federativna Republika Jugoslavija

#93 Re: Handzar

Post by nosara »

TheMule wrote:Ne interesuje me sto se 13ta borila na Njemackoj strani. Samo sto me interesuje je da su spasili veliki dio naseg stanovnistva, a vi palamudite o politici i koja je zastava ljepsa, koja nije fino ofarbana, i koja izgleda vise okupatorska.
Srbi o mladicu misle na isti nacin... :-) Ako si ti u pravu, onda su i oni... :roll:
User avatar
Chmoljo
Administrativni siledžija u penziji
Posts: 45556
Joined: 05/06/2008 03:41
Location: i vukove stid reći odakle sam...

#94 Re: Handzar

Post by Chmoljo »

TheMule wrote:Ne interesuje me sto se 13ta borila na Njemackoj strani. Samo sto me interesuje je da su spasili veliki dio naseg stanovnistva, a vi palamudite o politici i koja je zastava ljepsa, koja nije fino ofarbana, i koja izgleda vise okupatorska.
:-) svašta u božijoj bašči.

upravo si ti taj koji je opterećen politikom ;-)
User avatar
Chisum
Posts: 4685
Joined: 12/02/2009 13:25
Location: SARAJEVO

#95 Re: Handzar

Post by Chisum »

Da ne zaboravim.... interesantno kako su najveci branitelji ovih nacistickih i fasistickih projekata na podrucju Balkana, a bogami i sire, uvijek oni "pobozni", bogomoljci, sto se ubise citajuci i kenjajuci o "10 bozijih zapovijedi", a sve i jedna im se ideologija, pod kojom su do danas marsirali, zasnivala upravo na nepostivanju istih. :lol:



Sto bi reko Tito, allahrahmetile..... aj' sad ne ne psujem bezveze...
User avatar
viva_castro
Posts: 725
Joined: 19/02/2008 21:10
Location: sa

#96 Re: Handzar

Post by viva_castro »

TheMule wrote:Ne interesuje me sto se 13ta borila na Njemackoj strani. Samo sto me interesuje je da su spasili veliki dio naseg stanovnistva, a vi palamudite o politici i koja je zastava ljepsa, koja nije fino ofarbana, i koja izgleda vise okupatorska.
Halo bilderu, jesi li svjestan šta pričaš? Tvrdiš da cilj opravdava sredstva, uz to uzimajući izraze poput "brani svoj narod".

Danas ameri "brane svoj narod" u afganistanu, njemci su ga "branili" počitavoj Evropi, Srbi od Vukovara i Dubrovnika, preko Bosne pa do Kosova...

Tvoj stav u stanju je opravdati sve fašističke zločine, od Jasenovca do Srebrenice.

Ili su ti steroidi izjeli mozak ili si obična huja i fašista.
TheMule
Posts: 3764
Joined: 04/05/2009 03:34

#97 Re: Handzar

Post by TheMule »

nosara wrote:
TheMule wrote:Ne interesuje me sto se 13ta borila na Njemackoj strani. Samo sto me interesuje je da su spasili veliki dio naseg stanovnistva, a vi palamudite o politici i koja je zastava ljepsa, koja nije fino ofarbana, i koja izgleda vise okupatorska.
Srbi o mladicu misle na isti nacin... :-) Ako si ti u pravu, onda su i oni... :roll:
Naravno da Srbi tako misle ali oni misle i dosta drugih gluposti, ne znaci da su u pravu. Nasa situacija u 2. Sv. Ratu je potpuno drugacija od njihove. Nema se sta tu porediti.
Chmoljo wrote:
TheMule wrote:Ne interesuje me sto se 13ta borila na Njemackoj strani. Samo sto me interesuje je da su spasili veliki dio naseg stanovnistva, a vi palamudite o politici i koja je zastava ljepsa, koja nije fino ofarbana, i koja izgleda vise okupatorska.
:-) svašta u božijoj bašči.

upravo si ti taj koji je opterećen politikom ;-)
Nisam opterecen politikom, vec gledam u stvar prakticnim pogledom. Moja porodica je tad bila u tom reonu i progonjena od strane cetnika, a ko zna sta bi se desilo da nije bilo nikoga da se bori za mene.

Vecina ovdje bi radije bila zaklana nego se pridruzila Njemackoj, sto je vrlo lijepo i idealisticki. Ipak, sumnjam da bi to vecina uradila u stvarnosti, jer laHko je govoriti tako iz lijepe udobne fotelje. Ali ima i mali broj onih veliki idealista, po meni budala, koji bi i zivot dali da spase cetnike, a da nisu uz Njemacku, tako da neka knjiga historije, tamo negdje pri dnu stranice u sitnim slovima, moze reci, "Bosnjaci su odbili da formiraju malu diviziju na njihovom podrucju. Bosnjaci su bili narod koji je zivio u predjelima danasnje Srbije, a isceznuo je krajem rata kada se odlucio vratiti vjeri svojih pradjedova, Pravoslavaca. Neki alternativni historicari tvrde da su oni u stvari pobijeni, ali nema jakih dokaza za tu trvdnju." Ah, sto bi tad bio ponosan na Bosnjake!

Ljudi koji su stali uz okupatora nisu ucestvovali u ustaskim logorima, niti ubijanju Jevreja niti invazijama pola Evrope, mi smo se borili za goli zivot u svojoj zemlji, tako da se nikako ne stitidim nasih momaka koji su ucinili pametnu stvar i pristupili u odbrani svog naroda.
User avatar
Chisum
Posts: 4685
Joined: 12/02/2009 13:25
Location: SARAJEVO

#98 Re: Handzar

Post by Chisum »

TheMule wrote:
nosara wrote:
TheMule wrote:Ne interesuje me sto se 13ta borila na Njemackoj strani. Samo sto me interesuje je da su spasili veliki dio naseg stanovnistva, a vi palamudite o politici i koja je zastava ljepsa, koja nije fino ofarbana, i koja izgleda vise okupatorska.
Srbi o mladicu misle na isti nacin... :-) Ako si ti u pravu, onda su i oni... :roll:
Naravno da Srbi tako misle ali oni misle i dosta drugih gluposti, ne znaci da su u pravu. Nasa situacija u 2. Sv. Ratu je potpuno drugacija od njihove. Nema se sta tu porediti.
Chmoljo wrote:
TheMule wrote:Ne interesuje me sto se 13ta borila na Njemackoj strani. Samo sto me interesuje je da su spasili veliki dio naseg stanovnistva, a vi palamudite o politici i koja je zastava ljepsa, koja nije fino ofarbana, i koja izgleda vise okupatorska.
:-) svašta u božijoj bašči.

upravo si ti taj koji je opterećen politikom ;-)
Nisam opterecen politikom, vec gledam u stvar prakticnim pogledom. Moja porodica je tad bila u tom reonu i progonjena od strane cetnika, a ko zna sta bi se desilo da nije bilo nikoga da se bori za mene.

Vecina ovdje bi radije bila zaklana nego se pridruzila Njemackoj, sto je vrlo lijepo i idealisticki. Ipak, sumnjam da bi to vecina uradila u stvarnosti, jer laHko je govoriti tako iz lijepe udobne fotelje. Ali ima i mali broj onih veliki idealista, po meni budala, koji bi i zivot dali da spase cetnike, a da nisu uz Njemacku, tako da neka knjiga historije, tamo negdje pri dnu stranice u sitnim slovima, moze reci, "Bosnjaci su odbili da formiraju malu diviziju na njihovom podrucju. Bosnjaci su bili narod koji je zivio u predjelima danasnje Srbije, a isceznuo je krajem rata kada se odlucio vratiti vjeri svojih pradjedova, Pravoslavaca. Neki alternativni historicari tvrde da su oni u stvari pobijeni, ali nema jakih dokaza za tu trvdnju." Ah, sto bi tad bio ponosan na Bosnjake!

Ljudi koji su stali uz okupatora nisu ucestvovali u ustaskim logorima, niti ubijanju Jevreja niti invazijama pola Evrope, mi smo se borili za goli zivot u svojoj zemlji, tako da se nikako ne stitidim nasih momaka koji su ucinili pametnu stvar i pristupili u odbrani svog naroda.
Cime se ti lupas, haveru? :-)
User avatar
nosara
Posts: 22695
Joined: 30/03/2005 12:10
Location: Socijalistička Federativna Republika Jugoslavija

#99 Re: Handzar

Post by nosara »

TheMule wrote:
Naravno da Srbi tako misle ali oni misle i dosta drugih gluposti, ne znaci da su u pravu. Nasa situacija u 2. Sv. Ratu je potpuno drugacija od njihove. Nema se sta tu porediti.

Nisam opterecen politikom, vec gledam u stvar prakticnim pogledom. Moja porodica je tad bila u tom reonu i progonjena od strane cetnika, a ko zna sta bi se desilo da nije bilo nikoga da se bori za mene.

Vecina ovdje bi radije bila zaklana nego se pridruzila Njemackoj, sto je vrlo lijepo i idealisticki. Ipak, sumnjam da bi to vecina uradila u stvarnosti, jer laHko je govoriti tako iz lijepe udobne fotelje. Ali ima i mali broj onih veliki idealista, po meni budala, koji bi i zivot dali da spase cetnike, a da nisu uz Njemacku, tako da neka knjiga historije, tamo negdje pri dnu stranice u sitnim slovima, moze reci, "Bosnjaci su odbili da formiraju malu diviziju na njihovom podrucju. Bosnjaci su bili narod koji je zivio u predjelima danasnje Srbije, a isceznuo je krajem rata kada se odlucio vratiti vjeri svojih pradjedova, Pravoslavaca. Neki alternativni historicari tvrde da su oni u stvari pobijeni, ali nema jakih dokaza za tu trvdnju." Ah, sto bi tad bio ponosan na Bosnjake!

Ljudi koji su stali uz okupatora nisu ucestvovali u ustaskim logorima, niti ubijanju Jevreja niti invazijama pola Evrope, mi smo se borili za goli zivot u svojoj zemlji, tako da se nikako ne stitidim nasih momaka koji su ucinili pametnu stvar i pristupili u odbrani svog naroda.
Jok, nisu...

Suti, bolan, ne provaljuj se vise... cuj, "ljudi koji su stali uz okupatora..." Kukala ti majka...

Covjek treba da zivi kao covjek, a ne kao mis...
User avatar
Chisum
Posts: 4685
Joined: 12/02/2009 13:25
Location: SARAJEVO

#100 Re: Handzar

Post by Chisum »

nosara wrote:
TheMule wrote:
Naravno da Srbi tako misle ali oni misle i dosta drugih gluposti, ne znaci da su u pravu. Nasa situacija u 2. Sv. Ratu je potpuno drugacija od njihove. Nema se sta tu porediti.

Nisam opterecen politikom, vec gledam u stvar prakticnim pogledom. Moja porodica je tad bila u tom reonu i progonjena od strane cetnika, a ko zna sta bi se desilo da nije bilo nikoga da se bori za mene.

Vecina ovdje bi radije bila zaklana nego se pridruzila Njemackoj, sto je vrlo lijepo i idealisticki. Ipak, sumnjam da bi to vecina uradila u stvarnosti, jer laHko je govoriti tako iz lijepe udobne fotelje. Ali ima i mali broj onih veliki idealista, po meni budala, koji bi i zivot dali da spase cetnike, a da nisu uz Njemacku, tako da neka knjiga historije, tamo negdje pri dnu stranice u sitnim slovima, moze reci, "Bosnjaci su odbili da formiraju malu diviziju na njihovom podrucju. Bosnjaci su bili narod koji je zivio u predjelima danasnje Srbije, a isceznuo je krajem rata kada se odlucio vratiti vjeri svojih pradjedova, Pravoslavaca. Neki alternativni historicari tvrde da su oni u stvari pobijeni, ali nema jakih dokaza za tu trvdnju." Ah, sto bi tad bio ponosan na Bosnjake!

Ljudi koji su stali uz okupatora nisu ucestvovali u ustaskim logorima, niti ubijanju Jevreja niti invazijama pola Evrope, mi smo se borili za goli zivot u svojoj zemlji, tako da se nikako ne stitidim nasih momaka koji su ucinili pametnu stvar i pristupili u odbrani svog naroda.
Jok, nisu...

Suti, bolan, ne provaljuj se vise... cuj, "ljudi koji su stali uz okupatora..." Kukala ti majka...

Covjek treba da zivi kao covjek, a ne kao mis...
Ajde dobro da je k'o mis...... nego cvijece, eee... :lol:
Post Reply