e sad fazon je sto ljudi sute o tome, sve normala dok se ne ispale, jebte ko da bjeze s kube na camcu a ne s vizom u dzepu
Pokret za odlazak - ubleha ili stvarnost?
-
sumirprimus
- Posts: 88917
- Joined: 10/02/2010 07:54
- Location: Bunker :D Saj ops
#9651 Re: Pokret za odlazak - ubleha ili stvarnost?
ovo sto neko spoemnu godinu dana cekanja vize, sa sss cekas godinu dana, sa vss ne. za njemacku.
e sad fazon je sto ljudi sute o tome, sve normala dok se ne ispale, jebte ko da bjeze s kube na camcu a ne s vizom u dzepu
e sad fazon je sto ljudi sute o tome, sve normala dok se ne ispale, jebte ko da bjeze s kube na camcu a ne s vizom u dzepu
- konjislav
- Posts: 637
- Joined: 11/04/2012 02:18
#9652 Re: Pokret za odlazak - ubleha ili stvarnost?
A forumasi nisu ljudi iz te iste Bosne?insomnia78 wrote:Forumasakonjislav wrote:Jesi li ti lud ili se praviš lud? U ambasadi se čeka na red godina i po kada sam ja zadnji put gledao, sada je možda i 2 godine. I ti kažeš 80% ljudi bi našlo izgovor. Momčino, ljudi već sad hoće da odu, njih 80%, ali neda švabija to tako. Oni to na kapaljku puštaju.insomnia78 wrote: Ma nece bolan. Ja smijem ruku dati da neko sad dodje i kadze hajmo u Njemacku osam od deset bi ih naslo opravdanje
Izgubio bi ti i ruke i noge i život da se tako za prave kladiš.
Pa vidiš da su mnogi sa foruma davno otišli i niko se vratio nije (osim Havane), eventualno pokoji kaže da će se vratiti, ali to je vrabac na grani.
Mnogi forumaši već rade na tome da odu, neki su nedavno otišli, i jedino nam ostaje grupa koja da hoće da ide teško bi im bilo, ne znaju jezik, nemaju fakulteta, nemaju para potrebnih u tuđinu da odeš (Ja spržio 6k€ za prvi mjesec), itd.
Pitanje je da li bi oni išli da im sada kažeš hajmo i naravno da postoji realan način da legalno odu?
Ti kažeš da bi njih 80% tražilo izgovore. Ja ti kažem da bih njih 80% pristalo na licu mjesta bez razmišljanja.
Nemoj misliti da to što su forumaši i što vise po ovom forumu da ih to čini posebnim i iznad običnog puka koji čeka godinu i po dana za termin u ambasadi.
Forumaši su obični ljudi, taj isti puk, neko obrazovan, neko ne baš toliko obrazovan, neko biznismen (Havana), neko običan radnik (svi ostali).
Nije mi jasno odakle ti ideja da su forumaši nešto drugačiji i posebniji od običnog naroda?
Eno ima tamo podforum gdje se ljudi raspituju o informacijama za ambasadu, potrebne papire, itd. Pišu o terminima koje čekaju ili na kojima su bili i sada brinu za vize.
Sve isti ti forumaši koje spominješ.
- konjislav
- Posts: 637
- Joined: 11/04/2012 02:18
#9653 Re: Pokret za odlazak - ubleha ili stvarnost?
Jeste kod nas u Bosni. Prije sedmicu dana pricao sa kolegom Nikolom sa posla. Kaze mi on kod njih u Srbiji se ceka po 9 - 10 mjeseci za plavu kartu termin, znaci ovo sto sam ja dobio za 4 sedmice, kod njih se ceka po 10 mjeseci.sumirprimus wrote:ovo sto neko spoemnu godinu dana cekanja vize, sa sss cekas godinu dana, sa vss ne. za njemacku.
e sad fazon je sto ljudi sute o tome, sve normala dok se ne ispale, jebte ko da bjeze s kube na camcu a ne s vizom u dzepu
A ovi sa SSS-om, Boga pitaj koliko cekaju. Ja sam prije razgovora sa njim bas mislio da ambasadu u Beogradu ima veci kapacitet i da se manje ceka. Ili sam ja pogrijesio i nema veci kapacitet, ili fakat ima veci kapacitet samo je kod njih puno veca navala.
Po ovome sto mi je ispricao Nikola, u Srbiji je jos veci egzodus nego u Bosni, sto realno ima smisla jer je situacija u Srbiji jos gora nego u Bosni.
-
sumirprimus
- Posts: 88917
- Joined: 10/02/2010 07:54
- Location: Bunker :D Saj ops
#9654 Re: Pokret za odlazak - ubleha ili stvarnost?
pa ja i pricam o bosni, o srbiji nemam pojma nit me vala interesuje
- insomnia78
- Posts: 61961
- Joined: 03/04/2011 14:43
#9655 Re: Pokret za odlazak - ubleha ili stvarnost?
90% dijaspore sa ove teme otislo u ratu
- HAVANA
- Posts: 32694
- Joined: 19/08/2008 23:04
#9656 Re: Pokret za odlazak - ubleha ili stvarnost?
Vidis ti sto sam ostario.sumirprimus wrote:ovo sto neko spoemnu godinu dana cekanja vize, sa sss cekas godinu dana, sa vss ne. za njemacku.
e sad fazon je sto ljudi sute o tome, sve normala dok se ne ispale, jebte ko da bjeze s kube na camcu a ne s vizom u dzepu
-
sumirprimus
- Posts: 88917
- Joined: 10/02/2010 07:54
- Location: Bunker :D Saj ops
#9657 Re: Pokret za odlazak - ubleha ili stvarnost?
kupuju druze i ovde nekretnine, al se ne vracaju, to da se ima gdje preko ljeta doci.
doduse nije svugdje isto.
jebga, sto ljudi sto cudi,al fakat ovo sto ja znam, ma nema boga samo ih svabo(posto najcesce u svabiji zavrse i ponesto u skandinaviji) moze deportovat a sami dobrovoljno nema boga.
opet pstujem njihova odluka isto ko i ovi sto bi se vratili.
sloboda izbora.
doduse nije svugdje isto.
jebga, sto ljudi sto cudi,al fakat ovo sto ja znam, ma nema boga samo ih svabo(posto najcesce u svabiji zavrse i ponesto u skandinaviji) moze deportovat a sami dobrovoljno nema boga.
opet pstujem njihova odluka isto ko i ovi sto bi se vratili.
sloboda izbora.
- japin_mutapi
- Posts: 11829
- Joined: 11/06/2011 19:00
- Location: Uostalom, mislim da genocidne Kartagene treba demontirati.
#9658 Re: Pokret za odlazak - ubleha ili stvarnost?
protjerali ga iz australije pa se istresa ovdje512MB wrote:Dje je Melburn
- mirsek
- Posts: 12950
- Joined: 07/05/2010 15:40
#9659 Re: Pokret za odlazak - ubleha ili stvarnost?
Kako sam upratio ti si stariji ciko, preko 40 godina. Jel to znaci da ide dosta starijeg svijeta, nije samo omladina ?sumirprimus wrote:jest sjeb da kako koja godina ,sve vise drugova, poznanika, vidjenika vani zavrsilo.
da li im je bolje il losije nije ni bitno, koliko da se vidjamo samo preko fejsa...
-
Melbourne_Australia
- Posts: 2768
- Joined: 06/11/2012 14:20
#9660 Re: Pokret za odlazak - ubleha ili stvarnost?
Evo mene u Importanne u basti sjedim,sunci ubi, bujrum na fuka, ko god hoceHAVANA wrote:Sunce,vidite sto je lijep dan.Hajmo na noge lagane.Danas se necemo svadjati.Hajmo se ljubit.![]()
- konjislav
- Posts: 637
- Joined: 11/04/2012 02:18
#9661 Re: Pokret za odlazak - ubleha ili stvarnost?
Zar nisi negdje na skijanju?Melbourne_Australia wrote:Evo mene u Importanne u basti sjedim,sunci ubi, bujrum na fuka, ko god hoceHAVANA wrote:Sunce,vidite sto je lijep dan.Hajmo na noge lagane.Danas se necemo svadjati.Hajmo se ljubit.![]()
-
sumirprimus
- Posts: 88917
- Joined: 10/02/2010 07:54
- Location: Bunker :D Saj ops
#9662 Re: Pokret za odlazak - ubleha ili stvarnost?
jbo li te stariji cikomirsek wrote:Kako sam upratio ti si stariji ciko, preko 40 godina. Jel to znaci da ide dosta starijeg svijeta, nije samo omladina ?sumirprimus wrote:jest sjeb da kako koja godina ,sve vise drugova, poznanika, vidjenika vani zavrsilo.
da li im je bolje il losije nije ni bitno, koliko da se vidjamo samo preko fejsa...
ma ide raja, ovu djecu 20ak god i ne znam al vidim da dosta ide, fazon i jeste sto je u tz izrazeniji problem...
-
detroit-mercy
- Posts: 16988
- Joined: 07/04/2009 16:54
- Location: povis jajca
#9663 Re: Pokret za odlazak - ubleha ili stvarnost?
Ma ljudi bezveze lupaju, djetinjstvo u BiH ili djetinjstvo ovdje je u principu u pet deka. Djeca su i u ratu odrastala a kamoli u miru, djeca se igraju istih igara i ovdje i tamo. Sad, ako uzmemo primjere nekog extremnog siromastva onda su ta djeca najebala ali po svim drugim parametrima tu je to negdje.pustopoljina wrote:Zenska glavo..kako mislis ne mozes sebe zamisliti?Connaisseur Karlin wrote:kako nem vezea, kazes da mozes zmaisliti svoje djetet da odrasta u BiH, a istovremeno ne mozes zamisliti sebe u toj istoj BiH , kuzispustopoljina wrote:Ne znam fakat...hepek treba neko ukljuciti.
Pa kako je u kontekstu?
Kakve veze ima bracno stanje i imas li jedno ili dvoje djece sa prostom izjavom da mozes zamisliti da ti dijete raste u bosni?
-ne mozes sebe zamisliti jer je za tvoj rezon toliko grozno, ono ti ne mozes zivjeti ali dijete bi poslao ili
- ne mozes sebe zamisliti jer su se stvari iskomplikovale, pustio si korijenje, stvorio neki svoj svijet dijete ti se tu rodilo i boli ga briga za tvojim duhovima, ima svoje potrebe (ne glede hrane u vrticu, nego emocionalne,)...
Lako je, ljubavi, kad si sam i nikom nista ne dugujes, nikom se ne pravdas...cim je tu ukljucen jos neko, stvari vise nisu tako kako cemo-lako cemo.
Problem nastaje poslije srednje skole ili faxa, ja vec rekoh imam dole necake koji zive sasvim solidno, cak i iznad BH prosjeka i hoce da idu. Ja ih pitam zasto i sami oni kazu. Sve je dobro kad si srednja i studiras, citav problem nastane onog momenta kad se nadjes sa diplomom u ruci.
- славянин
- Posts: 11277
- Joined: 30/05/2013 21:43
- Location: Tuzla,Sarajevo i dalje :)
#9664 Re: Pokret za odlazak - ubleha ili stvarnost?
Nebih se slozio - prvo iz sistema obrazovanja i pristupa istom.detroit-mercy wrote: Ma ljudi bezveze lupaju, djetinjstvo u BiH ili djetinjstvo ovdje je u principu u pet deka. Djeca su i u ratu odrastala a kamoli u miru, djeca se igraju istih igara i ovdje i tamo. Sad, ako uzmemo primjere nekog extremnog siromastva onda su ta djeca najebala ali po svim drugim parametrima tu je to negdje.
Problem nastaje poslije srednje skole ili faxa, ja vec rekoh imam dole necake koji zive sasvim solidno, cak i iznad BH prosjeka i hoce da idu. Ja ih pitam zasto i sami oni kazu. Sve je dobro kad si srednja i studiras, citav problem nastane onog momenta kad se nadjes sa diplomom u ruci.
- insomnia78
- Posts: 61961
- Joined: 03/04/2011 14:43
#9665 Re: Pokret za odlazak - ubleha ili stvarnost?
Evo. Odvedes dijete da ga spasis
http://www.blic.rs/vesti/svet/decak-sa- ... el/4r0vwzq
Bezveze iz cista mira ga ubila baba od 75 godina
http://www.blic.rs/vesti/svet/decak-sa- ... el/4r0vwzq
Bezveze iz cista mira ga ubila baba od 75 godina
-
detroit-mercy
- Posts: 16988
- Joined: 07/04/2009 16:54
- Location: povis jajca
#9666 Re: Pokret za odlazak - ubleha ili stvarnost?
Inace u Bazelu samo babe cekaju da roknu djecu eno i onaj u Bihacu skoro poroka djecu, onaj na Pagu pobaca djecu sa balkona, onaj u N. Travniku pjan zgazi zenu i troje djece.insomnia78 wrote:Evo. Odvedes dijete da ga spasis
http://www.blic.rs/vesti/svet/decak-sa- ... el/4r0vwzq
Bezveze iz cista mira ga ubila baba od 75 godina
Vazda se neki extremni primjeri uzimaju kao argument
- insomnia78
- Posts: 61961
- Joined: 03/04/2011 14:43
#9667 Re: Pokret za odlazak - ubleha ili stvarnost?
Nisu ekstremni primjeri. Ulice evropskih metropola su kudikamo opasnije od Sarajevskih
- славянин
- Posts: 11277
- Joined: 30/05/2013 21:43
- Location: Tuzla,Sarajevo i dalje :)
#9668 Re: Pokret za odlazak - ubleha ili stvarnost?
Gluposti klasicne, kada vec se prica o temi odgoja i obrazovanja navoditi pojedinacne primjere psihopata sta su uradili je samo klasicna "kontraska" prica i blebetanje.detroit-mercy wrote:Inace u Bazelu samo babe cekaju da roknu djecu eno i onaj u Bihacu skoro poroka djecu, onaj na Pagu pobaca djecu sa balkona, onaj u N. Travniku pjan zgazi zenu i troje djece.insomnia78 wrote:Evo. Odvedes dijete da ga spasis
http://www.blic.rs/vesti/svet/decak-sa- ... el/4r0vwzq
Bezveze iz cista mira ga ubila baba od 75 godina
Vazda se neki extremni primjeri uzimaju kao argument.
- insomnia78
- Posts: 61961
- Joined: 03/04/2011 14:43
-
espn
- Posts: 1478
- Joined: 27/06/2018 19:01
#9670 Re: Pokret za odlazak - ubleha ili stvarnost?
Pa što si ti na evropskim ulicama, što se ne vratiš u sarajevske ulice?insomnia78 wrote:Nisu ekstremni primjeri. Ulice evropskih metropola su kudikamo opasnije od Sarajevskih
-
detroit-mercy
- Posts: 16988
- Joined: 07/04/2009 16:54
- Location: povis jajca
#9671 Re: Pokret za odlazak - ubleha ili stvarnost?
Ja sam vise isao ka onom da je dijete dijete i da ga mnoge stvari koje nas opterecuju ne doticu toliko. Dijete ce rasti i biti sretno i u BiH i u USA i u Njemackoj. Najveci problem je perspektiva, mogucnosti i koliko toliko fer uslovi igre u kasnijem zivotu.славянин wrote:Nebih se slozio - prvo iz sistema obrazovanja i pristupa istom.detroit-mercy wrote: Ma ljudi bezveze lupaju, djetinjstvo u BiH ili djetinjstvo ovdje je u principu u pet deka. Djeca su i u ratu odrastala a kamoli u miru, djeca se igraju istih igara i ovdje i tamo. Sad, ako uzmemo primjere nekog extremnog siromastva onda su ta djeca najebala ali po svim drugim parametrima tu je to negdje.
Problem nastaje poslije srednje skole ili faxa, ja vec rekoh imam dole necake koji zive sasvim solidno, cak i iznad BH prosjeka i hoce da idu. Ja ih pitam zasto i sami oni kazu. Sve je dobro kad si srednja i studiras, citav problem nastane onog momenta kad se nadjes sa diplomom u ruci.
- insomnia78
- Posts: 61961
- Joined: 03/04/2011 14:43
#9672 Re: Pokret za odlazak - ubleha ili stvarnost?
Zato sto volim opasnostespn wrote:Pa što si ti na evropskim ulicama, što se ne vratiš u sarajevske ulice?insomnia78 wrote:Nisu ekstremni primjeri. Ulice evropskih metropola su kudikamo opasnije od Sarajevskih
- mirsek
- Posts: 12950
- Joined: 07/05/2010 15:40
#9673 Re: Pokret za odlazak - ubleha ili stvarnost?
Ova je odlicna..detroit-mercy wrote: Ma ljudi bezveze lupaju, djetinjstvo u BiH ili djetinjstvo ovdje je u principu u pet deka. Djeca su i u ratu odrastala a kamoli u miru, djeca se igraju istih igara i ovdje i tamo. Sad, ako uzmemo primjere nekog extremnog siromastva onda su ta djeca najebala ali po svim drugim parametrima tu je to negdje.
Problem nastaje poslije srednje skole ili faxa, ja vec rekoh imam dole necake koji zive sasvim solidno, cak i iznad BH prosjeka i hoce da idu. Ja ih pitam zasto i sami oni kazu. Sve je dobro kad si srednja i studiras, citav problem nastane onog momenta kad se nadjes sa diplomom u ruci.
-
sumirprimus
- Posts: 88917
- Joined: 10/02/2010 07:54
- Location: Bunker :D Saj ops
#9674 Re: Pokret za odlazak - ubleha ili stvarnost?
i to je to. ha diploma zanata ha diploma vss
-
detroit-mercy
- Posts: 16988
- Joined: 07/04/2009 16:54
- Location: povis jajca
#9675 Re: Pokret za odlazak - ubleha ili stvarnost?
Kao prvo Sarajevo nije metropola nego po svojoj velicini osrednji evropski grad.insomnia78 wrote:Nisu ekstremni primjeri. Ulice evropskih metropola su kudikamo opasnije od Sarajevskih
