PC gamerske konfiguracije

Hardware, software, mobiteli, programiranje, internet...

Moderator: Benq

Post Reply
User avatar
Averus
Posts: 21286
Joined: 13/02/2008 17:07

#9976 Re: PC gamerske konfiguracije

Post by Averus »

Qler wrote:plus otkidam prste kad neko prstima dira ekran... nije touchscreen, ne diraj....
Jooooooj nabio si mi sad stres na 9000!!!

Još kad ne konta koliko je blizu, pa udari ekran prstom :oops: :zid:
User avatar
aditon
Posts: 4661
Joined: 09/11/2015 19:40
Location: Somewhere in between

#9977 Re: PC gamerske konfiguracije

Post by aditon »

svi se možemo složiti da smo alergični na dodirivanje ekrana prstima :lol:

a fakat, sve te stvari što prodaju za čišćenje ekrana su glupost najveća. Načinom na koji ja čistim ekran nikad nije došlo do oštećenja a prašina se skuplja kako se skuplja...
l33t
Posts: 4788
Joined: 04/09/2011 22:15
Location: Sarajevo

#9978 Re: PC gamerske konfiguracije

Post by l33t »

Ramsey8 wrote:Kad ste vec kod monitora cime brisete ekran?
cime stignem jer je aoc jeftini monitor od 200KM :D i imam mrtvi pixel fuj ili je stuckan samo... ugl krpica za naocale ili papirni ubrus aka toilet paper
nedavno jos malo cistio sa sredstvom za ciscenje stakala, cak pise na sredstvu da odgovara za displeje :thumbup:
User avatar
Entropio
Posts: 8029
Joined: 21/11/2010 21:49
Vozim: njemackog premiuma
Horoskop: TDI

#9979 Re: PC gamerske konfiguracije

Post by Entropio »

aditon wrote:VA (Vertical Alignment), ima najbolji prikaz boja/kontrast i ugao gledanja i to mu je osnovna prednost u odnosu na druge panele...TN je najbrži panel, da se tako izrazim i omiljeni je kod gamera, naročito kompetitivnih. Obzirom na igre koje ti igraš, kao i na to za šta sve češ korisiti monitor, onda VA panel ti se nameče kao logičan izbor.
A sta se namece kao logican izbor za sljedece: Prosjecni korisnik (Internet, Office), Photoshop, obrada fotografija, ponekad video editing?
Elubrylla
Posts: 372
Joined: 07/02/2010 15:12

#9980 Re: PC gamerske konfiguracije

Post by Elubrylla »

Bas sam i ja u fazi kupovanja monitora i neodlucan sam. Ovo mi je neki izbor:
- Acer KG251QF
- AOC C24G1
- AOC 27V2Q
caseytron
Posts: 2413
Joined: 01/06/2016 16:42

#9981 Re: PC gamerske konfiguracije

Post by caseytron »

Entropio wrote:
aditon wrote:VA (Vertical Alignment), ima najbolji prikaz boja/kontrast i ugao gledanja i to mu je osnovna prednost u odnosu na druge panele...TN je najbrži panel, da se tako izrazim i omiljeni je kod gamera, naročito kompetitivnih. Obzirom na igre koje ti igraš, kao i na to za šta sve češ korisiti monitor, onda VA panel ti se nameče kao logičan izbor.
A sta se namece kao logican izbor za sljedece: Prosjecni korisnik (Internet, Office), Photoshop, obrada fotografija, ponekad video editing?


IPS logicno
User avatar
M416
Posts: 2751
Joined: 05/11/2014 13:45
Location: AP

#9982 Re: PC gamerske konfiguracije

Post by M416 »

Entropio wrote:
aditon wrote:VA (Vertical Alignment), ima najbolji prikaz boja/kontrast i ugao gledanja i to mu je osnovna prednost u odnosu na druge panele...TN je najbrži panel, da se tako izrazim i omiljeni je kod gamera, naročito kompetitivnih. Obzirom na igre koje ti igraš, kao i na to za šta sve češ korisiti monitor, onda VA panel ti se nameče kao logičan izbor.
A sta se namece kao logican izbor za sljedece: Prosjecni korisnik (Internet, Office), Photoshop, obrada fotografija, ponekad video editing?
Ovaj ti je odlican izbor ako nisam fulio cjenovni rang :wink: ili dell ultrasharp

http://www.winwin.ba/pc-periferije-moni ... 31994.html

https://www.viewsonic.com/eu/products/l ... 2K-mhd.php
User avatar
Entropio
Posts: 8029
Joined: 21/11/2010 21:49
Vozim: njemackog premiuma
Horoskop: TDI

#9983 Re: PC gamerske konfiguracije

Post by Entropio »

M416 wrote:
Entropio wrote:
aditon wrote:VA (Vertical Alignment), ima najbolji prikaz boja/kontrast i ugao gledanja i to mu je osnovna prednost u odnosu na druge panele...TN je najbrži panel, da se tako izrazim i omiljeni je kod gamera, naročito kompetitivnih. Obzirom na igre koje ti igraš, kao i na to za šta sve češ korisiti monitor, onda VA panel ti se nameče kao logičan izbor.
A sta se namece kao logican izbor za sljedece: Prosjecni korisnik (Internet, Office), Photoshop, obrada fotografija, ponekad video editing?
Ovaj ti je odlican izbor ako nisam fulio cjenovni rang :wink: ili dell ultrasharp

http://www.winwin.ba/pc-periferije-moni ... 31994.html

https://www.viewsonic.com/eu/products/l ... 2K-mhd.php
E bas ti hvala za preporuke. Ja sam trazio sam ali nisam na ove naisao. Kakva je marka ViewSonic? Ja sam Dell fan, ali za istu cijenu dobijem ViewSonic 32“, a Dell 24“.

Ja sam prvobitno htio 27“. Mozda mi je 32 preveliko... ko televizor. :lol:

Imas li jos neku preporuku?
User avatar
M416
Posts: 2751
Joined: 05/11/2014 13:45
Location: AP

#9984 Re: PC gamerske konfiguracije

Post by M416 »

Ne znam vjeruj za to sto ti trazis 1080p se ubio za izbjegavati sto znaci tebi bi najbolje legao neki 2k ili 4k za vidio obradu i photo obradu.A za takve su cijene znas i sam kakve pa se taj viewsonic nametnuo kao neki best buy,a dell ultrasharp i professional imas u tom cjenovnom rangu oko 500-550km ali su 1080p.
User avatar
Entropio
Posts: 8029
Joined: 21/11/2010 21:49
Vozim: njemackog premiuma
Horoskop: TDI

#9985 Re: PC gamerske konfiguracije

Post by Entropio »

M416 wrote:Ne znam vjeruj za to sto ti trazis 1080p se ubio za izbjegavati sto znaci tebi bi najbolje legao neki 2k ili 4k za vidio obradu i photo obradu.A za takve su cijene znas i sam kakve pa se taj viewsonic nametnuo kao neki best buy,a dell ultrasharp i professional imas u tom cjenovnom rangu oko 500-550km ali su 1080p.
Valja li ovaj: https://www.asus.com/de/Monitors/VS278H/ ?

Nije skup.
User avatar
M416
Posts: 2751
Joined: 05/11/2014 13:45
Location: AP

#9986 Re: PC gamerske konfiguracije

Post by M416 »

Entropio wrote:
M416 wrote:Ne znam vjeruj za to sto ti trazis 1080p se ubio za izbjegavati sto znaci tebi bi najbolje legao neki 2k ili 4k za vidio obradu i photo obradu.A za takve su cijene znas i sam kakve pa se taj viewsonic nametnuo kao neki best buy,a dell ultrasharp i professional imas u tom cjenovnom rangu oko 500-550km ali su 1080p.
Valja li ovaj: https://www.asus.com/de/Monitors/VS278H/ ?

Nije skup.
Nije to monitor za ono sto si naveo da ti treba.Ti ipak trebas neki ozbiljniji od tog pa pazi dobro sta ces uzeti da se ne pokajes.Ako bas hoces 1080p 27' onda zaganjaj ovako nesto :

https://www.plus.ba/bs/product/16579/27 ... 2-speakers

https://www.plus.ba/bs/product/16468/as ... z279he-ips
l33t
Posts: 4788
Joined: 04/09/2011 22:15
Location: Sarajevo

#9987 Re: PC gamerske konfiguracije

Post by l33t »

Jel se moze sa mindfactory.de naruciti RAM. opcija gift wrap i dhl?
User avatar
dzeko1
Posts: 1221
Joined: 18/09/2012 13:55

#9988 Re: PC gamerske konfiguracije

Post by dzeko1 »

Dešava mi se čudan problem. Naime, display nikako neće da se ugasi, dok je računar u 'standby' modu, tj. kad ništa ne radim na njemu, ali je upaljen. U control panelu, tamo na power settings sam stavio da mi se display gasi nakon 5 minuta,ali nikad ne dodje do toga. Šta bi moglo biti u pitanju? :D

Edit: Riješeno. Problem je bio u dzojstiku i bezicnom misu, koji su bili ustekani, znaci ne vjerujem :D
Ramsey8
Posts: 657
Joined: 04/11/2018 11:23

#9989 Re: PC gamerske konfiguracije

Post by Ramsey8 »

Dzeko ufati se ti lopte ostavi se pc-ija :mrgreen:
User avatar
Averus
Posts: 21286
Joined: 13/02/2008 17:07

#9990 Re: PC gamerske konfiguracije

Post by Averus »

Kakvo je ZOTAC hlađenje na grafama?

Koristim ASUS, a vjerujem još samo MSI-ju :D

Kakvi su ovi ostali ponuđači, tj kakva su vam iskustva?
User avatar
M416
Posts: 2751
Joined: 05/11/2014 13:45
Location: AP

#9991 Re: PC gamerske konfiguracije

Post by M416 »

Averus wrote:Kakvo je ZOTAC hlađenje na grafama?

Koristim ASUS, a vjerujem još samo MSI-ju :D

Kakvi su ovi ostali ponuđači, tj kakva su vam iskustva?
Sto se tice hladzenja zavisi koliko si sretan tj. koliki si peh npr. ja sam na msi gtx 770 gaming modelu nakon 3 i pol mjeseca fasovao coil whine i jos neki poznanici i na asus strix hladnjacima.Uglavnom pri kupovini gledaj da karta ima sto vise garancije,a pozeljno bi bilo da ima fiskalni racun jer ove tariguz garancije od pojedinaca na piku su fakticki kao i da nemas sto sam licno iskusio nazalost par puta.Garantni list komad papira isprintan i ispisan hemijskom olovkom sto znaci garancija na obraz ( moze biti ostvariva,a i isto tako i ne mora biti ) sve zavisi od prodavaca i karaktera.
User avatar
Averus
Posts: 21286
Joined: 13/02/2008 17:07

#9992 Re: PC gamerske konfiguracije

Post by Averus »

Kod mene Strix 1060, ali gledam jednu polovnu 1070 zotac sa godinom garancije... :oops:
User avatar
M416
Posts: 2751
Joined: 05/11/2014 13:45
Location: AP

#9993 Re: PC gamerske konfiguracije

Post by M416 »

Averus wrote:Kod mene Strix 1060, ali gledam jednu polovnu 1070 zotac sa godinom garancije... :oops:
Ako je garancija pouzdana bilo nasa lokalna ili od nekog dugogodisnjeg pik prodavaca uzimaj slobodno,ako je to ovaj model AMP Edition sto sam nasao na piku :

https://www.olx.ba/artikal/32249580/nvi ... gb-gddr-5/
User avatar
Averus
Posts: 21286
Joined: 13/02/2008 17:07

#9994 Re: PC gamerske konfiguracije

Post by Averus »

M416 wrote:
Averus wrote:Kod mene Strix 1060, ali gledam jednu polovnu 1070 zotac sa godinom garancije... :oops:
Ako je garancija pouzdana bilo nasa lokalna ili od nekog dugogodisnjeg pik prodavaca uzimaj slobodno,ako je to ovaj model AMP Edition sto sam nasao na piku :

https://www.olx.ba/artikal/32249580/nvi ... gb-gddr-5/
Na ovog sam i mislio :)
Javio sam mu se, pa ćemo vidjeti dalje :D
User avatar
lonely_wolf
Posts: 2749
Joined: 16/03/2011 19:12
Location: daleko u blizini svega
Contact:

#9995 Re: PC gamerske konfiguracije

Post by lonely_wolf »

Entropio wrote:
aditon wrote:VA (Vertical Alignment), ima najbolji prikaz boja/kontrast i ugao gledanja i to mu je osnovna prednost u odnosu na druge panele...TN je najbrži panel, da se tako izrazim i omiljeni je kod gamera, naročito kompetitivnih. Obzirom na igre koje ti igraš, kao i na to za šta sve češ korisiti monitor, onda VA panel ti se nameče kao logičan izbor.
A sta se namece kao logican izbor za sljedece: Prosjecni korisnik (Internet, Office), Photoshop, obrada fotografija, ponekad video editing?
VA panel nema dobar ugao gledanja i to mu je i glavna mana.

Za ovo drugo boldirano kao logičan izbor se nameću monitori sa IPS panelom koji imaju prikaz palete boja minimum 99%sRGB i 90%RGB, a ukoliko se ozbiljno baviš obradom fotografija i PhotoShopom onda ti treba nešto u klasi Dell UP2716D (650$)
100% Adobe RGB,100% sRGB, 98% DCI-P3, 100%Rec 709, PremierColor technology.
Ukoliko lova nije problem onda Dell UP2718Q (1550$)
100% Adobe RGB, 100% sRGB, Hard Coating (3H),100% Rec 709, HDR, 97.7% DCI-P3, 76.9% Rec 2020
User avatar
M416
Posts: 2751
Joined: 05/11/2014 13:45
Location: AP

#9996 Re: PC gamerske konfiguracije

Post by M416 »

lonely_wolf wrote:
Entropio wrote:
aditon wrote:VA (Vertical Alignment), ima najbolji prikaz boja/kontrast i ugao gledanja i to mu je osnovna prednost u odnosu na druge panele...TN je najbrži panel, da se tako izrazim i omiljeni je kod gamera, naročito kompetitivnih. Obzirom na igre koje ti igraš, kao i na to za šta sve češ korisiti monitor, onda VA panel ti se nameče kao logičan izbor.
A sta se namece kao logican izbor za sljedece: Prosjecni korisnik (Internet, Office), Photoshop, obrada fotografija, ponekad video editing?
VA panel nema dobar ugao gledanja i to mu je i glavna mana.

Za ovo drugo boldirano kao logičan izbor se nameću monitori sa IPS panelom koji imaju prikaz palete boja minimum 99%sRGB i 90%RGB, a ukoliko se ozbiljno baviš obradom fotografija i PhotoShopom onda ti treba nešto u klasi Dell UP2716D (650$)
100% Adobe RGB,100% sRGB, 98% DCI-P3, 100%Rec 709, PremierColor technology.
Ukoliko lova nije problem onda Dell UP2718Q (1550$)
100% Adobe RGB, 100% sRGB, Hard Coating (3H),100% Rec 709, HDR, 97.7% DCI-P3, 76.9% Rec 2020
Ne znam koliko si primjetio u kojem cjenovnom rangu se covjek pozicionira i jos uz to naveo da je prosjecan korisnik znaci nije u pitanju profesionalna video i foto obrada.A ja koliko sam primjetio to je nekih 450-550km tako da se logicno u tom cjenovnom rangu itekako namece taj monitor viewsinic,a te Dell sto si naveo naravno da su opasno iznad kvalitetom kao i cijenom duplom i troduplom pa mislim da nece biti zainteresovan za monitore od 1300-2000km i vise.Ovaj bi po meni bio najbolji izbor u cjenovnom rangu :

https://www.olx.ba/artikal/30473826/eiz ... ji-komadi/
Last edited by M416 on 13/02/2019 16:27, edited 1 time in total.
User avatar
lonely_wolf
Posts: 2749
Joined: 16/03/2011 19:12
Location: daleko u blizini svega
Contact:

#9997 Re: PC gamerske konfiguracije

Post by lonely_wolf »

M416 wrote:
lonely_wolf wrote: VA panel nema dobar ugao gledanja i to mu je i glavna mana.
Za ovo drugo boldirano kao logičan izbor se nameću monitori sa IPS panelom koji imaju prikaz palete boja minimum 99%sRGB i 90%RGB, a ukoliko se ozbiljno baviš obradom fotografija i PhotoShopom onda ti treba nešto u klasi Dell UP2716D (650$)
100% Adobe RGB,100% sRGB, 98% DCI-P3, 100%Rec 709, PremierColor technology.
Ukoliko lova nije problem onda Dell UP2718Q (1550$)
100% Adobe RGB, 100% sRGB, Hard Coating (3H),100% Rec 709, HDR, 97.7% DCI-P3, 76.9% Rec 2020
Ne znam koliko si primjetio u kojem cjenovnom rangu se covjek pozicionira i jos uz to naveo da je prosjecan korisnik znaci nije u pitanju profesionana video i foto obrada.A ja koliko sam primjetio to je nekih 450-550km tako da se logicno u tom cjenovnom rangu itekako namece taj monitor viewsinic,a te Dell sto si naveo naravno da su opasno iznad kvalitetom kao i cijenom duplom i troduplom pa mislim da nece biti zainteresovan za monitore od 1300-2000km i vise.Ovaj bi po meni bio najbolji izbor u cjenovnom rangu :

https://www.olx.ba/artikal/30473826/eiz ... ji-komadi/
Ne znam koliko si pažljivo pročitao moj post :-D
Nisam mu naveo decidno koji monitor ali sam rekao da traži monitore sa IPS panelom radi ugla gledanja i naveo sam minimum koji bi trebao da ima kada su palete boja u pitanju.
A monitore koje sam naveo za primjer su samo radi poređenja na šta treba obratiti pažnju kod kupovine monitora za obradu fotografije i PS.
Najveća razlika u kvaliteti monitora se otkrije kada se obrađena fotografija isprinta u većem formatu ili kada se pogleda na monitoru koji je pravilno kalibrisan, a ovo znam iz iskustva :wink:

Ovaj EIZO je sasvim solidan monitor i u rangu je sa Dell U2715H kojem kod nas još uvjek cijena nije pala ni pfeninga i košta kao i prije 5 godina.
DonieBrasco
Posts: 20107
Joined: 31/08/2016 16:09

#9998 Re: PC gamerske konfiguracije

Post by DonieBrasco »

Image

Fortron HYPER M

Kakve je kvalitete ovaj proizvođac ?
User avatar
Entropio
Posts: 8029
Joined: 21/11/2010 21:49
Vozim: njemackog premiuma
Horoskop: TDI

#9999 Re: PC gamerske konfiguracije

Post by Entropio »

lonely_wolf wrote:
M416 wrote:
lonely_wolf wrote: VA panel nema dobar ugao gledanja i to mu je i glavna mana.
Za ovo drugo boldirano kao logičan izbor se nameću monitori sa IPS panelom koji imaju prikaz palete boja minimum 99%sRGB i 90%RGB, a ukoliko se ozbiljno baviš obradom fotografija i PhotoShopom onda ti treba nešto u klasi Dell UP2716D (650$)
100% Adobe RGB,100% sRGB, 98% DCI-P3, 100%Rec 709, PremierColor technology.
Ukoliko lova nije problem onda Dell UP2718Q (1550$)
100% Adobe RGB, 100% sRGB, Hard Coating (3H),100% Rec 709, HDR, 97.7% DCI-P3, 76.9% Rec 2020
Ne znam koliko si primjetio u kojem cjenovnom rangu se covjek pozicionira i jos uz to naveo da je prosjecan korisnik znaci nije u pitanju profesionana video i foto obrada.A ja koliko sam primjetio to je nekih 450-550km tako da se logicno u tom cjenovnom rangu itekako namece taj monitor viewsinic,a te Dell sto si naveo naravno da su opasno iznad kvalitetom kao i cijenom duplom i troduplom pa mislim da nece biti zainteresovan za monitore od 1300-2000km i vise.Ovaj bi po meni bio najbolji izbor u cjenovnom rangu :

https://www.olx.ba/artikal/30473826/eiz ... ji-komadi/
Ne znam koliko si pažljivo pročitao moj post :-D
Nisam mu naveo decidno koji monitor ali sam rekao da traži monitore sa IPS panelom radi ugla gledanja i naveo sam minimum koji bi trebao da ima kada su palete boja u pitanju.
A monitore koje sam naveo za primjer su samo radi poređenja na šta treba obratiti pažnju kod kupovine monitora za obradu fotografije i PS.
Najveća razlika u kvaliteti monitora se otkrije kada se obrađena fotografija isprinta u većem formatu ili kada se pogleda na monitoru koji je pravilno kalibrisan, a ovo znam iz iskustva :wink:

Ovaj EIZO je sasvim solidan monitor i u rangu je sa Dell U2715H kojem kod nas još uvjek cijena nije pala ni pfeninga i košta kao i prije 5 godina.
Hvala vam ljudi na savjetima i sugestijama. Nisam obracao paznju na te RGB parametre... interesantno. Ne bavim se profesionalno niti obradom fotografije niti video editingom, tako da nisam planirao dati neku ogromnu lovu za monitor. Znam da je kvalitet bolji sto je cijena veca, ali sad za sad sam izbor suzio na Dell U2417h ili U2419h i Benq BL2411PT.

Ipak mi je 27“ preveliko, a pogotovo 32“. 24 taman. Sta mislite o ovim navednim?
User avatar
mufa1
Posts: 2240
Joined: 03/03/2014 19:26

#10000 Re: PC gamerske konfiguracije

Post by mufa1 »

Grdnu gresku ces napraviti ako uzmes 24 umjesto 27 inča.. 27 je sve samo ne preveliki, a komocija odlicna prilikom obrade fotografija..
Post Reply