Ateizam / Nihilizam / Agnosticizam

Rasprave o vjerskim temama.
Post Reply
User avatar
HardcoreMX
Posts: 4087
Joined: 02/05/2016 19:08
Location: das objektiv der objektivität

#9976 Re: Ateizam / Nihilizam / Agnosticizam

Post by HardcoreMX »

Bloo wrote:
HardcoreMX wrote:ako netko bude od istinskih ateista neka odgovori..samo nemojte zaboraviti da degutantni postovi koji ciljaju u cilju zabusavanja, trolanja i sl., nece se racunati niti uzimati u obzir.. :mrgreen:
Ne znam sta bi bio istinski ateista.
Neko ko nikako, ni malo ne vjeruje?
Neko ko je dozivio svasta i idalje ne vjeruje?
na pitanje odgovaras pitanjima :cry: i sto se javljas ako nisi ateista? :mrgreen: ...ne znam zasto..mi naumpadne parfem ck.. :-? :mrgreen:
Last edited by HardcoreMX on 19/12/2017 20:48, edited 2 times in total.
User avatar
Bloo
Globalna šefica
Posts: 50580
Joined: 16/01/2008 23:03
Location: Korriban

#9977 Re: Ateizam / Nihilizam / Agnosticizam

Post by Bloo »

HardcoreMX wrote:
Bloo wrote:
HardcoreMX wrote:ako netko bude od istinskih ateista neka odgovori..samo nemojte zaboraviti da degutantni postovi koji ciljaju u cilju zabusavanja, trolanja i sl., nece se racunati niti uzimati u obzir.. :mrgreen:
Ne znam sta bi bio istinski ateista.
Neko ko nikako, ni malo ne vjeruje?
Neko ko je dozivio svasta i idalje ne vjeruje?
na pitanje odgovaras pitanjima :cry: i sto se javljas ako nisi ateista? :mrgreen: ...ne znam zasto..mi naumpadne parfem ck.. :-? :mrgreen:
Ateista sam...ali ne znam sta mislis pod pravim ostinskim ateistom..zato ti postavih pitanja.

Mislila sam da je dovoljno jasno.
User avatar
HardcoreMX
Posts: 4087
Joined: 02/05/2016 19:08
Location: das objektiv der objektivität

#9978 Re: Ateizam / Nihilizam / Agnosticizam

Post by HardcoreMX »

Bloo wrote: Ateista sam...ali ne znam sta mislis pod pravim ostinskim ateistom..zato ti postavih pitanja.

Mislila sam da je dovoljno jasno.
onda nisi iskreni ateista jer i ti ne znas sta je to... :mrgreen:
User avatar
Bloo
Globalna šefica
Posts: 50580
Joined: 16/01/2008 23:03
Location: Korriban

#9979 Re: Ateizam / Nihilizam / Agnosticizam

Post by Bloo »

HardcoreMX wrote:
Bloo wrote: Ateista sam...ali ne znam sta mislis pod pravim ostinskim ateistom..zato ti postavih pitanja.

Mislila sam da je dovoljno jasno.
onda nisi iskreni ateista jer i ti ne znas sta je to... :mrgreen:
Aha
Kakav deduktivni argument


Povlacim se
User avatar
HardcoreMX
Posts: 4087
Joined: 02/05/2016 19:08
Location: das objektiv der objektivität

#9980 Re: Ateizam / Nihilizam / Agnosticizam

Post by HardcoreMX »

Bloo wrote: Aha
Kakav deduktivni argument
Povlacim se
pa zar bi trebao biti drugaciji..suprotan tome?!
u suprotnome se zovu blago receno gluposti..koje se takodjer mogu reflektirati i iz nepoznavanja makar nekog opceg znanja neke tematike,npr.u onoj tvojoj diskusiji ne radi se o djevicama...u arapskom za tu rijec naravno ima rijec kao i u drugim jezicima, a rijec hurija je drugog znacenja ili da ne kazem znacenja posto nitko ne zna tocno, jedino po korijenu iz koje se izvodi...
User avatar
Laertes
Posts: 5062
Joined: 08/01/2015 18:25

#9981 Re: Ateizam / Nihilizam / Agnosticizam

Post by Laertes »

I po ko zna koji put: ateista je neko ko ne vjeruje u sve te vaše bogove, hurije, džeheneme i ostale bajke.
Vaš mentalni sklop ne može prihvatiti da u ateizmu nema pravila, nema pravih i nepravih ateista, sekti, pravaca. Vrlo je jednostavno: nema boga!
User avatar
Bloo
Globalna šefica
Posts: 50580
Joined: 16/01/2008 23:03
Location: Korriban

#9982 Re: Ateizam / Nihilizam / Agnosticizam

Post by Bloo »

HardcoreMX wrote:
Bloo wrote: Aha
Kakav deduktivni argument
Povlacim se
pa zar bi trebao biti drugaciji..suprotan tome?!
u suprotnome se zovu blago receno gluposti..koje se takodjer mogu reflektirati i iz nepoznavanja makar nekog opceg znanja neke tematike,npr.u onoj tvojoj diskusiji ne radi se o djevicama...u arapskom za tu rijec naravno ima rijec kao i u drugim jezicima, a rijec hurija je drugog znacenja ili da ne kazem znacenja posto nitko ne zna tocno, jedino po korijenu iz koje se izvodi...
Moze biti i kristalno providna grozdica
User avatar
HardcoreMX
Posts: 4087
Joined: 02/05/2016 19:08
Location: das objektiv der objektivität

#9983 Re: Ateizam / Nihilizam / Agnosticizam

Post by HardcoreMX »

Laertes wrote:I po ko zna koji put: ateista je neko ko ne vjeruje u sve te vaše bogove, hurije, džeheneme i ostale bajke.
Vaš mentalni sklop ne može prihvatiti da u ateizmu nema pravila, nema pravih i nepravih ateista, sekti, pravaca. Vrlo je jednostavno: nema boga!
ne pravih i ne nepravih etc..nego iskreni i ne..je bilo pitanje..apropo, vjernik po nekoj uopcenoj definiciji i ne tvrdi da ima boga, nego Boga..
Bloo wrote: Moze biti i kristalno providna grozdica
nagadjanje je svojstveno ateistima :mrgreen: ..uglavnom u onom diskursu znamo sta nije...
User avatar
Laertes
Posts: 5062
Joined: 08/01/2015 18:25

#9984 Re: Ateizam / Nihilizam / Agnosticizam

Post by Laertes »

HardcoreMX wrote:
Laertes wrote:I po ko zna koji put: ateista je neko ko ne vjeruje u sve te vaše bogove, hurije, džeheneme i ostale bajke.
Vaš mentalni sklop ne može prihvatiti da u ateizmu nema pravila, nema pravih i nepravih ateista, sekti, pravaca. Vrlo je jednostavno: nema boga!
ne pravih i ne nepravih etc..nego iskreni i ne..je bilo pitanje..apropo, vjernik po nekoj uopcenoj definiciji i ne tvrdi da ima boga, nego Boga..
Bloo wrote: Moze biti i kristalno providna grozdica
nagadjanje je svojstveno ateistima :mrgreen: ..uglavnom u onom diskursu znamo sta nije...
A šta bi ti bio neiskreni ateista? Kao, kažem da sam ateista, a potajno vjerujem u boga? Sorry, Boga?
User avatar
HardcoreMX
Posts: 4087
Joined: 02/05/2016 19:08
Location: das objektiv der objektivität

#9985 Re: Ateizam / Nihilizam / Agnosticizam

Post by HardcoreMX »

Laertes wrote: A šta bi ti bio neiskreni ateista? Kao, kažem da sam ateista, a potajno vjerujem u boga? Sorry, Boga?
da..pa recimo moze i to..
User avatar
harač
Posts: 5273
Joined: 13/02/2006 13:30

#9986 Re: Ateizam / Nihilizam / Agnosticizam

Post by harač »

neiskreni ateisti :lol: to neki prijenosi iz komunizma :D
User avatar
HardcoreMX
Posts: 4087
Joined: 02/05/2016 19:08
Location: das objektiv der objektivität

#9987 Re: Ateizam / Nihilizam / Agnosticizam

Post by HardcoreMX »

pa ako je tako kod tebe, onda moze i to... :mrgreen:
User avatar
Smrcak15
Posts: 11092
Joined: 13/12/2015 13:23

#9988 Re: Ateizam / Nihilizam / Agnosticizam

Post by Smrcak15 »

JVC wrote:
Smrcak15 wrote:
Bloo wrote: Imas dokaz o 40 djevica?
Imam iz hadisa 72 djevice a iz biblije 100 djevica ili zena.
Nemoj se samo Biblije doticati, pa ti sam kazes da je korumpirana.
Gdje si to nasao 100 zena u Pismu, please share :) nisam ni bio svjestan

Matej 19,28 A Isus reče im: zaista vam kažem da će te vi koji idete za mnom, u drugom rođenju, kad sjede sin čovječij na prijestolu slave svoje, sješćete i vi na dvanaest prijestola i suditi nad dvanaest koljena Izrailjevijeh.
Matej 19,29 I svaki, koji ostavi kuće, ili braću, ili sestre, ili oca, ili mater, ili ženu, ili djecu, ili zemlju, imena mojega radi, primiće sto puta onoliko, i dobiće život vječni.


znaci ako te bude Zena nagovarala na nepokornost Bogu i ne slijedjenje Isusa, pa odabares put Isusa , za to ces dobiti 100 zena u Raju

ostavi kucu, dobit ces stotine kuca u Raju, ostavi zenu, dobit ces stotine zena u Raju, da bi ovo bilo tacno sto je isus rekao jedino moze da se obistini u Raju nikako drukcije.
User avatar
Smrcak15
Posts: 11092
Joined: 13/12/2015 13:23

#9989 Re: Ateizam / Nihilizam / Agnosticizam

Post by Smrcak15 »

JVC wrote:
Smrcak15 wrote: Da kormpirana ali nisam nikad rekao da je cijela korumpirana, itekako tu ima istine i dobrih stvarih ali pisto imam skanner i referencu pa mogu da detektujem greske dok vi to nemate.

Gdje pise, pa pise da onaj ko ostavi kucu, zenu i ostalo dobit ce stotinu puta kuca i zena u Raju.
Kad budem na racunaru poslat cu ti
Kako onda znamo sto je korumpirano a sto ne? Daj mi gdje Kuran kaze da je Biblija korumpirana.
Hajde, bas me zivo interesuje taj podatak. Iskreno ja to nisam nigdje nasao ni procitao, granted with 100 virgins in heaven is awesome news :D
Kako onda znamo sto je korumpirano a sto ne?
tako sto ces sporediti tekstove i vidjeti ako se tekstovi medjusobnu u bibliji mimoilaze iako pricaju o istaoj stvari, znaci neko je pogrijesio, obadva nemogu biti tacna.

druga stvar, sporedis sa bozanskom knjigom Kur'anom koja je referenca u dekodiranja sta moze da bude istina a sta korumpiranost.

treca stvar, analiziranjem manuskripta.
Daj mi gdje Kuran kaze da je Biblija korumpirana.
5.12. Allah je prihvatio zavjet sinova Izraelovih - a između njih bili smo postavili dvanaest starješina - i Allah je rekao: "Ja sam s vama! Ako budete molitvu obavljali i milostinju davali, i ako budete u poslanike Moje vjerovali, pomagali im i drage volje zajam Allahu davali, sigurno ću preći preko hrđavih postupaka vaših i uvešću vas u džennetske bašče kroz koje će rijeke teći. A onaj među vama koji ni poslije ovoga ne bude vjerovao - s Pravog puta je skrenuo.

5:13 Ali, zato što su zavjet svoj prekršili, Mi smo ih prokleli i srca njihova okrutnim učinili. Oni su riječi s mijesta na kojima su bile uklanjali,* a dobar dio onoga čime su bili opominjani izostavili. I ti ćeš kod njih, osim malo njih, neprestano na vjerolomstvo nailaziti, ali im oprosti i ne karaj ih! - Allah, uistinu, voli one koji čine dobro.


2:75 Zar se vi nadate da će vam se jevreji odazvati i vama za ljubav vjernici postati, a neki među njima su Allahove riječi slušali pa su ih, pošto su ih shvatili, svjesno izvrnuli.


2:79 A teško onima koji svojim rukama pišu Knjigu, a zatim govore: “Evo, ovo je od Allaha” – da bi za to korist neznatnu izvukli. I teško njima zbog onoga što ruke njihove pišu i teško njima što na taj način zarađuju

Iskreno ja to nisam nigdje nasao ni procitao, granted with 100 virgins in heaven is awesome news
da, ako trpis na ovom svijetu i ne ulazis u zabranjene odnose, Bog zna da covjek bi htio svasta nesta ali se strpi radi Boga, ako vjeruje ispravno i zasluzi Raj, takav ce dobiti virgins kako ti kazes u Raju

zasto djevice, zasto se bas potencira djevica???

Pa hoce da ti kaze da su to moralne i cestite zene, nisu se sverale sa kim stignu, nego svoju nevinost cuvaju za svoje muzeve u Raju.
Jer svaki muskarac ce prije uzeti atraktivnu sexipilnu djevicu za zenu, nego atraktivnu sexipilnu ali kroz koje su protutnjali vozovi i vagoni :-)
User avatar
arzuhal
Posts: 20825
Joined: 03/06/2008 11:26
Location: u čajdžinici "Kod nefsu-l-levvame"

#9990 Re: Ateizam / Nihilizam / Agnosticizam

Post by arzuhal »

Neiskreni ateista bi, valjda, bio istinski ateista (dakle onaj koji jest ateista u svojoj suštini, u svom intimnom uvjerenju, u duši, svom stavu, svojoj duhovnoj pripravi, čiji ateizam nije upitan u tom smislu) ali koji se - zbog nekog interesa koji mu je preči i važniji od samog (posebno deklarativnog) ateizma - pretvara da je vjernik, formalno se predstavlja vjernikom, učestvuje u vjerskom obredoslovlju, zastupa interese vjernika, veliča vjeru, Boga, itd.

Neiskreni ateista je najnesretniji spoj vjere i nevjere :mrgreen: I ne radi se tu o spoju same vjere i samog ateizma, nego o konkretnom čovjeku kao čvorištu kojeg karakterizira dvoličnjaštvo, licemjerje, munafikluk.

Uvijek je, na kraju, do (konkretnog) čovjeka...
User avatar
mousstapha
Posts: 4189
Joined: 14/07/2008 03:13
Location: Stuttgart

#9991 Re: Ateizam / Nihilizam / Agnosticizam

Post by mousstapha »

arzuhal wrote:Neiskreni ateista bi, valjda, bio istinski ateista (dakle onaj koji jest ateista u svojoj suštini, u svom intimnom uvjerenju, u duši, svom stavu, svojoj duhovnoj pripravi, čiji ateizam nije upitan u tom smislu) ali koji se - zbog nekog interesa koji mu je preči i važniji od samog (posebno deklarativnog) ateizma - pretvara da je vjernik, formalno se predstavlja vjernikom, učestvuje u vjerskom obredoslovlju, zastupa interese vjernika, veliča vjeru, Boga, itd.

Neiskreni ateista je najnesretniji spoj vjere i nevjere :mrgreen: I ne radi se tu o spoju same vjere i samog ateizma, nego o konkretnom čovjeku kao čvorištu kojeg karakterizira dvoličnjaštvo, licemjerje, munafikluk.

Uvijek je, na kraju, do (konkretnog) čovjeka...
Otprilike vecina clanstva SDA stranke :lol:
User avatar
aurora313
Posts: 2202
Joined: 10/10/2010 12:47

#9992 Re: Ateizam / Nihilizam / Agnosticizam

Post by aurora313 »

Smrcak15 wrote:5.12. Allah je prihvatio zavjet sinova Izraelovih - a između njih bili smo postavili dvanaest starješina - i Allah je rekao: "Ja sam s vama! Ako budete molitvu obavljali i milostinju davali, i ako budete u poslanike Moje vjerovali, pomagali im i drage volje zajam Allahu davali, sigurno ću preći preko hrđavih postupaka vaših i uvešću vas u džennetske bašče kroz koje će rijeke teći. A onaj među vama koji ni poslije ovoga ne bude vjerovao - s Pravog puta je skrenuo.
U hrišćanstvu važi ona: Daj caru carevo, a bogu božije!

Svaka vjera ima vlastite zahtijeve: daj pare! Sve, sve, ali brojanje novca ili darova im je najdraži vjerski posao.
User avatar
arzuhal
Posts: 20825
Joined: 03/06/2008 11:26
Location: u čajdžinici "Kod nefsu-l-levvame"

#9993 Re: Ateizam / Nihilizam / Agnosticizam

Post by arzuhal »

mousstapha wrote:
arzuhal wrote:Neiskreni ateista bi, valjda, bio istinski ateista (dakle onaj koji jest ateista u svojoj suštini, u svom intimnom uvjerenju, u duši, svom stavu, svojoj duhovnoj pripravi, čiji ateizam nije upitan u tom smislu) ali koji se - zbog nekog interesa koji mu je preči i važniji od samog (posebno deklarativnog) ateizma - pretvara da je vjernik, formalno se predstavlja vjernikom, učestvuje u vjerskom obredoslovlju, zastupa interese vjernika, veliča vjeru, Boga, itd.

Neiskreni ateista je najnesretniji spoj vjere i nevjere :mrgreen: I ne radi se tu o spoju same vjere i samog ateizma, nego o konkretnom čovjeku kao čvorištu kojeg karakterizira dvoličnjaštvo, licemjerje, munafikluk.

Uvijek je, na kraju, do (konkretnog) čovjeka...
Otprilike vecina clanstva SDA stranke :lol:
Ukoliko bi bila istina što kažeš, onda bi neki nesmotreni i brzopleti posmatrač optužio ateizam za propast države i društva, a neko drugi islam, a nijedan ne bi bio u pravu :mrgreen:
John Cleese
Posts: 42913
Joined: 25/05/2010 18:30

#9994 Re: Ateizam / Nihilizam / Agnosticizam

Post by John Cleese »

arzuhal wrote:Ukoliko bi bila istina što kažeš, onda bi neki nesmotreni i brzopleti posmatrač optužio ateizam za propast države i društva, a neko drugi islam, a nijedan ne bi bio u pravu :mrgreen:
Istina je ljudski proizvod krajnje sumnjive kakvoce.
Za tako ozbiljnu tematiku trebaju nam cinjenice :|
User avatar
Smrcak15
Posts: 11092
Joined: 13/12/2015 13:23

#9995 Re: Ateizam / Nihilizam / Agnosticizam

Post by Smrcak15 »

aurora313 wrote:
Smrcak15 wrote:5.12. Allah je prihvatio zavjet sinova Izraelovih - a između njih bili smo postavili dvanaest starješina - i Allah je rekao: "Ja sam s vama! Ako budete molitvu obavljali i milostinju davali, i ako budete u poslanike Moje vjerovali, pomagali im i drage volje zajam Allahu davali, sigurno ću preći preko hrđavih postupaka vaših i uvešću vas u džennetske bašče kroz koje će rijeke teći. A onaj među vama koji ni poslije ovoga ne bude vjerovao - s Pravog puta je skrenuo.
U hrišćanstvu važi ona: Daj caru carevo, a bogu božije!

Svaka vjera ima vlastite zahtijeve: daj pare! Sve, sve, ali brojanje novca ili darova im je najdraži vjerski posao.
polahko ba, ne leti pred rudu, prvo saznaj sta stvarno se kaze ui sta se trazi pa onda paljbu osudi
drage volje zajam Allahu davali
na koji nacin se dava Allahu?

Tako sto se odvoji od svog imetka za siromasne , to je davanje Allahu zajam/posudjenje pare, koje ce on vratiti na ovaj ili onaj nacin i to mnogostruko.

Allah kaze:
2:245. Ko je taj koji će Allahu drage volje zajam dati, pa da mu ga On mnogostruko vrati? - A Allah uskraćuje i obilno daje, i Njemu ćete se povratiti.

pa kako se Allahu daje zajam, kad je ON bogat, i ima sve??

Allah objasnjava u sljedecem ajetu:

57:18 Uistinu! Oni koji daju sadaku/milostinju i koje daju sadaku/milostinju i uzajmljuju Allahu zajam lijep, udvostručiće im, a imaće oni nagradu plemenitu.

znaci davanje siromasnim milostinju fakticki se daje kredit Allahu koji ti on vrati mnogostruko nazad.

i u cemu je onda problem ovdje de nam reci?
User avatar
arzuhal
Posts: 20825
Joined: 03/06/2008 11:26
Location: u čajdžinici "Kod nefsu-l-levvame"

#9996 Re: Ateizam / Nihilizam / Agnosticizam

Post by arzuhal »

John Cleese wrote:
arzuhal wrote:Ukoliko bi bila istina što kažeš, onda bi neki nesmotreni i brzopleti posmatrač optužio ateizam za propast države i društva, a neko drugi islam, a nijedan ne bi bio u pravu :mrgreen:
Istina je ljudski proizvod krajnje sumnjive kakvoce.
Za tako ozbiljnu tematiku trebaju nam cinjenice :|
Imati činjenice je uvijek bio najmanji problem, sve zavisi od toga šta ko želi da iskonstruiše s tim činjenicama, kako će ih posložiti, kao i sa svakim drugim lego kockicama uostalom...Neće se same složiti, mora biti neko ko će ih učiniti smislenim... :mrgreen:

Ne tek izbor između pretpostavke (ili laži) i činjenice, nego već i sama selekcija činjenica određuje vrednosni sud onoga koji nešto sudi i tvrdi.
User avatar
mousstapha
Posts: 4189
Joined: 14/07/2008 03:13
Location: Stuttgart

#9997 Re: Ateizam / Nihilizam / Agnosticizam

Post by mousstapha »

arzuhal wrote: Ukoliko bi bila istina što kažeš, onda bi neki nesmotreni i brzopleti posmatrač optužio ateizam za propast države i društva, a neko drugi islam, a nijedan ne bi bio u pravu :mrgreen:
Oh I see the trap. :D
John Cleese
Posts: 42913
Joined: 25/05/2010 18:30

#9998 Re: Ateizam / Nihilizam / Agnosticizam

Post by John Cleese »

arzuhal wrote:
John Cleese wrote:
arzuhal wrote:Ukoliko bi bila istina što kažeš, onda bi neki nesmotreni i brzopleti posmatrač optužio ateizam za propast države i društva, a neko drugi islam, a nijedan ne bi bio u pravu :mrgreen:
Istina je ljudski proizvod krajnje sumnjive kakvoce.
Za tako ozbiljnu tematiku trebaju nam cinjenice :|
Imati činjenice je uvijek bio najmanji problem, sve zavisi od toga šta ko želi da iskonstruiše s tim činjenicama, kako će ih posložiti, kao i sa svakim drugim lego kockicama uostalom...Neće se same složiti, mora biti neko ko će ih učiniti smislenim... :mrgreen:

Ne tek izbor između pretpostavke (ili laži) i činjenice, nego već i sama selekcija činjenica određuje vrednosni sud onoga koji nešto sudi i tvrdi.
Helem, trebaju nam cinjenice :|
User avatar
aurora313
Posts: 2202
Joined: 10/10/2010 12:47

#9999 Re: Ateizam / Nihilizam / Agnosticizam

Post by aurora313 »

Smrcak15 wrote: Allah kaze:
2:245. Ko je taj koji će Allahu drage volje zajam dati, pa da mu ga On mnogostruko vrati? - A Allah uskraćuje i obilno daje, i Njemu ćete se povratiti.
Jaro moj dragi, nigdje ni u jednoj vjeri se ne kaže moraš dati... ali ako si vjernik, stisni pa ne daj. :D
Znam da je u islamu uobičajeno dati 10 posto. Tako i kod adventista. I nigdje to bog nije direktno spomenuo ili tražio, jer da budemo pošteni, bog sa novcem ne bi trebao da ima bilo šta. Kojeg će šejtana zemaljske vrijednosti svemogućem!
Ali, eto, trebaju mu. Vazda. I nikad dosta.
User avatar
aurora313
Posts: 2202
Joined: 10/10/2010 12:47

#10000 Re: Ateizam / Nihilizam / Agnosticizam

Post by aurora313 »

...
Post Reply