Science Fiction

Kulturna dešavanja, predstave, izložbe, festivali, obrazovanje i budućnost mladih...

Moderator: Chloe

Post Reply
matematicar_teski
Posts: 1199
Joined: 12/03/2012 18:59
Location: Jusuf Nurkic aka Sabonis

#26 Re: Science Fiction

Post by matematicar_teski »

pratim
User avatar
Mali_Vuk
Posts: 6289
Joined: 26/09/2008 16:34

#27 Re: Science Fiction

Post by Mali_Vuk »

Ellinor wrote:Kad smo kod Siriusa, evo linka na kome se može čitati ovaj već kultni magazin:

http://www.scribd.com/collections/30889 ... fantastike
Fina tema. I hvala za ovaj link :thumbup:
User avatar
ExNihilo
Posts: 17073
Joined: 23/01/2008 07:05
Location: In the sheltering shade of the forest

#28 Re: Science Fiction

Post by ExNihilo »

quentin wrote:
Ellinor wrote:Mjesto gdje ćemo raspravljati o filozofskim, etičkim, alegorijskim i drugim aspektima novela, kratkih priča, filmova, stripova, igara i drugih medija koji spadaju u sci-fi žanr, kao i svemu onome što je povezano sa njim.
Ne bih da ispadnem sitničav, ali gdje su ti ovdje romani?
Novela nije isto što i roman. Novela je prozna forma između kratke priče i romana.
Greška vjerovatno potiče iz prevoda sa engleskog jezika - tamo je novel roman, a novella novela.

Zanimljiva tema, inače.
Ne bi da budeš sitničav, a onda sitničariš. Kako mi živce vadi kad tu "jezičku konstrukciju" vidim po forumu, a masovno se koristi. Tipa: "Ne bih da uvrijedim, [insert random uvreda here]". Ili, "Ne bih da pametujem, [insert pametovanje here]". Ako ne bi, onda nemoj. Ako bi, samo naprijed, bez zaklanjanja iza floskula.

Nego, da se osvrnem na tvoj komentar. Nigdje nisam rekao novela = roman. Nisam ga naveo kao što nisam naveo ni xy drugih medija, formi i oblika u kojima se umjetničko djelo može javiti. Stoga sam na kraju rečenice i stavio "i drugih medija".
Last edited by ExNihilo on 28/09/2012 22:25, edited 1 time in total.
User avatar
ExNihilo
Posts: 17073
Joined: 23/01/2008 07:05
Location: In the sheltering shade of the forest

#29 Re: Science Fiction

Post by ExNihilo »

Mali_Vuk wrote:
Ellinor wrote:Kad smo kod Siriusa, evo linka na kome se može čitati ovaj već kultni magazin:

http://www.scribd.com/collections/30889 ... fantastike
Fina tema. I hvala za ovaj link :thumbup:
nema na čemu :)
User avatar
quentin
Posts: 102
Joined: 31/10/2011 23:11

#30 Re: Science Fiction

Post by quentin »

Ellinor wrote:
quentin wrote:
Ellinor wrote:Mjesto gdje ćemo raspravljati o filozofskim, etičkim, alegorijskim i drugim aspektima novela, kratkih priča, filmova, stripova, igara i drugih medija koji spadaju u sci-fi žanr, kao i svemu onome što je povezano sa njim.
Ne bih da ispadnem sitničav, ali gdje su ti ovdje romani?
Novela nije isto što i roman. Novela je prozna forma između kratke priče i romana.
Greška vjerovatno potiče iz prevoda sa engleskog jezika - tamo je novel roman, a novella novela.

Zanimljiva tema, inače.
Ne bi da budeš sitničav, a onda sitničariš. Kako mi živce vadi kad tu "jezičku konstrukciju" vidim po forumu, a masovno se koristi. Tipa: "Ne bih da uvrijedim, [insert random uvreda here]". Ili, "Ne bih da pametujem, [insert pametovanje here]". Ako ne bi, onda nemoj. Ako bi, samo naprijed, bez zaklanjanja iza floskula.

Nego, da se osvrnem na tvoj komentar. Nigdje nisam rekao novela = roman. Nisam ga naveo kao što nisam naveo ni xy drugih medija, formi i oblika u kojima se umjetničko djelo može javiti. Stoga sam na kraju rečenice i stavio "i drugih medija".
Ja sam tebe, izgleda, baš naljutio. Nije mi to bila namjera. Da sam znao kako si osjetljiv, sigurno ne bih reagovao.
Malo je besmisleno u uvodnoj poruci za ovako dobru i potrebnu temu navesti novelu i kratku priču, ali ne i roman, koji je elitna SF forma u književnosti.
Ne sumnjam da ti znaš da novela i roman nisu isto, ali taj lažni prijatelj iz engleskog jezika često se susreće, a mene zaista nerviraju greške tipa "Snimljeno po noveli...", a ono neki roman u pitanju (novel).
Sad slobodno možete da me smatrate sitničavim, ali ja mislim da je ovakva preciznost potrebna - kad ljudi ne znaju o čemu govore, vrlo često neće znati ni šta govore.
User avatar
ExNihilo
Posts: 17073
Joined: 23/01/2008 07:05
Location: In the sheltering shade of the forest

#31 Re: Science Fiction

Post by ExNihilo »

quentin wrote:
Ja sam tebe, izgleda, baš naljutio. Nije mi to bila namjera. Da sam znao kako si osjetljiv, sigurno ne bih reagovao.
Malo je besmisleno u uvodnoj poruci za ovako dobru i potrebnu temu navesti novelu i kratku priču, ali ne i roman, koji je elitna SF forma u književnosti.
Ne sumnjam da ti znaš da novela i roman nisu isto, ali taj lažni prijatelj iz engleskog jezika često se susreće, a mene zaista nerviraju greške tipa "Snimljeno po noveli...", a ono neki roman u pitanju (novel).
Sad slobodno možete da me smatrate sitničavim, ali ja mislim da je ovakva preciznost potrebna - kad ljudi ne znaju o čemu govore, vrlo često neće znati ni šta govore.
Pa, recimo, Isaac Asimov se ne bi složio s tobom da je roman dominantna SF književna forma.
Mogao si, također, reći : "Što nisi pomenuo SF poeziju", koja je sve prisutnija forma. Jednostavno nisam, no big deal. Evo dodat ću roman u uvodni post, srce na mjestu? :)
miss v
Posts: 389
Joined: 12/02/2011 14:45

#32 Re: Science Fiction

Post by miss v »

..
Last edited by miss v on 26/12/2013 20:12, edited 1 time in total.
miss v
Posts: 389
Joined: 12/02/2011 14:45

#33 Re: Science Fiction

Post by miss v »

..
Last edited by miss v on 26/12/2013 20:13, edited 1 time in total.
miss v
Posts: 389
Joined: 12/02/2011 14:45

#34 Re: Science Fiction

Post by miss v »

..
Last edited by miss v on 26/12/2013 20:13, edited 1 time in total.
miss v
Posts: 389
Joined: 12/02/2011 14:45

#35 Re: Science Fiction

Post by miss v »

..
Last edited by miss v on 26/12/2013 20:13, edited 1 time in total.
miss v
Posts: 389
Joined: 12/02/2011 14:45

#36 Re: Science Fiction

Post by miss v »

..
Last edited by miss v on 26/12/2013 20:13, edited 1 time in total.
User avatar
ExNihilo
Posts: 17073
Joined: 23/01/2008 07:05
Location: In the sheltering shade of the forest

#37 Re: Science Fiction

Post by ExNihilo »

Jest se miss aktivirala ne temi :D Svaka čast :thumbup:
User avatar
Truba
Posts: 81941
Joined: 17/03/2004 09:36
Location: Vizantija

#38 Re: Science Fiction

Post by Truba »

joj gledao sam ja gandahar ali više se sjećam la planete sauvage


trenutno čitam sirius 33 u kojemu su pisale samo žene :D
miss v
Posts: 389
Joined: 12/02/2011 14:45

#39 Re: Science Fiction

Post by miss v »

..
Last edited by miss v on 26/12/2013 20:11, edited 1 time in total.
User avatar
Zox
Posts: 3791
Joined: 17/04/2002 00:00

#40 Re: Science Fiction

Post by Zox »

Fan odvajkada...
Odrastao na klasicnom Asimovu, jos uvijek mi je nezaboravan. Poslije citao svasta. Danas mi je Asimov pomalo naivan a sve iza Neuromancera skoro pa necitljivo. Tesko mi je pronaci nesto da me prenese.
Jednom davno, u nekom starom Siriusu, procitao sam pricu "Tamara jednog sna", nekog domaceg pisca, i do danas mi je to omiljena SF prica. Ostala mi je u sjecanju kao remek djelo, nisam je vise nigdje nasao, a mislim da me sada vise ne bi ni odusevila. Ali eto, do dana danasnjeg sam zahvalan tom piscu.
User avatar
Zox
Posts: 3791
Joined: 17/04/2002 00:00

#41 Re: Science Fiction

Post by Zox »

Pardon, upravo sam je nasao:
User avatar
ExNihilo
Posts: 17073
Joined: 23/01/2008 07:05
Location: In the sheltering shade of the forest

#42 Re: Science Fiction

Post by ExNihilo »

Zox wrote:Pardon, upravo sam je nasao:
Pročitah na tvoju preporuku. Lijepa priča, hvala :thumbup:

Komi je aktivan u čitanju Siriusa, ima li neka priča da nam preporučiš? :D
User avatar
Truba
Posts: 81941
Joined: 17/03/2004 09:36
Location: Vizantija

#43 Re: Science Fiction

Post by Truba »

imaju dvije...

jedna francuska o potrošačkom društvu u prvih 30 brojeva je ne mogu se sjetiti kako se zove... frajer je dosta toga pogodio... čak i ime novaca u novoj europi... europare :D

i ja mislim iz petog broja nemam usta a moram vrištati
pravo dobar sf o posljednjim ljudima na zemlji koje muči neka mašina
duboka_misao
Posts: 4333
Joined: 30/08/2008 15:08
Location: malta

#44 Re: Science Fiction

Post by duboka_misao »

Black swan wrote:imaju dvije...

jedna francuska o potrošačkom društvu u prvih 30 brojeva je ne mogu se sjetiti kako se zove... frajer je dosta toga pogodio... čak i ime novaca u novoj europi... europare :D

i ja mislim iz petog broja nemam usta a moram vrištati
pravo dobar sf o posljednjim ljudima na zemlji koje muči neka mašina

de mi reci sjecas li se kako se zvala ona o covjeku koji ima neke alienske bube u terariju pa one naprave malu civilizaciju sa njim kao bogom ?sjecam se da uklesaju nnjegov lik na neku stjenu ..
User avatar
Truba
Posts: 81941
Joined: 17/03/2004 09:36
Location: Vizantija

#45 Re: Science Fiction

Post by Truba »

sjećam se ali ne znam :D
trebalo je svaku priču prepričati u kakvu teku radi lakšeg snalaženja :D


bila mi je lijepa priča o vanzemaljcu koji dolazi na zemlju iz jednog razloga
zaposjeda tijelo
ali mu se svidi kockanje i opijanje :D
pa zapostavi prvobitni plan :D
duboka_misao
Posts: 4333
Joined: 30/08/2008 15:08
Location: malta

#46 Re: Science Fiction

Post by duboka_misao »

evo nadjoh ipak ostalo nesto mozga, sandkings by George RR Martin.
User avatar
Vegetastar
Posts: 391
Joined: 22/04/2011 10:46

#47 Re: Science Fiction

Post by Vegetastar »

dale cooper wrote:Da li je ko čitao Cloud Atlas, knjigu po kojem braća Wachowski rade film?



Trailer izgleda fantastični i insajderi kažu da su braća ovaj put uradila dobar posao,
ali svi kažu da je i izvorni materijal briljantan.
moglo bi biti zanimljivo
User avatar
Truba
Posts: 81941
Joined: 17/03/2004 09:36
Location: Vizantija

#48 Re: Science Fiction

Post by Truba »

duboka_misao wrote:evo nadjoh ipak ostalo nesto mozga, sandkings by George RR Martin.
joj pa to sam valjda čitao u onoj njegovoj restrospektivi iz tri dijela
User avatar
ExNihilo
Posts: 17073
Joined: 23/01/2008 07:05
Location: In the sheltering shade of the forest

#49 Re: Science Fiction

Post by ExNihilo »

Pa ne moguuuuuu da vjerujeeeeeem

Disney announced Tuesday that it is acquiring Lucasfilm LTD, including the Star Wars franchise, for $4.05 billion in stock and cash.

In a press release announcing the acquisition, Disney announced that Star Wars Episode 7 is targeted for a release date in 2015 and that “more feature films expected to continue the Star Wars saga and grow the franchise well into the future.”

On a conference call, Disney CEO Bob Iger said that in addition to Episode 7, episodes 8 and 9 are also in the works. The goal, Iger said, was to “release a new Star Wars feature film every two to three years.”

This is Disney’s third major brand and studio acquisition in the last ten years. In 2006, the company acquired Pixar for $7.4 billion. In 2009, Disney acquired Marvel for $4 billion.

Lucasfilm co-chairman Kathleen Kennedy will become president of Lucasfilm under Disney and serve as Star Wars brand manager. George Lucas will serve as a creative consultant.

The other subsdiaries of Lucasfilm, LucasArts, Industrial Light & Magic and SKywalker Sound are also moving to Disney. The plan is to keep all Lucasfilm employees at its current San Francisco headquarters.

What do you think of this merger between two of the biggest entertainment brands in the world? Let us know in the comments.

Izvor: Mashable.com
User avatar
insomnia78
Posts: 61961
Joined: 03/04/2011 14:43

#50 Re: Science Fiction

Post by insomnia78 »

Ellinor wrote:Kad smo kod Siriusa, evo linka na kome se može čitati ovaj već kultni magazin:

http://www.scribd.com/collections/30889 ... fantastike
E lahva za ovo, odlicno

s' moje sokocalo
Post Reply