Peljeski most zele graditi!

Post Reply

Peljeski most

se nesmije graditi jer onemogucava buducu izgradnju luke
48
22%
se nesmije graditi iz drugih razloga
24
11%
neka se gradi ali treba biti dovoljno visok kako bi mogli brodovi proci
76
35%
neka se gradi svakako
60
27%
nemam stav
12
5%
 
Total votes: 220

User avatar
Alfons Kauders
Posts: 37198
Joined: 24/09/2004 13:39
Location: Glavni Stan NVZ
Contact:

#976 Re: Peljeski most zele graditi!

Post by Alfons Kauders »

Jay Gatsby wrote:
Alfons Kauders wrote:
kokise wrote: Plus sto bi svake godine 7 miliona dobita kojeg pravi luka Ploce islo BiH na racun. A kada bi se koridor Vc napravio te kada bi Madjari, Cesi, Ukrajinci, Rusi i drugi poceli pronalaziti luku Neum; tada bi bilo moguce da se taj profit poveca za faktor 3.
Dakle ti bi se zaduzio 3-4 milijarde za 7 miliona dobiti godisnje?

Blago se tvom poslodavcu
Ako se gradnja mosta ne rukovodi ekonomskim kriterijima, ne vidim zašto bi se takvi kriteriji odnosili na luku. Pola stvari nikad ne bi bilo napravljeno da se gledala i gleda isključivo računica.
Pa zasto onda kolega pominje dobit?

Ok, recimo da je cisto politicki projekat, nije ni to problem. Na dobit ne racunamo i cao.

Onda neka mi neko objasni kojem politickom cilju treba da sluzi ta fantazija od nekoliko milijardi eura? Sta je to toliko vrijedno?

I molim djecu od 12 godina koja smatraju da je luku dobro imati u slucaju rata da se ne javljaju.
User avatar
Alfons Kauders
Posts: 37198
Joined: 24/09/2004 13:39
Location: Glavni Stan NVZ
Contact:

#977 Re: Peljeski most zele graditi!

Post by Alfons Kauders »

muzicar_iz_parka wrote:
Jay Gatsby wrote:
Ako se gradnja mosta ne rukovodi ekonomskim kriterijima, ne vidim zašto bi se takvi kriteriji odnosili na luku. Pola stvari nikad ne bi bilo napravljeno da se gledala i gleda isključivo računica.
Kad drugi skaču sa mosta onda i ti ideš za njima, zar ne???

Gradnja infrastrukture se može argumentovano braniti kroz indirektnu korist, ali glupo je govoriti kako su tih 7 miliona KM ili € razlog za gradnju te imaginarne luke.

Ja se pitam kad je već priča o luci i potrebi iste, zašto se niko u BiH ne zalaže za veće korištenje luke Ploče, na koje imamo i pravo (mada ne znam sve detalje), ako ništa drugo za prvu ruku bi se moglo ozbiljnije pristupiti remontu postojeće pruge pa iskoristiti ono šta već postoji dok ne budu bolja vremena.
Zato jer nema privrede koja bi je koristila.

Isto donekle vazi i za luku Bar, a isto bi vazilo za luku Neum - onda bi imali 3 prazne luke na 100km obale.
muzicar_iz_parka
Posts: 3949
Joined: 02/06/2012 18:59

#978 Re: Peljeski most zele graditi!

Post by muzicar_iz_parka »

Alfons Kauders wrote:
Pa zasto onda kolega pominje dobit?

Ok, recimo da je cisto politicki projekat, nije ni to problem. Na dobit ne racunamo i cao.

Onda neka mi neko objasni kojem politickom cilju treba da sluzi ta fantazija od nekoliko milijardi eura? Sta je to toliko vrijedno?

I molim djecu od 12 godina koja smatraju da je luku dobro imati u slucaju rata da se ne javljaju.
Kako nije ba dobro imati luku, imaćemo mornaricu a vala i marince, pa da vidimo ko onda smije da nas dira. :lol:
muzicar_iz_parka
Posts: 3949
Joined: 02/06/2012 18:59

#979 Re: Peljeski most zele graditi!

Post by muzicar_iz_parka »

Alfons Kauders wrote:
Zato jer nema privrede koja bi je koristila.

Isto donekle vazi i za luku Bar, a isto bi vazilo za luku Neum - onda bi imali 3 prazne luke na 100km obale.
Ja sam to više onako teoretski, naravno da nam pored mogućnosti korištenja Ploča ne treba ništa drugo, ni to se ne koristi, zbog nekih sitnih iznosa od 10ak miliona KM malo falilo da se izgube terminali, a naši pomorski stručnjaci pričaju o milijardskim iznosima.

Da je pameti, trebalo bi forsirati završetak koridora 5c i remont/rekonstrukciju pruge od Ploča do Save, bilo bi više nego dovoljno koristi i zarade za BiH od toga.
User avatar
Alfons Kauders
Posts: 37198
Joined: 24/09/2004 13:39
Location: Glavni Stan NVZ
Contact:

#980 Re: Peljeski most zele graditi!

Post by Alfons Kauders »

muzicar_iz_parka wrote:
Alfons Kauders wrote:
Pa zasto onda kolega pominje dobit?

Ok, recimo da je cisto politicki projekat, nije ni to problem. Na dobit ne racunamo i cao.

Onda neka mi neko objasni kojem politickom cilju treba da sluzi ta fantazija od nekoliko milijardi eura? Sta je to toliko vrijedno?

I molim djecu od 12 godina koja smatraju da je luku dobro imati u slucaju rata da se ne javljaju.
Kako nije ba dobro imati luku, imaćemo mornaricu a vala i marince, pa da vidimo ko onda smije da nas dira. :lol:
Nista bez nuklearnih podmornica, nista... :D 2-3 Los Angeles klase, i neku balisticku, zlu ne trebalo :D
User avatar
madner
Posts: 57524
Joined: 09/08/2004 16:35

#981 Re: Peljeski most zele graditi!

Post by madner »

Naravno da je dobro imati luku, no problem je sto nista bez druge luke oko Herceg Novog. Ako zaratimo sa Hrvatskom da imamo izlaz. Jer ovako ako ne zaratimo sa Hrvatskom mozemo koristiti Ploce :D
User avatar
Alfons Kauders
Posts: 37198
Joined: 24/09/2004 13:39
Location: Glavni Stan NVZ
Contact:

#982 Re: Peljeski most zele graditi!

Post by Alfons Kauders »

muzicar_iz_parka wrote:
Alfons Kauders wrote:
Zato jer nema privrede koja bi je koristila.

Isto donekle vazi i za luku Bar, a isto bi vazilo za luku Neum - onda bi imali 3 prazne luke na 100km obale.
Ja sam to više onako teoretski, naravno da nam pored mogućnosti korištenja Ploča ne treba ništa drugo, ni to se ne koristi, zbog nekih sitnih iznosa od 10ak miliona KM malo falilo da se izgube terminali, a naši pomorski stručnjaci pričaju o milijardskim iznosima.

Da je pameti, trebalo bi forsirati završetak koridora 5c i remont/rekonstrukciju pruge od Ploča do Save, bilo bi više nego dovoljno koristi i zarade za BiH od toga.
Srediti prugu i cao, nema se sta tu izmisljati topla voda. Hrvati ce graditi cestu prema Opuzenu, na istok, a sa zapada dolazi Vc.

Jedini problem je sto se fakat nema za sta koristiti luka, jer je privreda na aparatima... Ali vidis ti kakvi su to privrednici, koji bi ulozili 4000000000 eura za dobit od 7000000 maraka godisnje. :D I onda kazu na mladima svijet ostaje. Jebani smo. :D
User avatar
Alfons Kauders
Posts: 37198
Joined: 24/09/2004 13:39
Location: Glavni Stan NVZ
Contact:

#983 Re: Peljeski most zele graditi!

Post by Alfons Kauders »

madner wrote:Naravno da je dobro imati luku, no problem je sto nista bez druge luke oko Herceg Novog. Ako zaratimo sa Hrvatskom da imamo izlaz. Jer ovako ako ne zaratimo sa Hrvatskom mozemo koristiti Ploce :D
Slazem se, nema smisla raditi samo jednu, bez backup opcije. Treba se izboriti i za Herceg Novi.

Dakle... Jos pet milijardi na onih prvih pet milijardi. Sta je to za nas... Ima se, moze se
RahatHurmašica
Posts: 2013
Joined: 25/04/2013 08:49

#984 Re: Peljeski most zele graditi!

Post by RahatHurmašica »

Alfons Kauders wrote:
muzicar_iz_parka wrote:
Alfons Kauders wrote:
Zato jer nema privrede koja bi je koristila.

Isto donekle vazi i za luku Bar, a isto bi vazilo za luku Neum - onda bi imali 3 prazne luke na 100km obale.
Ja sam to više onako teoretski, naravno da nam pored mogućnosti korištenja Ploča ne treba ništa drugo, ni to se ne koristi, zbog nekih sitnih iznosa od 10ak miliona KM malo falilo da se izgube terminali, a naši pomorski stručnjaci pričaju o milijardskim iznosima.

Da je pameti, trebalo bi forsirati završetak koridora 5c i remont/rekonstrukciju pruge od Ploča do Save, bilo bi više nego dovoljno koristi i zarade za BiH od toga.
Srediti prugu i cao, nema se sta tu izmisljati topla voda. Hrvati ce graditi cestu prema Opuzenu, na istok, a sa zapada dolazi Vc.

Jedini problem je sto se fakat nema za sta koristiti luka, jer je privreda na aparatima... Ali vidis ti kakvi su to privrednici, koji bi ulozili 4000000000 eura za dobit od 7000000 maraka godisnje. :D I onda kazu na mladima svijet ostaje. Jebani smo. :D
da, ali možda bude za 100 godina. hoće li tvoju sunarodnjaci u tom slučaju srušiti most ako zasmeta?
User avatar
Alfons Kauders
Posts: 37198
Joined: 24/09/2004 13:39
Location: Glavni Stan NVZ
Contact:

#985 Re: Peljeski most zele graditi!

Post by Alfons Kauders »

RahatHurmašica wrote:
da, ali možda bude za 100 godina. hoće li tvoju sunarodnjaci u tom slučaju srušiti most ako zasmeta?
Dobro, hajd sad molim te racunaj kamatu na cetiri milijarde kroz sto godina. Kad izracunas, nadji nam te pare i sto se mene tice idemo sutra dole da okrenemo janje i polozimo kamen temeljac.

Tuzlaci nisu bas vicni rusenju, vise nam ide od ruke izgradnja, ali ako bas nemas nikog drugog organizujem ja dva busa fukara da idu rusit
kokise
Posts: 205
Joined: 09/05/2013 17:38

#986 Re: Peljeski most zele graditi!

Post by kokise »

muzicar_iz_parka wrote:

Gradnja infrastrukture se može argumentovano braniti kroz indirektnu korist, ali glupo je govoriti kako su tih 7 miliona KM ili € razlog za gradnju te imaginarne luke.

Kako 7 miliona eura? 7 miliona eura je dobit od izvoza iz BiH. Znaci bez koridora Vc koji bi privlacio Madjare, Ruse, Bjelosruse, Poljake, Cehe, Slovake itd. na "Luku u Neumu" dobit bi vec bio 7 miliona.

Kada bi luka ploce postala internacionalna luka, znaci ne luka koja osigurava izvoz samo iz BiH vec i iz drugih zemalja, onda nema ni u ludilu rijeci od 7 miliona eura vec je to cifra koja moze da lezi 5 ili 6 puta visocije. Ploce ce postati internacionalna luke cim se Vc prikljuci na nju. To ce ti reci svaki ekonomista. (vidi kartu ispod).

Za proracune oko toga koliko bi koridor Vc privlacio exporta i importa za Ploce postoje razne firme koje se time bave. Ali racunaj na to da bi export koji sada ide kracim putem do Splita ili Rijeke jer bi prolazak kroz BiH bio duzi; da ti ljudi ukoliko bi im bilo kroz BiH blize; da ce oni izabrati Ploce iznad Rijeke!

Dakle racunajmo da nakon sto se izgradi Vc i nakon sto znaci bude prosjecna voznja od Hrvatske granice do Ploca ili Neuma 3,5 sata za veliki kamion, onda racunaj sa tim da ce svi ti kamioni ici kroz BiH jer im je najkrace.

Image

Dakle ovo je situacija. Povezanost sjeverno-istocne evrope sa morskim prometom za uvoz i izvoz ce se ogromnim dijelom odvijati preko BiH. Jer je jednostavno polozaj BiH takav da je nemozes zaobici ukoliko zelis najkracim putem do mora.

Pored toga; velika luka sa svim mogucim fascilitetima kosta od 600-800 miliona eura. Infrastruktura koju bi platio da napravis put do Ploca je jednaka onoj infrastrukturi koju trebas da bi dosao do Neuma plus neka razlika od 300 miliona da bi usmjerio zeljeznicki put nekih 30 kilometara prema Neumu.

Sve skupa investicija je manja od miljardu. Ni u ludilu 3,4 miljarde. Najskuplji put u evropi po kilometru i Vc i on ce kostati oko 6 miljardi sa nekih 20 tunela; 50 ogromnih mostova itd.

Dakle sve u svemu na ovome se vidi koliko ste vi Bosnjaci zavuceni u kompleksu manje vrijednosti. Vi nevidite vise ni sta je dobro za vas. Zivite apsolutno u svome svijetu. Budite sigurni da bi se svaka zapadno evropska nacija potrudila maximalno da bude neovisna ako vec ima svoje teritorijalno more.

Nema nikakve sanse da bilo koji samosvjesni narod dozvolio da se zaduzi 6 miljardi eura a da pri tome usmjeri taj isti put na tudju luku.

Jeste li vi uopste normalni?

I ne samo sto cete davati sav taj dobit Plocama vec tamo rade i tudji gradjani vecinom plus sto se placaju takse toj luci. Znaci placate za luku da je koristite, placate drugim ljudima plate i jos uz to necete biti u stanju da pokupite ogromne dobitke.
muzicar_iz_parka
Posts: 3949
Joined: 02/06/2012 18:59

#987 Re: Peljeski most zele graditi!

Post by muzicar_iz_parka »

Alfons Kauders wrote:
Srediti prugu i cao, nema se sta tu izmisljati topla voda. Hrvati ce graditi cestu prema Opuzenu, na istok, a sa zapada dolazi Vc.

Jedini problem je sto se fakat nema za sta koristiti luka, jer je privreda na aparatima... Ali vidis ti kakvi su to privrednici, koji bi ulozili 4000000000 eura za dobit od 7000000 maraka godisnje. :D I onda kazu na mladima svijet ostaje. Jebani smo. :D
Ne mislim samo na domaće privrerdnike, nego i na teretni promet, luka Ploče je dosta bliže mediteranu od ostalih većih (Rijeka i Koper), moglo bi se tu privući prevoz za Mađarsku i neke druge srednjoevropske države, HR je već napravila dobar dio djela koridora 5c kroz Slavoniju (do Osijeka, sad prave most preko Drave).
Naravno nisam toliko lud da u tome vidim jedini spas za domaću privredu, ali se može izvući solidna korist.
User avatar
Alfons Kauders
Posts: 37198
Joined: 24/09/2004 13:39
Location: Glavni Stan NVZ
Contact:

#988 Re: Peljeski most zele graditi!

Post by Alfons Kauders »

kokise wrote:
muzicar_iz_parka wrote:

Gradnja infrastrukture se može argumentovano braniti kroz indirektnu korist, ali glupo je govoriti kako su tih 7 miliona KM ili € razlog za gradnju te imaginarne luke.

Kako 7 miliona eura? 7 miliona eura je dobit od izvoza iz BiH. Znaci bez koridora Vc koji bi privlacio Madjare, Ruse, Bjelosruse, Poljake, Cehe, Slovake itd. na "Luku u Neumu" dobit bi vec bio 7 miliona.

Kada bi luka ploce postala internacionalna luka, znaci ne luka koja osigurava izvoz samo iz BiH vec i iz drugih zemalja, onda nema ni u ludilu rijeci od 7 miliona eura vec je to cifra koja moze da lezi 5 ili 6 puta visocije. Ploce ce postati internacionalna luke cim se Vc prikljuci na nju. To ce ti reci svaki ekonomista. (vidi kartu ispod).

Za proracune oko toga koliko bi koridor Vc privlacio exporta i importa za Ploce postoje razne firme koje se time bave. Ali racunaj na to da bi export koji sada ide kracim putem do Splita ili Rijeke jer bi prolazak kroz BiH bio duzi; da ti ljudi ukoliko bi im bilo kroz BiH blize; da ce oni izabrati Ploce iznad Rijeke!

Dakle racunajmo da nakon sto se izgradi Vc i nakon sto znaci bude prosjecna voznja od Hrvatske granice do Ploca ili Neuma 3,5 sata za veliki kamion, onda racunaj sa tim da ce svi ti kamioni ici kroz BiH jer im je najkrace.

Image

Dakle ovo je situacija. Povezanost sjeverno-istocne evrope sa morskim prometom za uvoz i izvoz ce se ogromnim dijelom odvijati preko BiH. Jer je jednostavno polozaj BiH takav da je nemozes zaobici ukoliko zelis najkracim putem do mora.

Pored toga; velika luka sa svim mogucim fascilitetima kosta od 600-800 miliona eura. Infrastruktura koju bi platio da napravis put do Ploca je jednaka onoj infrastrukturi koju trebas da bi dosao do Neuma plus neka razlika od 300 miliona da bi usmjerio zeljeznicki put nekih 30 kilometara prema Neumu.

Sve skupa investicija je manja od miljardu. Ni u ludilu 3,4 miljarde. Najskuplji put u evropi po kilometru i Vc i on ce kostati oko 6 miljardi sa nekih 20 tunela; 50 ogromnih mostova itd.

Dakle sve u svemu na ovome se vidi koliko ste vi Bosnjaci zavuceni u kompleksu manje vrijednosti. Vi nevidite vise ni sta je dobro za vas. Zivite apsolutno u svome svijetu. Budite sigurni da bi se svaka zapadno evropska nacija potrudila maximalno da bude neovisna ako vec ima svoje teritorijalno more.

Nema nikakve sanse da bilo koji samosvjesni narod dozvolio da se zaduzi 6 miljardi eura a da pri tome usmjeri taj isti put na tudju luku.

Jeste li vi uopste normalni?

I ne samo sto cete davati sav taj dobit Plocama vec tamo rade i tudji gradjani vecinom plus sto se placaju takse toj luci. Znaci placate za luku da je koristite, placate drugim ljudima plate i jos uz to necete biti u stanju da pokupite ogromne dobitke.
Hajd nam opet sad objasni kako ce Turci u Neum slati brodove i marince ako se zarati :lol: :lol: :lol:
User avatar
Alfons Kauders
Posts: 37198
Joined: 24/09/2004 13:39
Location: Glavni Stan NVZ
Contact:

#989 Re: Peljeski most zele graditi!

Post by Alfons Kauders »

muzicar_iz_parka wrote:
Alfons Kauders wrote:
Srediti prugu i cao, nema se sta tu izmisljati topla voda. Hrvati ce graditi cestu prema Opuzenu, na istok, a sa zapada dolazi Vc.

Jedini problem je sto se fakat nema za sta koristiti luka, jer je privreda na aparatima... Ali vidis ti kakvi su to privrednici, koji bi ulozili 4000000000 eura za dobit od 7000000 maraka godisnje. :D I onda kazu na mladima svijet ostaje. Jebani smo. :D
Ne mislim samo na domaće privrerdnike, nego i na teretni promet, luka Ploče je dosta bliže mediteranu od ostalih većih (Rijeka i Koper), moglo bi se tu privući prevoz za Mađarsku i neke druge srednjoevropske države, HR je već napravila dobar dio djela koridora 5c kroz Slavoniju (do Osijeka, sad prave most preko Drave).
Naravno nisam toliko lud da u tome vidim jedini spas za domaću privredu, ali se može izvući solidna korist.
Samo sto tu jos ima previse posla... Vc, pa X (pruga), pa tek onda sanacija Ploca. Madjari, Vojvodina, BG - svima bi bolje dosle Ploce od Bara. Problem je sto su Hrvati vec poklopili trziste, od Splita do Rijeke.
kokise
Posts: 205
Joined: 09/05/2013 17:38

#990 Re: Peljeski most zele graditi!

Post by kokise »

Alfons Kauders wrote: Hajd nam opet sad objasni kako ce Turci u Neum slati brodove i marince ako se zarati :lol: :lol: :lol:
Hajd ti Hrvatino malo na zmijski forum pa tamo trollaj. Imate valjda vas portal po-skok.info. Ili je se zatvorio nakon sto je SIPA uhapsila njegovog vlasnika? :D

Ja sam samo rekao da je iz ekonosmke perspektive apsolutno apsurdno usmjeravati put na tudju luku. Hajde da se radi o tome da je ta luka nebitna ali radi se o tome da cete tim putem pretvoriti tudju luku u ogromnu ekonomsku zonu.

Znaci vasim parama (ne mislim na tebe vec na Bosance) ce se graditi dobit Ploca.
User avatar
Alfons Kauders
Posts: 37198
Joined: 24/09/2004 13:39
Location: Glavni Stan NVZ
Contact:

#991 Re: Peljeski most zele graditi!

Post by Alfons Kauders »

kokise wrote:
Alfons Kauders wrote: Hajd nam opet sad objasni kako ce Turci u Neum slati brodove i marince ako se zarati :lol: :lol: :lol:
Hajd ti Hrvatino malo na zmijski forum pa tamo trollaj. Imate valjda vas portal po-skok.info. Ili je se zatvorio nakon sto je SIPA uhapsila njegovog vlasnika? :D

Ja sam samo rekao da je iz ekonosmke perspektive apsolutno apsurdno usmjeravati put na tudju luku. Hajde da se radi o tome da je ta luka nebitna ali radi se o tome da cete tim putem pretvoriti tudju luku u ogromnu ekonomsku zonu.

Znaci vasim parama (ne mislim na tebe vec na Bosance) ce se graditi dobit Ploca.
ma ja, ti mi objasni onako kao ekonomista kako se isplati graditi luku radi 7 miliona dobiti... ljudi toliko na diskotekama uzmu po dalmaciji... :-)
muzicar_iz_parka
Posts: 3949
Joined: 02/06/2012 18:59

#992 Re: Peljeski most zele graditi!

Post by muzicar_iz_parka »

Kad već maštamo, ko bi dao pare za gradnju te fantomske luke??????
User avatar
madner
Posts: 57524
Joined: 09/08/2004 16:35

#993 Re: Peljeski most zele graditi!

Post by madner »

Alfons Kauders wrote:
madner wrote:Naravno da je dobro imati luku, no problem je sto nista bez druge luke oko Herceg Novog. Ako zaratimo sa Hrvatskom da imamo izlaz. Jer ovako ako ne zaratimo sa Hrvatskom mozemo koristiti Ploce :D
Slazem se, nema smisla raditi samo jednu, bez backup opcije. Treba se izboriti i za Herceg Novi.

Dakle... Jos pet milijardi na onih prvih pet milijardi. Sta je to za nas... Ima se, moze se
2 miliona za rat protiv Crne Gore, 6 miliona za sve srusene znamenitosti u istoj, pa onda pruga do Herceg Novog pa tek onda luka.
muzicar_iz_parka
Posts: 3949
Joined: 02/06/2012 18:59

#994 Re: Peljeski most zele graditi!

Post by muzicar_iz_parka »

madner wrote:
Alfons Kauders wrote:
madner wrote:Naravno da je dobro imati luku, no problem je sto nista bez druge luke oko Herceg Novog. Ako zaratimo sa Hrvatskom da imamo izlaz. Jer ovako ako ne zaratimo sa Hrvatskom mozemo koristiti Ploce :D
Slazem se, nema smisla raditi samo jednu, bez backup opcije. Treba se izboriti i za Herceg Novi.

Dakle... Jos pet milijardi na onih prvih pet milijardi. Sta je to za nas... Ima se, moze se
2 miliona za rat protiv Crne Gore, 6 miliona za sve srusene znamenitosti u istoj, pa onda pruga do Herceg Novog pa tek onda luka.
Gradićemo stariji Herceg Novi, zvuči mi nešto poznato.
User avatar
madner
Posts: 57524
Joined: 09/08/2004 16:35

#995 Re: Peljeski most zele graditi!

Post by madner »

Mi smo sagradili prvi, sagradit cemo i drugi. :D
jiji
Posts: 292
Joined: 02/05/2013 15:10

#996 Re: Peljeski most zele graditi!

Post by jiji »

kokise wrote:
muzicar_iz_parka wrote:

Gradnja infrastrukture se može argumentovano braniti kroz indirektnu korist, ali glupo je govoriti kako su tih 7 miliona KM ili € razlog za gradnju te imaginarne luke.

Kako 7 miliona eura? 7 miliona eura je dobit od izvoza iz BiH. Znaci bez koridora Vc koji bi privlacio Madjare, Ruse, Bjelosruse, Poljake, Cehe, Slovake itd. na "Luku u Neumu" dobit bi vec bio 7 miliona.

Kada bi luka ploce postala internacionalna luka, znaci ne luka koja osigurava izvoz samo iz BiH vec i iz drugih zemalja, onda nema ni u ludilu rijeci od 7 miliona eura vec je to cifra koja moze da lezi 5 ili 6 puta visocije. Ploce ce postati internacionalna luke cim se Vc prikljuci na nju. To ce ti reci svaki ekonomista. (vidi kartu ispod).

Za proracune oko toga koliko bi koridor Vc privlacio exporta i importa za Ploce postoje razne firme koje se time bave. Ali racunaj na to da bi export koji sada ide kracim putem do Splita ili Rijeke jer bi prolazak kroz BiH bio duzi; da ti ljudi ukoliko bi im bilo kroz BiH blize; da ce oni izabrati Ploce iznad Rijeke!

Dakle racunajmo da nakon sto se izgradi Vc i nakon sto znaci bude prosjecna voznja od Hrvatske granice do Ploca ili Neuma 3,5 sata za veliki kamion, onda racunaj sa tim da ce svi ti kamioni ici kroz BiH jer im je najkrace.

Image

Dakle ovo je situacija. Povezanost sjeverno-istocne evrope sa morskim prometom za uvoz i izvoz ce se ogromnim dijelom odvijati preko BiH. Jer je jednostavno polozaj BiH takav da je nemozes zaobici ukoliko zelis najkracim putem do mora.

Pored toga; velika luka sa svim mogucim fascilitetima kosta od 600-800 miliona eura. Infrastruktura koju bi platio da napravis put do Ploca je jednaka onoj infrastrukturi koju trebas da bi dosao do Neuma plus neka razlika od 300 miliona da bi usmjerio zeljeznicki put nekih 30 kilometara prema Neumu.

Sve skupa investicija je manja od miljardu. Ni u ludilu 3,4 miljarde. Najskuplji put u evropi po kilometru i Vc i on ce kostati oko 6 miljardi sa nekih 20 tunela; 50 ogromnih mostova itd.

Dakle sve u svemu na ovome se vidi koliko ste vi Bosnjaci zavuceni u kompleksu manje vrijednosti. Vi nevidite vise ni sta je dobro za vas. Zivite apsolutno u svome svijetu. Budite sigurni da bi se svaka zapadno evropska nacija potrudila maximalno da bude neovisna ako vec ima svoje teritorijalno more.

Nema nikakve sanse da bilo koji samosvjesni narod dozvolio da se zaduzi 6 miljardi eura a da pri tome usmjeri taj isti put na tudju luku.

Jeste li vi uopste normalni?

I ne samo sto cete davati sav taj dobit Plocama vec tamo rade i tudji gradjani vecinom plus sto se placaju takse toj luci. Znaci placate za luku da je koristite, placate drugim ljudima plate i jos uz to necete biti u stanju da pokupite ogromne dobitke.
Problem ti je u tome,a to ce ti i potvrdit svaki sofer koji je vozio spediciju da se na granicama kad izlazis iz EU ceka od minimum 3 pa na vise sati i sad da ce Madar, Poljak ili bilo ko iz EU,radit papire za prolaz kroz BiH i gubit vrijeme kako na ulazu u BiH tako i kad se bude vracao.....jos kad bude smjena ili guzva....lupe carinici bijeli strajk...,il ako vozis zive zivotinje il sirovu kozu...pa trebas i inspektora veterinarskog cekat na pregled...izgubis cjeli dan,a mogu jos na 5 luka vozit bez zaj.......a na granici,niti ne napuste EU.
Tvoje su prognoze one u idealnim uvjetima,nit bi Neum preuzeo sav promet luke Ploce nit bi sav promet iz Poljske ,Madarske isao na neum. Ti govoris o milijardi to je 1000 m eura, a dobit godisnja u tvojim uvjetima 5 - 6 puta 7 - 42 m eura? Za ovo netrebas biti matematicar.
kokise
Posts: 205
Joined: 09/05/2013 17:38

#997 Re: Peljeski most zele graditi!

Post by kokise »

Alfons Kauders wrote:
kokise wrote:
Alfons Kauders wrote: Hajd nam opet sad objasni kako ce Turci u Neum slati brodove i marince ako se zarati :lol: :lol: :lol:
Hajd ti Hrvatino malo na zmijski forum pa tamo trollaj. Imate valjda vas portal po-skok.info. Ili je se zatvorio nakon sto je SIPA uhapsila njegovog vlasnika? :D

Ja sam samo rekao da je iz ekonosmke perspektive apsolutno apsurdno usmjeravati put na tudju luku. Hajde da se radi o tome da je ta luka nebitna ali radi se o tome da cete tim putem pretvoriti tudju luku u ogromnu ekonomsku zonu.

Znaci vasim parama (ne mislim na tebe vec na Bosance) ce se graditi dobit Ploca.
ma ja, ti mi objasni onako kao ekonomista kako se isplati graditi luku radi 7 miliona dobiti... ljudi toliko na diskotekama uzmu po dalmaciji... :-)


Nakon sto se Vc izgradi; apsloutno je mnogo krace izvoziti preko Ploca. Jer ne trebas brodom putovati 10 sati duze plus kamionom ti je brze do Ploca nego do Rijeke (polazna tacka Vc -a i koridora do Rijeke je ista). 380 kilometara je razlika u morskoj duzini!!!

Image

Znaci morskim putem skracujes put za 390 kilometara.

Ako je maximalna brzina modernoh broda 40 kilometara na sat onda znaci da ti treba:

390/ 40 ; od prilike 10 sati samo da dojes od nivou Ploca!


Znaci gubis 10 sati. Ako je kroz BiH jos i brze putem onda sami znamo da ce Rijeka izgubiti mnogo musterija na Ploce.

Znaci samo kreten, idiot, retard moze reci da se danasnji dobit Ploca nece povecati za minimalno faktor 3 ili 4. Znaci racunati sa dobitom od 25 miliona godisnje ili 30 miliona godisnje je sasvim normalno. Nema nikakve sanse da Madjari ili Cesi ili Poljaci ili Slovaci izvoze preko Rijeke umjesto Neuma ili Ploca.

Time odmah i zakljucujemo da samo retard, idiot, kreten moze tvrditi da je glupo investirati 800 miliona u luku i infrastrukturu u Neumu pa nek je i 1,5 miljardi. Te pare ce se povratiti za 3 -5 decenija.
kokise
Posts: 205
Joined: 09/05/2013 17:38

#998 Re: Peljeski most zele graditi!

Post by kokise »

muzicar_iz_parka wrote:Kad već maštamo, ko bi dao pare za gradnju te fantomske luke??????

Nebi ti niko dao pare. Ko ti je dao pare za izgradnju koridora Vc koji prolazi 90% kroz Bosnjacke teritorije? Pare ti da svjetska banka ili neka druga banka UZ KAMATE. Mozes se zaduziti i kod neke drzave, dici kredit na drugi nacin itd.


Najbitnije je da ti mozes pokazati toj banci da je projekat luke isplatljiv jer moze luka u Neumu recimo konkurirati sa Rijekom i time biti jako rentabilna.

Jer luku u Neumu nemoze vidijeti odvojeno od koridora Vc. To je jedan projekat.

Luka u Neumu bi bila idiotska ako nebi bilo koridora Vc i ako bi madjarima bilo krace i jeftinije izvoziti preko Riejke. No kao sto vidimo; Rijeka nema apsolutno nikakve sanse da dobije bitku protiv koridora i Neuma. Jedino da telerportiraju brodove preko ovih 400 kilometara razlike.
Last edited by kokise on 13/05/2013 19:38, edited 1 time in total.
sredoje
Posts: 524
Joined: 06/08/2012 09:40

#999 Re: Peljeski most zele graditi!

Post by sredoje »

Ne znam za tehničke pojedinosti ali logično je da Ploče mogu uvijek malo spustit cijenu, jer im se više isplati sa manjim profitom ili sa malim gubitkom nego ne raditi uopće. Tako da mislim da bi luka teško zaživjela.

To bi bio rat iscrpljivanjem a Ploče su tri koraka u prednosti jer već imaju i prometnu infrstrukturu i terminale i za rasute terete i za kontejnere a i lokalnu zajednicu iza sebe.

Pitanje je koliko dugo bi se eventualna luka u Neumu mogla nadmetati u tom iscrpljivanju i kad bi postala profitabilna. Osim toga ulaganja u luku nisu jednokratna - ti stalno moras nesto nadogradjivati, obnavljati, modernizirati.
daddy-kool
Posts: 12709
Joined: 30/07/2012 12:45
Location: muslimansko ostrvo

#1000 Re: Peljeski most zele graditi!

Post by daddy-kool »

sredoje wrote:Ne znam za tehničke pojedinosti ali logično je da Ploče mogu uvijek malo spustit cijenu, jer im se više isplati sa manjim profitom ili sa malim gubitkom nego ne raditi uopće. Tako da mislim da bi luka teško zaživjela.

To bi bio rat iscrpljivanjem a Ploče su tri koraka u prednosti jer već imaju i prometnu infrstrukturu i terminale i za rasute terete i za kontejnere a i lokalnu zajednicu iza sebe.

Pitanje je koliko dugo bi se eventualna luka u Neumu mogla nadmetati u tom iscrpljivanju i kad bi postala profitabilna. Osim toga ulaganja u luku nisu jednokratna - ti stalno moras nesto nadogradjivati, obnavljati, modernizirati.
Tako je. Zato argument nije ekonomski nego pravni.
Post Reply