muzicar_iz_parka wrote:
Gradnja infrastrukture se može argumentovano braniti kroz indirektnu korist, ali glupo je govoriti kako su tih 7 miliona KM ili € razlog za gradnju te imaginarne luke.
Kako 7 miliona eura? 7 miliona eura je dobit od izvoza iz BiH. Znaci bez koridora Vc koji bi privlacio Madjare, Ruse, Bjelosruse, Poljake, Cehe, Slovake itd. na "Luku u Neumu" dobit bi vec bio 7 miliona.
Kada bi luka ploce postala internacionalna luka, znaci ne luka koja osigurava izvoz samo iz BiH vec i iz drugih zemalja, onda nema ni u ludilu rijeci od 7 miliona eura vec je to cifra koja moze da lezi 5 ili 6 puta visocije. Ploce ce postati internacionalna luke cim se Vc prikljuci na nju. To ce ti reci svaki ekonomista. (vidi kartu ispod).
Za proracune oko toga koliko bi koridor Vc privlacio exporta i importa za Ploce postoje razne firme koje se time bave. Ali racunaj na to da bi export koji sada ide kracim putem do Splita ili Rijeke jer bi prolazak kroz BiH bio duzi; da ti ljudi ukoliko bi im bilo kroz BiH blize; da ce oni izabrati Ploce iznad Rijeke!
Dakle racunajmo da nakon sto se izgradi Vc i nakon sto znaci bude prosjecna voznja od Hrvatske granice do Ploca ili Neuma 3,5 sata za veliki kamion, onda racunaj sa tim da ce svi ti kamioni ici kroz BiH jer im je najkrace.
Dakle ovo je situacija. Povezanost sjeverno-istocne evrope sa morskim prometom za uvoz i izvoz ce se ogromnim dijelom odvijati preko BiH. Jer je jednostavno polozaj BiH takav da je nemozes zaobici ukoliko zelis najkracim putem do mora.
Pored toga; velika luka sa svim mogucim fascilitetima kosta od 600-800 miliona eura. Infrastruktura koju bi platio da napravis put do Ploca je jednaka onoj infrastrukturi koju trebas da bi dosao do Neuma plus neka razlika od 300 miliona da bi usmjerio zeljeznicki put nekih 30 kilometara prema Neumu.
Sve skupa investicija je manja od miljardu. Ni u ludilu 3,4 miljarde. Najskuplji put u evropi po kilometru i Vc i on ce kostati oko 6 miljardi sa nekih 20 tunela; 50 ogromnih mostova itd.
Dakle sve u svemu na ovome se vidi koliko ste vi Bosnjaci zavuceni u kompleksu manje vrijednosti. Vi nevidite vise ni sta je dobro za vas. Zivite apsolutno u svome svijetu. Budite sigurni da bi se svaka zapadno evropska nacija potrudila maximalno da bude neovisna ako vec ima svoje teritorijalno more.
Nema nikakve sanse da bilo koji samosvjesni narod dozvolio da se zaduzi 6 miljardi eura a da pri tome usmjeri taj isti put na tudju luku.
Jeste li vi uopste normalni?
I ne samo sto cete davati sav taj dobit Plocama vec tamo rade i tudji gradjani vecinom plus sto se placaju takse toj luci. Znaci placate za luku da je koristite, placate drugim ljudima plate i jos uz to necete biti u stanju da pokupite ogromne dobitke.