Zivot u Austriji

Vijesti sa cijele zemaljske kugle o dešavanjima u bh. dijaspori, zanimljivosti o drugim državama i slično.

Moderator: Bloo

Post Reply
iamia
Posts: 1900
Joined: 09/10/2012 08:37

#26 Re: Zivot u Austriji

Post by iamia »

ma mislio sam te pitati kako si se toliko promjenio u tih 10 godina ? i da li bi se vratio u BiH?
ali onda shvatio da imate 14 plata.
pa je pitanje postalo besmisleno. :-D

austrija.. tako blizu. a tako dobro.
moji rodjaci tamo vecinom kukaju. ali oni su uvijek bili s+upci...
Cybernetic
Posts: 1771
Joined: 03/07/2012 03:36

#27 Re: Zivot u Austriji

Post by Cybernetic »

.
Last edited by Cybernetic on 08/10/2015 15:16, edited 1 time in total.
User avatar
Op3r4t0r
Posts: 1795
Joined: 11/06/2004 16:25

#28 Re: Zivot u Austriji

Post by Op3r4t0r »

iamia wrote:ma mislio sam te pitati kako si se toliko promjenio u tih 10 godina ? i da li bi se vratio u BiH?
ali onda shvatio da imate 14 plata.
pa je pitanje postalo besmisleno. :-D

austrija.. tako blizu. a tako dobro.
moji rodjaci tamo vecinom kukaju. ali oni su uvijek bili s+upci...
Odlicno pitanje na koje ni sam nisam siguran u odgovor i jako cesto se uhvatim kako razmisljam o tome, plate nisu u pitanju tako da ti pitanje nije besmisleno pa cu pokusati i napisati nesto kao pokusaj nekog odgovora :)

Svoje djetinjstvo, kompletan rat i svoje tinejdjersko i srednjeskolsko doba sam proveo u bosni i do negdje 2001. godine sam bio veci patriota od alije izetbegovica, bar sam tako sam mislio za sebe :), volio bosnu i sve bosansko, zivjelo se skromno ali sam ja sam po sebi skroman pa mi to nikad nije predstavljalo problem, par maraka u djepu za sok ili kafu ako se sretne kakva curica i ja zadovoljan.

Zavrsetkom srednje skole sam se zelio upisati na medicinski fakultet i tad kroz pricu sa roditeljima, prijateljima itd skontam da iako sam bio jako dobar ucenik to vjerovatno necu uspjeti jer nemam nikakvih veza. To je bila prva stvar koja mi se nije svidjela u dotad za mene najdrazoj i najboljoj zemlji. Znas ono, roditelji te odgajaju da budes posten, iskren, marljiv i odjednom saznas kako ta marljivost vjerovatno pada u vodu jer imaju oni drugi sa vise para i sa vezama. Uz bozju volju ja ipak budem primljen na fakultet, trudim se, ucim, polazem.

I dalje volim bosnu a svu svoju rodbinu koja je otisla vani gledam s prezirom, gledam kao neke izdajice, nikako se ne slazem s njima, u prici ja o jednom a oni o drugom.

I sve je to islo tako divno i krasno dok ne dodjoh na jedan ispit na kojem su mi za prolazak direktno oci u oci trazene pare i tad se rusi sav moj dotadasnji svijet.

Opet bozjom voljom, cini mi se istog tog dana kad sam se vratio sa ispita saznam kako se kao student mogu prebaciti u austriju (jer sam od tog dana samo zelio pobjeci bilo gdje i bilo kako jer moj nacin odrastanja, moj karakter, sve ono sto sam bio ja i sto je cinilo mene nije se moglo pomiriti sa onim sto sam cuo) i bez razmisljanja od neke rodbine pozajmim nekih para i dodjem ovamo kao student sa studentskom vizom.

Kao i svaki pocetak i moj pocetak je bio prilicno tezak i nezgodan, sam bez ikog svoga, bez rijeci njemackog jezika, osjecao se ovdje kao da sam pao s marsa, bezbroj puta sam htio da se vratim ali i bezbroj puta pronalazio snagu za ostanak upravo u onim rijecima u kojima su mi za prolazak trazili pare a ne znanje.

Posto sam bukvalno bio otrgnut od bosne pobjegavsi od korupcije u pocetku se nikako nisam mogao priviknuti, fizicki sam bio tu ali ne i srcem i tad je nastao ovaj avatar na forumu.

Kako je vrijeme prolazilo ja sam se navikavao, a na bolje se nije tesko naviknuti, uvidio sam da ovdje vlada zakon, da nema korupcije, da posao ne dobija babin sin nego onaj ko je sposobniji, da mi na ispitu nece traziti pare nego znanje, a posto se sve ovo uklapalo sa mojoj licnoscu, sa onim kako su me roditelji ucili ja sam to lahko i zavolio.

Vremenom sam shvatio da ovaj zivot ovdje funkcionise onako kako meni odgovara a taj dole u bosni ima neka svoja pravila i zakone koja se nikako ne poklapaju sa mojim razmisljanjem. Naravno kao bosanac imao sam cesto puta potrebu da se srecem sa nekim banalnim situacijama tipa vadjenja novog pasosa itd gdje opet sasvim normalne stvari ne funkcionisu kako treba.

Kad sam vadio biometrijski pasos iskoristio sam postojecu zakonsku opciju da umjesto da uplatim 40 maraka i cekam dvije sedmice ili duze na pasos uplatim 200 maraka i pasos dobijem u roku od 48 sati iliti 2 dana jer nisam imao vremena da cekam. Sve sam ja to lijepo uplatio i otisao po pasos za 2 dana i pasos nije bio tu, kazu dodji sutra, odem sutra i opet ga nema, ne trebam ni spominjati neljubaznost salterskog osoblja. Pitam kome se mogu zaliti na njihova pravila koja su sami postavili a koja kazu ako uplatis 200 maraka pasos dodje za 48 sati, taj kome sam se zalio je veci debil i od onih salterskih radnika, seljak u koznoj jakni (ne znam koja je temperatura bila ali znam da sam ja bio u majici kratkih rukava), koji je odlucio cijelo vrijeme da mi se obraca sa ti i da mi se obraca kao da sam kriminalac a ne neko ko trazi najosnovniji dokument jer se moram vratiti na posao.

Uglavnom ovakve stvari su mene sve vise i vise udaljavale od bosne a sve vise privlacile austriji i danas ono sto volim u bosni su moja porodica, rodbina, s vremena na vrijeme doci i pojesti cevape, ali sistem, ono u sto nasa omladina odrasta i postaje, politiku, medjusobnu mrznju, ljubomoru, to ne volim i u takvoj sredini se ne vidim.

A da li bi se vratio u bosnu? Trenutno definitivno ne. Sasvim sam zadovoljan dolaskom s vremena na vrijeme ali ipak ovdje se osjecam puno puno bolje.

A 13-ta i 14-ta plata su samo jedan mali lijepi dodatak onom sto jedna zakonski uredjena zemlja ima. Meni je puno vaznije da mogu zaspati snom djeteta a da znam npr da cu sutra ujutro pronaci auto gdje sam ga ostavio i kakvog sam ga ostavio, da mogu na miru da gledam i lijevo i desno a da me niko nece pitati sta me gledas, znam da me u tramvaju nece niko zbosti nozem, znam da mogu otici na godisnji dvije sedmice bez da razmisljam kad se vratim hocu li u stanu zateci sve kako je bilo ili je u to vrijeme neko odlucio da me olaksa za tv, kompjuter i sve sto vrijedno pronadje u stanu, znam da moja zena moze bez problema ostati u drugom stanju i da ne mora to da krije od sefa kako nebi dobila otkaz, zdravstveno sam osiguran i ako sam bolestan znam da ce mi se pomoci bez da platim i jedan dodatni euro itd itd.

Ma mogao bi napisati roman kako sam krenuo.

A posto vec vidim koliko sam napisao znam da 95% ljudi ovo nece procitati a onih 5% sto procita vjerovatno im nece biti mrsko procitati jos malo jer su mi naumpala npr 2 primjera koja su mi se desila u zadnje vrijeme a koja te jednostavno tjeraju da volis zivot u ovoj zemlji.

Prvi primjer, ja kod banke kod koje primam platu imam i online banking i najcesce sve racune i placam preko interneta, uglavnom nedavno valjda njihova stranica na internetu nenajavljeno nije radila par sati ili jedan dan, ne znam tacno jer mi tih dana nije ni trebala jer nisam nista uplacivao, uglavnom meni je na email dosla poruka od banke u kojoj se oni izvinjavaju svim svojim korisnicima i kao znak izvinjenja poslace nam postom bon u vrijednosti od 30 eura koji mozemo potrositi u bilo kojoj prodavnici i stvarno nakon par dana bon je stigao, za ne povjerovati.

Drugi primjer, tarifa interneta koju ja imam nudi brzinu interneta od 50 mbit po sekundi i brzina i jest takva, medjutim ako koristim wlan jer imam i tu opciju brzina interneta se prilicno smanji, vise nego bi trebalo, nazovem njih, oni sve provjeravali, kablove, prikljucke, sve uredu, isli su dotle da su kontaktirali i firmu kojoj pripada zgrada gdje ja zivim i saznali da je posto je nova zgrada ona napravljena od nekih specijalno debelih betonsko-zeljeznih zidova koji valjda umanjuju wlan jacinu, znaci nista nije do njih nego do same zgrade, ali ipak da bi ja kao njihov korisnik bio zadovoljan oni su meni rekli da ce mi 3 mjeseca internet biti besplatan sto je lijepih 150 eura koji su mi ostali u djepu :)

Volim ja doci u bosnu, ali ovdje radje zivim, eto s tim cu zavrsiti :)
iamia
Posts: 1900
Joined: 09/10/2012 08:37

#29 Re: Zivot u Austriji

Post by iamia »

hmm,,, ja nemam takvih iskustava u evropi.
zivio sam u zapadnoj evropi neko vrijeme. ali kao tinejdzer. student. i imao sam stvarno neugodnih desavanjima sa njim.
ono,, tacna rasna netrpljivost. mrznja na sve sto posjeca na strance,, a pogotovo na "russen"..
meni se recimo njemacka i svica zgadila do zivota.

amerika , sto se tice sigurnosti, nije puno drugacije od BiH.
i tamo ce te u tramvaju ubosti nozem cesce nego u sarajevu. dignut ce ti auto isto kao u BiH ako ga ostavis u 'sumnjivoj' ulici,, itd.

jedina velika razlika za zapadom i BiH jesu uposelnici u birokratiji.
oni su gamad koje ne mozes u tim zapadnim drzavama tako lako naci.
u pravu si. neobrazovani, neljubazni, zadrti... i jednostavno prljavi.
nekulturni ,, i nikakvog kodeksa u ponasanju.
ti smradovi u birokratiji jesu veliki problem u BiH.
User avatar
Op3r4t0r
Posts: 1795
Joined: 11/06/2004 16:25

#30 Re: Zivot u Austriji

Post by Op3r4t0r »

iamia wrote:hmm,,, ja nemam takvih iskustava u evropi.
zivio sam u zapadnoj evropi neko vrijeme. ali kao tinejdzer. student. i imao sam stvarno neugodnih desavanjima sa njim.
ono,, tacna rasna netrpljivost. mrznja na sve sto posjeca na strance,, a pogotovo na "russen"..
meni se recimo njemacka i svica zgadila do zivota.

amerika , sto se tice sigurnosti, nije puno drugacije od BiH.
i tamo ce te u tramvaju ubosti nozem cesce nego u sarajevu. dignut ce ti auto isto kao u BiH ako ga ostavis u 'sumnjivoj' ulici,, itd.

jedina velika razlika za zapadom i BiH jesu uposelnici u birokratiji.
oni su gamad koje ne mozes u tim zapadnim drzavama tako lako naci.
u pravu si. neobrazovani, neljubazni, zadrti... i jednostavno prljavi.
nekulturni ,, i nikakvog kodeksa u ponasanju.
ti smradovi u birokratiji jesu veliki problem u BiH.
Po pitanju netrpeljivosti nismo mi nista bolji od njih, moje licno misljenje je da smo cak i gori. Ovi ovdje ne vole one koji ih na neki nacin ometaju a mi ne volimo zato sto volimo da ne volimo.

Primjer:

Austrijanci ne vole neobrazovane, neodgojene, nekulturne, divlje, vjecno neraspolozene i namrgodjene strance, iskreno takve ljude ne volim ni ja, a veci dio takvih je dosao ovdje. To su ti npr oni koji su iz konjskih kola dosli ovdje na baustelu, skupili nesto para pa kupili merdzu ili bmw-a na kredit i sad im tito nije ravan, seljak ostaje seljak.

Ne vole stranci cesto i nasu omladinu jer se nasa omladina prepozna na kilometar, pod nasa mislim na strance, kako nas tako i na turke, rumune, poljake, balkance. U proslom stanu sam zivio blizu prometne ulice i nikad mi se nije desilo da mi ispod prozora u ponoc prodje neki austrijanac i probudi me dernjavom ali mi se par puta desilo da mi se neka seljacina koja se vraca s nekog koncerta ili nesto slicno dere pod prozorom "pjevajuci" najnovije hitove sinana sakica

Austrijanci nemaju nikakvih problema sa lijepo odgojenim, skolovanim ljudima bez obzira odakle oni dolazili, naravno uvijek ima izuzetaka i na jednu i na drugu stranu, ukorjelih nacionalista, ali ovdje pricamo o vecini, a vecina je bar po mom iskustvu takva.

Dok mi ne volimo zato sto volimo da ne volimo, uzmi samo primjer sarajlije i sandzaklije, sarajlija ne voli sandzakliju samo zato sto je sandzaklija, nebitno jel on bio neki klosar ili neko fino odgojeno dijete koje je doslo npr da studira u sarajevo.

Nase ponasanje je drugacije od njihovog i oni se nisu i ne zele navici na to. Mi kad pricamo svako malo se deremo, ako se ne slazemo sa sugovornikom mi ne pokusavamo da ga polako ubjedimo argumentima nego mi automatski podizemo ton na sljedeci nivo, austrijanci posto npr ne razumiju o cemu se radi ne kontaju da je to samo nas temperament nego misle da se svadjamo.

Uopsteno nas rijecnik je drugaciji, ja npr za zivota svoga se ne sjecam da sam ikad od svojih roditelja cuo rijec molim te, ako bi otac htio casu vode bilo bi donesi mi casu vode, ako bi htio nesto drugo bilo bi donesi mi to i to, ako mami nesto zafali obratila bi se rijecima idi u prodavnicu i kupi to i to i vjerujem da je u vecini kuca tako i kod nas je to sasvim normalna stvar. Ovdje, bar ove ljude koje ja znam a koji imaju djecu nikad neces cuti da od djeteta nesto trazi a da prije toga nije rekao molim te i da se na kraju nije zahvalio.

Sve ovo napisah jer ja ne smatram da je jedina velika razlika izmedju zapada i BiH samo u birokratiji, razlika je u svemu, razlika je u sitnicama, kada se 2 austrijanca slucajno sudare ili malo zakace rukama ili stane jedan drugom na nogu, nije bitno ko je koga zakacio, u istoj sekundi se jedan drugom izvinjavaju, uz osmjeh naravno, a kad se zakacis s nekim nasim, pa cak i ako je on lupio u tebe tako da si na trenutak pomislio da ce ti ruka otpasti taj neko ce ili produziti dalje kao da nista nije bilo ili u najboljem slucaju ce ti se namrgodjenom facom obratiti rijecima gledaj kud hodas.

Ovo ovdje se sve naravno odnosi na onu nasu specijalnu sortu ljudi, a imamo i mi fine, kulturne omladine i ljudi, kulturnije i pametnije od svakog austrijanca, ali problem lezi u tome da je veca vecina ona specijalna sorta, oni ne otesani a veliki broj takvih se nekako docepao i dosao na zapad i zbog takvih svi mi cesto spadamo u isti kos zvani "Scheiß Jugo" :)
iamia
Posts: 1900
Joined: 09/10/2012 08:37

#31 Re: Zivot u Austriji

Post by iamia »

uuuu, zemo.
ti si se skroz zaljubio u austrijance.

moj sin bi rekao,, momma mia!...(voli mario video game)

skama ima svagdje.
kod nas su ljudi manje kulturni, ali cete sigurno manje zavaliti nego onaj svabo sto ti kezom kaze 'danke'...
a 'vamo lozi vatru na peci u nekom.... ausvicu :lol:
Anchius
Posts: 71
Joined: 16/02/2009 17:12

#32 Re: Zivot u Austriji

Post by Anchius »

.
Last edited by Anchius on 16/02/2013 21:13, edited 1 time in total.
User avatar
Op3r4t0r
Posts: 1795
Joined: 11/06/2004 16:25

#33 Re: Zivot u Austriji

Post by Op3r4t0r »

Ova tema je specificna, ima svoj jasno definisan naslov i posto se radi o za onog koga zanima nekim bitnim zivotnim stvarima ja sam pokusao sa neke svoje tacke gledista da napisem neke stvari tako da onaj koga uopste zanima ova tema i ima sta da procita ako mu se cita, a onaj koga tema ne zanima vec u naslovu moze vidjeti o cemu se radi i jednostavno preskociti kako temu tako i moje dugometrazne postove :) :D
iamia
Posts: 1900
Joined: 09/10/2012 08:37

#34 Re: Zivot u Austriji

Post by iamia »

Operator,
Ne mogu se oteti utisku da previše idealiziras austrijance.
Koliko kontakta imaš sa Austrijancima?
Imaš li prijatelja sa kojima se druzis, posjecujes ih u kućama?
Da li ikad provodis slobodno vrijeme sa njima??
amazon
Posts: 609
Joined: 26/10/2012 14:28

#35 Re: Zivot u Austriji

Post by amazon »

Austrijanci, ukratko, pogledajte Austriju, od granice kad udjete, pogledajte BIH, pa usporedite..jednu su uredjivali Austrijanci, drugu mi..bar 200 god, ispred nas..
iamia
Posts: 1900
Joined: 09/10/2012 08:37

#36 Re: Zivot u Austriji

Post by iamia »

Ko mi?
amazon
Posts: 609
Joined: 26/10/2012 14:28

#37 Re: Zivot u Austriji

Post by amazon »

iamia wrote:Ko mi?
Oni koji bacaju smece u rijeke, koji uzimaju pare na ispitima, oni koji nista ne grade, vec sve unistavaju...
User avatar
Op3r4t0r
Posts: 1795
Joined: 11/06/2004 16:25

#38 Re: Zivot u Austriji

Post by Op3r4t0r »

iamia wrote:Operator,
Ne mogu se oteti utisku da previše idealiziras austrijance.
Koliko kontakta imaš sa Austrijancima?
Imaš li prijatelja sa kojima se druzis, posjecujes ih u kućama?
Da li ikad provodis slobodno vrijeme sa njima??
Ja ne idealiziram austrijance, ja idealiziram austrijski sistem, a austrijanci su se samo naucili ponasati po tom sistemu. I ne samo austrijanci, i jako puno stranaca se naucilo ponasati po tom sistemu i onda ja tu ne vidim razliku na relaciji austrijanac-stranac, problem lezi u cinjenici sto iako se dosta stranaca naucilo ponasati po sistemu jos vise ih se nije naucilo ili ne zeli da se nauci, jednostavno se bore protiv sistema, zadrzavaju onaj svoj krkanluk, zadrtost, neotesanost, a takvih je mnogo i takvi onda bacaju ruznu sliku i na one sve normalne ljude bez obzira odakle oni dolazili.

Svaki austrijanac ovdje ce ti reci da nema nista protiv stranaca koji su se asimilirali u njihovo drustvo ili koji rade na tome, ali ima protiv onih koji to nikako ne zele.

Primjera radi, zivjeti u austriji 20 i kusur godina a ne znati na njemackom sastaviti dvije proste recenice ti kaze da je taj neko ili glup ili jednostavno nece.

Kontakta sa austrijancima imam cak i vise nego s nasima, ovim sam ti odgovorio i na ostala pitanja a to je da se druzim s njima, posjecujem, provodim dio slobodnog vremena kojeg i nemam bas previse itd

Druzim se ja i s nasima, aktivnije sa nekolicinom boljih jarana i porodica, neaktivnije odem na kakvo grupno druzenje uz neki organizovani koncert, druzenje bosanaca itd i tu se onda covjek nagleda svega i svacega :)

Ja sam nekako kroz svoje licno iskustvo nase ljude selektirao u par nekih kategorija:

prva kategorija su ljudi koji su u austriju dosli da rade jos prije rata, takozvani gastarbajteri, ovo su najcesce oni ljudi koji se u tadasnjoj jugoslaviji (a pricaju da je jugoslavija bila nekad pojam za austriju) nisu mogli snaci i onda su dolazili ovamo, to su bili najcesce neskolovani ljudi, ljudi sa sela, romi, ti ljudi (cast izuzetcima) nikad niti su naucili njemacki jezik niti su prihvatili ista austrijsko, ovdje su radili ali su austriju psovali na svakom koraku, ti ljudi su danas vecinom u penziji ali oni imaju djecu koju su odgojili da budu isti kao i oni, i najcesce iz ove kategorije dolazi omladina koju austrijanci ne vole, to je omladina koja odlicno vlada njemackim jezikom ali je od strane roditelja naucena da ne voli nista austrijsko, zbog kompleksa nize vrijednosti koji su imali njihovi roditelji i koji je prenesen i na njih oni pokusavaju taj kompleks nadomjestiti svojim foliranjem kad dodju u bosnu, foliraju se i ovdje, bolje receno mangupisu itd itd. Od takvih bjezim sto dalje.

Druga kategorija bi bili ljudi koji su sa ili bez djece silom prilika ovdje dosli za vrijeme rata, i ti ljudi se vecim dijelom nisu uspjeli asimilirati jer su jednostavno veci dio zivota proveli u bosni a kako ona stara izreka kaze: star vlah se ne poturci. Ti ljudi vecinom njemacki znaju toliko da se mogu sporazumjeti ali jednostavno nemaju neku slobodu da pricaju na njemacki, stide se, iz te povucenosti oni i ne stvaraju blize kontakte sa austrijancima, nemaju nista protiv austrijanaca, zive u austriji i lijepo im je ali se ipak drze svog kruga, nasih ljudi i sa austrijancima, najcesce radnim kolegama su zdravo za zdravo i to je sav kontakt s njima. Ni s takvima nemam previse kontakta vecinom iz razloga sto je ta generacija nasih ljudi dosta starija od mene.

Djeca od ljudi iz ove kategorije su najcesce mladja od mene jer su ovdje dosli kao jako mali ili su cak ovdje i rodjeni tako da opet zbog ne sudaranja generacija se ne druzimo nesto posebno. Iz ove kategorije dolaze najcesce oni omladinci kojima je njemacki bolji od bosanskog jezika, radje ga i pricaju i jednostavno se vise osjecaju austrijancima nego bosancima.

Djeca od roditelja iz ove kategorije koja su pocetkom rata imala 10-15 godina su nekako moja generacija, takvih ovdje nije puno ali iz te kategorije imam najvise poznanika, jarana i prijatelja, to su sad vecinom ozenjeni ljudi sa svojim porodicama ili su pred zenidbom, koji su vremenski veci dio zivota proveli ovdje, koji kao i ja vole bosnu ali im je ovdje ljepse, oba jezika pricaju perfektno. Da ne zaboravim reci, i ozenio sam se zenom iz ove kategorije :)

I treca kategorija ljudi su ljudi koji su ovdje dosli poslije rata, u ovu kategoriju spadam i ja, nas iz ove kategorije bih opet mogao podijeliti na one koji su frisko dosli ovdje i ove najcesce ne poznajem i postoji vjerovatnoca da cu u buducnosti upoznati i na one koji su vec godinama ovdje poput mene, eh nas iz ove kategorije koji smo tu godinama opet mogu podijeliti u dvije grupe, na one koji se nisu bas snasli, koji krive austriju za sve lose sto im se desava i na one koji su se lijepo snasli, koji lijepo zive, koji su uvidjeli sve prednosti i ljepte koje im ili nam ova zemlja pruza i medju ovima imam dosta poznanika i nesto prijatelja.

Nase studente koje znam vecinom ubrajam u poznanike jer oni zbog skole i nemaju bas previse vremena, bar oni pravi studenti, tako da se s nekima vidim s vremena na vrijeme na kafi i to je to.
iamia
Posts: 1900
Joined: 09/10/2012 08:37

#39 Re: Zivot u Austriji

Post by iamia »

Hajde mi objasni koliko dugo i kako provodis vrijeme sa Austrijancima??

Ja kad sam bio u zap evropi , 5 i po godina sam proveo samo sa njima. Nisam progovorio jedanput bosanski u to vrijeme.
I njih ima svakakve vrste kao i nas. Od tih kulturnih (najveći auslander haters) do seljaka i agresivnih neandertalaca koji se tuku i razbijaju flase kad se napiju.

Meni se iskreno čini da ti nisi upoznao te austrijance veoma dobro.
User avatar
pirmin
Posts: 11199
Joined: 18/02/2006 23:50
Location: Ciganluk

#40 Re: Zivot u Austriji

Post by pirmin »

Op3r4t0r wrote: Po pitanju netrpeljivosti nismo mi nista bolji od njih, moje licno misljenje je da smo cak i gori. Ovi ovdje ne vole one koji ih na neki nacin ometaju a mi ne volimo zato sto volimo da ne volimo.

Primjer:

Austrijanci ne vole neobrazovane, neodgojene, nekulturne, divlje, vjecno neraspolozene i namrgodjene strance, iskreno takve ljude ne volim ni ja, a veci dio takvih je dosao ovdje. To su ti npr oni koji su iz konjskih kola dosli ovdje na baustelu, skupili nesto para pa kupili merdzu ili bmw-a na kredit i sad im tito nije ravan, seljak ostaje seljak.

Ne vole stranci cesto i nasu omladinu jer se nasa omladina prepozna na kilometar, pod nasa mislim na strance, kako nas tako i na turke, rumune, poljake, balkance. U proslom stanu sam zivio blizu prometne ulice i nikad mi se nije desilo da mi ispod prozora u ponoc prodje neki austrijanac i probudi me dernjavom ali mi se par puta desilo da mi se neka seljacina koja se vraca s nekog koncerta ili nesto slicno dere pod prozorom "pjevajuci" najnovije hitove sinana sakica

Austrijanci nemaju nikakvih problema sa lijepo odgojenim, skolovanim ljudima bez obzira odakle oni dolazili, naravno uvijek ima izuzetaka i na jednu i na drugu stranu, ukorjelih nacionalista, ali ovdje pricamo o vecini, a vecina je bar po mom iskustvu takva.

Dok mi ne volimo zato sto volimo da ne volimo, uzmi samo primjer sarajlije i sandzaklije, sarajlija ne voli sandzakliju samo zato sto je sandzaklija, nebitno jel on bio neki klosar ili neko fino odgojeno dijete koje je doslo npr da studira u sarajevo.

Nase ponasanje je drugacije od njihovog i oni se nisu i ne zele navici na to. Mi kad pricamo svako malo se deremo, ako se ne slazemo sa sugovornikom mi ne pokusavamo da ga polako ubjedimo argumentima nego mi automatski podizemo ton na sljedeci nivo, austrijanci posto npr ne razumiju o cemu se radi ne kontaju da je to samo nas temperament nego misle da se svadjamo.

Uopsteno nas rijecnik je drugaciji, ja npr za zivota svoga se ne sjecam da sam ikad od svojih roditelja cuo rijec molim te, ako bi otac htio casu vode bilo bi donesi mi casu vode, ako bi htio nesto drugo bilo bi donesi mi to i to, ako mami nesto zafali obratila bi se rijecima idi u prodavnicu i kupi to i to i vjerujem da je u vecini kuca tako i kod nas je to sasvim normalna stvar. Ovdje, bar ove ljude koje ja znam a koji imaju djecu nikad neces cuti da od djeteta nesto trazi a da prije toga nije rekao molim te i da se na kraju nije zahvalio.

Sve ovo napisah jer ja ne smatram da je jedina velika razlika izmedju zapada i BiH samo u birokratiji, razlika je u svemu, razlika je u sitnicama, kada se 2 austrijanca slucajno sudare ili malo zakace rukama ili stane jedan drugom na nogu, nije bitno ko je koga zakacio, u istoj sekundi se jedan drugom izvinjavaju, uz osmjeh naravno, a kad se zakacis s nekim nasim, pa cak i ako je on lupio u tebe tako da si na trenutak pomislio da ce ti ruka otpasti taj neko ce ili produziti dalje kao da nista nije bilo ili u najboljem slucaju ce ti se namrgodjenom facom obratiti rijecima gledaj kud hodas.

Ovo ovdje se sve naravno odnosi na onu nasu specijalnu sortu ljudi, a imamo i mi fine, kulturne omladine i ljudi, kulturnije i pametnije od svakog austrijanca, ali problem lezi u tome da je veca vecina ona specijalna sorta, oni ne otesani a veliki broj takvih se nekako docepao i dosao na zapad i zbog takvih svi mi cesto spadamo u isti kos zvani "Scheiß Jugo" :)

Bratee, u kojoj Austriji ti zivis, hocu i ja tamo?! :-D
:D
Micaha
Posts: 1018
Joined: 01/06/2011 15:29

#41 Re: Zivot u Austriji

Post by Micaha »

iamia wrote:Hajde mi objasni koliko dugo i kako provodis vrijeme sa Austrijancima??

Ja kad sam bio u zap evropi , 5 i po godina sam proveo samo sa njima. Nisam progovorio jedanput bosanski u to vrijeme. I njih ima svakakve vrste kao i nas. Od tih kulturnih (najveći auslander haters) do seljaka i agresivnih neandertalaca koji se tuku i razbijaju flase kad se napiju.

Meni se iskreno čini da ti nisi upoznao te austrijance veoma dobro.
Zato se i jesi zajebo pa se vratio :D . Nisi znao sta te ceka
iamia
Posts: 1900
Joined: 09/10/2012 08:37

#42 Re: Zivot u Austriji

Post by iamia »

ehh... ja produzio za ameriku poslije iskustva u zapadnoj evropi 8-)
Micaha
Posts: 1018
Joined: 01/06/2011 15:29

#43 Re: Zivot u Austriji

Post by Micaha »

iamia wrote:ehh... ja produzio za ameriku poslije iskustva u zapadnoj evropi 8-)
Znam. I onda se zajebo :D
User avatar
Op3r4t0r
Posts: 1795
Joined: 11/06/2004 16:25

#44 Re: Zivot u Austriji

Post by Op3r4t0r »

iamia wrote:Hajde mi objasni koliko dugo i kako provodis vrijeme sa Austrijancima??

Ja kad sam bio u zap evropi , 5 i po godina sam proveo samo sa njima. Nisam progovorio jedanput bosanski u to vrijeme.
I njih ima svakakve vrste kao i nas. Od tih kulturnih (najveći auslander haters) do seljaka i agresivnih neandertalaca koji se tuku i razbijaju flase kad se napiju.

Meni se iskreno čini da ti nisi upoznao te austrijance veoma dobro.
Ka prvo ovo nije tema o mom zivotu u austriji nego o uopsteno zivotu u austriji i ja sam napisao samo svoje vidjenje, a izgleda da ga ja nisam napisao ova tema bi vec davno bila zaboravljena jer ostali kako vidim i nemaju bas nekog interesa za nju, uglavnom pitanje tipa kako provodim vrijeme s njima je besmisleno, pa jebote nisu vanzemaljci da s njima vrijeme moram provoditi na neki specijalni nacin za razliku recimo od nasih ljudi. S njima provodim isto vrijeme kao sto i ti provodis sa svojim prijateljima.

Ova zadnja recenica kako ti se cini da ih nisam dovoljno upoznao, ako sam je dobro shvatio vodi na to u smislu, ne znas ti njih jos, ali kad ih upoznas vidjeces kakva su oni djubrad, ono po tebi oni sigurno nevaljaju samo eto ja to jos nisam otkrio. To je onaj bosanski mentalitet po kojem niko drugi ne valja samo smo mi super.

I naravno da i njih kao i nas ima svakakve vrste, i naravno da svako sebi trazi nekog slicnog sebi. Ja licno, nikad nisam bio od onih agresivnih, od onih koji se tuku i razbijaju flase, tako da i u mom okruzenju, mislim na prijatelje, nema takvih ljudi jer se ja od takvih distanciram i ne zanimaju me, kao sto vjerovatno ne zanimam ni ja njih.

Ono sto je meni smjesno a sto je specificna karakteristika naseg covjeka je to da ako neko napise da mu je lijepo, da se rado druzi sa austrijancima da cemo ga ubjedjivati i dokazivati mu kako njemu ustvari nije lijepo, kako oni ustvari nevaljaju itd itd.
User avatar
Op3r4t0r
Posts: 1795
Joined: 11/06/2004 16:25

#45 Re: Zivot u Austriji

Post by Op3r4t0r »

pirmin wrote:Bratee, u kojoj Austriji ti zivis, hocu i ja tamo?! :-D
:D
Pa bujrum dodji :D
iamia
Posts: 1900
Joined: 09/10/2012 08:37

#46 Re: Zivot u Austriji

Post by iamia »

pa svako zivi tamo gdje mu je bolje.
ali ja bih volio da vidim malo vise raznolikosti u tvojoj prici.
kao eto mi smo vecina levati u BiH. agresivni. pljujemo na druge, nismo kulturni, ne kazemo 'danke' u svakoj rijeci.
ali austrijanci !? .. eee. austrijanci su kulturni, lijepi, mirni.. i danke im je svaka druga rijec.
hmm..
to neko moze govoriti samo o drugim ljudima ako imas minimum kontakta sa njima.
dva brata blizanca nisu isti. a da kazem kako je vecina jednog naroda koji je 500 godina imao carevinu po citavoj evropi ;. carevinu baziranu na krvi, bojnom polju, zlocinu...govoriti kako su kulturni, mirni, lijepi!??
pa jedan hitler je bio austrijanac.
nisu njega bosanci odgajali.. :D
Anchius
Posts: 71
Joined: 16/02/2009 17:12

#47 Re: Zivot u Austriji

Post by Anchius »

pirmin wrote:
Op3r4t0r wrote:Bratee, u kojoj Austriji ti zivis, hocu i ja tamo?! :-D
:D
Pa i ja hocu.
User avatar
bosan
Posts: 1581
Joined: 15/05/2005 21:34

#48 Re: Zivot u Austriji

Post by bosan »

iamia wrote:pa svako zivi tamo gdje mu je bolje.
ali ja bih volio da vidim malo vise raznolikosti u tvojoj prici.
kao eto mi smo vecina levati u BiH. agresivni. pljujemo na druge, nismo kulturni, ne kazemo 'danke' u svakoj rijeci.
ali austrijanci !? .. eee. austrijanci su kulturni, lijepi, mirni.. i danke im je svaka druga rijec.
hmm..
to neko moze govoriti samo o drugim ljudima ako imas minimum kontakta sa njima.
dva brata blizanca nisu isti. a da kazem kako je vecina jednog naroda koji je 500 godina imao carevinu po citavoj evropi ;. carevinu baziranu na krvi, bojnom polju, zlocinu...govoriti kako su kulturni, mirni, lijepi!??
pa jedan hitler je bio austrijanac.
nisu njega bosanci odgajali.. :D
Mislim da je red da konacno prestanes sa pljuvanjem citavog svijeta. Tebi ne valja Austrija ,ne valja Njemacka ,Svicarska ,pa ni Amerika. Nemoj molim te samo reci da ti je u Bosni prelijepo .Ako jeste ,onda fala Bogu da si konacno nasao svoj mir.A smijem se kladit u glavu da si Americku putovnicu zamotao u 10 najlona da ne bi nedajboze odakle vlage navukla.Licemjerstvo je cudna osobina. Ti si tek stigo u Bosnu i stigo si na gotovo kako ja mogu zakljuciti i ostavio si sebi siroko otvorena vrata za povratak.Zato pusti ljude nek zive gdje hoce i nek se snalaze kako znaju i umiju.
User avatar
Op3r4t0r
Posts: 1795
Joined: 11/06/2004 16:25

#49 Re: Zivot u Austriji

Post by Op3r4t0r »

bosan wrote:
iamia wrote:pa svako zivi tamo gdje mu je bolje.
ali ja bih volio da vidim malo vise raznolikosti u tvojoj prici.
kao eto mi smo vecina levati u BiH. agresivni. pljujemo na druge, nismo kulturni, ne kazemo 'danke' u svakoj rijeci.
ali austrijanci !? .. eee. austrijanci su kulturni, lijepi, mirni.. i danke im je svaka druga rijec.
hmm..
to neko moze govoriti samo o drugim ljudima ako imas minimum kontakta sa njima.
dva brata blizanca nisu isti. a da kazem kako je vecina jednog naroda koji je 500 godina imao carevinu po citavoj evropi ;. carevinu baziranu na krvi, bojnom polju, zlocinu...govoriti kako su kulturni, mirni, lijepi!??
pa jedan hitler je bio austrijanac.
nisu njega bosanci odgajali.. :D
Mislim da je red da konacno prestanes sa pljuvanjem citavog svijeta. Tebi ne valja Austrija ,ne valja Njemacka ,Svicarska ,pa ni Amerika. Nemoj molim te samo reci da ti je u Bosni prelijepo .Ako jeste ,onda fala Bogu da si konacno nasao svoj mir.A smijem se kladit u glavu da si Americku putovnicu zamotao u 10 najlona da ne bi nedajboze odakle vlage navukla.Licemjerstvo je cudna osobina. Ti si tek stigo u Bosnu i stigo si na gotovo kako ja mogu zakljuciti i ostavio si sebi siroko otvorena vrata za povratak.Zato pusti ljude nek zive gdje hoce i nek se snalaze kako znaju i umiju.
:thumbup: :thumbup: :thumbup:

To sto se on nije uspio uklopiti u neki sistem ne znaci da drugi nisu, meni je jako drago sto je cini mi se njegova zena dobila dobar posao u bosni pa su se vratili iz amerike i drago mi je ako mu je sad lijepo, ali to ne znaci da nama koji zivimo i radimo negdje drugo, s nekim drugim ljudima i nacijama da i nama nije lijepo, sve je to od osobe do osobe, od pojedinca do pojedinca.

Ja sam npr jako otvorena osoba i mene ne zanima gdje je neko rodjen i odakle dolazi, zanima me kakav je on covjek i logicno je da cu sa ovakvim shvatanjem u zemlji u kojoj zivim imati vise poznanika i prijatelja rodjenih u toj zemlji jer je to jednostavna matematicka racunica, okruzen sam sa 8 miliona austrijanaca i par desetina hiljada nasih ljudi, procentualno gledajuci daleko je veca sansa da cu osobu koja mi odgovara kao prijatelj naci u ovoj grupi od 8 miliona nego u grupi koja je puno puno manja.

Ako je neko zatvorenog tipa i trazi samo svoje on ce i naci samo svoje, ja sam takav bio kod trazenja ozbiljnih veza, jer sam zenu htio da je s nasih krajeva i takvu sam i nasao, za prijatelje mi nije bitno i oni mogu biti sa svih krajeva ove divne planete.
iamia
Posts: 1900
Joined: 09/10/2012 08:37

#50 Re: Zivot u Austriji

Post by iamia »

bosan wrote:
iamia wrote:pa svako zivi tamo gdje mu je bolje.
ali ja bih volio da vidim malo vise raznolikosti u tvojoj prici.
kao eto mi smo vecina levati u BiH. agresivni. pljujemo na druge, nismo kulturni, ne kazemo 'danke' u svakoj rijeci.
ali austrijanci !? .. eee. austrijanci su kulturni, lijepi, mirni.. i danke im je svaka druga rijec.
hmm..
to neko moze govoriti samo o drugim ljudima ako imas minimum kontakta sa njima.
dva brata blizanca nisu isti. a da kazem kako je vecina jednog naroda koji je 500 godina imao carevinu po citavoj evropi ;. carevinu baziranu na krvi, bojnom polju, zlocinu...govoriti kako su kulturni, mirni, lijepi!??
pa jedan hitler je bio austrijanac.
nisu njega bosanci odgajali.. :D
Mislim da je red da konacno prestanes sa pljuvanjem citavog svijeta. Tebi ne valja Austrija ,ne valja Njemacka ,Svicarska ,pa ni Amerika. Nemoj molim te samo reci da ti je u Bosni prelijepo .Ako jeste ,onda fala Bogu da si konacno nasao svoj mir.A smijem se kladit u glavu da si Americku putovnicu zamotao u 10 najlona da ne bi nedajboze odakle vlage navukla.Licemjerstvo je cudna osobina. Ti si tek stigo u Bosnu i stigo si na gotovo kako ja mogu zakljuciti i ostavio si sebi siroko otvorena vrata za povratak.Zato pusti ljude nek zive gdje hoce i nek se snalaze kako znaju i umiju.
Apsolutno si u krivu.
Ja nikad nisam rekao da je Bosna odlična. Niti sam branio nekome da živi gdje hoće.
Ja bih volio da svaki stanovnik BiH provede u inostranstvu najmanje godinu dana. Svaki !
Samo reagujem kad neko spomene zapadno evropljane kao superiorne ljude bez greške i mane. To je bullshit.
I kod njih ima svakakve gamadi. Razlika od njih i nas je samo u provedbi zakona. Ništa vise.
Post Reply