Bosna i Hercegovina (1940-1946)

(H)istorija/povijest Bosne i Hercegovine, regiona, itd...

Moderator: anex

Post Reply
User avatar
asurbanipal
Posts: 6702
Joined: 28/06/2010 15:54
Location: opet sam ti u kafani

#951 Re: Bosna i Hercegovina (1940-1946)

Post by asurbanipal »

Gojeni H wrote:
asurbanipal wrote:
Sarajevo između Valtera, Hitlera i Alije...


Autor:
Vuk BAČANOVIĆ



Ko to Sarajlijama podmeće Sarajevo između dva šesta aprila? Bolje reći, ko im to podmeće Sarajevo između dva imaginarna aprila? Onog Hitlerovog i Valterovog, do ovog ratnog, dejtonskog, Izetbegovovićevskog? Uvijek sam prezirao ratne i poratne mudroserine Neleta Karajlića. I knjiga mu je prilično površna, predvidiva i stilski jeftina. Ali mi je za oko zapala rečenica koju često citiram, ona koja opisuje verziju istorije prema kojoj se “ispostavilo da je cijelo Sarajevo bilo u partizanima, a da su oni Srbi i Jevreji koji su u četiri godine NDH otišli iz Sarajeva to učinili na dobrovoljnoj bazi”.

I zaista, danas kada se sjećamo slavnih vojevanja i vjekovnih tolerancija, bolje rečeno kada evociramo njihove kasnije intepretacije i reintepretacije, kako se ne prisjetiti i one mase uglednih i vjekovno tolerantnh građana, koja načičkana na keju pored Vijećnice, aplaudira vojnom orkestru Wermachta i kako će četiri godine gromoglasno aplaudirati fašističkom orkestru, koji uspostavlja gradske propalice za “povjerenike” u jevrejske radnje, koji uništava svu srpsku inteligenciju, a narod prepušta iseljavanju i asimilaciji.

Kako će se, olako i bez problema preći preko svih bijednih činovničića koji po mijesnim zajednicama dijele žute trake sa natpisom »Židov-Jude«, preko mizernih režimskih piskarala koja preko Sarajevskog novog lista pripremaju teren za istrjebljenje gradske zajednice stare gotovo 500 godina, razularene svjetine koja se SS oficirima nudi za gradske turističke vodiče, koja pljačka i pali sinagoge, čija inteligencija slavi dolazak “najmoćnije i najljepše vojske svijeta, plavokose armade velikog njemačkog genija” (konstrukcija Halida Čauševića), dok ta vojska upada u radnje njihovih sugrađana i robu plaća običnim papirima na kojima piše “Fritz” i “Hans”, preko propalih osmanskih feudalaca, sitnosopstveničkih varalica, poludjelih fanatika, loših književnika i nepismene lumpen-fukare, koja je, radi očuvanja nezarađenih privilegija, spremna na sve: da stupi u redove paganskog Himmlerovog SS-a, da se odjednom smatra arijevskom rasom, da korača ulicom Adolfa Hitlerom i piše mu memorandume tužakajući Pavelića kako je preblag prema Jevrejima, da se, u krajnjoj liniji, dopisuje sa Dražom Mihailovićem…

U gradu koji voli svoje aprile, svoju kulturu sjećanja, svoje žrtvoslovlje i svoju, navodnu personifikaciju - Valtera, u vezi ovog perioda postoji gotovo, pa potpuna amnezija.

“Sada je, odjednom bila ostavljena bez porodice i na jedan užasan i brutalan način bila je potpuno sama, suvišna i neželjena. Gdje su bili tada njeni bezbrojni prijatelji i poznanici? U ovom osudnom momentu, gdje su bili njeni prosjaci… sa kojima se se na tako poseban način sprijateljila i kojima je nesebično pomogala? Da li je bilo ikoga u Sarajevu da joj pruži stan i da joj hrane, vode i postelju? Svi su šutali i iza svojih zavjesa posmatrali ovaj brutalni pogrom. Ustaše su stezale obruč oko ove sitne, jednostavne osobe koja je spavala snom pravedne osobe pod lukom Kozje ćuprije. I onda, prije nego što se krug oko ujne Sinjore zatvorio, anđeo Gabrijel je doletio sa nebesa, zagrlio je svojim krilima i uzdigao je u nebo.”

Ovo nije priča koja se može vezati samo sa Ustaše i Nijemce i ne, ovo nije priča neke sirote žene koju progone ravnogorci. Ovo je priča o Sinjori, ujni Žaka Finicija, autora Sefardskog nokturna jedne ne tako lijepe knjige o Sarajevu, koje svoju sudbinu vidi u Hitlerovoj Njemačkoj i kojem je, kako to stoji u memorandumu gradskih prvaka Adolfu Hitleru iz 1942., čak i Ante Pavelić preblag prema Jevrejima, jer je mnogima dopustio da pređu u katoličku vjeru.

Posebno je grozno, u tom smislu fantazirati pretjerano o svojoj nadljudskoj velični, baš kao što je naivno misliti da je u aprilu 1992. zaista branjena zajednička otadžbina Bosna i Hercegovina, a ne, kako će se to za godinu dana ispostaviti, privatni projekat Alije Izetbegovića i njemu bliskog kruga ljudi, koji će se, sa drugim projektima, rezultirati Dejtonskim mirom i “humanim” razdvajanjem naroda BiH.

Negdje između omiljenih okupatora, ustaša, raspomamljenih ravnogoraca, “paravojnih” bandi koje u opkoljenom gradu utjeruju strah anamoonima, poput neke sablasti, ostao da lebdi mitski Valter iz Prijepolja, koji, može se reći simbolično, gine braneći električnu centralu. Istinski simbolički, jer je svako svjetlo elementarne logike odavno nestalo iz umova onih ljudi koji, preživjevši 4 godine pakla na zemlji, sebe predočuju kao anđele po svaku cijenu, pa čak i mitski Valter biva predstavljen kao zaštitnik tog mita… U kojem, očigledno, živi i pretenciozni gradonačelnik Ivo Komšić, kojem se “Sarajevo odbranilo od fašizma, ali Evropa i svijet nisu.”

I zaista od kojeg se to fašizma i kada odbranilo Sarajevo? Je li ta nekadašnja odbrana potekla od njega, ili su je na svojim leđima iznele unezvjerene, recimo to otvoreno, srpske seljačke mase bježeći pod okrilje Komunističke partije od ustaškog noža, koji je suvereno stolovao u istom tom gradu, vodeći kadrovsku politiku u policiji, vojsci, obrazovnim i kulturnim institucijama?

Može li se održati priča o mitskom toposu koji, bezgrješan kao jutarnja rosa, cijelom svijetu dijeli lekcije o antifašizmu i sasvim u skladu sa etikom svoga prijatelja, hohštaplera Bernarda Anrija Levija, koji jednom rukom po ramenu tapše Aliju Izetbegovića, a drugom pozdravlja izraelske tenkove dok teškom artiljerijom razaraju Gazu. Ili je to naše Sarajevo, kada se spusti sa pijedastala licemjerja, između svih svojih šestih aprila ipak jedno, sasvim regularno neanđeosko i neđavolsko, nemanihejsko ljudsko mjesto. Kao i razgoljeni mitski Srbi i Jevreji. I kad maše nožem ka drugima i kad drugi zamašu na njega...


http://novi.ba/clanak/63507/sarajevo-iz ... ra-i-alije
Ovom piskaralu opet treba paznje javnosti?

Sve bi bilo u redu i vrijedno potrebe da se pogleda u ogledalo da se perfidno nije dotakao agresije na Bosnu i Hercegovinu.
U stilu prekodrinskih istomisljenika, bitno je "dokazati" da smo svi mi govna.

U aprilu 1992. god., ne samo Izetbegovic nego svi mi nismo znali da li cemo imati svoju drzavu.
Vec 1991. god. Srbi su tacno znali sta hoce u Bosni. Nije bilo partizana, niko se nije odmetnuo od Karadzica i to nece izmijeniti niko, posebno ne ovaj Pekinezer Bacanovic.

Ne bih da ulazimo u raspravu na ovoj temi. Momak je koliko znam čitavo vrijeme rata proveo u Sarajevu. Ima pravo na svoje mišljenje, kao što ga imaš i ti na forumu.
User avatar
Gojeni H
Posts: 10228
Joined: 28/04/2012 09:54

#952 Re: Bosna i Hercegovina (1940-1946)

Post by Gojeni H »

asurbanipal wrote:
Ne bih da ulazimo u raspravu na ovoj temi. Momak je koliko znam čitavo vrijeme rata proveo u Sarajevu. Ima pravo na svoje mišljenje, kao što ga imaš i ti na forumu.
Naravno da ima pravo na svoje misljenje. Imao je cak i temu na ovom forumu.
Ali nisi postavio sliku vec njegov tekst, pa neka je logika da se tekst i prokomentarise. Je l' tako? - Jest' ... ha, ja. ;-)
The BEN10
Posts: 7595
Joined: 19/09/2011 09:03

#953 Re: Bosna i Hercegovina (1940-1946)

Post by The BEN10 »

.
User avatar
zunazu
Posts: 1429
Joined: 02/11/2014 11:20

#954 Re: Bosnjaci u partizanima

Post by zunazu »

Toplo preporučujem gledanje:

slavonskilola
Posts: 302
Joined: 20/02/2016 11:27
Location: Našice Koška

#955 Re: Bosnjaci u partizanima

Post by slavonskilola »

Bilo je Bošnjaka muslimana u partizanima ali im to na žalost nije pomoglo da ih drugovi srpski partizani nastoje istrijebiti u posljednjem ratu.Osobno ne vidim puno koristi zbog toga što ih je bilo u partizanima osim što ih se uspavalo kroz lažno bratstvo i jedinstvo i pripremilo za nove pokolje sa Romanije ili sa druge strane Drine.Država BIH je i prije postojala .
User avatar
insomnia78
Posts: 61961
Joined: 03/04/2011 14:43

#956 Re: RE: Re: Bosnjaci u partizanima

Post by insomnia78 »

Lajavikrelac wrote:Pa gdje god su nacisti došli Jevreji su bili dužni da se prijave i nose žutu traku sa Davidovom zvijezdom, inače će biti ubijeni (koja ironija :( ) Zatim su slijedile zabrane odlazaka u kafane i na javna mjesta, pa stvaranje getoa i deportacija u logore. Inače Njemci su bili veliki majstori obmane i veoma pedantni u rješavanju tzv "jevrejskog pitanja" do samog dolaska u logor i ulaska u gasne komore oni nisu znali da umiru i da će ih likvidirati (odlazak na tuširanje i dezinfekciju) a logori smrti su gledani s vana više ličili na neki fabrički kompleks nego na fabriku smrti, naime tako se i zvao Aušvic A.G. Farben fabrik ili tako nešto, a na ulazu piše rad oslobađa - Arbeit macht frei :-? Nikada nije bilo ni jauka ni panike u toku transporta u logore, razvrtavali su ljude sve uz muziku na zvučnicima :cry: Naime oni su se grozili divljačih metoda i prolivenja krvi kao što su to radile npr ustaše, oni su to čisto i bez buke jako efikasno odrađivali. A žrtve bi završile u krematorijumu i nema tijela, nema dokaza....sve čisto :oops: A za pokazivanje predstavnicima Crvenog krsta i sličnim komisijama su imali svojevrsna Potemkinova sela - Terezinštat u Češkoj, koji je izgledao kao mali gradić, sa bolnicom, školom, trgovinom, kafanom, sve čisto i uredno, majstorski uređeno da izgleda bajno pred dolazak komisija...potpuna istina se saznala tek 1944 po oslobađanju konc logora od Crvene armije i saveznika.
Gluposti. Vrlo brzo je svima, pa i jevrejima postalo jasno o cemu se radi.
Naravno da je bilo i jauka, panike a i uzasnog postupanja u toku transporta kao i po samom dolasku. Kakva muzika, kakvi bakraci
slavonskilola
Posts: 302
Joined: 20/02/2016 11:27
Location: Našice Koška

#957 Re: Bosnjaci u partizanima

Post by slavonskilola »

xxx
User avatar
AleksoMKD
Posts: 7552
Joined: 01/03/2012 15:03
Location: Tamo gdje vjecno sunce sja

#958 Re: RE: Re: Bosnjaci u partizanima

Post by AleksoMKD »

insomnia78 wrote: Gluposti. Vrlo brzo je svima, pa i jevrejima postalo jasno o cemu se radi.
Naravno da je bilo i jauka, panike a i uzasnog postupanja u toku transporta kao i po samom dolasku. Kakva muzika, kakvi bakraci
Geta je bilo lako sakupiti i deportirati. Na primer u Bitoli su svi Jevreji 41 sabijeni u jedno geto odakle ih je Bugarska policija lako sakupila.
Sa druge strane Stip nije imao jedno geto i dan pre deportacije je predstavnicima Jevreja javljeno da se sprema deportacija (od strane komunista infiltriranih u administraciju) ali vrlo malo njih je pokusalo da pobegne jer nisu verovali.
User avatar
Lajavikrelac
Posts: 6219
Joined: 18/07/2012 20:32
Location: Stanica milicije Gornje Polje
Vozim: Fiću sa rotacijom

#959 Re: Bosnjaci u partizanima

Post by Lajavikrelac »

insomnia78 wrote:Gluposti. Vrlo brzo je svima, pa i jevrejima postalo jasno o cemu se radi.
Naravno da je bilo i jauka, panike a i uzasnog postupanja u toku transporta kao i po samom dolasku. Kakva muzika, kakvi bakraci
Bio u Aušvicu,tamo slušao i čitao sve o tome. Zapanjujuće je kako su nacisti istrebljivanje ljudi doveli na tako efikasno visok industrijalizovani nivo :cry:
User avatar
Tesla10
Posts: 1894
Joined: 14/05/2013 14:44

#960 Re: Bosnjaci u partizanima

Post by Tesla10 »

BiH je dala oko 200.000 partizana drugu Titu i NOB-i. Jesu li svi bili Bošnjaci ne znam, ali znam da su bili iz Bosne ponosne :bih: .

Mogu da se pohvalim također kako su mi oba pradjeda bila u partizanima, plus još dosta rođaka iz zapadnih dijelova naše države :) .
User avatar
SEYOboy
Posts: 313
Joined: 02/08/2011 00:14

#962 Re: Bosnjaci u partizanima

Post by SEYOboy »

cuj 200 000 bosnjaka u partizanima. jest ko krmadi u teheranu
Duka Dizel
Posts: 1115
Joined: 25/01/2015 08:29

#963 Re: Bosnjaci u partizanima

Post by Duka Dizel »

Ned071 wrote:eto vam dodatak temi...

http://stav.ba/neprekidna-borba-za-goli ... rcegovinu/
"Bošnjački doprinos antifašističkoj borbi u Drugom svjetskom ratu potvrđuje i 49 Bošnjaka proglašenih narodnim herojima"

Od ukupno 1322 proglašena narodna heroja.
slavonskilola
Posts: 302
Joined: 20/02/2016 11:27
Location: Našice Koška

#964 Re: Bosnjaci u partizanima

Post by slavonskilola »

Duka Dizel wrote:
Ned071 wrote:eto vam dodatak temi...

http://stav.ba/neprekidna-borba-za-goli ... rcegovinu/
"Bošnjački doprinos antifašističkoj borbi u Drugom svjetskom ratu potvrđuje i 49 Bošnjaka proglašenih narodnim herojima"

Od ukupno 1322 proglašena narodna heroja.

Nije se vodila precizna statistika kao sada?
Ispada tu na forumu da je Bošnjaka bilo malo u postrojbama NDH isto tako i u partizanima ,pa gdje su onda bili?
mokhac
Posts: 434
Joined: 02/06/2012 21:15

#965 Re: Bosnjaci u partizanima

Post by mokhac »

slavonskilola wrote:
Duka Dizel wrote:
Ned071 wrote:eto vam dodatak temi...

http://stav.ba/neprekidna-borba-za-goli ... rcegovinu/
"Bošnjački doprinos antifašističkoj borbi u Drugom svjetskom ratu potvrđuje i 49 Bošnjaka proglašenih narodnim herojima"

Od ukupno 1322 proglašena narodna heroja.

Nije se vodila precizna statistika kao sada?
Ispada tu na forumu da je Bošnjaka bilo malo u postrojbama NDH isto tako i u partizanima ,pa gdje su onda bili?
Bilo ih je u tzv. zelenom kadru, u sjeveroistocnoj bosni Avdaga Hasic nije usamljen slucaj.
User avatar
Sokol31
Posts: 125
Joined: 02/03/2016 13:27

#966 Re: Bosnjaci u partizanima

Post by Sokol31 »

U sjeveroistočnoj Bosni Bošnjaci su prvobitno zauzeli neutralan stav generalno spram svih oružanih formacija u tom kraju, samoinicijativno su organizirali seoske straže s ciljem zaštite sela prvobitno od četnika sa Trebave i Ozrena, ali i od partizana koji su ne tako često otimali imovinu stanovnika tih krajeva. Iz tih seoskih straža iznikao je Zeleni kadar, kasnije DOMDO, razne legije pod vodstvom Ibrahima Pjanića u Gračanici, Muhamedage Hadžiefendića u okolini Tuzle, Nešeta Topčića u okolini Kladnja, ali su kasnije nakon pregovora sa partizanima značajni dijelovi tih oružanih formacija prelazili u redove NOVJ, konkretno u mojoj rodbini bilo je pripadnika i jednih i drugih, pradjedov brat u partizanima, a pradjed u DOMDO legiju pa kasnije u 13. Handžar diviziju, neki drugi rođaci jedni u Ustašku vojnicu, a drugi od početka članovi NOP. Tako da je značajan broj Bošnjaka bio i u partizanima, to niko ne može osporiti. Slično je bilo i u Krajini.

Sinoć je bila emisija na FTV o Nuriji Pozdercu i njegovom angažmanu u NOB-u, Afirmaciji NOP-a u Cazinskoj Krajini, mislim da će biti još nastavaka :thumbup: :bih:
User avatar
Tesla10
Posts: 1894
Joined: 14/05/2013 14:44

#967 Re: Bosnjaci u partizanima

Post by Tesla10 »

Bosna je dala 200.000 boraca drugu Titu i tu treba da se stavi tačka.

Nije bitno šta su oni bili, bitno je da su nosili prefiks "bosanski" partizani.

Ovi što cjepidlače su najgori :bih: .
zvizdan
Posts: 935
Joined: 06/11/2006 20:33

#968 Re: Bosna i Hercegovina (1940-1946)

Post by zvizdan »

Sarajmen wrote:
Kakve su ovo crvena-bijela-zelena trobojnice? Ima ih na dosta mjesta.
zvizdan
Posts: 935
Joined: 06/11/2006 20:33

#969 Re: Bosna i Hercegovina (1940-1946)

Post by zvizdan »

Sarajmen wrote:Vjerovatno zastave talijana, drugog okupatora.
I ja sam to pomislio, ali talijanska zastava je vertikalno trikolorna. I danasnja i tadasnja, barem koliko ja znam. Ovo je prije madjarska zastava, ali ne vidim smisla zasto bi njih izvjesili...
julisiz es grant
Posts: 7469
Joined: 27/07/2008 23:34
Location: Oj Kupreško ravno poljce, što pozoba Crnogorce...

#970 Re: Bosna i Hercegovina (1940-1946)

Post by julisiz es grant »

zvizdan wrote:
Sarajmen wrote:Vjerovatno zastave talijana, drugog okupatora.
I ja sam to pomislio, ali talijanska zastava je vertikalno trikolorna. I danasnja i tadasnja, barem koliko ja znam. Ovo je prije madjarska zastava, ali ne vidim smisla zasto bi njih izvjesili...
Pa jeste mađarska, nema koja drugo bit. Vjerovatno je iz nekog razloga naređeno da se izvjese zastave svih članica i saveznika Osovine. Npr. od 1:32 jasno se vidi albanska zastava. Možda se održavalo nešto u to vrijeme što se smatralo razlogom za takvo obilježavanje...npr. možda pristup NDH Trojnom paktu, u Veneciji 15.06.1941..ili čak Rimski ugovori 18.05.1941.
User avatar
insomnia78
Posts: 61961
Joined: 03/04/2011 14:43

#971 Re: Bosna i Hercegovina (1940-1946)

Post by insomnia78 »

Bosnjaci njeguju tradiciju naopakog kacenja zastava jos od 40-tih?
[emoji23]
zvizdan
Posts: 935
Joined: 06/11/2006 20:33

#972 Re: Bosna i Hercegovina (1940-1946)

Post by zvizdan »

julisiz es grant wrote:
zvizdan wrote:
Sarajmen wrote:Vjerovatno zastave talijana, drugog okupatora.
I ja sam to pomislio, ali talijanska zastava je vertikalno trikolorna. I danasnja i tadasnja, barem koliko ja znam. Ovo je prije madjarska zastava, ali ne vidim smisla zasto bi njih izvjesili...
Pa jeste mađarska, nema koja drugo bit. Vjerovatno je iz nekog razloga naređeno da se izvjese zastave svih članica i saveznika Osovine. Npr. od 1:32 jasno se vidi albanska zastava. Možda se održavalo nešto u to vrijeme što se smatralo razlogom za takvo obilježavanje...npr. možda pristup NDH Trojnom paktu, u Veneciji 15.06.1941..ili čak Rimski ugovori 18.05.1941.
Moguce. Iako nisam siguran da je ono albanska, prije bih rekao da je svastika, mislim da se u jednom drugom kadru to i vidi. Ova madjarska se vidi na nekoliko mjesta, i gore kod kod Sebilja. A cini mi se da se pojavljuje i neka crven-bijeli-crni zastava, a, koliko znam, tad to jos nije bila egipatska. Nebitno sve skupa, u biti. Ali eto... Zanimljivo je, fino bi bilo znati.
Seawolf
Posts: 7798
Joined: 14/06/2012 22:59

#973 Re: Bosna i Hercegovina (1940-1946)

Post by Seawolf »

zvizdan wrote:
julisiz es grant wrote:
zvizdan wrote:
I ja sam to pomislio, ali talijanska zastava je vertikalno trikolorna. I danasnja i tadasnja, barem koliko ja znam. Ovo je prije madjarska zastava, ali ne vidim smisla zasto bi njih izvjesili...
Pa jeste mađarska, nema koja drugo bit. Vjerovatno je iz nekog razloga naređeno da se izvjese zastave svih članica i saveznika Osovine. Npr. od 1:32 jasno se vidi albanska zastava. Možda se održavalo nešto u to vrijeme što se smatralo razlogom za takvo obilježavanje...npr. možda pristup NDH Trojnom paktu, u Veneciji 15.06.1941..ili čak Rimski ugovori 18.05.1941.
Moguce. Iako nisam siguran da je ono albanska, prije bih rekao da je svastika, mislim da se u jednom drugom kadru to i vidi. Ova madjarska se vidi na nekoliko mjesta, i gore kod kod Sebilja. A cini mi se da se pojavljuje i neka crven-bijeli-crni zastava, a, koliko znam, tad to jos nije bila egipatska. Nebitno sve skupa, u biti. Ali eto... Zanimljivo je, fino bi bilo znati.
Crno-bijelo-crvena (horizontalno raspoređeno) je zastava nacističke Njemačke u periodu od 1933-e do 1935-e.
zvizdan
Posts: 935
Joined: 06/11/2006 20:33

#974 Re: Bosna i Hercegovina (1940-1946)

Post by zvizdan »

@Seawolf, hvala za informaciju o zastavi nacisticke Njemacke u tom periodu.
User avatar
Doda37
Posts: 1699
Joined: 29/06/2007 23:11

#975 Re: Bosna i Hercegovina (1940-1946)

Post by Doda37 »

Sarajmen wrote:
Ako na 6:08 nije mobitel ili tablet, neznam sta je :)
Post Reply