Serie A
Moderators: Charuga, Tomahawk11
-
Stari kenjac
- Posts: 516
- Joined: 23/10/2009 13:01
#9476 Re: Serie A
prenosi li neka tv Roma Kijevo? Hvala
-
Fast Driver
- Posts: 464
- Joined: 09/01/2013 16:57
#9477 Re: Serie A
Arenasport 3Stari kenjac wrote:prenosi li neka tv Roma Kijevo? Hvala
- Logovan
- Posts: 102861
- Joined: 15/05/2010 00:44
- Location: http://i57.klix.com/6ocy11.png
#9479 Re: Serie A
Sutra, 20:45.Tomahawk11 wrote:Danas??
-
Stari kenjac
- Posts: 516
- Joined: 23/10/2009 13:01
#9480 Re: Serie A
Logovan wrote:Sutra, 20:45.Tomahawk11 wrote:Danas??
Hvala ziv bio!
- Romanista 101%
- Posts: 8479
- Joined: 25/05/2010 22:24
- Location: Trigoria
- Contact:
#9481 Re: Serie A
niko ne komentarise unistavanje lazia od bratskog im Intera 0:3
usput pozdrav za Pointa od Solerija

usput pozdrav za Pointa od Solerija

- Muhamed Đakmić
- Posts: 14652
- Joined: 25/05/2012 18:56
- Location: Dunjaluk
- Contact:
#9482 Re: Serie A
Pa ne zanimaju nikoga mali klubići poput Lazija i RomeRomanista 101% wrote:niko ne komentarise unistavanje lazia od bratskog im Intera 0:3![]()
usput pozdrav za Pointa od Solerija![]()
- Point.
- Posts: 33518
- Joined: 28/10/2008 00:24
- Location: Bagni di Lucca
#9483 Re: Serie A
Ko ce kome pustiti, ako ne brat bratu svom. Oh Nooo.Romanista 101% wrote:niko ne komentarise unistavanje lazia od bratskog im Intera 0:3![]()
usput pozdrav za Pointa od Solerija![]()
Ko ti je ovaj zvaljo?
- Romanista 101%
- Posts: 8479
- Joined: 25/05/2010 22:24
- Location: Trigoria
- Contact:
#9484 Re: Serie A
Point. wrote:Ko ce kome pustiti, ako ne brat bratu svom. Oh Nooo.Romanista 101% wrote:niko ne komentarise unistavanje lazia od bratskog im Intera 0:3![]()
usput pozdrav za Pointa od Solerija![]()
![]()
Ko ti je ovaj zvaljo?
kao fol ne znas juce pade petarda Roma - lazio Primavera 5:0
- Point.
- Posts: 33518
- Joined: 28/10/2008 00:24
- Location: Bagni di Lucca
#9485 Re: Serie A
Ma Lazio Romu marise stalno u primaveri, moramo vam nekad dati nade u bolje sutra.
Last edited by Point. on 22/12/2016 18:53, edited 2 times in total.
- Šveđanin
- Posts: 5649
- Joined: 13/06/2013 00:19
#9486 Re: Serie A
Stadioni u Italiji dosta losi. Bio sam u Firenci, joj na sta lici stadion Fiorentine, jednog kluba kroz koji prolaze milioni i koji je imao poprilicno velikih transfera. Totalni raspad.
6 od 20 klubova u Seriji A ima posjetu iznad 20 000.
U Engleskoj samo 1 klub nema posjetu iznad 20 000. I to ne zato sto nema navijaca vec zato sto im je stadion mali i ogranicen na 11 000.
6 od 20 klubova u Seriji A ima posjetu iznad 20 000.
U Engleskoj samo 1 klub nema posjetu iznad 20 000. I to ne zato sto nema navijaca vec zato sto im je stadion mali i ogranicen na 11 000.
- relativno84
- Posts: 15615
- Joined: 26/10/2012 16:49
- Location: mahala
#9487 Re: Serie A
S malom razlikom da u seriji a na tim krhotinama od stadiona atmosfera je fudbalska, dok ova engleska sminka kao jebeno pozoriste, ili neki veci koncert kad malo puste glasa.Šveđanin wrote:U Engleskoj samo 1 klub nema posjetu iznad 20 000. I to ne zato sto nema navijaca vec zato sto im je stadion mali i ogranicen na 11 000.
- Point.
- Posts: 33518
- Joined: 28/10/2008 00:24
- Location: Bagni di Lucca
#9488 Re: Serie A
Tacno. Nema azijata sa fotoaparatima, nema sendvica sa rakovima. Samo grlo, dlan i zastave.relativno84 wrote:S malom razlikom da u seriji a na tim krhotinama od stadiona atmosfera je fudbalska, dok ova engleska sminka kao jebeno pozoriste, ili neki veci koncert kad malo puste glasa.Šveđanin wrote:U Engleskoj samo 1 klub nema posjetu iznad 20 000. I to ne zato sto nema navijaca vec zato sto im je stadion mali i ogranicen na 11 000.
- agnostic_front
- Posts: 6336
- Joined: 14/04/2010 21:45
- Location: Grbavica
#9489 Re: Serie A
Dobra tekma Fiorentina - Napoli, strašno 
- Romanista 101%
- Posts: 8479
- Joined: 25/05/2010 22:24
- Location: Trigoria
- Contact:
#9490 Re: Serie A
3:3!!!
- Dr. Kuca
- Posts: 7735
- Joined: 10/02/2012 20:07
#9492 Re: Serie A
EPL je MLS na steroidima. Nikakve taktike.
- Point.
- Posts: 33518
- Joined: 28/10/2008 00:24
- Location: Bagni di Lucca
#9493 Re: Serie A
Malo rimske istorije za zainteresovane.
Lazio je kao sto znamo osnovan davne 1900 godine, samo 300 metara od Piazza del Popolo, sami centar Rima od rimskih studenata. Simbol Lazija je rimski orao, kralj svih ptica, boje su inspirisane Olimpijadom, odnosno bojama Grcke, zemlje u kojoj je Olimpijada stvorena. Ime Lazio je inspirisano imenom "Latium Vetus", zemlja u koju je prema legendi Enea pobjegao iz Troje. Potomak Enea, Romolo, je na toj zemlji osnovao Rim.
U to vrijeme Lazio je bio najbolji klub iz Rima, ostali su bili manji klubovi koji i nisu imali neku zapazenu ulogu. 1927 godine, fasisticki rezim u Italiji sa Mussolinijem na celu, je odlucio da se u Rimu napravi jedan jak klub koji bi mogao parirati mocnim klubovima sa sjevera Italije. Zadatak je dobio general fasisticke talijanske vojske Italo Foschi, rodjen u mjestu Corropoli, regija Abruzzo na istoku Italije. Njegova ideja je bila da se svi tadasnji klubovi u Rimu spoje u jedan, da ime kluba bude ujedno i ime grada, boje i simbol takodjer. Lazio je inace regija u kojoj je Rim smjesten. Par dana prije nego sto je ovaj plan sproveden, drugi hijerark i general fasisticke vojske Italije Giorgio Vaccaro, je postao predsjednik Lazija i stopirao da Lazio bude spojen sa novonastalim klubom, rekavsi da: "Lazio kao klub ima moralno pravo da ostane Lazio, da je najstariji klub, sa svojim stadionom i trening centrom i da ukoliko dodje do fuzije klubova, oni se moraju spojiti u Lazio, sa bojom plavonebeskom i simbolom orlom, simbolom rimskog carstva.
Mussolini je dao za pravo Vaccariju i Foschi je morao naci drugo rjesenje. Foschi se povukao u svoje mjesto Carrapoli da razmisli kako dalje i sedmog ili osmog juna 1927 je sazvao sve predsjednike klubova koji su zamisljeni da udju u fuziju, zajedno sa glavnim finansijerom Renato Sacerdotijem, rimskim bankarom, i osnovao AS Roma. No, tek je 22 jula predao dokumente u Rimu tako da navijaci Rome danas govore da je to datum osnivanja kluba, a ne 7-8 Juna kada je fakticki osnovan, znajuci vrlo dobro da je klub osnovan stotinama kilometara van Rima, u selu Carrapoli. Za simbol kluba je uzeta vucica koja hrani dvoje djece, Romolo i Remo, osnivaci Rima. Malo se zna sta vucica zapravo predstavlja. Vucica predstavlja zenu zvana Acca Larentia, prostiturku udanu za cobana imenom Faustolo, koja je prema legendi odhranila Romula i Remu. Zvanicnici antickog Rimskog Carstva nisu naravno mogli staviti prostiturku kao simbol grada, pa su stavili vucicu, u Rimu poznata kao La lupa,. Javna kuca se, inace, zvala "lupanario". Tako da Lazio kao simbol ima orla, Roma kurvu.
Kazu da danas u Rimu na 20 ljudi, 15 su romanisti, 4 Laziali a 1 je za neki treci klub. Razlog ovoga mozemo naci bas u periodu oko 1927 godine kada je vladala velika imigracija sa siromasnog juga Italije, a posebno Napulja, u Rim. Oko 1.600.000 ljudi je doslo u Rim u potrazi za poslom. Rim, prije imigracije je imao nekih 400.000 stanovnika. Prije imigracije i osnivanja novonastalog kluba Roma, gotovo svi rimljani su bili laziali, tek je mala manjina navijala za ove manje klubove (Alba, Roman, Fortitudo) koje su se kasnije utopili u novonastali klub. Sa novim klubom koji je imao boje Rima i nosio ime grada, imigranti su poceli navijati za ovaj klub da bi se lakse asimilirali u novu sredinu. Vecina pravih Rimljana je ostala vjerna najstarijem klubu, Societa Sportiva Lazio.
Lazio je kao sto znamo osnovan davne 1900 godine, samo 300 metara od Piazza del Popolo, sami centar Rima od rimskih studenata. Simbol Lazija je rimski orao, kralj svih ptica, boje su inspirisane Olimpijadom, odnosno bojama Grcke, zemlje u kojoj je Olimpijada stvorena. Ime Lazio je inspirisano imenom "Latium Vetus", zemlja u koju je prema legendi Enea pobjegao iz Troje. Potomak Enea, Romolo, je na toj zemlji osnovao Rim.
U to vrijeme Lazio je bio najbolji klub iz Rima, ostali su bili manji klubovi koji i nisu imali neku zapazenu ulogu. 1927 godine, fasisticki rezim u Italiji sa Mussolinijem na celu, je odlucio da se u Rimu napravi jedan jak klub koji bi mogao parirati mocnim klubovima sa sjevera Italije. Zadatak je dobio general fasisticke talijanske vojske Italo Foschi, rodjen u mjestu Corropoli, regija Abruzzo na istoku Italije. Njegova ideja je bila da se svi tadasnji klubovi u Rimu spoje u jedan, da ime kluba bude ujedno i ime grada, boje i simbol takodjer. Lazio je inace regija u kojoj je Rim smjesten. Par dana prije nego sto je ovaj plan sproveden, drugi hijerark i general fasisticke vojske Italije Giorgio Vaccaro, je postao predsjednik Lazija i stopirao da Lazio bude spojen sa novonastalim klubom, rekavsi da: "Lazio kao klub ima moralno pravo da ostane Lazio, da je najstariji klub, sa svojim stadionom i trening centrom i da ukoliko dodje do fuzije klubova, oni se moraju spojiti u Lazio, sa bojom plavonebeskom i simbolom orlom, simbolom rimskog carstva.
Mussolini je dao za pravo Vaccariju i Foschi je morao naci drugo rjesenje. Foschi se povukao u svoje mjesto Carrapoli da razmisli kako dalje i sedmog ili osmog juna 1927 je sazvao sve predsjednike klubova koji su zamisljeni da udju u fuziju, zajedno sa glavnim finansijerom Renato Sacerdotijem, rimskim bankarom, i osnovao AS Roma. No, tek je 22 jula predao dokumente u Rimu tako da navijaci Rome danas govore da je to datum osnivanja kluba, a ne 7-8 Juna kada je fakticki osnovan, znajuci vrlo dobro da je klub osnovan stotinama kilometara van Rima, u selu Carrapoli. Za simbol kluba je uzeta vucica koja hrani dvoje djece, Romolo i Remo, osnivaci Rima. Malo se zna sta vucica zapravo predstavlja. Vucica predstavlja zenu zvana Acca Larentia, prostiturku udanu za cobana imenom Faustolo, koja je prema legendi odhranila Romula i Remu. Zvanicnici antickog Rimskog Carstva nisu naravno mogli staviti prostiturku kao simbol grada, pa su stavili vucicu, u Rimu poznata kao La lupa,. Javna kuca se, inace, zvala "lupanario". Tako da Lazio kao simbol ima orla, Roma kurvu.
Kazu da danas u Rimu na 20 ljudi, 15 su romanisti, 4 Laziali a 1 je za neki treci klub. Razlog ovoga mozemo naci bas u periodu oko 1927 godine kada je vladala velika imigracija sa siromasnog juga Italije, a posebno Napulja, u Rim. Oko 1.600.000 ljudi je doslo u Rim u potrazi za poslom. Rim, prije imigracije je imao nekih 400.000 stanovnika. Prije imigracije i osnivanja novonastalog kluba Roma, gotovo svi rimljani su bili laziali, tek je mala manjina navijala za ove manje klubove (Alba, Roman, Fortitudo) koje su se kasnije utopili u novonastali klub. Sa novim klubom koji je imao boje Rima i nosio ime grada, imigranti su poceli navijati za ovaj klub da bi se lakse asimilirali u novu sredinu. Vecina pravih Rimljana je ostala vjerna najstarijem klubu, Societa Sportiva Lazio.
- AmiĐa_Idriz
- Posts: 43847
- Joined: 21/05/2012 22:46
#9494 Re: Serie A
Stoji to sve, ali ipak nije bas da je mrtva tisina. Uzivo je to sve drugacije, ima turista, ima i guzonja koji samo sjedePoint. wrote:Tacno. Nema azijata sa fotoaparatima, nema sendvica sa rakovima. Samo grlo, dlan i zastave.relativno84 wrote:S malom razlikom da u seriji a na tim krhotinama od stadiona atmosfera je fudbalska, dok ova engleska sminka kao jebeno pozoriste, ili neki veci koncert kad malo puste glasa.Šveđanin wrote:U Engleskoj samo 1 klub nema posjetu iznad 20 000. I to ne zato sto nema navijaca vec zato sto im je stadion mali i ogranicen na 11 000.
- Romanista 101%
- Posts: 8479
- Joined: 25/05/2010 22:24
- Location: Trigoria
- Contact:
#9495 Re: Serie A
Istorija Rome počinje 1927. godine. Tadašnji predsjednik fudbalskog kluba Fortitudo, Italo Foski, pokreće inicijativu o spajanju nekoliko manjih rimskih klubova zarad stvaranja ekipe koja bi se mogla nositi sa dominantnim klubovima sa sjevera Italije. Prvo dolazi do utapanja kluba Pro Roma u Fortitudo, u julu 1927. pridružuju im se SS Alba i Foot Ball Club di Roman i osnivaju Assoziacione Sportiva Roma. Od rimskih klubova jedino je SS Lazio izbjegao spajanje, i to na intervenciju generala italijanske armije Vekara, člana uprave kluba i visokog funkcionera italijanskog fudbalskog saveza. U to vrijeme su klubovi čijim spajanjem je nastala Roma bili pomalo lokalpatriotskog karaktera, za njih su navijali prjetežno rođeni Rimljani, uglavnom iz radničke klase. Sa druge strane, Lacio je osnovan kao sportsko društvo pod uticajem Kubertenovog olimpizma i neohelenizma, koji se ogledao i u boji dresova, kombinacija svjetlo plave i bijele. Zbog namjere da predstavlja cijelu, istoimenu regiju centralne Italije, Lacio je bio miljenik doseljenika u Rim, državnih činovnika i partijskih namještenika.
S.S. Lazio je osnovan prvi, 1900. godine. Inspiracija osnivača, vojnih oficira, bila je sportska tradicija antičke Grčke, te su i boje kluba uzete sa grčke zastave
Lazio je prije svega bio sportsko društvo sa njegovanjem klasičnih disciplina poput gimnastike, tako da je fudbalska sekcija osnovana tek koju godinu kasnije.
Već prve sezone, spajanje rimskih klubova daje rezultate osvajanjem CONI kupa, preteče današnjeg italijanskog TIM kupa. Prve dvije sezone Roma je igrala na stadionu Motoveledromo Apio, a već krajem 1929. godine se seli na Kampo Testaćo, smješten u istoimenoj radničkoj opštini Rima. Samo mjesec dana po preseljenju na novi stadion Roma i Lacio će odigrati prvi rimski gradski derbi, Derbi della Capitale. Prema nekim izvorima, na stadionu koji prima 20.000 gledalaca je tada bilo 18.000 Rominih navijača.
Rivalitet (hajde baš da ne upotrjebim taj politički nekorektan izraz – mržnja) sa biancocelestima je mogao da počne, konačno su društvene grupe dobile odraz. Oko toga koje političko usmerenje je na kojoj strani dovoljan je jedan podatak – Benito Mussolini je bio vatreni navijač S.S. Lazia. I još nešto – prva dva derbija, kod laziala, kao i na svom bunjištu, kultnom stadionu Testaccio, dobila je Roma (1:0 i 3:1).
Veza između grada Rima i Rome je od osnivanja bila predstavljena na njenom grbu, štitu podjeljenom na dva horizontalna polja, obojena tradicionalnim bojama Rima. Gornje, zlatno-žuto, sadržalo je vučicu Kapitolinu koja doji blizance Romula i Rema, po legendi osnivače Rima. Donje polje, tamno crvene boje, sadržalo je zlatno-žuta slova ASR. Prvi dresovi u kojima su Rimljani igrali bili su dresovi Romana, majice crvene kao volovska krv sa kragnama žutim kao guščiji kljun, bijelim šortsevima i crvenim štucnama sa žutom ramflom. Kombinacija koja će do danas ostati tradicionalna za prvi set dresova.
Radnički iz Rima
Kada se govori ili piše o Romi, ne smije se prenebregnuti priča o njenim navijačima. Od osnivanja kluba oni su gradili svoj identitet na dva elementa – animozitetu prema Laciju i ljubavi prema rodnom gradu. "Romanisti" i dalje koriste isti pogrdni naziv za "Lacijale" kao i prije 89 godina, "burini" (seljaci).
"Romanisti" Romu smatraju gradskim klubom, pre svega jer je nastala spajanjem tri rimska kluba i jer je u ranim godinama postojanja dom našla na terenu u radničkoj gradskoj četvrti Testaćo. Ovo porijeklo će u budućnosti dodatno obojiti reputaciju Rominih ultrasa kao ljevičarski orijentisanih.
Organizovane navijačke grupe nastaju tokom pedesetih godina 20. veka i svoj identitet grade na porijeklu članova iz gradskih četvrti. Skoro dvije decenije kasnije, 1972. godine, biće osnovana navijačka grupa koja će biti presudna za reputaciju romanista kao ljevičara. Krajem šezdesetih i početkom sedamdesetih klub tavori između 6. i 11. mesta na tabeli, a Rimljani najodanije navijače Rome pogrdno nazivaju "gorima od fedajina" (fedajin je bio naziv palestinskih boraca četrdesetih i pedesetih koje je odlikovao religijski fanatizam), zbog fanatične odanosti klubu. Upravo to će biti naziv koji će uzeti grupa mladih komunista iz četvrti Kvardado, predvođena članom Partije proleterskog jedinstva (PDUP) Robertom Rulijem.
Početkom dvijehiljaditih navijači Lacija su vrlo često sjevernu tribinu ukrašavali transparentima sa antisemitskim porukama uperenim prema navijačima i igračima Rome, "Aušvic je vaš grad, pećnice su vaši domovi", "Crnci na terenu, Jevreji na tribinama" i sl. Kao odgovor na to, grupa navijača okupljena oko nedjeljnika Il Romanista, a predvođena jednim od scenarista filma "Život je lijep" Vinćencom Ćeramijem, 2005. godine je podjelila 20.000 kopija ovog filma.
U stvarnosti, identitet Rominih navijača nije definisan političkim opredjeljenjem ili antifašističkim strijemljenjem, već fanatičnom ljubavlju kojom vole svoj klub. Ovu fanatičnost najbolje oslikava ponašanje ultrasa na gostovanju Mančester junajtedu 2007. godine u četvrtfinalu Lige šampiona. Tu utakmicu Mančester je dobio rezultatom 7:1, a od sredine prvog poluvremena 5000 Rominih navijača je pjevalo klupsku himnu do posljednjeg sudijskog zvižduka, uspjevši da nadglasa 70.000 domaćih navijača prilikom proslavljanja golova Mančestera. Napuštajući Old Traford uplakani Danijele de Rosi, strijelac jedinog gola za Rimljane, izjaviće da ga nikada u životu neće biti više sramota, jer nisu uspjeli da se oduže navijačima za takvo navijanje. Isto tako uplakani Felipe Mekses će u tunelu reći da je često sa tribina dobijao razne uvrede i zvižduke, ali da mu nijedna nije tako teško pala kao navijanje Rominih navijača te večeri.
GOSPODA:

Seljaci:

S.S. Lazio je osnovan prvi, 1900. godine. Inspiracija osnivača, vojnih oficira, bila je sportska tradicija antičke Grčke, te su i boje kluba uzete sa grčke zastave
Već prve sezone, spajanje rimskih klubova daje rezultate osvajanjem CONI kupa, preteče današnjeg italijanskog TIM kupa. Prve dvije sezone Roma je igrala na stadionu Motoveledromo Apio, a već krajem 1929. godine se seli na Kampo Testaćo, smješten u istoimenoj radničkoj opštini Rima. Samo mjesec dana po preseljenju na novi stadion Roma i Lacio će odigrati prvi rimski gradski derbi, Derbi della Capitale. Prema nekim izvorima, na stadionu koji prima 20.000 gledalaca je tada bilo 18.000 Rominih navijača.
Rivalitet (hajde baš da ne upotrjebim taj politički nekorektan izraz – mržnja) sa biancocelestima je mogao da počne, konačno su društvene grupe dobile odraz. Oko toga koje političko usmerenje je na kojoj strani dovoljan je jedan podatak – Benito Mussolini je bio vatreni navijač S.S. Lazia. I još nešto – prva dva derbija, kod laziala, kao i na svom bunjištu, kultnom stadionu Testaccio, dobila je Roma (1:0 i 3:1).
Veza između grada Rima i Rome je od osnivanja bila predstavljena na njenom grbu, štitu podjeljenom na dva horizontalna polja, obojena tradicionalnim bojama Rima. Gornje, zlatno-žuto, sadržalo je vučicu Kapitolinu koja doji blizance Romula i Rema, po legendi osnivače Rima. Donje polje, tamno crvene boje, sadržalo je zlatno-žuta slova ASR. Prvi dresovi u kojima su Rimljani igrali bili su dresovi Romana, majice crvene kao volovska krv sa kragnama žutim kao guščiji kljun, bijelim šortsevima i crvenim štucnama sa žutom ramflom. Kombinacija koja će do danas ostati tradicionalna za prvi set dresova.
Radnički iz Rima
Kada se govori ili piše o Romi, ne smije se prenebregnuti priča o njenim navijačima. Od osnivanja kluba oni su gradili svoj identitet na dva elementa – animozitetu prema Laciju i ljubavi prema rodnom gradu. "Romanisti" i dalje koriste isti pogrdni naziv za "Lacijale" kao i prije 89 godina, "burini" (seljaci).
"Romanisti" Romu smatraju gradskim klubom, pre svega jer je nastala spajanjem tri rimska kluba i jer je u ranim godinama postojanja dom našla na terenu u radničkoj gradskoj četvrti Testaćo. Ovo porijeklo će u budućnosti dodatno obojiti reputaciju Rominih ultrasa kao ljevičarski orijentisanih.
Organizovane navijačke grupe nastaju tokom pedesetih godina 20. veka i svoj identitet grade na porijeklu članova iz gradskih četvrti. Skoro dvije decenije kasnije, 1972. godine, biće osnovana navijačka grupa koja će biti presudna za reputaciju romanista kao ljevičara. Krajem šezdesetih i početkom sedamdesetih klub tavori između 6. i 11. mesta na tabeli, a Rimljani najodanije navijače Rome pogrdno nazivaju "gorima od fedajina" (fedajin je bio naziv palestinskih boraca četrdesetih i pedesetih koje je odlikovao religijski fanatizam), zbog fanatične odanosti klubu. Upravo to će biti naziv koji će uzeti grupa mladih komunista iz četvrti Kvardado, predvođena članom Partije proleterskog jedinstva (PDUP) Robertom Rulijem.
Početkom dvijehiljaditih navijači Lacija su vrlo često sjevernu tribinu ukrašavali transparentima sa antisemitskim porukama uperenim prema navijačima i igračima Rome, "Aušvic je vaš grad, pećnice su vaši domovi", "Crnci na terenu, Jevreji na tribinama" i sl. Kao odgovor na to, grupa navijača okupljena oko nedjeljnika Il Romanista, a predvođena jednim od scenarista filma "Život je lijep" Vinćencom Ćeramijem, 2005. godine je podjelila 20.000 kopija ovog filma.
U stvarnosti, identitet Rominih navijača nije definisan političkim opredjeljenjem ili antifašističkim strijemljenjem, već fanatičnom ljubavlju kojom vole svoj klub. Ovu fanatičnost najbolje oslikava ponašanje ultrasa na gostovanju Mančester junajtedu 2007. godine u četvrtfinalu Lige šampiona. Tu utakmicu Mančester je dobio rezultatom 7:1, a od sredine prvog poluvremena 5000 Rominih navijača je pjevalo klupsku himnu do posljednjeg sudijskog zvižduka, uspjevši da nadglasa 70.000 domaćih navijača prilikom proslavljanja golova Mančestera. Napuštajući Old Traford uplakani Danijele de Rosi, strijelac jedinog gola za Rimljane, izjaviće da ga nikada u životu neće biti više sramota, jer nisu uspjeli da se oduže navijačima za takvo navijanje. Isto tako uplakani Felipe Mekses će u tunelu reći da je često sa tribina dobijao razne uvrede i zvižduke, ali da mu nijedna nije tako teško pala kao navijanje Rominih navijača te večeri.
GOSPODA:

Seljaci:

- Tito_i_Partija
- Posts: 12409
- Joined: 11/03/2014 15:56
- Location: Kod Sebije na pregledu
- Point.
- Posts: 33518
- Joined: 28/10/2008 00:24
- Location: Bagni di Lucca
#9500 Re: Serie A
Osnovana od milion nekih hibrida, poput vucice prostiturke ne zna se ni ko je otac ni ko je mater.Romanista 101% wrote: Tadašnji predsjednik fudbalskog kluba Fortitudo, Italo Foski, pokreće inicijativu o spajanju nekoliko manjih rimskih klubova zarad stvaranja ekipe koja bi se mogla nositi sa dominantnim klubovima sa sjevera Italije. Prvo dolazi do utapanja kluba Pro Roma u Fortitudo, u julu 1927. pridružuju im se SS Alba i Foot Ball Club di Roman i osnivaju Assoziacione Sportiva Roma.

Nije Italo Fosci poceo incijativu, nego je dobio zadatak od fasisticke partije da napravi jedan klub. Mozemo romantizirati, ali necemo se lagati.
Koliko god se romanisti busali da u klub od raje, ostaje cinjenica da ju je osnovao covjek koji nije ni rimljanin, niti su je osnovali u Rimu, nego u simpaticnom selu, na drugoj strani Italije.

Opet romantiziranje, opet laganje istorije.Romanista 101% wrote:Od rimskih klubova jedino je SS Lazio izbjegao spajanje, i to na intervenciju generala italijanske armije Vekara, člana uprave kluba i visokog funkcionera italijanskog fudbalskog saveza. U to vrijeme su klubovi čijim spajanjem je nastala Roma bili pomalo lokalpatriotskog karaktera, za njih su navijali prjetežno rođeni Rimljani, uglavnom iz radničke klase. Sa druge strane, Lacio je osnovan kao sportsko društvo pod uticajem Kubertenovog olimpizma i neohelenizma, koji se ogledao i u boji dresova, kombinacija svjetlo plave i bijele. Zbog namjere da predstavlja cijelu, istoimenu regiju centralne Italije, Lacio je bio miljenik doseljenika u Rim, državnih činovnika i partijskih namještenika.
Mozda zato danasnji romanisti vole bosti svoje goste cakijama, kao i pobratimi iz Napolija.

Jako je citati ovo potenciranje da je Il Duce bio vatreni navijac Lazija, toliko vatren da nema ni jedan podatak ni fotografija da je prisustvovao nekoj utakmici Lazija, toliko vatren da je Lazio u periodu njegove vladavine osvojio zero titula i toliko vatren navijac da je dozvolio i naredio stvaranje Laziovog najljuceg rivala, AS Roma. Ostaje bolna cinjenica da su klub As Roma osnovali upravo fasisti sa Benitom na celu.Romanista 101% wrote: Oko toga koje političko usmerenje je na kojoj strani dovoljan je jedan podatak – Benito Mussolini je bio vatreni navijač S.S. Lazia.
Toliko su lijevo nastrojeni da su Livorno, klub komunista, docekali tipicnim ljevicarskim parolama i zastavama.Romanista 101% wrote:reputaciju Rominih ultrasa kao ljevičarski orijentisanih.


GOSPODA

RULJCI





