Kakvi smo sa Akvaristikom

Za sve koji vole ta divna stvorenja...

Moderator: anex

Post Reply
User avatar
uradi sam
Posts: 497
Joined: 29/07/2009 01:11

#976 Re: Kakvi smo sa Akvaristikom

Post by uradi sam »

Znaju ti sa dna ispuhat skrge nista strasno...
doktor78
Posts: 3939
Joined: 14/09/2006 11:02

#977 Re: Kakvi smo sa Akvaristikom

Post by doktor78 »

rumit wrote:
doktor78 wrote:Ribe dna (coridorasi i ancistrus) mi u posljednje vrijeme stalno isplivavaju na povrsinu. Nije mi jasno sta se dogadja :?
Bice da nemaju dovoljno kisika.
Hm, moguce je, mozda sam pretjerao sa CO2, a nemam drop-checker...
User avatar
uradi sam
Posts: 497
Joined: 29/07/2009 01:11

#978 Re: Kakvi smo sa Akvaristikom

Post by uradi sam »

doktor78 wrote:
rumit wrote:
doktor78 wrote:Ribe dna (coridorasi i ancistrus) mi u posljednje vrijeme stalno isplivavaju na povrsinu. Nije mi jasno sta se dogadja :?
Bice da nemaju dovoljno kisika.
Hm, moguce je, mozda sam pretjerao sa CO2, a nemam drop-checker...
Ako pice gore dole stalno onda je Amonijak...a boga mi imas i CO2 moguce da si pretjerao... promjeni vodu...
User avatar
uradi sam
Posts: 497
Joined: 29/07/2009 01:11

#979 Re: Kakvi smo sa Akvaristikom

Post by uradi sam »

Sto smo ovo zakazali.... sta se desava nije valjda seva propjevala... :-D
rumit
Posts: 116
Joined: 31/07/2009 14:32

#980 Re: Kakvi smo sa Akvaristikom

Post by rumit »

uradi sam wrote:Sto smo ovo zakazali.... sta se desava nije valjda seva propjevala... :-D
Ovo k'o da je sezona gotova?
User avatar
uradi sam
Posts: 497
Joined: 29/07/2009 01:11

#981 Re: Kakvi smo sa Akvaristikom

Post by uradi sam »

rumit wrote:
uradi sam wrote:Sto smo ovo zakazali.... sta se desava nije valjda seva propjevala... :-D
Ovo k'o da je sezona gotova?
Hahahahahaha dobro si.... :D mora da se preslo na vrtlarstvo..vrjeme luku... :-D :-)
User avatar
Bekir_SA
Posts: 220
Joined: 24/11/2009 01:05

#982 Re: Kakvi smo sa Akvaristikom

Post by Bekir_SA »

h, luk davno prispio, vrjeme je krompiru :D
User avatar
uradi sam
Posts: 497
Joined: 29/07/2009 01:11

#983 Re: Kakvi smo sa Akvaristikom

Post by uradi sam »

Bekir_SA wrote:h, luk davno prispio, vrjeme je krompiru :D
Hehehe neka luka i krompira...stigao mi je konacno onaj DC...vidi kako mjesas otopinu sta kako hoda... koliko kapi cega ide ....
User avatar
Bekir_SA
Posts: 220
Joined: 24/11/2009 01:05

#984 Re: Kakvi smo sa Akvaristikom

Post by Bekir_SA »

uradi sam wrote:
Bekir_SA wrote:h, luk davno prispio, vrjeme je krompiru :D
Hehehe neka luka i krompira...stigao mi je konacno onaj DC...vidi kako mjesas otopinu sta kako hoda... koliko kapi cega ide ....
Hajde Hairli :)

vidi ja mjenjam otopinu u DC-u na svakoj drugoj izmjeni vode u aq. uzmem vodu iz aq (posle mijenjanja) naspem u DC do pola kuglice, i dodam 5 kapi otopine... sva politika...
rumit
Posts: 116
Joined: 31/07/2009 14:32

#985 Re: Kakvi smo sa Akvaristikom

Post by rumit »

Bekir_SA wrote:
uradi sam wrote:
Bekir_SA wrote:h, luk davno prispio, vrjeme je krompiru :D
Hehehe neka luka i krompira...stigao mi je konacno onaj DC...vidi kako mjesas otopinu sta kako hoda... koliko kapi cega ide ....
Hajde Hairli :)

vidi ja mjenjam otopinu u DC-u na svakoj drugoj izmjeni vode u aq. uzmem vodu iz aq (posle mijenjanja) naspem u DC do pola kuglice, i dodam 5 kapi otopine... sva politika...
Smilovali se rusi :) .

Ljudi preporucuju da se umjesto akvarijske vode stavlja otopina kh4 i reagens. Posto se ne zna kh akvarijske vode pa rezultati nisu precizni (bez obzira sta pise u upustvu).
User avatar
Bekir_SA
Posts: 220
Joined: 24/11/2009 01:05

#986 Re: Kakvi smo sa Akvaristikom

Post by Bekir_SA »

6g sode 1L d.v 10ml te otopine u 490 ml d.v. i. pa mi se nekaj ne da vagat, pretpostavlja se da je voda iz aq. KH4 do sada nisam imao nikakvih problema, po bilju perle non stop a ribe normalno disu, niti jedna ne pliva na povrsini... :run:
Conte el Basan
Posts: 12
Joined: 13/04/2010 14:45

#987 Re: Kakvi smo sa Akvaristikom

Post by Conte el Basan »

rumit wrote:Conte el Basan:
Lijep ti je akvarijum, a i ribice.
Mene jedino malo "bode u oci" ovaj plasticni kamen. Odudara od sedre.
Svidja mi se ova kombinacija sedre i bijelog pijeska. Pogotovo ovaj veliki komad sedre.
Sedru lako mozes izbusiti da se ribice mogu zavlaciti (iako se tako narusi izgled kamena).
Sto ne stavis kakve pozadine? Koji ti je filter?
E druze, hvala ti! Onaj kamen bijeli uzivo izgleda puno prirodnije i bolje vjeruj mi, pogotovo kako su se alge nahvatale, uklapa se i bojom sa sedrom.
Sedra je definitivno najljepsa moguca (prirodna) dekoracija za akvarijum ovog tipa.
Sto se filtracije tice, je sljedeca: Tetra ex.700 vanjski filter (biološka filtracija), i Atman 2000 unutrašnji sa odličnim protokom koji mi stvara turbulenciju vode potrebnu da se apsolutno nista ne zadrzava na dnu, jer sa onoliko malawaca moras imati odlicnu filtraciju. Iako sve izgleda mozda malo "natiskano", sve je vjeruj mi planski rasporedjeno samo u cilju sto bolje filtracije vode.
Pozadinu sam htio naruciti iz srbije, ljudi rade vrhunski, nije ni puno para bila za moj akvarijum ali u zadnji momenat sam skontao da bi previse izgubio prostora, mozda na nekom vecem akvarijumu :-)
User avatar
makaranka
Posts: 581
Joined: 18/01/2009 13:42
Location: novo sarajevo

#988 Re: Kakvi smo sa Akvaristikom

Post by makaranka »

hello ljudi
kad god stignem procitam sta ima nova na ovom djelu
foruma, al nikako da sjednem i napisen i ja koji post.mozda se malo i previse raspisen pa ko nezeli citat,nek
je odma upozoren pa nek preskoci.
sve je krenilo jako davno sa dvije zlatne ribice, bilo je svakakvih vrsta riba, a kao najizdrzljivije su opstale jedino
gupike i dvije tetre. akvarij je pravljen,al eto nikad se nije doveo do kraja, tako da nema poklopac i odgovarajucu
neonku.ima nekih 50-tak litara, na principu je spojenih posuda,pa voda kroz dvije cjevi (za koje neman idjeu kako zakamuflirat da se ne vide)odlazi u drugi dio i tamo prolazi kroz dvije spuzve pa nazad u glavni dio.u jednu ruku je prakticno jer je lakse cesce izvaditi taj drugi dio i promjeniti vodu, pa nemoran svako malo
istankavati iz glavnog djela.(ili je bolje da cesce minjam vecu kolicinu vode?)za travu neznam koja je vrsta,jer je dobivena od prijatelja.nije nesto ni bujna,sto pripisujem nedostatku neonke, iako, akvarij je smjesten na jedino moguce mjesto (sank,vidi se s obje strane zato neman ni pozadinu) pa je s jednog slobodnog kraja postavljena
obicna ukrasna svjetiljka kojim im taj nedostatak pokusavam nadokandit.
naspram vasih oaza moje izgleda kao sirotiste,pa dajte koji savjet da se poboljsam bar dok ne nabavim koji pravi akvarij.
posto u mojoj selendri ima samo jedan zoo hobby nemam ni bas neki veliki izbor riba, uglavnom se najvise nude skalari,iako su mi predivni moji uvjeti nisu za njih pa sam na ceki za koju platy i black molly.
kako cesto dolazim u sa volila bi kupit koju ribicu,ali bojim se kako bi izdrzale taj velik put, i koji bi im to sok bia.
eto, dajte koje savjete,pokude, ma sve

Image Image
rumit
Posts: 116
Joined: 31/07/2009 14:32

#989 Re: Kakvi smo sa Akvaristikom

Post by rumit »

Mi smo evo izgleda malu pauzu imali ovdje :) .

Dobrodosla Makaranka.

Za uslove koje imas akvarijum ti je fin. Cist, bez algi,a i biljke su u dobrom stanju (iako me cudi s tim da nemas rasvjetu :) ).
Koliko sam shvatio imas prelivni filter. Kako ti ide voda iz filtera (vodena ili zracna pumpa ili ...). Sem spuzvi u filter bi trebala staviti perlon vate i keramicke valjke. Ovu veliku cijev koja ide iz filtera zamjeni za akvarijumsku cijev za filter.
Dovoljno je promjeniti trecinu vode sedmicno.
Obavezno napravi kakvu rasvjetu.
Pokrij donji dio akvarijuma sa lajsnom ili samoljepljivom folijom da prekrijes ovo prljavo u pijesku.
Ako se propisno upakuju i smjeste ribice mogu dobar put izdurati. Iako mi se cini da imas dovoljno ribica za ovaj akvarijum.
User avatar
Bekir_SA
Posts: 220
Joined: 24/11/2009 01:05

#990 Re: Kakvi smo sa Akvaristikom

Post by Bekir_SA »

Spavamo... :zzzz:

Evo malo osvezenja, mali restart :-) biljke prerasle aqv. a i postavka dosadila oku, pa sam malo izbacio, preslozio...


Image

Image

Image

Image

pozzzzz... :run:
doktor78
Posts: 3939
Joined: 14/09/2006 11:02

#991 Re: Kakvi smo sa Akvaristikom

Post by doktor78 »

Vidim da sijeces listove valisnerije koji previsoko odu. Negdje sam procitao da nakon sijecenja ti listovi odumiru, istruhnu. Jesi li primijetio nesto slicno?
User avatar
Bekir_SA
Posts: 220
Joined: 24/11/2009 01:05

#992 Re: Kakvi smo sa Akvaristikom

Post by Bekir_SA »

kod mene je skoro svaka odsjecena i nesto slicno mi se nikad nije desavalo, nastavljaju dalje rast bez problema... :cry:
User avatar
Qler
Posts: 25827
Joined: 18/10/2004 14:49
Location: Sarajevo

#993 Re: Kakvi smo sa Akvaristikom

Post by Qler »

gdje su ribice? Nekako mi prazan akvarij?
User avatar
uradi sam
Posts: 497
Joined: 29/07/2009 01:11

#994 Re: Kakvi smo sa Akvaristikom

Post by uradi sam »

heheheeh vidim novih ima neka pozdrav...
:-D :thumbup:
User avatar
Bekir_SA
Posts: 220
Joined: 24/11/2009 01:05

#995 Re: Kakvi smo sa Akvaristikom

Post by Bekir_SA »

Qler wrote:gdje su ribice? Nekako mi prazan akvarij?

hm ona dva para matičnih skalara sam prodao,postalo je nepodnosljivo, jednom sedmicno su bacali ikru i onda rat po aqv. tako da sad imam samo 5 ovih, cistace, sijamce i borca...
User avatar
Bekir_SA
Posts: 220
Joined: 24/11/2009 01:05

#996 Re: Kakvi smo sa Akvaristikom

Post by Bekir_SA »

uradi sam wrote:heheheeh vidim novih ima neka pozdrav...
:-D :thumbup:
jesu li poceli radovi oko giganta :?: :?: :?:

daj koju sliku biljnog kako napreduje...?
rumit
Posts: 116
Joined: 31/07/2009 14:32

#997 Re: Kakvi smo sa Akvaristikom

Post by rumit »

Bekir_SA wrote:
uradi sam wrote:heheheeh vidim novih ima neka pozdrav...
:-D :thumbup:
jesu li poceli radovi oko giganta :?: :?: :?:

daj koju sliku biljnog kako napreduje...?
Vala bas daj koju sliku. Ono sto sam ja zadnji put vidio je :thumbup: .
Kakva ti je situacija u onom manjim?

Bekire:
Fino ti je ovo. Samo malo monotona ovolika valisneria. Sto ne stavis jos kakvog bilja?
User avatar
makaranka
Posts: 581
Joined: 18/01/2009 13:42
Location: novo sarajevo

#998 Re: Kakvi smo sa Akvaristikom

Post by makaranka »

@rumit hvala na savjetima, svakako cu ih primjenit. :thumbup:
gupiji mi se jako puno razmnozavaju,a radi raznolikosti sam mislila nabavit koju black molly,pa nek se mjesaju.

zanima me da li neko ima iskustva sa botia-ma ,imam dosta puzeva, i kad cistim cjeli tank,ja ih sve fino rukama povadim, odredila sam si jednu cetkicu (onu za zube,koja se moze savijat), pa s njom redovito cistim staklo,u kutovima pogotovo i filter da se rjesim jajasaca.ali tome nikad kraja.pa sam citala o botia-ma, sad kakvi su uvjeti za botie,oce li se slagat sa mojim gupyima,i tetrama, kolike narastu,da im moj akvarij nije premalen? na netu sam nasla neku botia lohachata za koju pise da neraste puno, pa bi tu pokusala nac.
User avatar
uradi sam
Posts: 497
Joined: 29/07/2009 01:11

#999 Re: Kakvi smo sa Akvaristikom

Post by uradi sam »

To Bekir: ma bice slika malo sam u poslu sada...formirao sam jos jedan pa cu poslikat..treba mi jos boca Co2 ali neka...ima vremena...slike uskoro... :thumbup:
User avatar
uradi sam
Posts: 497
Joined: 29/07/2009 01:11

#1000 Re: Kakvi smo sa Akvaristikom

Post by uradi sam »

makaranka wrote:@rumit hvala na savjetima, svakako cu ih primjenit. :thumbup:
gupiji mi se jako puno razmnozavaju,a radi raznolikosti sam mislila nabavit koju black molly,pa nek se mjesaju.

zanima me da li neko ima iskustva sa botia-ma ,imam dosta puzeva, i kad cistim cjeli tank,ja ih sve fino rukama povadim, odredila sam si jednu cetkicu (onu za zube,koja se moze savijat), pa s njom redovito cistim staklo,u kutovima pogotovo i filter da se rjesim jajasaca.ali tome nikad kraja.pa sam citala o botia-ma, sad kakvi su uvjeti za botie,oce li se slagat sa mojim gupyima,i tetrama, kolike narastu,da im moj akvarij nije premalen? na netu sam nasla neku botia lohachata za koju pise da neraste puno, pa bi tu pokusala nac.
Bottie su super vole cistu vodu i ne trpe experimentiranja sa vodom, hemijom itd (Paziti sa Co2, gnojenjem itd)..pozeljno je imati jednu grupu tri do cetiri komada jer vole drustvo...LP
Post Reply