Prilicno solidna konfa za 1080p, ta ploca ti podrzava 32GB Rama, a mozes ubaciti i m.2 SSD na istu.jasko_ba wrote:Winston Rx570 4GB 256bit Gamer: Ryzen 2300X 3.5-4.0GHz, Asus Prime A320M-K, Crucial 8GB DDR4 2400MHz, Kingston A400 240GB SSD, WD Blue 1TB sata 3, Asus Rx570 Expedition 4GB DDR5 265bit Dx12, ThermalTake LT 550W, Ms Winston
Cijena: 1180 KM. Da li ovo vrijedi? Moze li se na ovu maticnu nadograditi jos 8 gb rama, kao i dodatni SSD? Trazim iskljucivo konfiguraciju koja ce moci gurati naredne, pa 3-4 godine od igrica, ako mozete nesto naprednije preporuciti, bicu veoma zahvalan.
PC gamerske konfiguracije
Moderator: Benq
- dzeko1
- Posts: 1221
- Joined: 18/09/2012 13:55
#9926 Re: PC gamerske konfiguracije
- Averus
- Posts: 21286
- Joined: 13/02/2008 17:07
#9927 Re: PC gamerske konfiguracije
Da iskoristim prekid priče o PSU, pa opet pitam 
Da li je ovo istina? Ima li iko iskustva, da već duže koristi monitor, ali da ga koristi za više stvari (gaming, audio/video produkcija, fotomanipulacija, prevođenje itd.)?
Čitam da im je odsjaj užasno jak, tako da sve svjetlosti što ima iza mene bi mi faktički piljilo u oči dok igram/radim.Averus wrote:Narode, kakvo je vase misljenje o zakrivljenim monitorima?
Da li je ovo istina? Ima li iko iskustva, da već duže koristi monitor, ali da ga koristi za više stvari (gaming, audio/video produkcija, fotomanipulacija, prevođenje itd.)?
- dzeko1
- Posts: 1221
- Joined: 18/09/2012 13:55
#9928 Re: PC gamerske konfiguracije
1070 je previše za taj dosta star procesor, praviće mu prilično jak bottleneck, bolje je da uzme 1060-ku sa tom trenutnom konfiguracijom.Phobius wrote:Kupi polovnu GTX 1070 i uživaj.Samso wrote:Nisam neki gamer, ali razmisljam da u svoj pc ubacim neku graficku da se tu i tamo zabavim u slobodno vrijeme.
ASUS H97-PLUS soc 1150
Intel Core i5 4460
2xKingston DDR3 4GB 1600MHZ
WD Blue 10EZEX, 1000 GB
Thermaltake Smart M550W, 80+ Bronze
Samsung M.2 EVO 970 (naknadno ugradjen u junu 2018)
Trenutna konfiguracija na PC kojeg sam kupio prije neke 2 godine, sad bi zelio kupiti neku graficku koja je kompatabilna sa trenutnim pc.
Hvala
-
Phobius
- Posts: 334
- Joined: 09/05/2004 22:00
#9929 Re: PC gamerske konfiguracije
Neće to biti preveliki bottleneck. U poređenju sa 1060, dobiće bolje performanse, koje će mu prebaciti preko potrebnih 60 fps-a za neke zahtjevnije igre. Isto tako, imati će i bolji future-proof-ing. Kako je cijena polovnih 1070 prihvatljiva, mislim da je to bolja investicija. Haswell procesori su još uvijek ok za igranje, pa bi možda u budućnosti mogao i dodati 4970 umjesto 4460, da smanji taj bottleneck. U svakom slučaju, nije to loša konfiguracija za 1080p gaming i za vrijeme koje dolazi.dzeko1 wrote:1070 je previše za taj dosta star procesor, praviće mu prilično jak bottleneck, bolje je da uzme 1060-ku sa tom trenutnom konfiguracijom.Phobius wrote:Kupi polovnu GTX 1070 i uživaj.Samso wrote:Nisam neki gamer, ali razmisljam da u svoj pc ubacim neku graficku da se tu i tamo zabavim u slobodno vrijeme.
ASUS H97-PLUS soc 1150
Intel Core i5 4460
2xKingston DDR3 4GB 1600MHZ
WD Blue 10EZEX, 1000 GB
Thermaltake Smart M550W, 80+ Bronze
Samsung M.2 EVO 970 (naknadno ugradjen u junu 2018)
Trenutna konfiguracija na PC kojeg sam kupio prije neke 2 godine, sad bi zelio kupiti neku graficku koja je kompatabilna sa trenutnim pc.
Hvala
-
Samso
- Posts: 527
- Joined: 06/11/2018 21:18
#9930 Re: PC gamerske konfiguracije
Hvala vam na savjetima 
-
caseytron
- Posts: 2413
- Joined: 01/06/2016 16:42
#9931 Re: PC gamerske konfiguracije
Jaka graficka + manja rezolucija = veci CPU usage
Jaka graficka + veca rezolucija = veci GPU usage
1070 ti je previse ako ces igrati na 1080p sa tim proceosorom, ona nece ispratiti sve zadatke, nece ici na 100% nema sanse, a procesor ce ti skociti. Ne mozes igrati BF sa tim procesorom, i ovaj novi Apex je poprilicno CPU heavy. Idi na 1060, pa i neke detalje spusti ali ne isplati se 1070 na to vjeruj. Sto se tice nadogradnje, jedino ti preostaje i7 iste te generacije. Ako ces tek za koju godinu, 1070 ti svakako nece bas pomoci. Ja bih licno isao na 1060, imam je i sasvim dovoljno. Imao sam 1070Ti prodao sam je jer igram na 1080p. Druga je stvar ako ces ici na 144Hz onda ti svakako treba jaci procesor. 1060 je sweet spot s tim procesorom.
Jaka graficka + veca rezolucija = veci GPU usage
1070 ti je previse ako ces igrati na 1080p sa tim proceosorom, ona nece ispratiti sve zadatke, nece ici na 100% nema sanse, a procesor ce ti skociti. Ne mozes igrati BF sa tim procesorom, i ovaj novi Apex je poprilicno CPU heavy. Idi na 1060, pa i neke detalje spusti ali ne isplati se 1070 na to vjeruj. Sto se tice nadogradnje, jedino ti preostaje i7 iste te generacije. Ako ces tek za koju godinu, 1070 ti svakako nece bas pomoci. Ja bih licno isao na 1060, imam je i sasvim dovoljno. Imao sam 1070Ti prodao sam je jer igram na 1080p. Druga je stvar ako ces ici na 144Hz onda ti svakako treba jaci procesor. 1060 je sweet spot s tim procesorom.
- Averus
- Posts: 21286
- Joined: 13/02/2008 17:07
#9932 Re: PC gamerske konfiguracije
Brate znači ja i5-4670 i GTX1060 koristim i nije mi još nikad procesor skočio na 100%
Ne kontam tu tvoju logiku nikako
Mene više brine što lik ima samo 8GB rama
Ne kontam tu tvoju logiku nikako
Mene više brine što lik ima samo 8GB rama
-
Ramsey8
- Posts: 657
- Joined: 04/11/2018 11:23
#9933 Re: PC gamerske konfiguracije
cuj samo 8gb zar trenutno nije dovoljno 8 meni nikad jos nije trebalo vise od 8 
-
Samso
- Posts: 527
- Joined: 06/11/2018 21:18
#9934 Re: PC gamerske konfiguracije
Averus wrote:Brate znači ja i5-4670 i GTX1060 koristim i nije mi još nikad procesor skočio na 100%
Ne kontam tu tvoju logiku nikako
Mene više brine što lik ima samo 8GB rama
Ramsey8 wrote:cuj samo 8gb zar trenutno nije dovoljno 8 meni nikad jos nije trebalo vise od 8
Evo sad sam gledao na racunu, konfiguracija kupljena u januaru 2016, tada mi je i 8gb bilo puno, a sada mi je ok. Imam jos 2 slobodna slota ako zatreba.
Sada koristim intel integrisanu gpu. Trenutno igram samo CS Go i radi mi na high ali je nesto bolji fps na medium.
Inace donedavno nisam uopste ni igrao igre pa u trenutku kupovine nisam ni razmisljao o gaming setupu.
Hvala svima na misljenjima
- dzeko1
- Posts: 1221
- Joined: 18/09/2012 13:55
#9935 Re: PC gamerske konfiguracije
Procesor konstantno pravi bottleneck, i to 25-35%, što je značajna brojka, 1060-ka bi se slagala taman sa tim procesorom. Jedino ako će čovjek nekad ubrzo da napravi upgrade i ostalih komponenti, prvenstveno procesora, onda bi 1070-ka imala smisla.
- Averus
- Posts: 21286
- Joined: 13/02/2008 17:07
#9936 Re: PC gamerske konfiguracije
Zavisi i šta će igrati
-
Elubrylla
- Posts: 372
- Joined: 07/02/2010 15:12
#9937 Re: PC gamerske konfiguracije
Ukoliko ces praviti upgrade u buducnosti definitivno 1070 a ukoliko neces onda 1060 6gb ili rx 580 (mogu se naci jeftinije sa garancijom).
Btw ekipa da li ima ko cloud alpha slusalice? Planiram ih kupiti
Btw ekipa da li ima ko cloud alpha slusalice? Planiram ih kupiti
- M416
- Posts: 2751
- Joined: 05/11/2014 13:45
- Location: AP
#9938 Re: PC gamerske konfiguracije
Imam ja cloud alpha koristim ih na zvucnoj xonar phoebus i prezadovoljan sam.Vjeruj neces se pokajati ako ih kupis.Pitaj ovog lika da li ti moze nabaviti po ovoj cijeni :Elubrylla wrote:Ukoliko ces praviti upgrade u buducnosti definitivno 1070 a ukoliko neces onda 1060 6gb ili rx 580 (mogu se naci jeftinije sa garancijom).
Btw ekipa da li ima ko cloud alpha slusalice? Planiram ih kupiti
https://www.olx.ba/artikal/31336077/slu ... ha-gaming/
-
Elubrylla
- Posts: 372
- Joined: 07/02/2010 15:12
#9939 Re: PC gamerske konfiguracije
Da li ce raditi ok, nemam dodatne zvucne kartice
- M416
- Posts: 2751
- Joined: 05/11/2014 13:45
- Location: AP
#9940 Re: PC gamerske konfiguracije
Naravno da ce raditi imas na maticnoj integrisanu zvucnu mada bih ti iskreno preporucio ovu da uzmes uz njih jer ovo je top cijena za ovu zvucnu :Elubrylla wrote:Da li ce raditi ok, nemam dodatne zvucne kartice
https://printex.ba/asus-sound-card-xonar-dgx.html
https://radnja.ba/asus-sound-card-xonar-dgx.html
-
caseytron
- Posts: 2413
- Joined: 01/06/2016 16:42
#9941 Re: PC gamerske konfiguracije
Upali BF V, bas me zanimaAverus wrote:Brate znači ja i5-4670 i GTX1060 koristim i nije mi još nikad procesor skočio na 100%
Ne kontam tu tvoju logiku nikako
Mene više brine što lik ima samo 8GB rama
-
caseytron
- Posts: 2413
- Joined: 01/06/2016 16:42
#9942 Re: PC gamerske konfiguracije
To je upravo ono sto ja govorim, ali eto ima ljudi koji citaju pa nauce. Jedna je stvar citati po netu, druga je stvar uzeti u svoje ruke i probati sve. 6700k koji imam muku muci na BF V sa 1060, da ne pricam sta vise, na 1080p. Nije sve u snazi kartice. Nekada je i bolje dici detalje nego spustiti cisto da bi opteretili karticu da se procesor rastereti. Taj procesor je kombinacija 1060/RX570, maksimum RX580 i nema price dalje.dzeko1 wrote:
Procesor konstantno pravi bottleneck, i to 25-35%, što je značajna brojka, 1060-ka bi se slagala taman sa tim procesorom. Jedino ako će čovjek nekad ubrzo da napravi upgrade i ostalih komponenti, prvenstveno procesora, onda bi 1070-ka imala smisla.
- Averus
- Posts: 21286
- Joined: 13/02/2008 17:07
#9943 Re: PC gamerske konfiguracije
M416 wrote:Naravno da ce raditi imas na maticnoj integrisanu zvucnu mada bih ti iskreno preporucio ovu da uzmes uz njih jer ovo je top cijena za ovu zvucnu :Elubrylla wrote:Da li ce raditi ok, nemam dodatne zvucne kartice
https://printex.ba/asus-sound-card-xonar-dgx.html
https://radnja.ba/asus-sound-card-xonar-dgx.html
Kakva je razlika?
Prema mom iskustvu zvučna na PCI i integrisana daju skoro pa isti nivo šumova i smetnji, a i to više kod snimanja nego kod reprodukcije... Radije da ide na varijantu tzv eksterne, tj. audio interface
Palio, igraocaseytron wrote:Upali BF V, bas me zanima
Doduše, nije moj tip igre, pa nisam nešto puno vremena proveo na njemu.
-
caseytron
- Posts: 2413
- Joined: 01/06/2016 16:42
#9944 Re: PC gamerske konfiguracije
E znaci to bolje gura od 6700k? Moj ode na 100% u nekim trenucimaAverus wrote:M416 wrote:Naravno da ce raditi imas na maticnoj integrisanu zvucnu mada bih ti iskreno preporucio ovu da uzmes uz njih jer ovo je top cijena za ovu zvucnu :Elubrylla wrote:Da li ce raditi ok, nemam dodatne zvucne kartice
https://printex.ba/asus-sound-card-xonar-dgx.html
https://radnja.ba/asus-sound-card-xonar-dgx.html
Kakva je razlika?
Prema mom iskustvu zvučna na PCI i integrisana daju skoro pa isti nivo šumova i smetnji, a i to više kod snimanja nego kod reprodukcije... Radije da ide na varijantu tzv eksterne, tj. audio interface
Palio, igraocaseytron wrote:Upali BF V, bas me zanima
Doduše, nije moj tip igre, pa nisam nešto puno vremena proveo na njemu.
- SanskiBiser
- Posts: 9154
- Joined: 14/05/2007 02:18
- Location: Unsko-Sansko-Migrantski Kanton
#9945 Re: PC gamerske konfiguracije
caseytron wrote:To je upravo ono sto ja govorim, ali eto ima ljudi koji citaju pa nauce. Jedna je stvar citati po netu, druga je stvar uzeti u svoje ruke i probati sve. 6700k koji imam muku muci na BF V sa 1060, da ne pricam sta vise, na 1080p. Nije sve u snazi kartice. Nekada je i bolje dici detalje nego spustiti cisto da bi opteretili karticu da se procesor rastereti. Taj procesor je kombinacija 1060/RX570, maksimum RX580 i nema price dalje.dzeko1 wrote:
Procesor konstantno pravi bottleneck, i to 25-35%, što je značajna brojka, 1060-ka bi se slagala taman sa tim procesorom. Jedino ako će čovjek nekad ubrzo da napravi upgrade i ostalih komponenti, prvenstveno procesora, onda bi 1070-ka imala smisla.
nesto tu nije uredu kod tebe sa konfiguracijom, ja sam imao free trial 7 dana preko pozivnice sto mi je prijatelj poslao i bilo mi je zakucano sve na 60 fps sa I7 6700K, oc na 4300 i RX 480 oc na 1340, na 1080p ultra DX12, sto se kaze "smooth as butter" ukljucen mi je target frame control i stavljen na 60 tako da nisam vidio koliko bi maksimalan fps bio, i jos imam Radeon Chill i Power efficiency ukljucene u drajverima. Inace procesor je bio 70-85% zauzet nikad 100%. Prakticno iste performanse kao na BF1.
-
febo_acm
- Posts: 10317
- Joined: 10/02/2009 17:00
- Location: SARAJEVO
- dzeko1
- Posts: 1221
- Joined: 18/09/2012 13:55
#9947 Re: PC gamerske konfiguracije
Ja sam nedavno uzeo ovaj model, ispao mi pojeftino:
https://www.amazon.co.uk/Philips-246E9Q ... B07B6BDF1X
https://www.amazon.co.uk/Philips-246E9Q ... B07B6BDF1X
- aditon
- Posts: 4661
- Joined: 09/11/2015 19:40
- Location: Somewhere in between
#9948 Re: PC gamerske konfiguracije
od kad ta ploča ima m.2 slot?Samso wrote:Nisam neki gamer, ali razmisljam da u svoj pc ubacim neku graficku da se tu i tamo zabavim u slobodno vrijeme.
ASUS H97-PLUS soc 1150
Intel Core i5 4460
2xKingston DDR3 4GB 1600MHZ
WD Blue 10EZEX, 1000 GB
Thermaltake Smart M550W, 80+ Bronze
Samsung M.2 EVO 970 (naknadno ugradjen u junu 2018)
Trenutna konfiguracija na PC kojeg sam kupio prije neke 2-3 godine, sad bi zelio kupiti neku graficku koja je kompatabilna sa trenutnim pc.
Hvala
ako nisi neki gamer onda uzmi rx 570, ili 1050ti
ili varijantu s rx 580/590 odnosno gtx 1060
obzirom na napojnu, možda je bolje da ideš na nVidia varijantu
-
febo_acm
- Posts: 10317
- Joined: 10/02/2009 17:00
- Location: SARAJEVO
#9949 Re: PC gamerske konfiguracije
Ma ja imo neki 22" sa va panel, 5ms... Nisam nikako bio zadovoljan. Sa druge strane nije mi se davalo 7-8 stoja za 144mhz 2k... Ovo mi je neki kompromis.
-
Samso
- Posts: 527
- Joined: 06/11/2018 21:18
#9950 Re: PC gamerske konfiguracije
https://www.asus.com/us/Motherboards/H9 ... fications/aditon wrote:od kad ta ploča ima m.2 slot?Samso wrote:Nisam neki gamer, ali razmisljam da u svoj pc ubacim neku graficku da se tu i tamo zabavim u slobodno vrijeme.
ASUS H97-PLUS soc 1150
Intel Core i5 4460
2xKingston DDR3 4GB 1600MHZ
WD Blue 10EZEX, 1000 GB
Thermaltake Smart M550W, 80+ Bronze
Samsung M.2 EVO 970 (naknadno ugradjen u junu 2018)
Trenutna konfiguracija na PC kojeg sam kupio prije neke 2-3 godine, sad bi zelio kupiti neku graficku koja je kompatabilna sa trenutnim pc.
Hvala
ako nisi neki gamer onda uzmi rx 570, ili 1050ti
ili varijantu s rx 580/590 odnosno gtx 1060
obzirom na napojnu, možda je bolje da ideš na nVidia varijantu
Ima ima, zbog toga sam je i uzeo da mogu naknadno ubaciti m.2 ssd sto sam i uradio proslog ljeta.
Razmotrit cu sve ponudjene opcije pa cu odluciti.
Hvala
