Hiljade ljudi oprostilo se od velikog čovjeka
Nekoliko hiljada ljudi okupilo se jučer ispred Prinčeve džamije u Tuzli na dženazi dr. Nedreta Mujkanovića, direktora Univerzitetsko-kliničkog centra Tuzla.
Njegovi prijatelji i poznanici iz Tuzle, svih općina Tuzlanskog kantona, ali i Srebrenice, Bratunca, Sarajeva, Brčkog, Zenice, Mostara i drugih dijelova BiH, dijelili su tugu s njegovom porodicom, majkom Ševkom, suprugom Jasminom, djecom Amerom i Dženitom, bratom Vahdetom...
Hrabrost u ratu
Rijeka ljudi je tiho i dostojanstveno izražavala saučešće porodici, zastajala ispred njegovog tijela prekrivenog bh. zastavom, učeći Fatihu i odajući mu počast. Mnogi od njih nisu uspjeli zaustaviti suze.
Bili su tu ljekari i uposlenici UKC-a Tuzla, ali i drugih medicinskih centara iz BiH, predstavnici političkog i javnog života, obični ljudi s kojima se Nedret tako volio družiti, njegovi „zlatni ljiljani" i saborci...
Desetine njih došlo je iz Srebrenice, ne zaboravljajući Nedretovu hrabrost u teškim ratnim danima, kada je pješice otišao u ovaj opkoljeni grad kako bi svojim medicinskim znanjem spašavao njihove živote.
- Teško je riječima objasniti šta je nama značio njegov dolazak. Najmanje što možemo učiniti za tako velikog čovjeka je da mu proučimo Fatihu. Mi ga, sigurno, nikada nećemo zaboraviti - šapatom je jučer govorila grupa Srebreničana, među kojima su bivši načelnik Abdurahman Malkić, srebrenički borci Zulfo Turunović, Hakija Meholjić, Zulfo Salihović...
Tužna kolona
Dženazu-namaz predvodio je muftija tuzlanski Husein ef. Kavazović, nakon čega je tužna kolona prošla ulicama Tuzle do harema Džindićke džamije, gdje je Nedretovo tijelo položeno u mezar.
Među brojnim ličnostima iz političkog i javnog života, s kojima je dr. Mujkanović bio prijatelj ili sarađivao, na dženazi su jučer bili i predsjednici SDA Sulejman Tihić, te Stranke za BiH Haris Silajdžić, potpredsjednici FBH Mirsad Kebo i Spomenka Mićić, federalni ministar zdravstva Safet Omerović, direktor KCU Sarajevo Faris Gavrankapetanović, direktor „Bosnalijeka" Edin Arslanagić, članovi izvršne, zakonodavne i sudske vlasti u Tuzlanskom kantonu, brojni parlamentarci, načelnici općina i drugi.
Plemenita vizija
Prije dženaze u Bosanskom kulturnom centru Tuzla održana je komemoracija na kojoj su o dr. Mujkanoviću govorili Izet Džananović, predsjednik UO UKC Tuzla, Izet Žigić u ime SBiH, Džemo Tufekčić, rektor Univerziteta u Tuzli, te Asim Musić, ministar zdravstva u Vladi TK. Podsjetili su na njegovo ratno herojstvo, humanost, plemenitost i viziju koju je imao provodeći reformu zdravstva i stvarajući od UKC-a Tuzla vodeći medicinski centar u regiji. U holu BKC-a destine ljudi čekalo je u redu kako bi se upisali u knjigu žalosti.
Višemjesečna haranga mrziteljskih medija
Obdukcija Mujkanovićevog tijela pokazala je da je on bio potpuno zdrav, a da li je bolovao od postratnog traumatskog sindroma (PTSP) ni njegovi najbliži prijatelji to ne mogu potvrditi.
No, na dženazi su se čuli i komentari ljudi koji su se prisjetili da je Mujkanovića u jednom periodu psihički slomila višemjesečna političko-medijska haranga koju su vodili "Slobodna Bosna", "Dani" i neke TV, kada su se bezobzirno umiješali u njegov privatni život. Mnogi su jučer konstatirali i da je iza tog medijskog linča stajala "politička policija" i s mnogo rezignacije su se pitali da li su sada sretni "mrziteljski" mediji, konkretno Senad Avdić ili Senad Pećanin.
Ko je sljedeći?
Mnogi Srebreničani i Bratunčani jučer su se podsjetili na 1992. godinu kada se dr. Mujkanović pojavio u Srebrenici. O njegovoj ulozi u ovom gradu svjedočili su i snimci organizacije "Ljekari bez granica" prikazani na suđenju Naseru Oriću u Hagu, kada je, pojašnjavajući šta se događalo u opkoljenom gradu, Nedretu pozlilo u sudnici.
Jedan od srebreničkih prijatelja dr. Mujkanovića jučer se sa suzama u očima pitao ko je sljedeći srebrenički heroj koji je došao na red da "pukne".
Autor: E. HUREMOVIĆ
AVAZ