IRAN
- salik79
- Posts: 27013
- Joined: 16/09/2013 13:15
#9727 Re: IRAN
Sabar nit je sejh, niti glasnogovornik, covjek je jednostavno bosanski sija, koji pokusava s njima uspostaviti nekakav dijalog.Norman wrote:Dobro, stoji to. Kulturno ga skinuo s dnevnog reda čovjek.Kikibombona wrote:Ma kulturno mu spustio, objasnio da on nije nikakva inkvizicija i da ne moze postavljati pitanja nikome s ciljem da etiketira.Norman wrote:
Pogledao sam ja. Šija izbjegao odgovor. Selefije slave pobjedu.
Ali selefije to ne vide tako. Iz njihove perspektive pobjeda čista k'o suza jetima. Kuduz stavio kuću na prognozu da Šabar neće smjeti da odgovori na postavljena pitanja i pogodio. Selefi publika dobila potvrdu da šije kriju svoja prava vjerovanja k'o zmija noge, tukja par excellence na djelu. Sad se svi složno smiju, hvale Kuduza i još imaju dokaz da su šije pridodale Kur'anu 100 nekakvih nepotvrđenih knjiga koje su Šabaru doturali odozgo-odozdo-sa strane, nije ni čudo da su zalutali. Još im šejh ili glasnogovornik ne zna ni 10 minuta pričati iz svoje glave, nego čita sa blesimetra.![]()
Also sprach Selefi raja.
Nego, ako jos znas da je Kuduz spreman zaloziti kucu i to potvrditi kod Notara, ja sam spreman da prihvatim izazov. Ima da se potkujem sa svim najjacim djelima, te da budem na nivou Hafizovica
Usput, sjetih se facebook stranice (odnosno statusa) jednog saudijskog selefije, nekakav sejh je u pitanju, koju mi je zena pokazala prije par mjeseci - covjek je istrazio sve te navode, a pogotovo one u kojima se sunije proglašavaju kjafirima, ovakvim i onakvim, te se Uzvisenim Allahom zakleo, Istine radi, da niti u jednom sijskom djelu to nije pronasao, dok za razliku od toga, njihova (selefijska\vehabijska) najuglednija djela su puna tekfira na sunije (o sijama je izlisno i govoriti).
- salik79
- Posts: 27013
- Joined: 16/09/2013 13:15
#9728 Re: IRAN
insomnia78 wrote:Kurdi Haridzije na aparatima
Ispravnije, "Kurdi", bolesni fasisoidni placenici, na aparatima.
- Mlohavi
- Posts: 1539
- Joined: 12/11/2015 08:49
- Location: Hairy is good for you
#9729 Re: IRAN
Tema Iran, bila i ostala neosvojiv bedem.
Branioci zivi i zdravi bili, fini su ljudi.
Branioci zivi i zdravi bili, fini su ljudi.
-
zvizdan
- Posts: 935
- Joined: 06/11/2006 20:33
#9730 Re: IRAN
@Normane, sport koji si vidio u tom dokumentarcu je "pahlevani" ili "zurhana" (zoorkhane), tradicionalna perzijska disciplina, svojevrsni spoj atletike, hrvanja, vjezbe s tegovima i sufizma
Iranska tradicija kaze da ga je utemeljio jos njihov mitoloski junak Rustem, a bit ce da se na neki nacin prakticirao jos u drevnoj Perziji, ali je sadasnju formu dobio nekad u safavidsko doba. Zurhane podrazumijeve vjezbe posebnim tegovima (zovu se mili, sang i kabade), predvodi je pir ili mursid (duhovni ucitelj), ceremonijal pocinje ucenjem salavata, zatim mursid udara ritmicno u bubanj i pjeva sufijsku poeziju ili poetizirane dove, u skladu sa svakom pojedinom vjezbom, dok ucenici izvode propisane vjezbe. U biti, moglo bi se reci da je to na neki nacin cak slicno mevlevijskom plesu, s tim sto je ovdje akcent na tjelovjezbi, izgradnji tijela kao kuce duha. U sklopu svega su i vjezbe hrvanja (otud je Iran tradicionalno jak u tom sportu). Ustvari, pahlevani je nesto najblize inacici "martial arts" Kineza, Koreanaca, Japanaca... u islamskom svijetu. Svakako zanimljiva tema, mogu pokusati napisati malo vise o tome kad stgnem.
- Kikibombona
- Posts: 34325
- Joined: 29/06/2013 08:48
#9731 Re: IRAN
Snimak pfemlacivanje nema veze sa objesenim djecakom. Dva odvojena slucaja.salik79 wrote:Kada provjerite svoje izvore, onda me fino zamolite da vam postavim snimke i slike policijske brutalnosti, recimo, njemacke policije za vrijeme prvomajskih (tradicionalnih) demonstracija. A moze i snimke i fotografije policijske brutalnosti (A.C.A.B.) bilo koje "demokratske" drzave, po vasem izboru.
![]()
Da li je dijete Kurd ili Beludzi, nije toliko bitno, dijete je objeseno. Perzijanski okupatori se najmonstruoznije odnose prema narodima koji zele veca prava i slobodu. Omiljena meta su Kurdi i Beludzi.
Ovako brutalno premlacivanje je pomazatelj mrznje i fasizma. Svezanog covjeka prebijati mogu samo ljudi ogrijezli u patoloskoj mrznji.
I onda dovedu rezimske placenike da govore kako im je lijepo u Iranu? Pa sta ce drugo reci? Ima li iko u Iranu da kritikuje mudre ajatolaske glave, iransko uredjenje i odnos prema manjinama? Iko?
Imaju KDPI i PJAK, ali dok kritikuju puska je pored ruke.
- Arteta
- Posts: 6740
- Joined: 24/09/2011 11:59
- Location: Tamni Vilajet
#9732 Re: IRAN
Kiki, svaka cast Kurdima i njihovoj borbi za autonomiju u Iranu, ali Beludzija se treba cuvati, njima vjerovatno jedino smeta sto njima upravljaju Rafidije, a ne ostale stvari koje bi trebale smetati.
- salik79
- Posts: 27013
- Joined: 16/09/2013 13:15
#9733 Re: IRAN
Ti fakat nisi sav svoj!Kikibombona wrote:Snimak pfemlacivanje nema veze sa objesenim djecakom. Dva odvojena slucaja.salik79 wrote:Kada provjerite svoje izvore, onda me fino zamolite da vam postavim snimke i slike policijske brutalnosti, recimo, njemacke policije za vrijeme prvomajskih (tradicionalnih) demonstracija. A moze i snimke i fotografije policijske brutalnosti (A.C.A.B.) bilo koje "demokratske" drzave, po vasem izboru.
![]()
Da li je dijete Kurd ili Beludzi, nije toliko bitno, dijete je objeseno. Perzijanski okupatori se najmonstruoznije odnose prema narodima koji zele veca prava i slobodu. Omiljena meta su Kurdi i Beludzi.
Ovako brutalno premlacivanje je pomazatelj mrznje i fasizma. Svezanog covjeka prebijati mogu samo ljudi ogrijezli u patoloskoj mrznji.
I onda dovedu rezimske placenike da govore kako im je lijepo u Iranu? Pa sta ce drugo reci? Ima li iko u Iranu da kritikuje mudre ajatolaske glave, iransko uredjenje i odnos prema manjinama? Iko?
Imaju KDPI i PJAK, ali dok kritikuju puska je pored ruke.
Koliko maloumno je to sto prebacujete Iranu, u vezi manjina, dokaz je da je glavni covjek Irana, lider Islamske Revolucije, Ajetullahu-l-uzma, sejjid Ali Hamenei etnicki Azer!!!
A, govoriti da je jedan TV ARTE doveo "rezimske ljude" da govore o pravima manjina u Iranu je vise nego
Imas primjer onoga staroga Jevreja, antikvara, sa dokumentarca National Geographica, koji veli da svaki put, kada ode obici familiju sirom Svijeta, ne moze docekati da se vrati natrag u svoju zemlju, Iran. Veli da cim otputuje odmah ga spuca nostalgija i samo misli kada ce natrag. Bezbeli nekakav mazohista, jel'e!? A National Geographic trazio iskljucivo takve "rezimske mazohiste", da im pricaju o njihovim pravima u Iranu...
-
zvizdan
- Posts: 935
- Joined: 06/11/2006 20:33
#9735 Re: IRAN
@Kiki, mislim da jako grijesis u tome sto moderno evropsko poimanje nacionalnog identiteta pokusavas striktno primijeniti na Bliski Istok. To jednostavno ne ide, jer evropskim mjerilima ne mozes shvatiti kako na Bliskom Istoku stoje stvari po tom pitanju. Inace je upravo evrocentrizam i njegovo uporno nametanje kao neupitnog kriterija svega uzrok mnogih krupnih politickih, drustvenih i kulturnih problema u tom dijelu svijeta. Istocni mozaik se ne moze shvatiti tako, moze se samo poremetiti njegov sklad ako mu se uporno namece nesto sto mu je posve strano. To je ono sto se islamskom svijetu intenzivno desava zadnjih 150 godina i sto ga je i dovelo u zalosno stanje u kojem je sada.
I jos, sto se tice zapadnjackog poimanja nacionalnog identiteta i Istoka, pa sta mislis na koliko bi se drzava trebala podijeliti Kina?
I jos, sto se tice zapadnjackog poimanja nacionalnog identiteta i Istoka, pa sta mislis na koliko bi se drzava trebala podijeliti Kina?
- salik79
- Posts: 27013
- Joined: 16/09/2013 13:15
#9736 Re: IRAN
insomnia78 wrote:Sve Turski placenici
Otprilike, tako nekako...
- arzuhal
- Posts: 20825
- Joined: 03/06/2008 11:26
- Location: u čajdžinici "Kod nefsu-l-levvame"
#9737 Re: IRAN
E, čuj, imam Ali Hamnei od Hazara?
Opa...
Inače, Kurdi su iranski narod, jedan od iranskih naroda, Iranci su im najbliži od svih, i Turaka i Arapa.
Inače, Kurdi su iranski narod, jedan od iranskih naroda, Iranci su im najbliži od svih, i Turaka i Arapa.
- salik79
- Posts: 27013
- Joined: 16/09/2013 13:15
#9738 Re: IRAN
Ovo su, ba, Azerbejdzanci!arzuhal wrote:E, čuj, imam Ali Hamnei od Hazara?Opa...
![]()
Inače, Kurdi su iranski narod, jedan od iranskih naroda, Iranci su im najbliži od svih, i Turaka i Arapa.
Ovo ja pokusavam Kikiju docarati, otkako ga "znam", ali jok - ne pije vode. Pisao sam ja njemu da su iranski Kurdi zestoke patriote, koje su svoj patriotizam dokazale tokom iracke agresije, svojom zrtvom, koja je srazmjerno i najveca...Grebalo se i grebe se iranskom Kurdu sto su sa druge strane bili iracki Kurdi. Njima je na prvom mjestu njihova domovina, pa onda svi Kurdi svijeta...
Eto, covjek nam objasni da su, zapravo, oni vijernici na namazu, u Yazdu, "rezimski ljudi", koje je TV Arte namjerno "organizov'o" da dzematile klanjaju jedan od dnevnih namaza, bez obzira na mezhebske "podjele"
I one dede na klupama, sve su to "rezimski ljudi"!
- Kikibombona
- Posts: 34325
- Joined: 29/06/2013 08:48
#9739 Re: IRAN
Nisi skontao Salik. Slika objesenog djeteta je bila samo ilustracija na ono sto vjerovatno ceka prebijenog momka. Vrati se na komentar ponovo pa ces vidjeti da uopste nisam povezao dva slucaja. I izvori su potpuno razliciti. Sliku sam postavio da bi pokazao kako zavrsavaju protivnici vjerske diktature.salik79 wrote:
Ti fakat nisi sav svoj!Prvo velis da je snimak povezan sa naknadnim vjesanjem, onda nije, i tako ukrug. Covjece, rekoh ti, pretrazi na googlu sve vezano za tu sliku (eto, uzet cemo u obzir da snimak i slika nemaju veze jedno s drugim, iako ne vidim onda svrhu postavljanja jednog uz drugo) i ako nadjes igdje da ima veze sa smaknucem nekog djeteta, nebitno koje manjine, reci sta zelis!!!? A da ne spominjem da je, recimo, u USA sasvim legalno i legitimno smaknuti 16-godisnjaka. A, kao sto rekoh, onaj snimak premlacivanja je djecija igra u poredjenju dostupnih snimaka policijske brutalnosti bilo koje zemlje "zapadne demokratije".
Koliko maloumno je to sto prebacujete Iranu, u vezi manjina, dokaz je da je glavni covjek Irana, lider Islamske Revolucije, Ajetullahu-l-uzma, sejjid Ali Hamenei etnicki Azer!!!
A, govoriti da je jedan TV ARTE doveo "rezimske ljude" da govore o pravima manjina u Iranu je vise nego![]()
![]()
![]()
![]()
![]()
![]()
![]()
Imas primjer onoga staroga Jevreja, antikvara, sa dokumentarca National Geographica, koji veli da svaki put, kada ode obici familiju sirom Svijeta, ne moze docekati da se vrati natrag u svoju zemlju, Iran. Veli da cim otputuje odmah ga spuca nostalgija i samo misli kada ce natrag. Bezbeli nekakav mazohista, jel'e!? A National Geographic trazio iskljucivo takve "rezimske mazohiste", da im pricaju o njihovim pravima u Iranu...
Da li je tebi normalno onako pretuci momka, svezanog i bespomocnog?
Imas li neki dokaz da neko u Iranu slobodno kritikuje ajatolahe i drzavno uredjenje?
Ili ih svi vole, svi odusevljeni drzavnim uredjenjem?
- Kikibombona
- Posts: 34325
- Joined: 29/06/2013 08:48
#9740 Re: IRAN
Pa Bosnjaci, Srbi i Hrvati su slavenski narodi, hocemo li praviti novu Jugoslaviju?salik79 wrote:Ovo su, ba, Azerbejdzanci!arzuhal wrote:E, čuj, imam Ali Hamnei od Hazara?Opa...
![]()
Inače, Kurdi su iranski narod, jedan od iranskih naroda, Iranci su im najbliži od svih, i Turaka i Arapa.![]()
Ovo ja pokusavam Kikiju docarati, otkako ga "znam", ali jok - ne pije vode. Pisao sam ja njemu da su iranski Kurdi zestoke patriote, koje su svoj patriotizam dokazale tokom iracke agresije, svojom zrtvom, koja je srazmjerno i najveca...Grebalo se i grebe se iranskom Kurdu sto su sa druge strane bili iracki Kurdi. Njima je na prvom mjestu njihova domovina, pa onda svi Kurdi svijeta...
Eto, covjek nam objasni da su, zapravo, oni vijernici na namazu, u Yazdu, "rezimski ljudi", koje je TV Arte namjerno "organizov'o" da dzematile klanjaju jedan od dnevnih namaza, bez obzira na mezhebske "podjele"![]()
I one dede na klupama, sve su to "rezimski ljudi"!
Kako ste samo licemjerni... Radi nekakve teznje za islamskom dominacijom spremni ste navijati za pokoravanje malih naroda, dok za sebe to nikako ne zelite. Hajmo i mi praviti novu drzavu Slaveniju!!
- Kikibombona
- Posts: 34325
- Joined: 29/06/2013 08:48
#9741 Re: IRAN
Ocekujem da poentiras nakon ovakve uvertire...zvizdan wrote:@Kiki, mislim da jako grijesis u tome sto moderno evropsko poimanje nacionalnog identiteta pokusavas striktno primijeniti na Bliski Istok. To jednostavno ne ide, jer evropskim mjerilima ne mozes shvatiti kako na Bliskom Istoku stoje stvari po tom pitanju. Inace je upravo evrocentrizam i njegovo uporno nametanje kao neupitnog kriterija svega uzrok mnogih krupnih politickih, drustvenih i kulturnih problema u tom dijelu svijeta. Istocni mozaik se ne moze shvatiti tako, moze se samo poremetiti njegov sklad ako mu se uporno namece nesto sto mu je posve strano. To je ono sto se islamskom svijetu intenzivno desava zadnjih 150 godina i sto ga je i dovelo u zalosno stanje u kojem je sada.
I jos, sto se tice zapadnjackog poimanja nacionalnog identiteta i Istoka, pa sta mislis na koliko bi se drzava trebala podijeliti Kina?
Kakve ovo ima veze sa teznjom Kurda za slobodom, za nezavisnom drzavom?
- Arteta
- Posts: 6740
- Joined: 24/09/2011 11:59
- Location: Tamni Vilajet
#9742 Re: IRAN
Salik
Ima li Rock'n rolla u Iranu?
Ima li Rock'n rolla u Iranu?
- arzuhal
- Posts: 20825
- Joined: 03/06/2008 11:26
- Location: u čajdžinici "Kod nefsu-l-levvame"
#9743 Re: IRAN
Ako će svi biti muslimani, hajmo!Kikibombona wrote: Hajmo i mi praviti novu drzavu Slaveniju!!
Bošnjaci su bili narod koji je najviše volio Titovu Jugu, to svi priznaju, i najmanje su bili da se ona razbije, ali nisu oni započeli njeno razbijanje
- spreca
- Posts: 66518
- Joined: 07/11/2006 19:31
- Location: Na Spreci fatam ribe....... za guzicu
#9744 Re: IRAN
Imali Berbi u Dodogstanu?Arteta wrote:Salik
Ima li Rock'n rolla u Iranu?
- salik79
- Posts: 27013
- Joined: 16/09/2013 13:15
#9745 Re: IRAN
Kikibombona wrote:Nisi skontao Salik. Slika objesenog djeteta je bila samo ilustracija na ono sto vjerovatno ceka prebijenog momka. Vrati se na komentar ponovo pa ces vidjeti da uopste nisam povezao dva slucaja. I izvori su potpuno razliciti. Sliku sam postavio da bi pokazao kako zavrsavaju protivnici vjerske diktature.salik79 wrote:
Ti fakat nisi sav svoj!Prvo velis da je snimak povezan sa naknadnim vjesanjem, onda nije, i tako ukrug. Covjece, rekoh ti, pretrazi na googlu sve vezano za tu sliku (eto, uzet cemo u obzir da snimak i slika nemaju veze jedno s drugim, iako ne vidim onda svrhu postavljanja jednog uz drugo) i ako nadjes igdje da ima veze sa smaknucem nekog djeteta, nebitno koje manjine, reci sta zelis!!!? A da ne spominjem da je, recimo, u USA sasvim legalno i legitimno smaknuti 16-godisnjaka. A, kao sto rekoh, onaj snimak premlacivanja je djecija igra u poredjenju dostupnih snimaka policijske brutalnosti bilo koje zemlje "zapadne demokratije".
Koliko maloumno je to sto prebacujete Iranu, u vezi manjina, dokaz je da je glavni covjek Irana, lider Islamske Revolucije, Ajetullahu-l-uzma, sejjid Ali Hamenei etnicki Azer!!!
A, govoriti da je jedan TV ARTE doveo "rezimske ljude" da govore o pravima manjina u Iranu je vise nego![]()
![]()
![]()
![]()
![]()
![]()
![]()
Imas primjer onoga staroga Jevreja, antikvara, sa dokumentarca National Geographica, koji veli da svaki put, kada ode obici familiju sirom Svijeta, ne moze docekati da se vrati natrag u svoju zemlju, Iran. Veli da cim otputuje odmah ga spuca nostalgija i samo misli kada ce natrag. Bezbeli nekakav mazohista, jel'e!? A National Geographic trazio iskljucivo takve "rezimske mazohiste", da im pricaju o njihovim pravima u Iranu...
Da li je tebi normalno onako pretuci momka, svezanog i bespomocnog?
Imas li neki dokaz da neko u Iranu slobodno kritikuje ajatolahe i drzavno uredjenje?
Ili ih svi vole, svi odusevljeni drzavnim uredjenjem?
Ja nisam skont'o?!
Evo sta si napis'o:
Ako iko drugacije shvati, castim!Kikibombona wrote:Evo kako se provodi kurdski demonstrant u Iranu! Zgazise ga svezanog! Nakon premlacivanja ide vjesanje!
https://twitter.com/hedikurda/status/685197872493662208
Sjeme im se zatrlo, koji fasisti i bolesnici!
Sesaneastogodisnji Kurd
Znaci, ovi tvoji noname-ovci su "mjerodavni" i "mjerilo istine", dok je recimo dokumentarac TV ARTE rezimska propaganda?! Nevjerovatno koja doza zaludjenosti...
Nemamo pojma ko je lik kojeg mlate, niti zasto ga mlate, ali cemo apriori povjerovati tvom "izvoru"?!! Apsolutno nista nije razgovijetno na snimku, pa tako ni dob mlacenika!
Kao sto rekoh, ovo sto se moze vidjeti na snimku je sprdacina u poredjenju sa policijskom brutalnoscu bilo koje zemlje "demokratskog zapada".
Last edited by salik79 on 09/01/2016 16:45, edited 1 time in total.
-
zvizdan
- Posts: 935
- Joined: 06/11/2006 20:33
#9746 Re: IRAN
Arteta wrote:Salik
Ima li Rock'n rolla u Iranu?
Od ovakvih...
... do ovakvih.
- Norman
- Posts: 651
- Joined: 01/03/2014 14:34
- Location: Norman's Land
#9747 Re: IRAN
salik79 wrote:Moj Normane, kada bi covjek htio odgovoriti na sve nebuloze vehabitskih misionara, malo bi mu citav zivot bio. I, opet nista ne bi postigao, jer oni vrte jednu te istu matricu u krug, izmisljajuci i dodajuci nove momente.
Jedino kada neko stvarno zeli razbiti te mitove pozabavi se s niima licno. I to na izvoru. Imam primjer jednog starog kolege forumasa, koji je svojevremeno nasjedao na tu vehabitsku propagandu (u smislu "pa, ljudi citiraju to i to djelo, tu i tu stranicu, taj i taj pasus"), ali je poslusao moj savjet te zaista istrazio (sve) te navode...Prije par mjeseci mi se javio u p.p. i toplo zahvalio (blagosiljajuci) na savjetu koji sam mu dao. Isprovjeravao njihove ublehe (bas si uzeo vremena) i ustanovio o cemu je zaista rijec.
Nekada davno, dok su bosanske selefije raspravljale sa sunijama ovako kao što danas raspravljaju sa šijama, potegla se rasprava oko ispravne akide: kako se Allah uzvisio iznad Arša, šta je Allahova ruka, itd. Ono, da se vidi ko je blizu kufra zato što negira jasan tekst iz Kur'ana, a ko zato što je antropomorfista. I dođe rasprava do pitanja kako je klasična sunijska ulema tumačila ove ajete.salik79_ wrote:Sabar nit je sejh, niti glasnogovornik, covjek je jednostavno bosanski sija, koji pokusava s njima uspostaviti nekakav dijalog.
Nego, ako jos znas da je Kuduz spreman zaloziti kucu i to potvrditi kod Notara, ja sam spreman da prihvatim izazov. Ima da se potkujem sa svim najjacim djelima, te da budem na nivou Hafizovica
Usput, sjetih se facebook stranice (odnosno statusa) jednog saudijskog selefije, nekakav sejh je u pitanju, koju mi je zena pokazala prije par mjeseci - covjek je istrazio sve te navode, a pogotovo one u kojima se sunije proglašavaju kjafirima, ovakvim i onakvim, te se Uzvisenim Allahom zakleo, Istine radi, da niti u jednom sijskom djelu to nije pronasao, dok za razliku od toga, njihova (selefijska\vehabijska) najuglednija djela su puna tekfira na sunije (o sijama je izlisno i govoriti).
Selefija dođe s citatom iz Skraćenog prevoda Ibn Kethirovog tefsira - citat u potpunosti podudaran sa selefijskim pogledom na temu. Sunija se iznenadio, zatražio tačnu referencu za citirani odlomak, selefije mu dale šta je tražio. Kad eto ti malo poslije sunije nazad, kaže: "Pa ovog citata uopšte nema u arapskom originalu." Selefije zbunjene, pokazuju da nisu ništa izmislili, fakat stoji sporni citat u bosanskom prevodu. Još jedan selefija se javi da kaže kako stvarno u originalu toga nema. Na kraju ispade da je u našem prevodu komentar onih koji su priredili Skraćeno izdanje tefsira ušao u glavni tekst i sad ispada da je to Ibn Kethir pisao, a ne priređivač. Doviđenja i prijatno, rasprava koja je do tad trajala k'o sapunica završi namah. (Ja se nakon toga više nisam iznenađivao kad bih vidio koliko falsifikata ima u raznim dokazima i citatima.)
Ako se i ovdje radi o pogrešnom tumačenju šiitske literature ili čak falsifikovanju, ovo je bila idealna prilika da se bolje odgovori. Ne treba tu puno truda. Ja bih izabrao jedan citat (i to onaj gdje se Kuduz eventualno najviše provalio
Ovako su selefije samo dobili odgovor kakav su i očekivali. Neutralni posmatrači mogu čak i da ne simpatišu selefije, a da ostanu pod impresijem: "Bog dragi zna čega sve nema u toj šiitskoj literaturi i ako oni nisu i stoput gori od selefija." Samo kažem. Bila je idealna prilika, javna rasprava preko YouTube-a, gledaju i neopredjeljeni.
- salik79
- Posts: 27013
- Joined: 16/09/2013 13:15
#9748 Re: IRAN
O cemu ti?!Kikibombona wrote:Pa Bosnjaci, Srbi i Hrvati su slavenski narodi, hocemo li praviti novu Jugoslaviju?salik79 wrote:Ovo su, ba, Azerbejdzanci!arzuhal wrote:E, čuj, imam Ali Hamnei od Hazara?Opa...
![]()
Inače, Kurdi su iranski narod, jedan od iranskih naroda, Iranci su im najbliži od svih, i Turaka i Arapa.![]()
Ovo ja pokusavam Kikiju docarati, otkako ga "znam", ali jok - ne pije vode. Pisao sam ja njemu da su iranski Kurdi zestoke patriote, koje su svoj patriotizam dokazale tokom iracke agresije, svojom zrtvom, koja je srazmjerno i najveca...Grebalo se i grebe se iranskom Kurdu sto su sa druge strane bili iracki Kurdi. Njima je na prvom mjestu njihova domovina, pa onda svi Kurdi svijeta...
Eto, covjek nam objasni da su, zapravo, oni vijernici na namazu, u Yazdu, "rezimski ljudi", koje je TV Arte namjerno "organizov'o" da dzematile klanjaju jedan od dnevnih namaza, bez obzira na mezhebske "podjele"![]()
I one dede na klupama, sve su to "rezimski ljudi"!
Kako ste samo licemjerni... Radi nekakve teznje za islamskom dominacijom spremni ste navijati za pokoravanje malih naroda, dok za sebe to nikako ne zelite. Hajmo i mi praviti novu drzavu Slaveniju!!
- Norman
- Posts: 651
- Joined: 01/03/2014 14:34
- Location: Norman's Land
#9749 Re: IRAN
zvizdan wrote:@Normane, sport koji si vidio u tom dokumentarcu je "pahlevani" ili "zurhana" (zoorkhane), tradicionalna perzijska disciplina, svojevrsni spoj atletike, hrvanja, vjezbe s tegovima i sufizmaIranska tradicija kaze da ga je utemeljio jos njihov mitoloski junak Rustem, a bit ce da se na neki nacin prakticirao jos u drevnoj Perziji, ali je sadasnju formu dobio nekad u safavidsko doba. Zurhane podrazumijeve vjezbe posebnim tegovima (zovu se mili, sang i kabade), predvodi je pir ili mursid (duhovni ucitelj), ceremonijal pocinje ucenjem salavata, zatim mursid udara ritmicno u bubanj i pjeva sufijsku poeziju ili poetizirane dove, u skladu sa svakom pojedinom vjezbom, dok ucenici izvode propisane vjezbe. U biti, moglo bi se reci da je to na neki nacin cak slicno mevlevijskom plesu, s tim sto je ovdje akcent na tjelovjezbi, izgradnji tijela kao kuce duha. U sklopu svega su i vjezbe hrvanja (otud je Iran tradicionalno jak u tom sportu). Ustvari, pahlevani je nesto najblize inacici "martial arts" Kineza, Koreanaca, Japanaca... u islamskom svijetu. Svakako zanimljiva tema, mogu pokusati napisati malo vise o tome kad stgnem.
U zdravom tijelu, zdrav šiitski duh.
- arzuhal
- Posts: 20825
- Joined: 03/06/2008 11:26
- Location: u čajdžinici "Kod nefsu-l-levvame"
#9750 Re: IRAN
Bošnjo bio sunija, šiija, mu'tezila, selefija, firća, agnostik-iz-birtije...rokenrol je zagarantovan

