Ateizam vs. Religija

Rasprave o vjerskim temama.
Locked
User avatar
shmizlica
Posts: 57892
Joined: 18/11/2010 14:35
Location: u oku posmatrača

#9726 Re: Ateizam vs. Religija

Post by shmizlica »

da daaaa :mrgreen:
User avatar
irac300
Posts: 9066
Joined: 18/07/2009 18:36

#9727 Re: Ateizam vs. Religija

Post by irac300 »

MarlboroGold wrote:
Boemica wrote:Bjezanje i skrivanje iza reliije nije puno drugacije od skrivanja iza bilo cega. Ako je neko srecu i odredjeni mir pronasao u religini ... Good for him.

A to sto kazes da su pojedinci takvi .. Nisu. Rekoh ti, jos NIKO OD VJERNIKA MUSLIMANA me nije pustio na miru kad kazem: ateista sam..

Jarane lik mi se na tinderu javio, nesto u pricu, rekoh ma ja sam ateista .. A kad poce prica... Jebote, hocemol se mi jebat il necemo, mani me se ..
Vjerujem da su ti tamo u Sarajevu baš ortodoksni... u Tuzli ne smaraju. Imam prijatelja koji su dosta u vjeri, ali niko ne postupa na takav način.
Lijepa naša sjeveroistočna Bosna. :mrgreen:
User avatar
MarlboroGold
Posts: 22912
Joined: 24/06/2013 17:14
Location: Chaos Sanctuary

#9728 Re: Ateizam vs. Religija

Post by MarlboroGold »

irac300 wrote:
Lijepa naša sjeveroistočna Bosna. :mrgreen:
Najjači :bih: :D
User avatar
tuzlak1212
Posts: 4364
Joined: 09/09/2018 23:21

#9729 Re: Ateizam vs. Religija

Post by tuzlak1212 »

pa i meni je to proslo kroz glavu, ja nezz dje oni zive, sta je s tim sarajvom :D
negdje ranije je rekla ne mozemo zajedno jer ja musliman ona ateista :shock: :shock: :shock:

ja kad bi cuo da se u tuzli neko dvoje vjencalo i na prvu godisnjicu braka prvi put pitali jedno drugo "sta si po vjeroispovjesti" ne bi se zacudio :lol: :lol: iako je pretjerivanje, ne bi bilo daleko od realnosti tuzlanske, ja svoju vjeru ona svoja, a mi ako smo dobri zajedno dobro smo drama :lol: :-)
User avatar
tuzlak1212
Posts: 4364
Joined: 09/09/2018 23:21

#9730 Re: Ateizam vs. Religija

Post by tuzlak1212 »

tuzlak1212 wrote:pa i meni je to proslo kroz glavu, ja nezz dje oni zive, sta je s tim sarajvom :D
negdje ranije, na drugoj temi je rekla ne mozemo zajedno jer ja musliman ona ateista :shock: :shock: :shock:

ja kad bi cuo da se u tuzli neko dvoje vjencalo i na prvu godisnjicu braka prvi put pitali jedno drugo "sta si po vjeroispovjesti" ne bi se zacudio :lol: :lol: iako je pretjerivanje, ne bi bilo daleko od realnosti tuzlanske, ja svoju vjeru ona svoja, a mi ako smo dobri zajedno dobri smo drama :lol: :-)
da editujem, quota se :run: (edited)
Hakiz
Posts: 48408
Joined: 30/07/2015 20:01

#9731 Re: Ateizam vs. Religija

Post by Hakiz »

tuzlak1212 wrote:pa i meni je to proslo kroz glavu, ja nezz dje oni zive, sta je s tim sarajvom :D
negdje ranije je rekla ne mozemo zajedno jer ja musliman ona ateista :shock: :shock: :shock:

ja kad bi cuo da se u tuzli neko dvoje vjencalo i na prvu godisnjicu braka prvi put pitali jedno drugo "sta si po vjeroispovjesti" ne bi se zacudio :lol: :lol: iako je pretjerivanje, ne bi bilo daleko od realnosti tuzlanske, ja svoju vjeru ona svoja, a mi ako smo dobri zajedno dobro smo drama :lol: :-)
Zamisli vjenčamo se vjernica i ja.

Sve lijepo, poštujemo izbor jedno drugome, idila.

Onda dođu djeca. Njoj je obaveza da ih odgaja u vjerkom duhu. A ja to neću dozvoliti.

I tako...
User avatar
tuzlak1212
Posts: 4364
Joined: 09/09/2018 23:21

#9732 Re: Ateizam vs. Religija

Post by tuzlak1212 »

Hakiz wrote: Zamisli vjenčamo se vjernica i ja.

Sve lijepo, poštujemo izbor jedno drugome, idila.

Onda dođu djeca. Njoj je obaveza da ih odgaja u vjerkom duhu. A ja to neću dozvoliti.

I tako...
pa o tome i pricam, zamisli ti da u tuzli nema vjerskog duha te vrste, djete mene recimo vidi kako klanjam il idem na dzumu il nesto slicno a vidi mater kako je boli ona stvar, nek pita mene za moje a nju za njeno pa djete sta hoce nek radi po svome
jer svakako ta odgajanja po vjerskom cesto ne piju vode, pogotovo u balkanskoj napacenoj sredini, samo dijete kad odraste dobije averziju i mrznju prema religijama a niko ne voli da mu dijete ima naznake anksioznosti potovo ne zbog nepravilnog roditeljstva :roll:
User avatar
Boemica
Posts: 8617
Joined: 03/09/2018 21:55
Location: Žena bez koje se može.

#9733 Re: Ateizam vs. Religija

Post by Boemica »

tuzlak1212 wrote:
Hakiz wrote: Zamisli vjenčamo se vjernica i ja.

Sve lijepo, poštujemo izbor jedno drugome, idila.

Onda dođu djeca. Njoj je obaveza da ih odgaja u vjerkom duhu. A ja to neću dozvoliti.

I tako...
pa o tome i pricam, zamisli ti da u tuzli nema vjerskog duha te vrste, djete mene recimo vidi kako klanjam il idem na dzumu il nesto slicno a vidi mater kako je boli ona stvar, nek pita mene za moje a nju za njeno pa djete sta hoce nek radi po svome
jer svakako ta odgajanja po vjerskom cesto ne piju vode, pogotovo u balkanskoj napacenoj sredini, samo dijete kad odraste dobije averziju i mrznju prema religijama a niko ne voli da mu dijete ima naznake anksioznosti potovo ne zbog nepravilnog roditeljstva :roll:
Svidja mi se tvoj stav po pitanju djece.

Izgleda da sam se ka malo presla :hm: predrasuda je majka svih zajeba ..
Hakiz
Posts: 48408
Joined: 30/07/2015 20:01

#9734 Re: Ateizam vs. Religija

Post by Hakiz »

tuzlak1212 wrote:
Hakiz wrote: Zamisli vjenčamo se vjernica i ja.

Sve lijepo, poštujemo izbor jedno drugome, idila.

Onda dođu djeca. Njoj je obaveza da ih odgaja u vjerkom duhu. A ja to neću dozvoliti.

I tako...
pa o tome i pricam, zamisli ti da u tuzli nema vjerskog duha te vrste, djete mene recimo vidi kako klanjam il idem na dzumu il nesto slicno a vidi mater kako je boli ona stvar, nek pita mene za moje a nju za njeno pa djete sta hoce nek radi po svome
jer svakako ta odgajanja po vjerskom cesto ne piju vode, pogotovo u balkanskoj napacenoj sredini, samo dijete kad odraste dobije averziju i mrznju prema religijama a niko ne voli da mu dijete ima naznake anksioznosti potovo ne zbog nepravilnog roditeljstva :roll:
Imam ja u blizini primjer ljudi koji su tako govorili dok nisu došla djeca i dok su djeca još bebe i ne razumju ništa.

Pa djeca počnu odrastati.

A onda svaki od roditelja počne da vuče na svoju stranu.
User avatar
MarlboroGold
Posts: 22912
Joined: 24/06/2013 17:14
Location: Chaos Sanctuary

#9735 Re: Ateizam vs. Religija

Post by MarlboroGold »

Mogla bi se ti Boemice preseliti ovamo. Svakako nas gotiviš :D
User avatar
Boemica
Posts: 8617
Joined: 03/09/2018 21:55
Location: Žena bez koje se može.

#9736 Re: Ateizam vs. Religija

Post by Boemica »

MarlboroGold wrote:Mogla bi se ti Boemice preseliti ovamo. Svakako nas gotiviš :D
Ma nešto sam k'o čula da tonete..
User avatar
MarlboroGold
Posts: 22912
Joined: 24/06/2013 17:14
Location: Chaos Sanctuary

#9737 Re: Ateizam vs. Religija

Post by MarlboroGold »

Jedan dio grada. Drugi je siguran :D
User avatar
Boemica
Posts: 8617
Joined: 03/09/2018 21:55
Location: Žena bez koje se može.

#9738 Re: Ateizam vs. Religija

Post by Boemica »

MarlboroGold wrote:Jedan dio grada. Drugi je siguran :D
Pričala mi drugarica da se pravio neki stambeni kompleks u nje u naselju i kaže plakat: MI NE TONEMO :lol: :lol:
User avatar
MarlboroGold
Posts: 22912
Joined: 24/06/2013 17:14
Location: Chaos Sanctuary

#9739 Re: Ateizam vs. Religija

Post by MarlboroGold »

Boemica wrote:
MarlboroGold wrote:Jedan dio grada. Drugi je siguran :D
Pričala mi drugarica da se pravio neki stambeni kompleks u nje u naselju i kaže plakat: MI NE TONEMO :lol: :lol:
:lol:

Mora da je to gornji dio Tuzle :D
User avatar
Dozer
Posts: 32999
Joined: 19/09/2008 10:14
Location: Zemlja maloumne ENV matrice...

#9740 Re: Ateizam vs. Religija

Post by Dozer »

tuzlak1212 wrote:pa i meni je to proslo kroz glavu, ja nezz dje oni zive, sta je s tim sarajvom :D
negdje ranije je rekla ne mozemo zajedno jer ja musliman ona ateista :shock: :shock: :shock:

ja kad bi cuo da se u tuzli neko dvoje vjencalo i na prvu godisnjicu braka prvi put pitali jedno drugo "sta si po vjeroispovjesti" ne bi se zacudio :lol: :lol: iako je pretjerivanje, ne bi bilo daleko od realnosti tuzlanske, ja svoju vjeru ona svoja, a mi ako smo dobri zajedno dobro smo drama :lol: :-)
Necu se vracati na onaj post i one nekakve, nazovimo, prozivke. Besmisleno je jer si fulio sve.

A sto se ovoga iznad tice, znam da to u Tuzli jeste tako. Radi ovoga sto cu napisati ce sigurno uslijediti gomila svega i svacega, ali to ipak nece promijeniti cinjenicno stanje.
Naime, u zadnjem ratu Tuzla je po pitanju migracije svojih stanovnika dozivjela vrlo male promjene,10, mozda max. 15% ljudi je otislo, i pri tome me ne zanimaju religije ili etnije onih koji su otisli, jer pricam o ljudima i mentalitetu.
Sarajevo je, nazalost, dozivjelo drasticnu transformaciju u ratu i nakon njega, pri cemu danas u Sarajevu nema ni 30% predratnih stanovnika. Najveci dio je otisao s ratom, dio je otisao nakon njega, dio je izginuo, a onda je sve to zamijenjeno ljudima iz manjih, vecinom ruralnih sredina IB i Sandzaka.
Svi znamo da su manje sredine uvijek bile religijski "potkovanije", ali i takodjer da je mentalitet manje sredine uvijek bio razlicit od mentaliteta urbane sredine. I ne pricam ja ovdje ni o kakvim animozitetima, papcima, seljacima vs. gradjania i slicnim stvarima, nego samo o razlicitim mentalitetima i nacinima zivota.

Sarajevo je danas, htio to neko priznati ili ne, postalo jedna ruralna "metropola". Grad sa ruralnim mentalitetom, u kojem su se izgubile sve njegove nekadasnje vrijednosti, navike, mentalitet i onaj nekakav duh koji je grad imao.
S druge strane, Tuzla to nije izgubila. Cesto sam u Tuzli bio i prije rata, a i nakon njega, cak sam se prije 2h vratio otamo, a imam gomilu prijatelja, i predratnih i postratnih, a sve rodjeni Tuzlaci, tako da i te kako mogu povlaciti paralele i uporedjivati.
Tuzla je ostala pravi multietnicki grad kakav je i bila.
A Sarajevo je maltene preko noci postalo... ne znam ni ja sta... Jedna velika kasaba krcata frustriranim ljudima, opterecenim religijskim etno-nacionalizmom (ovo mi se cini kao najprimjerenija klasifikacija, iako je mozda nepostojeca kao konstrukcija), koji ne znaju ni gdje su dosli, a jos manje gdje su posli...
Rezultat toga je ogromna kolicina nadobudnih i pogubljenih ljudi koji u korijenima i iz kuce nose jedno, a to nikako da se uklopi u nesto novo, pa se onda to novo uporno pokusava prilagoditi onome "svom".
I to je onda dovelo do necega sto ja nazivam "odron mentalitet".

Opet nazalost, ali sve ovo je dovelo i do enormne degradacije svih religijskih vrijednosti i do takvih kontradiktornosti izmedju onoga sto religije propagiraju, i onoga sto sljedbenici tih religija rade, da je sve postalo tragikomicno. A meni, iskreno, i degutantno.
User avatar
MarlboroGold
Posts: 22912
Joined: 24/06/2013 17:14
Location: Chaos Sanctuary

#9741 Re: Ateizam vs. Religija

Post by MarlboroGold »

I u Tuzli se dosta promijenila situacija... doduše nije kao u Sarajevu, ali ipak jeste.
I ovdje su se doselili Podrinjci i ljudi iz ostalih manjih sredina TK poput Banovića, Živinica, Gračanice, Srebrenika, Kalesije itd.
U Tuzli za vrijeme rata nisu mogli raditi ono što su radili u drugim gradovima... dok se u Sarajevu i drugim dijelovima krilo naoružanje u podrumima zgrada, u kućama itd. i samo se čekalo "zeleno svjetlo" - toga skoro da nije bilo u Tuzli. Tuzlaci pravoslavne vjeroispovijesti nisu podlegli Slobinoj propagandi niti su katoličke podlegli UZP politici, što je održalo dobrosusjedske odnose. I dan danas se sklapaju mješoviti brakovi, ide komšijama na Božić, a oni dođu tebi na Bajram itd. Sasvim normalna stvar.

Mnogima smo trn u oku zbog toga... počnu kružiti priče ulizujete se Srbima i Hrvatima, uvlačimo se Dodiku u šupak i slične gluposti. Ustvari to je ljubomora i ništa više. Nama su ljudi bitni. Ako si čovjek dobar si - nebitno koja vjeroispovijest stoji u pozadini.

Možda ću biti popljuvan za ovo što ću reći, ali da je više gradova i naroda poput nas u BiH bi bilo puno bolje.
User avatar
tuzlak1212
Posts: 4364
Joined: 09/09/2018 23:21

#9742 Re: Ateizam vs. Religija

Post by tuzlak1212 »

Sto bi bio popljuvan iko od vas :thumbup:
Ja cesto znam rec da su tuzlanski vjernici najblizi matici religije, jer ni pred kim ne glumimo ono sto predstavljamo, nas NAJMANJE sredina tjera na to...

Sad to nekom djeluje kao neka izdaja, ovakvo ponasanje, hu ha.... To je njihova stvar
User avatar
vatrogasac
Posts: 10078
Joined: 24/04/2006 21:33

#9743 Re: Ateizam vs. Religija

Post by vatrogasac »

Dozer wrote:
tuzlak1212 wrote:pa i meni je to proslo kroz glavu, ja nezz dje oni zive, sta je s tim sarajvom :D
negdje ranije je rekla ne mozemo zajedno jer ja musliman ona ateista :shock: :shock: :shock:

ja kad bi cuo da se u tuzli neko dvoje vjencalo i na prvu godisnjicu braka prvi put pitali jedno drugo "sta si po vjeroispovjesti" ne bi se zacudio :lol: :lol: iako je pretjerivanje, ne bi bilo daleko od realnosti tuzlanske, ja svoju vjeru ona svoja, a mi ako smo dobri zajedno dobro smo drama :lol: :-)
Necu se vracati na onaj post i one nekakve, nazovimo, prozivke. Besmisleno je jer si fulio sve.

A sto se ovoga iznad tice, znam da to u Tuzli jeste tako. Radi ovoga sto cu napisati ce sigurno uslijediti gomila svega i svacega, ali to ipak nece promijeniti cinjenicno stanje.
Naime, u zadnjem ratu Tuzla je po pitanju migracije svojih stanovnika dozivjela vrlo male promjene,10, mozda max. 15% ljudi je otislo, i pri tome me ne zanimaju religije ili etnije onih koji su otisli, jer pricam o ljudima i mentalitetu.
Sarajevo je, nazalost, dozivjelo drasticnu transformaciju u ratu i nakon njega, pri cemu danas u Sarajevu nema ni 30% predratnih stanovnika. Najveci dio je otisao s ratom, dio je otisao nakon njega, dio je izginuo, a onda je sve to zamijenjeno ljudima iz manjih, vecinom ruralnih sredina IB i Sandzaka.
Svi znamo da su manje sredine uvijek bile religijski "potkovanije", ali i takodjer da je mentalitet manje sredine uvijek bio razlicit od mentaliteta urbane sredine. I ne pricam ja ovdje ni o kakvim animozitetima, papcima, seljacima vs. gradjania i slicnim stvarima, nego samo o razlicitim mentalitetima i nacinima zivota.

Sarajevo je danas, htio to neko priznati ili ne, postalo jedna ruralna "metropola". Grad sa ruralnim mentalitetom, u kojem su se izgubile sve njegove nekadasnje vrijednosti, navike, mentalitet i onaj nekakav duh koji je grad imao.
S druge strane, Tuzla to nije izgubila. Cesto sam u Tuzli bio i prije rata, a i nakon njega, cak sam se prije 2h vratio otamo, a imam gomilu prijatelja, i predratnih i postratnih, a sve rodjeni Tuzlaci, tako da i te kako mogu povlaciti paralele i uporedjivati.
Tuzla je ostala pravi multietnicki grad kakav je i bila.
A Sarajevo je maltene preko noci postalo... ne znam ni ja sta... Jedna velika kasaba krcata frustriranim ljudima, opterecenim religijskim etno-nacionalizmom (ovo mi se cini kao najprimjerenija klasifikacija, iako je mozda nepostojeca kao konstrukcija), koji ne znaju ni gdje su dosli, a jos manje gdje su posli...
Rezultat toga je ogromna kolicina nadobudnih i pogubljenih ljudi koji u korijenima i iz kuce nose jedno, a to nikako da se uklopi u nesto novo, pa se onda to novo uporno pokusava prilagoditi onome "svom".
I to je onda dovelo do necega sto ja nazivam "odron mentalitet".

Opet nazalost, ali sve ovo je dovelo i do enormne degradacije svih religijskih vrijednosti i do takvih kontradiktornosti izmedju onoga sto religije propagiraju, i onoga sto sljedbenici tih religija rade, da je sve postalo tragikomicno. A meni, iskreno, i degutantno.
Da li neiskustvo ili neznanje ili neka namjera te vodi ovakvim generalizacijama. Prvo, linija između urbanog i ruralnog u 21. stoljeću sve je nejasnija. Danas skoro svako selo ima asfalt sa uličnom rasvjetom, telefonom i internetom, vodovodom i kanalizacijom, procentualno isto studira danas i onih sa sela i onih iz grada, u kulturi stanovanja skoro da nema razlike. Znam sela gdje više nema krava nego svi i hljeb i mlijeko kupuju u prodavnici. Ne voze se više od grada do kuće gradskim autobusima nego luksuznim autima.
Što se tiče ovog kako je Tuzla urbanija od Sarajeva i time prosvjećenija iz mog iskustva stvari stoje drugačije. Prvo od samog Univerziteta koje je Sarajevo imalo još daleko prije rata dok je Tuzla sedamdesetih dobila par fakulteta, a Pravni tek 2004. Zatim pozorišta, muzeja, kina, biblioteka.... U Tuzli vode djecu iz osnovnih škola na predstavu "Bosanska kraljica", iako to djeca ne mogu razumjeti, da bi pozorište preživjelo. Što se tiče predratnog perioda slušao sam od Dušanke Bojanić Lukač koja je rodom iz Bijeljine da je sjeveroistočna Bosna u Jugoslaviji bila među regijama sa najviše nepismenih. Što se tiče manifestacije vjere prije rata po Sarajevu vrlo često si mogao u vratničkim, sedreničkim, bistričkim mahalama pa i na samoj čaršiji mogao čuti i selam i merhaba i akšamhajrula i sabahajrula. Od Marijin dvora do Ilidže već nisi mogao ili rijetko...tek tamo negdje u Hrasnici opet. Ne ulazeći u period Tuzle iz vremena Turali bega nego ovog novijeg širenja imaš više scena u filmu "Ovo malo duše". Skontat ćeš.
User avatar
tuzlak1212
Posts: 4364
Joined: 09/09/2018 23:21

#9744 Re: Ateizam vs. Religija

Post by tuzlak1212 »

vatrogasac wrote: Da li neiskustvo ili neznanje ili neka namjera te vodi ovakvim generalizacijama. Prvo, linija između urbanog i ruralnog u 21. stoljeću sve je nejasnija. Danas skoro svako selo ima asfalt sa uličnom rasvjetom, telefonom i internetom, vodovodom i kanalizacijom, procentualno isto studira danas i onih sa sela i onih iz grada, u kulturi stanovanja skoro da nema razlike. Znam sela gdje više nema krava nego svi i hljeb i mlijeko kupuju u prodavnici. Ne voze se više od grada do kuće gradskim autobusima nego luksuznim autima.
Što se tiče ovog kako je Tuzla urbanija od Sarajeva i time prosvjećenija iz mog iskustva stvari stoje drugačije. Prvo od samog Univerziteta koje je Sarajevo imalo još daleko prije rata dok je Tuzla sedamdesetih dobila par fakulteta, a Pravni tek 2004. Zatim pozorišta, muzeja, kina, biblioteka.... U Tuzli vode djecu iz osnovnih škola na predstavu "Bosanska kraljica", iako to djeca ne mogu razumjeti, da bi pozorište preživjelo. Što se tiče predratnog perioda slušao sam od Dušanke Bojanić Lukač koja je rodom iz Bijeljine da je sjeveroistočna Bosna u Jugoslaviji bila među regijama sa najviše nepismenih. Što se tiče manifestacije vjere prije rata po Sarajevu vrlo često si mogao u vratničkim, sedreničkim, bistričkim mahalama pa i na samoj čaršiji mogao čuti i selam i merhaba i akšamhajrula i sabahajrula. Od Marijin dvora do Ilidže već nisi mogao ili rijetko...tek tamo negdje u Hrasnici opet. Ne ulazeći u period Tuzle iz vremena Turali bega nego ovog novijeg širenja imaš više scena u filmu "Ovo malo duše". Skontat ćeš.
ovdje se pricalo o medjuljudskim odnosima, multietnicnosti i odnosu ljudi i prema svojoj i prema tudjoj religiji, zastavi, boji... barem koliko sam ja temu upratio i skontao
i to da je tanka linija urbano/ruralno upravu si, ali zato sto je genetski kod ruralaca okupirao gradove.. pricamo opet o mentalnoj, kulturoloskoj ruralnost a ne infrastrukturama odakle ko dolazi
a ti si lood ako ides na to da poredis 1 za 1 Sarajevo i Tuzlu... nezz kako ti takvo nesto moglo past na pamet...
a opet koliko Tuzla ima a koliko radi dobri smo mi, odlicni
ja sam prije mozda mjesec bio u Sarajevu nakon dugo vremena, obisao poprilicno citav grad.. ocekivo sam neku oazu gradjanstva, kulture, gotive.. vidio sam cisti seljakluk i papanluk gdje god sam se okreno.. dzaba vam te predstave i filmove sto ti spominjes
:run:
User avatar
MarlboroGold
Posts: 22912
Joined: 24/06/2013 17:14
Location: Chaos Sanctuary

#9745 Re: Ateizam vs. Religija

Post by MarlboroGold »

Samo nastavite... do crvenog ili ljubičastog teksta.
Vratio se i Jedi :D
User avatar
vatrogasac
Posts: 10078
Joined: 24/04/2006 21:33

#9746 Re: Ateizam vs. Religija

Post by vatrogasac »

tuzlak1212 wrote:
vatrogasac wrote: Da li neiskustvo ili neznanje ili neka namjera te vodi ovakvim generalizacijama. Prvo, linija između urbanog i ruralnog u 21. stoljeću sve je nejasnija. Danas skoro svako selo ima asfalt sa uličnom rasvjetom, telefonom i internetom, vodovodom i kanalizacijom, procentualno isto studira danas i onih sa sela i onih iz grada, u kulturi stanovanja skoro da nema razlike. Znam sela gdje više nema krava nego svi i hljeb i mlijeko kupuju u prodavnici. Ne voze se više od grada do kuće gradskim autobusima nego luksuznim autima.
Što se tiče ovog kako je Tuzla urbanija od Sarajeva i time prosvjećenija iz mog iskustva stvari stoje drugačije. Prvo od samog Univerziteta koje je Sarajevo imalo još daleko prije rata dok je Tuzla sedamdesetih dobila par fakulteta, a Pravni tek 2004. Zatim pozorišta, muzeja, kina, biblioteka.... U Tuzli vode djecu iz osnovnih škola na predstavu "Bosanska kraljica", iako to djeca ne mogu razumjeti, da bi pozorište preživjelo. Što se tiče predratnog perioda slušao sam od Dušanke Bojanić Lukač koja je rodom iz Bijeljine da je sjeveroistočna Bosna u Jugoslaviji bila među regijama sa najviše nepismenih. Što se tiče manifestacije vjere prije rata po Sarajevu vrlo često si mogao u vratničkim, sedreničkim, bistričkim mahalama pa i na samoj čaršiji mogao čuti i selam i merhaba i akšamhajrula i sabahajrula. Od Marijin dvora do Ilidže već nisi mogao ili rijetko...tek tamo negdje u Hrasnici opet. Ne ulazeći u period Tuzle iz vremena Turali bega nego ovog novijeg širenja imaš više scena u filmu "Ovo malo duše". Skontat ćeš.
ovdje se pricalo o medjuljudskim odnosima, multietnicnosti i odnosu ljudi i prema svojoj i prema tudjoj religiji, zastavi, boji... barem koliko sam ja temu upratio i skontao
i to da je tanka linija urbano/ruralno upravu si, ali zato sto je genetski kod ruralaca okupirao gradove.. pricamo opet o mentalnoj, kulturoloskoj ruralnost a ne infrastrukturama odakle ko dolazi
a ti si lood ako ides na to da poredis 1 za 1 Sarajevo i Tuzlu... nezz kako ti takvo nesto moglo past na pamet...
a opet koliko Tuzla ima a koliko radi dobri smo mi, odlicni
ja sam prije mozda mjesec bio u Sarajevu nakon dugo vremena, obisao poprilicno citav grad.. ocekivo sam neku oazu gradjanstva, kulture, gotive.. vidio sam cisti seljakluk i papanluk gdje god sam se okreno.. dzaba vam te predstave i filmove sto ti spominjes
:run:
Razumijem ja tvoj lokalpatriotizam, ali čak je Tuzla i Sarajevo mali za uzorak onoga što se ovdje pokušava dokazati, a to je da je vjera povezana sa ruralnim, a ateizam sa urbanim pa se onda opisuje urbano i ruralno pa je potonje papanluk, a jednako ćeš naći u nekoj Špionici kod Srebrenika vrlo pametnog čovjeka kao što ćeš u Beogradu (metropola u više država) naći budalu sa zvučnim imenom koja na televizijama širi najprimitivniji papanluk.
User avatar
славянин
Posts: 11277
Joined: 30/05/2013 21:43
Location: Tuzla,Sarajevo i dalje :)

#9747 Re: Ateizam vs. Religija

Post by славянин »

Mislim da niko nije rekao da je apsolutno to da je vjera na selu a "manja" vjera u gradu , ali procentualno uvijek je vise "pravih" vjernika u selu nego u gradu - primjeri sirom svijeta.
User avatar
Boemica
Posts: 8617
Joined: 03/09/2018 21:55
Location: Žena bez koje se može.

#9748 Re: Ateizam vs. Religija

Post by Boemica »

Boli me srce što ću to reći, ali je Sarajevo jedna obična velika selendra. Ni sjena urbanog, multietničkog grada.

Džaba predstave, kina, pozorišta, kad ti u isto to kino odeš i vidiš da se ljudi ne znaju ponašati u kinu, od priče dok traje film, korištenja telefona, nekakvog smijeha, onda šta ostave iza sebe... A još gore u pozorištu, sjede u prvom redu i pričaju ... brate, živi ljudi su ispred tebe, smetaš im. U Sarajevu 75% ljudi ne zna ispravno koristiti lift, pokretne stepenice, automatska vrata, ne zna se ponašati u javnom prevozu, nema više poštovanja ni prema kakvom autoritetu, slabo ko ima razumijevanja i poštovanja za posebne grupe ljudi, poput penzionera, djece, trudnica ... Parkovi za djecu su puni kakica paščadije koju "urbana" raja izvodi iz svojih "urbanih" stanova. Itd.

Jedino što je od Sarajeva ostalo je ono historijsko naslijeđe, zgrade, ulice, mahale i priče.
Hakiz
Posts: 48408
Joined: 30/07/2015 20:01

#9749 Re: Ateizam vs. Religija

Post by Hakiz »

Boemica wrote:Boli me srce što ću to reći, ali je Sarajevo jedna obična velika selendra. Ni sjena urbanog, multietničkog grada.

Džaba predstave, kina, pozorišta, kad ti u isto to kino odeš i vidiš da se ljudi ne znaju ponašati u kinu, od priče dok traje film, korištenja telefona, nekakvog smijeha, onda šta ostave iza sebe... A još gore u pozorištu, sjede u prvom redu i pričaju ... brate, živi ljudi su ispred tebe, smetaš im. U Sarajevu 75% ljudi ne zna ispravno koristiti lift, pokretne stepenice, automatska vrata, ne zna se ponašati u javnom prevozu, nema više poštovanja ni prema kakvom autoritetu, slabo ko ima razumijevanja i poštovanja za posebne grupe ljudi, poput penzionera, djece, trudnica ... Parkovi za djecu su puni kakica paščadije koju "urbana" raja izvodi iz svojih "urbanih" stanova. Itd.

Jedino što je od Sarajeva ostalo je ono historijsko naslijeđe, zgrade, ulice, mahale i priče.
A duh? :evil:
User avatar
Smrcak15
Posts: 11092
Joined: 13/12/2015 13:23

#9750 Re: Ateizam vs. Religija

Post by Smrcak15 »

Boemica wrote:Boli me srce što ću to reći, ali je Sarajevo jedna obična velika selendra. Ni sjena urbanog, multietničkog grada.

Džaba predstave, kina, pozorišta, kad ti u isto to kino odeš i vidiš da se ljudi ne znaju ponašati u kinu, od priče dok traje film, korištenja telefona, nekakvog smijeha, onda šta ostave iza sebe... A još gore u pozorištu, sjede u prvom redu i pričaju ... brate, živi ljudi su ispred tebe, smetaš im. U Sarajevu 75% ljudi ne zna ispravno koristiti lift, pokretne stepenice, automatska vrata, ne zna se ponašati u javnom prevozu, nema više poštovanja ni prema kakvom autoritetu, slabo ko ima razumijevanja i poštovanja za posebne grupe ljudi, poput penzionera, djece, trudnica ... Parkovi za djecu su puni kakica paščadije koju "urbana" raja izvodi iz svojih "urbanih" stanova. Itd.

Jedino što je od Sarajeva ostalo je ono historijsko naslijeđe, zgrade, ulice, mahale i priče.
Ja da sam u vlasti uveo bi u skole casove kulture ponasanja...treba seljakluk sistematski iskorijenit
Locked