IRAN

Post Reply
User avatar
Norman
Posts: 651
Joined: 01/03/2014 14:34
Location: Norman's Land

#9751 Re: IRAN

Post by Norman »

Kikibombona wrote:
Imaju KDPI i PJAK, ali dok kritikuju puska je pored ruke.
Kiki, jesi li baš siguran da je puška to što militantni Kurdi drže u ruci? :lol:
User avatar
Arteta
Posts: 6740
Joined: 24/09/2011 11:59
Location: Tamni Vilajet

#9752 Re: IRAN

Post by Arteta »

zvizdan wrote:
Arteta wrote:Salik

Ima li Rock'n rolla u Iranu?


Od ovakvih...



... do ovakvih.
Da li su zabranjeni?
User avatar
insomnia78
Posts: 61961
Joined: 03/04/2011 14:43

#9753 Re: IRAN

Post by insomnia78 »

Arteta wrote:Salik

Ima li Rock'n rolla u Iranu?
Image :lol:
User avatar
arzuhal
Posts: 20825
Joined: 03/06/2008 11:26
Location: u čajdžinici "Kod nefsu-l-levvame"

#9754 Re: IRAN

Post by arzuhal »

:lol:
User avatar
salik79
Posts: 27013
Joined: 16/09/2013 13:15

#9755 Re: IRAN

Post by salik79 »

Norman wrote:
salik79 wrote:Moj Normane, kada bi covjek htio odgovoriti na sve nebuloze vehabitskih misionara, malo bi mu citav zivot bio. I, opet nista ne bi postigao, jer oni vrte jednu te istu matricu u krug, izmisljajuci i dodajuci nove momente. 
Jedino kada neko stvarno zeli razbiti te mitove pozabavi se s niima licno. I to na izvoru. Imam primjer jednog starog kolege forumasa, koji je svojevremeno nasjedao na tu vehabitsku propagandu (u smislu "pa, ljudi citiraju to i to djelo, tu i tu stranicu, taj i taj pasus"), ali je poslusao moj savjet te zaista istrazio (sve) te navode...Prije par mjeseci mi se javio u p.p. i toplo zahvalio (blagosiljajuci) na savjetu koji sam mu dao. Isprovjeravao njihove ublehe (bas si uzeo vremena) i ustanovio o cemu je zaista rijec.
 
salik79_ wrote:Sabar nit je sejh, niti glasnogovornik, covjek je jednostavno bosanski sija, koji pokusava s njima uspostaviti nekakav dijalog.
Nego, ako jos znas da je Kuduz spreman zaloziti kucu i to potvrditi kod Notara, ja sam spreman da prihvatim izazov. Ima da se potkujem sa svim najjacim djelima, te da budem na nivou Hafizovica  
Usput, sjetih se facebook stranice (odnosno statusa) jednog saudijskog selefije, nekakav sejh je u pitanju, koju mi je zena pokazala prije par mjeseci - covjek je istrazio sve te navode, a pogotovo one u kojima se sunije proglašavaju kjafirima, ovakvim i onakvim, te se Uzvisenim Allahom zakleo, Istine radi, da niti u jednom sijskom djelu to nije pronasao, dok za razliku od toga, njihova (selefijska\vehabijska) najuglednija djela su puna tekfira na sunije (o sijama je izlisno i govoriti).
Nekada davno, dok su bosanske selefije raspravljale sa sunijama ovako kao što danas raspravljaju sa šijama, potegla se rasprava oko ispravne akide: kako se Allah uzvisio iznad Arša, šta je Allahova ruka, itd. Ono, da se vidi ko je blizu kufra zato što negira jasan tekst iz Kur'ana, a ko zato što je antropomorfista. I dođe rasprava do pitanja kako je klasična sunijska ulema tumačila ove ajete.

Selefija dođe s citatom iz Skraćenog prevoda Ibn Kethirovog tefsira - citat u potpunosti podudaran sa selefijskim pogledom na temu. Sunija se iznenadio, zatražio tačnu referencu za citirani odlomak, selefije mu dale šta je tražio. Kad eto ti malo poslije sunije nazad, kaže: "Pa ovog citata uopšte nema u arapskom originalu." Selefije zbunjene, pokazuju da nisu ništa izmislili, fakat stoji sporni citat u bosanskom prevodu. Još jedan selefija se javi da kaže kako stvarno u originalu toga nema. Na kraju ispade da je u našem prevodu komentar onih koji su priredili Skraćeno izdanje tefsira ušao u glavni tekst i sad ispada da je to Ibn Kethir pisao, a ne priređivač. Doviđenja i prijatno, rasprava koja je do tad trajala k'o sapunica završi namah. (Ja se nakon toga više nisam iznenađivao kad bih vidio koliko falsifikata ima u raznim dokazima i citatima.)

Ako se i ovdje radi o pogrešnom tumačenju šiitske literature ili čak falsifikovanju, ovo je bila idealna prilika da se bolje odgovori. Ne treba tu puno truda. Ja bih izabrao jedan citat (i to onaj gdje se Kuduz eventualno najviše provalio :D ), pokazao da nemaju pojma o čemu pričaju i pozvao ga da dođe u Iranski kulturni centar ako ga zanima prava istina o šiitima. Do tad, esselamu alejkum ve rahmetullahi.

Ovako su selefije samo dobili odgovor kakav su i očekivali. Neutralni posmatrači mogu čak i da ne simpatišu selefije, a da ostanu pod impresijem: "Bog dragi zna čega sve nema u toj šiitskoj literaturi i ako oni nisu i stoput gori od selefija." Samo kažem. Bila je idealna prilika, javna rasprava preko YouTube-a, gledaju i neopredjeljeni.
To ti je borba protiv vjetrenjaca. Otprilike, kao pobijanje Dodikove "istine" o ratu u BiH. Iole razuman insan, skolovan, nezatupljen indoktrinacijom ce sam istraziti o cemu je rijec, a ne slijepo vjerovati poluljudima, spodobama, kojima mrznja izbija iz ociju i izvire iz svake rijeci, kada se "potegnu" akaidska razmimoilazenja. Pa pogledaj samo onu emisiju sa prof. Residom Hafizovicem i prof. Mustafom Spahicem vs Golos i sve ce ti biti jasno. Kakvi ce mu biti sljedbenici, kada je on onakav ignorant?! Proglasise Mujkija i Resida kjafirima uživo u kontakt programu. Sta mislis sta bi im uradili, samo da imaju priliku?!

Plastican primjer je i ona rasprava sejh Ahmed Didata r.a. sa mladjahnim vehabitom u vezi Mevluda. Junosa ne "dozvoljava" ni Allahu dz.s. da presudi sta je ispravno, a sta ne, jer "on zna"!
User avatar
asurbanipal
Posts: 6692
Joined: 28/06/2010 15:54
Location: opet sam ti u kafani

#9756 Re: IRAN

Post by asurbanipal »

Norman wrote:
Kikibombona wrote:
Imaju KDPI i PJAK, ali dok kritikuju puska je pored ruke.
Kiki, jesi li baš siguran da je puška to što militantni Kurdi drže u ruci? :lol:

Ja bih prije rekao štoljpi... :lol:
User avatar
Arteta
Posts: 6740
Joined: 24/09/2011 11:59
Location: Tamni Vilajet

#9757 Re: IRAN

Post by Arteta »

Shareef don't like it. Rock the Casbah, Rock the Casbah.

https://www.youtube.com/watch?v=bJ9r8LMU9bQ

:(
User avatar
Kikibombona
Posts: 34325
Joined: 29/06/2013 08:48

#9758 Re: IRAN

Post by Kikibombona »

arzuhal wrote:
Kikibombona wrote: Hajmo i mi praviti novu drzavu Slaveniju!!
Ako će svi biti muslimani, hajmo!


:mrgreen:

Bošnjaci su bili narod koji je najviše volio Titovu Jugu, to svi priznaju, i najmanje su bili da se ona razbije, ali nisu oni započeli njeno razbijanje :wink:
Bosnjaci nisu zeljeli Jugoslaviju u kojoj ce Srbi biti glavne baje. Nisu ni Hrvati. Nisu ni Slovenci.

Zasto bi Kurdi zeljeli Iran u kojem ce Perzijanci biti glavne baje?

Iranski Kurdi su dva puta u posljednjih 100 godina proglasili nezavisnost. Obje kurdske drzave je slomila perzijska vojska. Kurdi su se isto tako pokusali odvojiti kada je na vlast dosao Homeini koji je proglasio dzihad protiv Kurda i u krvi ugusio pobunu. Nakon toga je bilo na desetine pobuna koje su u krvi ugusene. Pobunili su se i sija Kurdi radi terora koji su trpili suni Kurdi, pa su i oni pobunu krvlju platili. Rat protiv perzijske okupacije nikada nije okoncan. Dok ovo pisemo po planinama Kurdistana ordiniraju kurdske gerilske skupine Peshmerga KDPI (konzervativci), PJAK (ljevicari) i Komala (komunisti). Da ih narod ne zeli mislis da bi postojali pored agresivnog drzavnog aparata?

Klasicna okupacija, zatocenistvo. Perzijanci su nesto suptilniji od zvjerski raspolozenih Turaka i Arapa, ali su opet okupatori.

Al' sve se vraca - sve se placa. To je zakon prirode. Ni puno jaca carstva od iranskog nisu trajala vjecno.

Fascinantno je da Kurdi u svojoj kulturi nemaju princip 'osvete'. Nakon toliko zla koje su im nanijeli Arapi, nakon posljednjeg genocida u nizu koji se jos uvijek desava, Kurdi su zbrinuli 1.5 miliona arapskih izbjeglica pored svoje sirotinje. Ne cine nikakve zlocine, cak i sa ISIL zarobljenicima postupaju ljudski, dok ih recimo sija Arapi okrecu na raznju. Strasne stvari rade jedni drugi suni i sija Arapi, dok Kurdi koji su od njih najvise najebali kroz historiju, ne cine nista od toga.
User avatar
salik79
Posts: 27013
Joined: 16/09/2013 13:15

#9759 Re: IRAN

Post by salik79 »

insomnia78 wrote:
Arteta wrote:Salik

Ima li Rock'n rolla u Iranu?
Image :lol:
Poslije koncerta:

Image

:D
zvizdan
Posts: 935
Joined: 06/11/2006 20:33

#9760 Re: IRAN

Post by zvizdan »

Arteta wrote:
zvizdan wrote:
Arteta wrote:Salik

Ima li Rock'n rolla u Iranu?


Od ovakvih...



... do ovakvih.
Da li su zabranjeni?
Clanovi bendova imaju obavezu sedmicnog javljanja u policijsku stanicu najblizu adresi stanovanja, gdje im udare po deset batina po tabanima.

Iranski igrani film koji ce te bolje uputiti u iransku rock and rap scenu (Kiki, reziser Bahman Ghobadi je etnicki Kurd :D )

http://www.imdb.com/title/tt1426378/?ref_=fn_al_tt_1
User avatar
Norman
Posts: 651
Joined: 01/03/2014 14:34
Location: Norman's Land

#9761 Re: IRAN

Post by Norman »

asurbanipal wrote:
Norman wrote:
Kikibombona wrote:
Imaju KDPI i PJAK, ali dok kritikuju puska je pored ruke.
Kiki, jesi li baš siguran da je puška to što militantni Kurdi drže u ruci? :lol:

Ja bih prije rekao štoljpi... :lol:
Voli Kiki preuveličavati. :D
User avatar
salik79
Posts: 27013
Joined: 16/09/2013 13:15

#9762 Re: IRAN

Post by salik79 »

Kikibombona wrote:
arzuhal wrote:
Kikibombona wrote: Hajmo i mi praviti novu drzavu Slaveniju!!
Ako će svi biti muslimani, hajmo!


:mrgreen:

Bošnjaci su bili narod koji je najviše volio Titovu Jugu, to svi priznaju, i najmanje su bili da se ona razbije, ali nisu oni započeli njeno razbijanje :wink:
Bosnjaci nisu zeljeli Jugoslaviju u kojoj ce Srbi biti glavne baje. Nisu ni Hrvati. Nisu ni Slovenci.

Zasto bi Kurdi zeljeli Iran u kojem ce Perzijanci biti glavne baje?

Iranski Kurdi su dva puta u posljednjih 100 godina proglasili nezavisnost. Obje kurdske drzave je slomila perzijska vojska. Kurdi su se isto tako pokusali odvojiti kada je na vlast dosao Homeini koji je proglasio dzihad protiv Kurda i u krvi ugusio pobunu. Nakon toga je bilo na desetine pobuna koje su u krvi ugusene. Pobunili su se i sija Kurdi radi terora koji su trpili suni Kurdi, pa su i oni pobunu krvlju platili. Rat protiv perzijske okupacije nikada nije okoncan. Dok ovo pisemo po planinama Kurdistana ordiniraju kurdske gerilske skupine Peshmerga KDPI (konzervativci), PJAK (ljevicari) i Komala (komunisti). Da ih narod ne zeli mislis da bi postojali pored agresivnog drzavnog aparata?

Klasicna okupacija, zatocenistvo. Perzijanci su nesto suptilniji od zvjerski raspolozenih Turaka i Arapa, ali su opet okupatori.

Al' sve se vraca - sve se placa. To je zakon prirode. Ni puno jaca carstva od iranskog nisu trajala vjecno.

Fascinantno je da Kurdi u svojoj kulturi nemaju princip 'osvete'. Nakon toliko zla koje su im nanijeli Arapi, nakon posljednjeg genocida u nizu koji se jos uvijek desava, Kurdi su zbrinuli 1.5 miliona arapskih izbjeglica pored svoje sirotinje. Ne cine nikakve zlocine, cak i sa ISIL zarobljenicima postupaju ljudski, dok ih recimo sija Arapi okrecu na raznju. Strasne stvari rade jedni drugi suni i sija Arapi, dok Kurdi koji su od njih najvise najebali kroz historiju, ne cine nista od toga.
Glavni baja je Azer! Zapamti A Z E R!

Operiraju oni karinom mojom, prvo bi ih domicilni Kurdi nalupali, u slucaju da neopazeno predju granicu. Iranski Kurdi su patriote tamam koliko i Perijanci. Ako ne i veci.
User avatar
Kikibombona
Posts: 34325
Joined: 29/06/2013 08:48

#9763 Re: IRAN

Post by Kikibombona »

salik79 wrote:...
Da ne mlatimo praznu slamu...

Da li iko u Iranu kritikuje ajatolahe i njihov nacin rada?
Da li iko u Iranu kritikuje drzavno uredjenje?

Da li narodi Beludzi, Kurdi ili Luri imaju pravo zucnuti o vecim slobodama ili nedo Bog autonomiji ili nezavisnoj drzavi?

Cisto da vidimo o kakvoj se drzavi radi...
zvizdan
Posts: 935
Joined: 06/11/2006 20:33

#9764 Re: IRAN

Post by zvizdan »

Kikibombona wrote:
salik79 wrote:...
Da ne mlatimo praznu slamu...

Da li iko u Iranu kritikuje ajatolahe i njihov nacin rada?
Da li iko u Iranu kritikuje drzavno uredjenje?

Da li narodi Beludzi, Kurdi ili Luri imaju pravo zucnuti o vecim slobodama ili nedo Bog autonomiji ili nezavisnoj drzavi?

Cisto da vidimo o kakvoj se drzavi radi...
Naravno da kritikuje. I cega je to dokaz? Da li iko u Francuskoj, u SAD, u Italiji, u Japanu... kritikuje vlast i drzavno uredjenje? Da li Katalonci, Baski, Korzikanci,Sicilijanezi... mogu da se nadaju nezavisnim drzavama? Mozemo li mi Hercegovci, uostalom, da se nadamo da cemo otkaciti od sebe sljivare koji nas ojadise i u crno zavise i da cemo napokon ozivjeti svoju drzavnost? Free Herzegovina, od Konjica do Neuma i od Livna do Herceg Novog. :D
User avatar
Arteta
Posts: 6740
Joined: 24/09/2011 11:59
Location: Tamni Vilajet

#9765 Re: IRAN

Post by Arteta »

Da li u Iranu SIja moze konvertirati na neku drugu religiju i na televiziji to ispricati.
User avatar
salik79
Posts: 27013
Joined: 16/09/2013 13:15

#9766 Re: IRAN

Post by salik79 »

Kikibombona wrote:
salik79 wrote:...
Da ne mlatimo praznu slamu...

Da li iko u Iranu kritikuje ajatolahe i njihov nacin rada?
Da li iko u Iranu kritikuje drzavno uredjenje?

Da li narodi Beludzi, Kurdi ili Luri imaju pravo zucnuti o vecim slobodama ili nedo Bog autonomiji ili nezavisnoj drzavi?

Cisto da vidimo o kakvoj se drzavi radi...
Kakvoj vecoj slobodi?!! Svi imaju apsolutno ista prava! Nebitno kojoj vjerskoj, ili nacionalnoj grupaciji pripadaju. Iznimka su bahaije, ali to ima sasvim druge razloge...

Kritikovati mozes isto kao sto mi kritikujemo. I, sta sada? Kao sto vec jednom rekoh, navedi ti meni primjer bilo koje drzave u svijetu, sa priblizno istim primjerom sina Ajetullaha Rafsandzanija! Dakle, jedan od kljucnih ljudi I.R. Iran, medju glavnim facama, a sin mu robija 10 godina zbog korupcije (mora da je Kurd :mrgreen: ) ...Izvoli, navedi primjer, pa cemo dalje.
Last edited by salik79 on 09/01/2016 17:35, edited 1 time in total.
User avatar
salik79
Posts: 27013
Joined: 16/09/2013 13:15

#9767 Re: IRAN

Post by salik79 »

Arteta wrote:Da li u Iranu SIja moze konvertirati na neku drugu religiju i na televiziji to ispricati.
Moze. To je i Ahmedinedzad u onom interwievu odgovorio, kada mu je postavljeno identicno pitanje. Nakon toga je uslijedilo pitanje da li bi dozvolio kcerki da se uda za nemuslimana.
User avatar
Arteta
Posts: 6740
Joined: 24/09/2011 11:59
Location: Tamni Vilajet

#9768 Re: IRAN

Post by Arteta »

Da li zene smiju nezamotane hodati centrom Teherana?
zvizdan
Posts: 935
Joined: 06/11/2006 20:33

#9769 Re: IRAN

Post by zvizdan »

Arteta wrote:Da li u Iranu SIja moze konvertirati na neku drugu religiju i na televiziji to ispricati.
De drzimo se iole ozbiljnog nivoa rasprave. Kod nas inace, kad neko odluci ubuduce navijati za Zelju umjesto za Sarajevo, bude gost barem tri televizije? Zasto bi neko putem TV objavljivao svoju konverziju, i zasto bi to bilo bitno bilo kome? Neko ko misli da su njegovi vjerski stavovi stvar od sireg drustvenog znacaja nije dobar u glavi.
User avatar
Kikibombona
Posts: 34325
Joined: 29/06/2013 08:48

#9770 Re: IRAN

Post by Kikibombona »

zvizdan wrote:
Kikibombona wrote:
salik79 wrote:...
Da ne mlatimo praznu slamu...

Da li iko u Iranu kritikuje ajatolahe i njihov nacin rada?
Da li iko u Iranu kritikuje drzavno uredjenje?

Da li narodi Beludzi, Kurdi ili Luri imaju pravo zucnuti o vecim slobodama ili nedo Bog autonomiji ili nezavisnoj drzavi?

Cisto da vidimo o kakvoj se drzavi radi...
Naravno da kritikuje. I cega je to dokaz? Da li iko u Francuskoj, u SAD, u Italiji, u Japanu... kritikuje vlast i drzavno uredjenje? Da li Katalonci, Baski, Korzikanci,Sicilijanezi... mogu da se nadaju nezavisnim drzavama? Mozemo li mi Hercegovci, uostalom, da se nadamo da cemo otkaciti od sebe sljivare koji nas ojadise i u crno zavise i da cemo napokon ozivjeti svoju drzavnost? Free Herzegovina, od Konjica do Neuma i od Livna do Herceg Novog. :D
Aj daj dokaze da se pospem pepelom!
Da vidimo ko to kritikuje ajatolahe, drzavno uredjenje i ko to trazi vise prava i slobode...

Salik

To je kao da kazes da je glavni baja u AmeriKi crnac. Medjutim, jasno je da politika nije procrnacka i da crnci nisu glavni igraci u Americi. Iran je perzijska drzava u kojoj su zarobljeni neki narodi.

Pa dragi Salik, na internetu gomila clanaka o sukobima iranske revolucionarne garde i PDKI/PJAK. Kamaru toga prenose iranski izvori. Na netu imas milion slika sa pripadnicima PDKI koji se krecu planinama i ulaze u kurdska sela i gradice.
zvizdan
Posts: 935
Joined: 06/11/2006 20:33

#9771 Re: IRAN

Post by zvizdan »

Arteta wrote:Da li zene smiju nezamotane hodati centrom Teherana?
Hajde ti prodji veceras u gacicama od BBI do Saraca, ja te cekam kod Sebilja i dajem ti 200 KM. Moze li tako? Ozbiljno. :D
User avatar
Arteta
Posts: 6740
Joined: 24/09/2011 11:59
Location: Tamni Vilajet

#9772 Re: IRAN

Post by Arteta »

zvizdan wrote:
Arteta wrote:Da li zene smiju nezamotane hodati centrom Teherana?
Hajde ti prodji veceras u gacicama od BBI do Saraca, ja te cekam kod Sebilja i dajem ti 200 KM. Moze li tako? Ozbiljno. :D
Znas li ti koliko je razlika izmedju nepokrivanja glave i biti u gacicama.
zvizdan
Posts: 935
Joined: 06/11/2006 20:33

#9773 Re: IRAN

Post by zvizdan »

Arteta wrote:
zvizdan wrote:
Arteta wrote:Da li zene smiju nezamotane hodati centrom Teherana?
Hajde ti prodji veceras u gacicama od BBI do Saraca, ja te cekam kod Sebilja i dajem ti 200 KM. Moze li tako? Ozbiljno. :D
Znas li ti koliko je razlika izmedju nepokrivanja glave i biti u gacicama.
Znas li ti da postoje razlike u poimanju javnog morala u razlicitim kulturama? Sta fali,skines se fino u gacice, murija to vjerovatno nece nista. Ne kontam sta te prijeci, nikad lakse i brze neces zaraditi dvije glave.
User avatar
Arteta
Posts: 6740
Joined: 24/09/2011 11:59
Location: Tamni Vilajet

#9774 Re: IRAN

Post by Arteta »

zvizdan wrote:
Znas li ti da postoje razlike u poimanju javnog morala u razlicitim kulturama? Sta fali,skines se fino u gacice, murija to vjerovatno nece nista. Ne kontam sta te prijeci, nikad lakse i brze neces zaraditi dvije glave.
Nema to veze s moralom nego sa ljudskim pravima.
U Iranu zene imaju manja prava nego u ostatku Svijeta.

Sto se tice gacica, moze ali na kupanju.
User avatar
Kikibombona
Posts: 34325
Joined: 29/06/2013 08:48

#9775 Re: IRAN

Post by Kikibombona »

salik79 wrote: Kakvoj vecoj slobodi?!! Svi imaju apsolutno ista prava! Nebitno kojoj vjerskoj, ili nacionalnoj grupaciji pripadaju. Iznimka su bahaije, ali to ima sasvim druge razloge...

Kritikovati mozes isto kao sto mi kritikujemo. I, sta sada? Kao sto vec jednom rekoh, navedi ti meni primjer bilo koje drzave u svijetu, sa priblizno istim primjerom sina Ajetullaha Rafsandzanija! Dakle, jedan od kljucnih ljudi I.R. Iran, medju glavnim facama, a sin mu robija 10 godina zbog korupcije (mora da je Kurd :mrgreen: ) ...Izvoli, navedi primjer, pa cemo dalje.
Pa daj mi jedan jedini dokaz da neko u Iranu kritikuje ajatolaha i da smatra da njegov nacin rada nije dobar. Samo jedan dokaz. Pratis desavanja u Iranu, nece ti biti tesko ponuditi dokaz ako zaista postoji. Cisto da vidimo da li se u Iranu postuje pravo na razlicito misljenje ili se radi o rigidnoj vjerskoj diktaturi.

Da li postoji ijedno udruzenje zena koje se bori za ukidanje obaveznog hidzaba.

Ima li u toj drzavi iko da zeli mijenjati drzavno uredjenje i drustvene norme?

Kazes svima imaju ista prava, svima potaman. Imaju i u Spaniji pa se opet bune. Ima li ijedan manjinski narod u Iranu da se buni a da ne bude nakon toga slomljen na ulici?

Kurdi su imali citav niz pobuna, na desetine. Nakon svake su ih rastavili od zivota. Iran ne poznaje mirne demonstracije.
Post Reply