R5 2600 OC na 4GHz ali taj fps drop je na određenim mapama koje valjda nisu baš optimizovane, inače naravno 60 minimum u većini slučajeva!caseytron wrote:BF nikad nisam igrao na postavkama vecih od low-med, koji ti je procesor? BF je gladan procesora, zato ti i pada. Meni nikada nije isao ispod 60 na ovoj kartici, kad sam testirao. Nece ti trajati ne sekiraj se, zahvaljujuci zelenim.Maharadza wrote:E onda nisi šutao BF5 jer tu na određenim mapama itekako padne ispod 60FPS, a nekada čak ispod 50FPS mada i to samo ako staviš baš sve na Ultra detalje. Doduše High detalji nisu neki primjetan downgrade ali onda dobiješ daleko iznad 60FPS.caseytron wrote:
Mnogo nam zavisi od sljedece generacije konzole, koja je sigurno blizu. Ja sam na 1060 isto, sad za sad sve mogu da guram na najvecim postavkama ne ide ispod 60. Al' evo ovaj novi Metro, vec najavljuje neku novu eru![]()
Mada zavisi od svakoga pojedinačno, npr. meni će ova 1060-ka 6GB trajati dugo jer ionako igram najviše ove Multiplayer FPS naslove i to na 'tryhard mode', znači sve na Low detalje radi što bolje vidljivosti i što većeg FPS-a.
PC gamerske konfiguracije
Moderator: Benq
- Maharadza
- Posts: 17069
- Joined: 30/01/2013 15:13
#9826 Re: PC gamerske konfiguracije
-
DonieBrasco
- Posts: 20085
- Joined: 31/08/2016 16:09
#9827 Re: PC gamerske konfiguracije

Treba mi mala pomoc u veci maticne ploce i M2 NVMe, u pitanju je "Asus B450 F-gaming" na koju zelim da stavim M2, pa me zanima kakav ce utjecaj imati na graficku ovo sto ce PCIe od x16 poceti da radi na x8.
Ova iznad slika je iz uputsva od maticne.
- Maharadza
- Posts: 17069
- Joined: 30/01/2013 15:13
#9828 Re: PC gamerske konfiguracije
Koliko mogu pročitati, ako ubaciš u m2 slot 1 (tekst iznad tog zaokruženog) onda prestaju raditi 2 SATA porta (5 i 6), a ako ubaciš još jedan M2 i u drugi slot onda tek pcie radi na x8 a pošto ta matična ima 2 M2 slota! Znači ubaci slobodno nvme ssd u taj prvi slot, gubiš "samo" SATA portove 5 i 6!DonieBrasco wrote:
Treba mi mala pomoc u veci maticne ploce i M2 NVMe, u pitanju je "Asus B450 F-gaming" na koju zelim da stavim M2, pa me zanima kakav ce utjecaj imati na graficku ovo sto ce PCIe od x16 poceti da radi na x8.
Ova iznad slika je iz uputsva od maticne.
-
DonieBrasco
- Posts: 20085
- Joined: 31/08/2016 16:09
#9829 Re: PC gamerske konfiguracije
Rauzmijem to, nego me zanima kako utjece na graficku ovo sto bi PCIe radio na x8. kad bi koristio drugi M2 slot.
- aditon
- Posts: 4661
- Joined: 09/11/2015 19:40
- Location: Somewhere in between
#9830 Re: PC gamerske konfiguracije
Đe ste raja..imate pozdrave iz Banovića..inače ništa novo u Banovićima
Donnie, vezano za m.2, tako je to podešeno, ako ne na svim, onda na većini matičnih...kako utiče dva m.2 na grafičku nije mi poznato jer nisam probao, ali jedan m.2 osim što ti onemogući dva SATA porta, drugih negativnih implikacija nema. Slijedom logike, u slučaju dva m.2 zauzeta slota, performanse grafike bi trebale da padaju, čak do 50 %
Neko je možda ovo i testirao ali rijetko ko ima potrebu da ima dva m.2 slota popunjena. Kod mene također na ploči postoje dva, jedan iskorišten i sve radi kako treba..također i kod mene su onemogućena dva SATA porta ali imam ih 16 (čini mi se...ili 12, ne mogu se sad sjetiti) tako da mi to ništa ne znači.
Donnie, vezano za m.2, tako je to podešeno, ako ne na svim, onda na većini matičnih...kako utiče dva m.2 na grafičku nije mi poznato jer nisam probao, ali jedan m.2 osim što ti onemogući dva SATA porta, drugih negativnih implikacija nema. Slijedom logike, u slučaju dva m.2 zauzeta slota, performanse grafike bi trebale da padaju, čak do 50 %
Neko je možda ovo i testirao ali rijetko ko ima potrebu da ima dva m.2 slota popunjena. Kod mene također na ploči postoje dva, jedan iskorišten i sve radi kako treba..također i kod mene su onemogućena dva SATA porta ali imam ih 16 (čini mi se...ili 12, ne mogu se sad sjetiti) tako da mi to ništa ne znači.
- Maharadza
- Posts: 17069
- Joined: 30/01/2013 15:13
#9831 Re: PC gamerske konfiguracije
Kakva je to matična sa 16 SATA portova?!aditon wrote:Đe ste raja..imate pozdrave iz Banovića..inače ništa novo u Banovićima![]()
Donnie, vezano za m.2, tako je to podešeno, ako ne na svim, onda na većini matičnih...kako utiče dva m.2 na grafičku nije mi poznato jer nisam probao, ali jedan m.2 osim što ti onemogući dva SATA porta, drugih negativnih implikacija nema. Slijedom logike, u slučaju dva m.2 zauzeta slota, performanse grafike bi trebale da padaju, čak do 50 %
Neko je možda ovo i testirao ali rijetko ko ima potrebu da ima dva m.2 slota popunjena. Kod mene također na ploči postoje dva, jedan iskorišten i sve radi kako treba..također i kod mene su onemogućena dva SATA porta ali imam ih 16 (čini mi se...ili 12, ne mogu se sad sjetiti) tako da mi to ništa ne znači.
Google is your friend;DonieBrasco wrote:Rauzmijem to, nego me zanima kako utjece na graficku ovo sto bi PCIe radio na x8. kad bi koristio drugi M2 slot.
1% razlika, znači zanemarivo!
- aditon
- Posts: 4661
- Joined: 09/11/2015 19:40
- Location: Somewhere in between
#9832 Re: PC gamerske konfiguracije
Ma nema...ima 8 sad sam pogledao, i pravo da ti kažem ne znam što mi se vrtila u glavi cifra 12/16Maharadza wrote:Kakva je to matična sa 16 SATA portova?!aditon wrote:Đe ste raja..imate pozdrave iz Banovića..inače ništa novo u Banovićima![]()
Donnie, vezano za m.2, tako je to podešeno, ako ne na svim, onda na većini matičnih...kako utiče dva m.2 na grafičku nije mi poznato jer nisam probao, ali jedan m.2 osim što ti onemogući dva SATA porta, drugih negativnih implikacija nema. Slijedom logike, u slučaju dva m.2 zauzeta slota, performanse grafike bi trebale da padaju, čak do 50 %
Neko je možda ovo i testirao ali rijetko ko ima potrebu da ima dva m.2 slota popunjena. Kod mene također na ploči postoje dva, jedan iskorišten i sve radi kako treba..također i kod mene su onemogućena dva SATA porta ali imam ih 16 (čini mi se...ili 12, ne mogu se sad sjetiti) tako da mi to ništa ne znači.
Google is your friend;DonieBrasco wrote:Rauzmijem to, nego me zanima kako utjece na graficku ovo sto bi PCIe radio na x8. kad bi koristio drugi M2 slot.
1% razlika, znači zanemarivo!
u svakom slučaju, iako su dva disable-ovana, ostaje opet dovoljno slobodnih
-
Raptor44
- Posts: 394
- Joined: 25/03/2017 14:02
#9833 Re: PC gamerske konfiguracije
RX 570 trenutno 99$ na Amazonu, + dostava za BiH nekih 50$.
Nije loš deal.
Nije loš deal.
- pajogamer
- Posts: 74
- Joined: 22/11/2015 22:29
#9834 Re: PC gamerske konfiguracije
Imao sam problema sa svjetlećim tastaturama. Nakon igranja dva-tri mjeseca je dolazilo do brisanja slova, stvaranja mrlja i sl. Taj problem sam riješio kupovinom nove tastature koju sam premazao bezbojnim lakom za nokte i sad nemam problema.
- pajogamer
- Posts: 74
- Joined: 22/11/2015 22:29
#9835 Re: PC gamerske konfiguracije
Za novu grafičku ću izdvojiti do oko 1200KM!Qler wrote:Koliko ti nije puno
-
febo_acm
- Posts: 10317
- Joined: 10/02/2009 17:00
- Location: SARAJEVO
#9836 Re: PC gamerske konfiguracije
Rrx 2070
- dzeko1
- Posts: 1221
- Joined: 18/09/2012 13:55
#9837 Re: PC gamerske konfiguracije
Sta znam, 2070 ce mu se isplatiti ako ce igrati u 4K, inace nije neka velika razlika na 1080p izmedju 2060 i 2070, ja bih prije isao ili 2060 ili 2080-ku, nekako mi ova 2070 'tanka' u odnosu na ostale. 
- aditon
- Posts: 4661
- Joined: 09/11/2015 19:40
- Location: Somewhere in between
#9838 Re: PC gamerske konfiguracije
ako češ igrati u FHD onda ti ne treba jača kartica od 2060 ili 1070ti/1080 (i ove su karice overkill za FHD al et)pajogamer wrote:Za novu grafičku ću izdvojiti do oko 1200KM!Qler wrote:Koliko ti nije puno
Sve drugo je bespotrebno i bacanje novca ako ne misliš igrati tj nemaš 4k monitor. Gore pomenute kartice u 1440p također jedu sve. Lično bi išao na seriju 10 jer je daleko pouzdanija od RTX jer ako se odlučiš na RTX onda se nadaj da te neće trefiti neka s malerom kartica.
U toku godine, vjerovatno na ljeto izlazi i NAVI serija od AMD-a, pa ako ti se da čekati..
- M416
- Posts: 2751
- Joined: 05/11/2014 13:45
- Location: AP
#9839 Re: PC gamerske konfiguracije
Za 60Hz i 75Hz 1080p i 1440p te sto je aditon naveo su definitivno overkill pa cak i za sve dosadasnje naslove 144Hz 1080p,ali ako imas namjeru odraditi upgrade monitora 144Hz onda obavezno zaganjaj ovako nesto zbog nadolazecih naslova u sljedecih par godina :aditon wrote:ako češ igrati u FHD onda ti ne treba jača kartica od 2060 ili 1070ti/1080 (i ove su karice overkill za FHD al et)pajogamer wrote:Za novu grafičku ću izdvojiti do oko 1200KM!Qler wrote:Koliko ti nije puno
Sve drugo je bespotrebno i bacanje novca ako ne misliš igrati tj nemaš 4k monitor. Gore pomenute kartice u 1440p također jedu sve. Lično bi išao na seriju 10 jer je daleko pouzdanija od RTX jer ako se odlučiš na RTX onda se nadaj da te neće trefiti neka s malerom kartica.
U toku godine, vjerovatno na ljeto izlazi i NAVI serija od AMD-a, pa ako ti se da čekati..
https://www.doper.ba/Nvidia-GeForce-GTX ... us-Edition
Last edited by M416 on 05/02/2019 15:42, edited 1 time in total.
-
febo_acm
- Posts: 10317
- Joined: 10/02/2009 17:00
- Location: SARAJEVO
#9840 Re: PC gamerske konfiguracije
Kupi 1050ti i uzivaj do 2025, moci ce sve na low do 12-13fps. Prosjecnom korisniku ne treba vise od 1080p.
Nisi lud da kupis graficku od 1300km iako imas pare za to... Sta ce ti 2k,4k... Samo vrti na 1080p dok moze barem 10fps.
Nisi lud da kupis graficku od 1300km iako imas pare za to... Sta ce ti 2k,4k... Samo vrti na 1080p dok moze barem 10fps.
- avaks
- Posts: 5660
- Joined: 03/03/2013 15:44
- Location: Sarajevo-x
#9841 Re: PC gamerske konfiguracije
Bitno je pokrenuti igru, slideshow hehe
A 1050 svakako sve vrti na high bez problema al' kad bi se gađali traNvajima
A 1050 svakako sve vrti na high bez problema al' kad bi se gađali traNvajima
-
febo_acm
- Posts: 10317
- Joined: 10/02/2009 17:00
- Location: SARAJEVO
#9842 Re: PC gamerske konfiguracije
Ma neka i indie naslovi trzaju, ali samo neka se pokrene 
- avaks
- Posts: 5660
- Joined: 03/03/2013 15:44
- Location: Sarajevo-x
#9843 Re: PC gamerske konfiguracije
Bitan je Gaming u nazivu 
I5 druge generacije, dell SFF kućište i napojna od 180w ali 1050 otkida
I5 druge generacije, dell SFF kućište i napojna od 180w ali 1050 otkida
- Acid25
- Posts: 1891
- Joined: 04/04/2013 01:48
#9844 Re: PC gamerske konfiguracije
Do 25te!febo_acm wrote:Kupi 1050ti i uzivaj do 2025, moci ce sve na low do 12-13fps. Prosjecnom korisniku ne treba vise od 1080p.
Nisi lud da kupis graficku od 1300km iako imas pare za to... Sta ce ti 2k,4k... Samo vrti na 1080p dok moze barem 10fps.

12-13 fps-a!

-
caseytron
- Posts: 2411
- Joined: 01/06/2016 16:42
#9845 Re: PC gamerske konfiguracije
Sarkazam, samo ga valja prepoznat.Acid25 wrote:Do 25te!febo_acm wrote:Kupi 1050ti i uzivaj do 2025, moci ce sve na low do 12-13fps. Prosjecnom korisniku ne treba vise od 1080p.
Nisi lud da kupis graficku od 1300km iako imas pare za to... Sta ce ti 2k,4k... Samo vrti na 1080p dok moze barem 10fps.
12-13 fps-a!
-
febo_acm
- Posts: 10317
- Joined: 10/02/2009 17:00
- Location: SARAJEVO
#9846 Re: PC gamerske konfiguracije
Acid25 wrote:Do 25te!febo_acm wrote:Kupi 1050ti i uzivaj do 2025, moci ce sve na low do 12-13fps. Prosjecnom korisniku ne treba vise od 1080p.
Nisi lud da kupis graficku od 1300km iako imas pare za to... Sta ce ti 2k,4k... Samo vrti na 1080p dok moze barem 10fps.
12-13 fps-a!
Reci mi da se salis, molim te.
- Acid25
- Posts: 1891
- Joined: 04/04/2013 01:48
#9847 Re: PC gamerske konfiguracije
Popravio si mi dan.febo_acm wrote:Reci mi da se salis, molim te.
Razumem, druže poručniče!caseytron wrote:Sarkazam, samo ga valja prepoznat.
- pajogamer
- Posts: 74
- Joined: 22/11/2015 22:29
#9848 Re: PC gamerske konfiguracije
Moram priznati da sam "upao na teren" koji baš i ne poznajem, ali sam spreman da naučim neke stvari.
-
zippoo87
- Posts: 19657
- Joined: 13/05/2009 19:04
- Location: TK
#9849 Re: PC gamerske konfiguracije
ima li ko da pokloni 1050 ti,ja ne igram na vise od 12-13 fpsa...meni i to previse...pa eto,ponudite se

-
febo_acm
- Posts: 10317
- Joined: 10/02/2009 17:00
- Location: SARAJEVO
#9850 Re: PC gamerske konfiguracije
1050ti je nesto kao golf 2
