PC gamerske konfiguracije

Hardware, software, mobiteli, programiranje, internet...

Moderator: Benq

Post Reply
User avatar
amar1994
Posts: 28546
Joined: 11/01/2015 12:22
Location: Neđeljišta

#9576 Re: PC gamerske konfiguracije

Post by amar1994 »

caseytron wrote:
amar1994 wrote:Sta je sa njim :D
Napuni ga do 50% pa ces vidjeti, postane gori od HDD-a. Ne postoji jeftino a dobro, taj SSD se vani prodaje za 20EUR na akcijama.
Averus wrote:A400 serija ti je Kingstonova prevara, doslovno

Isto kao što na Dacia Loganu piše "Renault" :D
Aha,znaci smetljara :D

Ja kupio jedan WD black 1T(za sistem) i jedan WD gold 2TB,prezadovoljan :D :skoljka:,s obzirom da mi je vecinom na stnadby i da brzo otvori photoshop i corel dobar je :)
Tabijat
Posts: 1403
Joined: 25/12/2013 15:29

#9577 Re: PC gamerske konfiguracije

Post by Tabijat »

mufa1 wrote:Evo neki izmjena, valja li ovo sta..



AMD Ryzen 5 2600 6x 3.40GHz So.AM4 BOX € 139,00*

Corsair Graphite 760T V2 mit Sichtfenster Big Tower ohne Netzteil€ 89,00*

4GB KFA2 GeForce GTX 1050 Ti OC Aktiv PCIe 3.0 x16 (Retail) € 155,00*

MSI B450 TOMAHAWK AMD B450 So.AM4 Dual Channel DDR ATX Retail € 107,53*

Arctic Freezer 33 eSports One CPU-Kühler, weiß € 26,17*

16GB Corsair Vengeance LPX LP schwarz DDR4-3200 DIMM CL16 Dual Kit € 127,90*

600 Watt be quiet! Pure Power 10 CM Modular 80+ Silver € 74,79*


S tim da imam ssd od 250 gb na kojeg bi sistem, i neki disk od terabajt za pocetak, pa bi to naknadno updateovo..
Joj nemoj ovaj RAM, kod mene je. Nisam ga naćerala da radi na 3200, nakon dužeg guglanja ispostavit će se da, ako želiš "bržu" memoriju (i plaćaš je naravno, a i treba ti kad već kupuješ Ryzen) trebaš kupit pločice sa Samsung čipovima a ovaj konkretno je hynix. Mislim da za iste pare možeš kupiti G-Skill, ali opet provjeri koji je čip (dye ili kako se već zove).
I probaj koliko para je na pczentrum.de, oni dostavljaju svugdje.
User avatar
devito
Posts: 753
Joined: 03/04/2013 17:26

#9578 Re: PC gamerske konfiguracije

Post by devito »

Imam par pitanja za vas malo iskusnije
konfiguracija mog pc je sljedeca:
rx580 8gb nitro saphire +
ryzen2600
Pure power 500W Gold
8gb ram g.skill 3000
Maticna AsRock b450 pro4
500gb crucial ssd (mx500)

Monitor je od 144hz + freesync

Desava mi se to kada nesto igram i kada je fps 60-90 izgleda kao da je 20fps, znaci katastrofa koliko se vidi i osjeti to, dok kada je puni fps ( 144+ ) igrica ide tecno?

Dok nekada iz cista mira, i kada nista ne diram igrica i kada padne fps na 60-70 izgleda sasvim normalno i razlika je neprimjetna.
Graficka i procesor nisu OC.

Jos jedno pitanje, jel pc konfiguraciju spajate na produzni kabal na kojem ima vise prikljucaka ili cisto u uticnicu?

Temperature i Gpu i Procesora nikad ne dolaze ni pribliznim granicama, iako tek sada treba da ugradim ventilatore.
User avatar
diablobih
Posts: 8302
Joined: 28/12/2015 02:17

#9579 Re: PC gamerske konfiguracije

Post by diablobih »

Ne znam sta bi moglo biti, jedino neoptimirana igra mozda...

Meni je u produzni kabal, kao i sve ostalo.
User avatar
Maharadza
Posts: 17069
Joined: 30/01/2013 15:13

#9580 Re: PC gamerske konfiguracije

Post by Maharadza »

Kod mene uvijek na produžnom spojeno sve, i to ono sa prenaponskom zaštitom. Inače, ako su temp udure, ne vidim što bi trošio još na ventove keš + veću buku koja sa njima dolazi. :D

Ozbiljno sad, ako nemaš niti jedan vent onda obavezno stavi barem jedan da ubacuje i jedan da izbacuje zrak iz kućišta.
User avatar
devito
Posts: 753
Joined: 03/04/2013 17:26

#9581 Re: PC gamerske konfiguracije

Post by devito »

Ventovi su vec kod mene, vjerovatno cu ih sutra staviti. Pa ce biti 2 naprijed i jedan izduv nazad. Igrica je Fortnite, i posljedni put sa to primjetio jucer. Ne igram nista pretjerano ali i cak bi mislio da je to normalno kada se gubi fps na 144hz monitoru, ali sam vidio i da normalno nekada ide.
User avatar
aditon
Posts: 4661
Joined: 09/11/2015 19:40
Location: Somewhere in between

#9582 Re: PC gamerske konfiguracije

Post by aditon »

fps dropovi nemaju veze s tim što se tebi dešava. Da li se samo dešava na Fortnite ili i na drugim igrama? Možda je do freesync-a. Da li ti je V-sync na off?
A u vezi kabla, moj je savjet uvijek uključiti na produžni s prenaponskom zaštitom ako već ne na ups.
User avatar
devito
Posts: 753
Joined: 03/04/2013 17:26

#9583 Re: PC gamerske konfiguracije

Post by devito »

aditon wrote:fps dropovi nemaju veze s tim što se tebi dešava. Da li se samo dešava na Fortnite ili i na drugim igrama? Možda je do freesync-a. Da li ti je V-sync na off?
A u vezi kabla, moj je savjet uvijek uključiti na produžni s prenaponskom zaštitom ako već ne na ups.
Ja nemam uopste fps dropove, evo sad mi se desilo poslije 2-3h igre to, iako su temperature normalne, znaci ni blizu granica(od msi program i hw program tako pokazuju).
Produzno cu sutra narucititi sa zastitom.
Freesync koristim dok V-sync je off.
I googlao sam, ali rijetkost je ovaj problem.

Sad za sad nemam puno vremena, i do sada sam igrao samo Fortnite na 144fps. Komp sam nedavno napravio. Svi dijelovi su novi upotpunosti, osim graficke koja ima jos 13mj garancije.
User avatar
Maharadza
Posts: 17069
Joined: 30/01/2013 15:13

#9584 Re: PC gamerske konfiguracije

Post by Maharadza »

Zavisi i od igre mnogo (trenutne verzije iste tj. update-a), evo recimo ja nikakvih problema apsolutno niti s jednim naslovom nemam, osim (naravno) s Battlefield-om novim, tj. svakih 10-15min dođe do masivnog fps drop-a, u stvari više zamrzne sve na sekundu-dvije i opet nastavi kao da ništa nije bilo (bez obzira na video postavke, dx11/12, low/ultra, uvijek iznad 60FPS itd.) , znači još jedno neoptimizovano smeće by DICE. Naravno sve bilo udure prije novog update-a ('The last Tiger'). Ove EA naslove je sevap bojkotovati. :P
User avatar
M416
Posts: 2751
Joined: 05/11/2014 13:45
Location: AP

#9585 Re: PC gamerske konfiguracije

Post by M416 »

Taj problem je normalan sa nvidia kartama i freesync monitorima,ali ne bi trebalo da bude sa amd kartama ako je iznad 60+ fps.Moguce i vrlo vjerovatno da te neki softwer zeza.Msi afterburner tj. riva tuner zna praviti probleme,ali i to je random od slucaja do slucaja.Pokusaj pogasiti aktivne procese u task manageru pa onda oprobaj,a obavezno ugasi game mode u windows ako vec nisi.Sve stavi off game bar,captures i game mode kao i pod privacy background apps off.Uglavnom takve sitnice najcesce uticu na perfomanse u igrama.
Last edited by M416 on 30/12/2018 14:32, edited 1 time in total.
relevantan
Posts: 777
Joined: 08/10/2011 22:30

#9586 Re: PC gamerske konfiguracije

Post by relevantan »

Ako sam dobro skontao, nabrojane komponente su u kućištu bez ventilatora i tek treba da ih ugradiš? :-) De baci sliku kućišta sa vana i iznutra.
User avatar
devito
Posts: 753
Joined: 03/04/2013 17:26

#9587 Re: PC gamerske konfiguracije

Post by devito »

relevantan wrote:Ako sam dobro skontao, nabrojane komponente su u kućištu bez ventilatora i tek treba da ih ugradiš? :-) De baci sliku kućišta sa vana i iznutra.
Bacit cu slikicu malo poslije, ali tacno tako. Danas cu ih i ugraditi.
Inace Msi afterburner sam prije dva dana skinuo, pa sam mislio da dam Gpu da vise struje koristi mozda malo Oc, ali nisam na kraju nista uradio.
Bukvalno cu snimiti razliku kad ide normalno i kad se osjeti to kao da igram na 20fps.
User avatar
amar1994
Posts: 28546
Joined: 11/01/2015 12:22
Location: Neđeljišta

#9588 Re: PC gamerske konfiguracije

Post by amar1994 »

meni je afterburner u 2 verzije stvarao probleme slicne,nekad je cak gpu radio sa 1% snage umjesto 99-100% :lol: :run:

probaj i najnovije drajvere :wink:
User avatar
devito
Posts: 753
Joined: 03/04/2013 17:26

#9589 Re: PC gamerske konfiguracije

Post by devito »

Javljat cu vam danas. Uglavnom i prije afterburneera je bio identican problem.
User avatar
aditon
Posts: 4661
Joined: 09/11/2015 19:40
Location: Somewhere in between

#9590 Re: PC gamerske konfiguracije

Post by aditon »

ma nema afterburner veze s ovim problemom konkretno...inače nisam do sada ni čuo da nekom AF pravi problem.. Ovo mi se sve čini kao neki fail s free syncom...možda je konflikti nastao ako je i scanlane sync uključen na RTTS-u. Sve disable što ima veze s syncom bilo koje vrste. Također nema veze po meni ni zbog toga što nije ventilatore stavio jer kaže da su temeperature i tako daleko od granice. Svakako probaj reinstal drivere grafike, ili da staviš zadnje oficijelne drivere, ne ove beta što se svaki mjesec izbacuju.
febo_acm
Posts: 10317
Joined: 10/02/2009 17:00
Location: SARAJEVO

#9591 Re: PC gamerske konfiguracije

Post by febo_acm »

nako epizode sa ps4, vracam se se na pc :D

samo moram ovu 1070ti uganjati ima je vani poprilicno povoljno
djama
Posts: 1800
Joined: 19/07/2013 20:52

#9592 Re: PC gamerske konfiguracije

Post by djama »

Pazario se ps4 pa vakat da racunar ide ( ici ce neki laptop umjesto pc cisto radi neta i posla)
Na prodaju pa bujrum :)

Maticna ploca: asus z97-p
Procesor: i5 4690 @3.5ghz
Ram: kingston hyperx 16gb ddr3 @1866mhz
Grafika: ati radeon r9 280 3gb 384 bit
Ssd: kingston 120 gb
Napojna: chieftech nitro 2 650w
Thermaltake kuciste
Asus vs239 23" monitor
Razer blackwidow chroma stealth tastatura
Razer naga chroma mis
Razer firefly chroma podloga
Razer kraken chroma pro slusalice
Orginal win 10 64bit

Sve za 1600 KM :)
User avatar
amar1994
Posts: 28546
Joined: 11/01/2015 12:22
Location: Neđeljišta

#9593 Re: PC gamerske konfiguracije

Post by amar1994 »

OK,samo mogao si za razliku u cijeni precjenjenih razer proizvoda kupiti bolji procesor i grafiku al to sam samo ja :D


uzivaj :thumbup:
djama
Posts: 1800
Joined: 19/07/2013 20:52

#9594 Re: PC gamerske konfiguracije

Post by djama »

Racunar je uzet dosta prije razera , a i on je isao po promo cijenama tako da sve okej :)
User avatar
devito
Posts: 753
Joined: 03/04/2013 17:26

#9595 Re: PC gamerske konfiguracije

Post by devito »

aditon wrote:ma nema afterburner veze s ovim problemom konkretno...inače nisam do sada ni čuo da nekom AF pravi problem.. Ovo mi se sve čini kao neki fail s free syncom...možda je konflikti nastao ako je i scanlane sync uključen na RTTS-u. Sve disable što ima veze s syncom bilo koje vrste. Također nema veze po meni ni zbog toga što nije ventilatore stavio jer kaže da su temeperature i tako daleko od granice. Svakako probaj reinstal drivere grafike, ili da staviš zadnje oficijelne drivere, ne ove beta što se svaki mjesec izbacuju.
Prije ventilatora
https://scontent-vie1-1.xx.fbcdn.net/v/ ... e=5C967C03
Poslije
https://scontent-vie1-1.xx.fbcdn.net/v/ ... e=5CD9C9D6

Naprijed su dva, jedan sam dobio uz kuciste ovaj mali sam danas stavio, mislio sam da nece biti prostora za dva velika, ali ima :mrgreen:
https://scontent-vie1-1.xx.fbcdn.net/v/ ... e=5C8E8BB6

To je taj neki setup
Image

Uglavnom danas sam primjetio kada ulazim u Fortnite da mi se monitor automatski sam od sebe vraca na 120hz, udjem u igricu vratim na 144hz i opet osjetim da nije to to. Restartujem komp opet ulazim u Fort opet se vraca i opet vracam na 144hz i igrica ide tecno :-)
.
Inace koristim custom rezoluciju 1440x1080 refresh rate je postavljen na 144(hz) i G.Refresh rate na 144.001.

Sad cu istraziti malo te sve syncove.
Uglavnom interesuje me kako je moguce da nekad normalno fercera dok nekad jednostavno nije to to.
Inace koristim 18.12.2 koji mi je i preporucen, a ne novi optimalni 18.12.3
User avatar
Maharadza
Posts: 17069
Joined: 30/01/2013 15:13

#9596 Re: PC gamerske konfiguracije

Post by Maharadza »

Evo ti preporuka za idući upgrade; https://www.next.ba/product.asp?product ... de=0151233 :thumbup:
User avatar
amar1994
Posts: 28546
Joined: 11/01/2015 12:22
Location: Neđeljišta

#9597 Re: PC gamerske konfiguracije

Post by amar1994 »

djama wrote:Racunar je uzet dosta prije razera , a i on je isao po promo cijenama tako da sve okej :)
:thumbup:
User avatar
Plavo-bijeli
Posts: 3874
Joined: 28/02/2010 19:25

#9598 Re: PC gamerske konfiguracije

Post by Plavo-bijeli »

Koji miš uzeti i gdje, a da nije previše para? Nisam gamer i samo mi treba da je ugodan i udoban za ruku i da mu je vijek trajanja normalan.
Cijena.. pa do 50km valjda... prošlo me vrijeme Logitech MX518 i Razer Deathaddera.
User avatar
ferratilis
Posts: 8372
Joined: 25/11/2013 16:48

#9599 Re: PC gamerske konfiguracije

Post by ferratilis »

Logitech G102/G203. Tesko da ces pronaci bolji budget mis. :thumbup:
Raptor44
Posts: 394
Joined: 25/03/2017 14:02

#9600 Re: PC gamerske konfiguracije

Post by Raptor44 »

Teško da će kod nas naći G203 za te pare, znam iz iskustva. Ja sam svoj platio duplo toliko. :(
Post Reply