Mobilni radari / kamere

Automobili, pitanja, pomoć, savjeti...

Moderators: anex, _BataZiv_0809

Post Reply
quarterback
Posts: 10534
Joined: 23/04/2012 22:19
Location: Marita

#101 Re: mobilni radari tj kamere

Post by quarterback »

ko prica s tobom ?
gidra
Posts: 3579
Joined: 17/11/2011 16:11
Location: Sarajevo

#102 Re: mobilni radari tj kamere

Post by gidra »

Kolika je kazna za prekoracenje brzine od 22 km/h (ogranicenje 50 vozio sam 72)?

Nisam ni znao do maloprije 31.8.,dok postar nije donio kovertu, uhvacen sa mobilnom radarom u Visicima kod Capljine kada sam na more krenuo bio 25.7..
User avatar
mobsterc
Posts: 2324
Joined: 01/04/2007 21:57
Location: Sarajevo

#103 Re: mobilni radari tj kamere

Post by mobsterc »

Ima li neki anti-radar za ove mobilne kamere, vise su smorili... postave ih na mjesta gdje su debilna ogranicenja, ravna cesta i traka za preticanje... :roll:
User avatar
spreca
Posts: 66518
Joined: 07/11/2006 19:31
Location: Na Spreci fatam ribe....... za guzicu

#104 Re: mobilni radari tj kamere

Post by spreca »

Ja sam za 29 km viska dobio 50 KM.......bio onaj tronozac pored njihovog auta.......dali mi isprintano iz onog tronozca kao onaj racun sa kase gdje pise brzina i rastojanje gdje su me uitli i to na rastojanju 275m od radara.......iz pravca gdje su oni stajali su mi dosla tri auta bukvalno 500m i niko mi nije blicnuo :twisted: :lol: :lol: :lol: :lol: ........a u Ukraini brale ide cijela kolona i svi blicaju i to mi se desilo nekoliko puta tako da nisam platio ni jednu kaznu :lol: :lol: :lol: :lol: :lol: ......a u Kalesiji mi Prekrsajni nalog idali ispunjenu uplatnicu i normalno da sam platio :lol: :lol: :lol: :lol:
User avatar
SemPer_fi
Posts: 122
Joined: 17/08/2010 18:26

#105 Re: mobilni radari tj kamere

Post by SemPer_fi »

spreca wrote:Ja sam za 29 km viska dobio 50 KM.......bio onaj tronozac pored njihovog auta.......dali mi isprintano iz onog tronozca kao onaj racun sa kase gdje pise brzina i rastojanje gdje su me uitli i to na rastojanju 275m od radara.......iz pravca gdje su oni stajali su mi dosla tri auta bukvalno 500m i niko mi nije blicnuo :twisted: :lol: :lol: :lol: :lol: ........a u Ukraini brale ide cijela kolona i svi blicaju i to mi se desilo nekoliko puta tako da nisam platio ni jednu kaznu :lol: :lol: :lol: :lol: :lol: ......a u Kalesiji mi Prekrsajni nalog idali ispunjenu uplatnicu i normalno da sam platio :lol: :lol: :lol: :lol:
Mislim da je maksimalno 100 m , pa u DV gdje postave radar poslije 200m je ogranicenje 60 Km/h ,a oni gdje slikaju je 40 Km/h
hamza123
Posts: 18
Joined: 06/08/2012 12:58

#106 Re: mobilni radari tj kamere

Post by hamza123 »

mobsterc wrote:Ima li neki anti-radar za ove mobilne kamere, vise su smorili... postave ih na mjesta gdje su debilna ogranicenja, ravna cesta i traka za preticanje... :roll:
ima na PIKu antiradar do 100 km se moze kupiti. ali da li cemo placati dodatno kazen za to sto posjedujemo antiradare. smije li se to nositii nek mi neko odgovori
azdralovic
Posts: 4437
Joined: 29/05/2010 21:46

#107 Re: mobilni radari tj kamere

Post by azdralovic »

hamza123 wrote:
mobsterc wrote:Ima li neki anti-radar za ove mobilne kamere, vise su smorili... postave ih na mjesta gdje su debilna ogranicenja, ravna cesta i traka za preticanje... :roll:
ima na PIKu antiradar do 100 km se moze kupiti. ali da li cemo placati dodatno kazen za to sto posjedujemo antiradare. smije li se to nositii nek mi neko odgovori
pa vecina njih obicno naglase uz prodaju da su deklarisani kao parking senzori pa kao ne bi imao problem sa policijom... meni je i dalje sto se tice tih anti radara ono sa zamucenjem/sakrivanjem tablice najjednostavnije a 100% ucinkovito
User avatar
mobsterc
Posts: 2324
Joined: 01/04/2007 21:57
Location: Sarajevo

#108 Re: mobilni radari tj kamere

Post by mobsterc »

Koje sa zamucenjem? Koliko sam saznao to ne funkcionise...
A je li neko imao odredjena iskustva sa antiradarima, mislim, da li zaista funkcionisu? Pare su manje bitne, ionako su 3 kazne 120KM :D
rookfash
Posts: 555
Joined: 29/04/2012 00:18

#109 Re: mobilni radari tj kamere

Post by rookfash »

Vozio oko 100 na mjestu gdje je ogranicenje 60 (zapadni izlaz iz sarajeva, kraj autoputa, prije podvoznjaka) i moguce da su me upucali s kamerom-tronozac...hajd halilo sam vec vozacku na mjesec, sta jos mogu ocekivat? cestitku na koliko para?
goran16v
Posts: 10140
Joined: 20/09/2011 09:02

#110 Re: mobilni radari tj kamere

Post by goran16v »

Poznanik dobio obavjest iz USK, sve uredno, dosla na njegovo ime, njegov reg. br, datum vrijeme - ali lik nikad u zivotu nije bio tamo. Drz - ne daj, zovi, ganjaj, ispostavilo se da je kloc koji ocitava snimke sa kamere prvo slovo O sa novih tablica auta koji je snimila kamera ocitao kao broj 0 sa starih i bingo - izvucena njegova srebrna Octavia, a to sto je na smimci teget Focus nema veze.
goran16v
Posts: 10140
Joined: 20/09/2011 09:02

#111 Re: mobilni radari tj kamere

Post by goran16v »

kakavdanakneiskustvu wrote:
rookfash wrote:Vozio oko 100 na mjestu gdje je ogranicenje 60 (zapadni izlaz iz sarajeva, kraj autoputa, prije podvoznjaka) i moguce da su me upucali s kamerom-tronozac...hajd halilo sam vec vozacku na mjesec, sta jos mogu ocekivat? cestitku na koliko para?


ako je do 100 km/h mislim da je kazna 50 maraka,ako je preko stoje ,100 maraka
Mislim da nije tako jer kazna ide u zavisnosti od prekoracenja, a ne koliko si vozio:

Novcanom kaznom u iznosu od 100,00 KM do 300,00 KM kaznit ce se za prekrsaj: vozac koji se vozilom na putu/cesti u naselju krece brzinom koja je za vise od 30 km/h veca od dozvoljene/dopustene brzine, odnosno vozac koji se vozilom na putu/cesti izvan naselja krece brzinom koja je za vise od 50 km/h veca od dozvoljene/dopustene brzine (clan/clanak 44).
Za prekrsaj vozacu ili vozacu-instruktoru uz kaznu se izrice zastitna mjera zabrane upravljanja motornim vozilom u trajanju od jednog do cetiri mjeseca i odredjuju se dva kaznena boda.
Novcanom kaznom u iznosu od 50,00 KM kaznit ce se za prekrsaj:
• vozac koji se vozilom na putu/cesti u naselju krece brzinom koja je za vise od 20 do 30 km/h veca od dozvoljene/dopustene brzine, odnosno vozac koji se vozilom na putu/cesti izvan naselja krece brzinom koja je od 30 do 50 km/h veca od dozvoljene/dopustene brzine (clan/clanak 44.).

Ako je na pred samim podvoznjakom naselje/naseljeno mjesto, nisam bas siguran je li ili nije, a vrlo moguce da jest jer od zadnjeg semafora kod TAT-a nema table napustanje naseljenog mjesta onda za prekoracenje od preko 30km/h, za voznju brzu od 90 km/h ide min 100 KM kazne , oduzimanje VD na mjesec dana i 2 boda. Ako nije naselje/naseljeno mjesto i ako je vozio ispod 110km/h onda je kazna 50 KM bez zastitnih mjera.
User avatar
drndalo
Posts: 22825
Joined: 26/06/2006 16:34
Location: Sarajevo

#112 Re: mobilni radari tj kamere

Post by drndalo »

Prije podvoznjaka bi trebalo biti na samom ulasku u Blazuj, odmah iza mjesta gdje je poginuo Adi Lukovac cini mi se ?

Koliko me pamcenje sluzi, ogranicenje je onom brzom cestom 100, a poslije Toyotinom salona, a prije nadvoznjaka, idu table sa snizavanjem ogranicenja na 60, i toliko je ogranicenje sve vrijeme do petlje na Mostarskom raskrscu, zato cesto i stave radar kod skretanja za groblje Vlakovo, a ono 2 trake, dobra cesta, malo ko ne poleti bar na 80...

Dakle, to bi trebalo biti prekoracenje od 40 km/h...
goran16v
Posts: 10140
Joined: 20/09/2011 09:02

#113 Re: mobilni radari tj kamere

Post by goran16v »

drndalo wrote:Prije podvoznjaka bi trebalo biti na samom ulasku u Blazuj, odmah iza mjesta gdje je poginuo Adi Lukovac cini mi se ?

Koliko me pamcenje sluzi, ogranicenje je onom brzom cestom 100, a poslije Toyotinom salona, a prije nadvoznjaka, idu table sa snizavanjem ogranicenja na 60, i toliko je ogranicenje sve vrijeme do petlje na Mostarskom raskrscu, zato cesto i stave radar kod skretanja za groblje Vlakovo, a ono 2 trake, dobra cesta, malo ko ne poleti bar na 80...

Dakle, to bi trebalo biti prekoracenje od 40 km/h...
Mislim da se o tom potezu radi s tim da je vec neki 400 km pred podvoznjakom ogranicenje 60, a radar obicno postave na izlivnu traku za Blazuj/Osjek iza znaka 60, sto znaci ako su ga tamo izmjerili prekoracenje je vrlo vjerovatno 40, samo je pitanje da li se ono smatra naseljem/naseljenim mjestom ili ne. Ako se smatra, a vrlo je moguce, onda je kazna min 100 KM, 1 mj bez VD i 2 boda.
Last edited by goran16v on 14/09/2012 09:11, edited 1 time in total.
User avatar
Bakir1
Posts: 13669
Joined: 18/06/2008 16:45
Location: mislim da o tome imam misljenje.
Contact:

#114 Re: mobilni radari tj kamere

Post by Bakir1 »

mobsterc wrote:Koje sa zamucenjem? Koliko sam saznao to ne funkcionise...
A je li neko imao odredjena iskustva sa antiradarima, mislim, da li zaista funkcionisu? Pare su manje bitne, ionako su 3 kazne 120KM :D
ja imam neku cobru zajebanu, u principu za tronosce i ove kamere koje rade bez senzora u asfaltu frcera, nervira dosta osjetljivost na razne signale od automatskih vrata, pojacivaca signala i slicno.
jednom me je spasila u d.vakufu da se totalno isplatila
User avatar
drndalo
Posts: 22825
Joined: 26/06/2006 16:34
Location: Sarajevo

#115 Re: mobilni radari tj kamere

Post by drndalo »

goran16v wrote:
drndalo wrote:Prije podvoznjaka bi trebalo biti na samom ulasku u Blazuj, odmah iza mjesta gdje je poginuo Adi Lukovac cini mi se ?

Koliko me pamcenje sluzi, ogranicenje je onom brzom cestom 100, a poslije Toyotinom salona, a prije nadvoznjaka, idu table sa snizavanjem ogranicenja na 60, i toliko je ogranicenje sve vrijeme do petlje na Mostarskom raskrscu, zato cesto i stave radar kod skretanja za groblje Vlakovo, a ono 2 trake, dobra cesta, malo ko ne poleti bar na 80...

Dakle, to bi trebalo biti prekoracenje od 40 km/h...
Mislim da se o tom potezu radi s tim da je vec neki 400 km pred podvoznjakom ogranicenje 60, a radar obicno postave na izlivnu traku za Blazuj/Osjek iza znaka 60, sto znaci ako su ga tamo izmjerili prekoracenje je vrlo vjerovatno 40, samo je pitanje da li se ono smatra naseljem/naseljenim mjestom ili ne. Ako se smatra, a vrlo je moguce, onda je kazna min 100 KM, 1 mj bez VD i 2 boda.
Hm, naseljeno mjesto jeste, ali je ono put rezervisan za kretanje motornih vozila, kao i auto-put, dakle pjesaci ne bi smjeli biti prisutni na njemu nikako... Duple trake u oba smjera, duple metalne ograde, pjesake koje nekada mogu vidjeti kako pretrcavaju i preskacu ograde bi trebalo poslati na posmatranje... Po meni, ono nikako ne moze biti smatrano naseljenim mjestom u tom smislu...
goran16v
Posts: 10140
Joined: 20/09/2011 09:02

#116 Re: mobilni radari tj kamere

Post by goran16v »

drndalo wrote: Hm, naseljeno mjesto jeste, ali je ono put rezervisan za kretanje motornih vozila, kao i auto-put, dakle pjesaci ne bi smjeli biti prisutni na njemu nikako... Duple trake u oba smjera, duple metalne ograde, pjesake koje nekada mogu vidjeti kako pretrcavaju i preskacu ograde bi trebalo poslati na posmatranje... Po meni, ono nikako ne moze biti smatrano naseljenim mjestom u tom smislu...
Da li se ona cesta smatra cestom kroz naselje ili ne fakat ne znam. Nisam obracao paznju da li jos uvijek postoji ali je tamo bio znak izlaska na autocestu sto je cista komedija jer onaj komad ceste nema ni priblizno elemenata da se smatra autocestom, te ako su maknuli znak i ako nema znaka da je ceste rezerv. za motorna vozila onda je ono nista drugo nego obicna gradska saobracajnica.
zLatk0
Posts: 1283
Joined: 05/07/2009 01:21

#117 Re: mobilni radari tj kamere

Post by zLatk0 »

80 je ogranicenje na tom "auto-putu", na ulazu i na izlazu pise.. A policija je uvijek tu, ako je vec kontrola brzine tako da kod toyote koci ili idi iza nekog.kombija da si malo ono skriven, a prema gradu nemaju gdje stati, jedino pored ceste uz potok sto ide onuda

SRT8 DHD
-------
Prodajem:
SKENER CANON CANOSCAN LIDE 100 (3x koristen)
VALJKASTU LED SIJALICU SA 16 DIODA 42MM (x2, nove)
rookfash
Posts: 555
Joined: 29/04/2012 00:18

#118 Re: mobilni radari tj kamere

Post by rookfash »

hvala ljudi na odgovorima. to se desilo upravo ondje kod znaka za 60kmh, prije samog podvoznjaka, kad se ide od grada prema mostarskom raskrscu, a oni su stajali na onom iskljucenju za blazuj...eh sad jesam li ja isao 100 ili 110, jel me "upucao" radarom, jel to smatraju naseljenim mjestom...sve cemo saznati u narednoj epizodi kad mi stigne (ako mi stigne :D) cestitka. Olaksavajuca okolnost bi mogla biti to sto su u desnoj traci isla dva kamiona, a ja vozio lijevom, pa moguce da su me oni zaklonili...kako god ne gine mi u najboljem slucaju 50kermi, u najgorem 300 (vjerovatno 100).
User avatar
drndalo
Posts: 22825
Joined: 26/06/2006 16:34
Location: Sarajevo

#119 Re: mobilni radari tj kamere

Post by drndalo »

Prodji onuda i provjeri ovo sto je Goran rekao, ima li tu kod znakova za smanjenje brzine znak prestanka puta za promet motornih vozila...? Ako nema, onda vazi onaj znak na pocetku puta, i taj dio se ne moze smatrati naseljenim mjestom, pa onda moze ici samo laksa varijanta kazne...

Ako dobijes stroziju, obavezno salji prigovor sudu, pismeno, u roku...
Lufter
Posts: 39
Joined: 28/06/2010 00:24

#120 Re: mobilni radari tj kamere

Post by Lufter »

Neki dan sam bas raspravljao o ovoj slici na koju sam vec dao odgovor, ali evo da potvrdim jer sam raspravljao sa relevantnim osobama u vezi ovoga:

Image

Na slici se ne moze utvrditi koji je auto u prekrsaju jer je slikano mobilnim radarom koji za izracun brzine koristi lasersku zraku. To sto se navodi udaljenost ponovo ne znaci nista jer se na slici ne vidi mjerilo, tj koliko recimo jedan milmetar na slici prestavlja duzinu puta u metrima ili cm na cesti. U slucaju da je radar "dopller" ugao mjerenja brzine je sirok koliko i sama slika sto opet ide u prilog vozacu sivog automobila.

Kao drugo i osnovno na slici se NE VIDI CILJNIK! Dakle, u teoriji a i upraksi sivi automobil je mogao i stajati a da prekrsaj ucini plavi auto jer nema dokaza da se sivi auto krece, kao u ostalom ni plavi. Dakle ponovo se vracamo na isto, ne vidi se prikazana tacka mjerenja. Da je u kojem slucaju plavi automobil dolazio iz suprotnog pravca prekoracenom brzinom, ponovo se ne moze utvrditi koji je auto u prekrsaju jer ne postoji tacna ciljna tacka mjerenja. Optuzba za prekoracenje za oba automobila bi bila opravdana jedino u slucaju da se automobili preklapaju na slici ili da izmedu njih postoji fizicka veza (teoreski).

Koliko sam procitao vozac sivog automobila se obratio prozivodacu radara koji mu je odgovorio da se u konkretnom slucaju koristi veoma tanka laserska zraka, ali nije dao obrazlozenje gdje je ta zraka usmjerena, jer mobilni radar tipa "tronosca" NE SLIKA stvarnu mjernu tacku jer objektiv fotoaparata ne gleda kroz ciljnik radara nego je montiran nekih 20tak cm pored radara tako da progresivnom udaljenoscu automobila od samog radara uveliko raste i greska koju aparat slika tj dolazi do povecanja ugla izmedu slike i tacke koja se mjeri koja se opet u ovom slucaju ne vidi.

Razlog tome je sto ovi "nasi tronosci" su ustvari nadogradene verzije rucnog radara (jer su postojece optuzbe bez slike padale na sudu) kojem je samo dodat fotoaparat, ali ni u kom slucaju nisu kompaktna cjelina, pa zbog toga se i ne vidi ciljnik.

Sada je uvedeno pravilo da ispred svakog mjesta gdje je radar postavljen (mobilni ili fiksni) MORA postojati tabla obavjesetenja o mjerenju brzine . Sada je vecina policajaca nosi u autu rasklopivu tablu i postavlja prije tacke mjerenja i TO SU SVAKAKO DUZNI POSTAVITI. (oko 200m prije koliko znam) U koliko je ne vidite a sumnjate da ste uslikani i primjetite radar, slobodno izadite iz auta i recimo mobilnim aparatom uslikajte situaciju i to ponesite na sud.

Sto se tice fiksnih radara, oni brzinu mjere na principu indukcione petlje od tacke "A" do tacke "B" ugradenim u cestu u obje trake tako da se tacno zna koji je automobil u kojoj traci nacinio prekrsaj i tacno na kojoj daljini od mjesta slikanja. To sto ih u nekim slucajevima ne vidite u cesti ne znaci da ih nema jer je moguce da je asfaltni sloj nanesen kasnije, kao sto je slucaj recimo u Vitezu.

Sto se tice DETEKTORA radara, po ZOBS-u oni u BiH nisu zabranjeni jer sluze samo za detektovanje radara ali i ne za ometanje. Jammeri i slicne stvari koje uticu na mogucnost mjerenja se karakterise kao ometanje sluzbenog lica u obavljanju duznosti i to je kaznjivo.



Na karaju sa ovom slikom se moglo ici na sud u koliko je vozac sivog automobila imao zivaca za to...
v01arro
Posts: 1
Joined: 10/09/2013 10:34

#121 Re: mobilni radari tj kamere

Post by v01arro »

Cell phone are a necessary evil, we all know that. But what is just evil, and not at all necessary, is the behavior of people on cell phones in public. Now, you could just politely ask them to shut up and go away, or instead you could buy this gigantic Cell Phone Jammer and shut them up all by yourself.
nemezis
Posts: 2858
Joined: 30/01/2011 12:08

#122 Re: mobilni radari tj kamere

Post by nemezis »

Lufter wrote:Sada je uvedeno pravilo da ispred svakog mjesta gdje je radar postavljen (mobilni ili fiksni) MORA postojati tabla obavjesetenja o mjerenju brzine . Sada je vecina policajaca nosi u autu rasklopivu tablu i postavlja prije tacke mjerenja i TO SU SVAKAKO DUZNI POSTAVITI. (oko 200m prije koliko znam) U koliko je ne vidite a sumnjate da ste uslikani i primjetite radar, slobodno izadite iz auta i recimo mobilnim aparatom uslikajte situaciju i to ponesite na sud.
Imam dva pitanja.

1.
Gdje i na koji način je uvedeno pravilo da se mora postaviti obavještenje o mjerenju brzine? Je li to zakon ili neki drugi propis koji reguliše rad policije?

2.
Koji je argument obaveznog postavljanja obavještenja? Ja sam vozač ali ne mogu smisliti logičan argument za to. Voziš brzo i hoćeš da te obavijesti da će ti mjeriti brzinu?
zLatk0
Posts: 1283
Joined: 05/07/2009 01:21

#123 Re: mobilni radari tj kamere

Post by zLatk0 »

Vozis brzo i vidis kameru, stisnes kocnicu do poda i napravis udes ili lancani ili izazoves jednostavno opasnost za druge vozace jer nisi znao da je tu kamera..
User avatar
holowey
Posts: 8440
Joined: 10/11/2008 10:53
Location: Дишем ти за вратом...

#124 Re: mobilni radari tj kamere

Post by holowey »

zLatk0 wrote:Vozis brzo i vidis kameru, stisnes kocnicu do poda i napravis udes ili lancani ili izazoves jednostavno opasnost za druge vozace jer nisi znao da je tu kamera..
zar trebas znati za kameru da bi znao da postoje ogranicenja brzine?
nemezis
Posts: 2858
Joined: 30/01/2011 12:08

#125 Re: mobilni radari tj kamere

Post by nemezis »

zLatk0 wrote:Vozis brzo i vidis kameru, stisnes kocnicu do poda i napravis udes ili lancani ili izazoves jednostavno opasnost za druge vozace jer nisi znao da je tu kamera..
A zašto voziš brzo? U čemu je onda smisao propisa i kazne? Po tom sistemu niko ne bi trebao biti kažnjen?
Post Reply