PC gamerske konfiguracije

Hardware, software, mobiteli, programiranje, internet...

Moderator: Benq

Post Reply
User avatar
Maharadza
Posts: 17069
Joined: 30/01/2013 15:13

#9826 Re: PC gamerske konfiguracije

Post by Maharadza »

caseytron wrote:
Maharadza wrote:
caseytron wrote:
Mnogo nam zavisi od sljedece generacije konzole, koja je sigurno blizu. Ja sam na 1060 isto, sad za sad sve mogu da guram na najvecim postavkama ne ide ispod 60. Al' evo ovaj novi Metro, vec najavljuje neku novu eru
E onda nisi šutao BF5 jer tu na određenim mapama itekako padne ispod 60FPS, a nekada čak ispod 50FPS mada i to samo ako staviš baš sve na Ultra detalje. Doduše High detalji nisu neki primjetan downgrade ali onda dobiješ daleko iznad 60FPS. :thumbup:

Mada zavisi od svakoga pojedinačno, npr. meni će ova 1060-ka 6GB trajati dugo jer ionako igram najviše ove Multiplayer FPS naslove i to na 'tryhard mode', znači sve na Low detalje radi što bolje vidljivosti i što većeg FPS-a. :mrgreen:
BF nikad nisam igrao na postavkama vecih od low-med, koji ti je procesor? BF je gladan procesora, zato ti i pada. Meni nikada nije isao ispod 60 na ovoj kartici, kad sam testirao. Nece ti trajati ne sekiraj se, zahvaljujuci zelenim. :-D
R5 2600 OC na 4GHz ali taj fps drop je na određenim mapama koje valjda nisu baš optimizovane, inače naravno 60 minimum u većini slučajeva!
DonieBrasco
Posts: 20085
Joined: 31/08/2016 16:09

#9827 Re: PC gamerske konfiguracije

Post by DonieBrasco »

Image

Treba mi mala pomoc u veci maticne ploce i M2 NVMe, u pitanju je "Asus B450 F-gaming" na koju zelim da stavim M2, pa me zanima kakav ce utjecaj imati na graficku ovo sto ce PCIe od x16 poceti da radi na x8.

Ova iznad slika je iz uputsva od maticne.
User avatar
Maharadza
Posts: 17069
Joined: 30/01/2013 15:13

#9828 Re: PC gamerske konfiguracije

Post by Maharadza »

DonieBrasco wrote:Image

Treba mi mala pomoc u veci maticne ploce i M2 NVMe, u pitanju je "Asus B450 F-gaming" na koju zelim da stavim M2, pa me zanima kakav ce utjecaj imati na graficku ovo sto ce PCIe od x16 poceti da radi na x8.

Ova iznad slika je iz uputsva od maticne.
Koliko mogu pročitati, ako ubaciš u m2 slot 1 (tekst iznad tog zaokruženog) onda prestaju raditi 2 SATA porta (5 i 6), a ako ubaciš još jedan M2 i u drugi slot onda tek pcie radi na x8 a pošto ta matična ima 2 M2 slota! Znači ubaci slobodno nvme ssd u taj prvi slot, gubiš "samo" SATA portove 5 i 6! :thumbup:
DonieBrasco
Posts: 20085
Joined: 31/08/2016 16:09

#9829 Re: PC gamerske konfiguracije

Post by DonieBrasco »

Rauzmijem to, nego me zanima kako utjece na graficku ovo sto bi PCIe radio na x8. kad bi koristio drugi M2 slot.
User avatar
aditon
Posts: 4661
Joined: 09/11/2015 19:40
Location: Somewhere in between

#9830 Re: PC gamerske konfiguracije

Post by aditon »

Đe ste raja..imate pozdrave iz Banovića..inače ništa novo u Banovićima :P

Donnie, vezano za m.2, tako je to podešeno, ako ne na svim, onda na većini matičnih...kako utiče dva m.2 na grafičku nije mi poznato jer nisam probao, ali jedan m.2 osim što ti onemogući dva SATA porta, drugih negativnih implikacija nema. Slijedom logike, u slučaju dva m.2 zauzeta slota, performanse grafike bi trebale da padaju, čak do 50 %

Neko je možda ovo i testirao ali rijetko ko ima potrebu da ima dva m.2 slota popunjena. Kod mene također na ploči postoje dva, jedan iskorišten i sve radi kako treba..također i kod mene su onemogućena dva SATA porta ali imam ih 16 (čini mi se...ili 12, ne mogu se sad sjetiti) tako da mi to ništa ne znači.
User avatar
Maharadza
Posts: 17069
Joined: 30/01/2013 15:13

#9831 Re: PC gamerske konfiguracije

Post by Maharadza »

aditon wrote:Đe ste raja..imate pozdrave iz Banovića..inače ništa novo u Banovićima :P

Donnie, vezano za m.2, tako je to podešeno, ako ne na svim, onda na većini matičnih...kako utiče dva m.2 na grafičku nije mi poznato jer nisam probao, ali jedan m.2 osim što ti onemogući dva SATA porta, drugih negativnih implikacija nema. Slijedom logike, u slučaju dva m.2 zauzeta slota, performanse grafike bi trebale da padaju, čak do 50 %

Neko je možda ovo i testirao ali rijetko ko ima potrebu da ima dva m.2 slota popunjena. Kod mene također na ploči postoje dva, jedan iskorišten i sve radi kako treba..također i kod mene su onemogućena dva SATA porta ali imam ih 16 (čini mi se...ili 12, ne mogu se sad sjetiti) tako da mi to ništa ne znači.
Kakva je to matična sa 16 SATA portova?! :shock:
DonieBrasco wrote:Rauzmijem to, nego me zanima kako utjece na graficku ovo sto bi PCIe radio na x8. kad bi koristio drugi M2 slot.
Google is your friend;



1% razlika, znači zanemarivo! :thumbup:
User avatar
aditon
Posts: 4661
Joined: 09/11/2015 19:40
Location: Somewhere in between

#9832 Re: PC gamerske konfiguracije

Post by aditon »

Maharadza wrote:
aditon wrote:Đe ste raja..imate pozdrave iz Banovića..inače ništa novo u Banovićima :P

Donnie, vezano za m.2, tako je to podešeno, ako ne na svim, onda na većini matičnih...kako utiče dva m.2 na grafičku nije mi poznato jer nisam probao, ali jedan m.2 osim što ti onemogući dva SATA porta, drugih negativnih implikacija nema. Slijedom logike, u slučaju dva m.2 zauzeta slota, performanse grafike bi trebale da padaju, čak do 50 %

Neko je možda ovo i testirao ali rijetko ko ima potrebu da ima dva m.2 slota popunjena. Kod mene također na ploči postoje dva, jedan iskorišten i sve radi kako treba..također i kod mene su onemogućena dva SATA porta ali imam ih 16 (čini mi se...ili 12, ne mogu se sad sjetiti) tako da mi to ništa ne znači.
Kakva je to matična sa 16 SATA portova?! :shock:
DonieBrasco wrote:Rauzmijem to, nego me zanima kako utjece na graficku ovo sto bi PCIe radio na x8. kad bi koristio drugi M2 slot.
Google is your friend;



1% razlika, znači zanemarivo! :thumbup:
Ma nema...ima 8 sad sam pogledao, i pravo da ti kažem ne znam što mi se vrtila u glavi cifra 12/16
u svakom slučaju, iako su dva disable-ovana, ostaje opet dovoljno slobodnih
Raptor44
Posts: 394
Joined: 25/03/2017 14:02

#9833 Re: PC gamerske konfiguracije

Post by Raptor44 »

RX 570 trenutno 99$ na Amazonu, + dostava za BiH nekih 50$.
Nije loš deal.
User avatar
pajogamer
Posts: 74
Joined: 22/11/2015 22:29

#9834 Re: PC gamerske konfiguracije

Post by pajogamer »

Imao sam problema sa svjetlećim tastaturama. Nakon igranja dva-tri mjeseca je dolazilo do brisanja slova, stvaranja mrlja i sl. Taj problem sam riješio kupovinom nove tastature koju sam premazao bezbojnim lakom za nokte i sad nemam problema.
User avatar
pajogamer
Posts: 74
Joined: 22/11/2015 22:29

#9835 Re: PC gamerske konfiguracije

Post by pajogamer »

Qler wrote:Koliko ti nije puno :)
Za novu grafičku ću izdvojiti do oko 1200KM!
febo_acm
Posts: 10317
Joined: 10/02/2009 17:00
Location: SARAJEVO

#9836 Re: PC gamerske konfiguracije

Post by febo_acm »

Rrx 2070
User avatar
dzeko1
Posts: 1221
Joined: 18/09/2012 13:55

#9837 Re: PC gamerske konfiguracije

Post by dzeko1 »

Sta znam, 2070 ce mu se isplatiti ako ce igrati u 4K, inace nije neka velika razlika na 1080p izmedju 2060 i 2070, ja bih prije isao ili 2060 ili 2080-ku, nekako mi ova 2070 'tanka' u odnosu na ostale. :D
User avatar
aditon
Posts: 4661
Joined: 09/11/2015 19:40
Location: Somewhere in between

#9838 Re: PC gamerske konfiguracije

Post by aditon »

pajogamer wrote:
Qler wrote:Koliko ti nije puno :)
Za novu grafičku ću izdvojiti do oko 1200KM!
ako češ igrati u FHD onda ti ne treba jača kartica od 2060 ili 1070ti/1080 (i ove su karice overkill za FHD al et)
Sve drugo je bespotrebno i bacanje novca ako ne misliš igrati tj nemaš 4k monitor. Gore pomenute kartice u 1440p također jedu sve. Lično bi išao na seriju 10 jer je daleko pouzdanija od RTX jer ako se odlučiš na RTX onda se nadaj da te neće trefiti neka s malerom kartica.
U toku godine, vjerovatno na ljeto izlazi i NAVI serija od AMD-a, pa ako ti se da čekati..
User avatar
M416
Posts: 2751
Joined: 05/11/2014 13:45
Location: AP

#9839 Re: PC gamerske konfiguracije

Post by M416 »

aditon wrote:
pajogamer wrote:
Qler wrote:Koliko ti nije puno :)
Za novu grafičku ću izdvojiti do oko 1200KM!
ako češ igrati u FHD onda ti ne treba jača kartica od 2060 ili 1070ti/1080 (i ove su karice overkill za FHD al et)
Sve drugo je bespotrebno i bacanje novca ako ne misliš igrati tj nemaš 4k monitor. Gore pomenute kartice u 1440p također jedu sve. Lično bi išao na seriju 10 jer je daleko pouzdanija od RTX jer ako se odlučiš na RTX onda se nadaj da te neće trefiti neka s malerom kartica.
U toku godine, vjerovatno na ljeto izlazi i NAVI serija od AMD-a, pa ako ti se da čekati..
Za 60Hz i 75Hz 1080p i 1440p te sto je aditon naveo su definitivno overkill pa cak i za sve dosadasnje naslove 144Hz 1080p,ali ako imas namjeru odraditi upgrade monitora 144Hz onda obavezno zaganjaj ovako nesto zbog nadolazecih naslova u sljedecih par godina :

https://www.doper.ba/Nvidia-GeForce-GTX ... us-Edition
Last edited by M416 on 05/02/2019 15:42, edited 1 time in total.
febo_acm
Posts: 10317
Joined: 10/02/2009 17:00
Location: SARAJEVO

#9840 Re: PC gamerske konfiguracije

Post by febo_acm »

Kupi 1050ti i uzivaj do 2025, moci ce sve na low do 12-13fps. Prosjecnom korisniku ne treba vise od 1080p.

Nisi lud da kupis graficku od 1300km iako imas pare za to... Sta ce ti 2k,4k... Samo vrti na 1080p dok moze barem 10fps.
User avatar
avaks
Posts: 5660
Joined: 03/03/2013 15:44
Location: Sarajevo-x

#9841 Re: PC gamerske konfiguracije

Post by avaks »

Bitno je pokrenuti igru, slideshow hehe
A 1050 svakako sve vrti na high bez problema al' kad bi se gađali traNvajima :thumbup:
febo_acm
Posts: 10317
Joined: 10/02/2009 17:00
Location: SARAJEVO

#9842 Re: PC gamerske konfiguracije

Post by febo_acm »

Ma neka i indie naslovi trzaju, ali samo neka se pokrene :D
User avatar
avaks
Posts: 5660
Joined: 03/03/2013 15:44
Location: Sarajevo-x

#9843 Re: PC gamerske konfiguracije

Post by avaks »

Bitan je Gaming u nazivu :D
I5 druge generacije, dell SFF kućište i napojna od 180w ali 1050 otkida :thumbup:
User avatar
Acid25
Posts: 1891
Joined: 04/04/2013 01:48

#9844 Re: PC gamerske konfiguracije

Post by Acid25 »

febo_acm wrote:Kupi 1050ti i uzivaj do 2025, moci ce sve na low do 12-13fps. Prosjecnom korisniku ne treba vise od 1080p.

Nisi lud da kupis graficku od 1300km iako imas pare za to... Sta ce ti 2k,4k... Samo vrti na 1080p dok moze barem 10fps.
Do 25te!
Image
12-13 fps-a!
Image
caseytron
Posts: 2411
Joined: 01/06/2016 16:42

#9845 Re: PC gamerske konfiguracije

Post by caseytron »

Acid25 wrote:
febo_acm wrote:Kupi 1050ti i uzivaj do 2025, moci ce sve na low do 12-13fps. Prosjecnom korisniku ne treba vise od 1080p.

Nisi lud da kupis graficku od 1300km iako imas pare za to... Sta ce ti 2k,4k... Samo vrti na 1080p dok moze barem 10fps.
Do 25te!
Image
12-13 fps-a!
Image
Sarkazam, samo ga valja prepoznat.
febo_acm
Posts: 10317
Joined: 10/02/2009 17:00
Location: SARAJEVO

#9846 Re: PC gamerske konfiguracije

Post by febo_acm »

Acid25 wrote:
febo_acm wrote:Kupi 1050ti i uzivaj do 2025, moci ce sve na low do 12-13fps. Prosjecnom korisniku ne treba vise od 1080p.

Nisi lud da kupis graficku od 1300km iako imas pare za to... Sta ce ti 2k,4k... Samo vrti na 1080p dok moze barem 10fps.
Do 25te!
Image
12-13 fps-a!
Image

Reci mi da se salis, molim te.
User avatar
Acid25
Posts: 1891
Joined: 04/04/2013 01:48

#9847 Re: PC gamerske konfiguracije

Post by Acid25 »

febo_acm wrote:Reci mi da se salis, molim te.
Popravio si mi dan. :lol:
:kiss:
caseytron wrote:Sarkazam, samo ga valja prepoznat.
Razumem, druže poručniče! :roll:
User avatar
pajogamer
Posts: 74
Joined: 22/11/2015 22:29

#9848 Re: PC gamerske konfiguracije

Post by pajogamer »

Moram priznati da sam "upao na teren" koji baš i ne poznajem, ali sam spreman da naučim neke stvari.
zippoo87
Posts: 19657
Joined: 13/05/2009 19:04
Location: TK

#9849 Re: PC gamerske konfiguracije

Post by zippoo87 »

ima li ko da pokloni 1050 ti,ja ne igram na vise od 12-13 fpsa...meni i to previse...pa eto,ponudite se
:lol:
febo_acm
Posts: 10317
Joined: 10/02/2009 17:00
Location: SARAJEVO

#9850 Re: PC gamerske konfiguracije

Post by febo_acm »

1050ti je nesto kao golf 2
Post Reply