Serie A

Fudbal/nogomet, Premijer liga, Liga prvaka, svjetska i evropska prvenstva...

Moderators: Charuga, Tomahawk11

Post Reply
Stari kenjac
Posts: 516
Joined: 23/10/2009 13:01

#9476 Re: Serie A

Post by Stari kenjac »

prenosi li neka tv Roma Kijevo? Hvala
Fast Driver
Posts: 464
Joined: 09/01/2013 16:57

#9477 Re: Serie A

Post by Fast Driver »

Stari kenjac wrote:prenosi li neka tv Roma Kijevo? Hvala
Arenasport 3
User avatar
Tomahawk11
Globalni moderator
Posts: 109749
Joined: 14/08/2009 14:51

#9478 Re: Serie A

Post by Tomahawk11 »

Danas??
User avatar
Logovan
Posts: 102861
Joined: 15/05/2010 00:44
Location: http://i57.klix.com/6ocy11.png

#9479 Re: Serie A

Post by Logovan »

Tomahawk11 wrote:Danas??
Sutra, 20:45.
Stari kenjac
Posts: 516
Joined: 23/10/2009 13:01

#9480 Re: Serie A

Post by Stari kenjac »

Logovan wrote:
Tomahawk11 wrote:Danas??
Sutra, 20:45.

Hvala ziv bio!
User avatar
Romanista 101%
Posts: 8479
Joined: 25/05/2010 22:24
Location: Trigoria
Contact:

#9481 Re: Serie A

Post by Romanista 101% »

niko ne komentarise unistavanje lazia od bratskog im Intera 0:3 :D


usput pozdrav za Pointa od Solerija ;-)


Image
User avatar
Muhamed Đakmić
Posts: 14652
Joined: 25/05/2012 18:56
Location: Dunjaluk
Contact:

#9482 Re: Serie A

Post by Muhamed Đakmić »

Romanista 101% wrote:niko ne komentarise unistavanje lazia od bratskog im Intera 0:3 :D


usput pozdrav za Pointa od Solerija ;-)


Image
Pa ne zanimaju nikoga mali klubići poput Lazija i Rome :D
User avatar
Point.
Posts: 33518
Joined: 28/10/2008 00:24
Location: Bagni di Lucca

#9483 Re: Serie A

Post by Point. »

Romanista 101% wrote:niko ne komentarise unistavanje lazia od bratskog im Intera 0:3 :D


usput pozdrav za Pointa od Solerija ;-)


Image
Ko ce kome pustiti, ako ne brat bratu svom. Oh Nooo. :)

Ko ti je ovaj zvaljo?
User avatar
Romanista 101%
Posts: 8479
Joined: 25/05/2010 22:24
Location: Trigoria
Contact:

#9484 Re: Serie A

Post by Romanista 101% »

Point. wrote:
Romanista 101% wrote:niko ne komentarise unistavanje lazia od bratskog im Intera 0:3 :D


usput pozdrav za Pointa od Solerija ;-)


Image
Ko ce kome pustiti, ako ne brat bratu svom. Oh Nooo. :)

Ko ti je ovaj zvaljo?

kao fol ne znas juce pade petarda Roma - lazio Primavera 5:0 :thumbup:
User avatar
Point.
Posts: 33518
Joined: 28/10/2008 00:24
Location: Bagni di Lucca

#9485 Re: Serie A

Post by Point. »

Ma Lazio Romu marise stalno u primaveri, moramo vam nekad dati nade u bolje sutra.
Last edited by Point. on 22/12/2016 18:53, edited 2 times in total.
User avatar
Šveđanin
Posts: 5649
Joined: 13/06/2013 00:19

#9486 Re: Serie A

Post by Šveđanin »

Stadioni u Italiji dosta losi. Bio sam u Firenci, joj na sta lici stadion Fiorentine, jednog kluba kroz koji prolaze milioni i koji je imao poprilicno velikih transfera. Totalni raspad.

6 od 20 klubova u Seriji A ima posjetu iznad 20 000.

U Engleskoj samo 1 klub nema posjetu iznad 20 000. I to ne zato sto nema navijaca vec zato sto im je stadion mali i ogranicen na 11 000.
User avatar
relativno84
Posts: 15615
Joined: 26/10/2012 16:49
Location: mahala

#9487 Re: Serie A

Post by relativno84 »

Šveđanin wrote:U Engleskoj samo 1 klub nema posjetu iznad 20 000. I to ne zato sto nema navijaca vec zato sto im je stadion mali i ogranicen na 11 000.
S malom razlikom da u seriji a na tim krhotinama od stadiona atmosfera je fudbalska, dok ova engleska sminka kao jebeno pozoriste, ili neki veci koncert kad malo puste glasa.
User avatar
Point.
Posts: 33518
Joined: 28/10/2008 00:24
Location: Bagni di Lucca

#9488 Re: Serie A

Post by Point. »

relativno84 wrote:
Šveđanin wrote:U Engleskoj samo 1 klub nema posjetu iznad 20 000. I to ne zato sto nema navijaca vec zato sto im je stadion mali i ogranicen na 11 000.
S malom razlikom da u seriji a na tim krhotinama od stadiona atmosfera je fudbalska, dok ova engleska sminka kao jebeno pozoriste, ili neki veci koncert kad malo puste glasa.
Tacno. Nema azijata sa fotoaparatima, nema sendvica sa rakovima. Samo grlo, dlan i zastave.
User avatar
agnostic_front
Posts: 6336
Joined: 14/04/2010 21:45
Location: Grbavica

#9489 Re: Serie A

Post by agnostic_front »

Dobra tekma Fiorentina - Napoli, strašno :thumbup:
User avatar
Romanista 101%
Posts: 8479
Joined: 25/05/2010 22:24
Location: Trigoria
Contact:

#9490 Re: Serie A

Post by Romanista 101% »

3:3!!!
User avatar
House
Posts: 51394
Joined: 17/03/2010 15:36

#9491 Re: Serie A

Post by House »

kakva utakmica :lol: :lol:
User avatar
Dr. Kuca
Posts: 7735
Joined: 10/02/2012 20:07

#9492 Re: Serie A

Post by Dr. Kuca »

EPL je MLS na steroidima. Nikakve taktike.
User avatar
Point.
Posts: 33518
Joined: 28/10/2008 00:24
Location: Bagni di Lucca

#9493 Re: Serie A

Post by Point. »

Malo rimske istorije za zainteresovane. :novine:

Lazio je kao sto znamo osnovan davne 1900 godine, samo 300 metara od Piazza del Popolo, sami centar Rima od rimskih studenata. Simbol Lazija je rimski orao, kralj svih ptica, boje su inspirisane Olimpijadom, odnosno bojama Grcke, zemlje u kojoj je Olimpijada stvorena. Ime Lazio je inspirisano imenom "Latium Vetus", zemlja u koju je prema legendi Enea pobjegao iz Troje. Potomak Enea, Romolo, je na toj zemlji osnovao Rim.

U to vrijeme Lazio je bio najbolji klub iz Rima, ostali su bili manji klubovi koji i nisu imali neku zapazenu ulogu. 1927 godine, fasisticki rezim u Italiji sa Mussolinijem na celu, je odlucio da se u Rimu napravi jedan jak klub koji bi mogao parirati mocnim klubovima sa sjevera Italije. Zadatak je dobio general fasisticke talijanske vojske Italo Foschi, rodjen u mjestu Corropoli, regija Abruzzo na istoku Italije. Njegova ideja je bila da se svi tadasnji klubovi u Rimu spoje u jedan, da ime kluba bude ujedno i ime grada, boje i simbol takodjer. Lazio je inace regija u kojoj je Rim smjesten. Par dana prije nego sto je ovaj plan sproveden, drugi hijerark i general fasisticke vojske Italije Giorgio Vaccaro, je postao predsjednik Lazija i stopirao da Lazio bude spojen sa novonastalim klubom, rekavsi da: "Lazio kao klub ima moralno pravo da ostane Lazio, da je najstariji klub, sa svojim stadionom i trening centrom i da ukoliko dodje do fuzije klubova, oni se moraju spojiti u Lazio, sa bojom plavonebeskom i simbolom orlom, simbolom rimskog carstva.

Mussolini je dao za pravo Vaccariju i Foschi je morao naci drugo rjesenje. Foschi se povukao u svoje mjesto Carrapoli da razmisli kako dalje i sedmog ili osmog juna 1927 je sazvao sve predsjednike klubova koji su zamisljeni da udju u fuziju, zajedno sa glavnim finansijerom Renato Sacerdotijem, rimskim bankarom, i osnovao AS Roma. No, tek je 22 jula predao dokumente u Rimu tako da navijaci Rome danas govore da je to datum osnivanja kluba, a ne 7-8 Juna kada je fakticki osnovan, znajuci vrlo dobro da je klub osnovan stotinama kilometara van Rima, u selu Carrapoli. Za simbol kluba je uzeta vucica koja hrani dvoje djece, Romolo i Remo, osnivaci Rima. Malo se zna sta vucica zapravo predstavlja. Vucica predstavlja zenu zvana Acca Larentia, prostiturku udanu za cobana imenom Faustolo, koja je prema legendi odhranila Romula i Remu. Zvanicnici antickog Rimskog Carstva nisu naravno mogli staviti prostiturku kao simbol grada, pa su stavili vucicu, u Rimu poznata kao La lupa,. Javna kuca se, inace, zvala "lupanario". Tako da Lazio kao simbol ima orla, Roma kurvu. :)

Kazu da danas u Rimu na 20 ljudi, 15 su romanisti, 4 Laziali a 1 je za neki treci klub. Razlog ovoga mozemo naci bas u periodu oko 1927 godine kada je vladala velika imigracija sa siromasnog juga Italije, a posebno Napulja, u Rim. Oko 1.600.000 ljudi je doslo u Rim u potrazi za poslom. Rim, prije imigracije je imao nekih 400.000 stanovnika. Prije imigracije i osnivanja novonastalog kluba Roma, gotovo svi rimljani su bili laziali, tek je mala manjina navijala za ove manje klubove (Alba, Roman, Fortitudo) koje su se kasnije utopili u novonastali klub. Sa novim klubom koji je imao boje Rima i nosio ime grada, imigranti su poceli navijati za ovaj klub da bi se lakse asimilirali u novu sredinu. Vecina pravih Rimljana je ostala vjerna najstarijem klubu, Societa Sportiva Lazio.
User avatar
AmiĐa_Idriz
Posts: 43847
Joined: 21/05/2012 22:46

#9494 Re: Serie A

Post by AmiĐa_Idriz »

Point. wrote:
relativno84 wrote:
Šveđanin wrote:U Engleskoj samo 1 klub nema posjetu iznad 20 000. I to ne zato sto nema navijaca vec zato sto im je stadion mali i ogranicen na 11 000.
S malom razlikom da u seriji a na tim krhotinama od stadiona atmosfera je fudbalska, dok ova engleska sminka kao jebeno pozoriste, ili neki veci koncert kad malo puste glasa.
Tacno. Nema azijata sa fotoaparatima, nema sendvica sa rakovima. Samo grlo, dlan i zastave.
Stoji to sve, ali ipak nije bas da je mrtva tisina. Uzivo je to sve drugacije, ima turista, ima i guzonja koji samo sjede :mrgreen: ali u suštini ima dosta lokalaca koji navijaju, a najvazniji faktor u svemu tome su gostujuci navijaci, jer to su zapravo pravi navijaci posto su gostima vazda jeftinije ulaznice.
User avatar
Romanista 101%
Posts: 8479
Joined: 25/05/2010 22:24
Location: Trigoria
Contact:

#9495 Re: Serie A

Post by Romanista 101% »

Istorija Rome počinje 1927. godine. Tadašnji predsjednik fudbalskog kluba Fortitudo, Italo Foski, pokreće inicijativu o spajanju nekoliko manjih rimskih klubova zarad stvaranja ekipe koja bi se mogla nositi sa dominantnim klubovima sa sjevera Italije. Prvo dolazi do utapanja kluba Pro Roma u Fortitudo, u julu 1927. pridružuju im se SS Alba i Foot Ball Club di Roman i osnivaju Assoziacione Sportiva Roma. Od rimskih klubova jedino je SS Lazio izbjegao spajanje, i to na intervenciju generala italijanske armije Vekara, člana uprave kluba i visokog funkcionera italijanskog fudbalskog saveza. U to vrijeme su klubovi čijim spajanjem je nastala Roma bili pomalo lokalpatriotskog karaktera, za njih su navijali prjetežno rođeni Rimljani, uglavnom iz radničke klase. Sa druge strane, Lacio je osnovan kao sportsko društvo pod uticajem Kubertenovog olimpizma i neohelenizma, koji se ogledao i u boji dresova, kombinacija svjetlo plave i bijele. Zbog namjere da predstavlja cijelu, istoimenu regiju centralne Italije, Lacio je bio miljenik doseljenika u Rim, državnih činovnika i partijskih namještenika.

S.S. Lazio je osnovan prvi, 1900. godine. Inspiracija osnivača, vojnih oficira, bila je sportska tradicija antičke Grčke, te su i boje kluba uzete sa grčke zastave :lol: Lazio je prije svega bio sportsko društvo sa njegovanjem klasičnih disciplina poput gimnastike, tako da je fudbalska sekcija osnovana tek koju godinu kasnije.

Već prve sezone, spajanje rimskih klubova daje rezultate osvajanjem CONI kupa, preteče današnjeg italijanskog TIM kupa. Prve dvije sezone Roma je igrala na stadionu Motoveledromo Apio, a već krajem 1929. godine se seli na Kampo Testaćo, smješten u istoimenoj radničkoj opštini Rima. Samo mjesec dana po preseljenju na novi stadion Roma i Lacio će odigrati prvi rimski gradski derbi, Derbi della Capitale. Prema nekim izvorima, na stadionu koji prima 20.000 gledalaca je tada bilo 18.000 Rominih navijača.

Rivalitet (hajde baš da ne upotrjebim taj politički nekorektan izraz – mržnja) sa biancocelestima je mogao da počne, konačno su društvene grupe dobile odraz. Oko toga koje političko usmerenje je na kojoj strani dovoljan je jedan podatak – Benito Mussolini je bio vatreni navijač S.S. Lazia. I još nešto – prva dva derbija, kod laziala, kao i na svom bunjištu, kultnom stadionu Testaccio, dobila je Roma (1:0 i 3:1).
Veza između grada Rima i Rome je od osnivanja bila predstavljena na njenom grbu, štitu podjeljenom na dva horizontalna polja, obojena tradicionalnim bojama Rima. Gornje, zlatno-žuto, sadržalo je vučicu Kapitolinu koja doji blizance Romula i Rema, po legendi osnivače Rima. Donje polje, tamno crvene boje, sadržalo je zlatno-žuta slova ASR. Prvi dresovi u kojima su Rimljani igrali bili su dresovi Romana, majice crvene kao volovska krv sa kragnama žutim kao guščiji kljun, bijelim šortsevima i crvenim štucnama sa žutom ramflom. Kombinacija koja će do danas ostati tradicionalna za prvi set dresova.

Radnički iz Rima

Kada se govori ili piše o Romi, ne smije se prenebregnuti priča o njenim navijačima. Od osnivanja kluba oni su gradili svoj identitet na dva elementa – animozitetu prema Laciju i ljubavi prema rodnom gradu. "Romanisti" i dalje koriste isti pogrdni naziv za "Lacijale" kao i prije 89 godina, "burini" (seljaci).

"Romanisti" Romu smatraju gradskim klubom, pre svega jer je nastala spajanjem tri rimska kluba i jer je u ranim godinama postojanja dom našla na terenu u radničkoj gradskoj četvrti Testaćo. Ovo porijeklo će u budućnosti dodatno obojiti reputaciju Rominih ultrasa kao ljevičarski orijentisanih.

Organizovane navijačke grupe nastaju tokom pedesetih godina 20. veka i svoj identitet grade na porijeklu članova iz gradskih četvrti. Skoro dvije decenije kasnije, 1972. godine, biće osnovana navijačka grupa koja će biti presudna za reputaciju romanista kao ljevičara. Krajem šezdesetih i početkom sedamdesetih klub tavori između 6. i 11. mesta na tabeli, a Rimljani najodanije navijače Rome pogrdno nazivaju "gorima od fedajina" (fedajin je bio naziv palestinskih boraca četrdesetih i pedesetih koje je odlikovao religijski fanatizam), zbog fanatične odanosti klubu. Upravo to će biti naziv koji će uzeti grupa mladih komunista iz četvrti Kvardado, predvođena članom Partije proleterskog jedinstva (PDUP) Robertom Rulijem.

Početkom dvijehiljaditih navijači Lacija su vrlo često sjevernu tribinu ukrašavali transparentima sa antisemitskim porukama uperenim prema navijačima i igračima Rome, "Aušvic je vaš grad, pećnice su vaši domovi", "Crnci na terenu, Jevreji na tribinama" i sl. Kao odgovor na to, grupa navijača okupljena oko nedjeljnika Il Romanista, a predvođena jednim od scenarista filma "Život je lijep" Vinćencom Ćeramijem, 2005. godine je podjelila 20.000 kopija ovog filma.

U stvarnosti, identitet Rominih navijača nije definisan političkim opredjeljenjem ili antifašističkim strijemljenjem, već fanatičnom ljubavlju kojom vole svoj klub. Ovu fanatičnost najbolje oslikava ponašanje ultrasa na gostovanju Mančester junajtedu 2007. godine u četvrtfinalu Lige šampiona. Tu utakmicu Mančester je dobio rezultatom 7:1, a od sredine prvog poluvremena 5000 Rominih navijača je pjevalo klupsku himnu do posljednjeg sudijskog zvižduka, uspjevši da nadglasa 70.000 domaćih navijača prilikom proslavljanja golova Mančestera. Napuštajući Old Traford uplakani Danijele de Rosi, strijelac jedinog gola za Rimljane, izjaviće da ga nikada u životu neće biti više sramota, jer nisu uspjeli da se oduže navijačima za takvo navijanje. Isto tako uplakani Felipe Mekses će u tunelu reći da je često sa tribina dobijao razne uvrede i zvižduke, ali da mu nijedna nije tako teško pala kao navijanje Rominih navijača te večeri.



GOSPODA:

Image




Seljaci:

Image
User avatar
Tito_i_Partija
Posts: 12409
Joined: 11/03/2014 15:56
Location: Kod Sebije na pregledu

#9496 Re: Serie A

Post by Tito_i_Partija »

Image
User avatar
AmiĐa_Idriz
Posts: 43847
Joined: 21/05/2012 22:46

#9497 Re: Serie A

Post by AmiĐa_Idriz »

:mrgreen:
User avatar
relativno84
Posts: 15615
Joined: 26/10/2012 16:49
Location: mahala

#9498 Re: Serie A

Post by relativno84 »

:lol: :thumbup:
User avatar
Bosanski_kralj
Posts: 10201
Joined: 31/03/2007 00:07

#9499 Re: Serie A

Post by Bosanski_kralj »

:lol: :lol: :thumbup:
User avatar
Point.
Posts: 33518
Joined: 28/10/2008 00:24
Location: Bagni di Lucca

#9500 Re: Serie A

Post by Point. »

Romanista 101% wrote: Tadašnji predsjednik fudbalskog kluba Fortitudo, Italo Foski, pokreće inicijativu o spajanju nekoliko manjih rimskih klubova zarad stvaranja ekipe koja bi se mogla nositi sa dominantnim klubovima sa sjevera Italije. Prvo dolazi do utapanja kluba Pro Roma u Fortitudo, u julu 1927. pridružuju im se SS Alba i Foot Ball Club di Roman i osnivaju Assoziacione Sportiva Roma.
Osnovana od milion nekih hibrida, poput vucice prostiturke ne zna se ni ko je otac ni ko je mater. :)
Image

Nije Italo Fosci poceo incijativu, nego je dobio zadatak od fasisticke partije da napravi jedan klub. Mozemo romantizirati, ali necemo se lagati. :)
Koliko god se romanisti busali da u klub od raje, ostaje cinjenica da ju je osnovao covjek koji nije ni rimljanin, niti su je osnovali u Rimu, nego u simpaticnom selu, na drugoj strani Italije. :)
Image
Image
Romanista 101% wrote:Od rimskih klubova jedino je SS Lazio izbjegao spajanje, i to na intervenciju generala italijanske armije Vekara, člana uprave kluba i visokog funkcionera italijanskog fudbalskog saveza. U to vrijeme su klubovi čijim spajanjem je nastala Roma bili pomalo lokalpatriotskog karaktera, za njih su navijali prjetežno rođeni Rimljani, uglavnom iz radničke klase. Sa druge strane, Lacio je osnovan kao sportsko društvo pod uticajem Kubertenovog olimpizma i neohelenizma, koji se ogledao i u boji dresova, kombinacija svjetlo plave i bijele. Zbog namjere da predstavlja cijelu, istoimenu regiju centralne Italije, Lacio je bio miljenik doseljenika u Rim, državnih činovnika i partijskih namještenika.
Opet romantiziranje, opet laganje istorije. :) Opisao sam gore u tekstu, imigracija je pocela otprilike u istom vremenskom periodu kao i osnivanje Rome, tako da su doseljenici prihvatili novonastali klub koji je nosio boje grada kao vrsta brzeg utapljanja u novu sredinu. Eh sad ako je mocni Fortitudo imao vise navijaca od jedinog hajmo reci profesionalnog kluba tada, Lazija. :-)
Mozda zato danasnji romanisti vole bosti svoje goste cakijama, kao i pobratimi iz Napolija.
Image

Romanista 101% wrote: Oko toga koje političko usmerenje je na kojoj strani dovoljan je jedan podatak – Benito Mussolini je bio vatreni navijač S.S. Lazia.
Jako je citati ovo potenciranje da je Il Duce bio vatreni navijac Lazija, toliko vatren da nema ni jedan podatak ni fotografija da je prisustvovao nekoj utakmici Lazija, toliko vatren da je Lazio u periodu njegove vladavine osvojio zero titula i toliko vatren navijac da je dozvolio i naredio stvaranje Laziovog najljuceg rivala, AS Roma. Ostaje bolna cinjenica da su klub As Roma osnovali upravo fasisti sa Benitom na celu.

Romanista 101% wrote:reputaciju Rominih ultrasa kao ljevičarski orijentisanih.
Toliko su lijevo nastrojeni da su Livorno, klub komunista, docekali tipicnim ljevicarskim parolama i zastavama. :)
Image
Image



GOSPODA

Image




RULJCI

Image
Image
Image
Image
Image


:evil:
Post Reply