IRAN

Post Reply
zvizdan
Posts: 935
Joined: 06/11/2006 20:33

#9776 Re: IRAN

Post by zvizdan »

Arteta wrote:
zvizdan wrote:
Znas li ti da postoje razlike u poimanju javnog morala u razlicitim kulturama? Sta fali,skines se fino u gacice, murija to vjerovatno nece nista. Ne kontam sta te prijeci, nikad lakse i brze neces zaraditi dvije glave.
Nema to veze s moralom nego sa ljudskim pravima.
U Iranu zene imaju manja prava nego u ostatku Svijeta.

Sto se tice gacica, moze ali na kupanju.
Oprosti, ali ne da mi se o otrcanim pitanjima. Razmisljaj sam malo. Naprimjer u smjeru: zasto cura veceras ne bi mogla u kino negdje u New Yorku samo u donjem vesu? Zar zabrana nije krsenje njenih ljudskih prava? Zasto ne bi mogla gola, uostalom? Njeno tijelo, njeno pravo da odluci hoce li ga icim pokriti. Ili postoje granice koje diktira iskljucivo zapadna kultura? Zasto bi to bilo normalno, zasto bi norme te kulture vazile za ostatak covjecanstva? Uvidjas li ti ikakav paradoks u svemu tome?
User avatar
Kikibombona
Posts: 34325
Joined: 29/06/2013 08:48

#9777 Re: IRAN

Post by Kikibombona »

Kurdske ucenice u Mahabadu prije vjerske diktature

Image

Mozete misliti kakav je osjecaj kada ti neko nametne da nosis maramu koju ne zelis i ne osjecas. Atak na identitet, individualnost.

Zamislite da vam zakon naredi da morate nositi kape i imati bradu od 30cm.
User avatar
Arteta
Posts: 6740
Joined: 24/09/2011 11:59
Location: Tamni Vilajet

#9778 Re: IRAN

Post by Arteta »

zvizdan wrote:
Arteta wrote:
zvizdan wrote:
Znas li ti da postoje razlike u poimanju javnog morala u razlicitim kulturama? Sta fali,skines se fino u gacice, murija to vjerovatno nece nista. Ne kontam sta te prijeci, nikad lakse i brze neces zaraditi dvije glave.
Nema to veze s moralom nego sa ljudskim pravima.
U Iranu zene imaju manja prava nego u ostatku Svijeta.

Sto se tice gacica, moze ali na kupanju.
Oprosti, ali ne da mi se o otrcanim pitanjima. Razmisljaj sam malo. Naprimjer u smjeru: zasto cura veceras ne bi mogla u kino negdje u New Yorku samo u donjem vesu? Zar zabrana nije krsenje njenih ljudskih prava? Zasto ne bi mogla gola, uostalom? Njeno tijelo, njeno pravo da odluci hoce li ga icim pokriti. Ili postoje granice koje diktira iskljucivo zapadna kultura? Zasto bi to bilo normalno, zasto bi norme te kulture vazile za ostatak covjecanstva? Uvidjas li ti ikakav paradoks u svemu tome?
U donjem vesu se itekako ima pravo hodati po New Yorku, samo to niko ne zeli.
Ne vidim nigdje paradoks.
zvizdan
Posts: 935
Joined: 06/11/2006 20:33

#9779 Re: IRAN

Post by zvizdan »

Na neku cudnu foru ti znas da bas niko u 20 milionskom grad ne zeli hodati ulicom iskljucivo u donjem vesu? Kako to znas, postoje neka istrazivanja o tome ili sta? Ili je razlog zasto to ljudi ipak ne rade u necemu drugom? Nema veze, uostalom. Sve si u pravu, da Iranke nemaju ono malo krpe na glavi, njihovi zivoti bi bio nemjerljivo kvalitetniji, ispunjeniji, produhovljeniji, intelektualniji... Recimo, kod nas ce veceras folkoteke biti pune prosvijetljenih sretnica.
User avatar
Arteta
Posts: 6740
Joined: 24/09/2011 11:59
Location: Tamni Vilajet

#9780 Re: IRAN

Post by Arteta »

zvizdan wrote:Na neku cudnu foru ti znas da bas niko u 20 milionskom grad ne zeli hodati ulicom iskljucivo u donjem vesu? Kako to znas, postoje neka istrazivanja o tome ili sta? Ili je razlog zasto to ljudi ipak ne rade u necemu drugom? Nema veze, uostalom. Sve si u pravu, da Iranke nemaju ono malo krpe na glavi, njihovi zivoti bi bio nemjerljivo kvalitetniji, ispunjeniji, produhovljeniji, intelektualniji... Recimo, kod nas ce veceras folkoteke biti pune prosvijetljenih sretnica.
Ukucaj na google, "naked in public" ili slicne stvari pa ces naci mnogo materijala, ali to su rijetki slucajevi i rijetko kome ce pasti na pamet da ode u kino u gacicama osim nekom bolesniku.

Da li si ikad gledao filmove sa zapada i bas nikad nisi nikog vidio u gacicama?
Ima ona scena u ovom novom serijalu LZN gdje Faruk u boksericama trci kroz Sarajevo.

Iran je dno sto se tice slobode i djevojke moraju imati pravo da se oblace kako hoce.
zvizdan
Posts: 935
Joined: 06/11/2006 20:33

#9781 Re: IRAN

Post by zvizdan »

Arteta wrote:
zvizdan wrote:Na neku cudnu foru ti znas da bas niko u 20 milionskom grad ne zeli hodati ulicom iskljucivo u donjem vesu? Kako to znas, postoje neka istrazivanja o tome ili sta? Ili je razlog zasto to ljudi ipak ne rade u necemu drugom? Nema veze, uostalom. Sve si u pravu, da Iranke nemaju ono malo krpe na glavi, njihovi zivoti bi bio nemjerljivo kvalitetniji, ispunjeniji, produhovljeniji, intelektualniji... Recimo, kod nas ce veceras folkoteke biti pune prosvijetljenih sretnica.
Ukucaj na google, "naked in public" ili slicne stvari pa ces naci mnogo materijala, ali to su rijetki slucajevi i rijetko kome ce pasti na pamet da ode u kino u gacicama osim nekom bolesniku.

Da li si ikad gledao filmove sa zapada i bas nikad nisi nikog vidio u gacicama?
Ima ona scena u ovom novom serijalu LZN gdje Faruk u boksericama trci kroz Sarajevo.

Iran je dno sto se tice slobode i djevojke moraju imati pravo da se oblace kako hoce.
Americke komedije, LZN, Faruk...? :D Oprosti, ne da mi se vise s tobom.
User avatar
Arteta
Posts: 6740
Joined: 24/09/2011 11:59
Location: Tamni Vilajet

#9782 Re: IRAN

Post by Arteta »

zvizdan wrote:
Arteta wrote:
zvizdan wrote:Na neku cudnu foru ti znas da bas niko u 20 milionskom grad ne zeli hodati ulicom iskljucivo u donjem vesu? Kako to znas, postoje neka istrazivanja o tome ili sta? Ili je razlog zasto to ljudi ipak ne rade u necemu drugom? Nema veze, uostalom. Sve si u pravu, da Iranke nemaju ono malo krpe na glavi, njihovi zivoti bi bio nemjerljivo kvalitetniji, ispunjeniji, produhovljeniji, intelektualniji... Recimo, kod nas ce veceras folkoteke biti pune prosvijetljenih sretnica.
Ukucaj na google, "naked in public" ili slicne stvari pa ces naci mnogo materijala, ali to su rijetki slucajevi i rijetko kome ce pasti na pamet da ode u kino u gacicama osim nekom bolesniku.

Da li si ikad gledao filmove sa zapada i bas nikad nisi nikog vidio u gacicama?
Ima ona scena u ovom novom serijalu LZN gdje Faruk u boksericama trci kroz Sarajevo.

Iran je dno sto se tice slobode i djevojke moraju imati pravo da se oblace kako hoce.
Americke komedije, LZN, Faruk...? :D Oprosti, ne da mi se vise s tobom.
Ne gledam LZN, rijetko koju americku komediju pogledam jer komediju smatram najslabijim zanrom u kinematografiji, ali to sam ti naveo kao primjere slobode koji su lako dostupni.


p.s.Ti mozes ostati bez argumenata i pobjeci, niko ti ne brani.

I na kraju da zakljucimo, Iran je zemlja koja krsi prava zena.
User avatar
Arteta
Posts: 6740
Joined: 24/09/2011 11:59
Location: Tamni Vilajet

#9783 Re: IRAN

Post by Arteta »

Kikibombona wrote:
salik79 wrote: Kakvoj vecoj slobodi?!! Svi imaju apsolutno ista prava! Nebitno kojoj vjerskoj, ili nacionalnoj grupaciji pripadaju. Iznimka su bahaije, ali to ima sasvim druge razloge...

Kritikovati mozes isto kao sto mi kritikujemo. I, sta sada? Kao sto vec jednom rekoh, navedi ti meni primjer bilo koje drzave u svijetu, sa priblizno istim primjerom sina Ajetullaha Rafsandzanija! Dakle, jedan od kljucnih ljudi I.R. Iran, medju glavnim facama, a sin mu robija 10 godina zbog korupcije (mora da je Kurd :mrgreen: ) ...Izvoli, navedi primjer, pa cemo dalje.
Pa daj mi jedan jedini dokaz da neko u Iranu kritikuje ajatolaha i da smatra da njegov nacin rada nije dobar. Samo jedan dokaz. Pratis desavanja u Iranu, nece ti biti tesko ponuditi dokaz ako zaista postoji. Cisto da vidimo da li se u Iranu postuje pravo na razlicito misljenje ili se radi o rigidnoj vjerskoj diktaturi.

Da li postoji ijedno udruzenje zena koje se bori za ukidanje obaveznog hidzaba.

Ima li u toj drzavi iko da zeli mijenjati drzavno uredjenje i drustvene norme?

Kazes svima imaju ista prava, svima potaman. Imaju i u Spaniji pa se opet bune. Ima li ijedan manjinski narod u Iranu da se buni a da ne bude nakon toga slomljen na ulici?

Kurdi su imali citav niz pobuna, na desetine. Nakon svake su ih rastavili od zivota. Iran ne poznaje mirne demonstracije.
U zemlji od 80 miliona stanovnika trebalo bi biti poprilican broj kriticara ukoliko se radi o normalnoj drzavi.
User avatar
Opetja033
Posts: 10041
Joined: 01/11/2011 20:33

#9784 Re: IRAN

Post by Opetja033 »

salik79 wrote:
insomnia78 wrote: Image :lol:
Poslije koncerta:

Image

:D
:lol:

P.S. Moram te ispraviti: pitanje smrtne kazne u SAD je na nivou drzava a ne na federalnom nivou. Dakle ne mozes reci "U SAD je tako i tako...". Ovisi od savezne drzave do drzave. A ni u jednoj ne mozes pogubiti maloljetnika. :wink:
User avatar
salik79
Posts: 27013
Joined: 16/09/2013 13:15

#9785 Re: IRAN

Post by salik79 »

Ljudi moji, nekako sam sebi ispadam smijesan ubjedjujuci vase, masmedijskom propagandom, isprane mozgove da stereotip o Iranu, koji vam je, htjeli to priznati, ili ne, "instaliran" u mali mozak pokusam razbiti. Dzaba svi realni dokumentarci, dzaba svi oni koji su posjetili, ili zivjeli i zive u toj zemlji, dzaba legenda i doajen njemackog novinarstva, najcjenjeni ekspert po BI pitanjima pokojni dr. Peter Scholl Latour (Jevrej po majci, sestric cuvenog ljekara i humaniste, dr. Roberta Nussbauma, koji je skoncao u konc-logoru), dzaba nasi Mufid Memija, Zlatko Dizdarevic i ostali velikani novinarstva i geo-politike, dzaba sve - jer to je jace od vas...Smijesno mi, jer upravo naletih na recenziju/uvod/komentar knjige/putopisa koju je napisala novinarka iz zapadne Hercegovine, opet nemuslimanka, Mila Stankovic, a koji mentarisao njen kolega Robert Bubalo, "Ponosna pustinja". Pa da podijelim s vama:

Nježne priče o Iranu, njegovom narodu i o našoj bližoj prošlosti

Svaki pravi novinar kad-tad osjeti potrebu postati dio svijeta u kojem su nekad vladali Dostojevski i Marquez, a danas Mihail Šiškin. Većina novinara, ipak, nikad ne objavi knjigu, poneki to učine za svoga života, a Večernjakova novinarka vjerojatno je svjetski raritet jer je u istome danu izdala čak dvije knjige. I to potpuno različitog žanra: "Ponosna pustinja" je putopis kroz Perziju, a "Retrovizor" zbirka Milinih kolumni koje je u Večernjem listu objavila u razdoblju od 2007. do 2013. godine.



Iako sam za knjigu "Retrovizor" pisao pogovor svojoj dragoj kolegici, ipak ću se najprije posvetiti knjizi "Ponosna pustinja" jer me ta knjiga zapravo više zaintrigirala. Zapravo, Mila je napisala jedan predivan esej o zemlji koja je nepravedno označena "osovinom zla" koja je desetljećima bila u izolaciji i koja je tek velikim političkim naporima američkog predsjednika Baracka Obame i njegova državnog tajnika Johna Kerryja lišena tih okova. I usprkos bolesnim nastojanjima izraelskih i saudijskih političara, postala dio boljeg svijeta. A tom svijetu Iran pripada više nego njegovi oponenti.

I sam sam novinar i već godinama pratim Iran, zemlju bogate povijesti i kulture, državu koja ima razvijen nuklearni i svemirski program, civilizaciju koja se diči sjajnom kinematografijom i fenomenalnim piscima, dio svijeta koji ima najobrazovaniju mladu populaciju. Državu koja više od 300 godina nikoga nije napala, ali koju za ratne aspiracije uporno optužuju oni koji bez pardona bombardiraju druge kad god im se to prohtije.

Iran je zemlja u kojoj kršćani i židovi imaju zajamčena mjesta u parlamentu, u kojoj se zoroastrizam njeguje kao jedinstvena baština, u kojoj Kurdi od sve četiri države u kojima su nastanjeni najbolje žive. To je zemlja u kojoj žive neki od najboljih filmskih redatelja današnjice: Asghar Farhadi, Majid Majidi, Jafar Panahi. Osobno, nisam gledao ljepši i emotivniji film od Majidijeve "Boje neba", predivne priče o slijepom iranskom dječaku kroz koju je tako opipljiva tama i smrt, ali i nada u beskraj.

Godinama pratim kako zapadni mainstream mediji pišu o Iranu. Promatram fotografije koje iz Teherana objavljuju svjetske agencije poput Reutersa, AFP-a, AP-a. Uglavnom su na njihovim servisima fotografije koje prikazuju stare iranske žene zamotane u crne marame. Nigdje nećete vidjeti mladu djevojku u mini suknji ili mladića u trapericama iako je Teheran zapravo prepun upravo takve mladeži.

Sve ovo o čemu pišem je razbijanje stereotipa o Iranu i Irancima i upravo to u svojoj knjizi radi kolegica Mila Stanković. I ja sam naprosto ponosan što je osoba iz moga grada otišla u tu drevnu zemlju i što nam je iz vlastitog iskustva ispričala nježnu, toplu i zanosnu priču o Irancima. Sretan sam što je baš moja kolegica iz Večernjeg lista ta koja je začepila usta izraelskim i saudijskim dužnosnicima koji nam o Iranu lažu kao o zemlji zla, a Iran je zemlja istine i ljubavi. To je jedina zemlja Bliskog istoka koja vas miluje toplinom i čarolijom. Možda je to donedavno bila i Sirija, ali je uništena besmislenom, zapadnom željom da sruši režim koji je osiguravao kakav-takav sklad u zemlji tisuću etničkih zajednica.

Mila Stanković je rođena Širokobriježanka. Cijeli je život provela radeći u novinarstvu. Naravno, nije puno zaradila, ali je 'skucala' za nekakav auto kojim svaki dan putuje 22 kilometra iz Širokog Brijega na posao u Mostar. Ali je Mila bila i dovoljno štedljiva da skupi novac i u vlastitoj nakladi izda dvije knjige. Ova druga, "Retrovizor", temeljita je zbirka kolumni u razdoblju od šest godina. Za nju sam napisao i pogovor i ne vidim da bih mogao pametnije opisati njezinu drugu, sjajnu knjigu, pa ću ovdje iznijeti nekoliko pasusa iz te recenzije.

Dakle, to su Miline mjesečne kolumne iz tih šest godina i donose nam zapažanja iz preciznog ženskog kuta, pomalo pomilovana poetikom. Mila kolumne često započinje haiku rečenicama. Recimo: "Listopad. Težak mjesec". I inače, stil njezina pisanja je vrlo jednostavan, bez rečenica koje upadaju u beskrajne digresije i gube smisao. Njezino je pisanje zaokruženo poput zemaljske putanje oko Sunca.

Dok sam sredinom devedesetih radio na HTV-u u dopisništvu u Širokom Brijegu, krišom sam jedno vrelo popodne promatrao nedavno preminulog Petra Miloša kako piše tekst za svoj prilog. Popušio je pola kutije cigareta, a nije ni slova napisao. Onda je ustao, iz gepeka izvadio iz gajbe toplu pivu, drugu, treću... A onda je konačno iz njega nešto navrlo i učas je 'nalupao' tekst. Kad je skoknuo u wc riješiti se pive, ja sam se nadvirio nad pisaći stroj i vidio deset prostih rečenica. To je bio prilog od 30 sekundi za središnji Dnevnik. Pitao sam se - što li se Petar toliko mučio, a rečenice mu k'o u djeteta? Ali navečer kad sam pogledao Dnevnik shvatio sam koliko je Petrova genijalnost miljama iznad ostalih. Samo su njegove rečenice klizile ekranom poput najboljeg viskija suhim grlom. U tome je poanta, u jednostavnosti i čistoći jezika, pa onda i minijutarna pridjevska igrica zasjaji poput Venere na nebu. Tako je i s Milom, njezino je pisanje kratko, stilski dotjerano i jasno. Ona zvuči, glazbeno rečeno, poput Creedencea.

Ono što još lijepo pokazuje ovaj kolumnistički vremeplov jest kako smo mi retardirani optimisti. Recimo, u kolumni s kraja 2007. Mila piše kako optimisti vjeruju da će BiH ući u Europsku uniju 2014. Znajući sebe, vjerujem kad sam to pročitao da sam rekao: ajde Mila, o'ladi malo, ući ćemo mi puno ranije. Bilo je to godinu dana prije nego što je letjelica New Horizons poletjela na neizvjesnu misiju prema Plutonu. Nikada se ne bih kladio da će sonda veličine klavira doći do Plutona, ali eto - došla je na rub našeg Sunčeva sustava, do mrginja unutar kojeg se, s ostalim planetima, poput obitelji, guramo i vrtimo oko iste majke zvijezde. Ali BiH danas nije ni milimetra bliže da se ugura u tu zajednicu europskih obitelji koju smatramo svojom malom, zemaljskom kućom. Da Mila sad napiše da ćemo u EU ući 2034., ne bih vjerovao. Više nisam optimist. Bar ne u tome. I da, te 2007. kad je Mila napisala tu kolumnu izišao je prvi iPhone. A ja ovaj pogovor svojoj dragoj kolegici pišem na iPadu. Sve je nekud otišlo, samo ta naša BiH ne vrti se nigdje, čini mi se čak ni oko Sunca.

Znam da ste, ako ste pročitali knjigu, naišli i na niz drugih zanimljivih situacija. Ako niste, i ako ste počeli čitati knjigu unatrag od pogovora - što i ja redovito činim - onda sad navalite s početka. Čeka vas zanimljivo putovanje kroz vrijeme, podsjetnik na mnogo teških trenutaka i tek poneki sretan dan. Poput ovoga kad ste u rukama počeli listati ovu knjigu.

Ja sam sretnik koji je obje ove knjige već pročitao i nadam se da ću u sljedećim mjesecima biti pozvan da bar na jednom predstavljanju kažem još nešto o ovim predivnim djelima svoje kolegice. I nadam se da će nas Mila jednog dana iznenaditi još pokojim esejem jer njezina literarna misao naprosto žudi za avanturom i slobodom.
http://www.vecernji.ba/njezne-price-o-i ... ti-1022956

Bujrum, jos jedna knjiga, jos jedno svjedocenje nemuslimana, pa - ko zna - mozda se barem okrznu ti vasi stereotipi, pomno stvarani cijeli vas životni vijek.
Last edited by salik79 on 09/01/2016 19:47, edited 1 time in total.
User avatar
salik79
Posts: 27013
Joined: 16/09/2013 13:15

#9786 Re: IRAN

Post by salik79 »

Opetja033 wrote:
salik79 wrote:
insomnia78 wrote: Image :lol:
Poslije koncerta:

Image

:D
:lol:

P.S. Moram te ispraviti: pitanje smrtne kazne u SAD je na nivou drzava a ne na federalnom nivou. Dakle ne mozes reci "U SAD je tako i tako...". Ovisi od savezne drzave do drzave. A ni u jednoj ne mozes pogubiti maloljetnika. :wink:
Ma znam. Htio sam reci - osuditi na smrt. Smaknut ce biti po navrsenom punoljetstvu. Golema razlika :mrgreen:
User avatar
walter kurtz
Posts: 5918
Joined: 07/11/2014 08:27
Location: Nung river

#9787 Re: IRAN

Post by walter kurtz »

salik79 wrote:Ljudi moji, nekako sam sebi ispadam smijesan ubjedjujuci vase, masmedijskom propagandom, isprane mozgove da stereotip o Iranu, koji vam je, htjeli to priznati, ili ne, "instaliran" u mali mozak. Dzaba svi realni dokumentarci, dzaba svi oni koji su posjetili, ili zivjeli i zive u toj zemlji, dzaba legenda i doajen njemackog novinarstva, najcjenjeni ekspert po BI pitanjima pokojni dr. Peter Scholl Latour (Jevrej po majci, sestric cuvenog ljekara i humaniste, dr. Roberta Nussbauma, koji je skoncao u konc-logoru), dzaba nasi Mufid Memija, Zlatko Dizdarevic i ostali velikani novinarstva i geo-politike, dzaba sve - jer to je jace od vas...Smijesno mi, jer upravo naletih na recenziju/uvod/komentar knjige/putopisa koju je napisala novinarka iz zapadne Hercegovine, opet nemuslimanka, Mila Stankovic, a koji mentarisao njen kolega Robert Bubalo, "Ponosna pustinja". Pa da podijelim s vama:
siijo :P trolaju te ko kikija za kurde :mrgreen: iran je ispred arapa u svakom pogledu :wink:
User avatar
jao_situacije
Posts: 18094
Joined: 29/03/2014 19:20

#9788 Re: IRAN

Post by jao_situacije »

valtere jesi bio na temi o turskoj :mrgreen:
User avatar
walter kurtz
Posts: 5918
Joined: 07/11/2014 08:27
Location: Nung river

#9789 Re: IRAN

Post by walter kurtz »

jao_situacije wrote:valtere jesi bio na temi o turskoj :mrgreen:
nisam da pogadjam :mrgreen:
User avatar
Opetja033
Posts: 10041
Joined: 01/11/2011 20:33

#9790 Re: IRAN

Post by Opetja033 »

walter kurtz wrote:
salik79 wrote:Ljudi moji, nekako sam sebi ispadam smijesan ubjedjujuci vase, masmedijskom propagandom, isprane mozgove da stereotip o Iranu, koji vam je, htjeli to priznati, ili ne, "instaliran" u mali mozak. Dzaba svi realni dokumentarci, dzaba svi oni koji su posjetili, ili zivjeli i zive u toj zemlji, dzaba legenda i doajen njemackog novinarstva, najcjenjeni ekspert po BI pitanjima pokojni dr. Peter Scholl Latour (Jevrej po majci, sestric cuvenog ljekara i humaniste, dr. Roberta Nussbauma, koji je skoncao u konc-logoru), dzaba nasi Mufid Memija, Zlatko Dizdarevic i ostali velikani novinarstva i geo-politike, dzaba sve - jer to je jace od vas...Smijesno mi, jer upravo naletih na recenziju/uvod/komentar knjige/putopisa koju je napisala novinarka iz zapadne Hercegovine, opet nemuslimanka, Mila Stankovic, a koji mentarisao njen kolega Robert Bubalo, "Ponosna pustinja". Pa da podijelim s vama:
siijo :P trolaju te ko kikija za kurde :mrgreen: iran je ispred arapa u svakom pogledu :wink:
Jest da je sijetina, al kvalitetno samara psihoze one kurdske komunjare. Ruku na srce :D
Lik je i konacno, zvanicno, skrooooooz odlijepio.
User avatar
jao_situacije
Posts: 18094
Joined: 29/03/2014 19:20

#9791 Re: IRAN

Post by jao_situacije »

walter kurtz wrote:
jao_situacije wrote:valtere jesi bio na temi o turskoj :mrgreen:
nisam da pogadjam :mrgreen:
ima jedan fin video :lol:
User avatar
walter kurtz
Posts: 5918
Joined: 07/11/2014 08:27
Location: Nung river

#9792 Re: IRAN

Post by walter kurtz »

Opetja033 wrote:
walter kurtz wrote:
salik79 wrote:Ljudi moji, nekako sam sebi ispadam smijesan ubjedjujuci vase, masmedijskom propagandom, isprane mozgove da stereotip o Iranu, koji vam je, htjeli to priznati, ili ne, "instaliran" u mali mozak. Dzaba svi realni dokumentarci, dzaba svi oni koji su posjetili, ili zivjeli i zive u toj zemlji, dzaba legenda i doajen njemackog novinarstva, najcjenjeni ekspert po BI pitanjima pokojni dr. Peter Scholl Latour (Jevrej po majci, sestric cuvenog ljekara i humaniste, dr. Roberta Nussbauma, koji je skoncao u konc-logoru), dzaba nasi Mufid Memija, Zlatko Dizdarevic i ostali velikani novinarstva i geo-politike, dzaba sve - jer to je jace od vas...Smijesno mi, jer upravo naletih na recenziju/uvod/komentar knjige/putopisa koju je napisala novinarka iz zapadne Hercegovine, opet nemuslimanka, Mila Stankovic, a koji mentarisao njen kolega Robert Bubalo, "Ponosna pustinja". Pa da podijelim s vama:
siijo :P trolaju te ko kikija za kurde :mrgreen: iran je ispred arapa u svakom pogledu :wink:
Jest da je sijetina, al kvalitetno samara psihoze one kurdske komunjare. Ruku na srce :D
Lik je i konacno, zvanicno, skrooooooz odlijepio.
Dobar je kurd nemoj tako :mrgreen:
User avatar
walter kurtz
Posts: 5918
Joined: 07/11/2014 08:27
Location: Nung river

#9793 Re: IRAN

Post by walter kurtz »

jao_situacije wrote:
walter kurtz wrote:
jao_situacije wrote:valtere jesi bio na temi o turskoj :mrgreen:
nisam da pogadjam :mrgreen:
ima jedan fin video :lol:
Daj link da ne trazim
User avatar
Opetja033
Posts: 10041
Joined: 01/11/2011 20:33

#9794 Re: IRAN

Post by Opetja033 »

walter kurtz wrote:
jao_situacije wrote:
walter kurtz wrote:nisam da pogadjam :mrgreen:
ima jedan fin video :lol:
Daj link da ne trazim
Jesi li 18+? :mrgreen:

Na videu kurdski terorista malo izveo macka da ga protegne. :mrgreen:
User avatar
walter kurtz
Posts: 5918
Joined: 07/11/2014 08:27
Location: Nung river

#9795 Re: IRAN

Post by walter kurtz »

Opetja033 wrote:
Jesi li 18+? :mrgreen:

Na videu kurdski terorista malo izveo macka da ga protegne. :mrgreen:
Daj moram to vidjeti :mrgreen:
User avatar
jao_situacije
Posts: 18094
Joined: 29/03/2014 19:20

#9796 Re: IRAN

Post by jao_situacije »

2 stranice iza zadnjeg posta, ja mislim :mrgreen:
User avatar
walter kurtz
Posts: 5918
Joined: 07/11/2014 08:27
Location: Nung river

#9797 Re: IRAN

Post by walter kurtz »

jao_situacije wrote:2 stranice iza zadnjeg posta, ja mislim :mrgreen:
:pisnuo: :pisnuo: :pisnuo: :pisnuo: placem :pisnuo: :pisnuo: :pisnuo:
User avatar
Gojeni H
Posts: 10228
Joined: 28/04/2012 09:54

#9798 Re: IRAN

Post by Gojeni H »

Tabhana wrote:
zvizdan wrote:
Tabhana wrote:Pa nije samo radi govora sa klipa ubijen.
Prijatelju, u islamu, onakvom kakvog ga je donio Poslanik, a.s., ljude se ne ubija zbog stavova. Kakvi god ti stavovi bili i cega god se ticali. Takve grozote su smislili losi ljudi, da bi zastitili svoje dinastije, ideologije, feude, imetke, poslove...
Nije bilo ni Sunnita, Šija itd, bilo je samo muslimana.

Ja ne branim KSA, samo kažem da se zakoni država u kojima boraviš moraju poštovati, zar ne? Ako je moja rečenica sporna, halalite.
@Tabhana

Problem i jeste u tome sto je Saudija i zemlja sita dzaferija i ismailija.
Rezim se ne ponasa tako. Nesto slicno nacinu na koji su Srbi gledali na Albance ... strani element, pod-ljudi ...
User avatar
Gojeni H
Posts: 10228
Joined: 28/04/2012 09:54

#9799 Re: IRAN

Post by Gojeni H »

Opetja033 wrote:
walter kurtz wrote:
salik79 wrote:Ljudi moji, nekako sam sebi ispadam smijesan ubjedjujuci vase, masmedijskom propagandom, isprane mozgove da stereotip o Iranu, koji vam je, htjeli to priznati, ili ne, "instaliran" u mali mozak. Dzaba svi realni dokumentarci, dzaba svi oni koji su posjetili, ili zivjeli i zive u toj zemlji, dzaba legenda i doajen njemackog novinarstva, najcjenjeni ekspert po BI pitanjima pokojni dr. Peter Scholl Latour (Jevrej po majci, sestric cuvenog ljekara i humaniste, dr. Roberta Nussbauma, koji je skoncao u konc-logoru), dzaba nasi Mufid Memija, Zlatko Dizdarevic i ostali velikani novinarstva i geo-politike, dzaba sve - jer to je jace od vas...Smijesno mi, jer upravo naletih na recenziju/uvod/komentar knjige/putopisa koju je napisala novinarka iz zapadne Hercegovine, opet nemuslimanka, Mila Stankovic, a koji mentarisao njen kolega Robert Bubalo, "Ponosna pustinja". Pa da podijelim s vama:
siijo :P trolaju te ko kikija za kurde :mrgreen: iran je ispred arapa u svakom pogledu :wink:
Jest da je sijetina, al kvalitetno samara psihoze one kurdske komunjare. Ruku na srce :D
Lik je i konacno, zvanicno, skrooooooz odlijepio.
Posten bi se covjek poklopio i zaobilazio forum barem 2-3 mjeseca dok se prasina ne slegne.
Ali, evo ... opet ubitacni komentari i briljantne analize ...
User avatar
Arteta
Posts: 6740
Joined: 24/09/2011 11:59
Location: Tamni Vilajet

#9800 Re: IRAN

Post by Arteta »

Opetja033 wrote:
walter kurtz wrote:
salik79 wrote:Ljudi moji, nekako sam sebi ispadam smijesan ubjedjujuci vase, masmedijskom propagandom, isprane mozgove da stereotip o Iranu, koji vam je, htjeli to priznati, ili ne, "instaliran" u mali mozak. Dzaba svi realni dokumentarci, dzaba svi oni koji su posjetili, ili zivjeli i zive u toj zemlji, dzaba legenda i doajen njemackog novinarstva, najcjenjeni ekspert po BI pitanjima pokojni dr. Peter Scholl Latour (Jevrej po majci, sestric cuvenog ljekara i humaniste, dr. Roberta Nussbauma, koji je skoncao u konc-logoru), dzaba nasi Mufid Memija, Zlatko Dizdarevic i ostali velikani novinarstva i geo-politike, dzaba sve - jer to je jace od vas...Smijesno mi, jer upravo naletih na recenziju/uvod/komentar knjige/putopisa koju je napisala novinarka iz zapadne Hercegovine, opet nemuslimanka, Mila Stankovic, a koji mentarisao njen kolega Robert Bubalo, "Ponosna pustinja". Pa da podijelim s vama:
siijo :P trolaju te ko kikija za kurde :mrgreen: iran je ispred arapa u svakom pogledu :wink:
Jest da je sijetina, al kvalitetno samara psihoze one kurdske komunjare. Ruku na srce :D
Lik je i konacno, zvanicno, skrooooooz odlijepio.
Ma daj, za svaku drzavu mozes naci i one koji su za i one koji su protiv, cak i o Sjevernoj Koreji imas zapadnjaka koji su bili u njoj i lijepo govore (primjer Denis Rodman).
Vjerovatno se moze i o Saudijskoj Arabiji naci, mnogi zapadnjaci u njoj rade, mora neko imati lijepo misljenje, ali to nam nista ne dokazuje.

CInjenice o Iranu su da ne postuju prava zena i da ne tolerisu rnr, a da ne govorimo o tome koliko vole kriticare rezima, sijizma( :D ).
Kiki je lijepo rekao, kako to da u Iranu nema neke organizacije koja ce se boriti za prava zena? nemoguce je da su sve zene zbog revolucije postale moralne i nema sanse biti protiv toga.
Post Reply