Zivot u Austriji-Wien -kako doseliti, dobiti papire?

Vijesti sa cijele zemaljske kugle o dešavanjima u bh. dijaspori, zanimljivosti o drugim državama i slično.

Moderator: Bloo

Post Reply
teletrader
Posts: 801
Joined: 29/12/2005 14:40

#26 Re: Zivot u Austriji-Wien -kako doseliti, dobiti papire?

Post by teletrader »

immuno wrote:
janje_ wrote:
immuno wrote:nekretnine u Austriji bosanac NEMOZE kupiti isto kao sto austrijanac NEMOZE u Bosni !!!!!!!! moze kupiti SAMO ako otvara privatnu firmu !!!!!!!!!! ovo nabrajanje u kojem bezirku da kupi stan je smijesno dobro niste napisali Kolsterneuburg ili Mauer covjeka nevolja tjera a vi mu predlazete 18 bezirk.Muhamede nebi bilo lose da probas se javiti u neku firmu (neznam sta si po zanimanju i koju skolu imas moras li diplomu nostrificirati) posalji dokumente pa vidi ,nebi bilo lose da mozda prvo ti sam dodjes (pod uslovom da dobijes posao) i vidis sta i kako.
isto ko sto austrijanac moze kupiti nekretnine u BiH, tako i Bosanac (ili bilo koji drugi strendzer) moze u Austriji.. ne znam odakle ti taj informacija..
procitaj sta sam napisala i govorim iz iskustva mozes kupiti JEDINO ako otvaras firmu drugacije NEMOZE bilo austrijanac u Bosni bilo bosanac u Austriji.Stranac moze kupiti nekretnine u Austriji ako ima boravisnu dozvolu,radnu dozvolu,da radi u firmi kontinuirano najmanje par godina bez prekida.......hrvati mogu kupiti zato sto i austrijanci mogu u hrvatskoj al bosanci nazalost NE.
Ovo nije bas tacno,da jeste ne bi toliko "lijepih i sposobnih" bh. politicara imali stanove po Becu gdje im djeca studiraju..To je otprilike kao da imate apartman na Bjelasnici :D Da bi Bosanac mogao kupiti stan u Becu,potrebno je da zatrazhi samo posebnu dozvolu u kojoj treba obrazlozhiti zasto mu treba taj stan..
don_refoni
Posts: 47
Joined: 19/07/2012 11:06

#27 Re: Zivot u Austriji-Wien -kako doseliti, dobiti papire?

Post by don_refoni »

Informacija od NÖ (Donjoj-Austriji):
http://www.noe.gv.at/Land-Forstwirtscha ... b.wai.html

Fizicko lice koje je stranac (svako ko nema Austrijsko drzavljanstvo, nevezano da li ima EU drzavljanstvo) MOZE kupiti nekretninu ALI uz posebne provjere koje se predlazu diretkno pred magistratom..
sveden
Posts: 1
Joined: 03/11/2012 14:08

#28 Re: Zivot u Austriji-Wien -kako doseliti, dobiti papire?

Post by sveden »

Da ne otvaram novu temu interesuje me koliki je dječiji doplatak ili dodatak u austriji po djetetu i koliko iznosi za dvoje djece. Da li ovisi o tome kojeg uzrasta je dijete kao ovdje u Švedskoj ili je to jedan konstantan iznos. Hvala unaprijed
don_refoni
Posts: 47
Joined: 19/07/2012 11:06

#29 Re: Zivot u Austriji-Wien -kako doseliti, dobiti papire?

Post by don_refoni »

Mi dobijamo za dvoje djece svaki drugi mjesec 680€.. po djetetu je znaci 340€ svaki drugi mjesec, uz to sto sa cetvrtim (!!!) djetetom se ispunjavaju posebni formulari.. (Znaci jos vise € nego obicno)

Pozz
Senadalisa
Posts: 7
Joined: 15/11/2012 18:33

#30 Re: Zivot u Austriji-Wien -kako doseliti, dobiti papire?

Post by Senadalisa »

Pozdrav...imam pitanje u vezi vize za austriju,ozenio sam se u Becu i gore sam predao sve potrebne papire za spajanje porodice,zvali su mi zenu i javili da su oni to pregledali sve i da su poslali za Sarajevo i da je sad sve do ambasade u Sarajevu...da li neko zna koliko treba da bi ti papiri stigli do Sarajeva i koliko proces traje oko vize sto se tice ambasade u Sarajevu,da li moze sad nakon sto su u Becu pregledali i nije bilo problema sto se tice papira,da li mogu u Sarajevu da mi kazu da ima nekih problema ili je to nemoguce...i koliko otrpilike da se nadam sad da ce mi javiti iz Sarajeva...molimo vas ako neko je imao slicnu situaciju neka javi mi...hvala Pozdravvv svimaa
filozofija
Posts: 730
Joined: 19/03/2012 10:46
Location: Ojropa!

#31 Re: Zivot u Austriji-Wien -kako doseliti, dobiti papire?

Post by filozofija »

Senadalisa wrote:Pozdrav...imam pitanje u vezi vize za austriju,ozenio sam se u Becu i gore sam predao sve potrebne papire za spajanje porodice,zvali su mi zenu i javili da su oni to pregledali sve i da su poslali za Sarajevo i da je sad sve do ambasade u Sarajevu...da li neko zna koliko treba da bi ti papiri stigli do Sarajeva i koliko proces traje oko vize sto se tice ambasade u Sarajevu,da li moze sad nakon sto su u Becu pregledali i nije bilo problema sto se tice papira,da li mogu u Sarajevu da mi kazu da ima nekih problema ili je to nemoguce...i koliko otrpilike da se nadam sad da ce mi javiti iz Sarajeva...molimo vas ako neko je imao slicnu situaciju neka javi mi...hvala Pozdravvv svimaa
Jesi li u Becu predao za vizu? Ako jesi, nece dugo trajati. Ako si predao u Becu, zasto si pobogu trazio da ti jave putem ambasade u Sarajevu. Znam da otprilike zavrse za nekih sest sedmica ako bracni partner ima Daueraufenthalt ili drzavljanstvo. Nemas brige, sve je to samo pro-forme radi.
Senadalisa
Posts: 7
Joined: 15/11/2012 18:33

#32 Re: Zivot u Austriji-Wien -kako doseliti, dobiti papire?

Post by Senadalisa »

filozofija wrote:
Senadalisa wrote:Pozdrav...imam pitanje u vezi vize za austriju,ozenio sam se u Becu i gore sam predao sve potrebne papire za spajanje porodice,zvali su mi zenu i javili da su oni to pregledali sve i da su poslali za Sarajevo i da je sad sve do ambasade u Sarajevu...da li neko zna koliko treba da bi ti papiri stigli do Sarajeva i koliko proces traje oko vize sto se tice ambasade u Sarajevu,da li moze sad nakon sto su u Becu pregledali i nije bilo problema sto se tice papira,da li mogu u Sarajevu da mi kazu da ima nekih problema ili je to nemoguce...i koliko otrpilike da se nadam sad da ce mi javiti iz Sarajeva...molimo vas ako neko je imao slicnu situaciju neka javi mi...hvala Pozdravvv svimaa
Jesi li u Becu predao za vizu? Ako jesi, nece dugo trajati. Ako si predao u Becu, zasto si pobogu trazio da ti jave putem ambasade u Sarajevu. Znam da otprilike zavrse za nekih sest sedmica ako bracni partner ima Daueraufenthalt ili drzavljanstvo. Nemas brige, sve je to samo pro-forme radi.
Nisam ni trazio da mi jave,nego su mojoj zeni kad ih je zvala tako rekli,da su poslali za bosnu i da je sad sve do bosne,znaci kako si sad reko nemam brige to znaci da bosna mi ne moze dati negativan odg,jer da je negativno odmah bi javili zeni...i da li ti papiri idu postom ili fax,mail kako vec..koliko dana treba da dodje do sarajeva? hvala ti
don_refoni
Posts: 47
Joined: 19/07/2012 11:06

#33 Re: Zivot u Austriji-Wien -kako doseliti, dobiti papire?

Post by don_refoni »

Ja sam se ozenio u Becu i dok mi je trajala turisticka viza (mjesec dana) ja sam dobio dozvolu za trajni boravak.. Cuo sam da ukoliko dodje do toga da se jedan od bracnih drugova mora vratiti u Bosnu da moze trajati i do nekoliko mjeseci dok se ne rijesi to pitanje..

Sretno!

Pozz
JAGO2
Posts: 2
Joined: 20/11/2012 14:27

#34 Re: Zivot u Austriji-Wien -kako doseliti, dobiti papire?

Post by JAGO2 »

Ćao,
Interesuje me koji su uslovi za dobijanje državljanstva u Austriji.
Rođena sam u Lincu, a sada živim i BiH, udata i imam 33 god.
Da li imam neke privilegije ako sam rođena u Austriji, otac mi je radio 40 god u Lincu, a majka 10 god.
Sad oboje žive takođe u BiH, otac je u penziji.

Ako možete da mi odgovorite koji su moji uslovi da samostalno tražim državljanstvo Austrije?

Molim, ako je moguće što prije odgovor.

Unaprijed hvala,
Veliki pozdrav!
don_refoni
Posts: 47
Joined: 19/07/2012 11:06

#35 Re: Zivot u Austriji-Wien -kako doseliti, dobiti papire?

Post by don_refoni »

Nisam siguran, ali ako nisi zivjela i ako ne zivis trenutno u Austriji prije ce biti da nemas nego da imas pravo na drzavljanstvo..

Meni se brat rodio u Minhenu 1995 godine i koliko ja znam on nema nikakva prava za dobijanje drzavljanstva, jer je tamo rodjen i zivjeo do trece godine..

Ali najbolje, kontaktiraj MA35 u Austriji i raspitaj se kod njih i kako ti oni kazu, onda je 100% tako. ;)


Pozz
JAGO2
Posts: 2
Joined: 20/11/2012 14:27

#36 Re: Zivot u Austriji-Wien -kako doseliti, dobiti papire?

Post by JAGO2 »

Hvala na odgovoru.
Ako još ko ima neke tačnije informacije vezano za moj problem, molim da pišete.

Pozz
User avatar
friskyoreo
Posts: 1898
Joined: 21/11/2011 16:55
Location: Wysteria Lane

#37 Re: Zivot u Austriji-Wien -kako doseliti, dobiti papire?

Post by friskyoreo »

Pozdrav. Koliko dugo treba biti u braku da bi se dobila trajna boravisna dozvola? Hvala :) :bih:
amazon
Posts: 609
Joined: 26/10/2012 14:28

#38 Re: Zivot u Austriji-Wien -kako doseliti, dobiti papire?

Post by amazon »

friskyoreo wrote:Pozdrav. Koliko dugo treba biti u braku da bi se dobila trajna boravisna dozvola? Hvala :) :bih:
Nema trajne boravisne dozvole vise, najvise 5 god. je dozvola..
User avatar
friskyoreo
Posts: 1898
Joined: 21/11/2011 16:55
Location: Wysteria Lane

#39 Re: Zivot u Austriji-Wien -kako doseliti, dobiti papire?

Post by friskyoreo »

amazon wrote:
friskyoreo wrote:Pozdrav. Koliko dugo treba biti u braku da bi se dobila trajna boravisna dozvola? Hvala :) :bih:
Nema trajne boravisne dozvole vise, najvise 5 god. je dozvola..
Od kad to? Ako mozes malo pojasniti? Hvala
amazon
Posts: 609
Joined: 26/10/2012 14:28

#40 Re: Zivot u Austriji-Wien -kako doseliti, dobiti papire?

Post by amazon »

Od 2002 ili 2003 god. Prvo je uvedena na 10 god najvise, pa poslije na 5 god..radna i boravisna,zajedno..za one koji ne rade, ili su u Austriji krace daju se i na godinu ili dvije , sve zavisi od slucaja..
User avatar
friskyoreo
Posts: 1898
Joined: 21/11/2011 16:55
Location: Wysteria Lane

#41 Re: Zivot u Austriji-Wien -kako doseliti, dobiti papire?

Post by friskyoreo »

amazon wrote:Od 2002 ili 2003 god. Prvo je uvedena na 10 god najvise, pa poslije na 5 god..radna i boravisna,zajedno..za one koji ne rade, ili su u Austriji krace daju se i na godinu ili dvije , sve zavisi od slucaja..
:? Zbunjen sam. :) Da preformulisem pitanje, koliko moras biti u braku da bi poslije razvoda imao pravo da ostanes u Austriji? :)
User avatar
Gradski
Posts: 274
Joined: 05/12/2012 18:41
Location: NI NA NEBU NI NA ZEMLJI

#42 Re: Zivot u Austriji-Wien -kako doseliti, dobiti papire?

Post by Gradski »

Zašto ja ne mogu da idem i živim gdje ja hoću naprimjer ??
Ako je evropa i tolerancija na međusobno uvažavanje i suživot ne vidim razloga da meni neko osporava da živim gdje mi je bolje, gdje ću imati posao gdje ću ostavriti porodicu i sve ostalo, ili gdje ću im dovesti porodicu.
amazon
Posts: 609
Joined: 26/10/2012 14:28

#43 Re: Zivot u Austriji-Wien -kako doseliti, dobiti papire?

Post by amazon »

friskyoreo wrote:
amazon wrote:Od 2002 ili 2003 god. Prvo je uvedena na 10 god najvise, pa poslije na 5 god..radna i boravisna,zajedno..za one koji ne rade, ili su u Austriji krace daju se i na godinu ili dvije , sve zavisi od slucaja..
:? Zbunjen sam. :) Da preformulisem pitanje, koliko moras biti u braku da bi poslije razvoda imao pravo da ostanes u Austriji? :)
Poslije 5 god braka sa Austrijskim drzavljaninom stices uslove za drzavljanstvo, za krace brakove, zavisi od slucaja do slucaja..znam jednu osobu, koja nakon 6 mjeseci braka je dobila pravo na rad i boravak..
User avatar
friskyoreo
Posts: 1898
Joined: 21/11/2011 16:55
Location: Wysteria Lane

#44 Re: Zivot u Austriji-Wien -kako doseliti, dobiti papire?

Post by friskyoreo »

amazon wrote:
friskyoreo wrote:
amazon wrote:Od 2002 ili 2003 god. Prvo je uvedena na 10 god najvise, pa poslije na 5 god..radna i boravisna,zajedno..za one koji ne rade, ili su u Austriji krace daju se i na godinu ili dvije , sve zavisi od slucaja..
:? Zbunjen sam. :) Da preformulisem pitanje, koliko moras biti u braku da bi poslije razvoda imao pravo da ostanes u Austriji? :)
Poslije 5 god braka sa Austrijskim drzavljaninom stices uslove za drzavljanstvo, za krace brakove, zavisi od slucaja do slucaja..znam jednu osobu, koja nakon 6 mjeseci braka je dobila pravo na rad i boravak..
Nesto mi to cudno zvuci. Posto znam da su oni sto se tice zakona i toga jako precizni, nikako mi nije pojmljivo da idu od slucaja do slucaja. :) Ali hvala na odgovoru u svakom slucaju.
User avatar
burekdzijabezmesa
Posts: 896
Joined: 29/11/2012 02:31
Location: Alpašino moje voljeno

#45 Re: Zivot u Austriji-Wien -kako doseliti, dobiti papire?

Post by burekdzijabezmesa »

Gradski wrote:Zašto ja ne mogu da idem i živim gdje ja hoću naprimjer ??
Ako je evropa i tolerancija na međusobno uvažavanje i suživot ne vidim razloga da meni neko osporava da živim gdje mi je bolje, gdje ću imati posao gdje ću ostavriti porodicu i sve ostalo, ili gdje ću im dovesti porodicu.
zato što na jednog finog dođe milion loših, a oni ne žele skroz da propadnu, jer su već napola propali, zato je balkancima taraba, osim ovih što se žene i udaju radi papira
User avatar
hrle1976
Posts: 4899
Joined: 20/12/2011 01:36
Location: Praha, Czech Republic

#46 Re: Zivot u Austriji-Wien -kako doseliti, dobiti papire?

Post by hrle1976 »

burekdzijabezmesa wrote:
Gradski wrote:Zašto ja ne mogu da idem i živim gdje ja hoću naprimjer ??
Ako je evropa i tolerancija na međusobno uvažavanje i suživot ne vidim razloga da meni neko osporava da živim gdje mi je bolje, gdje ću imati posao gdje ću ostavriti porodicu i sve ostalo, ili gdje ću im dovesti porodicu.
zato što na jednog finog dođe milion loših, a oni ne žele skroz da propadnu, jer su već napola propali, zato je balkancima taraba, osim ovih što se žene i udaju radi papira

@Gradski. Svakog gosta tri sata dosta. Ako ko misli da su ljudi iz Bih ili npr. Srbije, Makedonije, Turkmenistana, Nepala i ostalih trecih egzoticnih zemalja dobordosli - glup je ko kamen. Sto se zenidbi i tih fora caka - nemojte misliti da niste pod lupom i da vam prate svaki korak jel to ljubav ili su papiri u pitanju! To su procesi od 3-5 god. gdje sve mora da stima ni da ne posumljaju da ste zbog papira ako ide na te folove golove, da se eto uda ozeni pa se stepi koju godinu da onda razvod itd.
Kiano
Posts: 6
Joined: 25/01/2013 01:54

#47 Re: Zivot u Austriji-Wien -kako doseliti, dobiti papire?

Post by Kiano »

Pozdrav postovani narode. Da nebih otvarao novu temu pitacu Vas za par informacija. Kakve su sanse za posao u Austriji, tj. dobijanja stalnog boravka u mom slucaju:
Ja sam diplomirani pravnik za bezbjednost i kriminalistiku (naravno, nezaposlen-diplomirao prije par mjeseci), ozenjen-otac dvoje malodobne/maloljetne dijece.
Ako neko slucajno ima informaciju ili nesto slicno, imam li sansu za dobijanje posla u gore navedenoj struci ili priblizno slicnoj i svakako ako postoje sanse kako i kome se obratiti?
Veliko hvala na citanju mojih redova. Svako dobro zelim svima Vama. :)
User avatar
Op3r4t0r
Posts: 1795
Joined: 11/06/2004 16:25

#48 Re: Zivot u Austriji-Wien -kako doseliti, dobiti papire?

Post by Op3r4t0r »

Kiano wrote:Pozdrav postovani narode. Da nebih otvarao novu temu pitacu Vas za par informacija. Kakve su sanse za posao u Austriji, tj. dobijanja stalnog boravka u mom slucaju:
Ja sam diplomirani pravnik za bezbjednost i kriminalistiku (naravno, nezaposlen-diplomirao prije par mjeseci), ozenjen-otac dvoje malodobne/maloljetne dijece.
Ako neko slucajno ima informaciju ili nesto slicno, imam li sansu za dobijanje posla u gore navedenoj struci ili priblizno slicnoj i svakako ako postoje sanse kako i kome se obratiti?
Veliko hvala na citanju mojih redova. Svako dobro zelim svima Vama. :)
Pozdrav,

tvoje sanse su ravne nuli, nazalost u tvom slucaju diplomu mozes okaciti macku o rep, zanimanja poput inzinjera, informaticara imaju sansu jer je informatika informatika i ne ovisi o zemlji, pravo i zakoni manje vise nigdje nisu isti i vise bi sanse imao da kazes da si po zanimanju hodza i da pitas kakve su ti sanse da u austriji radis kao pop :)

P.S. Diplomirani pravnik bi trebao znati da se ne kaze dijece nego djece lol :mrgreen:
Kiano
Posts: 6
Joined: 25/01/2013 01:54

#49 Re: Zivot u Austriji-Wien -kako doseliti, dobiti papire?

Post by Kiano »

Hvala Vam Op3r4t0r, na Vasem odgovoru. Sto se tice jezika i pisanja djece-dijece-dece, da neulazim u raspravu sada, sve zavisi, postovani prijatelju, na kom jeziku se izrazavamo i nismo ovdje da gledamo pravopisne greske jedni drugima...kojih ima i kod mene i kod Vas.
Svako dobro zelim svima.
amazon
Posts: 609
Joined: 26/10/2012 14:28

#50 Re: Zivot u Austriji-Wien -kako doseliti, dobiti papire?

Post by amazon »

Kiano wrote:Pozdrav postovani narode. Da nebih otvarao novu temu pitacu Vas za par informacija. Kakve su sanse za posao u Austriji, tj. dobijanja stalnog boravka u mom slucaju:
Ja sam diplomirani pravnik za bezbjednost i kriminalistiku (naravno, nezaposlen-diplomirao prije par mjeseci), ozenjen-otac dvoje malodobne/maloljetne dijece.
Ako neko slucajno ima informaciju ili nesto slicno, imam li sansu za dobijanje posla u gore navedenoj struci ili priblizno slicnoj i svakako ako postoje sanse kako i kome se obratiti?
Veliko hvala na citanju mojih redova. Svako dobro zelim svima Vama. :)
Sanse uvijek postoje, ne dozvoli da te iko obeshrabri..i nemoj to pitati na forumu, jer niko ne moze nista sa sigurnoscu tvrditi..uvijek postoje iznimke..
Post Reply