IRAN

Post Reply
User avatar
salik79
Posts: 27013
Joined: 16/09/2013 13:15

#9851 Re: IRAN

Post by salik79 »

Btw, Fakti:
Gospodarstvo Irana u 2010. godini procjenjeno je između 858.66[88] i 863,5[89] milijardi USD prema paritetu kupovne moći, odnosno na oko 11.396 USD po glavi stanovnika što je četverostruki porast u odnosu na razdoblje prije revolucije 1979. godine unatoč udvostručenju stanovništva[88].

Btw, ako uzmemo u obzir da nafta ne predstavlja ni 10% BDP-a, a za vrijeme saha je bila okosnica BDP-a, te agresiju i nevjerovatne sankcije skoro punih 40 godina, onda je ta brojka i vise nego fascinantna. ;-)
User avatar
Arteta
Posts: 6740
Joined: 24/09/2011 11:59
Location: Tamni Vilajet

#9852 Re: IRAN

Post by Arteta »

salik79 wrote:Btw, Fakti:
Gospodarstvo Irana u 2010. godini procjenjeno je između 858.66[88] i 863,5[89] milijardi USD prema paritetu kupovne moći, odnosno na oko 11.396 USD po glavi stanovnika što je četverostruki porast u odnosu na razdoblje prije revolucije 1979. godine unatoč udvostručenju stanovništva[88].

Btw, ako uzmemo u obzir da nafta ne predstavlja ni 10% BDP-a, a za vrijeme saha je bila okosnica BDP-a, te agresiju i nevjerovatne sankcije skoro punih 40 godina, onda je ta brojka i vise nego fascinantna. ;-)
Hahaha, ne znas o cemu pricas.
Da li je u obzir uzeta inflacija? Da li je obzir uzet napredak tehnologije i napredak ostatka Svijeta.
Iran je 1978. godine bio na 21.mjestu, a danas je na 29.mjestu, unatoc udvostrucenju stanovnistva.
User avatar
salik79
Posts: 27013
Joined: 16/09/2013 13:15

#9853 Re: IRAN

Post by salik79 »

Arteta wrote:
Fakt 2

Image

Image
Fakt

Image
User avatar
salik79
Posts: 27013
Joined: 16/09/2013 13:15

#9854 Re: IRAN

Post by salik79 »

Arteta wrote:
salik79 wrote:Btw, Fakti:
Gospodarstvo Irana u 2010. godini procjenjeno je između 858.66[88] i 863,5[89] milijardi USD prema paritetu kupovne moći, odnosno na oko 11.396 USD po glavi stanovnika što je četverostruki porast u odnosu na razdoblje prije revolucije 1979. godine unatoč udvostručenju stanovništva[88].

Btw, ako uzmemo u obzir da nafta ne predstavlja ni 10% BDP-a, a za vrijeme saha je bila okosnica BDP-a, te agresiju i nevjerovatne sankcije skoro punih 40 godina, onda je ta brojka i vise nego fascinantna. ;-)
Hahaha, ne znas o cemu pricas.
Da li je u obzir uzeta inflacija? Da li je obzir uzet napredak tehnologije i napredak ostatka Svijeta.
Iran je 1978. godine bio na 21.mjestu, a danas je na 29.mjestu, unatoc udvostrucenju stanovnistva.
Ja ne znam o cemu pricam?! Pa covjece, presaberi se i orocitaj jos jednom sta pise.
User avatar
Arteta
Posts: 6740
Joined: 24/09/2011 11:59
Location: Tamni Vilajet

#9855 Re: IRAN

Post by Arteta »

salik79 wrote:
Arteta wrote:
Fakt 2

Image

Image
Fakt

Image
hahahah, kakav fakt, ispadas smijesan pravdajuci krsitelje ljudskih prava.
User avatar
Arteta
Posts: 6740
Joined: 24/09/2011 11:59
Location: Tamni Vilajet

#9856 Re: IRAN

Post by Arteta »

salik79 wrote:
Arteta wrote:
salik79 wrote:Btw, Fakti:
Gospodarstvo Irana u 2010. godini procjenjeno je između 858.66[88] i 863,5[89] milijardi USD prema paritetu kupovne moći, odnosno na oko 11.396 USD po glavi stanovnika što je četverostruki porast u odnosu na razdoblje prije revolucije 1979. godine unatoč udvostručenju stanovništva[88].

Btw, ako uzmemo u obzir da nafta ne predstavlja ni 10% BDP-a, a za vrijeme saha je bila okosnica BDP-a, te agresiju i nevjerovatne sankcije skoro punih 40 godina, onda je ta brojka i vise nego fascinantna. ;-)
Hahaha, ne znas o cemu pricas.
Da li je u obzir uzeta inflacija? Da li je obzir uzet napredak tehnologije i napredak ostatka Svijeta.
Iran je 1978. godine bio na 21.mjestu, a danas je na 29.mjestu, unatoc udvostrucenju stanovnistva.
Ja ne znam o cemu pricam?! Pa covjece, presaberi se i orocitaj jos jednom sta pise.
Ocito ne znas o cemu pricas.
Iran je bio za vrijeme Saha 21.zemlja Svijeta po GDP-u, a danas je 29.zemlja Svijeta po ukupnom GDP-u.
Iako je u medjuvremenu udvostrucen broj stanovnistva, a svi koji imaju minimalno znanje iz ekonomije trebaju znati da sa rastom stanovnistva raste i ukupni GDP.
User avatar
Tabhana
Posts: 3133
Joined: 09/02/2015 11:41
Location: Titin RAtsoM

#9857 Re: IRAN

Post by Tabhana »

Odavno je Arteta na ignore list, vidjeh mu komentar jer ga je neko citirao. Očigledno da je u pitanju veliko neznanje koju taj forumaš uporno forsira. Čovjek ne poznaje osnove islama, a došao je tu da pametuje, sveznalica što bi ljudi rekli.

Savjetujem svakog normalnog forumaša da takve likove ignorirate jer ne treba prljati teme u raspravi s njim ili sličnim njemu, hvala.
User avatar
General War
Posts: 24423
Joined: 18/09/2013 22:04

#9858 Re: IRAN

Post by General War »

salik79 wrote:Btw, Fakti:
Gospodarstvo Irana u 2010. godini procjenjeno je između 858.66[88] i 863,5[89] milijardi USD prema paritetu kupovne moći, odnosno na oko 11.396 USD po glavi stanovnika što je četverostruki porast u odnosu na razdoblje prije revolucije 1979. godine unatoč udvostručenju stanovništva[88].

Btw, ako uzmemo u obzir da nafta ne predstavlja ni 10% BDP-a, a za vrijeme saha je bila okosnica BDP-a, te agresiju i nevjerovatne sankcije skoro punih 40 godina, onda je ta brojka i vise nego fascinantna. ;-)
Ni manje ni vise slaga za 50% ... :-)
1. Iran in the World Today
Domestic Product (GDP) in 2014 of US$406.3 billion.(world bank)
Ko da ti je ajatolah pupak vezo :lol:
User avatar
Arteta
Posts: 6740
Joined: 24/09/2011 11:59
Location: Tamni Vilajet

#9859 Re: IRAN

Post by Arteta »

ovaj Tabhana me stavio na ignore listu i od tada je napisao minimum 5 komentara o meni, a ja o njemu nisam ni jedan, cak ga nisam ni primijetio na forumu. :lol: :lol:
User avatar
insomnia78
Posts: 61961
Joined: 03/04/2011 14:43

#9860 Re: IRAN

Post by insomnia78 »

A dzihad protiv Kurda, pardon, kurdske vojske (sta god to zncilo)? :D
User avatar
salik79
Posts: 27013
Joined: 16/09/2013 13:15

#9861 Re: IRAN

Post by salik79 »

Dobro veli @Zvizdan, s tobom je svaka rasprava izlisna. Kao gluhih telefona. Uglavnom, ovo o cemu raspravljamo, pogotovo oko ekonomije i standarda Irana prije i poslije revolucije, bi ti se smijali iole upuceniji, tamam to bili i najveci cionisti i neprijatelji Irana.
User avatar
Arteta
Posts: 6740
Joined: 24/09/2011 11:59
Location: Tamni Vilajet

#9862 Re: IRAN

Post by Arteta »

Prije revolucije je Iran bio 21.ekonomija Svijeta, a danas je 29.zemlja Svijeta.

Ajatolah moze reci da je Iran razvijeniji od Amerike ali cinjenice su cinjenice.
User avatar
salik79
Posts: 27013
Joined: 16/09/2013 13:15

#9863 Re: IRAN

Post by salik79 »

General War wrote:
salik79 wrote:Btw, Fakti:
Gospodarstvo Irana u 2010. godini procjenjeno je između 858.66[88] i 863,5[89] milijardi USD prema paritetu kupovne moći, odnosno na oko 11.396 USD po glavi stanovnika što je četverostruki porast u odnosu na razdoblje prije revolucije 1979. godine unatoč udvostručenju stanovništva[88].

Btw, ako uzmemo u obzir da nafta ne predstavlja ni 10% BDP-a, a za vrijeme saha je bila okosnica BDP-a, te agresiju i nevjerovatne sankcije skoro punih 40 godina, onda je ta brojka i vise nego fascinantna. ;-)
Ni manje ni vise slaga za 50% ... :-)
1. Iran in the World Today
Domestic Product (GDP) in 2014 of US$406.3 billion.(world bank)
Ko da ti je ajatolah pupak vezo :lol:
Jos kada bi ti znao sta paritet kupovne moci znaci :roll:

Kakvi likovi "hode/bahuljaju" ovim forumom, prosto nevjerovatno :lol:
User avatar
Arteta
Posts: 6740
Joined: 24/09/2011 11:59
Location: Tamni Vilajet

#9864 Re: IRAN

Post by Arteta »

salik79 wrote:Dobro veli @Zvizdan, s tobom je svaka rasprava izlisna. Kao gluhih telefona. Uglavnom, ovo o cemu raspravljamo, pogotovo oko ekonomije i standarda Irana prije i poslije revolucije, bi ti se smijali iole upuceniji, tamam to bili i najveci cionisti i neprijatelji Irana.
Taj Zvizdan je juce rekao da se na Zapadu ne smije biti u gacicama. :lol:

A to mu je bio najjaci argument da se u Iranu ne krse ljudska prava zena.
User avatar
salik79
Posts: 27013
Joined: 16/09/2013 13:15

#9865 Re: IRAN

Post by salik79 »

Pazi sada ovo, cak i na CIA-inoj zvanicnoj stranici, kojoj je Iran arhineprijatelj, stoji da je iranska ekonomija, prema paritetu kupovne moci, 19. zemlja na Svijetu.

Ako se uzme u obzir vec prije navedeno vise nego fascinantan podatak. Vec sam jednog napisao - zamislite da je jedna Njemacka, nakon zavrsetka 2. Svj. rata, bila pod sankcijama skoro punh 40 godina, dokle bi dogurala do 90-tih?!
User avatar
General War
Posts: 24423
Joined: 18/09/2013 22:04

#9866 Re: IRAN

Post by General War »

salik79 wrote:
General War wrote:
salik79 wrote:Btw, Fakti:
Gospodarstvo Irana u 2010. godini procjenjeno je između 858.66[88] i 863,5[89] milijardi USD prema paritetu kupovne moći, odnosno na oko 11.396 USD po glavi stanovnika što je četverostruki porast u odnosu na razdoblje prije revolucije 1979. godine unatoč udvostručenju stanovništva[88].

Btw, ako uzmemo u obzir da nafta ne predstavlja ni 10% BDP-a, a za vrijeme saha je bila okosnica BDP-a, te agresiju i nevjerovatne sankcije skoro punih 40 godina, onda je ta brojka i vise nego fascinantna. ;-)
Ni manje ni vise slaga za 50% ... :-)
1. Iran in the World Today
Domestic Product (GDP) in 2014 of US$406.3 billion.(world bank)
Ko da ti je ajatolah pupak vezo :lol:
Jos kada bi ti znao sta paritet kupovne moci znaci :roll:

Kakvi likovi "hode/bahuljaju" ovim forumom, prosto nevjerovatno :lol:
Aha :-)

Image

Economy of Iran (1980-2010): GDP, constant prices; Inflation, average consumer prices; Current account balance. Data source: IMF, World Economic Outlook Database, April 2010.

Image
Btw, ako uzmemo u obzir da nafta ne predstavlja ni 10% BDP-a,
Export goods
petroleum (80%), chemical and petrochemical products, automobiles, fruits and nuts, carpets
Most of the country's exports are oil and gas, accounting for a majority of government revenue in 2010.[29] Oil export revenues enabled Iran to amass well over $100 billion in foreign exchange reserves

Koji si ti car. :zzzz:
User avatar
salik79
Posts: 27013
Joined: 16/09/2013 13:15

#9867 Re: IRAN

Post by salik79 »

General War wrote:
salik79 wrote:
General War wrote: Ni manje ni vise slaga za 50% ... :-)
1. Iran in the World Today
Domestic Product (GDP) in 2014 of US$406.3 billion.(world bank)
Ko da ti je ajatolah pupak vezo :lol:
Jos kada bi ti znao sta paritet kupovne moci znaci :roll:

Kakvi likovi "hode/bahuljaju" ovim forumom, prosto nevjerovatno :lol:
Aha :-)

Image

Economy of Iran (1980-2010): GDP, constant prices; Inflation, average consumer prices; Current account balance. Data source: IMF, World Economic Outlook Database, April 2010.

Image
Btw, ako uzmemo u obzir da nafta ne predstavlja ni 10% BDP-a,
Export goods
petroleum (80%), chemical and petrochemical products, automobiles, fruits and nuts, carpets
Most of the country's exports are oil and gas, accounting for a majority of government revenue in 2010.[29] Oil export revenues enabled Iran to amass well over $100 billion in foreign exchange reserves

Koji si ti car. :zzzz:

Da li ti znas sta pri izracunu BDP-a znaci izvoz?! Covjece, sta ti imas od obrazovanja!?

To sto si ti istakao da 80% IZVOZA, jedne zemlje pod nevidjenim sankcijama, cini nafta, ni izbliza ne znaci da taj izvoz (nafte) prelazi 10% ukupnog BDP-a.

Znas li ti, uopce, sta je BDP?

Fakat nevjerovatno :lol: :-)
User avatar
mirsek
Posts: 12949
Joined: 07/05/2010 15:40

#9868 Re: IRAN

Post by mirsek »

salik79 wrote:
General War wrote:
salik79 wrote:Btw, Fakti:
Gospodarstvo Irana u 2010. godini procjenjeno je između 858.66[88] i 863,5[89] milijardi USD prema paritetu kupovne moći, odnosno na oko 11.396 USD po glavi stanovnika što je četverostruki porast u odnosu na razdoblje prije revolucije 1979. godine unatoč udvostručenju stanovništva[88].

Btw, ako uzmemo u obzir da nafta ne predstavlja ni 10% BDP-a, a za vrijeme saha je bila okosnica BDP-a, te agresiju i nevjerovatne sankcije skoro punih 40 godina, onda je ta brojka i vise nego fascinantna. ;-)
Ni manje ni vise slaga za 50% ... :-)
1. Iran in the World Today
Domestic Product (GDP) in 2014 of US$406.3 billion.(world bank)
Ko da ti je ajatolah pupak vezo :lol:
Jos kada bi ti znao sta paritet kupovne moci znaci :roll:

Kakvi likovi "hode/bahuljaju" ovim forumom, prosto nevjerovatno :lol:
:thumbup:
Paritet kupovne moci zakon za ekonomska mjerenja i poredjenje standarda stanovnistva u nekoj zemlji. :bih:
Da ne spominjemo diverzifikaciju i sta sve Iran danas proizvodi i koliki je bio udjel nafte tada a koliko sada u njihovom GDP-u.
Za 10 godina aBd Iran na nivou zemalja iz EU i najjaca muslimanska zemlja u svijetu po ekonomiji, u nauci su odavno prvi. :D
Last edited by mirsek on 10/01/2016 15:30, edited 1 time in total.
zvizdan
Posts: 935
Joined: 06/11/2006 20:33

#9869 Re: IRAN

Post by zvizdan »

@Salik, perzijska poslovica kaze: "Bolje imati pametnog covjeka za neprijatelja, nego neznalicu za prijatelja." Rumi je to u Mesneviji razradio kroz onu pricu o covjeku koji se sprijateljio s medvjedom. Od rasprave s nekim ljudima te moze samo zaboljeti glava.

Inace, jos su Hobs, Ruso, Spinoza, Lok i ostala raja objasnili da drzava pociva na drustvenom ugovoru. Dakle, pojedinac se odrice dijela svojih prava i sloboda u interesu drustva. U svakoj drzavi svijeta gradjani se odricu dijela svojih prava i sloboda u interesu zajednice (a oni koji na to ne pristaju bivaju sankcionirani). Iran je, referendumskom odlukom tamosnjeg drustva, islamska drzava, a sama ta cinjenica podrazumijeva da postoje odredjene norme odijevanja koje se u javnosti mora postovati (i to ne samo za zene, nego i za muskarce). Ako taj narod odluci da to promijeni, siguran sam da mu ne bi bilo tesko to i izvesti. Ocevi i braca iranskih zena,a i same te zene, bili su dovoljno odlucni i jaki da se suprotstave diktauri iza koje su stajale najvece svjetske sile i nesluceno bogatstvo, pa nesto sumnjam da bi im bio problem rijesiti pitanje odijevanja zene da ga smatraju problematicnim.

Suditi o polozaju zene u jednom drustvu na osnovu toga je li se duzna ili ne odijevati u skladu s islamskim propisima moze samo dobrano ogranicena osoba. Valjda bi prava usporedba statusa zene u Iranu prije i poslije revolucije trebala da se ogleda u omjeru lijecnica, univerzitetskih profesorica, filmskih reziserki, naucnica, spisateljica, umjetnica.. nekad i sad, a ne u prisutnosti minjaka na ulicama. Ako to nekome treba objasnjavati, onda jebiga. :-)
User avatar
Kikibombona
Posts: 34325
Joined: 29/06/2013 08:48

#9870 Re: IRAN

Post by Kikibombona »

zvizdan wrote:...
Koja prava su tebi ogranicena ovdje u ovoj nesretnoj drzavi?

U Svicarskoj?
Finskoj?
Australiji?
User avatar
General War
Posts: 24423
Joined: 18/09/2013 22:04

#9871 Re: IRAN

Post by General War »

salik79 wrote:

Da li ti znas sta pri izracunu BDP-a znaci izvoz?! Covjece, sta ti imas od obrazovanja!?

To sto si ti istakao da 80% IZVOZA, jedne zemlje pod nevidjenim sankcijama, cini nafta, ni izbliza ne znaci da taj izvoz (nafte) prelazi 10% ukupnog BDP-a.

Znas li ti, uopce, sta je BDP?

Fakat nevjerovatno :lol: :-)
Koji, svjetsku ili teheransku racunicu BDP-a?
User avatar
General War
Posts: 24423
Joined: 18/09/2013 22:04

#9872 Re: IRAN

Post by General War »

zvizdan wrote:@Salik, perzijska poslovica kaze: "Bolje imati pametnog covjeka za neprijatelja, nego neznalicu za prijatelja." Rumi je to u Mesneviji razradio kroz onu pricu o covjeku koji se sprijateljio s medvjedom. Od rasprave s nekim ljudima te moze samo zaboljeti glava.

Inace, jos su Hobs, Ruso, Spinoza, Lok i ostala raja objasnili da drzava pociva na drustvenom ugovoru. Dakle, pojedinac se odrice dijela svojih prava i sloboda u interesu drustva. U svakoj drzavi svijeta gradjani se odricu dijela svojih prava i sloboda u interesu zajednice (a oni koji na to ne pristaju bivaju sankcionirani). Iran je, referendumskom odlukom tamosnjeg drustva, islamska drzava, a sama ta cinjenica podrazumijeva da postoje odredjene norme odijevanja koje se u javnosti mora postovati (i to ne samo za zene, nego i za muskarce). Ako taj narod odluci da to promijeni, siguran sam da mu ne bi bilo tesko to i izvesti. Ocevi i braca iranskih zena,a i same te zene, bili su dovoljno odlucni i jaki da se suprotstave diktauri iza koje su stajale najvece svjetske sile i nesluceno bogatstvo, pa nesto sumnjam da bi im bio problem rijesiti pitanje odijevanja zene da ga smatraju problematicnim.

Suditi o polozaju zene u jednom drustvu na osnovu toga je li se duzna ili ne odijevati u skladu s islamskim propisima moze samo dobrano ogranicena osoba. Valjda bi prava usporedba statusa zene u Iranu prije i poslije revolucije trebala da se ogleda u omjeru lijecnica, univerzitetskih profesorica, filmskih reziserki, naucnica, spisateljica, umjetnica.. nekad i sad, a ne u prisutnosti minjaka na ulicama. Ako to nekome treba objasnjavati, onda jebiga. :-)
:lol: ako je po poslovici, onda sve objasnjava po pitanju danasnjeg irana.
User avatar
Arteta
Posts: 6740
Joined: 24/09/2011 11:59
Location: Tamni Vilajet

#9873 Re: IRAN

Post by Arteta »

Kikibombona wrote:
zvizdan wrote:...
Koja prava su tebi ogranicena ovdje u ovoj nesretnoj drzavi?

U Svicarskoj?
Finskoj?
Australiji?
Juce je pisao kako se u gacicama ne moze hodati na Zapadu. :lol:
zvizdan
Posts: 935
Joined: 06/11/2006 20:33

#9874 Re: IRAN

Post by zvizdan »

Kikibombona wrote:
zvizdan wrote:...
Koja prava su tebi ogranicena ovdje u ovoj nesretnoj drzavi?

U Svicarskoj?
Finskoj?
Australiji?
Pravo da izgradim kucu na svojoj zemlji a da nikoga ne pitam za dozvolu, pravo da nemam nikakve indetifikacijske dokumente, pravo da ne saljem dijete u skolu vec da ga sam kuci poducavam, pravo da prelazim cestu gdje hocu i kad hocu, pravo da cijepam svoja drva na svom balkonu, pravo da mi niko ne naplacuje porez na kutiju cigara koju sam kupio, pravo da stanem pred drota i poderem svojih 100 KM njemu pred ocima... Kako mozes pitati nesto tako glupo? Pa svaki zakon i propis u biti predstavlja ogranicavanje nekih sloboda.
User avatar
salik79
Posts: 27013
Joined: 16/09/2013 13:15

#9875 Re: IRAN

Post by salik79 »

General War wrote:
salik79 wrote:

Da li ti znas sta pri izracunu BDP-a znaci izvoz?! Covjece, sta ti imas od obrazovanja!?

To sto si ti istakao da 80% IZVOZA, jedne zemlje pod nevidjenim sankcijama, cini nafta, ni izbliza ne znaci da taj izvoz (nafte) prelazi 10% ukupnog BDP-a.

Znas li ti, uopce, sta je BDP?

Fakat nevjerovatno :lol: :-)
Koji, svjetsku ili teheransku racunicu BDP-a?
Ne idi dublje, vec si se vise nego dovoljno ukopao. Ne znas ni sta je BDP, niti sta ga cini, a volio bi ga suknuti. Topli savjet - vise knjiga, manje interneta, a pogotovo foruma, mozda ga - jednog dana - i ti mognes nekome suknuti. ;-)
Post Reply