Pa, evolucija nije bog. Ne koristi kataklizme, pošasti i ostale spektakle da bi nešto dokazala. Tiho radi svoje u pozadini. Ali nezaustavljivo.sekerbay wrote:Adaptacija je drugi naziv za evoluciju.TLR wrote:adaptacija
Ono, iz nižeg u viši oblik. Ja nigdje nisam spomenuo gađenje.
Ovo što si ti opiso je asimilacija.
Drugo, ako uhvatimo guštera i počnemo ga obilnije hranit, recimo mrljinom, hoće li ti gušteri nakon određenog broja generacija postat poput krokodila?
Važi li to i u suprotnom slučaju(ono, krokodil postane mala baja)?
Usput, da nije evolucije, ne bi ti sada vazio o bogu.
Drugo, evolucija ne znači prelazak uiz nižeg u viši oblik. Nastranu dilema šta su to niži i viši oblik života.
Evolucija je promjena koja jednoj vrsti omogućava izmjene nepohodne za opstanak u okruženju i promjenama okruženja. Ako je okruženje takvo da bi za opstanak u njemu bilo potrebno da se ima više snage a manje mozga, oni koji razviju mišiće a mozak im se degeneriše na nivo amebe će imati više šanse za opstanak od onih koji imaju mišiće kao ameba a imaju umjetnost, nauku, filozofiju itd.
A propo nižeg i višeg oblika života:
Postoje bakterije koje žive u tako zagađenim sredinama u kojima bi svako drugi živo biće, uključujući čovjeka sa svim njegovim tehnološkim sredstvima zaštite, odmah umrlo. I tu se postavi pitanje šta je to viši a šta niži oblik života. Da li su umjetnost, nauka itd pokazatelji višeg oblika života ili je to sposobnost opstanka u iznenada promijenjenim okolnostima ili u raznolikijim okruženjima?
Ako je ovo drugo, onda su žohari i Keith Richards najviši oblici života. Kažu da bi samo oni preživjeli totalno nuklearnu uništenje. S napomenom da za žohare još nije 100% sigurno.


