PC gamerske konfiguracije

Hardware, software, mobiteli, programiranje, internet...

Moderator: Benq

Post Reply
User avatar
SanskiBiser
Posts: 9154
Joined: 14/05/2007 02:18
Location: Unsko-Sansko-Migrantski Kanton

#9901 Re: PC gamerske konfiguracije

Post by SanskiBiser »

Maharadza wrote:
https://geizhals.at/corsair-rmx-series- ... 77727.html - ima FAN-STOP mode tj. ventilator se ne okreće ako nije pod dovoljnim opterećenjem

https://geizhals.at/be-quiet-straight-p ... 53718.html - nema FAN-STOP nego se vent. vrti stalno ali zato je sam ventilator garantovano tiši od ovoga u corsair napojnoj gore, naravno samo u slučaju kada se oba vrte, pa je možda corsair u prednosti jer ta gore konfa ne može dovoljno povući pa da se vent. mora paliti! Jedino možda ako ubaciš kasnije kakav novi ryzen 8 ili 16 core uz OC + neki AMD GPU uz OC pa se i vent. upali, možda?! :mrgreen:

Imaš i 650W verzije obje napojne ali razlika je desetak eur a ipak si sa 750W miran za tu komponentu, pa čak i ako nekada SLI/Crossfire postanu legit opcije, who knows, but you're ready?! :mrgreen: Ugl. nećeš pogriješiti koju god uzmeš. :thumbup:

Nema modela RMX serije a da mu se pali ventilator uopste ispod 400W opterecenja, na nekim modelima zna se kratko upaliti na 350-380W, po pravilu tek od 400W nagore se ukljuci i radi s ciljem da ohladi. RMX serija je tako dizajnirana da efikasnost napajanja raste sa porastom temperature komponenti koje su sve odlicne a i kad se upali ventilator prakticno se ne cuje narocito na SMART modelu je to izrazeno. Kod mene ventilator se pali samo kad se ukljuci komp na 10ak sekundi kod boota. Znaci 5 hdd + ssd + RX 480, 16 GB RAM i RX 480 (custom bios OC vuce oko 195 W pod punim opterecenjem) i do sad se ni jednom nije upalio ventilator tokom igranja, trebala bi jos jedna RX480 u Crossfire i onda bi se palio uredno. Znaci prakticno pasivno hladjeno napajanje ispadne da imam koje se i ovako kakvo je manje grije od aktivno hladjenog silverstone 550W Bronze koje je bilo prije njega. O kvalitetu RMX serije dovoljno govori i to da je Corsair digao garanciju sa 7 na 10 godina.
User avatar
M416
Posts: 2751
Joined: 05/11/2014 13:45
Location: AP

#9902 Re: PC gamerske konfiguracije

Post by M416 »

Samo corsair i seasonic o drugim ne treba uopste razmisljati.Imao sam coolermaster 850w kojoj je nakon nepune dvije godine prolupao ventilator i u full load je zvucala kao upaljen usisivac.Otkako sam kupio corsair RM850i prije 3 godine ne cujem je nikad ni pod najvecim opterecenjem.EVGA je mom prijatelju zveknula nakon pola godine,a proizvodzac garantuje 10 godina :D
User avatar
SanskiBiser
Posts: 9154
Joined: 14/05/2007 02:18
Location: Unsko-Sansko-Migrantski Kanton

#9903 Re: PC gamerske konfiguracije

Post by SanskiBiser »

M416 wrote:Samo corsair i seasonic o drugim ne treba uopste razmisljati.Imao sam coolermaster 850w kojoj je nakon nepune dvije godine prolupao ventilator i u full load je zvucala kao upaljen usisivac.Otkako sam kupio corsair RM850i prije 3 godine ne cujem je nikad ni pod najvecim opterecenjem.EVGA je mom prijatelju zveknula nakon pola godine,a proizvodzac garantuje 10 godina :D
Najgore sto kod nas vecina ljudi stedi na napajanju, meni je trebalo 15ak godina da dva druga oducim da ne stavljaju MS napajanja u racunar u kojem su plocu, cpu, memoriju i GPU platili 1500 KM. Kod njih je kuciste moglo biti neko od prije 20 godina, samo da se moze uglaviti ploca i napajanje samo da radi i onda se cudili kad im crkne graficka, ploca, kad se zapali napajanje i uvijek su krivili losu struju na mrezi za kvar. Razmisljanje tipa kao da sam u Njemackoj to se ne bi nikad desilo tamo je struja dobra. :lol:
User avatar
mobsterc
Posts: 2573
Joined: 01/04/2007 21:57
Location: Sarajevo

#9904 Re: PC gamerske konfiguracije

Post by mobsterc »

Meni je crkao corsair nakon 7mjeseci, i sta cemo sada?

Ne moze se generalizovati, sve se moze pokvariti, zbog toga garancija i sluzi. A corsair ne pravi napajanja, koristi druge proizvodjace i svoje naljepnice. Seasonic sa druge strane pravi.
DonieBrasco
Posts: 20089
Joined: 31/08/2016 16:09

#9905 Re: PC gamerske konfiguracije

Post by DonieBrasco »

Ko je jos uz Seasonic kvalitetan brend za napojne ?

Kad smo vec kod napojnih prije neki dan sam Plus Computers vidio jednu napojnu ne sjecam se koji brend, RGB fazoni, jos pise na njoj 10 godina garancije. Na stranu to koliko je kvalitetno pa daju deset godina garancije, nego ovo RGB sranje, kome to treba i koga to interesuje.

Hajde na grafickoj i maticnoj inekako, mada me i to nervira, ali na napojnoj i ram plocicama. :-)
User avatar
Maharadza
Posts: 17070
Joined: 30/01/2013 15:13

#9906 Re: PC gamerske konfiguracije

Post by Maharadza »

DonieBrasco wrote:Ko je jos uz Seasonic kvalitetan brend za napojne ?

Kad smo vec kod napojnih prije neki dan sam Plus Computers vidio jednu napojnu ne sjecam se koji brend, RGB fazoni, jos pise na njoj 10 godina garancije. Na stranu to koliko je kvalitetno pa daju deset godina garancije, nego ovo RGB sranje, kome to treba i koga to interesuje.

Hajde na grafickoj i maticnoj inekako, mada me i to nervira, ali na napojnoj i ram plocicama. :-)
Image

Šta je problem?! Baš lijepo izgleda, jest da ga moraš naopako okrenuti i uzeti 'klasično' kućište bez psu shroud-a da bi vidio rgb, but yolo rgb. :oops: :mrgreen:
User avatar
mobsterc
Posts: 2573
Joined: 01/04/2007 21:57
Location: Sarajevo

#9907 Re: PC gamerske konfiguracije

Post by mobsterc »

Pa.isto govno, bilo na ploci, cpu ili na napojnoj...

A sva ova top tier napajanja su ok, seasonic, cooler master, rosewill, corsair, evga, be quet!, super flower...
Ciljas na gold minimum i sve je to u 5% danas jer komponente sve manje trose. Ali mogu postojati druge preference tipa vrsta kablova i sl.
Ja prodajem 1200w platinum za 220 pa ne mogu da prodam jer realno to nikome ne treba, nema tolike potrosnje sli/crossfire nije zanimljiv, sada je 850 vrhunac sto se kupuje za high end konfe.
User avatar
amar1994
Posts: 28546
Joined: 11/01/2015 12:22
Location: Neđeljišta

#9908 Re: PC gamerske konfiguracije

Post by amar1994 »

fabricki papanluk :lol:
Ramsey8
Posts: 657
Joined: 04/11/2018 11:23

#9909 Re: PC gamerske konfiguracije

Post by Ramsey8 »

Kod mene napojna 350w :lol:
caseytron
Posts: 2413
Joined: 01/06/2016 16:42

#9910 Re: PC gamerske konfiguracije

Post by caseytron »

Kod mene Corsair 3 godine mininga i evo dan danas radi kao nov u racunaru. Ispitani naponi na svakoj grani bez ikakvog odstupanja. 5 godina garancije, jedno sam prodao isto je zivo dan danas. Seasonic je bez rasprave No1, mada sve je u par % danas (mislim na kvalitetnija)
User avatar
Qler
Posts: 25832
Joined: 18/10/2004 14:49
Location: Sarajevo

#9911 Re: PC gamerske konfiguracije

Post by Qler »

Kod mene CoolerMaster RealPower 620W iz 2011 godine, ako ne i iz 2010.... evo je treca konfiguracija na njoj...od AMD 1055T, pa FX-8350 i sad ovaj Ryzen 2700... 6850 GPU meni se cini, pa R9 270x i sad RX 570... sve gura :D
l33t
Posts: 4787
Joined: 04/09/2011 22:15
Location: Sarajevo

#9912 Re: PC gamerske konfiguracije

Post by l33t »

Qler wrote:Kod mene CoolerMaster RealPower 620W iz 2011 godine, ako ne i iz 2010.... evo je treca konfiguracija na njoj...od AMD 1055T, pa FX-8350 i sad ovaj Ryzen 2700... 6850 GPU meni se cini, pa R9 270x i sad RX 570... sve gura :D
sad ce jos lakse gurati :D Phenomi kao radijatori tj. heateri
User avatar
M416
Posts: 2751
Joined: 05/11/2014 13:45
Location: AP

#9913 Re: PC gamerske konfiguracije

Post by M416 »

mobsterc wrote:Meni je crkao corsair nakon 7mjeseci, i sta cemo sada?

Ne moze se generalizovati, sve se moze pokvariti, zbog toga garancija i sluzi. A corsair ne pravi napajanja, koristi druge proizvodjace i svoje naljepnice. Seasonic sa druge strane pravi.
Slazem se naravno sve moze pregoriti,ali ove dvije firme sam naveo jer sam negdje procitao nedavno da imaju najmanju stopu kvara.
User avatar
Qler
Posts: 25832
Joined: 18/10/2004 14:49
Location: Sarajevo

#9914 Re: PC gamerske konfiguracije

Post by Qler »

l33t wrote:
Qler wrote:Kod mene CoolerMaster RealPower 620W iz 2011 godine, ako ne i iz 2010.... evo je treca konfiguracija na njoj...od AMD 1055T, pa FX-8350 i sad ovaj Ryzen 2700... 6850 GPU meni se cini, pa R9 270x i sad RX 570... sve gura :D
sad ce jos lakse gurati :D Phenomi kao radijatori tj. heateri
Mislim da li trenutna konfa trosi najmanje struje do sad :)
User avatar
mobsterc
Posts: 2573
Joined: 01/04/2007 21:57
Location: Sarajevo

#9915 Re: PC gamerske konfiguracije

Post by mobsterc »

Samo navedi taj izvor da vidimo vjerodostojnost. Nema nikakve osnove da se corsair stavi ispred npr evga.
Npr corsair cx je relativno smece, i sada neko to da kupi samo jer nosi ime Corsair napravio bi zajeb.
User avatar
M416
Posts: 2751
Joined: 05/11/2014 13:45
Location: AP

#9916 Re: PC gamerske konfiguracije

Post by M416 »

Ne mogu da se sjetim ljetos sam negdje to vidio,a naravno kako god ima corsair low budget napojne CX i VS tako i EVGA ima B1 i W1 i bilo ko drugi.Da smo nacisto nemam ja nista protiv EVGA evo u kompu mi je grafa EVGA godinu i po sljaka bez mane samo sam naveo primjer prijatelja iz Doboja sta mu se desilo sa G2 750W Gold napojnom.
Last edited by M416 on 10/02/2019 21:38, edited 1 time in total.
User avatar
M416
Posts: 2751
Joined: 05/11/2014 13:45
Location: AP

#9917 Re: PC gamerske konfiguracije

Post by M416 »

.
User avatar
SanskiBiser
Posts: 9154
Joined: 14/05/2007 02:18
Location: Unsko-Sansko-Migrantski Kanton

#9918 Re: PC gamerske konfiguracije

Post by SanskiBiser »

mobsterc wrote:Samo navedi taj izvor da vidimo vjerodostojnost. Nema nikakve osnove da se corsair stavi ispred npr evga.
Npr corsair cx je relativno smece, i sada neko to da kupi samo jer nosi ime Corsair napravio bi zajeb.
CX serija su odlicna budzetna napajanja narocito model CX650M...za te pare do 60 eura tesko je naci ista kvalitetnije. Zajeb je samo kad se kod nas takvo napajanje plati 180-200 KM a za samo 30ak maraka vise mozes uzeti RM550X Gold+ model...
User avatar
Maharadza
Posts: 17070
Joined: 30/01/2013 15:13

#9919 Re: PC gamerske konfiguracije

Post by Maharadza »

SanskiBiser wrote:
mobsterc wrote:Samo navedi taj izvor da vidimo vjerodostojnost. Nema nikakve osnove da se corsair stavi ispred npr evga.
Npr corsair cx je relativno smece, i sada neko to da kupi samo jer nosi ime Corsair napravio bi zajeb.
CX serija su odlicna budzetna napajanja narocito model CX650M...za te pare do 60 eura tesko je naci ista kvalitetnije. Zajeb je samo kad se kod nas takvo napajanje plati 180-200 KM a za samo 30ak maraka vise mozes uzeti RM550X Gold+ model...
Evo kod mene CX600 već 3. godinu gura bez problema (kupljena na PIK-u za 150KM nova, i to baš na današnji dan 2016. lol :mrgreen: ), jednu konfu "nadživjela" a trenutno napaja između ostalog i Ryzen 5 2600, GTX 1060 6GB, oboje OC-ano i nikakvih problema! Ostalo mi je dosta starih komponenti od kojih mogu još jednu konfu sastaviti (za roditelje) pa ću to najvjerovatnije i uraditi. A tada ću vjerovatno uzeti sebi neki corsair rm750x ili bequiet straight power 11 750W PSU čisto da sam miran za neki budući upgrade a ovu staru CX600 ubaciti da napaja taj novi/stari PC!

Ugl. poenta je da Corsair CX nisu loša napajanja, iako su "tier 4" u onoj PSU listi ali ako nisu neke zahtjevne komponente - sasvim dovoljno za neki low-end, možda i mid-range gaming PC (uz uslov da je grafa "štedljivija" kao ova moja gtx1060-ka). :thumbup:
el_bake007
Posts: 1092
Joined: 16/03/2017 15:26

#9920 Re: PC gamerske konfiguracije

Post by el_bake007 »

Ma koje god napajanje da je sa Single railom i nešto kvalitetnijim kablovima (barem da su braided) će držati neku mid range konfiguraciju (Ryzen 5/i5/gtx 1060/580) bez problema. Naravno da je bolje kupiti što kvalitetnije napajanj al' ispade da će svaki računar bez tier 1 napojne eksplodirat nakon 7 dana :lol: . U tom segmentu nađi XFX, Corsair(da nije VS), CoolerMaster(single rail samo da je), EVGA i opusti se i uživaj. Eventualno na popustu neki SeaSonic,SF
User avatar
mobsterc
Posts: 2573
Joined: 01/04/2007 21:57
Location: Sarajevo

#9921 Re: PC gamerske konfiguracije

Post by mobsterc »

Ako se prica o vrhunskim napajanjima, cx to nije bez obzira sto nosi corsair ime, to je bila poenta, da ne mozes na osnovu imena odrediti kvalitet. Radi i meni na poslu lite on, ms industrial i slicni po 7-8god pa ne znaci da nisu smece.
Taj cx od 60 eura nije nista bolji od recimo thermaltake za 60eur (generalno govoreci, treba se svaki model zasebno tretirati).
Upravo kako govori post iznad mene, radice to bez problema i na tier 5 napojnim u vecini slucajeva, u zadnjih 3-4g ne znam za jedan slucaj da je napajanje ubilo ostale komponente, nije 2009ta...i kinezi su napredovali :)
User avatar
jasko_ba
Posts: 8476
Joined: 13/11/2006 17:47

#9922 Re: PC gamerske konfiguracije

Post by jasko_ba »

Winston Rx570 4GB 256bit Gamer: Ryzen 2300X 3.5-4.0GHz, Asus Prime A320M-K, Crucial 8GB DDR4 2400MHz, Kingston A400 240GB SSD, WD Blue 1TB sata 3, Asus Rx570 Expedition 4GB DDR5 265bit Dx12, ThermalTake LT 550W, Ms Winston

Cijena: 1180 KM. Da li ovo vrijedi? Moze li se na ovu maticnu nadograditi jos 8 gb rama, kao i dodatni SSD? Trazim iskljucivo konfiguraciju koja ce moci gurati naredne, pa 3-4 godine od igrica, ako mozete nesto naprednije preporuciti, bicu veoma zahvalan. :D
Last edited by jasko_ba on 11/02/2019 08:48, edited 2 times in total.
User avatar
Qler
Posts: 25832
Joined: 18/10/2004 14:49
Location: Sarajevo

#9923 Re: PC gamerske konfiguracije

Post by Qler »

Ploca ima dva slota za RAM, tako da ako stavis 8GB sad mozes staviti jos 8GB kasnije, ali ako stavis sad 2x4GB onda si popunio sve slotove.

SSD moze...
Samso
Posts: 527
Joined: 06/11/2018 21:18

#9924 Re: PC gamerske konfiguracije

Post by Samso »

Nisam neki gamer, ali razmisljam da u svoj pc ubacim neku graficku da se tu i tamo zabavim u slobodno vrijeme.



ASUS H97-PLUS soc 1150
Intel Core i5 4460
2xKingston DDR3 4GB 1600MHZ
WD Blue 10EZEX, 1000 GB
Thermaltake Smart M550W, 80+ Bronze
Samsung M.2 EVO 970 (naknadno ugradjen u junu 2018)


Trenutna konfiguracija na PC kojeg sam kupio prije neke 2-3 godine, sad bi zelio kupiti neku graficku koja je kompatabilna sa trenutnim pc.

Hvala
Last edited by Samso on 11/02/2019 11:54, edited 1 time in total.
Phobius
Posts: 334
Joined: 09/05/2004 22:00

#9925 Re: PC gamerske konfiguracije

Post by Phobius »

Samso wrote:Nisam neki gamer, ali razmisljam da u svoj pc ubacim neku graficku da se tu i tamo zabavim u slobodno vrijeme.



ASUS H97-PLUS soc 1150
Intel Core i5 4460
2xKingston DDR3 4GB 1600MHZ
WD Blue 10EZEX, 1000 GB
Thermaltake Smart M550W, 80+ Bronze
Samsung M.2 EVO 970 (naknadno ugradjen u junu 2018)


Trenutna konfiguracija na PC kojeg sam kupio prije neke 2 godine, sad bi zelio kupiti neku graficku koja je kompatabilna sa trenutnim pc.

Hvala
Kupi polovnu GTX 1070 i uživaj.
Post Reply