Zivot u Austriji

Vijesti sa cijele zemaljske kugle o dešavanjima u bh. dijaspori, zanimljivosti o drugim državama i slično.

Moderator: Bloo

Post Reply
User avatar
Svakodobro!
Posts: 574
Joined: 28/08/2010 01:28
Location: Sjeverno od Sjevernjače!

#2376 Re: Zivot u Austriji

Post by Svakodobro! »

caseytron wrote: 20/10/2021 18:56 Ima li kod forumasa da se bavi digital marketingom u lijepoj nam Austriji? :mrgreen:
Kakva je situacija druze generalno u AT s tom bransom. Imam google certifikate, i preko 10godina iskustva s Facebook i Gads oglasavanjem. Moze li se naći posao gdje je potreban engleski a ne isključivo njemački?
caseytron
Posts: 2090
Joined: 01/06/2016 16:42

#2377 Re: Zivot u Austriji

Post by caseytron »

Svakodobro! wrote: 07/02/2022 15:53
caseytron wrote: 20/10/2021 18:56 Ima li kod forumasa da se bavi digital marketingom u lijepoj nam Austriji? :mrgreen:
Kakva je situacija druze generalno u AT s tom bransom. Imam google certifikate, i preko 10godina iskustva s Facebook i Gads oglasavanjem. Moze li se naći posao gdje je potreban engleski a ne isključivo njemački?
Moze, ja sam u procesu ucenja i pratim poslove. Dosta ima poslova, mozda je situacija 50-50 s jezicima. Gotovo sve firme nude remote opciju, uslovi su super. Evo i ja planiram google certifikate izganjati, javi se u PM ako treba sta.
User avatar
Svakodobro!
Posts: 574
Joined: 28/08/2010 01:28
Location: Sjeverno od Sjevernjače!

#2378 Re: Zivot u Austriji

Post by Svakodobro! »

@caseytron super, hvala na info. Svakako čujemo se na pp.
Peruzzi
Posts: 95
Joined: 26/10/2021 12:21

#2379 Re: Zivot u Austriji

Post by Peruzzi »

Mr.Sojic wrote: 07/02/2022 10:16
Šta bi sa služenjem vojske?

Kolega čim je dobio državljanstvo, sljedeće sedmice poziv u vojsku.

Sreća :lol: pa je imao bruh :mrgreen: i otezao je do komisije pa nije išao.
Kaže smije dignuti do težine kašike za klopu, a ima ćerkicu, a i druga je na putu.
Diže on diže :lol: :lol:
Toga se najvise bojim. Imam neke kurseve da pozavršavam i zbog toga se dvoumim oko drzavljanstva. Ako ga sad uzmem ne gine mi vojska i onda cu sebi neke planove poremetiti. Jedino da i ja nadjem neku zdravstvenu manu pa da to izbjegnem, recimo da odsijecem palac lijeve ruke. Ionako nicemu ne sluzi. Em bi dobio 30 hiljada od osiguranja em ne bi isao u vojsku. :wink:
Zasad je drzavljanstvo još na ceki. Nije da mi baš gori pod nogama. Imam neograničenu vizu ali opet sa državljanstvom dobio bi više mogućnosti i za posao i za putovanja. Moram dobro razmisliti.

P. S. Nisam znao da je drzavljanstvo skupa igracka. 1000e bi me trebalo sve to izaci. Naravno da se isplati ali dobru su cijenu lupili.
User avatar
drndalo
Posts: 22825
Joined: 26/06/2006 16:34
Location: Sarajevo

#2380 Re: Zivot u Austriji

Post by drndalo »

De ne serite, i vojsku mozete u korist pretvoriti.

Prvo nije preduga, naucis nesto, a kasnije sa nekim strukama mozes kao rezervista ici na dobro placene poslove izvan austrije, kao npr. u Butmir... Naravno ne kao prasinar.
User avatar
Mr.Sojic
Posts: 3696
Joined: 23/04/2011 12:21

#2381 Re: Zivot u Austriji

Post by Mr.Sojic »

Peruzzi wrote: 07/02/2022 21:24
Mr.Sojic wrote: 07/02/2022 10:16
Šta bi sa služenjem vojske?

Kolega čim je dobio državljanstvo, sljedeće sedmice poziv u vojsku.

Sreća :lol: pa je imao bruh :mrgreen: i otezao je do komisije pa nije išao.
Kaže smije dignuti do težine kašike za klopu, a ima ćerkicu, a i druga je na putu.
Diže on diže :lol: :lol:
Toga se najvise bojim. Imam neke kurseve da pozavršavam i zbog toga se dvoumim oko drzavljanstva. Ako ga sad uzmem ne gine mi vojska i onda cu sebi neke planove poremetiti. Jedino da i ja nadjem neku zdravstvenu manu pa da to izbjegnem, recimo da odsijecem palac lijeve ruke. Ionako nicemu ne sluzi. Em bi dobio 30 hiljada od osiguranja em ne bi isao u vojsku. :wink:
Zasad je drzavljanstvo još na ceki. Nije da mi baš gori pod nogama. Imam neograničenu vizu ali opet sa državljanstvom dobio bi više mogućnosti i za posao i za putovanja. Moram dobro razmisliti.

P. S. Nisam znao da je drzavljanstvo skupa igracka. 1000e bi me trebalo sve to izaci. Naravno da se isplati ali dobru su cijenu lupili.
Nije baš 1000e jer je suma veća.Samo odjava, ako si iz BiH košta 400e. Na to dolaze razni prevodi na njemački jezik itd.

Mislim da je prosjek, ako se može tako nazvati, oko 1500e.

Sretno i sa vojskom, a i sa državljanstvom :thumbup:
Peruzzi
Posts: 95
Joined: 26/10/2021 12:21

#2382 Re: Zivot u Austriji

Post by Peruzzi »

Hvala :)
Peruzzi
Posts: 95
Joined: 26/10/2021 12:21

#2383 Re: Zivot u Austriji

Post by Peruzzi »

drndalo wrote: 07/02/2022 21:28 De ne serite, i vojsku mozete u korist pretvoriti.

Prvo nije preduga, naucis nesto, a kasnije sa nekim strukama mozes kao rezervista ici na dobro placene poslove izvan austrije, kao npr. u Butmir... Naravno ne kao prasinar.
Niko nije protiv vojske kao vojske. Meni da je 19 godina i da hladim jaja po cijeli dan, isao bi bez pogovora. Ovako kad imas 30, zavrsavas kurseve, imas svaki dan more obaveza, porodica, djeca, planovi oko kuce i cega vec ne, da ja odem iz beca u neku pripizdinu na 6 mjeseci? Tesko izvedivo.
User avatar
Nadzornik
Posts: 13784
Joined: 30/05/2011 12:25

#2384 Re: Zivot u Austriji

Post by Nadzornik »

Peruzzi wrote: 08/02/2022 09:14
Niko nije protiv vojske kao vojske. Meni da je 19 godina i da hladim jaja po cijeli dan, isao bi bez pogovora. Ovako kad imas 30, zavrsavas kurseve, imas svaki dan more obaveza, porodica, djeca, planovi oko kuce i cega vec ne, da ja odem iz beca u neku pripizdinu na 6 mjeseci? Tesko izvedivo.
Neces otici u neku pripizdinu,najdalje 50 kilometara od kuce i svaki vikend si kod kuce.
I to traje 9 mjeseci uz to sto ce ti vojska placati stan i druge obaveze koje neces moci placati uzimajuci u obzir da zamrzavas radno
mjesto jer sluzis vojsku a poslodavac je duzan da te vrati na posao.
Imas takodje i drugu soluciju da sluzis vojsku kao zivildienst i to traje 12 mjeseci.
U tom slucaju si svaki dan kod kuce a radis negdje u bolnici,starackom domu,javnim kuhinjama za beskucnike ili nesto tome slicno.
ibizza
Posts: 4578
Joined: 05/06/2008 00:46

#2385 Re: Zivot u Austriji

Post by ibizza »

Do koje godine je obavezano služenje vojnog roka?
User avatar
Nadzornik
Posts: 13784
Joined: 30/05/2011 12:25

#2386 Re: Zivot u Austriji

Post by Nadzornik »

ibizza wrote: 10/02/2022 20:19 Do koje godine je obavezano služenje vojnog roka?
Do 35 godina si obavezan sluziti vojni rok.
ribica
Posts: 8
Joined: 03/08/2005 20:36

#2387 Re: Zivot u Austriji

Post by ribica »

Pozdrav svim članovima!

Molila bih ukoliko se neko našao u sličnoj situaciji da podijeli svoja iskustva ili da neki savjet.
Naime, u narednom periodu planiramo se preseliti kao porodica iz Sarajevu u Graz. Drugi gradovi nisu isključeni ali smo se trenutno fokusirali na Graz. Imamo HR državljanstvo, oboje SSS. Ja znam njemački jezik na nivou B2. Imam dugogodišnje iskustvo u administraciji. Suprug ne zna jezik, u početnoj je fazi učenja. Imamo dvoje osnovnoškolaca kojima je jezik također nepoznanica.
S obzirom na prednost poznavanja jezika ja sam krenula tražiti posao, kreirala sam profil na karrierre.at, prijavljujem se na oglase ali generalno proces dugo traje I na kraju dobijam odbijenice uglavnom obrazložene velikim brojem prijava na oglas.
Poučeni iskustvom da li ste posao tražili iz BiH ili ste se ipak prvo preselili, i iz Austrije tražili posao?
Postoji li neki otpor od strane austrijanaca u pogledu radne snage s vana, iako znam da veliki broj naših ljudi gore radi, ali pitam se da li je realno očekivati da ću posao naći u svoj branši ili je potrebno krenuti s neke niže pozicije, tipa radnika u proizvodnji, spremačice,…

Unaprijed hvala na odgovorima.
User avatar
hadzinicasa
Posts: 13620
Joined: 08/11/2005 16:08
Location: u tranziciji

#2388 Re: Zivot u Austriji

Post by hadzinicasa »

ribica wrote: 18/04/2022 21:52 Pozdrav svim članovima!

Molila bih ukoliko se neko našao u sličnoj situaciji da podijeli svoja iskustva ili da neki savjet.
Naime, u narednom periodu planiramo se preseliti kao porodica iz Sarajevu u Graz. Drugi gradovi nisu isključeni ali smo se trenutno fokusirali na Graz. Imamo HR državljanstvo, oboje SSS. Ja znam njemački jezik na nivou B2. Imam dugogodišnje iskustvo u administraciji. Suprug ne zna jezik, u početnoj je fazi učenja. Imamo dvoje osnovnoškolaca kojima je jezik također nepoznanica.
S obzirom na prednost poznavanja jezika ja sam krenula tražiti posao, kreirala sam profil na karrierre.at, prijavljujem se na oglase ali generalno proces dugo traje I na kraju dobijam odbijenice uglavnom obrazložene velikim brojem prijava na oglas.
Poučeni iskustvom da li ste posao tražili iz BiH ili ste se ipak prvo preselili, i iz Austrije tražili posao?
Postoji li neki otpor od strane austrijanaca u pogledu radne snage s vana, iako znam da veliki broj naših ljudi gore radi, ali pitam se da li je realno očekivati da ću posao naći u svoj branši ili je potrebno krenuti s neke niže pozicije, tipa radnika u proizvodnji, spremačice,…

Unaprijed hvala na odgovorima.
Ja bih se prijavljivala na svaki posao koji mislis da mozes raditi i prvo trazila posao pa se onda selila, iako posao zaista nije problem naci u At, cak i ako ne govoris njemacki. samo u bransama koje nisu toliko atraktivne - tipa ugostiteljstvo. pa otuda traziti sta bolje.
User avatar
darius_maximus
Posts: 3252
Joined: 22/01/2007 02:18
Location: Sarajevo

#2389 Re: Zivot u Austriji

Post by darius_maximus »

Mislim da je došao vakat da i ja aktivno počnem raditi na selidbi odavde.
Njemački govorim, vjerovatno C1/C2, kada bih se testirao.
Jedino mi malo nekad fali vokabulara, ali bih se prisjetio svega toga za koju sedmicu gledanja njemačkih kanala.

Imam samo bosanski pasoš, pa je to vjerovatno manji problem (viza, itd.).
Supruga i dijete ne govore njemački, tako da bih ja bio pokretačka snaga na početku, osim ako supruga ne uspije naći neki posao na kojem nije potrebno znanje njemačkog.

Helem, ima li negdje neki post na ovoj temi koji možete preporučiti za početnike u traženju posla u Austriji?
Koji portali, kako najbolje CV oblikovati, koje regije su skuplje/jeftinije, itd.

Generalno ne patim za nekim gradom.
Možda Graz, možda Wiener Neustadt, možda čak i Beč u nekom "lijevom" Bezirku, pa malo po malo ići na bolje.

Uglavnom, bio bih jako zahvalan za svaku početnu uputu (ili upozorenje na npr. neočekivane troškove, itd.).

Hvala! :)
User avatar
hadzinicasa
Posts: 13620
Joined: 08/11/2005 16:08
Location: u tranziciji

#2390 Re: Zivot u Austriji

Post by hadzinicasa »

darius_maximus wrote: 19/04/2022 10:20 Mislim da je došao vakat da i ja aktivno počnem raditi na selidbi odavde.
Njemački govorim, vjerovatno C1/C2, kada bih se testirao.
Jedino mi malo nekad fali vokabulara, ali bih se prisjetio svega toga za koju sedmicu gledanja njemačkih kanala.

Imam samo bosanski pasoš, pa je to vjerovatno manji problem (viza, itd.).
Supruga i dijete ne govore njemački, tako da bih ja bio pokretačka snaga na početku, osim ako supruga ne uspije naći neki posao na kojem nije potrebno znanje njemačkog.

Helem, ima li negdje neki post na ovoj temi koji možete preporučiti za početnike u traženju posla u Austriji?
Koji portali, kako najbolje CV oblikovati, koje regije su skuplje/jeftinije, itd.

Generalno ne patim za nekim gradom.
Možda Graz, možda Wiener Neustadt, možda čak i Beč u nekom "lijevom" Bezirku, pa malo po malo ići na bolje.

Uglavnom, bio bih jako zahvalan za svaku početnu uputu (ili upozorenje na npr. neočekivane troškove, itd.).

Hvala! :)
Najveci inicijalni trosak ce ti biti pronalazenje stana i useljavanje i prvi mjesec zivota. Za to ti treba cca 6-7.000€
- prva kirija unaprijed (700€)
- troskovi rezija (300€)
- porez na ugovor o najmu (400€)
- naknada Makleru (posredniku) (uglavnom dvije kirije - 1.500€)
- kaucija za stvari u stanu tj. kuhinju i eventualne ugradne ormare (2000€)

Stan dolazi uglavnom prazan, tako da ce ti trebati namjestaj makar za prvu ruku - dobra stvar je sto imas na oglasniku www.willhaben.at - zaista jeftinih polovnih stvari za prvu ruku.
Treba ti za zivot prvih mjesec dana

Sto ides dalje od Beca, zivot je jeftiniji, mada u zadnje vrijeme sa skokom cijena nekretnina i najamnina nidgje nije jeftino. Ja mogu preporuciti regiju u kojoj ja zivim - Gornja Austrija iliti "seljaci" kako ih Beclije zovu :D jako puno ulazu u infrastrukturu, takodjer poljoprivreda i industrija je razvijena, a ljudi su pitomi.

STo se tice trazenja posla, imas nekoliko stranica:
www.karriere.at
jobrapido
StepStone
a imas i na gore pomenutom willhabenu.

takodjer mozes napraviti profil na Xingu (njemacki LinkedIn) i preko filtera kreirati profil posla koji trazis, pa da ti redovno dolaze obavjestenja na mail - isto mozes uraditi na LinkedInu.

Postoji stranica JobSuche gdje ti nude za 30tak € pomoc u izradi CV-a i lektorisanje, mozda nije losa ideja u to uloziti.

Sto se tice testiranja, ne znam za koju ces vizu aplicirati ali se skupljaju bodovi na osnovu kvalifikacija, godina, iskustva, znanja jezika, tako da ce ti se to uracunati u bodove. Imas na stranici ovdje sve sta se uracunava i kako za vizu. https://www.migration.gv.at/de/service- ... terechner/

eto sretno, nadam se da sam mkar malo pomogla.
splinter
Posts: 7447
Joined: 08/10/2011 12:28

#2391 Re: Zivot u Austriji

Post by splinter »

darius_maximus wrote: 19/04/2022 10:20 Mislim da je došao vakat da i ja aktivno počnem raditi na selidbi odavde.
Njemački govorim, vjerovatno C1/C2, kada bih se testirao.
Jedino mi malo nekad fali vokabulara, ali bih se prisjetio svega toga za koju sedmicu gledanja njemačkih kanala.

Imam samo bosanski pasoš, pa je to vjerovatno manji problem (viza, itd.).
Supruga i dijete ne govore njemački, tako da bih ja bio pokretačka snaga na početku, osim ako supruga ne uspije naći neki posao na kojem nije potrebno znanje njemačkog.

Helem, ima li negdje neki post na ovoj temi koji možete preporučiti za početnike u traženju posla u Austriji?
Koji portali, kako najbolje CV oblikovati, koje regije su skuplje/jeftinije, itd.

Generalno ne patim za nekim gradom.
Možda Graz, možda Wiener Neustadt, možda čak i Beč u nekom "lijevom" Bezirku, pa malo po malo ići na bolje.

Uglavnom, bio bih jako zahvalan za svaku početnu uputu (ili upozorenje na npr. neočekivane troškove, itd.).

Hvala! :)
Možda i najvažnija stavka je ta koje je zapravo zanimanje u pitanju. Imaš spisak deficitarnih zanimanja na stranici ambasade a za zanimanja sa te liste je mnogo lakše naći posao.
Generalno posla uvijek ima i može se svašta naći ali logično da će traženija zanimanja biti prioritet. Osim toga biće kasnije jednostavnije u regulisanju statusa papira i boravka ukoliko se radi o deficitarnom zanimanju.
Što se tiče troškova i ostalog to opet zavisi o milion faktora ali je procedura manje više ista ili slična u većini prirpemnih aktivnosti (pronalazak stana, namještaj i sl.)
Ja kada sam išao na prvi razgovor za posao, bukvalno sam znao sastaviti jedva deset rečenica na njemačkom iako je bio uslov, ali nisu mi pravili problem. Engleski je uvijek tu kao joker u rukavu :-D .
Sad sam u poziciji da se cjenkam i da vidim koji mi posao više nudi i odgovara, a moja obaveza je samo da intenzivno učim njemački.
Prelijep je osjećaj kad te ljudi pozovu na razgovor ili testni dan samo na osnovu tvoje prijave i kvalifikacija, bez ikakve štele igdje ičega i kad pokažeš šta znaš, sjedneš potom i dogovaraš se sa ljudima. To je u BiH prosto nezamislivo.
Druga dimenzija u odnosu na nas.
User avatar
darius_maximus
Posts: 3252
Joined: 22/01/2007 02:18
Location: Sarajevo

#2392 Re: Zivot u Austriji

Post by darius_maximus »

hadzinicasa wrote: 19/04/2022 10:33
darius_maximus wrote: 19/04/2022 10:20 Mislim da je došao vakat da i ja aktivno počnem raditi na selidbi odavde.
Njemački govorim, vjerovatno C1/C2, kada bih se testirao.
Jedino mi malo nekad fali vokabulara, ali bih se prisjetio svega toga za koju sedmicu gledanja njemačkih kanala.

Imam samo bosanski pasoš, pa je to vjerovatno manji problem (viza, itd.).
Supruga i dijete ne govore njemački, tako da bih ja bio pokretačka snaga na početku, osim ako supruga ne uspije naći neki posao na kojem nije potrebno znanje njemačkog.

Helem, ima li negdje neki post na ovoj temi koji možete preporučiti za početnike u traženju posla u Austriji?
Koji portali, kako najbolje CV oblikovati, koje regije su skuplje/jeftinije, itd.

Generalno ne patim za nekim gradom.
Možda Graz, možda Wiener Neustadt, možda čak i Beč u nekom "lijevom" Bezirku, pa malo po malo ići na bolje.

Uglavnom, bio bih jako zahvalan za svaku početnu uputu (ili upozorenje na npr. neočekivane troškove, itd.).

Hvala! :)
Najveci inicijalni trosak ce ti biti pronalazenje stana i useljavanje i prvi mjesec zivota. Za to ti treba cca 6-7.000€
- prva kirija unaprijed (700€)
- troskovi rezija (300€)
- porez na ugovor o najmu (400€)
- naknada Makleru (posredniku) (uglavnom dvije kirije - 1.500€)
- kaucija za stvari u stanu tj. kuhinju i eventualne ugradne ormare (2000€)

Stan dolazi uglavnom prazan, tako da ce ti trebati namjestaj makar za prvu ruku - dobra stvar je sto imas na oglasniku www.willhaben.at - zaista jeftinih polovnih stvari za prvu ruku.
Treba ti za zivot prvih mjesec dana

Sto ides dalje od Beca, zivot je jeftiniji, mada u zadnje vrijeme sa skokom cijena nekretnina i najamnina nidgje nije jeftino. Ja mogu preporuciti regiju u kojoj ja zivim - Gornja Austrija iliti "seljaci" kako ih Beclije zovu :D jako puno ulazu u infrastrukturu, takodjer poljoprivreda i industrija je razvijena, a ljudi su pitomi.

STo se tice trazenja posla, imas nekoliko stranica:
www.karriere.at
jobrapido
StepStone
a imas i na gore pomenutom willhabenu.

takodjer mozes napraviti profil na Xingu (njemacki LinkedIn) i preko filtera kreirati profil posla koji trazis, pa da ti redovno dolaze obavjestenja na mail - isto mozes uraditi na LinkedInu.

Postoji stranica JobSuche gdje ti nude za 30tak € pomoc u izradi CV-a i lektorisanje, mozda nije losa ideja u to uloziti.

Sto se tice testiranja, ne znam za koju ces vizu aplicirati ali se skupljaju bodovi na osnovu kvalifikacija, godina, iskustva, znanja jezika, tako da ce ti se to uracunati u bodove. Imas na stranici ovdje sve sta se uracunava i kako za vizu. https://www.migration.gv.at/de/service- ... terechner/

eto sretno, nadam se da sam mkar malo pomogla.
Hvala i tebi i @splinteru na odgovorima. :)

Što se života tiče, meni na početku ne treba skoro ništa.
Dovoljno da imam gdje glavu spustiti da odspavam i to je to.
Tako da bih neko vrijeme, dok ne bih uspio spojiti porodicu, mogao živjeti veoma spartanski. :)

Ja trenutno radim za zastupništvo austrijske firme u Sarajevu i prije Corone sam znao svakih mjesec-dva otići na heftu.
Šef mi stanuje u blizini Wiener Neustadta, tako da sam s tim dijelom malo bolje upoznat.
Inače sam živio gore jedno vrijeme, u Burgenlandu, u blizini mađarske granice, ali to je bilo davno.

Uglavnom je Austrija uglavnom priroda, planine i pokoji gradić, tako da bih prvenstveno birao po troškovima života.
Ako je svugdje manje-više isto, onda mogu i u Beč. :)

Najveći problem mi je zanimanje.
Kada sam prije ofrlje gledao one spiskove deficitarnih zanimanja, to su uglavnom bili zanati (mesar, tesar, cvjećar) ili IT industrija.

Ja sam diplomirani profesor engleskog jezika, koji tečno govori i njemački. :)
Bavim se prevodilaštvom već jako dugo, a, recimo, u trenutnoj firmi sam bio sve i svašta.
Bio sam prevodilac, Project Manager, Product Manager, Sales (SaaS proizvod), hodao po konferencijama, vodio timove, sarađivao s Marketingom na definisanju outreach kampanja, pripremao i vodio webinare, izrađivao Profit&Loss tabele, projekcije za kvartale, radio Customer Success Manager taskove, bio tester softvera i sarađivao s developerima na bug removal i feature development taskovima, itd.

Zato mi je malo problematično "tražiti" posao.
Ne mogu reći da sam Scrum Master ili mesar. Nemam titulu ni primarno zanimanje.
Radio sam (i radio bih skoro sve), a ne može mi baš filter biti "sve" na tražilicama. :)

Ima li neki pametan entry point, pa da se dalje probijam?
Da li bi bilo korisno da imam neki certifikat?
Je li možda moguće uraditi "brzu promjenu zanimanja", pa da odradim neku CNC certifikaciju i odem kao intern negdje u firmu i počnem odatle?

Kao što rekoh, problem je što nemam titulu (barem ne sexy titulu koja bi otvorila mnoga vrata).
Jack of all trades, ali u kojem početi?
immuno
Posts: 2027
Joined: 07/04/2010 11:05

#2393 Re: Zivot u Austriji

Post by immuno »

Hallo Darius, Wiener Neustadt je super lokacija, jeftiniji od Beca a opet ako nadjes odmah ili poslije posao u Becu nemoras seliti jer vozom si za 45min u Becu. Kod mene u timu od nas 18 nijh 11 dolazi iz Wiener Neustadta. Tu sto je najvaznije Stan je puno jeftiniji nego u Becu, ovdje su stanovi jako skupi cak I u djelovima gdje je prije nekoliko godina bilo bas jeftino recimo 10 bezirk/opstina.
Mislim da "pravi" posao obzirom na tvoje kvalifikacije I iskustvo mozes naci tek kad budes ovdje. Sigurno ima firmi koje bi bile sretne imati takvog uposlenika al to ces tesko moci preko oglasa, tu samo traze diplomu, u svakom slucaju sretno.
User avatar
hadzinicasa
Posts: 13620
Joined: 08/11/2005 16:08
Location: u tranziciji

#2394 Re: Zivot u Austriji

Post by hadzinicasa »

darius_maximus wrote: 19/04/2022 11:39
Što se života tiče, meni na početku ne treba skoro ništa.
Dovoljno da imam gdje glavu spustiti da odspavam i to je to.
Tako da bih neko vrijeme, dok ne bih uspio spojiti porodicu, mogao živjeti veoma spartanski. :)

sve to stoji
ali moras NEGDJE biti. a da bi usao u stan ti je potreban pocetni novac. Ili Arbnb ali to te dodje jos skuplje.
Mislim da je @immuno u pravu sto se tice posla, obzirom da nemas posebno/deficitarno zanimanje.
User avatar
darius_maximus
Posts: 3252
Joined: 22/01/2007 02:18
Location: Sarajevo

#2395 Re: Zivot u Austriji

Post by darius_maximus »

Jasno mi je to, da.
Samo kažem da nisam probirljiv i troškali. :D

Prema ovome što pišete ti, @splinter i @immuno, najbolje je da počnem odavde tražiti online posao.
Ne mogu trenutno otići u Austriju da tražim posao, jer bih morao dati otkaz ovdje i uložiti puno para u nešto što nije sigurno (nisam deficitarno zanimanje). Da sam npr. kuhar ili mesar, odmah bih to uradio. Ovako moram biti malo oprezniji.

Pokušat ću možda s onom online uslugom za CV-ove i pokušati se javiti na razne oglase, pa da opipamo puls.
Ako/kada bude novosti, vjerovatno ću dotrčati ovdje po dodatne savjete. :D

Halalite i hvala na mišljenjima do sada!
splinter
Posts: 7447
Joined: 08/10/2011 12:28

#2396 Re: Zivot u Austriji

Post by splinter »

darius_maximus wrote: 19/04/2022 14:21 Jasno mi je to, da.
Samo kažem da nisam probirljiv i troškali. :D

Prema ovome što pišete ti, @splinter i @immuno, najbolje je da počnem odavde tražiti online posao.
Ne mogu trenutno otići u Austriju da tražim posao, jer bih morao dati otkaz ovdje i uložiti puno para u nešto što nije sigurno (nisam deficitarno zanimanje). Da sam npr. kuhar ili mesar, odmah bih to uradio. Ovako moram biti malo oprezniji.

Pokušat ću možda s onom online uslugom za CV-ove i pokušati se javiti na razne oglase, pa da opipamo puls.
Ako/kada bude novosti, vjerovatno ću dotrčati ovdje po dodatne savjete. :D

Halalite i hvala na mišljenjima do sada!
Ma traži odavde normalno. Uvijek možeš on line putem naći neki posao, a možeš se po potrebi kasnije i prekvalifikovati, samo treba biti strpljiv.
Imaš mali milion tih tražilica sa opcijom da uploaduješ CV i pismo namjere npr. što besplatnih što plaćenih.
Snaći ćeš se već, nije to sad neka umjetnost tolika.
kazo
Posts: 1520
Joined: 08/03/2012 19:57

#2397 Re: Zivot u Austriji

Post by kazo »

darius_maximus wrote: 19/04/2022 11:39 Project Manager, Product Manager, Sales (SaaS proizvod), hodao po konferencijama, vodio timove, sarađivao s Marketingom na definisanju outreach kampanja, pripremao i vodio webinare, izrađivao Profit&Loss tabele, projekcije za kvartale, radio Customer Success Manager taskove, bio tester softvera i sarađivao s developerima na bug removal i feature development taskovima, itd.
Ovo meni predstavlja najveci problem u trazenju posla. Svaku ovu oblast radim 8 godina i svaku dobro poznajem, u svaki projekat bio ukljucen. Za sta na kraju aplicirati? Oni na svaki oglas dodaju nesto drugacije i ne mogu da apliciram ni na jedan oglas.

Usput, spadaju li gore navedene oblasti u IT? Moze li se na osnovu ovih poslova dobiti brza viza ili to vazi samo za programere i inzinjere?
immuno
Posts: 2027
Joined: 07/04/2010 11:05

#2398 Re: Zivot u Austriji

Post by immuno »

darius_maximus wrote: 19/04/2022 14:21 Jasno mi je to, da.
Samo kažem da nisam probirljiv i troškali. :D

Prema ovome što pišete ti, @splinter i @immuno, najbolje je da počnem odavde tražiti online posao.
Ne mogu trenutno otići u Austriju da tražim posao, jer bih morao dati otkaz ovdje i uložiti puno para u nešto što nije sigurno (nisam deficitarno zanimanje). Da sam npr. kuhar ili mesar, odmah bih to uradio. Ovako moram biti malo oprezniji.

Pokušat ću možda s onom online uslugom za CV-ove i pokušati se javiti na razne oglase, pa da opipamo puls.
Ako/kada bude novosti, vjerovatno ću dotrčati ovdje po dodatne savjete. :D

Halalite i hvala na mišljenjima do sada!
Pametno drzi taj posao dok nenadjes ono sto mozes prihvatiti. Veliki je rizik sve ostaviti I odoh traziti jer nikad neznas koliko ce to trajati a troskovi su stalni.
Halal ti bilo, trebat ce ti strpljenja al kad god je promjena u pitanju bilo kakva to ti treba, glavu gore I sretno.
aka Enki
Posts: 88
Joined: 29/04/2021 13:30

#2399 Re: Zivot u Austriji

Post by aka Enki »

Tebi ce najveci prob lem biti boravisna i radna dozvola. Nije to bas, nasao sam posao i pocinjem raditi. Ako znas njemacki, naci ces posao relativno lahko ali treba dobiti dozvolu za boravak.
User avatar
hadzinicasa
Posts: 13620
Joined: 08/11/2005 16:08
Location: u tranziciji

#2400 Re: Zivot u Austriji

Post by hadzinicasa »

aka Enki wrote: 19/04/2022 16:45 Tebi ce najveci prob lem biti boravisna i radna dozvola. Nije to bas, nasao sam posao i pocinjem raditi. Ako znas njemacki, naci ces posao relativno lahko ali treba dobiti dozvolu za boravak.
da i meni je ovo naumpalo. cak i da dobije posao, mora dobiti radnu dozvolu - da na njihovom birou nema jednako kvalifikovanih.
tako da su u pravu ovi sto su te @darius_maximus svjetovali da prvo nadjes posao pa onda kad dobijes radnu dozvolu, sve je drugo lakse.
Post Reply