Vijesti iz Tuzle

Tuzla, Bijeljina, Brčko, Gradačac, Živinice, Srebrenik, Lukavac, sve do Gračanice, Kladnja i Zvornika...
Post Reply
fukara_tz
Posts: 5991
Joined: 14/12/2003 00:00

#951 Re: Vijesti iz Tuzle

Post by fukara_tz »

Pokopan dr. Nedret Mujkanović

Posljednji pozdrav kolegi i prijatelju doc. dr. Nedretu Mujkanoviću na komemorativnoj sjednici u subotu uputio je predsjednik Upravnog odbora UKC-a Tuzla Izet Džananović.

Podsjetio je na golemi doprinos dr. Mujkanovića u odbrani zemlje, reformi zdravstva i postizanju liderske pozicije UKC-a Tuzla u regiji.

Image

U ime Stranke za BiH, čiji je član od samog početka bio doc. Mujkanović, od njega se oprostio dr. Izet Žigić, kazavši da je Mujkanović bio most koji je spajao političke istomišljenike i neistomišljenike, te da su ga krasile plemenitost, herojstvo i humanost.

Mujkanović je bio i univerzitetski profesor na predmetu Hirurgija s ratnom hirurgijom na Medicinskom fakultetu. U ime Univerziteta od njega se oprostio rektor prof. dr. Džemo Tufekčić, istakavši kako će gubitak "najvećega bosanskog ratnog hirurga" biti teško nadoknaditi.

Kao ministar zdravstva u Vladi TK-a, doc. dr. Nedret Mujkanović dao je veliki doprinos reformi zdravstva na području kantona, pa gašenje takve energije sigurno neće biti moguće nadoknaditi, kazao je opraštajući se od ovog velikog čovjeka, ministar zdravstva u Vladi TK-a dr. Asim Musić.

Nakon Komemorativne sjednice ispred Prinčeve džamije u Ši Selu u Tuzli obavljen je posljednji ispraćaj i dženaza direktora Univerzitetskog kliničkog centra Tuzla Nedreta Mujkanovića. Tijelo Mujkanovića nakon toga je pokopano u haremu Džindžićke džamije.

Image

Image
fukara_tz
Posts: 5991
Joined: 14/12/2003 00:00

#952 Re: Vijesti iz Tuzle

Post by fukara_tz »

U sjedistu Stranke ZA BiH Tuzla otvorena je knjiga zalosti

Image

A dzenazi je prisustvo i član Predsjedništva BiH Haris Silajdžić

Image
fukara_tz
Posts: 5991
Joined: 14/12/2003 00:00

#953 Re: Vijesti iz Tuzle

Post by fukara_tz »

Doček nove 1430. hidžretske godine

Medžlis Islamske zajednice Tuzla i džemat Hadžijske džamije povodom Nove 1430. hidžretske godine organizuju „Veče ilahija i sevdaha“.

Program će se održati u nedjelju, 28.12.2008. godini u Hadžijskoj džamiji u Novom Naselju Solina poslije akšam – namaza.

Do jacije namaza predviđen je mevludski program u kome će učešće uzeti polaznici mektebske nastave u džematu Hadžijske džamije kao i polaznici mekteba Donja Obodnica.

Nakon jacije namaza druženje se nastavlja na platou ispred džamije gdje će se održati veče ilahija i sevdaha. Program počinje u 18:30. Budite dio ove manifestacije.
fukara_tz
Posts: 5991
Joined: 14/12/2003 00:00

#954 Re: Vijesti iz Tuzle

Post by fukara_tz »

Na gradačačkoj Arizoni izgorilo 16 objekata

U požaru, koji je sinoć oko 24.00 sati izbio na buvljoj pijaci, tzv. gradačačkoj "Arizoni", koja se nalazi u neposrednoj blizini tržnice "Arizona", izgorilo je 16 maloprodajnih objekata, uglavnom drvenih baraka.

Kako je rečeno u Profesionalnoj vatrogasnoj jedinici u Brčkom, čija su dva vozila i pet vatrogasaca na poziv kolega iz Gradačca otišli na ispomoć, požar je nakon dva sata ugašen.

Ozlijeđenih nije bilo, a pripadnici MUP-a TK utvrđuju uzroke požara i visinu materijalne štete.

(ONASA)
fukara_tz
Posts: 5991
Joined: 14/12/2003 00:00

#955 Re: Vijesti iz Tuzle

Post by fukara_tz »

Hiljade ljudi oprostilo se od velikog čovjeka

Nekoliko hiljada ljudi okupilo se jučer ispred Prinčeve džamije u Tuzli na dženazi dr. Nedreta Mujkanovića, direktora Univerzitetsko-kliničkog centra Tuzla.

Njegovi prijatelji i poznanici iz Tuzle, svih općina Tuzlanskog kantona, ali i Srebrenice, Bratunca, Sarajeva, Brčkog, Zenice, Mostara i drugih dijelova BiH, dijelili su tugu s njegovom porodicom, majkom Ševkom, suprugom Jasminom, djecom Amerom i Dženitom, bratom Vahdetom...

Hrabrost u ratu

Rijeka ljudi je tiho i dostojanstveno izražavala saučešće porodici, zastajala ispred njegovog tijela prekrivenog bh. zastavom, učeći Fatihu i odajući mu počast. Mnogi od njih nisu uspjeli zaustaviti suze.

Bili su tu ljekari i uposlenici UKC-a Tuzla, ali i drugih medicinskih centara iz BiH, predstavnici političkog i javnog života, obični ljudi s kojima se Nedret tako volio družiti, njegovi „zlatni ljiljani" i saborci...

Desetine njih došlo je iz Srebrenice, ne zaboravljajući Nedretovu hrabrost u teškim ratnim danima, kada je pješice otišao u ovaj opkoljeni grad kako bi svojim medicinskim znanjem spašavao njihove živote.

- Teško je riječima objasniti šta je nama značio njegov dolazak. Najmanje što možemo učiniti za tako velikog čovjeka je da mu proučimo Fatihu. Mi ga, sigurno, nikada nećemo zaboraviti - šapatom je jučer govorila grupa Srebreničana, među kojima su bivši načelnik Abdurahman Malkić, srebrenički borci Zulfo Turunović, Hakija Meholjić, Zulfo Salihović...

Tužna kolona

Dženazu-namaz predvodio je muftija tuzlanski Husein ef. Kavazović, nakon čega je tužna kolona prošla ulicama Tuzle do harema Džindićke džamije, gdje je Nedretovo tijelo položeno u mezar.

Među brojnim ličnostima iz političkog i javnog života, s kojima je dr. Mujkanović bio prijatelj ili sarađivao, na dženazi su jučer bili i predsjednici SDA Sulejman Tihić, te Stranke za BiH Haris Silajdžić, potpredsjednici FBH Mirsad Kebo i Spomenka Mićić, federalni ministar zdravstva Safet Omerović, direktor KCU Sarajevo Faris Gavrankapetanović, direktor „Bosnalijeka" Edin Arslanagić, članovi izvršne, zakonodavne i sudske vlasti u Tuzlanskom kantonu, brojni parlamentarci, načelnici općina i drugi.

Plemenita vizija

Prije dženaze u Bosanskom kulturnom centru Tuzla održana je komemoracija na kojoj su o dr. Mujkanoviću govorili Izet Džananović, predsjednik UO UKC Tuzla, Izet Žigić u ime SBiH, Džemo Tufekčić, rektor Univerziteta u Tuzli, te Asim Musić, ministar zdravstva u Vladi TK. Podsjetili su na njegovo ratno herojstvo, humanost, plemenitost i viziju koju je imao provodeći reformu zdravstva i stvarajući od UKC-a Tuzla vodeći medicinski centar u regiji. U holu BKC-a destine ljudi čekalo je u redu kako bi se upisali u knjigu žalosti.

Višemjesečna haranga mrziteljskih medija

Obdukcija Mujkanovićevog tijela pokazala je da je on bio potpuno zdrav, a da li je bolovao od postratnog traumatskog sindroma (PTSP) ni njegovi najbliži prijatelji to ne mogu potvrditi.

No, na dženazi su se čuli i komentari ljudi koji su se prisjetili da je Mujkanovića u jednom periodu psihički slomila višemjesečna političko-medijska haranga koju su vodili "Slobodna Bosna", "Dani" i neke TV, kada su se bezobzirno umiješali u njegov privatni život. Mnogi su jučer konstatirali i da je iza tog medijskog linča stajala "politička policija" i s mnogo rezignacije su se pitali da li su sada sretni "mrziteljski" mediji, konkretno Senad Avdić ili Senad Pećanin.

Ko je sljedeći?

Mnogi Srebreničani i Bratunčani jučer su se podsjetili na 1992. godinu kada se dr. Mujkanović pojavio u Srebrenici. O njegovoj ulozi u ovom gradu svjedočili su i snimci organizacije "Ljekari bez granica" prikazani na suđenju Naseru Oriću u Hagu, kada je, pojašnjavajući šta se događalo u opkoljenom gradu, Nedretu pozlilo u sudnici.

Jedan od srebreničkih prijatelja dr. Mujkanovića jučer se sa suzama u očima pitao ko je sljedeći srebrenički heroj koji je došao na red da "pukne".


Autor: E. HUREMOVIĆ AVAZ
fukara_tz
Posts: 5991
Joined: 14/12/2003 00:00

#956 Re: Vijesti iz Tuzle

Post by fukara_tz »

Održana svećana sjednica SGV - Pokret za ravnopravnost u TK

Tradicionalno već nekoliko godina Srpsko građansko vijeće Pokret za ravnopravnost u Tuzlanskom kantonu, na kraju godine sumira rezultate postignutog u protekloj godini.Od kraja rata do kraja 2008 godine na područje Tuzlanskog kantona vratilo se oko 16.000 pripadnika srpske nacionalnosti dok se na područje Tuzle vratilo oko 8.000. Zadatak ovog odbora svih ovih godina koliko djeluje jeste borba za cjelovitu, jedinstvenu i nedjeljivu BiH, ali kako ističu državne vlasti još nisu ništa konkretno uradile kako bi se zaista ovakva BiH stvorila, te iz tog razloga zahvljujući državnim vlastima svoje ciljeve u potpunosti nisu ostvarili i ocjenjuju ih nezadovoljavajućim.Naredna godina svakako će biti šansa da se dosadašnja situacija popravi te da zadaci i ciljevi koji nisu ostvareni u 2008 godini budu prioritet u 2009.godini, kazao je za našu televiziju Zoran Jovanović, predsjednik srpskog građanskog vijeća Pokret za ravnopravnost u Tuzlanskom kantonu.

(RTV SLON)
fukara_tz
Posts: 5991
Joined: 14/12/2003 00:00

#957 Re: Vijesti iz Tuzle

Post by fukara_tz »

Humanitarna akcija

Za malog Farisa prikupljeno 23 hiljade maraka

Akcija za pomoć osmomjesečnom Farisu Redžiću iz Tuzle, kojoj su se odazvali dobri ljudi širom svijeta, dala je određene rezultate tako je do sada prikupljeno oko 23 hiljade maraka, dok za njegovu operaciju u Beču, koja je zakazana za 13. januar iduće godine potrebno još 5.000 KM.

Faris Redžić rođen je prijevremeno, a odmah po rođenju dijagnosticirana mu je teška srčana mana i kompletni obostrani rascjep usne, nepca i vilice. Konzilijarni pregled potvrdio je da je liječenje Farisa nemoguće u BiH. On zaostaje u razvoju zato što mu rascjep usne, vilice i nepca otežava uzimanje hrane.

Otvoren je i humanitarni telefon za prikupljanje novca za hitnu operaciju malog Farisa, pozivom na 090 291 030 donirate 2 konvertibilne marke, a broj mogu zvati korisnici fiksne telefonije BH Telecoma, kao i post-paid pretplatnici mobilne telefonije.
Novčanu pomoć za Farisa moguće je uplatiti na žiro račun Hypo Alpe-Adria banke broj: 3060340000036328, partija 1538570326.

Uplata iz inostranstva moguća je na sljedeći način: SWIFT: HAABBA22 (potvrda za IBAN: 1237757408), IBAN: BA393060123775740872.

Pružimo malom Farisu našim skromnim prilogom priliku da može normalno živjeti.
fukara_tz
Posts: 5991
Joined: 14/12/2003 00:00

#958 Re: Vijesti iz Tuzle

Post by fukara_tz »

Večer Kur'ana u džamiji princa Abdullaha

Medžlis Islamske zajednice Tuzla organizuje „VEČER KUR'ANA“ 31.12.2008. godine u džamiji princa Abdullaha sa početkom u 18,30 sati.

Ovom prilikom nastupit će sljedeći učači:

- Hfz. Aziz-ef. Alili
- Hfz. Suad-ef. Šahinović
- Hfz. Bajro-ef. Delić
- Edin-ef. Peštalić
- Mumin-ef. Mumić
- Nisad-ef. Drndić
- Bedrudin-ef. Nurikić

Pored učača Kur'ana večeri će prisustvovati i hor Behram-begove medrese iz Tuzle.

Pozivamo Vas da dođete i budete naš gost.
fukara_tz
Posts: 5991
Joined: 14/12/2003 00:00

#959 Re: Vijesti iz Tuzle

Post by fukara_tz »

Božićni prijem gvardijana fra Zdravka Anđića

U Kristalnoj dvorani hotela Tuzla večeras je gvardijan franjevačkog samostana Sv. Petra i Pavla, fra Zdravko Anđić, priredio božični prijem za predstavnike političko, javnog i vjerskog života grada i kantona, kao i BiH, za predstavnike obrazovnih, humanitarnih i nevladinih organizacija.

Među uzvanicima bili su generalni konzul Republike Hrvatske u BiH, Josip Juras, doministar sigurnosti BiH Mijo Krešić, dekan tuzlanskog dekanata prečasni Pero Iljkić, premijer TK Enes MUjić sa saradnicima, član Sabora Republike Hrvatske Ivo Andrić, predstavnici Općine, te mnogi drugi.

U prigodnom obraćanju fra Zdravko Andćić je podsjetio na poruke koje donosi Božić, a svim sudionicima prijema poželio je sretnu Novu godinu.

Uz bogatu trpezu i sjajnu glazbu tamburaša, prijem je protekao u vedroj i ugodnoj atmosferi.

http://tuzlalive.ba/portal/2008/12/bozi ... ka-andica/
fukara_tz
Posts: 5991
Joined: 14/12/2003 00:00

#960 Re: Vijesti iz Tuzle

Post by fukara_tz »

Dječje ručice isplele najveću košaru na svijetu

S ciljem da prikupe 100.000 maraka za izgradnju igrališta i igraonice u Dječjoj klinici UKC-a Tuzla, djelatnici radija Kameleon i Agencije Colosseum pokrenuli su humanitarnu akciju pod nazivom “Za ljepši osmjeh dječji”. U sklopu te akcije štićenici doma za djecu bez roditeljskog staranja iz Tuzle od omota bombona su ispleli najveću košaru na svijetu u koju će svi koji žele moći staviti svoj prilog za izgradnju igrališta. Omoti bombona su ciljano redani na košaru tako da predstavljaju Tuzlu. Košara je postavljena na tuzlanskom Korzu.

Priča o velikom prijateljstvu

“Ova košara zapravo je priča o velikom prijateljstvu koja će obići cijeli svijet”, kaže nam Suada Kuloglija, tvorac ideje o velikoj košari, dodajući da joj je drago da je ova akcija uspjela i posebno je sretna što su svi podržali njezinu ideju. “Ne smijemo zaboraviti da su djeca naša budućnost te da sve moramo uraditi kako bi doprinijeli njihovom sretnijem djetinjstvu”, istaknula je Suada. Zlatko Berbić, direktor Kameleon radija, pokretača ove hvale vrijedne akcije, kaže da je akcija već privukla veliki broj kompanija koje žele dati svoj doprinos, što za Berbića predstavlja pozitivan primjer na kojeg se i ostali trebaju ugledati.

Tuzla sutra u znaku dječje radosti - Djed mraz dijeli poklone za najmlađe

Grad Tuzla također nastoji najmlađima uljepšati novogodišnje blagdane. Tuzla ove godine neće organizirati doček Nove godine na otvorenom, ali će sav novac koji bi potrošili u tu svrhu usmjeriti za proslavu Nove godine na Slanim jezerima u Tuzli za svu djecu. Proslava će biti održana u srijedu. Nastupit će djeca iz brojnih osnovnih škola, a neće izostati ni posjet Djeda Mraza koji će se na Slanim jezerima pojaviti u velikoj kočiji. Berbić kaže da će Tuzla sutra biti u znaku dječje radosti. Djeca u ovom domu se već pripremaju za veliki doček..

Piše: Maja Nikolić
fukara_tz
Posts: 5991
Joined: 14/12/2003 00:00

#961 Re: Vijesti iz Tuzle

Post by fukara_tz »

Intervju: Jasmin Imamović za TIP

Načelnik Općine Tuzla Jasmin Imamović na kraju svake godine, pa tako i ove, sumira rezultate postignute tokom godine na izmaku, te najavi planove i prioritetne projekte za nastupajuću. U nastavku možete saznati na kojim projektima će se raditi u 2009. godini.

TIP: Po čemu ćete pamtiti 2008. godinu u Tuzli?

Imamović: 2008. ću pamtiti po drugom Panonskom jezeru, a građanima smo dali i jedno od najvećih arhitektonskih zdanja, slane slapove. Također, drago mi je da su građani Tuzle i SI Bosne dobili zgradu Barok, najljepšu u BiH, kakva je potrebna ovom gradu. Mi smo prodali zemljište, a investitor je za svoje novce napravio zgradu, od toga smo zaradili i te pare usmjerili u izgradnju gradskog trga, najvećeg u BiH.

TIP: Na istom trgu, na lokaciji stare zgrade Općine Tuzla, planira se podizanje Gradske kuće. Dokle se stiglo s ovim projektom?

Imamović: Mi smo došli do skice koju je radio najveći arhitekta u historiji BiH, Josip Vancaš, koji je radio vijećnicu u Sarajevu, katoličku katedralu, zgradu Predsjedništva BiH i čuveni Konak. Vancaš je napravio idejno rješenje Gradske kuće u Austro-ugarskom periodu. On je u Gradsku kuću spojio Istok i Zapad, zgradu Baroka, čisti neoklasicizam, i Čaršijsku džamiju i česmu. Veliki mi je izazov da Gradska kuća objedini to Vancašovo idejno rješenje. To je veliki izazov za mene, jer je to skica rukom nacrtana. Mi ćemo je nastojati pretvoriti u djelo. Nastojat ćemo nastaviti Prvim svjetskim ratom prekunutu priču. Gradsku kuću vidim sa svim simbolima Tuzle, kao jednu multifukcionalnu dvoranu. Tu bi se nalazio gradski parlament, sala za vjenčnja, koncertna i teatarska dvorana. Vlada Pakistana donijela je Odluku kojom će sufinansirati izgradnju Gradske kuće.

TIP: Koji je veliki prioritetan projekat planiran za realizaciju u 2009. godini?

Imamović: Nastavit ćemo sa dva prioritetna projekta. Jedan se tiče otpadnih voda, a drugi toplifikacije. Nastavit ćemo sa toplifikacijom jer želimo čist zrak u Tuzli. Kada kažem zrak, tu mislim na realizaciju saobraćajne studije, saobraćaja u kretanju i mirovanju, nastavak ozelenjavanja površina i širenje pješačke zone. U 2009. godini završit ćemo započete projekte, Trg slobode sa fontanom, kompleks Panonskog jezera dovest ćemo do savršenstva, zatim ćemo raditi sjevernu tribinu stadiona Tušanj, kao i sve projekte komunalne infrastrukture sadržane u GAP-ovoj petogodišnjoj metodologiji.

TIP: Na koji način namjeravate realizovati projekat toplifikacije najvećeg individualnog zagađivača zraka, UKC-a Tuzla?

Imamović: Općina Tuzla je kod UNDP-a aplicirala sa projektom koji je, na osnovu lokalnog ekološkog plana odobren. Tim sredstvima namjeravamo riješiti ovaj problem.

TIP: Kada su u pitanju lokalni komunalni projekti šta će Vam biti prioritet u Novoj godini?

Imamović: Mi smo uradili mnogo u prigradskim mjesnim zajednicama. Skoro svih 40 MZ smo asfaltirali i uveli uličnu rasvjetu. Naredni korak je da napravimo dobar prostorni plan sa dobro isplaniranim saobraćajnicama. Trenutno imamo južnu i sjevernu saobraćajnicu koje su na geografskoj karti zapravo dvije južne saobraćajnice. Nama treba sjeverna saobraćajnica koja ide sjevernim rubom Tuzle, kao i saobraćajnica koja bi išla između sadašnje i buduće sjeverne saobraćajnice. Ispresijecat ćemo je i tada nećemo imati diobe na prigradske i gradske MZ. Tada ćete moći iz sada prigradskih MZ Lipnica i Donja Obodnica za pet minuta autom biti na Slatini, sadašnjoj gradskoj MZ. To je jedan veoma važan projekat.

TIP: Da li će Tuzlaci biti obradovani Zelenim valom u 2009. godini?

Imamović: Ja ne volim obećavati rokove. Projekat zelenog vala je pripremljen i ići ćemo u njegovu realizaciju. Osnovali smo i preduzeće za saobraćaj i komunikacije koje počinje sa radom 1. januara 2009. Ovo preduzeće će upravljati zelenim valom, video nadzorom, bežičnim internetom i parkingom u Tuzli.

TIP: Najavili ste velike projekte od značaja za širu društvenu zajednicu. Da li će se svjetska ekonomska kriza negativno odraziti na realizaciju projekata Općine Tuzla?


Imamović: Naravno da će ekonomska kriza u svijetu uticati i na Općinu Tuzla. Svijet je prvo zahvatila globalizacija kada su ekonomisti rekli da su turizam, trgovina i kreativna industrija najfleksibilnije grane privrede. Mi smo se uklopili u taj trend. Mi smo odabrali dobru poslovnu filozofiju i pri realizaciji projekata. Nismo zadužili budžet Općine Tuzla ni 1%. Slovenija i Hrvatska imaju zaduženost do 50%, FBiH do 10%, RS do 20%, a naš dug iznosi 0,8% i to sa nepromjenjivom kamatom. Naša prednost je ta što u krizna vremena startamo bez dugova. Dobro je što smo, na preporuku ekonomista, razvili pravce koji mogu preživjeti ekonomsku krizu. Negativna posljedica se ogleda u raspodjeli sredstava od PDV-a. Iz državne kase dijele se novci na entitetske nivoe, u RS-u odmah na opštine, a u Federaciji na kantone, pa tek onda na općine. U novembru smo dobili 250 hiljada KM manje, u decembru ćemo primiti još manje, a za mjesece u narednoj godini ne znamo koliko ćemo dobiti.

Drugi važan način punjenja budžeta jeste od prodaje lokacija. U svijetu pada vrijednost nekretnina i ako se taj trend prenese i na naše područje, morat ćemo tražiti druge načine pribavljanja sredstava. Ja sam vrlo optimističan, izlaz se nalazi u neprestanom radu i ako treba raditi duplo više, radit ćemo kako bismo građanima Tuzle dali ono što smo obećali. Moramo graditi i uljepšavati Tuzlu kako bi zainteresovali investitore da ulažu ovdje. Pred nama je teška, ali i izazovna godina. Međutim, što bude teže pobijediti, pobjeda će biti slađa.

U Tuzli, 30.12.2008.

(TIP/E.J.)

http://www.tip.ba/2008/12/30/intervju-j ... ic-za-tip/
fukara_tz
Posts: 5991
Joined: 14/12/2003 00:00

#962 Re: Vijesti iz Tuzle

Post by fukara_tz »

Dječija Nova godina na Slanoj Banji uz muziku, ples, Djeda Mraza....

Image

Image
fukara_tz
Posts: 5991
Joined: 14/12/2003 00:00

#963 Re: Vijesti iz Tuzle

Post by fukara_tz »

MIRELA ČIDIĆ RODILA BEBU TEŠKU 4,5 KILOGRAMA

Prvu bebu u Tuzli u 2009. godini, i to sat i 45 minuta poslije ponoći, rodila je Mirela Čidić iz Tuzle, potvrdila nam je dežurna sestra Porođajnog odjela UKC Tuzla, Azra Junuzagić.

“U smjenu sam došla jutros u 8 sati, a do tada su moje kolegice obavile četiri porođaja, u kojima su rođena tri dječaka i djevojčica Mirele Čidić” - izjavila je sestra Junuzagić.

Prva beba u 2009. godini teška je 4,50 kg, a dugačka je 55 cm. majka i djevojčica dobro se osjećaju, jer je porod prošao bez posebnih poteškoća. TuzlaLIVE svim bebama i roditeljima želi puno sreće, zdravlja i uspjeha u životu.

http://tuzlalive.ba/portal/2009/01/mire ... kilograma/
fukara_tz
Posts: 5991
Joined: 14/12/2003 00:00

#964 Re: Vijesti iz Tuzle

Post by fukara_tz »

Tuzlaci Novu dočekali u privatnoj režiji

Iako su Tuzlaci ostali uskraćeni za organizirani doček Nove 2009. na otvorenom, ipak u privatnim aranžmanima su se veoma dobro proveli. Svi su čini se s nekim prkosom ušli u Novu godinu koju najavljuju kao kriznu. Valjda su na takav način željeli pokazati da razloga za brigu nema, nego da barem u ovu noć se smije ući s kojom čašicom više. Da se Tuzlaci ne boje najavljene krizne godine, pokazuje i činjenica da su 31. prosinca tržni centri u ovom gradu bili krcati. Čekao se red za stepenice, a na blagajnama se mogao vidjeti red i po 20 metara. Gotovo nitko nije nosio košaru, ali su zato svi vozili kolica. Praveći mali razgovor s građanima gdje će proslaviti Novu godinu, uglavnom su to bile odluke da se ova godina dočeka u obiteljskoj atmosferi, premda su i svi tuzlanski ugostiteljski objekti bili prepuni i već dvadeset dana ranije rezervirani. Rezervacije su koštale od 20 do 130 maraka, a ni turističke agencije nisu bile bez posla. Najčešće birana destinacija bila je Vlašić i uglavnom zimska odmarališta. Na pitanje boje li se iduće godine Tuzlaci masovno odgovaraju da se ne boje jer je, kažu, kriza u BiH na sceni već trinaest godina i da 2009. ne može biti gora od prethodnih. Premda je u Tuzli u prvi mah bilo reakcija na to što nema dočeka na otvorenom, gradonačelnik Jasmin Imamović dao je objašnjenje da sve dok Tuzla ne bude imala doček sličan onome u Parizu ili Budimpešti, neće imati nikakav. No sav novac koji je trebao biti usmjeren na doček na otvorenom, usmjeren je za dječju novu godinu. Djed Mraz u Tuzli dočekan je s velikim oduševljenjem, a završena je i najveća košara na svijetu za bombone te će mališani u Novoj 2009. dobiti i dječje igralište na Dječjoj klinici UKC-a Tuzla.

Maja Nikolic
fukara_tz
Posts: 5991
Joined: 14/12/2003 00:00

#965 Re: Vijesti iz Tuzle

Post by fukara_tz »

Danas Badnji dan za vjernike koji slave Božić po julijanskom kalendaru

Danas se slavi Badnji dan i Badnje veče, kojima se svečano najavljuje Božić, dan rođenja Isusa Hrista. Badnji dan je dobio ime po badnjaku, koji se prema drevnom običaju, uoči proslave Božića po julijanskom kalendaru, s prvim sutonom unosi u domove. Badnjak je mlado hrastovo ili cerovo drvo koje se pali po unošenju u kuću, gdje dogorijeva do ponoći. U gradovima je običaj pojednostavljen i u kuću se samo unosi svežanj suhih grančica sa slamom. Badnjak je simbol drveta koje su, prema predanju, pastiri donijeli Josifu i Mariji da založe vatru i zagriju pećinu u kojoj je rođen Isus. Blagdansko bdjenje počinje u 16 sati u svim hramovima Srpske pravoslavne crkve, a Badnje veče završava u ponoć, kada se služi prva liturgija u slavu Hristova rođenja.

Čestitku u povodu pravoslavnog Božića uputili su predsjedavajuća Općinskog Vijeća Tuzla Nada Mladina i načelnik Općine Tuzla Jasmin Imamović u kojoj se kaže:

“Svim pravoslavcima upućujemo iskrene čestitke povodom ovog velikog blagdana Božića. Neka vam svaki trenutak bude ispunjen srećom, blagostanjem i mirom” stoji u čestitki iz Općine Tuzla.

http://www.tip.ba/2009/01/06/bozicna-ce ... ine-tuzle/
fukara_tz
Posts: 5991
Joined: 14/12/2003 00:00

#966 Re: Vijesti iz Tuzle

Post by fukara_tz »

Božićna čestitka premijera TK Enesa Mujića

U povodu najvećeg pravoslavnog praznika – Božića, premijer Tuzlanskog kantona Enes Mujić uputio je čestitku u kojoj stoji:

„U ime Vlade Tuzlanskog kantona i u svoje ime svim građanima pravoslavne vjeroispovijesti upućujem iskrene čestitke u povodu predstojećeg Božića.

Duh ovog velikog pravoslavnog praznika donosi mir i praštanje te porodičnu radost. Nadam se da će i ovaj Božić učvrstiti mir i doprinijeti atmosferi zajedništva u BiH.

Želim vam da u krugu svojih porodica Božić provedete u miru i radosti.“

PREMIJER
mr sc Enes Mujić
fukara_tz
Posts: 5991
Joined: 14/12/2003 00:00

#967 Re: Vijesti iz Tuzle

Post by fukara_tz »

Crveni križ Tuzlanskog kantona u akciji pomoći narodu Palestine

Crveni križ Tuzlanskog kantona uključio se u akciju prikupljanja pomoći narodu Palestine.

Žiro račun za novčane uplate je Raiffeisen banka Sarajevo

160 000 000 000 00 11

broj partije 520 000 214-5 sa naznakom za pomoć Palestini.
costacurta
Posts: 3642
Joined: 05/05/2005 08:25

#968 Re: Vijesti iz Tuzle

Post by costacurta »

Fukara_tz,
ne znam sta je ovo TIP ali bih volio ako bi isti mogli postaviti pitanje cijenjenom vozdu i prenijeti mu par konstatacija, mislim ja bih to vrlo rado ucinio ali cu lakse stupiti u kontakt sa predsjednikom Mugabeom nego sam JI.
Prvo citiram
TIP: Na istom trgu, na lokaciji stare zgrade Općine Tuzla, planira se podizanje Gradske kuće. Dokle se stiglo s ovim projektom?
JI: Gradsku kuću vidim sa svim simbolima Tuzle, kao jednu multifukcionalnu dvoranu. Tu bi se nalazio gradski parlament, sala za vjenčnja, koncertna i teatarska dvorana.
Koliko mi je poznato stara opcstina je preseljena zbog tonjenja, jel to vise ne tone taj dio grada? Isto se odnosi i na zgradu Baroka.
Osnovali smo i preduzeće za saobraćaj i komunikacije koje počinje sa radom 1. januara 2009. Ovo preduzeće će upravljati zelenim valom
:D :D Mislim, sta reci
Kada su u pitanju lokalni komunalni projekti šta će Vam biti prioritet u Novoj godini?

Imamović: Mi smo uradili mnogo u prigradskim mjesnim zajednicama. Skoro svih 40 MZ smo asfaltirali i uveli uličnu rasvjetu. Naredni korak je da napravimo dobar prostorni plan sa dobro isplaniranim saobraćajnicama

:shock: :shock:
Ovo za rasvjetu i asf/valt je mocno skroz, ko da smo u sezoni 1958/59, vela havle, a ovaj mu je drugi dio jos mocniji, prvo cemo asfaltirati a onda praviti planove :thumbup: .
A sta tek reci za:
Trenutno imamo južnu i sjevernu saobraćajnicu koje su na geografskoj karti zapravo dvije južne saobraćajnice. Nama treba sjeverna saobraćajnica koja ide sjevernim rubom Tuzle, kao i saobraćajnica koja bi išla između sadašnje i buduće sjeverne saobraćajnice. Ispresijecat ćemo je i tada nećemo imati diobe na prigradske i gradske MZ. Tada ćete moći iz sada prigradskih MZ Lipnica i Donja Obodnica za pet minuta autom biti na Slatini, sadašnjoj gradskoj MZ. To je jedan veoma važan projekat.
:-) :-) :-) ... zuti objekat zelenkaste boje! Mislim da se i on sam smije kad ovo procita!Hichkokovski receno!
Fukara, nemoj se ljutiti tebi kapa dole :thumbup: ! Za svaku je pohvalu ovo sto ti radis, samo ja se ne mogodoh suzdrzati! Previse izvaljuje nebuloza brate previse! I od njega je previse.
User avatar
seln
Posts: 23262
Joined: 06/02/2007 13:57
Location: FORGET? HELL!

#969 Re: Vijesti iz Tuzle

Post by seln »

costakurca, ovo je tema sa vijestima iz Tuzle, nije za prosipanje licnih frustracija.
Jasmina svaki dan mozes vidjeti, pa mu ispricaj sta imas.
costacurta
Posts: 3642
Joined: 05/05/2005 08:25

#970 Re: Vijesti iz Tuzle

Post by costacurta »

shelna, necemo se ujedati za pakshu! Dje vidje da sam frustriran :?:
Izvin'te sto zachatah, dirnuh gdje ne treba :dance: ...izvrsit cu povlacenje :P :run: !
fukara_tz
Posts: 5991
Joined: 14/12/2003 00:00

#971 Re: Vijesti iz Tuzle

Post by fukara_tz »

TIP je drug novi tuzlanski portal evo adresa http://www.tip.ba/

Ma ja sam zamislio da stavljamo vijesti ovdje kad stignemo i to gledam da uglavnom budu pozitivne vijesti posto negativnih imamo na pretek. Pa bi bilo lijepo kad naletite na nesto sto mislite da je zanimljivo i dobro da postirate :)
fukara_tz
Posts: 5991
Joined: 14/12/2003 00:00

#972 Re: Vijesti iz Tuzle

Post by fukara_tz »

Mogli bi se i Tuzlaci sutra okupiti...


“Žene Srebrenice” pozivaju na protest za Palestinu

Udruženje “Žene Srebrenice” iz Tuzle zahtijeva od Savjeta bezbjednosti Ujedinjenih naroda da ulazak izraelske vojske u pojas Gaze nazove pravim imenom - agresijom, saopćeno je danas iz tog udruženja. Srebreničanke pozivaju sve građane, udruženja, nevladine organizacije, udruženja porodica šehida i sve one koji nisu zaboravili šta znači patiti zbog ubijanja nevine djece, žena, staraca, civila, da u 12 sati izađu na mirni protest koji će biti održan sutra u Tuzli na Trgu Žrtava genocida Srebrenice. “Saosjećajući s majkama Palestine, ‘Žene Srebrenice’ koje su na svojoj koži osjetile šta znači izgubiti sinove, muževe, braću i očeve, zahtijevaju odlučnu ofanzivu mirovnih snaga Zapada kako bi se uspostavio mir u Palestini i Izraelu”, saopćeno je iz ovog udruženja.

(FENA)
fukara_tz
Posts: 5991
Joined: 14/12/2003 00:00

#973 Re: Vijesti iz Tuzle

Post by fukara_tz »

„Tuzla treba skladištiti plin” tvrdi profesor sa RGGF Tuzla Božo Tomić

Plin je energent čija će se potrošnja povećavati u ovom stoljeću. U prilog tome govori i procjena američkog ministarstva za energetiku da se potrošnja uglja u svijetu smanjuje od 1980. godine i prognoze koje ukazuju da će nafte nestati polovinom ovoga stoljeća. Danas u svijetu postoji oko 600 skladišta plina od kojih se njih 60 nalazi u ležištima soli. BiH prima plin samo iz jednog pravca i nema alternativnog izvora što je ejdan od razloga za skladištenje plina. U odnosu na ostale tipove skladišta smatra se da su skladišta u ležištima soli najsigurnija gdje je najmanja cijena za dobijanje prostora za smještaj plina. Propisi EU nalažu posjedovanje četveromjesečnih zaliha svih energenata. „Ležište soli Tetima može biti skladište plina, ali i skladište nafte, industrijskih inertnih otpada. Vrlo je bitno zbog poslovanja rudnika da ono bude skladište plina. Najgora je opcija da komore ostanu prazne odnosno ispunjene solju” izjavio je za TIP profesor Božo Tomić ističući vrlo bitne karakteristike kao što je udaljenost od Tuzle12 km i rijetku naseljenost u tom području. Prema njegovim riječima sono tijelo se nalazi na dubini od 400 do 1000 metara, skladište bi se gradilo na dubini od oko 700 metara i ne postoji nikakva potencijalna opasnost. Kod izgradnje skladišta ugrađuje se trostruka sigurnost. „Sigurnosna oprema se ugrađuje u samoj komori u polovini i na ušću komore. Mada nikada nema apsolutne sigurnosti, praktično je nemoguć bilo kakav incident” ističe Tomić.

Studija potvrdila preduslove za skladištenje na Tetimi

2006. godine rađena je studija koja je imala za cilj utvrditi stanje plina u BiH, definisati osnovne preduslove razvoja plina, te analizirati moguće objekte za izgradnju skladišta za plinovite i tekuće ugljikovodike. Rezultati su pokazali da od 15 analiziranih lokacija Tetima ima najbolje preduslove među kojima je i međusobno rastojenja komora. Ležište Tetima je eliptičnog oblika, duža os iznosi oko dva km, a kraća oko jedan, al je iz jedog sloja, u obliku je sočiva I središnji dio je pogodan za izgradnju skladišta.
„Oko pola miliona metara kubnih sadrži samo jedna komora, a na ležištu Tetima je predviđena eksploatacija oko 100 komora. Jedna komora je promjera 70 metara, a visina komora se kreće od 100 do 150 metara” navodeći ove brojke profesor Tomić ističe ekonomsku isplativost skladištenja plina na Tetimi u Tuzli. Za izgradnju skladišta plina sa priključnim cjevovodom potrebno je investirati 110 hiljada KM. Svjetski standard propisuje vijek trajanja skladišta do 30 godina. „To znači da Tetima ima i geološke i tehničke uslove za izgradnju skladišta plina” kaže profesor Tomić. Stav suprotan njegovom ima geolog Sejfudin Vrabac koji kaže da u geološkoj strukturi Tetime ima mnogo rascjeda kroz koje bi prolazio plin. „U samom ležištu nema rascjeda. Samo sono tijelo je monolitno i so je takva mineralna sirovina koja podnosi plastične deformacije i ona je idealna za izradu komora za skladište plina” suprodstavlja činjenice profesor Tomić.

(TIP/E.J.)

http://www.tip.ba/2009/01/15/%E2%80%9Et ... ozo-tomic/
fukara_tz
Posts: 5991
Joined: 14/12/2003 00:00

#974 Re: Vijesti iz Tuzle

Post by fukara_tz »

Palestinski student u Tuzli u kontaktu sa svojima u Gazi

Unazad tri sedmice bezbrižne telefonske razgovore i zahtjeve studenta da mu roditelji pošalju još novca devetnaestogodišnji Palestinac Hasan Qwaider zamijenio je pitanjima je li porodica još na broju. Za godinu boravka u Tuzli na studiju medicine Hasan je djelimično savladao bosanski ali o ratu u njegovom rodnom gradu teško govori.

Image

“ Sad možemo reći da nema ni hrane, ni struje.Nema dovoljno lijekova, nema doktora. Baš je teška situacija. U Gazi je više od 4000 ranjenih.
U Gazi su osim oca trgovca i majke domaćice ostali petorica braće i četiri sestre. I dok svjetske agencije izvještavaju da su trećina žrtava izraleske invazije na pojas Gaze djeca Hasan nam kaže da je prije tri dana poginuo i sin njegovog amidže.
„Mi stanujemo u centru Gaze. Danas sam čuo od prijatelja da su Izraleci došli do centra. Naša kuća puna je rodbine. Svi su došlii tu da se sakriju. Nemamo sklonište. Mi smo meta kad bombarduju.“

I dok se Hasan prisjeća kako je u polamilionskoj Gazi bilo kad je odatle otišao prošle godine najnovije agencijske vijesti kažu da je broj plestinskih žrtava više od 1000 dok je više od 5000 ljudi teško povrijeđeno. Na izraleskoj strani do sada je poginulo 13 osoba. Hasan Qwaider ipak kaže: „Ja se želim vratiti u domovinu .“

(Adelina Hadzic RTV TK)
fukara_tz
Posts: 5991
Joined: 14/12/2003 00:00

#975 Re: Vijesti iz Tuzle

Post by fukara_tz »

Otvorena izložba na devetoj Međunarodnoj likovnoj koloniji “Breške”


Sinoć je u galeriji “Kristijan Kreković” u Tuzli otvorena izložba radova nastalih na devetoj Međunarodnoj likovnoj koloniji “Breške”, a izložbu je organiziralo Hrvatsko kulturno društvo “Napredak” iz Tuzle.

U galeriji “Kristijan Kreković” izložene su slike Josipe Križanović, Anite Dilber, Ivone Naletilić, Marijane Pažin Ivešić, Vilima Parića, Mladena Ivešića, Trpimira Grgića, Rudolfa Sedlara, Mirsada Hadžiefendića, Aleksandra Markovića, Vinka Lamešića, Miklosa Fejosa, Drage Marelje, Istvana Totha i Janosa Erdosa.

Ovom izložbom HKD “Napredak” daje sve značajniji doprinos tuzlanskoj kulturnoj sceni, a posebno likovnom životu, jer iz godine u godinu Međunarodna likovna kolonija Breške privlači sve značajniju pažnju umjetnika, ostvaruje sve bolje rezultate i uživa sve veći ugled među umjetnicima u Tuzli i regiji, rečeno je na otvaranju.

Po riječima Nikole Čiče, dopredsjednika HKD-a Napredak, u sklopu desete kolonije u lipnju ove godine bit će napravljena retrospektiva svih djela sa dosadašnjih manifestacija.

U planu su također i izložbe u Mostaru, Sarajevu i Širokom Brijegu, ali i drugim gradovima BiH. Osim toga, ove godine HKD Napredak ulazi u projekt osnivanja zaklade “Juraj Novosel”, koja će biti oslonac siromašnim učenicima i studentima.

(FENA)
Post Reply