PC gamerske konfiguracije

Hardware, software, mobiteli, programiranje, internet...

Moderator: Benq

Post Reply
Raptor44
Posts: 395
Joined: 25/03/2017 14:02

#9951 Re: PC gamerske konfiguracije

Post by Raptor44 »

febo_acm wrote:Ma ja imo neki 22" sa va panel, 5ms... Nisam nikako bio zadovoljan. Sa druge strane nije mi se davalo 7-8 stoja za 144mhz 2k... Ovo mi je neki kompromis.
I meni se ovaj full sviđa, pratim ga već neko vrijeme. Koliko si ga platio,vidim da se kreće oko 300KM kod nas ?
febo_acm
Posts: 10317
Joined: 10/02/2009 17:00
Location: SARAJEVO

#9952 Re: PC gamerske konfiguracije

Post by febo_acm »

Raptor44 wrote: I meni se ovaj full sviđa, pratim ga već neko vrijeme. Koliko si ga platio,vidim da se kreće oko 300KM kod nas ?

290 KM okruglo. Ma evo odmah mi se oci preporodile :D
User avatar
M416
Posts: 2751
Joined: 05/11/2014 13:45
Location: AP

#9953 Re: PC gamerske konfiguracije

Post by M416 »

Raptor44 wrote:
febo_acm wrote:Ma ja imo neki 22" sa va panel, 5ms... Nisam nikako bio zadovoljan. Sa druge strane nije mi se davalo 7-8 stoja za 144mhz 2k... Ovo mi je neki kompromis.
I meni se ovaj full sviđa, pratim ga već neko vrijeme. Koliko si ga platio,vidim da se kreće oko 300KM kod nas ?
Imas ovaj po dobroj cijeni u winwin eh sad ako ti je prioritet ips panel onda zanemari ovaj jer je tn panel mada ni tn paneli nisu vise sto su nekad bili :

http://www.winwin.ba/pc-periferije-moni ... 36043.html

https://eu.aoc.com/en/gaming/products/g2590vxq

https://www.youtube.com/watch?v=uqWVtrDMNbM
User avatar
Maharadza
Posts: 17070
Joined: 30/01/2013 15:13

#9954 Re: PC gamerske konfiguracije

Post by Maharadza »

M416 wrote:
Raptor44 wrote:
febo_acm wrote:Ma ja imo neki 22" sa va panel, 5ms... Nisam nikako bio zadovoljan. Sa druge strane nije mi se davalo 7-8 stoja za 144mhz 2k... Ovo mi je neki kompromis.
I meni se ovaj full sviđa, pratim ga već neko vrijeme. Koliko si ga platio,vidim da se kreće oko 300KM kod nas ?
Imas ovaj po dobroj cijeni u winwin eh sad ako ti je prioritet ips panel onda zanemari ovaj jer je tn panel mada ni tn paneli nisu vise sto su nekad bili :

http://www.winwin.ba/pc-periferije-moni ... 36043.html

https://eu.aoc.com/en/gaming/products/g2590vxq

https://www.youtube.com/watch?v=uqWVtrDMNbM
I ja sam se iznenadio kad sam čuo da sada imaju novi TN paneli koji su dosta blizu IPS panelima u bojama (a pri tome i dalje 1ms response time):

https://www.youtube.com/watch?v=R2WP5nL ... tu.be&t=59

Šteta pa ovoga kod nas nema, mislim i na EU generalno! :sad:
User avatar
pajogamer
Posts: 74
Joined: 22/11/2015 22:29

#9955 Re: PC gamerske konfiguracije

Post by pajogamer »

Dvadeset godina sam redovni privatni korisnik računara. Od prvog sa Pentiumom 166MHz /ako se dobro sjećam/do sada. Za to vrijeme su mi stradala dva napajanja /modularna/ BFG 680W i TT Smart 750W, jedna grafička NVIDIA 8800GT, 3 CD/DVD playera i jedna grafička Abit. Sve nakon garantnog roka. Trenutno imam "smeće" od napajanja LC Power 750W modularno, ali je interesantno da su svi naponi u granicama dozvoljenih prekoračenja i nijedno nije ispod toga. Doći će i ono na zamjenu, ali će malo sačekati, jer dok je god dobro nema zamjene. Zasad imam problem sa GamePad LG510, jer sam nedovoljno uvježban da upravljam avionom u Battlefield 1 igri, ali vježbaću star kad to nisam radio prije dvadeset godina! Jedine igre koje uspješno igram sa GamePad su NFS Run i Payback.
User avatar
Averus
Posts: 21286
Joined: 13/02/2008 17:07

#9956 Re: PC gamerske konfiguracije

Post by Averus »

Kakvi su ASUS monitori? Znam da su prije bili nekakvi futavi, mutni, čudni...

Do sad sam koristio Acer, Viewsonic, Samsung i to je to. Baš me zanima današnji ASUS :zoka:
caseytron
Posts: 2413
Joined: 01/06/2016 16:42

#9957 Re: PC gamerske konfiguracije

Post by caseytron »

Averus wrote:Kakvi su ASUS monitori? Znam da su prije bili nekakvi futavi, mutni, čudni...

Do sad sam koristio Acer, Viewsonic, Samsung i to je to. Baš me zanima današnji ASUS :zoka:
Imas od smeca do premium proizvoda, pa proberes. Mada Acer i Benq po meni imaju vrhunski odnos ulozeo/dobijeno, ASUS malo vise ide na brand. Imam ASUS trenutno i kajem se, jer sam za iste pare mogao uzeti 3 klase iznad.
User avatar
Averus
Posts: 21286
Joined: 13/02/2008 17:07

#9958 Re: PC gamerske konfiguracije

Post by Averus »

caseytron wrote: Imas od smeca do premium proizvoda, pa proberes. Mada Acer i Benq po meni imaju vrhunski odnos ulozeo/dobijeno, ASUS malo vise ide na brand. Imam ASUS trenutno i kajem se, jer sam za iste pare mogao uzeti 3 klase iznad.
Thanks
Gledam ovaj https://www.olx.ba/artikal/32502511/asu ... 1ms-144hz/
Nekako mi srce više vuče ka AOC, Acer, Benq... Nešto bježim od ASUS-a, a ni sam ne znam razlog...
caseytron
Posts: 2413
Joined: 01/06/2016 16:42

#9959 Re: PC gamerske konfiguracije

Post by caseytron »

Averus wrote:
caseytron wrote: Imas od smeca do premium proizvoda, pa proberes. Mada Acer i Benq po meni imaju vrhunski odnos ulozeo/dobijeno, ASUS malo vise ide na brand. Imam ASUS trenutno i kajem se, jer sam za iste pare mogao uzeti 3 klase iznad.
Thanks
Gledam ovaj https://www.olx.ba/artikal/32502511/asu ... 1ms-144hz/
Nekako mi srce više vuče ka AOC, Acer, Benq... Nešto bježim od ASUS-a, a ni sam ne znam razlog...
Pazi imao sam iz te serije samo 60Hz. TN panel, boje su iskrneo bile isprane totalno. Vjerovanto je to zbog te donje klase. Opet Benq po meni pravi definitivno najbolje stvari za esports.

https://www.olx.ba/artikal/32652404/aoc ... eesync-dp/

Jos freesync
User avatar
Averus
Posts: 21286
Joined: 13/02/2008 17:07

#9960 Re: PC gamerske konfiguracije

Post by Averus »

C24G1 sam i ganjao u posljednje vrijeme
Čak po nekim člancima kažu da je najbolji budget 144hz monitor koji se može uzeti

A tačno je to za isprane boje što si napisao. Taj izraz sam tražio :D
Svaki ASUS mi je bio ispran, kao što mi je svaki Dell ekran bio previše svijetao :oops:
kolegione
Posts: 1385
Joined: 28/09/2013 02:29

#9961 Re: PC gamerske konfiguracije

Post by kolegione »

Averus wrote:
caseytron wrote: Imas od smeca do premium proizvoda, pa proberes. Mada Acer i Benq po meni imaju vrhunski odnos ulozeo/dobijeno, ASUS malo vise ide na brand. Imam ASUS trenutno i kajem se, jer sam za iste pare mogao uzeti 3 klase iznad.
Thanks
Gledam ovaj https://www.olx.ba/artikal/32502511/asu ... 1ms-144hz/
Nekako mi srce više vuče ka AOC, Acer, Benq... Nešto bježim od ASUS-a, a ni sam ne znam razlog...
Uzmi gaming top, visibility nije kao IPS, ali ok je, ja uzeo neki no name 27" (RAMPAGE) Sve Ok ali fali rezolucije...
User avatar
rolltroll
Posts: 181
Joined: 02/04/2013 16:36

#9962 Re: PC gamerske konfiguracije

Post by rolltroll »

Ja koristim ASUS monitor i nemam apsolutno nikakve zamjerke, slika je ekstra a perfomanse u vidu refresh rate i odziva zvone. Problem kod nas je što bi svi da kupe high-end monitor za 300-400 KM...nope, ne ide to tako...Plati pa se klati, uvijek je bilo :)
User avatar
Averus
Posts: 21286
Joined: 13/02/2008 17:07

#9963 Re: PC gamerske konfiguracije

Post by Averus »

Ma svjestan sam ja razlike ASUS-a od 800KM i ASUS-a od 200KM
Ja uvijek ganjam best buy, dakle neku "zlatnu sredinu".

Do sad sam uvijek uzimao stvari koje su taman dovoljne za moje potrebe, a cijenom mi odgovaraju ili su malčice preko mog budžeta. I do sad sam imao dosta dobru opremu zahvaljujući tome.

Nego čisto ono kontam, šteta bi bilo da uzmem monitor od 144hz istih dimenzija i rezolucije kao ovaj, a onda mi slika bude "lošija".
Kao što rekoh prije, nije mi samo za gaming, nego i za neke druge poslove i hobije.

Ovaj mi ima TN panel i sasvim mi je ok (iako se ne razumijem u panele nešto posebno), tako da kontam ako uzmem ovaj AOC sa VA panelom, nadam se da će da mi bude "tu negdje" :roll:




Znam samo da mi IPS ne dolazi u obzir jer mi izbije oči koliko šljašti :oops:
User avatar
aditon
Posts: 4661
Joined: 09/11/2015 19:40
Location: Somewhere in between

#9964 Re: PC gamerske konfiguracije

Post by aditon »

VA (Vertical Alignment), ima najbolji prikaz boja/kontrast i ugao gledanja i to mu je osnovna prednost u odnosu na druge panele...TN je najbrži panel, da se tako izrazim i omiljeni je kod gamera, naročito kompetitivnih. Obzirom na igre koje ti igraš, kao i na to za šta sve češ korisiti monitor, onda VA panel ti se nameče kao logičan izbor.
User avatar
Averus
Posts: 21286
Joined: 13/02/2008 17:07

#9965 Re: PC gamerske konfiguracije

Post by Averus »

aditon wrote:VA (Vertical Alignment), ima najbolji prikaz boja/kontrast i ugao gledanja i to mu je osnovna prednost u odnosu na druge panele...TN je najbrži panel, da se tako izrazim i omiljeni je kod gamera, naročito kompetitivnih. Obzirom na igre koje ti igraš, kao i na to za šta sve češ korisiti monitor, onda VA panel ti se nameče kao logičan izbor.
Evo guglao, pa i ja pročitah :D
Sad mi nije baš najjasnije to "najbrži" panel... Kontam, ako je 1ms odziv, zar nije isto brz TN i VA? :zoka:
User avatar
aditon
Posts: 4661
Joined: 09/11/2015 19:40
Location: Somewhere in between

#9966 Re: PC gamerske konfiguracije

Post by aditon »

Averus wrote:
aditon wrote:VA (Vertical Alignment), ima najbolji prikaz boja/kontrast i ugao gledanja i to mu je osnovna prednost u odnosu na druge panele...TN je najbrži panel, da se tako izrazim i omiljeni je kod gamera, naročito kompetitivnih. Obzirom na igre koje ti igraš, kao i na to za šta sve češ korisiti monitor, onda VA panel ti se nameče kao logičan izbor.
Evo guglao, pa i ja pročitah :D
Sad mi nije baš najjasnije to "najbrži" panel... Kontam, ako je 1ms odziv, zar nije isto brz TN i VA? :zoka:
to sam se samo ja tako izrazio ali u principu radi se o panelu koji imaju najbrži odziv te kao takvi su najprivlačniji gamerima. Krasi ih led pozadinsko osvjetljenje i jako su jeftini za izradu te stoga su im i cijene u konačnici niže. Naravno, negativna strana je prikaz boja, zbog čega su i nastali IPS i VA paneli. Mislim da se ne moraš previše zamarati razlikama između ovih panela jer svi oni imaju svoje prednosti i nedostatke ali za tvoje potrebe je VA panel najbolja opcija. Ne postoji jedan panel koji je dobar za sve potrebe, stoga sebi izvagaj prioritete i po toj osnovi se vodi kod kupnje monitora. Imaš ti naravno i VA panele s manjim odzivom ali to u praksi nije ni blizu rezultatima koje postiže TN panel.
User avatar
M416
Posts: 2751
Joined: 05/11/2014 13:45
Location: AP

#9967 Re: PC gamerske konfiguracije

Post by M416 »

Averus wrote:
caseytron wrote: Imas od smeca do premium proizvoda, pa proberes. Mada Acer i Benq po meni imaju vrhunski odnos ulozeo/dobijeno, ASUS malo vise ide na brand. Imam ASUS trenutno i kajem se, jer sam za iste pare mogao uzeti 3 klase iznad.
Thanks
Gledam ovaj https://www.olx.ba/artikal/32502511/asu ... 1ms-144hz/
Nekako mi srce više vuče ka AOC, Acer, Benq... Nešto bježim od ASUS-a, a ni sam ne znam razlog...
Ja iskreno ne bih taj asus jer nije freesync pametnije ti je malo doplati pa zaganjaj nesto popt ovog :

https://www.olx.ba/artikal/31511971/ace ... -freesync/

https://www.youtube.com/watch?v=VB9289wrxyk

Ako se ipak odlucis za taj asus imas i u imtecu 449km.Ovo ti govorim iz licnog iskustva jer imas nvidia kartu zbog gsync softverske podrske.Pogledaj i video koji je Maharadza postavio na 5:55 i response time ovog acera.
User avatar
Averus
Posts: 21286
Joined: 13/02/2008 17:07

#9968 Re: PC gamerske konfiguracije

Post by Averus »

Joj, taj mi se sviđa drama! :D

Sad moram na vagu, pa skontati :D
Ramsey8
Posts: 657
Joined: 04/11/2018 11:23

#9969 Re: PC gamerske konfiguracije

Post by Ramsey8 »

Kad ste vec kod monitora cime brisete ekran?
caseytron
Posts: 2413
Joined: 01/06/2016 16:42

#9970 Re: PC gamerske konfiguracije

Post by caseytron »

Ramsey8 wrote:Kad ste vec kod monitora cime brisete ekran?
ženom
User avatar
M416
Posts: 2751
Joined: 05/11/2014 13:45
Location: AP

#9971 Re: PC gamerske konfiguracije

Post by M416 »

Ramsey8 wrote:Kad ste vec kod monitora cime brisete ekran?
Nesto poput ovog pribora sa microfiber krpom.Ima i jeftinijih pribora za ciscenje panela.

https://imtec.ba/pribor-za-odrzavanje-t ... abuka.html
User avatar
Ultraviolent
Posts: 1661
Joined: 24/04/2015 20:18
Location: Somewhere I Belong

#9972 Re: PC gamerske konfiguracije

Post by Ultraviolent »

Ramsey8 wrote:Kad ste vec kod monitora cime brisete ekran?
Izvinjavam se na losoj kvaliteti slike
Image
Image
User avatar
Averus
Posts: 21286
Joined: 13/02/2008 17:07

#9973 Re: PC gamerske konfiguracije

Post by Averus »

Ramsey8 wrote:Kad ste vec kod monitora cime brisete ekran?
Desni klik -> refresh :D
User avatar
aditon
Posts: 4661
Joined: 09/11/2015 19:40
Location: Somewhere in between

#9974 Re: PC gamerske konfiguracije

Post by aditon »

obicnom krpom, malo vlažnom jer sve ostalo je marketing i izvlačenje novca...
User avatar
Qler
Posts: 25833
Joined: 18/10/2004 14:49
Location: Sarajevo

#9975 Re: PC gamerske konfiguracije

Post by Qler »

aditon wrote:obicnom krpom, malo vlažnom jer sve ostalo je marketing i izvlačenje novca...
Isto,

plus otkidam prste kad neko prstima dira ekran... nije touchscreen, ne diraj....
Post Reply