Ateizam / Nihilizam / Agnosticizam

Rasprave o vjerskim temama.
Post Reply
Hakiz
Posts: 48387
Joined: 30/07/2015 20:01

#9676 Re: Ateizam / Nihilizam / Agnosticizam

Post by Hakiz »

Smrcak15 wrote:Kuran je programiran sav u zlatnom rez omjeru.
Kako se vidi to programiranje? Koji su primjeri? Odnosi dužina sura, ajeta, kako se vidi ta programiranost? Možda da nam pokažeš primjere?
Hakiz
Posts: 48387
Joined: 30/07/2015 20:01

#9677 Re: Ateizam / Nihilizam / Agnosticizam

Post by Hakiz »

Smrcak15 wrote:kao sto ti ne razumijes specifikacije hemijskih supstanci u nekim lijekovima na detaljnom nivou tako isto mi nebi razumjeli detaljan opis stvaranja covjeka....to je od mudrosti da izostavi takve stvari.
Ili izbjegavanje da objasniš nešto šta ne možeš.

Najlakše je reći "Nije to za tebe". Ali, to nije odgovor, to je izbjegavanje odgovora. Čudni su putevi božiji je sjajno sredstvo za bijeg.

Specifikacije hemijskih supstanci u lijekovima znaju oni koji te lijekove prave. Tako da samo ti nama reci, naći će se već neko, neki mudrac ili poslanik, ko će razumjeti detaljan opis kako je bog napravio čovjeka. Pa će nam objasniti.
tlr
Posts: 660
Joined: 19/02/2015 11:06

#9678 Re: Ateizam / Nihilizam / Agnosticizam

Post by tlr »

Smrčak, a što ti ne bi pokušao na sličan način analizirati različite tekstove, uporediš ih i tako dokažeš posebnost (božansko porijeklo) Qurana u odnosu na neke druge tekstove.

https://www.researchgate.net/profile/Ma ... -Tools.pdf
7. CONCLUSION AND FUTURE WORK
The results of the Lexical Analysis of Religious Texts clearly
show that the religious texts originating from the same
Geographic region had maximum number of shared Noun
categories. This indicates that geographic regions had an
impact on these religious texts. Some religious texts had
references to the God of other religions indicating that those
religious texts compared themselves with other religions of
the same geographic region.
In future even more religious texts can be included in the
analysis and Hierarchical Clustering can be performed to
explore the similarities and the differences between different
religions belonging to different geographic regions. Also
various religious texts of the same religion from different era
can be compared and analysed to study how a religion
evolved and developed with time.
A evo i dodatne literature:
HOW TO WRITE A SCIENTIFIC ARTICLE
https://www.ncbi.nlm.nih.gov/pmc/articles/PMC3474301/

Ako uspiješ u tome siguran sam da će se u tom slučaju na Islam obratiti još puuno ljudi. Ako se ne varam tebi će se isto upisati podosta sevapa :D

Probaj, šta ti fali. U najgorem slučaju možeš skontati da nema ništa posebno u toj tvojoj hipotezi i tako ev. izgubiti vjeru, ali sa druge strane ćeš se rasteretiti nerješivog problema, a mogao bi i naučiti puno novih stvari i iste upotrijebiti za nešto zaista dobro.
Ha, možda i uspiješ pa ovu ekipu preobratiš, a ja ću ti biti prva mušterija za iskrenog vjernika. 8-)

Do tebe je. U svakom slučaju metod koji primijeniš se treba moći primijeniti i na neku treću knjigu, pa se može desiti da je neka treća puno više nezemaljskog karaktera (a ti ćeš morati smisliti šta su to kriteriji nezemaljskog porijekla i biti spreman da iste kriterije koristiš i ako ti ne idu u prilog).
User avatar
Zejnep
Posts: 10319
Joined: 10/08/2017 22:38

#9679 Re: Ateizam / Nihilizam / Agnosticizam

Post by Zejnep »

Povraca mi se od postova na engleskom jeziku :roll:
User avatar
harač
Posts: 5273
Joined: 13/02/2006 13:30

#9680 Re: Ateizam / Nihilizam / Agnosticizam

Post by harač »

Hakiz wrote:
Smrcak15 wrote:Kuran je programiran sav u zlatnom rez omjeru.
Kako se vidi to programiranje? Koji su primjeri? Odnosi dužina sura, ajeta, kako se vidi ta programiranost? Možda da nam pokažeš primjere?
nemoj matere ti ovdje, imate "brojcana cuda" :-)
Hakiz
Posts: 48387
Joined: 30/07/2015 20:01

#9681 Re: Ateizam / Nihilizam / Agnosticizam

Post by Hakiz »

harač wrote:
Hakiz wrote:
Smrcak15 wrote:Kuran je programiran sav u zlatnom rez omjeru.
Kako se vidi to programiranje? Koji su primjeri? Odnosi dužina sura, ajeta, kako se vidi ta programiranost? Možda da nam pokažeš primjere?
nemoj matere ti ovdje, imate "brojcana cuda" :-)
Vjeruj mi u trenutku kada sam kliknuo da postam palo mi je to na pamet... :D
User avatar
Bloo
Globalna šefica
Posts: 50580
Joined: 16/01/2008 23:03
Location: Korriban

#9682 Re: Ateizam / Nihilizam / Agnosticizam

Post by Bloo »

Hakiz wrote:
Smrcak15 wrote:Kuran je programiran sav u zlatnom rez omjeru.
Kako se vidi to programiranje? Koji su primjeri? Odnosi dužina sura, ajeta, kako se vidi ta programiranost? Možda da nam pokažeš primjere?
NOOOOOOOOOOOOOOOOOOOOOOOOOOOOOOOOOOOOOOOOOOOOOOO

Daj ba, tek sustigla iščitavanje epskih traktata....a ti svjesno zahtijevaš još...

:twisted:
Hakiz
Posts: 48387
Joined: 30/07/2015 20:01

#9683 Re: Ateizam / Nihilizam / Agnosticizam

Post by Hakiz »

Bloo wrote:
Hakiz wrote:
Smrcak15 wrote:Kuran je programiran sav u zlatnom rez omjeru.
Kako se vidi to programiranje? Koji su primjeri? Odnosi dužina sura, ajeta, kako se vidi ta programiranost? Možda da nam pokažeš primjere?
NOOOOOOOOOOOOOOOOOOOOOOOOOOOOOOOOOOOOOOOOOOOOOOO

Daj ba, tek sustigla iščitavanje epskih traktata....a ti svjesno zahtijevaš još...

:twisted:
Mazohizam. Čisti.

Sa primjesama sadizma. Prema ostalim forumašima :evil:
tlr
Posts: 660
Joined: 19/02/2015 11:06

#9684 Re: Ateizam / Nihilizam / Agnosticizam

Post by tlr »

Nekome se gadi engleski, a ne gadi iPhone.
Tako ti je to...

Smrčak će nas od teze, pa do zaključka sprovesti kroz čitav niz opravdanih "pretpostavki" i "logičnih" zaokruživanja, a bez da se osvrne - zašto baš takve pretpostavke i logika morale nesporno dokazati savršenost Kur'ana, odn. nesavršenost bilo koje druge knjige.

Njegov primjer zlatnog reza je presmiješan, kao i oni prije sa "kodiranom" brzinom svjetlosti i kakvim sve ne nebulozama.
Zašto?
Zato što je broj zlatnog reza (phi) je iracionalan, ne može se predstaviti u formi količnika dva prirodna broja i ima beskonačno mnogo cifara iza decimalne nule. Smrčak je izračunao u tri decimale, a vjerovatno uzimajući pretpostavke (po svom izboru), a kako bi navukao rezultat na željeni... pa ne ide baš...

Da bi se dokazao božji karakter Kur'ana bi (po meni) moralo biti moguće izvući jasanu i nedvosmislenu istinitu tvrdnju, a za koju ne postoji nikakvo racionalno objašnjenje (odn. da je tekst božijeg karaktera). Mora se dakle dokazati da je Knjiga iracionalna :).

Mozda bi zato najbolji dokaz za tu knjigu mogao biti da neko izmašta neku novu leksičku metodu analize teksta Kur'ana, a koji bi tekst nedvosmisleno mogao prevesti u broj Pi (ili bilo koji drugi iracionalni broj) i to bez ograničenja u broju decimala, a korištenjem operacija (+/-/*/:) koje primijenjene na neki drugi tekst, ni pod razno ne bi smjele dovesti do generisanja iracionalnog broja.

Ukratko, korištenjem takvog algoritma - bilo ko ko poznaje elementarne matematske operacije bi koristeći samo tekst Knjige - mogao generisati neki iracionalni broj (pi, Phi, e, sqrt(2), sqrt(3), sqrt(5) ... odn. izračunati taj broj do proizvoljne (beskonačne) preciznosti.
Sa druge strane, moralo bi se pokazati da isti (ili sličan) algoritam primijenjen na bilo koji drugi tekst - neće generisati iracionalan broj.

Ima li kandidata?
adelkam
Posts: 297
Joined: 12/11/2017 21:39

#9685 Re: Ateizam / Nihilizam / Agnosticizam

Post by adelkam »

TLR wrote:U čemu je problem?
Rasprava je bila ok dok je Sekerbay "harao" raspištoljen po temi, vrijeđao i argumentovao sa "ša ba ti znaš", a Smrle izvaljivao bukve iz korijena čeprkajući po Knjizi, a šaka razumnih im govorili ... nemojte da vas ovakvi brane majke vam ... niko ništa... .
Oribali ste sladunjavog i neka ste jer nije da nije zasluzio :D ali kakve vi Boga ti dokaze trazite ako smijem da pitam? :-D Za sta dokaze?
Ispravi me ako grijesim, dokaze kada je VJERA u pitanju :?:
Last edited by adelkam on 12/12/2017 22:05, edited 1 time in total.
User avatar
SpiritCrusher
Posts: 309
Joined: 01/03/2011 16:33
Location: Stick a dick in it, it'll go away..

#9686 Re: Ateizam / Nihilizam / Agnosticizam

Post by SpiritCrusher »

Ja sam se ko mali konto premuntat na tu vjeru ial nije išlo i pišaj ga. Poslije mi bilo krivo što ja to ništa ne osjetim a njima banja, imaju đe otić kad umru samo prati pravila i miran, al nije ni to. Gledam ih, slušam i skontam nije ni to baš skroz ona priča najlakše bit glup. Vazdaa se nekom moraš dokazivat, isprepadan od misli svojih jer te jaro vazda prati, a opet nemaš ništa konkretno da ti potvrdi to čime se tješiš i onda dok daviš ljude okolo da bi sebe ubjedio, sprči te levat s dvojkom na pješačkom i...đe si bio-niše, šta si radio-ništa. Prdiš u fenjer ko i ja.
L u c i f e r
Posts: 12480
Joined: 30/11/2013 14:50

#9688 Re: Ateizam / Nihilizam / Agnosticizam

Post by L u c i f e r »

TLR wrote:Nekome se gadi engleski, a ne gadi iPhone.
Tako ti je to...

Smrčak će nas od teze, pa do zaključka sprovesti kroz čitav niz opravdanih "pretpostavki" i "logičnih" zaokruživanja, a bez da se osvrne - zašto baš takve pretpostavke i logika morale nesporno dokazati savršenost Kur'ana, odn. nesavršenost bilo koje druge knjige.

Njegov primjer zlatnog reza je presmiješan, kao i oni prije sa "kodiranom" brzinom svjetlosti i kakvim sve ne nebulozama.
Zašto?
Zato što je broj zlatnog reza (phi) je iracionalan, ne može se predstaviti u formi količnika dva prirodna broja i ima beskonačno mnogo cifara iza decimalne nule. Smrčak je izračunao u tri decimale, a vjerovatno uzimajući pretpostavke (po svom izboru), a kako bi navukao rezultat na željeni... pa ne ide baš...

Da bi se dokazao božji karakter Kur'ana bi (po meni) moralo biti moguće izvući jasanu i nedvosmislenu istinitu tvrdnju, a za koju ne postoji nikakvo racionalno objašnjenje (odn. da je tekst božijeg karaktera). Mora se dakle dokazati da je Knjiga iracionalna :).

Mozda bi zato najbolji dokaz za tu knjigu mogao biti da neko izmašta neku novu leksičku metodu analize teksta Kur'ana, a koji bi tekst nedvosmisleno mogao prevesti u broj Pi (ili bilo koji drugi iracionalni broj) i to bez ograničenja u broju decimala, a korištenjem operacija (+/-/*/:) koje primijenjene na neki drugi tekst, ni pod razno ne bi smjele dovesti do generisanja iracionalnog broja.

Ukratko, korištenjem takvog algoritma - bilo ko ko poznaje elementarne matematske operacije bi koristeći samo tekst Knjige - mogao generisati neki iracionalni broj (pi, Phi, e, sqrt(2), sqrt(3), sqrt(5) ... odn. izračunati taj broj do proizvoljne (beskonačne) preciznosti.
Sa druge strane, moralo bi se pokazati da isti (ili sličan) algoritam primijenjen na bilo koji drugi tekst - neće generisati iracionalan broj.

Ima li kandidata?
To je za smrleta pickin dim
tlr
Posts: 660
Joined: 19/02/2015 11:06

#9689 Re: Ateizam / Nihilizam / Agnosticizam

Post by tlr »

adelkam wrote:
TLR wrote:U čemu je problem?
Rasprava je bila ok dok je Sekerbay "harao" raspištoljen po temi, vrijeđao i argumentovao sa "ša ba ti znaš", a Smrle izvaljivao bukve iz korijena čeprkajući po Knjizi, a šaka razumnih im govorili ... nemojte da vas ovakvi brane majke vam ... niko ništa... .
Oribali ste sladunjavog i neka ste jer nije da nije zasluzio :D ali kakve vi Boga ti dokaze trazite ako smijem da pitam? :-D Za sta dokaze?
Teška priča... Stalno trubim da sam ateista, a prekjučer sam od kolege ateista saznao šokantnu vijest da sam 100% panteista. Kuku mene. Kud će me to! Niko mi u familiji nije panteista. Ni blizu.

I tako ... kad sam tu već na temi i kad već imamo dobrih ljudi spremnih da objasne i dokažu, hajde da probam na sebi. Možda ako me neko ubijedi, pa fakat dobacim i do muslimana ...

Ako ništa ... zabavno je i u diskusiji će se vjerovatno naučiti i nešto novo.
tlr
Posts: 660
Joined: 19/02/2015 11:06

#9690 Re: Ateizam / Nihilizam / Agnosticizam

Post by tlr »

SpiritCrusher wrote:Ja sam se ko mali konto premuntat na tu vjeru ial nije išlo i pišaj ga. Poslije mi bilo krivo što ja to ništa ne osjetim a njima banja, imaju đe otić kad umru samo prati pravila i miran, al nije ni to. Gledam ih, slušam i skontam nije ni to baš skroz ona priča najlakše bit glup. Vazdaa se nekom moraš dokazivat, isprepadan od misli svojih jer te jaro vazda prati, a opet nemaš ništa konkretno da ti potvrdi to čime se tješiš i onda dok daviš ljude okolo da bi sebe ubjedio, sprči te levat s dvojkom na pješačkom i...đe si bio-niše, šta si radio-ništa. Prdiš u fenjer ko i ja.
:lol: doooobar. Ubilo se za filmskog monologa.

A ovo treba uokviriti i staviti na ulazu na temu:

"Sprči te levat s dvojkom na pješačkom i...đe si bio-niše, šta si radio-ništa. Prdiš u fenjer ko i ja."
adelkam
Posts: 297
Joined: 12/11/2017 21:39

#9691 Re: Ateizam / Nihilizam / Agnosticizam

Post by adelkam »

Prije nekoliko dana sam napisao post da covjek sto vise otkriva sve mu je vise nepoznanica...i mislim (ili vjerujem kako hoces), da to nije slucajno tako. Od covjeka se na ovom svijetu trazi da on vjeruje. Da citiram tekstove iz svetih knjiga (kao neki), necu jer
TLR wrote:Teška priča...
a i mislim da bi bilo bez efekta. Vjera dolazi iz covjeka samog i ako se on bude interesirao, procitati ce sam.
User avatar
SpiritCrusher
Posts: 309
Joined: 01/03/2011 16:33
Location: Stick a dick in it, it'll go away..

#9692 Re: Ateizam / Nihilizam / Agnosticizam

Post by SpiritCrusher »

TLR wrote:
SpiritCrusher wrote:Ja sam se ko mali konto premuntat na tu vjeru ial nije išlo i pišaj ga. Poslije mi bilo krivo što ja to ništa ne osjetim a njima banja, imaju đe otić kad umru samo prati pravila i miran, al nije ni to. Gledam ih, slušam i skontam nije ni to baš skroz ona priča najlakše bit glup. Vazdaa se nekom moraš dokazivat, isprepadan od misli svojih jer te jaro vazda prati, a opet nemaš ništa konkretno da ti potvrdi to čime se tješiš i onda dok daviš ljude okolo da bi sebe ubjedio, sprči te levat s dvojkom na pješačkom i...đe si bio-niše, šta si radio-ništa. Prdiš u fenjer ko i ja.
:lol: doooobar. Ubilo se za filmskog monologa.

A ovo treba uokviriti i staviti na ulazu na temu:

"Sprči te levat s dvojkom na pješačkom i...đe si bio-niše, šta si radio-ništa. Prdiš u fenjer ko i ja."
Ruđer Hauer il niko!

L u c i f e r
Posts: 12480
Joined: 30/11/2013 14:50

#9693 Re: Ateizam / Nihilizam / Agnosticizam

Post by L u c i f e r »

Kolko covjek mora biti bahat
Pa da konta da je skonto sve
I da je on bitan
I da je sve stvoreno
Kako bi on mogo
Guzit u dzennetu
Hakiz
Posts: 48387
Joined: 30/07/2015 20:01

#9694 Re: Ateizam / Nihilizam / Agnosticizam

Post by Hakiz »

adelkam wrote:
TLR wrote:U čemu je problem?
Rasprava je bila ok dok je Sekerbay "harao" raspištoljen po temi, vrijeđao i argumentovao sa "ša ba ti znaš", a Smrle izvaljivao bukve iz korijena čeprkajući po Knjizi, a šaka razumnih im govorili ... nemojte da vas ovakvi brane majke vam ... niko ništa... .
Oribali ste sladunjavog i neka ste jer nije da nije zasluzio :D ali kakve vi Boga ti dokaze trazite ako smijem da pitam? :-D Za sta dokaze?
Ispravi me ako grijesim, dokaze kada je VJERA u pitanju :?:
Ne vjera. Religija.

Religija je jedna sasvim racionalna institucija koja ima i svoju formu i svoja pravila, sredstva prisile, ostvaruje profit na osnovu svojih tvrdnji itd. I to institucija stvorena od ljudi. Tako da religija treba dokazati svoje tvrdnje.

Ne traži se od ljudi koji vjeruju u boga da bilo šta dokažu. Traži se od ljudi koji TVRDE da ima boga da svoje tvrdnje dokažu. Ako baš hoćeš, čovjek koji vjeruje u boga ali o tome šuti, ne treba nikome ništa dokazati. Njegova stvar. Čovjek koji vjeruje u boga i meni kaže da boga ima, ja mu onda tražim da mi to dokaže. Tek nakon toga, dakle tek kada dokaže da bog postoji, slijedi traženje dokaza da bog postoji u onom obliku u kojem taj čovjek kaže da bog jeste.

A kada ti ljudi, kada religija, tvrdnjom da bog postoji, i da postoji u obliku u kojem oni kažu da postoji, počne stvarati bogatstvo, političku i društvenu moć, odlučivati o načinima života ljudi, pa i o samim životu i smrti ljudi itd, tada potreba da svoje tvrdnje dokažu postaje imperativ.

Dakle, ne radi se o vjeri. Radi se o religiji.
adelkam
Posts: 297
Joined: 12/11/2017 21:39

#9695 Re: Ateizam / Nihilizam / Agnosticizam

Post by adelkam »

Hakiz wrote: Ne traži se od ljudi koji vjeruju u boga da bilo šta dokažu. Traži se od ljudi koji TVRDE da ima boga da svoje tvrdnje dokažu. Ako baš hoćeš, čovjek koji vjeruje u boga ali o tome šuti, ne treba nikome ništa dokazati. Njegova stvar. Čovjek koji vjeruje u boga i meni kaže da boga ima, ja mu onda tražim da mi to dokaže. Tek nakon toga, dakle tek kada dokaže da bog postoji, slijedi traženje dokaza da bog postoji u onom obliku u kojem taj čovjek kaže da bog jeste. .
Ne slijedim bas religiju i nerado se doticem tih tema, ali ako ti covjek iskaze svoje vjerovanje ne trazi od njega dokaz jer ga neces dobiti. Religija ima ili je pak imala svoja sredstva prisile ali u pravoj vjeri prisile nema.
Hakiz
Posts: 48387
Joined: 30/07/2015 20:01

#9696 Re: Ateizam / Nihilizam / Agnosticizam

Post by Hakiz »

adelkam wrote:
Hakiz wrote: Ne traži se od ljudi koji vjeruju u boga da bilo šta dokažu. Traži se od ljudi koji TVRDE da ima boga da svoje tvrdnje dokažu. Ako baš hoćeš, čovjek koji vjeruje u boga ali o tome šuti, ne treba nikome ništa dokazati. Njegova stvar. Čovjek koji vjeruje u boga i meni kaže da boga ima, ja mu onda tražim da mi to dokaže. Tek nakon toga, dakle tek kada dokaže da bog postoji, slijedi traženje dokaza da bog postoji u onom obliku u kojem taj čovjek kaže da bog jeste. .
Ne slijedim bas religiju i nerado se doticem tih tema, ali ako ti covjek iskaze svoje vjerovanje ne trazi od njega dokaz jer ga neces dobiti. Religija ima ili je pak imala svoja sredstva prisile ali u pravoj vjeri prisile nema.
Kako god.
User avatar
Sara03
Posts: 3334
Joined: 22/02/2017 03:17

#9697 Re: Ateizam / Nihilizam / Agnosticizam

Post by Sara03 »

Zejnep wrote:Povraca mi se od postova na engleskom jeziku :roll:
Ti si Zejneba, izgleda, pravo zeznuta cura. :D
User avatar
Towelie
Posts: 7487
Joined: 03/05/2013 19:29

#9698 Re: Ateizam / Nihilizam / Agnosticizam

Post by Towelie »

Sara03 wrote:
Zejnep wrote:Povraca mi se od postova na engleskom jeziku :roll:
Ti si Zejneba, izgleda, pravo zeznuta cura. :D
Inace je post (ne onaj ramazanski, ili onaj s bonus danima nakon) stara bosanska rec. Pazi samo da me povratis unazad. :D
User avatar
Ramzess Veliki
Posts: 18286
Joined: 11/02/2013 11:32

#9699 Re: Ateizam / Nihilizam / Agnosticizam

Post by Ramzess Veliki »

shmizlica wrote:voljela bih čuti nekog normalnijeg od smrleta i sekerbaya :mrgreen: i onog patriota :hm:
Teorija Spermizacije Svemira.
To je najnovija teorija o sirenju zivota putem asteroida i kometa.
Sva voda na Zemlji je porijeklom led sa kometa. Kometi u sebi nose I bakterije, tako da po ovoj teoriji Svemir vrvi od zivota, a zivot se nije zakuhao u nekoj corbi na Zemlji kako je do sada vjerovano, nego negdje mnogo dalje od nas. Znaci da se ne nafuravamo dalje kako smo mi najvazniji I eto sav Svemir se vrti oko nas, samo mi postojimo, samo mi pametni.
User avatar
shmizlica
Posts: 57892
Joined: 18/11/2010 14:35
Location: u oku posmatrača

#9700 Re: Ateizam / Nihilizam / Agnosticizam

Post by shmizlica »

Ramzess Veliki wrote:
shmizlica wrote:voljela bih čuti nekog normalnijeg od smrleta i sekerbaya :mrgreen: i onog patriota :hm:
Teorija Spermizacije Svemira.
To je najnovija teorija o sirenju zivota putem asteroida i kometa.
Sva voda na Zemlji je porijeklom led sa kometa. Kometi u sebi nose I bakterije, tako da po ovoj teoriji Svemir vrvi od zivota, a zivot se nije zakuhao u nekoj corbi na Zemlji kako je do sada vjerovano, nego negdje mnogo dalje od nas. Znaci da se ne nafuravamo dalje kako smo mi najvazniji I eto sav Svemir se vrti oko nas, samo mi postojimo, samo mi pametni.
pitanje je bilo za vjernike, ramke :mrgreen: zanimaju me njihova razmišljanja :)
Post Reply