Ateizam vs. Religija

Rasprave o vjerskim temama.
Locked
lijepa u dusi
Posts: 2880
Joined: 02/11/2014 13:07

#9502 Re: Ateizam vs. Religija

Post by lijepa u dusi »

Kada krenemo od pretpostavke da se sve desavalo i razvijalo bas s ciljem da nastane zivot, a kasnije danasnji covjek, sanse zaista jesu, da kazem nemoguce. Ali kada se taj proces odvija bez ikakvog cilja, spontano pa uspije samo ono sto je odrzivo u datim uslovima, onda je apsolutno moguce da je zivot nastao iz nezive materije.
Dakle, covjek je posljedica, a ne cilj.
Ne mozemo znati, mozda su potpuno drugaciji uslovi na nekoj drugoj planeti kreirali neki potpuno novi, nama nezamisliv vid zivota koji se kao takav odrzao i evoluirao u datim uslovima.

Inace, ovo pisem radi drugih na temi, ako me Smrcak quota, ranicu se :roll:
User avatar
vatrogasac
Posts: 10078
Joined: 24/04/2006 21:33

#9503 Re: Ateizam vs. Religija

Post by vatrogasac »

lijepa u dusi wrote:Kada krenemo od pretpostavke da se sve desavalo i razvijalo bas s ciljem da nastane zivot, a kasnije danasnji covjek, sanse zaista jesu, da kazem nemoguce. Ali kada se taj proces odvija bez ikakvog cilja, spontano pa uspije samo ono sto je odrzivo u datim uslovima, onda je apsolutno moguce da je zivot nastao iz nezive materije.
Dakle, covjek je posljedica, a ne cilj.
Ne mozemo znati, mozda su potpuno drugaciji uslovi na nekoj drugoj planeti kreirali neki potpuno novi, nama nezamisliv vid zivota koji se kao takav odrzao i evoluirao u datim uslovima.

Inace, ovo pisem radi drugih na temi, ako me Smrcak quota, ranicu se :roll:
Da, nastao je od nežive. Ne misli se ovdje da je Bog grnčar nego stvara od "biti zemlje". Ostalo su jelde pretpostavke?
"Mi čovjeka od biti zemlje stvaramo." (23:12)

"Koji sve savršeno stvara, koji je prvog čovjeka stvorio od blata." (32:7)

"Jedan od dokaza Njegovih je to što vas od zemlje stvara…" (30:20)

"On od vode stvara ljude i čini da su rod po krvi i po tazbini. Gospodar tvoj je kadar sve." (25:54)
lijepa u dusi
Posts: 2880
Joined: 02/11/2014 13:07

#9504 Re: Ateizam vs. Religija

Post by lijepa u dusi »

majke mi ja sam ovdje najveca budala, jebo me onaj ko me nagovori da se ikad registrujem, eto
User avatar
beni-bu-man
Posts: 17772
Joined: 10/04/2012 09:01
Location: On land, air, or sea, I don't need No I.D

#9505 Re: Ateizam vs. Religija

Post by beni-bu-man »

lijepa u dusi wrote:majke mi ja sam ovdje najveca budala, jebo me onaj ko me nagovori da se ikad registrujem, eto
:lol: :lol: :lol: :lol:

nisam citao ko je sta pisao al smatram da si na smrleta ili vatrogasca naletila :lol: :lol: :lol:
User avatar
vatrogasac
Posts: 10078
Joined: 24/04/2006 21:33

#9506 Re: Ateizam vs. Religija

Post by vatrogasac »

lijepa u dusi wrote:majke mi ja sam ovdje najveca budala, jebo me onaj ko me nagovori da se ikad registrujem, eto
Ima otprilike 4 godine kako sam ja jednu nagovarao. :) Ako se potrefilo pas bio k'o slag'o. :mrgreen:
Hakiz
Posts: 48408
Joined: 30/07/2015 20:01

#9507 Re: Ateizam vs. Religija

Post by Hakiz »

lijepa u dusi wrote:majke mi ja sam ovdje najveca budala, jebo me onaj ko me nagovori da se ikad registrujem, eto
Pa, nije te Smrčak citirao.

Doduše, jeste njegov alter ego :evil:
User avatar
MarlboroGold
Posts: 22912
Joined: 24/06/2013 17:14
Location: Chaos Sanctuary

#9508 Re: Ateizam vs. Religija

Post by MarlboroGold »

Bloo wrote:https://www.middleeastmonitor.com/20180 ... udis-wars/

Da li je vise zemalja pozvalo na slican bojkot?
Uvijek imaju spreman odgovor... šiitska laž.
User avatar
vatrogasac
Posts: 10078
Joined: 24/04/2006 21:33

#9509 Re: Ateizam vs. Religija

Post by vatrogasac »

beni-bu-man wrote: :lol: :lol: :lol: :lol:

nisam citao ko je sta pisao al smatram da si na smrleta ili vatrogasca naletila :lol: :lol: :lol:
Hakiz wrote: Pa, nije te Smrčak citirao.


Doduše, jeste njegov alter ego :evil:
U vrijeme Muhammeda a.s. bila je grupa aristokrata Mekke u kojoj se posebno izdvajali Ebu Džehl i Ebu Leheb po baš ovakom načinu kritikovanja misije Poslanika a.s. Ismijavali ga i nazivali luđakom. Pa i ovo, od koga je, može samo da godi. :mrgreen:
broj dva
Posts: 5456
Joined: 15/07/2014 20:59
Location: Šeher Oslo

#9510 Re: Ateizam vs. Religija

Post by broj dva »

vatrogasac wrote:
beni-bu-man wrote: :lol: :lol: :lol: :lol:

nisam citao ko je sta pisao al smatram da si na smrleta ili vatrogasca naletila :lol: :lol: :lol:
Hakiz wrote: Pa, nije te Smrčak citirao.


Doduše, jeste njegov alter ego :evil:
U vrijeme Muhammeda a.s. bila je grupa aristokrata Mekke u kojoj se posebno izdvajali Ebu Džehl i Ebu Leheb po baš ovakom načinu kritikovanja misije Poslanika a.s. Ismijavali ga i nazivali luđakom. Pa i ovo, od koga je, može samo da godi. :mrgreen:
Čuješ,.i dalje postoji mogućnost da su Ebu x 2 bili u pravu.
User avatar
vatrogasac
Posts: 10078
Joined: 24/04/2006 21:33

#9511 Re: Ateizam vs. Religija

Post by vatrogasac »

broj dva wrote:
Čuješ,.i dalje postoji mogućnost da su Ebu x 2 bili u pravu.
Od Poslanikovog a.s. vremena pa do danas uvijek je bilo tih Ebu...Ebu...i ima ih i danas, ali njihova priča ode s vjetrom. Današnji Ebu...Ebu... pišu knjige, snimaju filmove, vode poznate tv emisije.....i? Osmanska imperija nije sagradila kroz svoje postojanje toliko džamija koliko se izgradilo samo u posljednje 3-4 decenije. Za pretpostaviti je da ćeš reći da su prazne, ali ja već treći petak mijenjam džamiju tražeći komotniju.
broj dva
Posts: 5456
Joined: 15/07/2014 20:59
Location: Šeher Oslo

#9512 Re: Ateizam vs. Religija

Post by broj dva »

vatrogasac wrote:
broj dva wrote:
Čuješ,.i dalje postoji mogućnost da su Ebu x 2 bili u pravu.
Od Poslanikovog a.s. vremena pa do danas uvijek je bilo tih Ebu...Ebu...i ima ih i danas, ali njihova priča ode s vjetrom. Današnji Ebu...Ebu... pišu knjige, snimaju filmove, vode poznate tv emisije.....i? Osmanska imperija nije sagradila kroz svoje postojanje toliko džamija koliko se izgradilo samo u posljednje 3-4 decenije. Za pretpostaviti je da ćeš reći da su prazne, ali ja već treći petak mijenjam džamiju tražeći komotniju.
Ne znam kakvo je stanje u džamijama i nadam se da ćeš naći udobno mjesto. Uvjek mi je bilo žao istinskih vjernika pored ovih novih turbo koji ne samo mjesta u safu i parking ispred džamije zauzmu nego "vjeruju" samo da se vidi da oni vjeruju.
A za Muhameda, kao ateisti meni je logičnije i vjerovatnije da je u pitanju nešto psihopatološko nego alternativa.
User avatar
славянин
Posts: 11277
Joined: 30/05/2013 21:43
Location: Tuzla,Sarajevo i dalje :)

#9513 Re: Ateizam vs. Religija

Post by славянин »

broj dva wrote:
vatrogasac wrote:
broj dva wrote:
Čuješ,.i dalje postoji mogućnost da su Ebu x 2 bili u pravu.
Od Poslanikovog a.s. vremena pa do danas uvijek je bilo tih Ebu...Ebu...i ima ih i danas, ali njihova priča ode s vjetrom. Današnji Ebu...Ebu... pišu knjige, snimaju filmove, vode poznate tv emisije.....i? Osmanska imperija nije sagradila kroz svoje postojanje toliko džamija koliko se izgradilo samo u posljednje 3-4 decenije. Za pretpostaviti je da ćeš reći da su prazne, ali ja već treći petak mijenjam džamiju tražeći komotniju.
Ne znam kakvo je stanje u džamijama i nadam se da ćeš naći udobno mjesto. Uvjek mi je bilo žao istinskih vjernika pored ovih novih turbo koji ne samo mjesta u safu i parking ispred džamije zauzmu nego "vjeruju" samo da se vidi da oni vjeruju.
A za Muhameda, kao ateisti meni je logičnije i vjerovatnije da je u pitanju nešto psihopatološko nego alternativa.
:thumbup:
User avatar
vatrogasac
Posts: 10078
Joined: 24/04/2006 21:33

#9514 Re: Ateizam vs. Religija

Post by vatrogasac »

broj dva wrote: A za Muhameda, kao ateisti meni je logičnije i vjerovatnije da je u pitanju nešto psihopatološko nego alternativa.
:wink:
Jednog dana Ebu Džehl je susreo Muhammeda, a.s., i rekao mu: “Muhammede!, ja od tebe nisam vidio ružnijeg čovjeka!” “Pravo si rekao”, odgovorio je Muhammed. Na ovo je rekao Ebu Bekr Pejgamberu: “O ti sunce duhovnog svijeta, miljeniče Svevišnjeg Boga, ja od tebe nisam vidio ljepšeg čovjeka.” “Pravo si rekao”, odgovori i njemu Pejgamber.
Čuvši ashabi ova dva odovora upitaju: “Kako je to moguće da ti isti odgovor daješ i Ebu Bekru i Ebu Džehlu?! Oni su sušte suprotnosti! Ebu Bekr je tvoja desna ruka, a Ebu Džehl je tvoj najveći din-dušmanin!” Pejgember im odgovori: “Nemojte se čuditi, jer ja sam kao jedno najčišče ogledalo. Ko god u me pogleda, sebe će vidjeti. Zato i Ebu Bekr vidi u mome licu svoje ljepote, a Ebu Džehl vidi svoju ružnoću. Istinu su rekli šta su vidjeli! Ebu Bekr svoju ljepotu a Ebu Džehl svoju ružnoću.”
broj dva
Posts: 5456
Joined: 15/07/2014 20:59
Location: Šeher Oslo

#9515 Re: Ateizam vs. Religija

Post by broj dva »

A ako se zapitam o ogledalovom braku sa tinejdžerekom vidim li se kao pedofila?
User avatar
vatrogasac
Posts: 10078
Joined: 24/04/2006 21:33

#9516 Re: Ateizam vs. Religija

Post by vatrogasac »

broj dva wrote:A ako se zapitam o ogledalovom braku sa tinejdžerekom vidim li se kao pedofila?
Jel' to najjače? :mrgreen: Napisah ti već da razvijanje takvih podlih stereotipa koristi samo islamofobima širokog spektra za opravdanje što jesu. Drugima ne znače ništa jer je dio islamofobične priče koja je već prozirna.
User avatar
Boemica
Posts: 8617
Joined: 03/09/2018 21:55
Location: Žena bez koje se može.

#9517 Re: Ateizam vs. Religija

Post by Boemica »

Sad je i nazivanje stvari pravim imenom islamofobija :pisnula:
User avatar
vatrogasac
Posts: 10078
Joined: 24/04/2006 21:33

#9518 Re: Ateizam vs. Religija

Post by vatrogasac »

Boemica wrote:Sad je i nazivanje stvari pravim imenom islamofobija :pisnula:
Poštuj moju perspektivu muslimana. Takvo tumačenje prevodim samo jednom riječju jer je meni svejedno od koga dolazi ako je protiv islama. 8-)

Islam nije samo ono u Pakistanu, neuporedivo više je ovo.

Image
User avatar
Boemica
Posts: 8617
Joined: 03/09/2018 21:55
Location: Žena bez koje se može.

#9519 Re: Ateizam vs. Religija

Post by Boemica »

vatrogasac wrote:
Boemica wrote:Sad je i nazivanje stvari pravim imenom islamofobija :pisnula:
Poštuj moju perspektivu muslimana. Takvo tumačenje prevodim samo jednom riječju jer je meni svejedno od koga dolazi ako je protiv islama. 8-)
Nije protiv ničega, just a fact.
User avatar
vatrogasac
Posts: 10078
Joined: 24/04/2006 21:33

#9520 Re: Ateizam vs. Religija

Post by vatrogasac »

Boemica wrote:
vatrogasac wrote:
Boemica wrote:Sad je i nazivanje stvari pravim imenom islamofobija :pisnula:
Poštuj moju perspektivu muslimana. Takvo tumačenje prevodim samo jednom riječju jer je meni svejedno od koga dolazi ako je protiv islama. 8-)
Nije protiv ničega, just a fact.
Čiji, što ga zbog toga nisu napadali Ebu Leheb i Ebu Džehl i niz drugih Ebu.... koji su ga napadali u vrijeme njegovog života.
User avatar
Boemica
Posts: 8617
Joined: 03/09/2018 21:55
Location: Žena bez koje se može.

#9521 Re: Ateizam vs. Religija

Post by Boemica »

vatrogasac wrote: Čiji, što ga zbog toga nisu napadali Ebu Leheb i Ebu Džehl i niz drugih Ebu.... koji su ga napadali u vrijeme njegovog života.
Možda je ta pojava bila uobičajena?!

Što je opet ne čini ok.
User avatar
vatrogasac
Posts: 10078
Joined: 24/04/2006 21:33

#9522 Re: Ateizam vs. Religija

Post by vatrogasac »

Boemica wrote:
vatrogasac wrote: Čiji, što ga zbog toga nisu napadali Ebu Leheb i Ebu Džehl i niz drugih Ebu.... koji su ga napadali u vrijeme njegovog života.
Možda je ta pojava bila uobičajena?!

Što je opet ne čini ok.
Kraljevi su ženili princeze iz drugih kraljevstava da bi objedinili teritorij, glumci, pjevači, fudbaleri i tajFuni duplo mlađe (i 3x) manekenke iz svojih razloga i niko od toga ne pravi tabu, a ovo je bio sasvim poseban razlog. Niko ne spominje da je Poslanik a.s. bio vjeran od svoje 25. do 50. dosta starijoj ženi od sebe i samo njoj.
User avatar
Idemedosumom
Posts: 8317
Joined: 15/11/2012 12:42
Location: ..

#9523 Re: Ateizam vs. Religija

Post by Idemedosumom »

Treba prečešljati temu od početka, baš me zanima koliko smo se puta vratili na Aišu r.a. :roll:
User avatar
Boemica
Posts: 8617
Joined: 03/09/2018 21:55
Location: Žena bez koje se može.

#9524 Re: Ateizam vs. Religija

Post by Boemica »

vatrogasac wrote:
Kraljevi su ženili princeze iz drugih kraljevstava da bi objedinili teritorij, glumci, pjevači, fudbaleri i tajFuni duplo mlađe (i 3x) manekenke iz svojih razloga i niko od toga ne pravi tabu, a ovo je bio sasvim poseban razlog. Niko ne spominje da je Poslanik a.s. bio vjeran od svoje 25. do 50. dosta starijoj ženi od sebe i samo njoj.
Na ovoj temi i ne pričamo o fudbalerima, glumcima, i ostalima, mada kad si već to spomeno, takve postupke ne smatram ništa manje lošim od konkretno onoga o kojem govorimo.

I to što je bio vjeran starijoj ženi ne pere i ne opravdava ovo drugo.

Pedofilija je pedofilija, ko god je činio, gdje god, kad god, i ma iz kojih razloga. E sad to što tebe vrijeđa da se stvari nazovu pravim imenom je drugi par opanaka. A kao što rekoh, nemam namjeru nikoga da uvrijedim, niti napadam, just a fact.

(pod uslovom da su stvari stvarno bile onakve kakvim danas mislimo da su bile, jer meščini ni vi međusobno ne možete se složit koliko je ona ustvari imala godina)
User avatar
Boemica
Posts: 8617
Joined: 03/09/2018 21:55
Location: Žena bez koje se može.

#9525 Re: Ateizam vs. Religija

Post by Boemica »

Idemedosumom wrote:Treba prečešljati temu od početka, baš me zanima koliko smo se puta vratili na Aišu r.a. :roll:
Vraćamo se zato što neki ljudi ne mogu da se pomire da je pedofilija pedofilija, ko god je činio, od kralja, uticajnih ličnosti, sveštenih lica, pa i samog poslanika.
Locked