IRAN

Post Reply
User avatar
salik79
Posts: 27013
Joined: 16/09/2013 13:15

#9651 Re: IRAN

Post by salik79 »

Kikibombona wrote:
jefferson wrote: Pa sto si krenuo u off topic. Ja sam se samo osvrnuo na situaciju oko prepusavanja KSA i irana i ubleha koje prosipaju (a u sustini se radi samo o novcu i ko ce biti glavni baja u komsiluku). Ublehe prosipane oko religije, a sve se svodi na interes i, u ovome si bio upravu, vjeru, ali vjeru u dolar.
Religija je instrument u sluzbi mocnika. Na kraju se sve svodi na borbu za teritorij i resurse. Kao i druge zivotinje, ljudi imaju zivotinjski gen koji ih tjera da brane svoje i uzimaju tudje.

Vjeru ugl bira elita, vlast. Tako je bilo sa krscanstvom i islamom. Da nije Konstantina pitanje je da li bi krscanske vjere sada uopste postojale. Da nije arapskih osvajanja pitanje je da li bi sada postojale islamske vjere. Zasluga za sirienje istih pripada vladarima, vojskovodjama, eliti...

Perzijanci su pod odredjenim okolnostima prihvatili islam. Njihov ego je preveliki da bi slijedili ideologiju vecine Arapa. Zbog toga su se priklonili siizmu.
Ista stvar je sa Rusima koji su izabrali pravoslavlje umjesto 'zapadnjackog' katolicanstva. Nakon toga u Evropu dolazi protestantizam. Svi veliki igraci su zeljeli vlastitu ideologiju koja ce oslikavati posebnost i biti inspiracija za ekspanziju.
:D
Kiki, savjetujem ti da se ne zalijeces i ne petljas u ono o cemu nista ne znas, odnosno vrlo malo znas ;-)
User avatar
Kikibombona
Posts: 34325
Joined: 29/06/2013 08:48

#9652 Re: IRAN

Post by Kikibombona »

salik79 wrote:
:D
Kiki, savjetujem ti da se ne zalijeces i ne petljas u ono o cemu nista ne znas, odnosno vrlo malo znas ;-)
To je tako moj Salik. Nema teorije da Perzijanci dijele ideologiju sa Arapima na duze vrijeme. To bi bio pokazatelj potcinjenosti. Bilo bi suvise degradirajuce za njih. Mozes ti reci da su Perzijanci na pocetku bili suniti, da su siizam prvi profurali Arapi, ali to opet nista ne mijenja. Bilo je pitanje vremena kada ce Perzijanci odabrati put koji ce imati svoje posebnosti. Siizam je sada perzijanerska religija i adut za ekspanziju, sirenje uticaja u regionu. Glavni sija je Iranac, sija Arapi i druge sije se mogu samo PRIKLONITI.

Otomani su isto tako izgradili vlastiti identitet i na svoj nacin oblikovali vjeru. Vidi pod 'sufizam'. :D
User avatar
salik79
Posts: 27013
Joined: 16/09/2013 13:15

#9653 Re: IRAN

Post by salik79 »

Kikibombona wrote:
salik79 wrote:
:D
Kiki, savjetujem ti da se ne zalijeces i ne petljas u ono o cemu nista ne znas, odnosno vrlo malo znas ;-)
To je tako moj Salik. Nema teorije da Perzijanci dijele ideologiju sa Arapima na duze vrijeme. To bi bio pokazatelj potcinjenosti. Bilo bi suvise degradirajuce za njih. Mozes ti reci da su Perzijanci na pocetku bili suniti, da su siizam prvi profurali Arapi, ali to opet nista ne mijenja. Bilo je pitanje vremena kada ce Perzijanci odabrati put koji ce imati svoje posebnosti. Siizam je sada perzijanerska religija i adut za ekspanziju, sirenje uticaja u regionu. Glavni sija je Iranac, sija Arapi i druge sije se mogu samo PRIKLONITI.

Otomani su isto tako izgradili vlastiti identitet i na svoj nacin oblikovali vjeru. Vidi pod 'sufizam'. :D
Opet lupas k'o Maksim po diviziji. Ne ulazeci u to da si napisao sljedece:"Perzijanci su pod odredjenim okolnostima prihvatili islam.", napomeuo bih te da je i siizam i sufizam "nastao" i razvio se kod Arapa. Ako cemo tako posmatrati, siizam je "nastao" prije sunizma. Ali, kao sto rekoh, petljas se u ono o cemu imas vrlo malo (sa)znanja. Ostani na kretanjima unutar b-h islamskih "frakcija", tu si vec na putu da postanes ekspert :mrgreen:
User avatar
Kikibombona
Posts: 34325
Joined: 29/06/2013 08:48

#9654 Re: IRAN

Post by Kikibombona »

salik79 wrote:
Opet lupas k'o Maksim po diviziji. Ne ulazeci u to da si napisao sljedece:"Perzijanci su pod odredjenim okolnostima prihvatili islam.", napomeuo bih te da je i siizam i sufizam "nastao" i razvio se kod Arapa. Ako cemo tako posmatrati, siizam je "nastao" prije sunizma. Ali, kao sto rekoh, petljas se u ono o cemu imas vrlo malo (sa)znanja. Ostani na kretanjima unutar b-h islamskih "frakcija", tu si vec na putu da postanes ekspert :mrgreen:
Samo iznosim cinjenice. A cinjenica je da su Perzijanci odabrali put koji se razlikuje od puta kojim kroci vecina Arapa i drugih islamskih naroda. Tu zajednistva nema i nikada nece biti dok se jedna strana ne potcini.

Ista prica je bila sa Otomanima. Oni su imali neki svoj islamski put koji se razlikovao od onoga sto je slijedila vecina Arapa i dr. muslimana. Veliki igrac ima potrebu kreirati i nametnuti vlastiti identitet. Vidis da ni Zidan ne voli da ga se poredi sa Gvardiolom. :D
User avatar
salik79
Posts: 27013
Joined: 16/09/2013 13:15

#9655 Re: IRAN

Post by salik79 »

Kikibombona wrote:
salik79 wrote:
Opet lupas k'o Maksim po diviziji. Ne ulazeci u to da si napisao sljedece:"Perzijanci su pod odredjenim okolnostima prihvatili islam.", napomeuo bih te da je i siizam i sufizam "nastao" i razvio se kod Arapa. Ako cemo tako posmatrati, siizam je "nastao" prije sunizma. Ali, kao sto rekoh, petljas se u ono o cemu imas vrlo malo (sa)znanja. Ostani na kretanjima unutar b-h islamskih "frakcija", tu si vec na putu da postanes ekspert :mrgreen:
Samo iznosim cinjenice. A cinjenica je da su Perzijanci odabrali put koji se razlikuje od puta kojim kroci vecina Arapa i drugih islamskih naroda. Tu zajednistva nema i nikada nece biti dok se jedna strana ne potcini.

Ista prica je bila sa Otomanima. Oni su imali neki svoj islamski put koji se razlikovao od onoga sto je slijedila vecina Arapa i dr. muslimana. Veliki igrac ima potrebu kreirati i nametnuti vlastiti identitet. Vidis da ni Zidan ne voli da ga se poredi sa Gvardiolom. :D
Jedine cinjenice su ove koje sam naveo - i siizam i sunizam i sufizam su "nastali" i razvili se medju arapima (doduse hz Selman al-Farisi je bio medju prvim sijama i on donekle "kvari" tu statistiku).
User avatar
mousstapha
Posts: 4189
Joined: 14/07/2008 03:13
Location: Stuttgart

#9656 Re: IRAN

Post by mousstapha »

Siizam se i dan danas oblikuje. To sto ima korijene u arapskom svijetu ne mijenja bitno tezu da Perzijanci imaju problem da prihvate arapsku kulturu. Naravno, danas se elementi kulture, religije i politike ispreplicu i moze se reci da skoro podjednako imaju uticaj na to kakve ce razlike biti u buducnosti izmedju Perzijanaca i Arapa.
User avatar
Norman
Posts: 651
Joined: 01/03/2014 14:34
Location: Norman's Land

#9657 Re: IRAN

Post by Norman »

Kikibombona wrote: Ista stvar je sa Rusima koji su izabrali pravoslavlje umjesto 'zapadnjackog' katolicanstva...

Samo iznosim cinjenice.
A na kojoj činjenici baziraš tvrdnju da su Rusi odabrali pravoslavlje umjesto zapadnog katoličanstva, samo radi ega? A ne zato što je na zapadu jezik vjere bio latinski, dok su se istočnjaci potrudili da prevedu dijelove Biblije na slavenski jezik, recimo?

Pa zar ih ego nije trebao odvesti upravo u suprotnom smjeru, jer su u to vrijeme ratovali baš sa Bizantincima?
User avatar
Kikibombona
Posts: 34325
Joined: 29/06/2013 08:48

#9658 Re: IRAN

Post by Kikibombona »

Norman wrote:
Kikibombona wrote: Ista stvar je sa Rusima koji su izabrali pravoslavlje umjesto 'zapadnjackog' katolicanstva...

Samo iznosim cinjenice.
A na kojoj činjenici baziraš tvrdnju da su Rusi odabrali pravoslavlje umjesto zapadnog katoličanstva, samo radi ega? A ne zato što je na zapadu jezik vjere bio latinski, dok su se istočnjaci potrudili da prevedu dijelove Biblije na slavenski jezik, recimo?

Pa zar ih ego nije trebao odvesti upravo u suprotnom smjeru, jer su u to vrijeme ratovali baš sa Bizantincima?
A znas li kako su Rusi primili pravoslavlje? :D

Pa jednostavno, njihovom tadasnjem vladaru (da ne guglam sada ime) se najvise dopalo od svega sto je imao na ponudi... a i odgovaralo je radi POLITICKIH razloga...

Ostala je cuvena izjava da islam ne dolazi u obzir zato sto je alkohol zabranjen. :lol:

edit

Ovo ide u prilog mojoj tvrdnji da je izbor vjere u 99.99% slucajeva stvar nasljedstva a ne izbora pojedinca. Car kao na lutriji odlucio koju ce vjeru izabrati, a plebs slijedi i danas dan. Cirkus. :D
User avatar
Gojeni H
Posts: 10228
Joined: 28/04/2012 09:54

#9659 Re: IRAN

Post by Gojeni H »

Kikibombona wrote:
jefferson wrote: Pa sto si krenuo u off topic. Ja sam se samo osvrnuo na situaciju oko prepusavanja KSA i irana i ubleha koje prosipaju (a u sustini se radi samo o novcu i ko ce biti glavni baja u komsiluku). Ublehe prosipane oko religije, a sve se svodi na interes i, u ovome si bio upravu, vjeru, ali vjeru u dolar.
Religija je instrument u sluzbi mocnika. Na kraju se sve svodi na borbu za teritorij i resurse. Kao i druge zivotinje, ljudi imaju zivotinjski gen koji ih tjera da brane svoje i uzimaju tudje.

Vjeru ugl bira elita, vlast. Tako je bilo sa krscanstvom i islamom. Da nije Konstantina pitanje je da li bi krscanske vjere sada uopste postojale. Da nije arapskih osvajanja pitanje je da li bi sada postojale islamske vjere. Zasluga za sirienje istih pripada vladarima, vojskovodjama, eliti...

Perzijanci su pod odredjenim okolnostima prihvatili islam. Njihov ego je preveliki da bi slijedili ideologiju vecine Arapa. Zbog toga su se priklonili siizmu. Ista stvar je sa Rusima koji su izabrali pravoslavlje umjesto 'zapadnjackog' katolicanstva. Nakon toga u Evropu dolazi protestantizam. Svi veliki igraci su zeljeli vlastitu ideologiju koja ce oslikavati posebnost i biti inspiracija za ekspanziju.
Opet briljantno kao i mnogo puta prije.
User avatar
Opetja033
Posts: 10041
Joined: 01/11/2011 20:33

#9660 Re: IRAN

Post by Opetja033 »

Gojeni H wrote:
Kikibombona wrote:
jefferson wrote: Pa sto si krenuo u off topic. Ja sam se samo osvrnuo na situaciju oko prepusavanja KSA i irana i ubleha koje prosipaju (a u sustini se radi samo o novcu i ko ce biti glavni baja u komsiluku). Ublehe prosipane oko religije, a sve se svodi na interes i, u ovome si bio upravu, vjeru, ali vjeru u dolar.
Religija je instrument u sluzbi mocnika. Na kraju se sve svodi na borbu za teritorij i resurse. Kao i druge zivotinje, ljudi imaju zivotinjski gen koji ih tjera da brane svoje i uzimaju tudje.

Vjeru ugl bira elita, vlast. Tako je bilo sa krscanstvom i islamom. Da nije Konstantina pitanje je da li bi krscanske vjere sada uopste postojale. Da nije arapskih osvajanja pitanje je da li bi sada postojale islamske vjere. Zasluga za sirienje istih pripada vladarima, vojskovodjama, eliti...

Perzijanci su pod odredjenim okolnostima prihvatili islam. Njihov ego je preveliki da bi slijedili ideologiju vecine Arapa. Zbog toga su se priklonili siizmu. Ista stvar je sa Rusima koji su izabrali pravoslavlje umjesto 'zapadnjackog' katolicanstva. Nakon toga u Evropu dolazi protestantizam. Svi veliki igraci su zeljeli vlastitu ideologiju koja ce oslikavati posebnost i biti inspiracija za ekspanziju.
Opet briljantno kao i mnogo puta prije.
:mrgreen:

Ne postoji osoba na forumu koja vece nebuloze lupa od njega. I konstantnije. :mrgreen:
User avatar
Arteta
Posts: 6740
Joined: 24/09/2011 11:59
Location: Tamni Vilajet

#9661 Re: IRAN

Post by Arteta »

salik79 wrote:
Kikibombona wrote:
salik79 wrote:
Opet lupas k'o Maksim po diviziji. Ne ulazeci u to da si napisao sljedece:"Perzijanci su pod odredjenim okolnostima prihvatili islam.", napomeuo bih te da je i siizam i sufizam "nastao" i razvio se kod Arapa. Ako cemo tako posmatrati, siizam je "nastao" prije sunizma. Ali, kao sto rekoh, petljas se u ono o cemu imas vrlo malo (sa)znanja. Ostani na kretanjima unutar b-h islamskih "frakcija", tu si vec na putu da postanes ekspert :mrgreen:
Samo iznosim cinjenice. A cinjenica je da su Perzijanci odabrali put koji se razlikuje od puta kojim kroci vecina Arapa i drugih islamskih naroda. Tu zajednistva nema i nikada nece biti dok se jedna strana ne potcini.

Ista prica je bila sa Otomanima. Oni su imali neki svoj islamski put koji se razlikovao od onoga sto je slijedila vecina Arapa i dr. muslimana. Veliki igrac ima potrebu kreirati i nametnuti vlastiti identitet. Vidis da ni Zidan ne voli da ga se poredi sa Gvardiolom. :D
Jedine cinjenice su ove koje sam naveo - i siizam i sunizam i sufizam su "nastali" i razvili se medju arapima (doduse hz Selman al-Farisi je bio medju prvim sijama i on donekle "kvari" tu statistiku).
Kakve to ima veze, i krscanstvo je nastalo na bliskom istoku pa su ga opet narodi na drugim kontinentima koristili da se sire.
User avatar
Norman
Posts: 651
Joined: 01/03/2014 14:34
Location: Norman's Land

#9662 Re: IRAN

Post by Norman »

Kikibombona wrote:
Norman wrote:
Kikibombona wrote: Ista stvar je sa Rusima koji su izabrali pravoslavlje umjesto 'zapadnjackog' katolicanstva...

Samo iznosim cinjenice.
A na kojoj činjenici baziraš tvrdnju da su Rusi odabrali pravoslavlje umjesto zapadnog katoličanstva, samo radi ega? A ne zato što je na zapadu jezik vjere bio latinski, dok su se istočnjaci potrudili da prevedu dijelove Biblije na slavenski jezik, recimo?

Pa zar ih ego nije trebao odvesti upravo u suprotnom smjeru, jer su u to vrijeme ratovali baš sa Bizantincima?
A znas li kako su Rusi primili pravoslavlje? :D

Pa jednostavno, njihovom tadasnjem vladaru (da ne guglam sada ime) se najvise dopalo od svega sto je imao na ponudi... a i odgovaralo je radi POLITICKIH razloga...

Ostala je cuvena izjava da islam ne dolazi u obzir zato sto je alkohol zabranjen. :lol:

edit

Ovo ide u prilog mojoj tvrdnji da je izbor vjere u 99.99% slucajeva stvar nasljedstva a ne izbora pojedinca. Car kao na lutriji odlucio koju ce vjeru izabrati, a plebs slijedi i danas dan. Cirkus. :D
Pusti to, to je druga tvrdnja, ne pitam te o tome. Pitam te: na kojim činjenicama baziraš tvrdnju da su Rusi radi ega izabrali pravoslavlje, a ne zapadno katoličanstvo? Da se, kao, ne bi ponižavali prihvatajući ideologiju velikog igrača?

Pa Rusi su sada na drugom polu u odnosu na zapad. Ali u to vrijeme nisu ratovali protiv zapadnih katolika, nego upravo protiv centra pravoslavlja, drugog "velikog igrača" u neposrednom komšiluku.
User avatar
Kikibombona
Posts: 34325
Joined: 29/06/2013 08:48

#9663 Re: IRAN

Post by Kikibombona »

Norman wrote:
Pusti to, to je druga tvrdnja, ne pitam te o tome. Pitam te: na kojim činjenicama baziraš tvrdnju da su Rusi radi ega izabrali pravoslavlje, a ne zapadno katoličanstvo? Da se, kao, ne bi ponižavali prihvatajući ideologiju velikog igrača?

Pa Rusi su sada na drugom polu u odnosu na zapad. Ali u to vrijeme nisu ratovali protiv zapadnih katolika, nego upravo protiv centra pravoslavlja, drugog "velikog igrača" u neposrednom komšiluku.
Nekada sam bjesomucno iscitavao historiju, ali je znanje dosta izlapilo... Ugl, Vladimir Veliki, vladar Kijevske Rusije, covjek koji je pokrstio Ruse, nije imao nikakve sukobe sa Bizantijom. Stavise, sa njima je imao odlicnu saradnju. Sklopljene su i rodbinske veze. Ne bih sada znao reci kakve, ali ako budes insitirao izguglat cu. U to vrijeme Rusi su ratovali sa raznim evropskim, katolickim narodima. Pravosljavlje je primio cisto iz politickih razloga. Dakle, ovaj slucaj apsolutno potvrdjuje moju tvrdnju!

Isto tako, da nije Vladimira Velikog, ko zna sta bi sada bili Rusi. To je dokaz da vjera nema nikakve veze sa razumom, vec je u vecini slucajeva stvar nasljedstva.

PS

Gojeni, je l' ista jasnije? :D

Opetja

E taj bi bio zestoki pravoslavac i porusica da je iz pravoslavne porodice. Ovako naslijedio islam pa ga grcevito brani... sunijski islam, moze i vehabitski, ofkors... :D
User avatar
Norman
Posts: 651
Joined: 01/03/2014 14:34
Location: Norman's Land

#9664 Re: IRAN

Post by Norman »

Kikibombona wrote:
Norman wrote:
Pusti to, to je druga tvrdnja, ne pitam te o tome. Pitam te: na kojim činjenicama baziraš tvrdnju da su Rusi radi ega izabrali pravoslavlje, a ne zapadno katoličanstvo? Da se, kao, ne bi ponižavali prihvatajući ideologiju velikog igrača?

Pa Rusi su sada na drugom polu u odnosu na zapad. Ali u to vrijeme nisu ratovali protiv zapadnih katolika, nego upravo protiv centra pravoslavlja, drugog "velikog igrača" u neposrednom komšiluku.
Nekada sam bjesomucno iscitavao historiju, ali je znanje dosta izlapilo... Ugl, Vladimir Veliki, vladar Kijevske Rusije, covjek koji je pokrstio Ruse, nije imao nikakve sukobe sa Bizantijom. Stavise, sa njima je imao odlicnu saradnju. Sklopljene su i rodbinske veze. Ne bih sada znao reci kakve, ali ako budes insitirao izguglat cu. U to vrijeme Rusi su ratovali sa raznim evropskim, katolickim narodima. Pravosljavlje je primio cisto iz politickih razloga. Dakle, ovaj slucaj apsolutno potvrdjuje moju tvrdnju!

Isto tako, da nije Vladimira Velikog, ko zna sta bi sada bili Rusi. To je dokaz da vjera nema nikakve veze sa razumom, vec je u vecini slucajeva stvar nasljedstva.
Ama, ne širi temu. :D

Ja se samo interesujem za tvrdnju da se Rusi zbog ega nisu htjeli poniziti i prihvatiti vjeru velikog igrača, katoličkog zapada, pa su njima u kontru uzeli pravoslavlje.

Važni datumi vezani za prelazak Rusa na pravoslavlje:
Patrijarh Photius objavljuje da Rusi prelaze na kršćanstvo 867. Znatan dio stanovništva Kijeva prešao na kršćanstvo 944. Princeza Olga, koja je vladala Kijevskom Rusijom kao regent umjesto sina Svyatoslava, prešla na kršćanstvo 945. ili 957. Njen unuk Vladimir zvanično uveo kršćanstvo najverovatnije 988.

Da ti pomognem u guglanju, historija bizantsko-ruskih ratova do prelaska Rusa na vjeru Bizantinaca:

Paphlagonian expedition of the Rus' (830s)
Rus'–Byzantine War (860)
Rus'–Byzantine War (907)
Rus'–Byzantine War (941)
Rus'–Byzantine War (970–971)
Rus'–Byzantine War (987)
Rus'–Byzantine Wars

Dakle, Rusi prešli na pravoslavlje, zuprkos tome što su sve do tada ratovali s Bizantijom. Zanemarili ego, "ponizili se u odnosu na velikog igrača".

Sve drugo što u našoj diskusiji spominješ, služi samo da proširi temu kako bi se udaljili od one tvoje čudne teze. U kakvom je odnosu s Bizantijom bio Vladimir prije krštenja? Pristao da pomogne bizantskom caru Bazilu II u borbi protiv pobunjenika koji su došli do Konstantinopola, iako su do tada Rusi i Bizantinci bili u neprijateljskim odnosima, ali pod uslovom da mu ovaj da sestru Anu za ženu. Bazil pristao, ali pod uslovom da se Vladimir pokrsti. Politika, vlast, ovo-ono, ali nigdje katolika u priči o pokrštavanju Rusije, nikakav ego koji odbija da se ponizi pred katolicima. Štaviše, ego ga nije spriječio ni da se "ponizi i prihvati vjeru" tadašnjih rivala - Bizantinaca.

Gdje su ti veliki katolički igrači koji su udarili na ruski ego i otjerali Ruse u pravoslavlje? Ko to tvrdi, u kojoj historiji to piše. Suprotno tvojoj tezi: Rusi su upravo prihvatili vjeru velikog igrača!
Last edited by Norman on 07/01/2016 01:00, edited 1 time in total.
User avatar
Norman
Posts: 651
Joined: 01/03/2014 14:34
Location: Norman's Land

#9665 Re: IRAN

Post by Norman »

Kiki, znaš šta bi za tvoje činjenice rekao onaj tvoj Šejk Zlaja? :D

Evo ovo:

Šejk Zlaja - smisao
User avatar
Kikibombona
Posts: 34325
Joined: 29/06/2013 08:48

#9666 Re: IRAN

Post by Kikibombona »

Norman wrote:
Ama, ne širi temu. :D

Ja se samo interesujem za tvrdnju da se Rusi zbog ega nisu htjeli poniziti i prihvatiti vjeru velikog igrača, katoličkog zapada, pa su njima u kontru uzeli pravoslavlje.

Važni datumi vezani za prelazak Rusa na pravoslavlje:
Patrijarh Photius objavljuje da Rusi prelaze na kršćanstvo 867. Znatan dio stanovništva Kijeva prešao na kršćanstvo 944. Princeza Olga, koja je vladala Kijevskom Rusijom kao regent umjesto sina Svyatoslava, prešla na kršćanstvo 945. ili 957. Njen unuk Vladimir zvanično uveo kršćanstvo najverovatnije 988.

Da ti pomognem u guglanju, historija bizantsko-ruskih ratova do prelaska Rusa na vjeru Bizantinaca:

Paphlagonian expedition of the Rus' (830s)
Rus'–Byzantine War (860)
Rus'–Byzantine War (907)
Rus'–Byzantine War (941)
Rus'–Byzantine War (970–971)
Rus'–Byzantine War (987)
Rus'–Byzantine Wars

Dakle, Rusi prešli na pravoslavlje, uprkos tome što su sve do tada ratovali s Bizantijom. Zanemarili ego, "ponizili se u odnosu na velikog igrača".

Sve drugo što u našoj diskusiji spominješ, služi samo da proširi temu kako bi se udaljili od one tvoje čudne teze. U kakvom je odnosu s Bizantijom bio Vladimir prije krštenja? Pristao da pomogne bizantskom caru Bazilu II u borbi protiv pobunjenika koji su došli do Konstantinopola, iako su do tada Rusi i Bizantinci bili u neprijateljskim odnosima, ali pod uslovom da mu ovaj da kćerku. Bazil pristao, ali pod uslovom da se Vladimir pokrsti. Politika, vlast, ovo-ono, ali nigdje katolika u priči o pokrštavanju Rusije, nikakav ego koji odbija da se ponizi pred katolicima. Štaviše, ego ga nije spriječio ni da se "ponizi i prihvati vjeru" tadašnjih rivala - Bizantinaca.

Gdje su ti veliki katolički igrači koji su udarili na ruski ego i otjerali Ruse u pravoslavlje? Ko to tvrdi, u kojoj historiji to piše. Suprotno tvojoj tezi: Rusi su upravo prihvatili vjeru velikog igrača!
Nisu bili u ratu 987 god., mani se wikija! :D

Rusi su u to vrijeme ugl bili pagani...

Bizantijci su prestali biti rivali kada su sklopili savez protiv pobunjenika i kada su se 'krvno vezali'.
User avatar
Norman
Posts: 651
Joined: 01/03/2014 14:34
Location: Norman's Land

#9667 Re: IRAN

Post by Norman »

Kikibonbona wrote:Nisu bili u ratu 987 god., mani se wikija! :D

Rusi su u to vrijeme ugl bili pagani...

Bizantijci su prestali biti rivali kada su sklopili savez protiv pobunjenika i kada su se 'krvno vezali'.
Bili su uključeni u unutar-bizantijski sukob, događaje iz 987. sam već prepričao u prethodnom komentaru. Stoji tvoja primjedba - tada su pomogli vladajuću dinastiju protiv druge elite - ali to ništa ne mijenja u ovoj diskusiji. Te 987. godine je ruski vladar progutao ego i prihvatio vjeru dotadašnjih rivala. (Nakon toga se prestali sukobiti, pa možeš lansirati tezu kako je vjera izmirila velike nacije. :D )

Nego, daj ti neki tekst da potkrijepi tezu kako Rusi zbog ega nisu htjeli preći na vjeru velikih igrača katolika. Može i sa wikija. :D

Do tada, ja odoh malo u off-topic. :D

Upravo gledam reportažu o Iranu na ARTE kanalu, zove se "Iran u srcu" ("Iran im Herzen"), pa neka pogleda koga interesuje. Dvije djevojke, Iranke porijeklom, jedna živi u Francuskoj, druga u Njemačkoj, dolaze u posjetu Iranu, upoznaju i sebe i zapadno gledateljstvo s trenutnom situacijom. Serijal od 5 epizoda, svakog dana po jedna, danas bila treća.

Arte emituje program na francuskom i na njemačkom, tako da i @Insomnia i @Salik mogu pogledati reportažu, pa razmijeniti utiske. :) Epizode se nalaze i na web portalu kanala ARTE, u mediateci, evo link za drugu epizodu o vjeri, lako se mogu naći i ostale:

http://www.arte.tv/guide/de/058425-002-A/iran-im-herzen

Kažu ovdje kako su zoroastrijanci imali običaj da ne kopaju mrtve, nego ih ostave na nekom brijegu da ih ptice izjedu. Elem, toga više nema, pa pitaju starog zoroastrijanca koja je varijanta bolja. Kaže: "Bolja je bila tradicija ranije. Nije bilo troškova sahrane." :lol:
User avatar
salik79
Posts: 27013
Joined: 16/09/2013 13:15

#9668 Re: IRAN

Post by salik79 »

Norman wrote:
Kikibonbona wrote:Nisu bili u ratu 987 god., mani se wikija! :D

Rusi su u to vrijeme ugl bili pagani...

Bizantijci su prestali biti rivali kada su sklopili savez protiv pobunjenika i kada su se 'krvno vezali'.
Bili su uključeni u unutar-bizantijski sukob, događaje iz 987. sam već prepričao u prethodnom komentaru. Stoji tvoja primjedba - tada su pomogli vladajuću dinastiju protiv druge elite - ali to ništa ne mijenja u ovoj diskusiji. Te 987. godine je ruski vladar progutao ego i prihvatio vjeru dotadašnjih rivala. (Nakon toga se prestali sukobiti, pa možeš lansirati tezu kako je vjera izmirila velike nacije. :D )

Nego, daj ti neki tekst da potkrijepi tezu kako Rusi zbog ega nisu htjeli preći na vjeru velikih igrača katolika. Može i sa wikija. :D

Do tada, ja odoh malo u off-topic. :D

Upravo gledam reportažu o Iranu na ARTE kanalu, zove se "Iran u srcu" ("Iran im Herzen"), pa neka pogleda koga interesuje. Dvije djevojke, Iranke porijeklom, jedna živi u Francuskoj, druga u Njemačkoj, dolaze u posjetu Iranu, upoznaju i sebe i zapadno gledateljstvo s trenutnom situacijom. Serijal od 5 epizoda, svakog dana po jedna, danas bila treća.

Arte emituje program na francuskom i na njemačkom, tako da i @Insomnia i @Salik mogu pogledati reportažu, pa razmijeniti utiske. :) Epizode se nalaze i na web portalu kanala ARTE, u mediateci, evo link za drugu epizodu o vjeri, lako se mogu naći i ostale:

http://www.arte.tv/guide/de/058425-002-A/iran-im-herzen

Kažu ovdje kako su zoroastrijanci imali običaj da ne kopaju mrtve, nego ih ostave na nekom brijegu da ih ptice izjedu. Elem, toga više nema, pa pitaju starog zoroastrijanca koja je varijanta bolja. Kaže: "Bolja je bila tradicija ranije. Nije bilo troškova sahrane." :lol:
Tamam se na sabahu zaletio kad ono: "Es tut uns leid. Dieses Video ist in Ihrem Land nicht verfügbar." :(

Sto se zoroastrijanaca tice, citao sam to u knjizi (putopisu) "Iran" hadzi hafiz Mehmeda Karahodzica. :-D
User avatar
Tabhana
Posts: 3133
Joined: 09/02/2015 11:41
Location: Titin RAtsoM

#9669 Re: IRAN

Post by Tabhana »



Poštuj tuđe zakone, tako kod nas kažu u BiH :)
User avatar
Norman
Posts: 651
Joined: 01/03/2014 14:34
Location: Norman's Land

#9670 Re: IRAN

Post by Norman »

salik79 wrote:
Tamam se na sabahu zaletio kad ono: "Es tut uns leid. Dieses Video ist in Ihrem Land nicht verfügbar." :(

Sto se zoroastrijanaca tice, citao sam to u knjizi (putopisu) "Iran" hadzi hafiz Mehmeda Karahodzica. :-D
Jesi li to u Iranu, pa te zeza cenzura na internetu? :D

Evo podigao sam jednu epizodu na youtube.

Iran im Herzen - Glaube
zvizdan
Posts: 935
Joined: 06/11/2006 20:33

#9671 Re: IRAN

Post by zvizdan »

Tabhana wrote:

Poštuj tuđe zakone, tako kod nas kažu u BiH :)
Stav prosjecno siitskog hodze. I sta sad? Video je postavljen da bi se objasnilo kako mu je i trebalo odrubiti glavu? Kakvi tudji zakoni, pa to je bila njegova zemlja taman koliko i prosjecnog debeloguzog Sauda.
User avatar
arzuhal
Posts: 20825
Joined: 03/06/2008 11:26
Location: u čajdžinici "Kod nefsu-l-levvame"

#9672 Re: IRAN

Post by arzuhal »

zvizdan wrote:
Tabhana wrote:

Poštuj tuđe zakone, tako kod nas kažu u BiH :)
Stav prosjecno siitskog hodze. I sta sad? Video je postavljen da bi se objasnilo kako mu je i trebalo odrubiti glavu? Kakvi tudji zakoni, pa to je bila njegova zemlja taman koliko i prosjecnog debeloguzog Sauda.
Kada vidim naslov ''Pravo lice" i ''šta je propovijedao" očekujem najmanje da je govorio kako se sunije noću pretvaraju u vampire, izrastaju im krila šišmiša pa letaju noćnim nebom, ulaze u kuće vjernika, šiija i kršćana, te im piju krv...Te kako će onaj koji ubije suniju sabljom - u Dženet, ali ako ga ubije iz bazuke - ima i Džennet plus još neka iznenađenja.

Kad ono: stara priča...Još to Nimr fino priča, ne psuje, mo'š lijepo sjest s čovjekom i pričat... :mrgreen:
User avatar
Gojeni H
Posts: 10228
Joined: 28/04/2012 09:54

#9673 Re: IRAN

Post by Gojeni H »

zvizdan wrote:
Tabhana wrote:

Poštuj tuđe zakone, tako kod nas kažu u BiH :)
Stav prosjecno siitskog hodze. I sta sad? Video je postavljen da bi se objasnilo kako mu je i trebalo odrubiti glavu? Kakvi tudji zakoni, pa to je bila njegova zemlja taman koliko i prosjecnog debeloguzog Sauda.
Samo glavu odrubit'.

Jes' da je MEMRI TV, ali:



Nasa krv je mala cijena u odbrani nasih vrijednosti,
Mi se ne bojimo smrti, vec trazimo sehadet.
User avatar
asurbanipal
Posts: 6692
Joined: 28/06/2010 15:54
Location: opet sam ti u kafani

#9674 Re: IRAN

Post by asurbanipal »

arzuhal wrote:
zvizdan wrote:
Tabhana wrote:

Poštuj tuđe zakone, tako kod nas kažu u BiH :)
Stav prosjecno siitskog hodze. I sta sad? Video je postavljen da bi se objasnilo kako mu je i trebalo odrubiti glavu? Kakvi tudji zakoni, pa to je bila njegova zemlja taman koliko i prosjecnog debeloguzog Sauda.
Kada vidim naslov ''Pravo lice" i ''šta je propovijedao" očekujem najmanje da je govorio kako se sunije noću pretvaraju u vampire, izrastaju im krila šišmiša pa letaju noćnim nebom, ulaze u kuće vjernika, šiija i kršćana, te im piju krv...Te kako će onaj koji ubije suniju sabljom - u Dženet, ali ako ga ubije iz bazuke - ima i Džennet plus još neka iznenađenja.

Kad ono: stara priča...Još to Nimr fino priča, ne psuje, mo'š lijepo sjest s čovjekom i pričat... :mrgreen:

Najveći crnjak je što uopšte nije pogubljen zbog ovih gore stavova, već što je govorio protiv Sauda i dizao na pobunu...
User avatar
Mlohavi
Posts: 1539
Joined: 12/11/2015 08:49
Location: Hairy is good for you

#9675 Re: IRAN

Post by Mlohavi »

Na tom snimku nije rekao bilo sta zbog cega bi ga trebalo zatvoriti a kamo li pogubiti, niti je uopste zbog toga pogubljen pa ni zatvoren.

S ciljem mog spoznavanja razlika izmedu Irana i Saudije, kojih naravno ima, ako moze neko da mi odgovori kako u Iranu prolaze oni koji na javno istupa govoreci da je Ebu Bekr, r.a., s pravom odabran da bude prvi halifa, da je Ebu Talib nevjernik koji je u dzehenemu, dok su ostali od Nimra, rahimehullah, u snimku pomenuti ashabi u dzenetu i slicno...?
Post Reply