Ateizam vs. Religija

Rasprave o vjerskim temama.
Locked
User avatar
Bloo
Globalna šefica
Posts: 50580
Joined: 16/01/2008 23:03
Location: Korriban

#9826 Re: Ateizam vs. Religija

Post by Bloo »

JVC wrote:
Losing my religion
Vagala sam između te i ove...ovu je bolje odradio.

But you are still in the spotlight! :mrgreen:
User avatar
JVC
Posts: 919
Joined: 12/05/2017 11:30

#9827 Re: Ateizam vs. Religija

Post by JVC »

Smrcak15 wrote:
MarlboroGold wrote:Nevjerovatno glupo pitanje.
jos kad bi ti samo razumio sto sam ja to pitao :-)
Da li sam ja na pravom putu sa ovim Tarikom?
User avatar
JVC
Posts: 919
Joined: 12/05/2017 11:30

#9828 Re: Ateizam vs. Religija

Post by JVC »

Bloo wrote:
JVC wrote:
Losing my religion
Vagala sam između te i ove...ovu je bolje odradio.

But you are still in the spotlight! :mrgreen:
A jedva :D Smrki na jednoj, ateisti/agnostici na drugoj strani...ne znam gdje udaram, valja sve to pofatat :D
User avatar
MarlboroGold
Posts: 22912
Joined: 24/06/2013 17:14
Location: Chaos Sanctuary

#9829 Re: Ateizam vs. Religija

Post by MarlboroGold »

Smrcak15 wrote:
MarlboroGold wrote:Nevjerovatno glupo pitanje.
jos kad bi ti samo razumio sto sam ja to pitao :-)
Pulsari nisu vidljivi golim okom. Ljudi nisu znali da postoje sve do pojave određenih astronoma i odgovarajuće opreme poput radio teleskopa.
Zato tvoje pitanje nema nikakve logike. Da si rekao Sunce tad bi se možda i moglo šta reći.
User avatar
Smrcak15
Posts: 11092
Joined: 13/12/2015 13:23

#9830 Re: Ateizam vs. Religija

Post by Smrcak15 »

JVC wrote:
Smrcak15 wrote:
MarlboroGold wrote:Nevjerovatno glupo pitanje.
jos kad bi ti samo razumio sto sam ja to pitao :-)
Da li sam ja na pravom putu sa ovim Tarikom?
jesi
User avatar
Smrcak15
Posts: 11092
Joined: 13/12/2015 13:23

#9831 Re: Ateizam vs. Religija

Post by Smrcak15 »

MarlboroGold wrote:
Smrcak15 wrote:
MarlboroGold wrote:Nevjerovatno glupo pitanje.
jos kad bi ti samo razumio sto sam ja to pitao :-)
Pulsari nisu vidljivi golim okom. Ljudi nisu znali da postoje sve do pojave određenih astronoma i odgovarajuće opreme poput radio teleskopa.
Zato tvoje pitanje nema nikakve logike. Da si rekao Sunce tad bi se možda i moglo šta reći.
pa upravo to druze, niko od ljudi nije znao, ali Bog koji je objavio Kuran zna sta je stvarao, i sta stvara i to objavljuje u Kuranu

pa kaze pokazivat ce nam svoje dokaze u svemiru i nama samim da je Kuran istina....

Pulsari nisu vidljivi golim okom. Ljudi nisu znali da postoje sve do pojave određenih astronoma i odgovarajuće opreme poput radio teleskopa.
ovdje si pokazao drugima zasto je Kuran od Boga, jer Pulsari u Kuranu su opisani sa 3 rijeci,

Bog kaze da je to zvijezda koja kuca(pulsira) i probusuje (ovo probusuje sa gamma zrakama i neuronima koje materija nemoze zaustaviti, prolazi kroz sve).
User avatar
MarlboroGold
Posts: 22912
Joined: 24/06/2013 17:14
Location: Chaos Sanctuary

#9832 Re: Ateizam vs. Religija

Post by MarlboroGold »

De bolan ostavi sa strane šta piše u Kur'anu. Drži se vidljivog i/ili opipljivog što je bilo tako u tom vremenu.
Pričali smo o pulsarima i kako ti to sve izokrećeš kao inače, pa mi se stvarno ne da o tome.
Nego kad već navaljuješ sa Kur'anom, idemo onda ovako... zašto si odabrao to stoljeće? Idi nazad još hiljadu godina. Opet to pitanje nema veze s vezom kako god okreneš. Ili još bolje... ostani u istom stoljeću, ali pitaj ne ljude u pustinji, već npr. ljude u amazonskoj prašumi. Vidiš li možda u čemu leži problem?
User avatar
beni-bu-man
Posts: 17772
Joined: 10/04/2012 09:01
Location: On land, air, or sea, I don't need No I.D

#9833 Re: Ateizam vs. Religija

Post by beni-bu-man »

Znaci smrle da je moj odgovor "Allah, Muha, Kuran" tacan
User avatar
Mišo_Kovač
Posts: 2708
Joined: 22/06/2011 11:00
Location: Sarajevo

#9834 Re: Ateizam vs. Religija

Post by Mišo_Kovač »

Gama zrake buše sve i materija ih ne moze zaustavit... Osim, par metara betona ili olova... To valjda nije materija :P Koji talenat za kreiranje i popunjavanje septičke jame netačnim sranjima iz muhamedovih pustinjskih memoara... :roll:
User avatar
Smrcak15
Posts: 11092
Joined: 13/12/2015 13:23

#9835 Re: Ateizam vs. Religija

Post by Smrcak15 »

MarlboroGold wrote:De bolan ostavi sa strane šta piše u Kur'anu. Drži se vidljivog i/ili opipljivog što je bilo tako u tom vremenu.
Pričali smo o pulsarima i kako ti to sve izokrećeš kao inače, pa mi se stvarno ne da o tome.
Nego kad već navaljuješ sa Kur'anom, idemo onda ovako... zašto si odabrao to stoljeće? Idi nazad još hiljadu godina. Opet to pitanje nema veze s vezom kako god okreneš. Ili još bolje... ostani u istom stoljeću, ali pitaj ne ljude u pustinji, već npr. ljude u amazonskoj prašumi. Vidiš li možda u čemu leži problem?
upravo ti to i pricam, o necemu opipljivom, dokazivom.
User avatar
Smrcak15
Posts: 11092
Joined: 13/12/2015 13:23

#9836 Re: Ateizam vs. Religija

Post by Smrcak15 »

Mišo_Kovač wrote:Gama zrake buše sve i materija ih ne moze zaustavit... Osim, par metara betona ili olova... To valjda nije materija :P Koji talenat za kreiranje i popunjavanje septičke jame netačnim sranjima iz muhamedovih pustinjskih memoara... :roll:
https://en.wikipedia.org/wiki/Neutrino
Thus, neutrinos typically pass through normal matter unimpeded and undetected

http://www.astronomy.com/news/2005/05/d ... -neutrinos
Neutrino pulsars could rank among the sky's strongest sources of high-energy muon neutrinos and might be the first such sources found.

Gama zrake buše sve i materija ih ne moze zaustavit... Osim, par metara betona ili olova...
https://www.symmetrymagazine.org/articl ... gamma-rays
Gamma rays are the most energetic type of light, packing a punch strong enough to pierce through metal or concrete barriers.
broj dva
Posts: 5454
Joined: 15/07/2014 20:59
Location: Šeher Oslo

#9837 Re: Ateizam vs. Religija

Post by broj dva »

Interesantno da sa nostradamusovim proročanstvima tek nakon nekog događaja (9.11, pad berlinskog zida...)skontaju da je ćiko to uredno predvidio. Tako i sa kuranom, tek nakon naučnih dostugnuća skontaju sa vidi vraga, već u kuranu odkriveno..Sounds legit...
User avatar
MarlboroGold
Posts: 22912
Joined: 24/06/2013 17:14
Location: Chaos Sanctuary

#9838 Re: Ateizam vs. Religija

Post by MarlboroGold »

Smrcak15 wrote:
MarlboroGold wrote:De bolan ostavi sa strane šta piše u Kur'anu. Drži se vidljivog i/ili opipljivog što je bilo tako u tom vremenu.
Pričali smo o pulsarima i kako ti to sve izokrećeš kao inače, pa mi se stvarno ne da o tome.
Nego kad već navaljuješ sa Kur'anom, idemo onda ovako... zašto si odabrao to stoljeće? Idi nazad još hiljadu godina. Opet to pitanje nema veze s vezom kako god okreneš. Ili još bolje... ostani u istom stoljeću, ali pitaj ne ljude u pustinji, već npr. ljude u amazonskoj prašumi. Vidiš li možda u čemu leži problem?
upravo ti to i pricam, o necemu opipljivom, dokazivom.
:-)

Jebo sve ako si ti išta skontao...
User avatar
Smrcak15
Posts: 11092
Joined: 13/12/2015 13:23

#9839 Re: Ateizam vs. Religija

Post by Smrcak15 »

MarlboroGold wrote:
Smrcak15 wrote:
MarlboroGold wrote:De bolan ostavi sa strane šta piše u Kur'anu. Drži se vidljivog i/ili opipljivog što je bilo tako u tom vremenu.
Pričali smo o pulsarima i kako ti to sve izokrećeš kao inače, pa mi se stvarno ne da o tome.
Nego kad već navaljuješ sa Kur'anom, idemo onda ovako... zašto si odabrao to stoljeće? Idi nazad još hiljadu godina. Opet to pitanje nema veze s vezom kako god okreneš. Ili još bolje... ostani u istom stoljeću, ali pitaj ne ljude u pustinji, već npr. ljude u amazonskoj prašumi. Vidiš li možda u čemu leži problem?
upravo ti to i pricam, o necemu opipljivom, dokazivom.
:-)

Jebo sve ako si ti išta skontao...
zvukovi pulsara, njihovo kucanje


jasno Kuran kaze, da je to zvijezda koja kuca i probusuje.

mozes da cujes kako kuca na video gore, a probusuje sa gamma zrakama i neutrinima.
broj dva
Posts: 5454
Joined: 15/07/2014 20:59
Location: Šeher Oslo

#9840 Re: Ateizam vs. Religija

Post by broj dva »

Ovaj, kada slušaš tu bušeću & kucajuću zvijezdu, koji medijum prenosi zvučne talase (kucuajuće) do tvog uha ?
User avatar
JVC
Posts: 919
Joined: 12/05/2017 11:30

#9841 Re: Ateizam vs. Religija

Post by JVC »

Smrcak15 wrote:
jasno Kuran kaze, da je to zvijezda koja kuca i probusuje.

mozes da cujes kako kuca na video gore, a probusuje sa gamma zrakama i neutrinima.
Kuc, kuc smijem li ja na brzinu da kazem nesto?
Kao i do sad jedino sto se ovdje probusuje je tvoje neuko tumacenje. Stih o kojem govoris se zapravo odnosi na Tarik, odredenu zvjezdu.
Neki prevodi kazu da je to jutarnja zvjezda.
1 Kuran kaze da je to zvjezda koja probija mrak.
2 kada se uzmu prevodi i tasfir Tarik je jutarnja zvjezda tj Venera, znaci planeta a ne zvjezda.
Last edited by JVC on 07/12/2018 09:43, edited 1 time in total.
r_faruk
Posts: 4804
Joined: 20/01/2003 00:00

#9842 Re: Ateizam vs. Religija

Post by r_faruk »

please dont make stupid fap comments.......... prejako.....

broj dva wrote:Ovaj, kada slušaš tu bušeću & kucajuću zvijezdu, koji medijum prenosi zvučne talase (kucuajuće) do tvog uha ?
vakuum :D :evil:
User avatar
Smrcak15
Posts: 11092
Joined: 13/12/2015 13:23

#9843 Re: Ateizam vs. Religija

Post by Smrcak15 »

JVC wrote:
Smrcak15 wrote:
jasno Kuran kaze, da je to zvijezda koja kuca i probusuje.

mozes da cujes kako kuca na video gore, a probusuje sa gamma zrakama i neutrinima.
Kuc, kuc smijem li ja na brzinu da kazem nesto?
Kao i do sad jedino sto se ovdje probusuje je tvoje neuko tumacenje. Stih o kojem govoris se zapravo odnosi na Tarik, odredenu zvjezdu.
Neki prevodi kazu da je to jutarnja zvjezda.
1 Kuran kaze da je to zvjezda koja probija mrak.
2 kada se uzmu prevodi i tasfir Tarik je jutarnja zvjezda tj Venera, znaci planeta a ne zvjezda.
druze, kazem ja sad koju
Kao i do sad jedino sto se ovdje probusuje je tvoje neuko tumacenje.
nije samo moje nego i kuranski istrazivaca koji analiziraju Kuran sa naucne strane

Stih o kojem govoris se zapravo odnosi na Tarik, odredenu zvjezdu.
znas li ti uopste sta znaci tarik?

To znaci onaj koji kuca....od rijeci Taraka , kucati.
Neki prevodi kazu da je to jutarnja zvjezda.
to nije tacan prevod, to je interpretacijski prevod(prevod iz nagadjanja) ane doslovan prevod, u arapskom lexikonu Tariiq znaci onaj koji kuca a ne Jutarnja zvijezda to jeste venera, koja uopste nije zvijezda nego planeta.

1 Kuran kaze da je to zvjezda koja probija mrak.
nije tacno, jer nigdje se ne spominje mrak u ajetima tu
2 kada se uzmu prevodi i tasfir Tarik je jutarnja zvjezda tj Venera, znaci planeta a ne zvjezda
nije tacan prevod, nigdje to u lexikonu ne stoji

evo pogledaj

rijeci prevedene direktno iz arapskog lexikona
Image

a ovdje poslusaj zvukove pulsara i sporedi sa tim sto Kuran kaze.
Last edited by Smrcak15 on 07/12/2018 10:55, edited 1 time in total.
User avatar
Bloo
Globalna šefica
Posts: 50580
Joined: 16/01/2008 23:03
Location: Korriban

#9844 Re: Ateizam vs. Religija

Post by Bloo »

JVC wrote:
Smrcak15 wrote:
jasno Kuran kaze, da je to zvijezda koja kuca i probusuje.

mozes da cujes kako kuca na video gore, a probusuje sa gamma zrakama i neutrinima.
Kuc, kuc smijem li ja na brzinu da kazem nesto?
Kao i do sad jedino sto se ovdje probusuje je tvoje neuko tumacenje. Stih o kojem govoris se zapravo odnosi na Tarik, odredenu zvjezdu.
Neki prevodi kazu da je to jutarnja zvjezda.
1 Kuran kaze da je to zvjezda koja probija mrak.
2 kada se uzmu prevodi i tasfir Tarik je jutarnja zvjezda tj Venera, znaci planeta a ne zvjezda.
opa..... :mrgreen: konverzija u toku?
User avatar
Bloo
Globalna šefica
Posts: 50580
Joined: 16/01/2008 23:03
Location: Korriban

#9845 Re: Ateizam vs. Religija

Post by Bloo »

Tariiq znaci onaj koji kuca a ne Jutarnja zvijezda to jeste venera, koja uopste nije zvijezda nego planeta.
a sad priznajes definicije?
a kad ti drugi objasnjavaju klasifikacije zvijezda onda nisu u pravu?

I ne zove se zvijezda Danica jer je bukvalno zvijezda, ne provaljuj se...
User avatar
Smrcak15
Posts: 11092
Joined: 13/12/2015 13:23

#9846 Re: Ateizam vs. Religija

Post by Smrcak15 »

Bloo wrote:
Tariiq znaci onaj koji kuca a ne Jutarnja zvijezda to jeste venera, koja uopste nije zvijezda nego planeta.
a sad priznajes definicije?
a kad ti drugi objasnjavaju klasifikacije zvijezda onda nisu u pravu?

I ne zove se zvijezda Danica jer je bukvalno zvijezda, ne provaljuj se...
ne jasna si...sta ja to provaljujem


zvijezda Danica je naziv za planetu Veneru, naucno planeta nije zvijezda, samim tim Tarik nikako nemoze biti planeta Venera tj zvjezda Danica.


PULSARI

Riječ ”tariq” jezički je izvedena iz korijena ”tareqa”, u značenju ”kucati, udarati, lupati”. U velikom broju prijevoda Kur’ana riječ ”Tariq” je uzeta kao lično ime, što nije pravilno.


Tako mi neba i Tarika! A znaš li ti šta je Tarik? Zvijezda koja probija! (86:1-3)

Ova riječ može također značiti i ”pulsirati”, poput kucajućeg srca, iz čega je izveden pojam ”pulsar”, što označava objekat koji je veoma daleko u svemiru i poput zvijezde proizvodi radio signal.

MALI ZELENI LJUDI IZ SVEMIRA


Jocelly Bell sa engleskog Cambridge univerziteta je 1967. godine iznenada naišao na gravitacijsko polje milion puta veće od Sunčevog. Objekat je emitirao pravilne otkucaje nalik otkucajima srca. U to vrijeme se nije znalo da u svemiru postoji neko nebesko tijelo koje bi moglo biti izvor ovako pravilnih otkucaja. Zbog toga se došlo do zaključka da te signale odašiljaju inteligentna bića sa drugih planeta. S velikim uzbuđenjem štampane su pozivnice, obaviještene su medijske kuće i organiziran pompezni seminar. LGM (Little Green Men – mali zeleni čovjek) značilo je da su otkrivena inteligentna bića u svemiru i da je sa njima uspostavljan kontakt putem radio signala. Nedugo zatim otkriven je izvor spornih radio signala. Bila je neutronska zvijezda, nebesko tijelo koje se okreće nepojmljivo velikom brzinom. Neutronske zvijezde tako su dobile još jedno ime, pulsari. Jocellynino otkriće nije omogućilo uspostavljanje kontakta sa svemircima, ali je osiguralo otkriće pulsara. Riječ ”pulsar” i ”pulsirajuća” su u skladu sa riječju ”Tariq”, koja se spominje u Kur’anu, a koja znači ”onaj koji kuca, kucač”.

ZNATE LI ŠTA JE PULSAR?

U drugom ajetu sure ”At-Tariq” čitamo ”A znaš li ti šta je Tariq?” Jedna kašičica materije iz pulsara teži milijardu tona. Kada bi na zemlju pao samo djelić materije sa pulsara, probušio bi Zemlju i izašao na drugom kraju planete. Zamislite, kašičica bilo koje materije sa zemlje teži svega nekoliko grama! Ove činjenice dovoljno govore o tome koliko je teško shvatiti pulsar. Pulsar nastaje sažimanjem zvijezde nekoliko puta većih od Sunca. Prečnik pulsara iznosi oko 15 do 20 km. Kada bismo na takav način sabili i naš planet, bila bi to sfera prečnika od svega 100 metara. Zemlji treba 24 sata da se okrene oko svoje ose, dok se pulsar oko svoje ose obrne nekoliko puta u sekundi. Sve ove činjenice pokazuju kako je teško pojmiti pulsar.

HAJDE, IZMISLITE NEKU MUDŽIZU?

Neki su pokušali identificirati zvijezdu sponemutu u navedenim ajetima i tvrdili da je to neko konkretno nebesko tijelo, Saturn ili Venera. Mustafa Mlivo, koji smatra da su to pogrešne pretpostavke i, ističući da Tariq nije ništa drugo do pulsar, kaže:
”Karakteristike nebeskog tijela koje se spominje u prva tri ajeta sure ”At-Tariq” su:
1- Ono pulsira (kuca);
2- Zvijezda je
3- Probija, buši, prodire

Nijedna planeta Sunčevog sistema ne posjeduje ove osobine budući da:
– nijedna planeta ne pulsira tako da ostavlja utisak kucanja, otkucaja,
– nijedna od njih nije zvijezda, nego su to hladna nebeska tijela,
– nijedna od njih ne proizvodi tako snažnu radijaciju.”
Kao što je to očito, Kur’an govori o zvijezdi koja je otkrivena tek 1970. godine. Zbog toga što niko nije mogao pretpostaviti šta znači pulsirajuća zvijezda, riječ ”Tariq” se u prijevodima najčešće ostavljala neprevedena, a u fusnotama, rječnicima i tefsirima objašnjavalo se njeno značenje.
Kur’an, čija je svaka rečenica, svaka riječ prepuna dubokih značenja, još uvijek krije misteriozne istine koje treba otkriti. Što više proučavamo Kur’an, sve smo prosvjetljeniji i sve smo učeniji.

http://www.kuranskifenomeni.com/2011/03/pulsari/
User avatar
Bloo
Globalna šefica
Posts: 50580
Joined: 16/01/2008 23:03
Location: Korriban

#9847 Re: Ateizam vs. Religija

Post by Bloo »

Dan mrmota.
Sta je pulsar, vrsta neutronske zvijezde?
Odnosno koja je definicija neutronske zvijezde?
Sta tacno pulsira u pulsar?
User avatar
Smrcak15
Posts: 11092
Joined: 13/12/2015 13:23

#9848 Re: Ateizam vs. Religija

Post by Smrcak15 »

Bloo wrote:Dan mrmota.
Sta je pulsar, vrsta neutronske zvijezde?
Odnosno koja je definicija neutronske zvijezde?
Sta tacno pulsira u pulsar?
svaki njezin obrtaj je pulsirajuci signal, ili zvuk kucanja kada se slusa sa radioteleskopom, ako je frekvencija velika onda to postaje kao motorna sega, a ako jos veca frekvencija onda je konstantan zvuk.
User avatar
beni-bu-man
Posts: 17772
Joined: 10/04/2012 09:01
Location: On land, air, or sea, I don't need No I.D

#9849 Re: Ateizam vs. Religija

Post by beni-bu-man »

Bloo wrote:Dan mrmota.
Sta je pulsar, vrsta neutronske zvijezde?
Odnosno koja je definicija neutronske zvijezde?
Sta tacno pulsira u pulsar?

Ovo

User avatar
oaza85
Posts: 1734
Joined: 25/06/2018 09:10
Location: Rogatica Pekara Centar

#9850 Re: Ateizam vs. Religija

Post by oaza85 »

:kiss:
Locked